Jak fotí Xiaomi Redmi Note 13 5G? Recenze + ukázkové fotky + video

Jak fotí a co umí Xiaomi Redmi Note 13 5G? A má smysl čekat slušné fotky od mobilů nižších cenových kategorií? Právě to mě zajímalo, a proto jsem tenhle mobil pořádně otestoval. Nečekal jsem mnoho, a byl tedy spíše mile překvapený.

Proč testovat levné mobily? Dokáží toho stále více

Na začátku jedno přiznání: Xiaomi Redmi Note 13 5G je nejlevnější a tedy “nejobyčejnější” mobil, který jsem kdy testoval. Což nevyplývá z mé lenosti, ale z prostého faktu, že ještě před pár lety by to prostě nemělo smysl. Ještě před pár lety se prostě slušné fotky daly čekat opravdu jen u těch nejdražších vlajkových lodí, tedy jsem testoval právě je.

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Xiaomi Redmi Note 13 5G v akci ve Slovenském ráji. Rychlofotka mobilem.

Před časem jsem se odvážil zkoumat střední třídu (též donedávna skoro nepoužitelnou pro focení) a “objevil”, že právě zde se děje největší revoluce – výkony ve focení se prostě dramaticky zlepšily a poměr cena výkon je v této třídě u některých modelů opravdu výborný. Konkrétně mám na mysli třeba můj oblíbený model Xiaomi 13T (recenze zde), nebo obecně velmi slušnou řadu Samsungů á la Samsung A55 (recenze zde).

Jak moc má ale smysl pokoušet štěstí u modelů za pár tisíc? Zde zkoumaný model se v danou chvíli, v srpnu 2024, pohybuje kolem 5 500 Kč. Může to dopadat nějak slušně? Měl jsem dost pochybností, ale prostě se mi tahle recenze hodila do sbírky na mé speciální stránce Nejlepší fotomobily. Tedy jsem ho s sebou vláčel zhruba měsíc, od pražských ulic po slovenské hory, a testoval ho v různých situacích.

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Jedna z výrazně pozitivních oblastí: detaily á la motýl, květina atp… Pozor, není to focení makro objektivem, ale „normálním hlavním“. Všechny fotky na této stránce jsou zcela bez úprav, pouze zmenšené.

Výsledky mého bádání si nyní rozebereme, ale jak už jsem zmínil: přes řadu velkých a očekávatelných limitů to vše dopadlo vlastně lépe, než jsem čekal.

Abych nebyl špatně pochopen: pokud je pro vás focení důležité, pořiďte si přece jen něco “vyššího”, kompromisy by vás zde dříve či později štvaly. Ale na druhou stranu, jak vyplývá z fotek na této stránce i ve videu: v mnoha situacích opravdu dokáže dát překvapivě solidní výsledky.

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Portrétní mód na slavnostech ve Spišské Nové Vsi – zde jsem ještě mobil nastavil tak, aby zvýraznil efekt rozmazaného pozadí. Neupravená, pouze zmenšená fotka.

Řada Xiaomi Redmi Note 13 – cena:

Není v mých silách průběžně sledovat ceny, tedy sem dávám linky na průběžně aktualizovaný přehled přímo z Heuréky a link na Alza.cz (která do Heuréky své ceny obvykle neposílá).

Srovnání cen na Heureka.cz

Ceny na Alza.cz

Mohou partneři ovlivňovat vyznění této tabulky? Rozhodně ne! Dlouhodobě spolupracujeme se srovnávacím portálem Heureka.cz a velkými e-shopy včetně Alza.cz. Od Heureky dostáváme nevelkou provizi za vaši návštěvu, od Alzy případně za nákup. Cena pro vás však samozřejmě vždy zůstává stejná a vždy platí: recenze na Fotoguru jsou a budou zcela nezávislé.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
A jeden klasický pohled na Prahu – žluť tam má být, právě zapadá slunce.

Řada Xiaomi Redmi Note 13 má pět modelů

Pro jistotu ještě konstatujme, že je velmi snadné ztratit se ve všech těch modelech, tedy si v tom pojďme udělat alespoň trochu pořádek.

Řada Xiaomi Redmi Note 13 nabízí pětici modelů, tedy tři Xiaomi Redmi Note 13 Pro a dva „obyčejnější“Xiaomi Redmi Note 13.

Tři Pro modely tedy jsou: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G (recenze zde), Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G a Xiaomi Redmi Note 13 Pro. Základní modely jsou dva: Xiaomi Redmi Note 13 5G (o něm je tento článek) a Xiaomi Redmi Note 13.

Tedy: dnes testuji základní model s 5G, tedy “druhý od konce”. Pokud vás zajímá řada Pro, zde je má recenze modelu nejvyššího: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ v rukách fotografa (recenze + fotky + video).

Pokud byste chtěli porovnávat klíčové parametry, zde je podrobná srovnávací tabulka: Řada Xiaomi Redmi Note 13 – srovnání: 5 mobilů v přehledné tabulce.

Video: Recenze Xiaomi Redmi Note 13 5G – 150 fotek z testu –  13 min v 4K

Srovnání v pár bodech:

  • Z hlediska fotografování je klíčové, že řada Pro je vybavena snímačem s 200 Mpx, řada bez Pro má „jen“ 108 Mpx
  • Z oficiálních tabulek výbavy vyplývá, že kromě rozdílů v hlavním snímači by měla být fotovýbava stejná (ale tabulky, přiznejme, ne vždy zachytí vše)
  • klíčová věc ve srovnávání je zjevná a logická: čím “vyšší” model, tím lepší má výbavu v různých parametrech: ve výkonu, nabíjení, zobrazení displeje, odolnosti atp. Například zde zkoumaný Xiaomi Redmi Note 13 5G má oproti nejnižšímu modelu jiný procesor a navíc konektor pro sluchátka (rozdílů je samozřejmě více).

Xiaomi Redmi Note 13 5G – fotoaparát – specifikace

Jaké snímače a objektivy zde tedy máme k dispozici:

Xiaomi Redmi Note 13 5G – fotoaparát: snímače a objektivy
Hlavní (širokoúhlý) 108 Mpx, f/1.7
24 mm
Ultraširokoúhlý 8 Mpx, f/2.2
16 mm
Makro 2 Mpx, f/2.4
25 mm
Přední 16 Mpx, f/2.4
24 mm

 

Co tedy z této tabulky plyne pro Xiaomi Redmi Note 13 5G a fotografování:- hlavním nástrojem bude samozřejmě hlavní snímač o velikosti 108 Mpx, což je logické. Z něj pochází i většina snímků na této stránce
standardní velikost fotografií je u hlavního snímače 12 Mpx, mobil tedy samozřejmě nepořizuje fotky v plném rozlišení, to je však možné nastavit v ovládání fotoaparátu. V běžných situacích focení do 108 Mpx moc velký význam nemá, byť občas se může hodit

Xiaomi Redmi Note 13 5G fotoaparáty
Trojice fotoaparátů u Xiaomi Redmi Note 13 5G. Zdroj: Xiaomi.cz

– hodně zásadní pro běžné focení je i ultraširokoúhlý objektiv, jehož výkony nejsou špatné, ale 8 Mpx rozlišení je přece jen trochu limit, občas jde kvalita relativně rychle dolů
Makro je spíš do počtu – jak už to u levnějších mobilů bývá (ale i u těch drahých, majitelé iPhonů by mohli vyprávět), makro objektiv/snímač jsou také spíše do počtu, od 2 Mpx není možné čekat žádné výraznější výkony, byť na běžné fotky na sociální sítě to asi stačí
– klíčové ve srovnání s vyššími třídami mobilů je i to, že zde není nic, co by umožňovalo přibližování, tedy chybí optický zoom. Digitální zoom je možné “natáhnout” až do desetinásobného přiblížení, tam ale kvalita jde už rychle dolů
fotoaplikace samozřejmě nabízí i tradiční nástroje jako je režim Pro (hodí se pro přesnější nastavení foťáku třeba při brždění rozmazaného pohybu), režim Portrét, Noc a tak podobně

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
V dobrém světle dopadají fotky překvapivě slušně…

Jak Xiaomi Redmi Note 13 5G fotí

Jak tedy Xiaomi Redmi Note 13 fotí? To asi nejlépe zahlédnete z fotek zde v článku a hlavně v doprovodném videu. Zjevné však je, že pokud se dokážete smířit s limity a kompromisy, které jsou u takto levných mobilů logické a pochopitelné, jste schopni z něj vytáhnout v mnoha situacích velmi slušné výsledky.

Mobil jsem tentokrát testoval opravdu dlouho – zhruba měsíc jsem ho s sebou vláčel po Praze, valašských kopcích, ale i soutěžkách Slovenského ráje. Protože jen tak je možné opravdu zjistit, jak funguje a vyzkoušet ho v různých situacích.

Jak už bývá u mých recenzí zvykem, nerad se pouštím do hodnocení videa – u fotek dokáži velmi přesně vyhodnotit, jaké výkony mobil dává, u videa tolik ne, tedy se o to raději nepokouším.

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Slovenský ráj – i krajiny vůbec nevypadají špatně. Byť ano, skoro u všech typů záběrů se dá říct, že mobily vyšších tříd to zvládnou o něco lépe… Ale vzhledem k ceně tohle prostě vůbec není zlé…

Co se mi líbilo:

Fotky dopadají ve většině situacích překvapivě slušně, zejména tehdy, pokud se naučíte počítat se slabinami a kompromisy (viz dále)… Jinými slovy: méně náročný uživatel bude nejspíš mile překvapen, že i takto laciný model dokáže nabídnout rozumnou kvalitu fotek. A ani pokročilejší uživatel nebude dramaticky roztrpčen. Přičemž však stále platí ona věta z úvodu tohoto článku: Pokud je pro vás focení důležité, tohle zkrátka není mobil pro vás a alespoň trochu si připlaťte, třeba za Xiaomi 13T nebo případně i vyšší verzi, tedy Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Všesokolský slet v Praze – tady jsem opět zkoušel portrétní mód.

hlavní snímač s rozlišením 108 Mpx není jen “reklamním prvkem”, ale má opravdu význam i při focení. Fotit do maximálního rozlišení má smysl jen málokdy (když potřebujeme zachytit detaily), ale jeho zásadní role je jiná: pomáhá digitálnímu zoomu “vydolovat” z přibližovaných scén detaily… I proto přiblížené fotky nedopadají špatně (byť opatrnosti není nikdy nazbyt).

Xiaomi Redmi Note 13 5G - 108 Mpx
Složité až ošklivé světlo – a ano Hrad se mi trochu bortí, pardon. Ale fotil jsem do obrovského rozlišení 108 Mpx, z něhož je možné vytáhnout opravdu neuvěřitelné podrobnosti, viz níže… A fotce pak třeba pomoct při úpravě…
Xiaomi Redmi Note 13 5G - 108 Mpx
Extrémní výřez z fotky výše – tady snímač vážně pomáhá, což je cítit třeba i při digitálním zoomování.

opravdu výborně dopadají fotky detailů – tato relativní drobnost si zaslouží samostatnou zmínku: jak můžete zahlédnout z ukázkových fotek, je mezi nimi i několik pozoruhodných detailů (kobylky, motýl na květu atp)… Pozor, nejde o fotky z makro foťáků (ten, jak víme, toho moc nabídnout nemůže), ale z foťáku hlavního. Ten – zjevně díky konstrukci objektivu – dovolí přiblížit se takto blízko a pořídit pozoruhodné snímky, což je u mobilů spíše výjimka (můj iPhone 15 Pro nemá šanci).

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Detail kobylky – tento typ záběrů opravdu mnohé i výrazně dražší mobily prostě nezvládnout…

portrétní mód funguje solidně, což u této kategorie mobilů není vždy pravidlem, tedy kdo si chce hrát s focením lidí, může (byť i zde samozřejmě platí, viz dále, že zkrátka ty dražší mobily to umí lépe)

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Ještě jednou sokolský slet v Praze a členka z amerických sokolských spolků v průvodu… Opět velmi slušný výkon portrétního módu.

slušný je i přední “selfie” foťák, i ten jsem testoval, ale fotky z něj vám sem raději dávat nebudu, pohled na mě třeba v sedle kola by přece jen byl poněkud divoký

Na co pozor:

– Jak už zaznělo několikrát, jde opravdu o poměrně základní mobil, a tak je ho třeba i brát. U mnoha funkcí je zkrátka možné říct: není to špatné, jde to, ale vyšší modely to prostě zvládnou o něco lépe. Jmenovitě to platí třeba pro portrétní mód, noční focení nebo zpracování fotek v krajině. Zkrátka: od laciného modelu není možné čekat nejlepší možné výkony.

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
Dobré podmínky, dobré světlo, tedy fotka se povede…

Mobil je obecně trochu líný – v některých situacích tak trochu nestíhá: procesor má například někdy problém zvládnout série portrétních fotek, které vyžadují hodně “výpočetní síly”

Zpracování obrazu občas trochu tápe – například při focení v krajině dokáží i mírně vyšší modely přece jen výrazně větší kouzla ve zpracování obrazu (a tedy ve vylepšení výsledku)…

AI fotoaparát občas přehání barvy – AI Fotoaparát je letitá funkce, která v podstatě říká mobilu: zkus poznat, co je na fotce a podle toho to vylepšit. Zde to ale třeba v krajině občas skončí příliš divokými barvičkami

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
V podobných situacích je dobré spoléhat na základní nastavení – speciální režimy občas příliš „zdivočí“ barvy.

Video neumí 4K – samozřejmě, točit video do 4K je v běžném provozu trochu zbytečné, ale za zmínku to stojí, prostě by se to hodilo. Snímač by to zvládl, ale Xiaomi tak zákazníkům říká: chcete lepší funkce, připlaťte si (což dává smysl)

– o něco vyšší model Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ (recenze zde) nabízí přece jen výrazně lepší výkony, z jeho testování  prostě vyplývá, že jde o levný, ale solidní model spadající spíš do střední třídy, což zde neplatí. Pokud tedy váháte, vyšší model se v tomto případě určitě vyplatí – prostě, jak už jsem zmínil, skoro vše bude o něco lepší

Xiaomi Redmi Note 13 5G - recenze
A ještě jeden dort…

Řada Xiaomi Redmi Note 13 – cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky a Alza.cz

5 modelů řady Xiaomi Redmi Note 13 – ceny na Heureka.cz

5 modelů řady Xiaomi Redmi Note 13 – ceny na Alza.cz

Xiaomi Redmi Note 13 5G – shrnutí ve dvou větách

Na Xiaomi Redmi Note 13 5G je možné pohlížet dvěma způsoby – tím prvním je konstatování, že za velmi rozumnou cenu nabízí ve fotografování překvapivě solidní výkony. Ale také platí, že kompromisy jsou přece jen poměrně výrazné a obecně platí, že kdo chce fotit více, měl by si připlatit za (alespoň o něco) vyšší třídu mobilů.

Xiaomi Redmi Note 13 5G – další fotografie z testu

Shrnutí recenze:

Xiaomi Redmi Note 13 5G

Xiaomi Redmi Note 13 5G za velmi rozumnou cenu nabízí ve fotografování překvapivě solidní výkony. Kompromisy jsou přece jen poměrně výrazné a obecně platí, že kdo chce fotit více, měl by si připlatit za (alespoň o něco) vyšší třídu mobilů.

Hodnocení redakce:
7.2

Pros

  • solidní obrazové výkony v běžných situacích
  • překvapivě dobré fotky detailů á la motýl
  • hlavní snímač se 108 Mpx pomáhá digitálnímu zoomování

Cons

  • jde přece jen o základní model s mnoha limity
  • skoro u všech funkcí se dá říct: jen o něco vyšší model to zvládne lépe
  • obecně je mobil trochu líný

3 komentářů

  1. to je zas recence? a fotky za šera a tmy?

  2. Jirka Druhý

    (Zlaté xiaomi, u kterých jde (šel)odemknout bootloader a zbavit se čínského šmíráka…)
    Ale jinak je to stále stejná písnička jako před 5 lety , tehdy fotomobily „měly jen 48MP“ a „WOWRES FAKTOR“ byl jen 4 násobný (základní rozlišení opět 12MP). Kouzlo 12->48MP spočívalo v tom, z snímače neteklo 3R+6G+3B megapixelů jako u konvenčního bayerova, ale 12 RGB megapixelů (protože každá čtveřice buněk poskytla hodnoty R,G,B,G, které byly transformovány v 1 celobarevný pixel ), které následně byly upscalovány do 48MP. To bohužel mělo blíž k 12MP než k 48MP. Maximálně se to projevilo v absenci moiré než v nárustu detailů.

    Nyní je WOWRES FAKTOR 9násobný ( tzv. „nona pixely“). to znamená, že nějak nesmyslně „slučuje“ 9 fotodiod do jednoho „pixelu“ – zde mi ale uniká přínos , když cílem je získat trojici informací (R,G,B). Z devíti hodnot. Jasně, je to hezky symetrické 3×3=9. Nebo dokáže senzor rozlišit 5000 párů bílých+černých čar?

    Možnost srovna s foevon (každý pixel zaznamenává červený, zelený a modrý kanál – jsou pod sebou) . A jak jistě víte, rozdíl v nárustu rozlišení u Bayerova snímače (kde se dálá interpolace) a plného snímače( každý pixel má plnou RGB informaci) jak skoro neznatelný.

    pouze přibyly sklíčka navíc (makro, tele, širokoúhlý) ,ty ale kvalitativně hrají druhé housle (jsou tam opravdu jen do počtu)

  3. Jarda carda

    Na telefonech Xiaomi je nejhorší podivná nadstavba, místy neodladěná, aktualizace, čína šmírák.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*