Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM – recenze

Canon EF-S 18-135mm IS USM je nejnovějším, tedy třetím vydáním řady oblíbených univerzálních zoomů pro začátečnické zrcadlovky s menším APS-C čipem. A zásadní otázka tedy zní: má smysl si za něj připlatit? Pojďme to prozkoumat – každopádně platí, že pokud hledáte univerzální objektiv, tohle sklo by vás mohlo zajímat.

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Tohle bude jedna z klíčových rovin objektivu – cvakání na výletech. Neupravená fotka v původní velikosti.

Pokud jste už na tomto webu pár článků proběhli, anebo pokud jsme se už třeba viděli na některém z mých kurzů fotografování, chvála tohoto objektivu vás možná překvapí.

Totiž: obecně vždy lidem radím, aby se univerzálním objektivům spíš vyhnuli – ne že bych změnil názor, ale musím uznat, že tahle novinka poněkud nabourala jeden z hlavních důvodů, proč podobné kousky lidem spíš rozmlouvám se slovy, že “prostě ty univerzální objektivy jsou vždy o něco horší než ty méně univerzální.”

Canon EF-S 18-135mm IS USM prostě fotí výborně, jak můžete prozkoumat na pár příkladech na této stránce. Testoval jsem spolu s další novinkou, Canonem 80D (recenzi a tedy i mnoho dalších fotek z tohoto objektivu najdete zde) a opravdu se nechal přesvědčit, že univerzální objektivy prostě mají právo existovat. Ba co víc, v určitých situacích, zejména na cestách, jsou asi i rozumným řešením, zejména pro líné fotografy.

Test objektivu
Ano, tenhle objektiv kreslí prostě velmi dobře, i když je univerzální… Neupravená fotka v plné velikosti.

Na jedné konkrétní situaci se ta líná univerzálnost možná dá ukázat opravdu velmi dobře, na sérii tří banálních fotek ze zámecké zahrady, kdy jsem si prostě hrál s tím, jak široko a daleko objektiv dohlédne…

K čemuž možná ještě doplňme, že v přepočtu na plnoformátové rozměry jde o sklo s rozsahem zhruba 29-216mm, což je přesně ideální cestovní rozsah.

Tedy zpět do zahrady – první fotka zachycuje pohled na můj stůl s pivem – je dosti širokoúhlá, to se ví. Pivo je mimo záběr a kdesi v dálce můžete tušit mé dcery obdivující hadici. Ohniskem jsme na 29 milimetrech, tedy na “širokém” konci.

Test objektivu
1. fotka: hodně širokoúhlá, na jednom konci zoomu… Líný otec pije pivo (mimo záběr), dcery sledují hadici. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pak jsem se zazoomoval na maximum, tedy na 135 (216 mm) a přiznávám, že jsem tak učinil v režimu P, protože u piva bývám líný… Fotka tedy vznikla vcelku logicky na nejnižší možnou clonu, 5.6, což je důležité, protože při nízkých clonách, jak známo, objektivy obvykle nekreslí úplně nejlépe.

Test objektivu
2. fotka: pořádně jsem zazoomoval – tedy na „druhý“ konec 135 (219 mm). Vidí daleko! Neupravená fotka bez úprav.

A pak jsem si tu druhou fotku na displeji zobrazil, a byl opravdu zaskočen detaily, které jsem uviděl… Zkrátka, “na plnou díru” to je výkon opravdu výborný, klobouk dolů…

Test objektivu
… a hodně detailní výřez z druhé fotky… Detaily jsou opravdu neuvěřitelné, a to vše na „plnou díru“, tedy clonu 5,6. Výřez z druhé fotky, z JPG, bez dalšího doostření nebo úprav.

Tedy především: kresba tohoto skla je výborná.

Canon EF-S 18-135 mm a bleskové ostření

Malé divadlo Kjógenu
Japonské divadlo a nevalné světlo. Tady se rychlé, spolehlivé a tiché ostření opravdu dost hodí… Neupravená fotka v plné velikosti.

Když jsem poprvé vyzkoušel rychlost tohoto objektivu, vzpomněl jsem si nostalgicky na první digitál, s nímž jsem si hrál (když mi ho tedy manželka, jeho majitelka, půjčovala). Byl to Canon 400D, prapředek dnešních začátečnických modelů.

Zaostřit s ním znamenalo namáčknout a pak trpělivě vyčkat, až se všechy ty mechanismy uvnitř nějak posunou a v ideálním případě i zaostří.

Bylo to pomalé, hlučné a nepřesné (což tedy, na druhou stranu, nijak moc nevadilo).

Naproti tomu zde testovaná novinka dokáže zaostřit vážně bleskurychle – ve všech materiálech se píše o novém Nano USM AF systému, tedy novém zaostřovacím motoru umožňující výrazně rychlejší, a také tišší ostření než předchůdci. Mnohdy jsou tyto technologické pojmy spíš marketingovými slogany, tady však ne. Objektiv opravdu ostří nezvykle rychle – což je opravdu v mnoha situacích velmi příjemné a šikovné.

A samozřejmě, i ona tichost či neslyšnost je zásadní a ocení ji především ti, kteří budou zrcadlovku používat i k točení videa. Já k nim sice nepatřím, tedy jsem tyto vlastnosti moc nezkoumal, ale opět platí, že nejde o inovaci pro inovaci, ale důležitý krok.

Mariánská Týnice
Ještě jedna ukázka rozsahu objektivu – zde jeden konec…

Ještě poměrně nedávno se vlastně nedalo při točení videa přeostřovat, protože zvuk motorku byl opravdu nesnesitelný a celé to vypadalo bídně. Pravda, hodně to vyřešila generace objektivů označených zkratkou STM, ale Nano USM to vše zjevně posouvá ještě dál (jak moc dál nejsem schopen posoudit).

Test objektivu
… a tu konec druhý… (neupravená fotka).

A za zmínku v té souvislosti stojí ještě jedna “vychytávka” – Canon spolu s objektivem představil i udělátko zvané Power Zoom Adapter PZ-E1, jakési “lůžko”, do něhož je možné objektiv usadit a poté mnohem přesněji / jemněji zoomovat prsty, nebo na dálku pomocí aplikace připojené přes wifi. Využití je opět při natáčení špičkových videí.

Plus ještě jedna inovace – Canon uvádí, že se zlepšila i stabilizace, a že objektiv je schopen ustabilizovat až 4 EV, tedy až čtyři posuny času směrem k nebezpečným délkám. Vědecky to posoudit neumím, ale ano, stabilizace se u tohoto typu objektivu hodí velmi zásadně a čím lépe funguje, tím větší šance bude na hezké fotky…

Jak jsem už zmínil, do značné míry to bude univerzální objektiv pro “líné” fotografy (nic proti tomu), ale pokud lenost bude zahrnovat i používání automatických režimů, pro mnohé začínající fotografy může být velký rozsah tohoto zoomu trochu past.

Test objektivu
Tady jsem nechal zapnuté automatické ISO, a ač světla je ještě dost, stroj nastavil ISO na 6400. Pro nezkušené může být tenhle zoom v některých situacích nebezpečnou hračkou… Neupravená fotka v plné velikosti.

Příklad: zazoomovat třeba na dítě v bytě bude klást velké nároky na ISO, které automatický režim raději nastaví na relativně vysoké hodnoty, aby umožnil relativně krátký čas – a fotka sice vznikne, ale často může přece jen být zbytečně zasažená šumem.

Trochu se omlouvám za tuto didaktickou vsuvku, ale po pěti letech pořádání kurzů fotografování považuji za jedno z nejničivějších chyb světové fotografie prostou věc: ignorování faktu, že ve špatném světle je prostě lepší nezoomovat.

Což ale samozřejmě nemá nic společného se zoomem jako takovým, ale s jeho uživateli.

Univerzální = větší

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
Detailní pohled na nový objektiv. Foto: Canon.cz

Existuje i druhý, stejně zásadní důvod, proč jsem k podobným objektivům spíše skeptický (kromě výše zmíněné spíš nižší kvality, která právě zde tedy do očí nebije) – a to jsou jejich rozměry.

Zkrátka: cenou za univerzálnost je i tu vyšší váha a větší rozměry než třeba u “banálních” základních objektivů typu 18-55 mm. To, jak moc to komu vadí, je hodně individuální, pro mě patrně navždy zůstane mnohem rozumnější použití něčeho menšího a kompaktnějšího, co je ve většině případů nasazené na těle.

A to vše v kombinaci s “něčím delším”, co se nasadí v případě potřeby – osobně používám stále tu samou kombinaci už asi 20 let, a to pevnou 28tku plus 70-200 mm (resp. dříve 210 mm).

Test objektivu
Bude se nám chcít vláčet ten objektiv na vycházky do lesa? Na to si každý musí odpovědět sám… Neupravená fotka v plné velikosti.

Ale ano, připustit však musím, že v onom “líném” módu s tímto objektivem je prostě příjemné, že se nemusí objektivy přehlazovat, a že je možné se během zlomku vteřiny “přemístit” z širokoúhlého záběru (cca 29 mm) na oněch hodně daleko vidících 219 mm.

A opět platí, že například na cesty to je vlastně pro určitý typ fotografů opravdu šikovný a i vcelku návykový rozměr. Ale abych byl zásadový: na kurzech budu nadále říkat, že cesta dvou objektivů je dle mého o něco šikovnější/lepší než cesta objektivu jednoho univerzálního…. Tenhle objektiv, nicméně, tu debatu přece jen dosti dramaticky posouvá – ten objektiv se prostě povedl.

Canon EF-S 18-135mm IS USM – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Připravujeme…

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM

Canon EF-S 18-135mm IS USM je nejnovějším, tedy třetím vydáním řady oblíbených univerzálních zoomů pro začátečnické zrcadlovky s menším APS-C čipem.

Hodnocení redakce:
7.8

Pros

 • výborná obrazová kvalita
 • velký rozsah zoomu 29-216mm, ideální třeba na cestovatelskou fotografii
 • bleskurychlé ostření i za nižších hladin osvětlení
 • tiché a plynulé zaostřování i při natáčení videa

Cons

 • větší než malé rozměry a váha
 • podporuje u fotografů lenost
 • cena není malá
Reklama

19 komentářů

 1. dobrý den,
  nedávno jsem si pořídil Canon EOS 250D v setu s 18-55 IS stm a rád bych možnost většího přiblížení, uvažuji o druhém objektivu canon 55-250 is stm, ale po přečtení vaší recenze jsem opět nerozhodný a rád bych znal váš názor, jestli třeba nezvolit tento 18-135 is usm objektiv… zatím se profiluji a cvakám kde co, co mi padne do oka

 2. Annie Malinová

  Je objektiv kompatibilní s tělem EOS 77D?

 3. Jan Libich

  Je to tak. Když půjdu fotit svatbu, kde jde o kvalitu, vezmu si dvě těla, jednu se širokáčem a jednu na portréty s výbornou kresbou a ostřením a budu raději přehazovat těla než měnit objektivy, stejně je nutné mít těla dvě, kdyby jedno vypadlo ze hry a ideálně vše ukládat současně na dvě paměťové karty najednou. Když pojedu někam na dovolenou, kde nejde o život, když to nevyfotím správně, tak si vezmu jen jeden objektiv a univerzál, tahat se někde na cestách s fotobrašnou plnou objektivů a mít záda bolavá za to už tak nestojí. Vždycky je to o záměru a tom, k čemu ty fotky budou a jak moc se vyplatí něco tahat a měnit. Podle mne je to vždycky kompromis, pohotovost a kvalita, nejde to moc spolu. Člověk si musí rozmyslet, jaký objektiv bude nejvýhodnější, zda půjde víc o kvalitu a rychlost ostření nebo o univerzálnost záběru a je to někdy dilema. Amatér univerzální objektiv určitě dlouhou dobu využije bez problémů a nebude mít zájem moc přehazovat objektivy. Profík zase rád vymění, když mu to zajistí vyšší kvalitu . Každý objektiv má nějakou jinou oblast působení. Když si vzpomenu na můj první kinofilmovou zrcadlovku Nikon F801s, kterou mám dodnes, tak jsem na ní měl manuální 50, parádní objektiv, záběr jako oko a clona 1,8 i na portréty fajn, prostě s ním člověk nafotil většinu situací a zaostřil si vše spolehlivě ručně a kontroloval ve velkém hledáčku, každou fotku zvážil, než cvaknul. Dneska je ale jiná doba a člověk nacvaká hromadu fotek a pak vybírá, univerzálnost, pohotovost a rychlost vyhrává nad záměrem, nápadem a kvalitou. Možná je to škoda, ale digitální fotoaparáty přinesly tyto změny a z fotografa jsem stal víc než umělec člověk, který se snaží co nejvíce nafotit a pak to dořešit až doma a dopracovat. Ne všichni fotografové ale dali přednost kvantitě před kvalitou a radši fotí méně a méně upravují a třídí a snaží se vyfotit kvalitní foto hned bez větších nutných úprav pak v počítači a je na každém, kterou cestu zvolí.

 4. Dobrý den, uvažoval jsem o tomto objektivu-kreslí opravdu pěkně,detaily jsou úžasné.Co mě ale opravdu vadí je sferické zkreslení na nejširším ohnisku.Je to patrné i z vaší krásné fotky.Lampa i linie zámku jsou opravdu hodně viditelně soudkovité.
  s pozdravem Petr Zeman

  • Jan Rybář

   Dobrý den, jasně, vše má svá pro i proti, já přiznávám toto moc neřeším, ale některým lidem to dosti leze na nervy, čemuž rozumím… Díky! JR

 5. Mirka Lieblová

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, chci si koupit Canon EOS 77D, spíše fotím krajiny, takže bych k tomu potřebovala širokoúhlý objektiv, napište mi prosím, jaký byste doporučil./nebo zůstat u universálního objektivu 18-135 mm IS USM?/ U digitálních foťáků jsem začátečník, dříve jsem fotila na zrcadlovky typu Praktica či Minolta, zatím se v těch technických věcech okolo příliš nevyznám.Chystám se na fotokurz. Díky za odpověď Mirka

  • Jan Rybář

   Mirko, zdravím Vás! Já bych obecně, pokud začínáte, klidně zůstal u tohoto univerzálního objektivu, po dlouhou dobu Vám bude dobře sloužit… A až se otrkáte a zjistíte, co Vás baví, můžete dumat o něčem jiném… Vím, že to není rada moc vzrušující, ale věřte mi, že je zbytečené to příliš dramatizovat… Ono to v té technice zase až tak není… JR

 6. Dobrý den,
  chci si pořídit canon 760D (líbila by se mi 80D, ale ta už je o dost dražší), ale váhám nad objektivem. Myslíte, že je lepší si připlatit za Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM. Nebo ho koupit v setu s Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM? Rozdíl v cenách je při probíhajícím cashbacku asi 2000Kč.

  Děkuji za odpověď

  • Jan Rybář

   Dobrý den, tohle já bohužel neumím říct, já ten STM nijak systematicky netestoval, ale je pravda, že ta USM verze je opravdu šikovná… Tedy od boku bych možná řekl, že ty dva tisíce navrch by možná smysl měly – ale správná odpově zní: nevím. JR

 7. Dobrý den, chtěl jsem se prosím zeptat u kterých clon (AV) tento objektiv 18-135mm IS USM nejlépe proklesuje. Dále se chci prosím zeptal,při focení krajiny, jakou dávat nejlépe clonu, když jsou dobré světelné podmínky, kdy je fotka nejlépe prokreslená a ostrá. Děkuji za odpověď. Jirka

  • Petr Zeman

   Dobrý den,myslím,že nejlepší způsob je ,vyzkoušet si vše na vlastní kůži sám.Při nastavení clony hraje roli hlavně fotografovaná scéna.Doma bude nutné světlo,tedy nutno nastavit nižší hodnotu ,na interiér třeba minimální,na portrét třeba 5-6,pěknou krajinku můžete ladit od 8 třeba až po 16 v závislosti na světle.Více bych rozhodně nezkoušel.Nejlepší je ale opravdu vše zkusit sám.Exponovat stejnou kompozici třeba 5x vždy s rozdílnou hodnotou clony a následně pak vše porovnat v PC.Rozdíly by jste měl poznat .Dle jedné solidní recenze kreslí objektiv nejlépe při f/8.Ale jestli se nemýlím, toto je závislé na vámi zvoleném ohnisku.

 8. Článek v popisu je pěkně podán, p. Rybář ochotně poradí a dle mého „nemachruje,“ mám rád lidi jenž chtějí něco předvést a umí to předložit a podat…

 9. Chci pořídit Canon 80D a již vlastním objektiv Canon 15-85 USM. Také velmi povedený objektiv. Mám jej prodat a pořídit Canon 80D v setu s objektivem Canon 18-135 nano USM? (S tím, že jsem pořídil i objektiv Canon 10-18). Předem děkuji za radu při rozhodování.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ten 15-85 je přece jen už kousek starý cca 7 let, tedy se skoro obávám, že je škoda na tu osmdesátku nedat něco novějšího, přece jen technologie jde vpřed hodně rychle… Ale zcela posoudit neumím, ten objektiv jsem v ruce měl jen párkrát nárazově. Každopádně jsem si skoro jist, že z té nano věci vytáhnete fotky poměrně výrazně lepší…

 10. Jindřich Dušek

  Dobrý den, chci si koupit Canon 80D, ale rozmýšlím se mezi objektivem Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM ( pro jeho zoom a univerzálnost) a pak objektivem CANON EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM pro jeho světelnost. Chci fotit architekturu, krajinu, rodinné focení, fotky z cestování, jedná se mi primárně o kvalitní kresbu, ostrost a kvalitu zpracování. Mezi objektivy je větší cenový rozdíl, tak se chci zeptat, který objektiv doporučujete a proč, a jestli je mezi nimi velký rozdíl v optice, obrazový výstup, ostření a zpracování. Omlouvám se jestli se zeptám hloupě, ale Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM je novinka letošního roku (v recenzích je chválený) a objektiv CANON EF-S 17-55 mm f/2,8 IS USM je na trhu nejméně 9 let, jestli CANON EF-S 17-55 mm nezaostává za tím novějším objektivem Canon EF-S 18-135mm (ostření, rychlost ostření, kvalita atd.). Doposavad jsem fotil na Canon G10 a rozhodl jsem se pro výměnu za zrcadlovku, a tak nemám s výměnnými objektivy žádnou zkušenost, tak Vám velice děkuji za cenné rady pro který se rozhodnout.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych asi spíš doporučil ten novější USM objektiv, je opravdu velmi dobrý, byť obecně spíš lidem tyhle univerzální objektivy rozmlouvám, ale k tomuhle mi v zásadě sedne. Jen pamatujte na to, že pak ten foťák už nebude úplně malý. 17-55 je opravdu už staršho data, a ano, roli to hraje, tedy bych, když už, klidně koupit i nudný 18-55 STM… Jistně, světelnost není nic moc, ale ono to často hraje menší roli, než se teoreticky zdá. Každopádně si možno-li hned na hraní kupte 50mm/1.8 (cca 3300)… Držím palce, JR

 11. Dobrý den v prvé řadě děkuji za vaše články,jsou skvělé.Podařilo se mi za velmi výhodnou cenu pořídit Canon 80D cena 18000kč a momentálně k němu vybírám objektiv do cca15000kč a neumím se rozhodnout který vybrat.Mohu mít bazarovou 18-135 STM verzi za cca7000kč nebo si raději připlatit za novou USM verzi cca11000kč?Ještě jsem zvažoval bazarový Canon EF 17-40mm f/4,0 L USM cca10000kč nebo novou Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM cca9000kč s tím že delší ohnisko pravděpodobně Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM bych si dokoupil později.Také jsem zvažoval variantu pevné Canon EF-S 24mm f/2,8 STM + Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM.Fotím víc na delší ohnisko ale něco širšího někdy taky potřebuji.Chtěl bych se zeptat jakou variantu by jste zvolil,popřípadě navrhl něco jiného?Děkuji za jakoukoliv odpověď,názor či návrh,děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je pro mě dost těžko rozhodnout, já tu STM verzi 18-135 neznám, tak USM verze je opravdu skvělá, ale holt ne úplně skladné. Tu Sigmu 17-50 tu ruzumní lidé hodně chválí, ale zkušenost nemám… Já jsem v tomto dosti nudný a lidem říkám, co moc slyšet nechtějí: ať si koupí ten normální plastový seťák, tedy 18-55 STM, že to bude fotil skvěle… A ano, 70-200/4 je skvělý objektiv, ale je to spíš věc na full frame, tedy trochu neskladný… Inu, těžká volba… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*