Xiaomi Mi 9 – solidní fotky za slušné peníze (recenze)

Xiaomi Mi 9 patří k fotomobilům, o nichž se mluví – ač cenově patří do střední třídy, dokázal se se svými třemi objektivy vyšvihnout na čelní příčky v respektovaném žebříčku webu DxOMark. Půjčil jsem si ho na letních deset dní a pořádně vyzkoušel.

Co mě při testování Xiaomi Mi 9 zajímalo nejvíc? Hlavně to, jak zapadá do celkové “mobilní revoluce” – tedy technologického skoku, který v posledním roce dvou opravdu postavil na hlavu to, co jsme od mobilů čekali.

Xiaomi Mi 9
Xiaomi Mi 9 a trojitý fotoaparát. Foto: Xiaomi

Že mobily fotí skvěle, tu víme už dávno – já fotím iPhonem a nehodlám na tom nic měnit. Přesto mě stále nepřestává překvapovat, co vše je možné z mobilů vydolovat. Přesně před rokem (v létě 2018) mě při testování Huawei P20 PRO doslova šokovaly schopnosti umělé inteligence a jejich reálná použitelnost (při detekci scén v krajině), letos na jaře u Huawei P30 Pro zase schopnost “vidět do dálky” díky speciálnímu teleobjektivu.

Zkrátka: revoluce je tu, a proto jsem se rozhodl půjčit si Xiaomi Mi 9 a zjistit, jakou roli v ní hraje a jak se popasuje s konkurenty, tedy krom mobilů od Huawei hlavně se Samsungy, případně i mými oblíbenými iPhony (které zatím – možná chybně – nenastoupily do oné hry tří a více objektivů a vytváření umělých realit).

Pojďme nyní rozebrat, jak to vidím, a kam bych Xiaomi Mi 9 zařadil v mém přehledu nejlepších fotomobilů. Byť to zásadní můžeme shrnout hned na začátku. Zaprvé, za cca 13 000 Kč (stav z léta 2019) toho nabízí opravdu hodně. A zadruhé, což je dle mého zásadnější, ukazuje, že i s Xiaomi je do budoucna třeba počítat, byť ano, konkurence z vyšších a dražších tříd je přece jen stále o něco dál.

Xiaomi Mi 9
Dobrá světlo, zajímavá scéna, jasné barvy – u podobných fotek nemá nikdo šanci poznat, zda byly foceny zrcadlovkou, nebo mobilem. Neupravená fotka v plné velikosti.

Xiaomi Mi 9: Tři objektivy plus umělá inteligence

Xiaomi Mi 9 má tři objektivy. Tím hlavním je mobilní “klasika”, tedy ohnisková vzdálenost cca 27 mm (po přepočtu na kinofilm) a fotky s rozlišením 12 MPx a světelností 1.75 – stará se o ně dle oficiálních propozic snímač Sony s rozlišením 48 Mpx. Proč tolik? Předpokládám, že to funguje podobně jako u konkurence, že pro různý typ snímků se poté používají různá data a ony detaily se hodí například při prokreslování detailů při digitálním zoomování.

Druhým objektivem je objektiv portrétní, tedy přibližovací… Podle již zmíněného webu DxOMark to je klasická “padesátka”, tedy ohnisková vzdálenost 50 mm a světelnost 2.2. (Lightroom mi u fotek z něj ukazoval nějaké nesmysly, tedy neumím ověřit, ale pocitově to sedí).

Základní objektiv cca 27 mm funguje opravdu skvěle. Neupravená fotka v plné velikosti.

Plus nechybí ani oblíbené ultraširokoúhlé sklo s ohniskovou vzdáleností 13 mm (dle mého Lightroomu) nebo 17 mm dle zmíněného webu (světelnost též 2.2).

Rozložení funkcí v defaultním fotoaparátu je též zcela obvyklé: krom základního režimu je možné přepnout se do “Portrétu”, který bude mít tendenci rozmazávat pozadí, nechybí ani Noc nebo šikovně uspořádaná sekce PRO, v níž zkušenější fotografové mohou přesně kontrolovat klíčové parametry včetně času a hodnot ISO (což se hodí častěji, než se může zdát).

A nyní trocha noci ultraširokoúhle… Neupravená fotka v plné velikosti.

A kdesi na pozadí běží “umělá inteligence”, tedy snaza mobilu v reálném čase poznat, co je na snímku a dle toho upravit nastavení případně fotku “dopočítat” a upravit. Což je stále něco, co pro mnoho fotografů zní jako naprostý nesmysl a reklamní tah – také jsem si to, upřímně, ještě nedávno myslel. Ale rok testování různých špičkových fotomobilů mě přesvědčil, že mnohdy to funguje opravdu skvěle. Ba co víc, právě schopnost reálných úprav, zvýrazňování scén, dopočítávání protisvětla a vylepšování barevného podání je jednou z oblastí, díky nimž mobily válcují a ještě s nebývalou silou budou válcovat začátečnické foťáky.

Přiznávám, moc netuším, kde je hranice mezi optickým a digitálním rozostřením. Ale funguje to dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

Xiaomi Mi 9 umí hezké fotky

Jak Xiaomi Mi 9 fotí? To nejlépe zahlédnete z fotek na této stránce. Zkoušel jsem různá nastavení, různé typy scén v prostředí běžného provozu: tedy při rodinném a cestovatelském focení.

Vzhůru na kafe…Neupravená fotka v plné velikosti.

Je zřejmé, že na mobil – a to na mobil v cenové střední třídě – toho zvládne opravdu hodně. Velmi dobré výkony podávají zejména dva hlavní objektivy, tedy základní širokoúhlý plus portrétní / přibližovací. Splňují přesně to, co čekáme od mobilů: tedy výborné výkony v dobrém světle a v prostředí s výraznými barvami, tam opravdu fotky dokáží při běžném použití konkurovat i klasickým začátečnickým foťákům.

Obecně slabší mi přišel ultraširokoúhlý objektiv, a to jak kresbou, která zkrátka není nijak oslnivá, tak celkovými technickými parametry a ovládáním (ostřilo se mi s ním nějak hůře než u zbylých dvou).

Xiaomi Mi 9
Ultraširokoúhlý objektiv se opravdu hodně hodí, byť mi přišel relativně slabou stránkou tohoto mobilu. Neupravená fotka v plné velikosti.

Naopak mě mile překvapila schopnost digitálního zoomu. Zkoušel jsem ho na mém oblíbeném testovacím místě, kde pořádám mé kurzy focení klasické i kurzy focení mobilem. (loď a Pražský hrad z mostu u Žofína). Foťák i na tomto mobilu byl schopen i při poměrně výrazném přiblížení ukázat pozoruhodné detaily…

Xiaomi Mi 9
Pohled širokoúhlý, cca 27 mm… Neupravená fotka v plné velikosti.

Stejně solidně funguje umělá inteligence při rozmazávání pozadí, jehož stupeň je možné zvolit simulací “clony”, čím nižší clona, tím – jako u klasických foťáků – vyšší rozmazanost. Dobře to funguje zejména na výrazných scénách, ale také na poměrně složitých obrázcích á la sklenice, protože pro algoritmy není snadné poznat, kde začíná vzduch a kde končí sklo…

Xiaomi Mi 9
… a ta samá scéna s použitím hodně silného digitálního zoomu. Výsledek není rozhodně špatný, a to díky snímači s rozlišením 48 MPx…Neupravená fotka v plné velikosti.

Obecně ono rozpoznávání scén (zhruba třiceti) dělá v zásadě to, co dělat má: pokud zahlédne krajinu, oživí barvy, u zeleně pozná, že jde o zeleně nebo květinu, a taktéž zkusí, vesměs úspěšně, fotku oživit. Pravda, jistý prostor pro zlepšení tam je – pokud například zapomenete vypnout HDR, fotky s umělou inteligencí budou už trochu moc přebarvené…

Xiaomi Mi 9
V krajině obvykle Xiaomi dobře pozná, kdy má zvýraznit barvy, ale občas to trochu přežene – byť tady zrovna ne, to světlo bylo opravdu úžasné… Neupravená fotka v plné velikosti.

Xiaomi Mi 9 vs Huawei vs Samsung

Na konci předchozího odstavce zazněla nenápadná, ale důležitá věta “jistý prostor pro zlepšení tam je” – dala by se totiž říci o několika různých aspektech fotoaparátu u Xiaomi Mi 9. Abych nebyl špatně pochopen: tento fotomobil mi byl sympatický a vlastně ukázal více, než jsem čekal. V přímé konkurenci třeba nejnovějších mobilů značky Huawei nebo i Samsung ale zkrátka v některých ohledem zaostává. Ať už to je noční režim, vyladěnost práce s umělou inteligencí nebo již zmíněný ultraširokoúhlý objektiv (nemluvě o “periskopickém zoomu” u Huawei P30 PRO).

Ještě jednou silná stránka: jasné barvy, dobré světlo, dobrá fotka… Neupravená fotka v plné velikosti.

A v hodnocení tohoto modelu je tedy dobré myslet na to, že jde o mobil za (v danou chvíli) skoro poloviční, ne-li třetinovou cenu ve srováníní modely nejvyšších tříd. A zkrátka přihlédnutí k ceně musí být dle mého součástí pohledu na Xiaomi Mi 9 jako celek.

Plus: když jsem přesně před rokem testoval Huawei P20 PRO, byl jsem z výsledných fotek dost vyděšený: byly někdy zdivočelé, přebarvené, často ne moc hezké. Ale pak dorazila aktualizace softwaru a vše bylo najednou o 100 % lepší. A skok, který pak mobily od Huawei za onen rok udělaly, byl opravdu neuvěřitelný.

Což je další možný úhel pohledu: Xiaomi Mi 9 nesporně ukazuje, že má značný potenciál. A že do dalších kol “mobilních válek” je s touto firmou potřeba počítat.

Pivo
Algoritmy zde velmi přesně trefily, kde končí sklenice a začíná „vzduch“ a vše dobře rozmazaly. Což je těžší, než se zdá na první pohled…. Neupravená fotka v plné velikosti.

Xiaomi Mi 9 – shrnutí ve dvou větách

Xiaomi Mi 9 nabízí ve své třídě překvapivě solidní výkony a obrazové výstupy jsou v některých situacích srovnatelné s naprostou špičkou fotomobilů. V celkovém součtu je konkurence z vyšších tříd přece jen o něco dál a prostor pro její dohánění existuje jak ve zpracování obrazu, tak i v používání umělé inteligence pro úpravy v reálném čase.

Xiaomi Mi 9 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Xiaomi Mi 9 6GB/128GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Xiaomi mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Xiaomi Mi 9

7.9

Obrazová kvalita (=jak fotí)

7.5/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

8.0/10

Poměr cena/výkon

8.5/10

Pro

  • velmi solidní obrazový výstup
  • výborný poměr cena výkon
  • významná část snímků je srovnatelné se špičkou fotomobilů

Proti

  • slabší ultraširokoúhlý objektiv
  • prostor pro zlepšení ve srovnání s dražší konkurencí vyšších řad
  • umělá inteligence místy trochu tápe
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst s jistou nadsázkou - web Fotoguru.cz se mobily zatím nezabývá systematicky
Reklama

5 komentářů

  1. Na nočný režim treba používať appku GCam, tam nočný režim robí zázraky

  2. Jan Libich

    Mi9 má opravdu pěkná makra a fotky zblízka, tam funguje dobře, rozmazání je vidět, že je umělé, ale nevypadá to zle. Co je však dost nepěkné je ta přeostřená a artefaktní tráva a krajinky, ty při zvětšení vypadají ošklivě a digitální zoom je taky nepěkný, prostě tady je P30 Pro a vlajkové drahé mobily na tom lépe a stejně tak bezzrcadlovky a kvalitní skla, ale když vezmu cenu nefotí to zle. Mám A7 2018 a musím říct, že ty fotky jsou snad poprvé použitelné, co fotím mobilem, už předchozí mobily měly celkem zajímavé foťáky, třeba Kodak Ektra 20 Mpx, 4K video, jenže na počítači se ukázalo, že to je celkem velká bída, hodně silná komprese, rozmazané detaily, velký šum, ale nové čipy a optika a hlavně elektronické zpracování hodně neduhů dokázalo odstranit a dneska už mobil je opravdu konkurencí pro plnohodnotné foťáky s určitými omezeními a nároky, které asi jen tak ještě nesplní, ale to je dané fyzikou a AI dokáže opravdu hodně. Teď je otázka, zda je to dobře a co bude fotografy živit, až foťák všechno vyfotí sám a fotografa nahradí, raději nemyslet.

  3. Luboš H.

    Koupil jsem MI 9 a vyfotil stejnou fotku Canonem EOS 100, Panasonicem LX 100 a MI 9.
    Zde je porovnání neupravených fotek:
    https:// jag42.rajce.idnes.cz/porovnani/
    Když pominu domalování u MI 9 (mimochodem vůbec ne špatné), tak i v ostrosti a celkovém podání (obloha) u mě vyhrává Xiaomi.
    Kdy už se výrobci normálních foťáků probudí ?

    • Něco Vám brání si obrázky z fotoaparátů líbivě doostřit, vyhnat si barvy a kontrast jako to má mobil automaticky? Když pominu,že EOS100 je totální low-end a netušíme, jaké sklo na něj bylo nasazeno a LX100 na poměry dospělých přístojů také není žádný zázrak a ostrost zejména na širokém ohnisku je kritizována..

  4. Dobrý den, mohl bych požádat o názor, který mobil má podle Vás lepší fotoaparát?Jestli Xiaomi Mi9 nebo Huawei P30?
    Děkuji.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*