Huawei P20 Pro v rukách uživatele iPhonu X (recenze)

Huawei P20 Pro vyvolává hodně pozornosti svými třemi objektivy, mohutným využíváním principů umělé inteligence a nekonečnými debatami na téma, zda fotí lépe či hůře než konkurence. Jisté je jedno: nabízí neobyčejnou koncentraci nejnovějších technologií – a tím i pohled do budoucnosti fotografování, a to nejen mobilního.

Huawei P20 Pro disponuje třemi objektivy a tedy třemi snímači, proto je zajímavé tento mobil prozkoumat.

Tohle není recenze v pravém smyslu slova – na Fotoguru.cz zatím nemám čas systematicky testovat mobily a neumím tedy to podstatné: zařadit Huawei P20 Pro do kontextu svých přímých konkurentů (krom mého osobního iPhonu X).

Na stranu druhou, focení mobilem a to, jak ovlivňuje fotografování jako takové, patří k mým oblíbeným tématům – tedy jsem kývl na to, že tuhle novinku vyzkouším… A moc jsem od toho, přiznám, nečekal.

Přesto mě tahle technologická hračka opravdu hodně zaujala – jak už jsem zmínil, především kvůli tomu, že je doslova přecpaná různými technologiemi, z nichž některé jsou spíš na hraní, ale některé nejspíš stanoví nové standardy toho, co od mobilů čekat. A Huawei P20 Pro tak poměrně jasně ukazuje, kam technika zamíří v příštích letech.

“Přesně vím, co fotíš, a trochu to vylepším”

Ta zásadní a opravdu revoluční věc spočívá v prostém faktu: tenhle foťák umí místy až s děsivou přesností poznat, co fotíte. A podle toho nastavit příslušné parametry…

Já si tuhle revoluci naplno uvědomil ve chvíli, kdy jsem foťák namířil na vodopád ve slovenských horách. Aniž by byl připojený na internet, pravil, že fotím vodopád, a že rozmaže vodu. Pak jsem zamířil na stromy, tedy napsal, že to je zeleň, a že mi ji zvýrazní. A když jsem pak namířil na květinu, rozhodl za mě, že ji vylepší…

Huawei P20 PRO
Huawei P20 PRO dokáže solidně „oživovat“ zeleň, zdůrazňovat nebe, zkrátka upravovat fotku v reálném čase dle toho, co by se mohlo majitelům líbit. Mnohdy to trefí dobře, jindy to kapku přežene. Neupravená fotka v plné velikosti.

Nu ano, dost mě tím šokoval. Protože, věřte nebo ne, tohle je opravdu předzvěst velké revoluce. Ne v tomhle konkrétním mobilu, ne v těchto konkrétních dovednostech, ale ve zcela zásadním faktu, že pokud mobily (a případně fotoaparáty) dokáží poznat, co fotí a výrazně až opravu revolučně vylepšit výsledky. A možná i dosáhnout svatého grálu výrobců fotoaparátů: přijít s takovými automatickými režimy, které opravdu fungují (což je zatím naprosté sci-fi).

Huawei P20 PRO
Je to květina, pravil mobil, rozmazal pozadí a upravil barvy…

Pokud by vás tohle téma zajímalo více, sepsal jsem ho do samostatného článku, který též začíná u toho vodopádu, ale vydává se pak trochu obecnějším směrem: kam se celý svět focení posouvá a proč se to dá hezky ukázat právě na tomto mobilu. Viz: Mobily útočí, válka proti foťákům nabírá na síle.

Pozor, neříkám, že mě výsledky z těchto automatických úprav nějak zvláště oslnily – zeleň byla místy zbytečně zelená, nebe mobil domodřoval moc. Ale když jsem chtěl z mobilu vytáhnout výsledky dle mého gusta, přepnul jsem se do PRO režimu, v němž tyhle automatické hrátky neprobíhají.

Huawei P20 PRO
Huawei P20 PRO umí „opravit“ nehezké počasí i světlo – tuhle fotku jsem pořídil ještě před aktualizací softwaru, kdy barvy byly opravdu divočejší než bylo zdrávo. Neupravená fotka v plné velikosti.

Podstatný je, zopakujme ještě jednou, směr, kterým mobil ukazuje: schopnost poznat, co přesně fotí, znamená velmi individuální přístup k nastavení a tedy k lepším fotkám.

U vodopádu se bude snažit rozmazat vodu (protože tuší, že to lidí chtějí). U portrétů rozmaže pozadí, protože – ano – pak je ta fotka líbivější. Zeleň ozelení. Co přesně provede se psem (ano, i psa to pozná) netuším. Celkem foťák umí poznat a vylepšit 19 rozličných scén.

Viz krátká ukázka v půlminutovém videu od onoho zmíněného vodopádu:

Abych vás nepopletl, je to tedy dobré, nebo špatné? Je to dle mého především fascinující hračka, která ukazuje nové možnosti, které jsou – věřte či ne – opravdu revoluční. Byť jako zkušený uživatel bych v reálném provozu tyhle autodetekce spíš vypínal, protože, zkrátka, své mouchy to pořád má.

Tři objektivy Leica a snímač s 40 Mpx

Přiznávám, když jsem před pár měsíci někdy zahlédl specifikace Huawei P20 Pro, vzal jsem to jako důkaz, že jde o uměle předimenzovaný mobil snažící se ohromit neznalé zákazníky. Tři objektivy, no budiž, Leica zní dobře.

Ale mobilní snímač se 40 Mpx?! To musí každého fotografa vést k nechápavému zakroucení hlavou, prostě to opravdu vypadalo jako laciný reklamní trik. U normálních foťáků tohle totiž vždy znamenalo, že jde jen o marketingový tah, za který je třeba zaplatit nemalou cenu. Více pixelů sice vypadá dobře, ale zároveň to často znamená horší výsledky (více pixelů na malém prostoru = více šumu).

Huawei P20 PRO
Pohled na Vltavu „normálním“, tedy širokoúhlým objektivem (cca 27 mm).

Ale tady to funguje překvapivě dobře, byť sám trochu tápu v tom, jak se ten výsledný obraz skládá. Každý objektiv má svůj vlastní snímač: základem je 40 Mpx snímač (světelnost 1.8, ohnisková vzdálenost cca 27mm po přepočtu), který při vytváření výsledné fotky používá ještě obraz z druhého objektivu a druhého 20 Mpx černobílého snímače (světelnost 1.6, 27 mm). Třetím objektivem je trojnásobný optický zoom a čip 8 mpx (světelnost 2.4, 81 mm). (Plus je tam čtvrtá přední selfie-kamera, ale tu nechme stranou).

Huawei P20 PRO
Trojnásobný zoom, stále ještě optický, zhruba 81 mm, …

Navíc, což je jedna z nejpozoruhodnější vlastností tohoto mobilu, velmi slušně funguje i zoom pětinásobný, který už vzniká nějakými dopočítavacími procesy – a navzdory tomu, na co jsme zvyklí u normálních mobilů (zoomovat = zhoršit dramaticky kvalitu) je výsledek velmi solidní (odpovídá úctyhodné ohniskové vzdálenosti 135 mm).

Huawei P20 PRO
Pětinásobný zoom, tedy už nějak digitálně dopočítaný na ohnisko 135 mm, přesto neobvykle solidní. Neupravená fotka v původní velikosti.

Z fotografického hlediska je důležité, že velikost snímače je nebývale velká: 7.76 mm x 5.82 mm, to je výrazně více než u konkurence včetně mého iPhonu X. Respektovaný server DxOMark uvádí, že jde o velikosti skoro dvojnásobnou ve srovnání s konkurencí á la Samsung S9. A dle této tabulky na Wikipedii jde o stejnou velikost snímače, jakou měly například velmi slušné “profesionální kompakty” á la Canon G15… Relativně velký snímač je prostě opravdu velké plus a jeden ze zásadních důvodů, proč vše funguje pozoruhodně dobře.

Huawei P20 PRO
A výřez s neuvěřitelnými detaily… Tohle je opravdu trochu nepochopitelné…

Huawei P20 Pro umí rozmazat pozadí i noční fotky

V základním nastavení nabízí Huawei P20 Pro několik základních variant. Záložka Photo je tou, která míří na nenáročné uživatele – právě v ní se odehrávají ony detekce vodopádů, poznávání psů a dobarvování zeleně. Pokud to náročnějšímu uživateli leze na nervy, je možné se přepnout do režimu PRO, kde ono umělé dotváření chybí a navíc lze nastavovat čas, ISO, případně chování autofokusu.

Fotky defaultně vznikají v rozlišení 10 mpx, ale je možné stroj pořádat i o obrovský soubor s 40 megapixely… Zkoušel jsem, ale nepřišel tomu nějak na chuť. Ba spíš jsem měl dojem, že výsledky byla v některých případech méně ostré než u “obyčejné” velikosti. Rozhodně neplatí, že je možné z velké fotky vytáhnout to samé, co při použití pětinásobného přiblížení (tam pomáhá i onen třetí objektiv).

Huawei P20 PRO
Solidní výsledek s rozlišením 40 mpx… Obecně je ale rozumnější užívat defaultní rozlišení 10 mpx. Neupravená fotka v plné velikosti.

A ano, samozřejmě, v PRO režimu je též možné fotit do RAWu, což se může v některých situacích vcelku hodit.

Možnost Portrait (Portrét) nabízí, jak název napovídá, efektně rozostřené pozadí a taktéž automatické retuše obličejů, což někdy dopadá dobře, jindy je to takové nějaké přehnané, tedy bych volil spíš jistou opatrnost. Podobně jako u iPhonu je tu možnost simulovat typ nasvícení tváře, a podobně jako u iPhonu je lepší se tomu na hony vyhnout.

Krom toho jsou překvapivě účinné dvě specializované záložky. Aperture, tedy Clona, nabízí opravdu překvapivě účinné softwarové rozmazávání pozadí – clona je u objektivů fixní, a vše se tedy děje softwarově, od clony 0.95 po 16, tedy jde o rozmazání opravdu zásadní, po kompletně zaostření obraz. Nu ano, pro tradičního fotografa to zní naprosto děsivě. A po několika hlubokých nádeších je nutné přiznat: funguje to opravdu dobře. A stejně jako u iPhonu X, i tu bude těžké odolat pokušení pustit do fotek sílu umělých výpočtů.

Huawei P20 PRO
Hezky to rozmazává, že? Jen se nemylte, rozmazanost je zcela umělá… Ale ve světě mobilů to je asi jedno… Neupravené fotka v plné velikosti.

Poslední záložka Night (Noc) nesporně patří k nejsilnějším zbraním celého mobilu. I tu se dá říct jediné: ty noční záběry jsou prostě neuvěřitelně povedené. A opět moc netuším jak to celé ten foťák dělá. Pokud zmáčknete spoušť, foťák bude po dobu několika vteřin cvakat a vyrábět fotky s různými nastaveními. Výsledný smontovaný výsledek obvykle působí velmi věrohodně. A navíc, algoritmus dokáže zbrzdit i pohyb – auto na noční návsi je mázlé poměrně snesitelně, jako kdybychom fotili ne čtyřmi vteřinami (jak u fotky stojí v EXIFu), ale něčím á la 1/80 vteřiny… Zajímavé..

Huawei P20 PRO
Tahle fotka vznikala čtyři vteřiny, mobil pořídil několik snímků, ty pak nějak smontoval. Zajímavé je relativně ostré auto… Neupravená fotka v plné velikosti.

Jak Huawei P20 Pro fotí

A jak tedy Huawei P20 Pro fotí? Jak zahlédnete z ukázkových fotek na této stránce, v šikovných rukách je z něj opravdu možné dostat skvělé až místy neuvěřitelné výsledky (noční záběry, detaily v záběrech s digitálním zoomem).

Jak jsem zmínil na samém začátku, nedokážu obrazové výkony srovnat s ostatními mobily, zejména Samsungy, ale v porovnání s mým iPhonem X rozhodně nevypadá jako chudý příbuzný. V oněch výše zmíněných případech (detaily, noční scény, a možné i nastavitelnost rozmazání pozadí) ho dokonce převyšuje.

Huawei P20 PRO
Noční fotky patří nesporně k nejsilnějším stránkám tohoto mobilu… Neupravená fotka v plné velikosti.

Celkové nadšení trochu brzdí určitá nevyrovnanost fotek – poměrně často je cítit, že to algoritmy trochu přehánějí. Fotky krajiny vypadají trochu přeostřeně a ploše, u portrétů zase retušování místy připomíná spíš bělení kyselinou. K čemuž je asi dobré doplnit, že je důležité používat nejnovější verze softwaru – ty úplně první startovní přebarvovaly opravdu až nesnesitelně. Naštěstí mě jeden čtenář upozornil, že novější verze jsou už snesitelnější, tedy jsem aktualizoval software a vše se výrazně zlepšilo.

Pokud bych měl najít jednu zásadní výtku, tak to bude právě ona nevyrovnanost v krajině, kde často i v PRO módu prostě algoritmy trochu tápou – a tu má například iPhone X rozhodně navrch, mnohem přesněji vím, co od něj čekat a jak to využít ve svůj prospěch. Stejně tak u portrétů, kdy je iPhone X většinou mnohem decentnější.

Huawei P20 PRO
Detaily umí Huawei P20 PRO taktéž dobře. A ano, pozadí je uměle rozostřené… Protože mobil poznal, že fotí květinu…

Na stranu druhou by nemělo zapadnout to podstatné a již několikrát zmíněné: že ač jsem toho moc nečekal, byl jsem opravdu hodně překvapený a v některých detailech až šokovaný tím, co Huawei P20 Pro umí.

Tedy ano, bez nadsázky jde o stroj, který ukazuje, kam se fotografování posouvá. A ano, jde tedy o průlomový model, ač to ještě chce jednu nebo dvě generace na doladění…

Huawei P20 Pro – shrnutí ve dvou větách

Huawei P20 Pro může svými parametry (tři, resp. čtyři objektivy, 40 mpx snímač) působit jako předimenzovaná hračka mířící na nenáročné spotřebitele, realita je však jiná: jde o opravdu šikovný stroj posouvající díky kvalitním objektivům a pokročilým technologiím zpracování obrazu i obecně to, co lze čekat od mobilní fotografie. Ne vše je dokonalé, automatické algoritmy občas přehánějí, nic to však nemění na tom, že v šikovných rukách jde o stroj nabízející v některých situacích neobyčejně kvalitní výstupy.

Huawei P20 Pro – Cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Agentura zastupující Huawei mi pouze bezplatně zapůjčila tento mobil, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro může svými parametry (tři, resp. čtyři objektivy, 40 mpx snímač) působit jako předimenzovaná hračka mířící na nenáročné spotřebitele, realita je však jiná: jde o opravdu šikovný stroj posouvající díky kvalitním objektivům a pokročilým technologiím zpracování obrazu i obecně to, co lze čekat od mobilní fotografie.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

  • velmi dobré obrazové výkony
  • novátorské zpracování nočních scén
  • pozoruhodné detaily v zoomovaných scénách

Cons

  • algoritmy někdy trochu přehánějí
  • fotografie v krajině jsou “přefiltrované” i v PRO režimu
  • fotografie s 40 mpx jsou spíš na hraní
Reklama

4 komentářů

  1. Jan Libich

    P20 má opravdu velký čip a umí dělat moc hezké fotky, ale pořád je to mobil s malými čočkami a musí se myslet na to, že takový objektivek má celou řadu vad a kresba nebude dokonalá, ale vzhledem k tomu, že je to v mobilu a má ho člověk skoro pořád u sebe, tak je fajn, když i takové pěkné fotky může udělat.

  2. Obecně tedy, pokud chci fotit příležitostnou rodinnou fotku, mám uvažovat o mobilu s dobrým fotoaparátem, nebo o zrcadlovce? Je to vůbec srovnatelné? Nejde mi o to, co tahám v batohu z hlediska hmotnosti či objemu, spíše o kvalitu a možnosti. Řekněme, že si z výletů,cest a domácích akcí nechám zhotovit klasické papírové fotografie 10×15. Mobil, nebo foťák?

  3. Dobrý den, Honzo,

    moc Vám děkuji za tuto recenzi. Jsem právě ve stadiu, kdy vybírám mobil s dobrým foťákem a tento článek byl více než nápomocný. Jsem nadšená fotografka amatérka, máme s manželem docela dobrý foťák s nějakou výbavou, ale zabere to dost místa a tak hledám ještě kvalitní alternativu v podobě mobilu s dobrým foťákem. Se smartphony nemám moc zkušeností, jsem strašně staromódní a bude to vlastně můj první pořádný smartphone. Mohla bych se vás zeptat, pokud máte tušení, jakou životnost vlasně ty smartphony mají, pokud se s nimi slušně zachází? Pokud bych si koupila tento, co recenzujete, byl by to docela výdaj a nechtělo by se mi za 3 roky kupovat nový. Tak předem děkuji za odpověď, přeji pěkný den, Šárka

    • Jan Rybář

      Šárko, zdravím! No, já bych byl přece jen trochu opatrný, pořád není úplně snadné/rozumné vše nechat na mobilech. V některých situacích opravdu foťáky dokáží nahradit, hračky á la tento mobil posouvají technologie někam dál, ale značná skepse je pořád na místě. Stačí, aby bylo horší světlo, a sebelepší mobil se ani nepřiblíží něčemu, co vyleze ze zrcadlovky za 15 000 Kč…
      K té výdrži, to moc netuším, ony tyhle věci většinou po dvou třech letech odejdou tak jako tak, tedy těžko říct, to posoudit neumím… Tak ať se daří! JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*