iPhone X – revoluce, evoluce, nebo nuda? (recenze)

iPhone X a fotografování je velké téma – někdo je uhranutý a mluví o revoluci, jiný zívá nudou, případně připomíná, že mobil vždy bude mít nepřekonatelné limity. A jak to tedy je? Jak už to v životě bývá, každý má svůj díl pravdy. Jisté je, že tahle hračka bude díky svému masového rozšíření poměrně zásadně ovlivňovat, kam se svět focení bude posouvat – ať se nám to líbí, nebo ne.

Tenhle článek píšu po zhruba 10 dnech testování iPhonu X – jde tedy spíš o pár úvodních poznámek, k opravdu podrobnému zhodnocení se vrátím později s pořádným odstupem.

A dodejme rychle, že smyslem mého mudrování není řešit dvě obvyklé (a logické otázky).

– Neřeším, zda je či není šílené dát za mobil 35 000 Kč. (Inu, je… Ale každý, ať si na to odpoví sám…)
– Neřeším, ač bych rád, zda iPhone X umí fotit lépe/hůře než konkurence – protože to prostě nevím a konkurenci jsem zatím systematicky nezkoušel. (A ano, v mnoha případech a situacích konkurence určitě umí něco lépe).

A co tedy řešit chci? To, co mě zajímá nejvíc a co snadno zanikne v podružnostech: jak moc tento foťák změní chápání toho, co je fotografování. Ať už v pozitivním nebo negativním smyslu.

Bílé Karpaty
Zasněžené Bílé Karpaty ukazují, že pro nenáročné použití iPhone opravdu dokáže nahradit nejen kompakty, ale stále více i pokročilejší foťáky. Foceno aplikací ProCamera. JPG bez úprav v původní velikosti.

Revoluce zásadní: duální portrétní objektiv

Ona opravdu zásadní revoluce (a možná jediný opravdu zásadní důvod, proč na tuhle verzi iPhonu přejít) je fakt, že má duální objektiv. To dramaticky, až opravdu revolučně vylepšuje to, co se s iPhony dá dělat.

Samozřejmě, duální objektivy mají iPhony už od verze 7 Plus, ale vždy se týkaly jen právě “plusových” verzí, tedy těch, které byly už opravdu velké a pro mnohé (včetně mě) nepřijatelně neskladné. Desítka je první iPhone, který dva objektivy má při více méně normální kapesní velikosti. Což může znít jako prkotina, leč není…

iPhone X kamera
Dva objektivy na iPhone X – jeden je širokoúhlý 28/1.8, druhý portrétní 52/2.4. Foto: Apple.com

Proč jsou dva objektivy (a nejen u iPhonu) tak zásadní? Protože posouvají o zásadní úroveň výš to, co se obecně dá s mobilem vyfotit. Totiž: navzdory nekonečné smršti selfíček se mobilem bez duálního objektivu nedá pořádně vyfotit portrét…

Iphone X portrét
Portrétní objektiv v akci – tohle prostě zatím nešlo a je to opravdu změna zásadní. Tak jako skoro všechny snímky jde o soubor JPG konvertovaný z původního souboru typu .heic (viz dále). Původní velikost.

Ty “normální” mobily včetně iPhonů mají jako svůj hlavní objektiv obvykle něco s ohniskovou vzdáleností kolem 28 mm, což je velmi šikovné na reportážní focení rodinného či cestovatelského typu. Jenže, jak neustále všichni činí, pokud tímto ohniskem vyfotíte jen hlavu, výsledek bude děsivý – obličej bude zdeformovaný a fotka ne moc pěkná (to proto je drtivá většina selfíček tak ošklivá).


Proto se portréty fotí (poněkud neintuitivně) tak, že se od fotografovaného člověka poodstoupí a jeho obličej se přitáhne z většího či menšího odstupu.

Krom oné osmadvacítky (s hezkou světelností 1,8) má tedy nyní iPhone X i druhý portrétní objektiv, konkrétně padesátku (po přepočtu jde o 52mm se světelností 2,4).

A jak můžete zahlédnout z ukázkových fotek na této stránce, revoluce to prostě je, protože otevírá celou novou škálu možných záběrů… A to samozřejmě nejen při focení lidí, ale i krajiny, detailů atp… Tedy ano, tohle je vážně zásadní.

Letohrádek Hvězda
Letohrádek Hvězda přiblížený portrétním objektivem. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Revoluce, která mě děsí: softwarové rozostřování portrétů

Onen portrétní objektiv je sám o sobě věcí opravdu hodně šikovnou. Ruku v ruce jde však s věcí, které mě osobně spíš děsí: s uměle rozostřovaným pozadím.

U portrétů se samozřejmě hodí, aby měly hezky neostré pozadí, fotka prostě vypadá výrazně lépe. U normálních foťáků stačí za pár tisíc koupit nějaké světelné sklo a výsledky jsou skvělé – tohle iPhone ani žádný mobil opticky nemůže nikdy zvládnout, v cestě jim stojí zákony fyziky (rozostřenost záleží na velikosti čipu, čoček atp…).

No a Apple se s tím tedy nepáře – pozadí prostě rozostří softwarově, a to v reálném čase, přímo v náhledu. Pravda, na první pohled to funguje opravdu skvěle – je až neuvěřitelné, co ten software dokáže. Až na druhý pohled, případně při zkoumání v počítači, zahlédnete mnohé nedokonalosti.

Portrét iPhone X
Poznáte, že nejde o fotku z pořádného foťáku a že pozadí je rozmazáno uměle? Nejspíš ne, nebo jen při velkém přiblížení… Neupravená fotka v původní velikosti.

Tahle funkce se poprvé objevila na podzim 2016 u iPhone 7 Plus a byla jednou z možností (dalo se mobilu říct, zda chcete nebo nechcete rozostřovat). Tady už se ni nenastavuje – foťák prostě pozadí rozostří sám a basta.

Nepřišel jsem na to, zda se mu nějak dá říct, aby to nedělal, ale asi ne – pravda, na svůj harddisk ukládá fotky obě, pokud tedy chcete, můžeme za vynaložení jistého úsilí získat i fotku nerozmazanou. Případně se dá k původní verzi vrátit přes tlačítko “Upravit”, kde odmáčkneme žlutou táfličku “Portrét” a získáme fotku původní (kdo by se s tím ale mořil, že?).

iPhone X pes
I pes vypadá lépe na mázlem pozadí… Neupravená fotka v původní velikosti.

Proč mě tohle vlastně děsí? Protože to nenápadně, ale nezvratně podporuje revoluci ve fotografování – plíživou “softwarezici” fotek, kde budeme stále více považovat za normální, že mobil/foťák sám obrázek nějak zásadně dotvoří. A to je podle mého špatně.

Nepochopte mě špatně: neříkám “pryč s technologií”, “držte se ostrého pozadí” atp… Mně se to vlastně docela líbí, protože výsledky jsou většinou opravdu velmi dobré. Ale přesto mě to děsí, protože tato tato logika se velmi rychle rozšíří i do dalších oblastí (nejen mobilního) fotografování. Více a více bude normálně a akceptované, že stroj za nás fotku dotvoří.

Teď vám to může přijít nereálné či za vlasy přitažené, ale jsem si jist, že za rok či dva uslyšíme hodně často pochybnosti á la “proč ta zrcadlovka za 30 000 neumí tak hezky mázlé pozadí jako můj mobil?!”

iPhone X portrétní mód
Na tomto případě to algoritmus prostě netrefil a nepodařilo se mu oddělit hranu kelímku od pozadí. Neupravená fotka v plné velikosti.

S čímž souvisí revoluce další: jsem si jist, že tato vlna mobilů velmi dramaticky ovlivní i trh “pořádných” foťáků cenové kategorie 15 – 30 000 Kč. A že chytré mobily hodně nahlodají i segmenty dosud mobilům vzdorující. Výrobci fotoaparátů to tuší, ale – mám dojem – vlastně se pořád tváří, že se jich to netýká. A že mobily prostě nejsou na pořádné focení. Nejsou, ale přesto je lidé budou více a více používat pro normální focení dětí, psů a dovolených. Tedy v těch situacích, kdy vznikne 99 procent všech fotek na planetě. Může se nám to nelíbit, ale více asi nenaděláme.

Kde se revoluce nekoná: portrétní nasvícení

Ve stínu duálního portrétu a rozostřování portrétů trochu zůstává další funkce, a to funkce Portrétního nasvícení – těsně po vyfocení portrétu můžeme jedním kliknutím softwarově změnit, jaké “světlo” má na tvář dopadat (případně už z tímto nastavením můžeme přímo fotit).

Video: jak funguje rozostřování pozadí a režimy svícení

V zásadě slušně funguje varianta Studiové světlo, která “vyhladí” obličej, prosvítí oči a fotce v zásadě snad i pomůže (pro nenáročné použití). Další varianty jsou spíš děsivé – Obrysové světlo má (patrně dodat) zajímavé stíny, což se mi však nikdy nepodařilo tak, aby byl výsledek koukatelný. Ještě horší jsou dvě následující varianty – Jevištní reflektor a Černobílý jevištní reflektor. Teoreticky mají vytáhnout postavu/obličej do záře bodového reflektoru na tmavém pozadí, což zatím ale vždy vypadá otřesně…

K čemuž dodejme, že oficiálně jsou tato portrétní nasvícení v “betě”, tedy ve zkušení verzi a časem asi budou fungovat lépe… Pro mě osobně i tu platí, že to je za hranou…

Že je to pro mě za hranou, je samozřejmě zcela jedno – přinejmenším ona první varianta Studiové světlo opravdu většinou portrétu pomůže, a lidé ji prostě budou používat. Zda to je dobře, nebo špatně? Na to každý odpoví trochu jinak…

Studiový reflektor iPhone X
Studiový reflektor iPhonu X tedy moc nejde…

Za zmínku stojí, že všechny tyhle úpravy jsou vratné – můžeme tedy cvaknout fotku “normálně” a třeba po půl roce ji “přepnout” do jiné varianty svícení… Což samo o sobě též znamená poměrně zásadní změnu v logice práce s fotografiemi (vzpomeňte si na mě za pár let).

Fotí iPhone X lépe než předchůdci? Ano i ne

Abychom nezapomněli na onu zásadní otázku: znamená iPhone X nějakou opravdu zásadní změnu v kvalitě fotek? Fotí tedy nějak výrazně lépe, než jeho předchůdci? Odpověď zní ano, i ne.

Vím, že na podobná šalamounská prohlášení asi nečekáte – ale odpověď je poněkud zapeklitá. V celkovém pohledu a při započtení všech plusů výše (portrétní objektiv v relativně malém mobilu) je iPhone X opravdu výrazným posunem vpřed. Jinými slovy, pokud se ptáte: A vyfotím jím opravdu více, než těmi předešlými? odpověď zní, ano.

Slivovice
Podobné fotky se prostě hodí, to se ví… Neupravená fotka v plné velikosti.

Pokud ale půjdeme po určitých dílčích situacích, hodně často bude odpověď ne. Dlouhodobě mohou srovnávat jen s mým iPhone 6, a ten, věřte nebo ne, v některých situacích prostě fotí lépe.

Pokud jste se nyní zarazili a ptáte se, zda opravdu myslím vážně, že tři roky starý iPhone 6 fotí lépe než “božský” iPhone X, tak ano, opravdu fotí… iPnohu X opravdu moc nejdou ostré přechody mezi světly a stíny, kde často vznikají ošklivé přepaly… Tohle se na šestce nedělo a zatím mi to hodně leze na nervy… V budoucnu se to pokusím porovnat nějak systémově a bude-li čas, napíšu o tom samostatný článek, ale jisté je, že v téhle důležité kategorii obrázků je iPhone X krokem zpět.

Portrét iPhone X
Starší modely by si asi o něco lépe poradily s rozdíly mezi světly a stíny, ale zase neumí ani zoomovat, ani rozmazat pozadí… Inu, vše má něco… Neupravená fotka v JPG.

K čemuž dodejme, že této věci jsem si poprvé všiml před dvěma lety při porovnávání iPhone 6 a novější verze iPhone 6S, která měla už novější čip s větším rozlišením (12 megapixelů)… A je tedy možné, že od šestky S výše už to dělají všechny modely.

Jinými slovy: pokud vyjdete na sluncem zalitou louku a budete čekat, že iPhone X posune fotku “dítě + pes + louka + hrad” někam výš, budete zklamáni, výsledek bude v zásadě identický.

Tedy: iPhone X se dá jako revoluce chápat pouze v součtu všech možných dílčích revolucí a v tom smyslu určitě stojí za úvahu. Ale v kvalitě fotek jako takové jde spíš o evoluci a větší zapojení algoritmických úprav než o něco průlomového.

Na hory si ho neberte, neumí bleskat v zimě

iPhone X má jednu zvláštní a těžko pochopitelnou vlastnost – neumí bleskat v chladnějším počasí. Což je docela problém v řadě situací: na horách se opravdu skoro nedá fungovat bez občasného přisvícení nějaké postavy na sněhu (aby z ní nebyla černá silueta). Na to ovšem je třeba zapomenout – tenhle supermoderní mobil prostě nebleskne…

Valašsko cesta na Pláňavy
Tady bleskat netřeba. Ale ve chvíli, kdy bychom blesk potřebovali, máme smůlu – iPhone neumí použít blesk v chladnějším počasí. Neupravená fotka v JPG.

Testoval jsem po mnoho dní v domnění, že to musí jít nějak obejít, ale nešlo – jakmile se teplota sníží i na pár stupňů nad nulou, není na světě síla, která by ho blesknout přinutila… Snažil jsem se googlovat, proč to tak je, ale marně – fóra jsou plná zoufalých majitelů pátrajících po odpovědi, leč té se jaksi nedostává…

Tak doufejme, že jde o bug řešitelný budoucí aplikací softwaru….

Nový formát HEIF vypadá slibně (a rawy též)

Dumání na novým iPhonem X nemůže obsahovat zmínku o další revoluci, jíž si zatím nikdo moc nevšiml, a to je nový formát ukládání obrázků HEIF. Striktně vzato, tohle nesouvisí jen s “desítkou”, ale spíš s novou verzí operačního systému, v němž se zkrátka Apple rozhodl přestat ukládat do starého dobrého JPG.

Nyní fotky ukládané do mobilu mají příponu .heic a jsou tedy ve formátu HEIF (High Efficiency Image File). Tahle nenápadná revoluce by sama o sobě stále za článek, ale v danou chvíli se spokojme jen s konstatováním, že tento nový formát nás bude potkávat patrně stále víc.

Žofín
Žofín ve večerním slunci – nové formáty souborů dovolují šetřit místem a lépe rozlišovat barevné tóny (alespoň teoreticky). Zde je soubor .heic převedený do JPG.

Zpočátku možná bude působit zmatky a mírný chaos, protože začne vznikat řada dílčích problémů s kompatabilitou. Krom toho by Heif však opravdu mohl přinést spíš pozitivní věci. Tou zcela zásadní je něco, čeho si všimnete při stahování na první pohled: soubory jsou opravdu výrazně menší: ve srovnání s .jpp zabírají ty samé .heic více než o polovinu méně prostoru (např. 3,9 versus 1,7 MB).

Pro tento článek jsem musel vše .heicové konvertovat do .jpg, protože jinak by určitě nastaly nějaké problém – Lightroom je, mimochodem, stále neumí přečíst… Výhody snad časem pomohou většímu rozšíření.

Valašsko Pláňavy
Právě tady se focení do rawu může hodit, nebe je opravdu expozičně hodně složité…

Právě úspora místa je první výhodou, druhou má být, přinejmenším teoreticky, schopnost zachycovat kvalitnější fotografie – HEIF umí 16-bitovou barevnou hloubku.

Zároveň, když už jsem si hrál, jsem vyzkoušel i schopnost foťáku ukládat do rawů – což je věc, o níž vlastně ne každý ví… Defaultní aplikace ji neumožňuje, ale bez problémů je možné o uchování “velkých” souborů požádat některé aplikace specializované – já používám aplikace ProCamera a Manual… iPhone X pak uloží cca desetimegový soubor ve formátu DNG.

A mají rawy smysl? Pro nenáročné focení asi ne, ale i tu platí ta samá logika, jako u pořádných foťáků. Je-li scéna světelně složitá a máme-li ambici s fotkou pak něco provádět v počítači, fotit do rawu není špatný nápad.

Například u fotek proti slunci se z nebe při mých pokusech opravdu dalo z rawů vytáhnout výrazně více dat než obyčejných .jpg/.heic fotek…

Karlův most
Na statických fotkách v slušném světle se už dnes nedá poznat, zda jsou z mobilu, nebo z něčeho „pořádného“. Neupravený JPG.

iPhone X – shrnutí recenze ve dvou větách

Na iPhone X je možné hledět z dvou úhlů pohledu: na jednu stranu je revoluční, protože v konečném součtu řada jeho výhod opravdu posouvá mobilní focení o stupeň výš – jde především o duální portrétní objektiv a (poněkud kontroverzní) umělé rozostřování pozadí. Na stranu druhou, pokud bychom zkoumali čistě obrazovou kvalitu a srovnávali ji s předchozími modely, rozdíl není dramatický, a v tom smyslu se tedy revoluce nekoná – tak jako tak díky budoucímu masovému rozšíření iPhone X a jeho funkce výrazně ovlivní i fotografování jako takové.

iPhone X – cena

Pro zajímavost, tu je informace, za kolik se v danou chvíli dá iPhohne X koupit. Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Apple iPhone X 64GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

Další fotografie z testu:

 

iPhone X

7.8

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

7.5/10

Řemeslné zpracování

8.0/10

Ovladatelnost

8.5/10

Poměr cena/výkon

7.0/10

Pro

  • duální portrétní objektiv ho posouvá v použitelnosti o patro výš
  • v celkovém součtu je možné s ním fotit širší škálu fotek
  • umělé rozostřování pozadí funguje pro nenáročné focení poměrně dobře

Proti

  • rozdíl v kvalitě fotek není ve srovnání se staršími modely dramatický
  • není možné defaultně vypnout rozostřování pozadí
  • kvalita většiny portrétních nasvícení je zatím bídná
Reklama

11 komentářů

  1. Kdysi jsem mel mobil Nokii 1020 a od te doby nic,co by jej ve foceni predcilo. Diky optice v kombinaci s vysokym rozlisenim u me stale vede…za dne.

  2. Jan Libich

    Tady se vychvaluje IPhone, ale přitom něco podobného umí telefony za pětinu ceny, mám např. Samsung A7 2018, dotovaná cena 4 000, bez dotace 6 000 Kč, vyprodával se i za méně. Má 4 fotoaparáty a jeden slouží na rozmazání, má jen 5 Mpx čip a umožňuje nastavit míru rozostření pozadí. Funguje dobře i na kelímkách, mnohem lépe než tenhle předražený IPhone, navíc na Android je mnohem více aplikací na fotky zdarma. Ano IPhone X má možná hezčí fotky o kapánek a lepší možnosti, ale rozhodně za tu cenu, co se prodává, ho nestojí kupovat kvůli focení, je mnoho lepších fotomobilů za mnohem nižší ceny.

  3. Dobry den, casto zminujete aplikaci ProCamera jako must have pro iphone x. Zkousel jste take jine apky? V posledni dobe je casto zminovana aplikace Halide. Mate s ni primou zkusenost? Dekuji

  4. Jaroslav V.

    Zdravím všechny,
    Co myslíte, mohl by se iPhone X co se týče kvality foťáku a snímků srovnat s mobily Huawei P9, P10, nebo dokonce Mate 10 pro.?
    Mám P9, ta nemá opt. stabilizaci, ale fotky i videa mě přijdou velmi dobré. Zkuste to posoudit vy zkušenější, já sám sem spíš pokročilý začátečník…

  5. Dobrý den. Mně to připadá, že mobily (lidé z branže) zcela záměrně vyhlásily (i) válku základním fotoaparátům.
    A dodnes nechápu, že už dávno nebyl do základních fotoeditorů přidán prvek kvalitního softwarového rozostření.
    Na rodinné fotky by to stačilo a odpíchne to portrét absolutně, nikoliv dle světelnosti objektivu. Tak jsem se vykecal a děkuji za shovívavost.

    • Jan Rybář

      Ano ano, ale“mobilním“ firmám bych to nevyčítal, spíš mám místy dojem, že velké foto-firmy pořád nechápou, co se děje. A že prostě nezachrání zrcadlovky tím, že budou ignorovat segment „malých a dobrých“ foťáků… Zdravím, JR

  6. Jiří Janda

    Díky za další výbornou recenzi k přemýšlení! Přečetl jsem si kvůli Vám 🙂 už několik různých informaci o aktuálním stavu trhu s virtuální realitou, což je teprve to pravé strašidlo. Jestli se budete dívat na zoubek dalším mobilům, zajímalo by mě i srovnání s produkcí dobře zapsaných nízkonákladovek, jako je Xiaomi. Pěkný den přeji.

  7. Paráda. Fakt už tie dnešné mobily fotia za dobrých svetelných podmienok veľmi dobre. Ale nemôžem súhlasiť s tým, že sa nedá rozoznať čím je fotka urobená. Kým si to nezväčším, tak áno je to naozaj ťažko rozlíšiteľné, ale pri zväčšení je to už viditeľné jasne – je to patlámo matlámo bez poriadnej kresby v detailoch. ….. škoda, že si na priame porovnanie neurobil rovnakú fotku nejakým „normálnym“ lepším foťákom. Hoci aj s APS-C so setovým objektívom.

    • Jan Rybář

      Vlado, zdravím a díky za komentář! Jasně, že se to pozná, to se ví… Já to jen myslím tak, že v dobrém světle (á la Karlův most v pravé poledne) začíná být pod rozlišovací schopnost uživatelů poznat, z čeho fotka pochází… Při podrobnějším prohlížení to je samozřejmě poznat velmi rychle… Mějte se! JR

  8. Pěkný článek , osobně mám Huawei Mate 10 pro , a ten také nefotí vůbec špatně , ba naopak mě překvapily portréty . Světelnost je u tohoto telefonu 1.6 ,a v nočních hodinách opravdu dobře fotí , nejspíše to není ve vašich silách , ale občas otestovat nějaký telefon by nebylo od věci . Díky za skvělé čtení , vaše články mě opravdu baví , momentálně zvažují koupit Canon 77D.

    • Jan Rybář

      Petře, zdravím a díky za komentář! Máte pravdu, ono toho fotí velmi slušně čím dál tím víc, já se na podrobnější porovnávání mobilů chystám, ale slušné porovnávání je o něco těžší než u foťáků (špičkové modely jsou si blíže a dobré by bylo to porovnávat ve stejnou chvíli, což ale skoro nejde…)… Tak uvidíme… Mějte se!

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*