Nejlepší iPhone pro focení? Klidně starší, ale rozhodně Pro

Jak vybrat nejlepší iPhone? Které funkce foťáku jsou u iPhonu klíčové? A nad čím naopak můžeme mávnout rukou? Zde je můj podrobný přehled.

Který iPhone je pro mě nejlepší? Mám si pořídit verzi Pro, nebo snad Max? Má smysl kupovat starší a levnější modely? To jsou hodně časté otázky, na které není snadné odpovědět – v uplynulých letech jsem na svých kurzech měl možnost sledovat v akci všechny typy iPhonů na trhu. A i proto jsem nyní sepsal, jak na ty otázky odpovídám.

Smyslem tohoto přehledu je pomoci vám “udělat si pořádek” v tom, co jednotlivé generace iPhonů umí, a co z toho má opravdu význam z hlediska fotografování.

Původně jsem vlastně chtěl celý článek věnovat jedné jediné radě, která zní: Pokud chcete fotit pořádně, je opravdu rozumné koupit si řadu Pro, protože “obyčejnější modely” á la iPhone 12 nebo 13 neumějí fotit portréty. A to je prostě hrozná škoda (níže vysvětlím podrobněji). Tedy vždy říkám: klidně si pořiďte o generaci starší model, ale prostě Pro (nebo případně Pro Max).

Pak mi ale přišlo škoda vše nesepsat pořádně a klíčové funkce neroztřídit do podrobné tabulky a hlavě stručně popsat, jak zásadní jsou nebo nejsou jednotlivé funkce.

iPhone portrétní mód
Z mého pohledu je při volbě zásadní jediná věc: opravdu se hodí mít portrétní objektiv, jinak iPhone neumí dobře vyfotit lidi. Proto obecně radím držet se vyšších PRO modelů. Zde figurína v historickém podzemí města Kladska. Podstatné je ono číslo 3 – iPhone prostě objektivem obličej přitáhl z dálky, což iPhone „bez PRO“ neumění, viz níže.

Nejlepší iPhone pro fotografy – na čem vážně záleží

Je snadné se ztratit v bezpočtu funkcí různých generací iPhonů, ještě těžší je posoudit bez osobního testování, jak se od sebe generace liší v reálném životě a které “fantastické novinky” z propagačních videí jsou opravdu významné.

V minulých letech jsem měl iPhone 6, iPhone X, iPhone 11 Pro a nyní jsem přesedlal na iPhone 13 Pro (viz též recenze iPhone 13 Pro). Ale hlavně: v posledních letech jsem měl na mém kurzu Fotokouzla s iPhonem možnost u účastníků zahlédnout v praxi jak rozdíly, tak podobnosti různých modelů na stejných místech. Což bylo prostě opravdu hodně zajímavé…

Nejlepší iPhone
Schematická tabulka klíčových vlastností, které mají (a nemají) různé typy a generace iPhonů… Níže najdete podrobnější popis i detailnější zobrazení tabulky včetně orientačních cen.

Na čem tedy opravdu záleží?

1. Zásadní fakt: Jen Pro modely umí fotit portréty

Jak už jsem naznačil na začátku tohoto textu, tohle je vážně to zásadní: Kdo chce opravdu využívat focení iPhone naplno, potřebuje fotit lidi, tedy portréty lidí. A to umožňují jen modely s Pro ve jméně (plus iPhone XS a iPhone X, pokud chceme jít pár let zpět).

K čemuž rychle jedna poznámka: samozřejmě, i “ne Pro” modely, tedy především iPhone 11, 12 a 13, mají portrétní režim. Ten ale dělá jen jednu část toho, co je pro opravdový portrét třeba – jen “rozmazává pozadí”, což se hodí, ale nestačí.

Pro opravdový portrét je prostě třeba portrétní objektiv. Ve stručnosti vysvětlím a brzy snad sepíšu do podrobnějšího článku – tedy: portrét se vždy (u foťáků analogových, digitálních i mobilních) fotí “z odstupu”. Fotograf poodejte a z metru nebo dvou obličej “přitáhne”. Jen tak může vzniknout hezká fotka obličeje.

Proto také Pro modely při přepnutí do portrétního režimu postavu přiblíží, ostatní ne, ty jen rozostří pozadí. Jít blíž není řešení – zkuste a uvidíte, vyfotit něčí hlavu z blízka znamená, že bude ošklivě rozpláclá a zdeformovaná. To proto je třeba poodstoupit a přitáhnout hlavu z dálky, deformace zmizí a portrét je hezký.

Snad vám tedy neberu moc iluzí, ale je to tak. S iPhony 11, 12 a 13 prostě pořádnou fotku lidí neuděláte.

iPhone bez portrétu
iPhony 11, 12 a 13 sice mají portrétní mód, ale portréty neumějí  – nedokáží postavu/hlavu přiblížit z odstupu, bez čehož portrét nevznikne. A jít blíž situaci neřeší, obličej by byl zdeformovaný. Stejná scéna jako nahoře ze stejného místa, jak by ji viděl portrétní mód těchto modelů.

2. Skvělá funkce: noční režim

Noční režim byl jedním z největších technologických skoků v generaci iPhonu 11 a nadále patří k těm, které je prostě opravdu škoda nemít. Schopnost mobilů zachytit noční scény se mírně vylepšuje s každou generací, ale i ty starší stále fungují skvěle. Trochu zákeřně ji nemají iPhony SE 2020, škoda!

3. Šikovný nástroj: ultraširokoúhlý objektiv

Ač majiteli bývá občas přehlížen, ultraširokoúhlý objektiv je prostě hodně šikovná věc, bez níž bych si už iPhonové focení neuměl představit – v krajině, interiérech, ve městě. Mají ho všechny modely od iPhonu 11 výše (krom iPhonu SE 2020).

K čemuž možná pro pořádek dodejme, že Apple trochu změnil logiku osazování objektivy: můj oblíbený iPhone X měl dva objektivy (hlavní plus portrétní), levnější současné modely (á la iPhone 13) mají též dva, ale místo portrétního mají ultraširokoúhlý.

Libocký rybník
Ultraširokoúhlý objektiv hodně pomáhá i při focení krajiny – do záběru se vejce více klíčových prvků kompozice. Zde rybník v pražské Liboci…

4. Dokonalý 3D skener, který se vážně hodí: Lidar

Chcete-li další zásadní důvod, proč z prasátka vylovit nemalou sumu za iPhone 12 Pro, iPhone 13 Pro a jejich Max verze, je jím nesporně LiDAR. Co to je? Zkratka znamená Light Detection And Ranging a je to takové to malé nenápadné kolečko u foťáků na zadní straně mobilu. Umí naprosto dechberoucí modelování prostoru, interiéru a vlastně čehokoliv: za pár vteřin je možné naskenovat přesný a působivý model bytu, sochy, čehokoliv. Stáhněte si nějakou aplikaci (například 3D Scanner App) a začněte si hrát. O tomhle ještě hodně uslyšíme.

LiDAR 3D skener iPhone 13 Pro
LiDAR 3D skener je fantastický nástroj iPhonů 12 a 13 Pro/Max. Dokáže proměřit a zaznamenat děsivě věrnou kopii čehokoliv prostorového. A vytvořit 3D model místnosti nebo předmětu – zde stovky let starého zvonu v polském kostele.

5. Focení do ProRAW – skvělé pro labužníky

U Pro iPhonů 12 a 13 je možné fotografovat do rawu, což je pojem důvěrně známý každému fotografovi. Raw znamená původní soubor, který vznikne na snímači foťáku či mobilu. Má mnohem více dat (například kolem 30 MB) než typický JPG nebo HEIC (cca 3-5 MB). A hodí se tedy pro situace, kdy je potřeba fotky více upravovat a například chtít ve složitém světle hodně “vytáhnout” stíny. Trochu jsem o smysluplnosti této “hračky” pochyboval, ale první testy s iPhonem 13 Pro mě rychle vyvedly z omylu: tohle je opravdu hodně šikovná věc, která posouvá možnosti úprav výrazně dál. V kontextu tohoto článku jde však spíše o doplněk, ne o věc, která by měl rozhodnout o tom, zda si stroj koupíte, nebo ne.

iPhone 13 raw
Fotit do raw pomůže právě v podobně složitých situacích, kde je velký rozptyl světel a stínů. Fotka v raw má mnohem více dat než ta v jpg. A dá se z ní tedy při úpravy více „vytáhnout“. Foceno ve Vratislavi.

6. Makro režim u iPhonů 13 – bez něj se obejdete

iPhone 13 Pro už pár týdnů testuji a nový makro režim mě zatím, přiznávám, moc nezaujal – výsledky jsou neporně zajímavé, ale k opravdovému makru z “pořádných foťáků” mají zatím opravdu dost daleko… Finální verdikt zatím nechci vyřknout, ale už nyní se nebojím říct, že bez něj se prostě obejdete.

7. Fotografické styly u iPhonů 13 – překvapivě užitečný nástroj

S iPhony 13 přišla do fotoaparátu nenápadná, ale překvapivě návyková funkce: Fotografické styly. Ty fungují jako filtry, které je možné použít v reálném čase, a večerní žluté světlo třeba mírně “ochladit”… Při prvotním testování se mi tohle opravdu hodně líbilo, tedy by i tu mělo zaznít, že pár bodů navíc v rozhodování, co si koupit, si tato funkce vážně zaslouží.

8. Filmový mód a video v Apple ProRes jsou poměrně zásadní

iPhony 13 přišly s tzv. Filmovým móde (Cinematic mode), který je vlastně obdobou portrétního režimu u fotek: video dokáže pracovat s uměle rozostřeným pozadím a dalšími “filmovými efekty”… Upřímně řečeno, mnoho jsem od toho nečekal, ale musím konstatovat, že to opravdu funguje skvěle. Pro ty, kteří si rádi hrají s videem, je tohle poměrně zásadní důvod, proč uvažovat o iPhonu 13 (v jakékoliv verzi)… K čemuž dodejte, že verze Pro a Max navíc dokáží točit v nekomprimovaném formátu Apple ProRes, což je též hodně lákavé, byť především pro labužníky.

Jak vybrat nejlepší iPhone právě pro vás – shrnutí

Každá generace iPhonu je o něco lepší v tom relativně nenápadném: zpracování obrazu, vyladěnosti systémů atp. Jinými slovy, vždy platí, že novější model je obecně rozumnější volbou. Zároveň však platí, že rozdíly mezi generacemi jsou často relativně nevýrazné, zejména pro běžného uživatele. Z čehož plyne, že není třeba se obávat sáhnout i po starších modelech.

Z mého pohledu je zásadní jedna jediná věc: portrétní objektiv a tedy schopnost fotit dobře lidi. Pro jistotu připomínám, viz výše, že portrétní režim sám o sobě nestačí. Plyne z toho, že obecně spíš radím vyhýbat se “ne Pro” modelům, tedy iPhonu 11, 12 a 13… Jinými slovy: pokud finance dovolí, kupte si Pro, klidně i starší model.

V posledních letech též vždy platí “nudné” konstatování: modely Pro Max opravdu fotí viditelně lépe než “obyčejnější” Pro. Dlouho jsem to považoval za reklamní tvrzení, ale na mých kurzech s iPhonem to je u účastníků vidět opravdu velmi výrazně: v mnoha situacích prostě Max ovládne scénu. Není to rozdíl dramatický, ale nesporně viditelný.

Při výběru je pak dobré zvážit, zda vybraný model má, či nemá, některou z oněch klíčových funkcí, zejména noční režim a ultraširokoúhlý objektiv – což má jakýkoliv model od verze 11 a novější kromě iPhone SE 2020. Ten je obecně též skvělou volbou s výborným poměrem cena výkon – což vím z první ruky, má ho moje manželka a nedá na něj dopustit. Ale kompromisů z hlediska focení je tam opravdu hodně, což je dobré vědět.

Poměrně zásadní mohou být pro některé uživatele i další méně nápadné vlastnosti – zejména LiDAR pro 3D skenování, ale třeba i zmínění filmový mód u iPhonu 13, který může opravdu hodně usnadnit natáčení domácích, ale třeba i pracovních videí a tutoriálů.

 

Nejlepší iPhony - srovnání funkcí

Přehled funkcí důležitých pro focení - sloupce je možné posouvat.
Typ iPhonu

Základní cena v KčPředstavenPočet objektivůUmí fotit portréty?Portrétní objektivUltraširokoúhlý obj.Noční režimFotografické stylyVideo - Filmový módLidarFocení do ProRAWMakro režimVideo - Apple ProRes
iPhone 13
Pro Max
31 990 Kč20213ANOANOANOANOANOANOANOANOANOANO
iPhone 13
Pro
28 990 Kč20213ANOANOANOANOANOANOANOANOANOANO
iPhone 13

22 990 Kč20212NEANOANOANOANO
iPhone 13
mini
19 900 Kč20212NEANOANOANOANO
iPhone 12
Pro Max
28 990 Kč20203ANOANOANOANOANOANO
iPhone 12
Pro
25 990 Kč20203ANOANOANOANOANOANO
iPhone 12

19 990 Kč20202NEANOANO
iPhone 12
mini
16 990 Kč20202NEANOANO
iPhone
SE 2020
11 990 Kč20201NE
iPhone 11
Pro Max
25 990 Kč20193ANOANOANOANO
iPhone 11
Pro
21 990 Kč20193ANOANOANOANO
iPhone 11

15 900 Kč20192NEANOANO
iPhone XS
Max

22 990 Kč20182ANOANO
iPhone XS

21 800 Kč20182ANOANO
iPhone XR

12 290 Kč20181NE
iPhone X

10 000 Kč20172ANOANO

 

 

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*