Canon 2000D – začátečnická zrcadlovka s 24,1 mpx (recenze)

Canon EOS 2000D je další ze začátečnických zrcadlovek v nejnižších zónách cenového spektra. Což jí možná trochu bude komplikovat postavení – sám Canon nabízí výrazně levnější model s podobnými parametry, a zároveň jen o něco dražší aparát s parametry výrazně lepšími. Tedy, troufám si říci, tento foťák to nebude mít snadné.

Proč začínat dumáním o “příbuzných”, tedy o foťácích s podobnou cenou a parametry? Protože u Canonu 2000D nám právě toto srovnání vcelku jasně naznačí, kam patří a jak na něj hledět.

Canon 2000D
Canon 2000D na oficiální fotografii. Zdroj: Canon.cz

Tedy, pokud to vezmeme od píky, Canon v klíčové kategorii 10 – 30 000 korun (tělo + objektiv) nabízí čtyři vrstvy foťáků. Tou nejvyšší, ale pořád začátečnickou, je skvělá řada á la Canon 600D, 760D a nyní i poslední model Canon 77D (recenze) . Ano, to číslování je trochu zmatené), to vše za cca 25 000 Kč.

Najdete v e-shopech
od
Pak je řada podobně technologicky na špičce, leč trochu, ale pořád velmi rozumně “ořezaná” v některých parametrech (v ostření například). To jsou dva opravdu legendární foťáky, Canon 100D (recenze) a nyní Canon 200D (recenze), který dle mého v současnosti nabízí patrně vůbec nejrozumnější poměr cena/výkon široko daleko. Nyní stojí cca 15 000 Kč a patří na čelo mé tabulky nejrozumnějších foťáků za dobrou cenu.

Pod touhle kategorií leží ještě vrstva nižší: vrstva ještě více “ořezaných” levnějších modelů. Je to řada Canon 1200D, 1300D (recenze) a nyní právě model, který zkoumáme dnes, Canon 2000D. Zjednodušeně řečeno to jsou modely se staršími technologiemi, což občas zavání kompromisy docela zásadními.

A pozor, od jara 2018 existuje ještě nižší řada, opravdu hodně základní model Canon 4000D (recenze zde), což je model koupitelný pod 10 000 Kč.

Jak vidno, není úplně snadné se v tom vyznat, ale pokusit se o to musíme – bez toho nedospějeme k odpovědi na otázku, zda má smysl tenhle foťák kupovat, nebo sáhnout výše či níže.

třezalka tečkovaná
Pro základní rodinné a cestovatelské focení je tento foťák vcelku rozumnou variantou. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 2000D – novější čip, starší procesor

Canon 2000D je první z nejlevnějších zrcadlovek od Canonu, který má snímač s 24 megapixely. Což samo o sobě je dobře, ale neznamená to nic zásadního: navzdory rozšířenému mýtu více pixelů ne nutně znamená lepší fotografie (mnohdy to je dokonce naopak, více pixelů může přinést více šumu a horší výsledky).

teplárna Liboc
Nástěnná malba na teplárně v Liboci (Praha 6) vypadá v podvečerním světle, a nejen v něm, opravdu dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

Na rozdíl od Canonu 200D má však tento foťák ještě starší typ procesoru, DIGIC4+. Většinou radím se technickými parametry á la procesor moc nezabývat, obvykle spíš čtenáře zmatou. Tady je ale poselství vcelku jasné: čip je zjevně novějšího typu, zpracování obrazu používá technologie starší.

A pokud se ptáte na logickou otázku, zda to je poznat, tak můj dojem je, že ano – jak ještě rozebereme později, fotky umí tento foťák hezké, ale o něco vyspělejší bratr Canon 200D s novějším procesorem je prostě umí lépe.

květiny
Pokud je ve scéně hodně barev, vše dopadne dobře. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 2000D vs Canon 200D vs Canon 4000D

Přiznávám, trochu jsem s tím srovnáním zápasil, a tak jsem si zkrátka udělal tabulku těch tří fotoaparátů, o nichž je dobré přemýšlet najednou. Zde je.

Model Canon 4000D Canon 2000D Canon 200D
Snímač 18 mpx 24 mpx 24 mpx
Procesor DIGIC4+ DIGIC4+ DIGIC7
Rychlost 3 snímky / s 3 snímky / s 6 snímků / s
Displej 2,7 palce 3 palce 3 palce výklopný
Max ISO 12800 12800 51200
Cena (tělo + 18-55 mm) 10 000 Kč 13 000 Kč 15 000 Kč

Pokud si tabulku “přeříkáme” ve větách vázaných, je zjevné, že Canon 4000D nabízí opravdu základní parametry, starší snímač, starší procesor, menší displej. Cena pod 10 000 Kč je nicméně opravdu zajímavá.

Zde zkoumaný Canon 2000D má více megapixelů, větší displej (podrobnější srovnání najdete ještě i na konci článku).

A Canon 200D nabízí výraznější rychlost, moderní procesor, výklopný dotykový displej, plus lepší systém ostření, výrazně vyšší hodnoty ISO. I o něco málo menší rozměry a větší výdrž baterie. To za cenu o 2000 Kč vyšší, což je rozdíl relativně malý. (K čemuž dodejme, že tohle všechno píšu počátkem léta 2018, kdy je Canon 2000D ještě novinkou a dá se čekat, že cena půjde o něco dolů – a rozdíl se tedy může mírně zvýšit).

housenka
Neuvěřitelné stvoření (housenka) na lesní lavičce… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 2000D – jak fotí

Tak jako obvykle jsem Canon 2000D testoval několik dní v různých klasických scénách rodinného fotografování. Výsledky můžete posoudit z fotografií v tomto článku – je zjevné, že toho foťák zvládne hodně a výsledky jsou opravdu velmi slušné.

V tom smyslu tedy určitě tento model může plnit to, jak ho marketing Canonu promuje: být šikovnou zrcadlovku pro toho, kdo začíná a chce nejdříve trénovat na základním stroji. Anebo ho můžeme chápat jako vcelku rozumný cenový kompromis pro nenáročné rodinné focení pro toho, kdo chce prostě v zásadě slušný “pořádný foťák”.

Pokud však již od samého začátku této recenze cítíte, že se nad námi vznáší nějaké “ale”, je to tak. To “ale” je vlastně dvojité: zaprvé, pokud šetříte každou korunu, Canon 4000D v ceně pod deset tisíc nabídne velmi podobné (či stejné) výsledky za cenu poměrně zásadně nižší.

krajina
Ve slušném světle obstojně vypadají i krajiny… Neupravená fotka v plné velikosti.

Druhé “ale” je pro mě osobně zásadnější: Canon 200D v danou chvíli nabízí opravdu viditelně lepší obrazovou kvalitu i obecně výkony za cenu ne o tolik vyšší (cca 2000 Kč). Prostě jsou ty obrázky lepší a tedy, pokud to jen trochu peněženka dovolí, z hlediska poměru cena výkon je prostě Canon 200D rozumnější volbou.

Zase abychom Canon 2000D nějak nezkritizovali moc: pořád platí, že to je velmi rozumný stroj za rozumné peníze – celé to ale zkrátka komplikuje konkurence oněch dvou příbuzných. Každý asi na otázku “koho z nich koupit” odpoví trochu jinak, ale můj osobní verdikt zní, že v tomto smyslu zkrátka Canon 2000D není tou “zlatou střední cestou”.

Ještě možná dodejme, že fotografie z testu pocházejí z dvou nejobyčejnějších objektivů Canon 18-55 mm/3.5-5.6 a 50-250 mm/4-5.6 (které jsou sice obyčejné, plastové, ale obecně lepší, než se zdá).

Bílé Karpaty
Bílé Karpaty – neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 2000D – shrnutí ve dvou větách

Canon 2000D patří k cenově nejdostupnějším modelům zrcadlovek, a to nejen od Canonu. Nabízí slušné obrazové výkony za rozumnou cenu, ale v konkurenci vlastních “příbuzných” to nebude mít snadné.

Canon EOS 2000D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS 2000D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Parametry Canon EOS 2000D

(zdroj: tisková zpráva společnosti Canon)

  • Snímač CMOS typu APS-C s rozlišením 24,1 megapixelů
  • Obrazový procesor DIGIC4+
  • Rozsah hodnot citlivosti ISO 100 až 6 400 (horní hranici lze rozšířit až na 12 800)
  • Filmy v rozlišení Full HD / 1080p se snímkovací frekvencí 30 snímků za sekundu
  • Režim Video Snapshot
  • Kontinuální snímání rychlostí 3 snímky za sekundu
  • 9bodové automatické zaostřování
  • LCD displej (TFT) s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) a 920 tisíci body
  • Vestavěný průvodce funkcemi a nastaveními
  • Automatický inteligentní scénický režim
  • Kreativní filtry
  • Wi-Fi konektivita a podpora funkce NFC

Pro srovnání: rozdíl mezi Canon EOS 4000D a Canon 2000D

parametry Canon 4000D (červeně rozdíly)

  • Snímač CMOS typu APS-C s rozlišením 18 megapixelů
  • Obrazový procesor DIGIC4+
  • Rozsah hodnot citlivosti ISO 100 až 6 400 (horní hranici lze rozšířit až na 12 800)
  • Filmy v rozlišení Full HD / 1080p se snímkovací frekvencí 30 snímků za sekundu
  • Režim Video Snapshot
  • Kontinuální snímání rychlostí 3 snímky za sekundu
  • 9bodové automatické zaostřování
  • LCD displej (TFT) s úhlopříčkou 6,8 cm (2,7 palců) a 920 tisíci body
  • Vestavěný průvodce funkcemi a nastaveními
  • Automatický inteligentní scénický režim
  • Kreativní filtry
  • Wi-Fi konektivita

Canon EOS 2000D

7

Obrazová kvalita (=jak fotí)

7.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

6.0/10

Řemeslné zpracování

7.0/10

Ovladatelnost

8.0/10

Poměr cena/výkon

7.0/10

Pro

  • velmi slušná obrazová kvalita
  • rozumná cena
  • slušný začátečnický foťák

Proti

  • konkurence ostatních zrcadlovek je zásadní
  • nenabízí o tolik více než levnější modely
  • jen o něco dražší model nabízí lepší obrazovou kvalitu
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

7 komentářů

  1. Pavel Mörtl

    Mám Canon EOS 2000D. Vše pracovalo jak má být. Dnes mi přestal ostřit, (ani v režimu Auto) tedy na hledáčku při namáčknutí spouště do poloviny se objektiv nezaostří , neozve se obvyklý zvuk jemné zavrčení), nezablikají červené body a nepřijde signál, že lze dokončit snímání. Nastaveno by to být vše podle návodu . Někdy po dostisku nedojde vůbec k expozici, a pokud ano, je to při prohlédnutí na displeji neostré.

  2. Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč by Canon 2000D měl mít horší výsledky v RAWu než Canon 250D
    když mají stejný snímač a když použiji stejný objektiv ? Mám na mysli statické fotky (krajina). Při konverzi do JPG hraje jistě roli lepší procesor u Canon 250D . U Canonu 250D se mně nelíbí že kvůli nedostatku místa z důvodu výklopného displaye nemá křížový ovladač přiřazeny obvyklé funkce jako u 2000D nebo 77D. Předem děkuji za odpověď.

  3. dobry den chcem sa opytat ci Canon EOS 2000D s objektivom EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II pri toceny videa sam od seba zaostruje ? a zmena ohniska sa musi rucne nastavit napr z 35mm na 55mm a potom fotit c to v ramci autofokusu funguje tak ze sam aj pribizi a ked si kupim objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM bude automaticky ostrit aj pri videach dakujem za odpoved

  4. Jan Libich

    Tyhle nejlacinější zrcadlovky dávají smysl jen tam, kde opravdu kupce nemá víc peněz a vystačí si se seťákem nebo pevnou padesátkou. Jinak s ohledem na horší ergonomii, pomalost, méně povedený výstup a celkově horší parametry nedávají tolik smysl, a když už tak úplně ty nejlevnější a pak už o třídu jiné a to je právě tady, 200D i 4000D smysl dává, ale příplatek za 2000D a malý rozdíl od vyššího modelu ho dělá skoro neprodejným. Sice platí zlatá střední cesta, ale tady to nedává tak smysl, i když ty fotky oproti 4000D přeci jen lepší jsou.

  5. Dobrý den, chci ze zeptat jestli byste zvolil tento foťák, nebo nikon d3400. Děkuji

  6. Jsem zmaten. Nevypadla vám občas nula?

    • Jan Rybář

      Díky za upozornění, opravdu někde ano! Tak snad jsem opravil, kde jsem opravit měl… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*