Jak vybrat rámeček na fotografii? Vypadá to jako vcelku podružná otázka, ale není: šikovný fotorámeček dokáže fotku dramaticky pozvednout a jeho špatná volba naopak obrázek spolehlivě zlikviduje.
Nejdřív by se možná slušelo připomenout dvě základní pravidla stará zhruba 150 let…
– i průměrná fotka nazvětšovaná / vytištěná na větší než malou velikost bude vypadat zajímavě
– když pak onu fotku dáme do efektního fotorámečku, bude to téměř jistě vypadat dobře
Zkrátka: pořádné zarámování fotky (stejně jako grafiky nebo obrazu) dokáže opravdu nečekaně mnoho. Pokud jste to nikdy nezkusili, zkuste!
Jen je při tom třeba dát pozor na pár základních věcí, a pojďme proto chytáky kolem rámečků na fotky probrat.
Rámečky na fotky chtějí paspartu / bílý okraj
Formulaci “něco musíte” používám opravdu málokdy a výjimečně (např. “plně automatický režim na foťáku prostě nepoužívejte!), nejen ve focení razím přístup, ať si každý dělá, co chce. Ale tady to jinak nejde – tedy: fotka by měla mít okraje nebo být schovaná v paspartě, zkrátka měla by být menší než rám.
Proč? Protože to prostě vypadá dramaticky lépe. Jinými slovy, opravdu nedoporučuji dělat to, co činí mnozí. Říkat si: “tak, fotku nechám vytisknout na A4ku, tudíž k ní chci fotorámeček A4”.
Prostě tam nějaký ten okraj nechte, opravdu to pomůže. Není to navíc obvykle vůbec žádný problém – významná část rámů na fotky se s nějakou paspartou prodává. U těch nejlevnějších to často bývá prostě jen tenký papír potištěný nějakými reklamními nesmysly, ale když ho otočíte, kýžený efekt nastane: fotka prostě dostane zarámování, které jí opticky pomůže.
Anebo: fotku je prostě možné nechat vytisknout s bílým okrajem, který při pohledu z onoho metru dvou paspartu dokonale nahradí. Jen to chce trochu umět nějaký program á la Photoshop a být schopen fotku s okraji na rozměr připravit k tisku. Mnohdy to zabere výrazně méně času, energie i peněz než pečlivé usazování do paspart.
Pochopitelně, i bez pasparty/okrajů to jde, byť dle mého názoru má o takovém stylu prezentace cenu uvažovat pouze v případě opravdu velkých fotek, které opticky “unesou samy sebe”…. Ale zkrátka nacpat A4ku do A4kového fotorámečku dopadne blbě vždy.
Fotorámečky a staré dobré řemeslo rámařské
K čemuž dodejme, že rámařství a paspartérství je řemeslem, ba spíše uměním odpradávna hodně ctěným a obdivovaným. Protože, viz výše, obé dokáže fotku, grafiku, obraz pozvednout do nových výšin.
Ti praví rámaři si navíc rámečky na fotky či jiné artefakty dokáží vyrobit sami, dát jim osobité kouzlo a punc originality. Nejkrásnější rám, který jsem si kdy pořídil, mi na malý obrázek za pár stokorun vyrobil jeden rámař se staré školy na dohled od pražského letohrádku Hvězda.
A pokud tu možnost někde mít budete, zkuste si nějaký rám nechat vyrobit – jasně, pořádný rám třeba na starý obraz bude patrně stát v řádech tisíců korun, ale jednou za čas se to prostě vyplatí. Popovídat si s rámaři navíc vždy stojí za to…
Pravda, doba moderní tomuto řemeslu moc nepřeje, proto si těch mizejících umělců važme. Proč je doba zlá? Protože nabídka “prefabrikátů” je prostě neodolatelně široká a, přiznejme, hodně dobrá. Čímž se dostávám k otázce, kde ty rámy a rámečky na fotky vlastně kupovat pro “běžnou spotřebu”.
Rámečky na fotky mohou stát tisíce
Jak už jsem zmínil, pořádný rám a pořádně udělaná pasparta opravdu může lézt do peněz. Před pár týdny jsem se byl podívat do Staroměstské radnice za kamarádem Honzou Šibíkem na jeho skvělou výstavu Deset let (více o ní zde). A na skvělé rámy na výstavě též došla řeč.
Jeho fotky jsou rámovány do rámů Nielsen, což je jméno firmy symbolizující hvězdné nebe rámečků na fotky. Věta “tudle fotku jsem lupl do nilsenů” vyvolá u fotografů pochvalné mručení…
Mimochodem, technologie, kterou použil Honza pro výstavu, byla zajímavá: fotka se vytiskla, na ni se dala pasparta, to vše se “zatavilo” do plastové fólie a teprve pak se dalo do poctivého hliníkového rámu. Vypadá to skvěle, vydrží to věky, a zde má cena v řádech tisíců smysl.
To vám ostatně s gustem potvrdí třeba antikváři – koupíte si za pár stovek třeba hezkou grafiku Prahy z konce 19. století… A pokud utrousíte před oním antikvářem, že teď si ji hezky necháte zarámovat, pokýve hlavou a praví něco na způsob: “Jen pamatujte, že hezký rámeček bude stát mnohokrát víc než jeho obsah.” Tak to prostě je.
Ale co když si prostě chceme pro radost něco zarámovat, nebo narychlo vyrobit někomu dárek? A na složité a drahé procesy nemáme energii ani peníze?
Rámařství, reprostudia i prodejny foťáků samozřejmě nabízejí mnoho povedených (i nepovedených, dlužno říci) možností. Ale pravda – značně nevzrušivá až konformní – prostě zní: zajděte do IKEA. Výběr je tam opravdu skvělý, ceny místy neuvěřitelné a hlavně: vypadá to dobře.
Největší tajemství fotografů a grafiků? IKEA
S fotorámečky a rámy z IKEA jsem se poprvé potkal před mnoha lety, kdy jsem potřeboval rychle zarámovat pár fotek na dobročinnou aukci v jedné galerii. Stydlivě jsem paní galeristce s omluvou přiznal, že rámečky jsou z IKEA. Načež ona na mě překvapivě pohlédla, pak ukázala na stěny kolem sebe a řekla: “A do čeho myslíš, že rámuje půlka Prahy? Jen se to tak nějak moc neříká nahlas…”
Tedy zkrátka tak: všichni (tedy skoro všichni) fotografové a grafici kdysi hledali vhodné rámy a po mnoho experimentech se prostě naučili chodit do IKEA. Blíže se o tom všem rozepisovat asi nemá smysl, pokud jste zrovna tuhle sekci v obchodním domě nikdy nezkoumali, někdy tam zajděte – opravdu se dají vybrat rámy všech možných velikostí a všech možných účelů…
Ceny jsou opravdu lidové a je navíc pravděpodobné, že stejné rámy koupíte i po letech, což se opravdu hodí… Na jejich webu toho moc nepoznáte, jejich sekce o rámech je trochu zmatená a rámy vypadají v zásadě dosti divně. Je opravdu třeba to vyzkoušet a prohlédnout osobně.
Já, pokud vás to zajímá, větší fotky dávám do rámečků Strömby (hliníkové rámy + sklo). Slušně i pro menší velikosti vypadá stříbrná varianta rámu Ribba (decentní imitace hliníku + sklo). A před časem mě na rámování většího plakátu zcela nadchla sada rámů Silverhöjden (lehký dřevěný rámeček v decentní stříbrné barvě plus plast místo skla, což fotku odlehčí a vypadá to pořád velmi dobře)…
Tak ať se rámování daří!
Rámečky mám rád spíše černé do PC a na vystavování se hodí více bílé nebo mírně barevné, jejich šířka musí být tak akorát. Někdy mohou fotce pomoci, někdy ji naopak zcela zkazit, musí se s nimi opatrně.
Dobrý den,nevíte někdo,kde sehnat rámy na fotky pro výstavy v rozměru 70*50 cm značky Saxnas? Dříve je měli v Ikea.
Zdravím, mohl byste napsat, jak tisknete a připravujete fotky do pasparty? Zrovna to teď řeším.
Doma nemám vhodnou tiskárnu, takže vybírám lab a způsob tisku mokrá/suchá cesta. Mokrá cesta by údajně měla podávat lepší tisk, ale zase je tam nutné počítat s technologickým spadem. Takže řeším, jak připravit fotku (jestli s malým rámečkem pro spad) a dále její velikost, protože vnitřní rozměr pasparty dodávané s rámečkem v Ikee je menší než fotka.
Dobrý den, obecně bývá přesně trefení opravdu docela obtížné – a je pravda, že pokud tisknu opravdu něco fajnového, dělám to u známého, který přesně rozměry + okraje pohlídá… Tedy, ač to zní zbaběle, neumím poradit nic lepšího než fotky třeba nechat tisknout s malým okrajem (plný rozměr) a doufat, že to nějak sedne… Případně je patrně u větších minilabů asi možné domluvit nějaký individuální přístup, ale nezkoušel jsem… JR
Rámečky fajn, ale nelíbí se mi nynější móda stejné šířky pasparty po obvodu.
Dříve se dělala spodní část širší, protože tak je to opticky správně. Nevím proč se toto opustilo.
Dobrý den, díky za komentář! Máte pravdu, to klasické pojetí s širším okrajem má něco do sebe, já se ho většinou též snažím držet… JR
I já občas nějakou fotku rámuji, rámy nakupuji v IKEA nebo v Baumaxu. Paspartu řešit nemusím, neb zeť je vyučený knihař a tohle zvládá na profesionální úrovni. Pár velkoformátových snímků jsem si nechal udělat ve Fotolab.cz metodou Gallery Print (přímý tisk fotky na zadní stranu plexiskla nalepeného na hliníkové desce). Vypadá na naprosto luxusně (bohužel, luxusní je i cena).
Zdravím,
já také chodím pro rámečky do Ikei, výběr je tam slušný. Občas koupím i Euroklips ale sklo, nemám rád ty plastové.
No a na paspartování kupuji v papírnictví barevné kartóny, černý,šedý,okrový i jiné barvy, dle potřeby. Výřez provedu
vysouvacím, odlamovacím nožem na tvrdé podložce(sklo), vyřezanou vnitřní část použiji na paspartu menšího formátu.
Na černé, nebo tmavě šedé paspartě ještě udělám bílou linku, asi 5mm od kraje řezu pro zvýraznění fotografie. Na bílé,
nebo jiné světlejší paspartě dělám linku černou. Záleží jen na kreativitě každého paspartáře rámaře, jak si své fotografie
určené na stěnu decentně upraví. A jak v úvodu napsal Honza Rybář, tak vkusné zarámování dá vyniknout fotografii…
Aleši, díky za cenné rady! Jen tedy začínám mít plíživý dojem, že jsem nějak nešikovný, takto daleko jsem se nikdy nepustil… JR
To si člověk uvědomí, až když o tom čte – domů kupuji rámy v IKEA a jsem spokojen, jen sem si připadal trochu divně.
Výstava Jana Šibíka super a o těch rámech tam taky mluvil, opravdu luxus (ty fotky si to ovšem zaslouží)
A díky za newslettery, podnětný, jednoduchý, profesionální. Budu muset opět na nějaký Váš kurz.
Dobrý večer, díky moc za komentář a pochvalu! A jsem rád, že jste zjistil, že s tou IKEou to to tak dělají všichni… Tedy divně si netřeba připadat…JR
Dík za článek.
Nikdy jsem si nebyl jistý, zda rámovat a jak. Po přečtení to snad zkusím.
Zdraví Honza Nevrkla
Honzo, zdravím Vás a držím palce, zkuste, uvidíte, že to je opravdu funkční hraní si!H
Mě se tedy velice osvědčily obyčejné klip klapy. Fotky dělám obvykle 30×45 cm s bílým okrajem a jen ve skle to vypadá moc hezky.
Dobrý den, děkuji moc za komentář!
JR
Dík, opět výživně napsáno. Občas sám rámuji do starých rámů z bazarů, paspartu lze vyříznout opatrně ostrou žiletkou z kladívkáče. Nelepit. A někdy IKEA.
Díky za komentář! Já to s paspartou párkrát zkoušel, leč seznal jsem, že to zvládnu asi až v dalším životě… JR