Canon EOS 100D  – levná, a přesto výborná zrcadlovka (recenze)

Canon EOS 100D mě přesvědčil, že u fotoaparátů neplatí poučka „levnější = horší“.  Jednou větou se dá charakterizovat vcelku jednoduše: za velmi rozumný peníz nabízí vskutku výbornou kvalitu zcela srovnatelnou s fotoaparáty výrazně dražšími.

Canon EOS 100D recenze
Moje dcery už dost nesnášejí roli pokusných králíků, v hezkém světle se nicméně stále nechají přesvědčit k rychlému zapózování… Testovací obrázek bez úprav (zde pouze vyvolaný Raw a mírná úprava vyvážení barev), plnou velikost zobrazíte kliknutím.

U této recenze jsem hodně bojovat s hlavním titulkem. Ty, které se mi honily hlavou, jsem totiž již před pár týdny vyplácal při dvou jiných recenzích, a to Canon EOS 700D – skvělé výsledky za rozumné peníze a poté Nikon D3300 – sen (nejen) každého začátečníka.
Oba titulky by zcela platily i pro Canon 100D, ten v týdenním hodně intenzivním testu ukázal, že přesně zapadá do mé oblíbené kategorie: skvělých strojů, které nabízejí výrazně víc, než byste si pomysleli z reklamních sloganů. Ty vzbuzují dojem, že tyto „hračky“ jsou pro naprosté začátečníky, zatímco ti s vyššími ambicemi musí utratit víc.

Broumov klášter
Canon EOS 100D nabízí opravdu skvělý poměr cena/výkon. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Jenže to tak prostě není: vcelku ručím za to, že pro běžné rodinné a cestovatelské focení budou výsledky de facto stejné jako u foťáků vyšších a dražších kategorií (a opravdu vyšší kvalitu vám pak nabídnou až full-frame zrcadlovky stojící zhruba o 100 000 kč víc).

Abych byl upřímný, původně se mi do testu Canonu 100D vůbec nechtělo. Dlouhá léta všem lidem odpovídám na dotaz „co si koupit“ variací odpovědí typu „kupte si zrcadlovku, opravdu velmi dobrý poměr cena výkon nabízí zmíněná řada Canon D600-D700, Nikon 5100-5300“. Říkal jsem si, že za rozumnější peníz to už nejde a lidem radil ono okřídlené „nemám tolik peněz, abych si kupoval levné věci“.

Najdete v e-shopech
od
Pak jsem ale otestoval zmíněný Nikon D3300 (s jedním objektivem stojí cca 15 000 Kč) a byl nadšen, čímž pádem jsem se musel pustit i do přímého konkurenta, tedy do Canonu EOS 100D (zhruba stejná, případně mírně nižší cena – nyní, tedy v září 2014). A byl jsem nadšen též.

Canon EOS 100D „umí“ skvělé fotky

Canon EOS 100D zvládne dobře i světelně hodně složité scény. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Canon EOS 100D zvládne dobře i světelně hodně složité scény. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Co mě zajímá opravdu nejvíc, je onen mírně subjektivní, a přece zcela zásadní pojem „obrazová kvalita“, tedy „jak ten foťák vlastně fotí“. Výsledky nejlépe posoudíte z ukázkových neupravených fotek zde na stránce. Samozřejmě, hezké světlo babího léta foťáku trochu test usnadnilo, nicméně není pochyb, že to jsou výsledky opravdu výborné – a zcela srovnatelné s mým „doporučením č. 1“, tedy dražším Canonem 700D. Slovo „srovnatelné“ je vlastně zavádějící – přesnější by bylo říci: výsledky jsou zcela stejné.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Pokud jste zkušenější fotograf, nejspíš si teď pomyslíte: „no jo, ale tyhle nejlevnější věcičky mají ve srovnání s těmi dražšími stroji vždy nějak omezené funkce, méně čudlíků a tak“. Dříve to tak bývalo, jenže tady to tak není, což mě vlastně dost překvapilo – prostě žádné chybějící funkce. Klíčovým usnadňovačem života je například samostatný čudlík na ovládání ISO a skvělé též je, že Canon 100D má i funkci AEB, tedy expoziční bracketing šikovný pro hraní si s HDR – konkurenční Nikony této cenové kategorie jsou u něj naschvál „ořezány“. Klobouk dolů – víc čudlíků nepotřebuji (a vy také ne, věřte mi).

Canon 100D -„nejmenší“ možná, ale malý ne

Marie se právě řítí v nepříliš dobrém světle po dětské lanovce. A režim ostření AI Servo ji dokázal dobře zaostřit i při poměrně rychlém pohybu. A abych mohl rozumně zkrátit čas, fotil jsem na ISO 3200. Šum je snesitelný, což není u srovnatelných aparátů pravidlem. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Marie se právě řítí v nepříliš dobrém světle po dětské lanovce. A režim ostření AI Servo ji dokázal dobře zaostřit i při poměrně rychlém pohybu. A abych mohl rozumně zkrátit čas, fotil jsem na ISO 3200. Šum je snesitelný, což není u srovnatelných aparátů pravidlem. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Pokud jste už o Canonu 100D něco četli, možná se divíte, že dosud nezmiňuji jeho „hlavní“ vlastnost z reklamních sloganů – totiž, že to je nejlehčí a nejmenší zrcadlovka. Nezmiňuji ji proto, že to není pravda – tělo je sice opravdu malé a kompaktní, nicméně nasazením setového objektivu EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM veškerá kompaktnost zmizí.

Je to prostě pořád dost velká zrcadlovka a rozhodně v této kombinaci nenaplňuje ambici konkurovat malým kompaktům a bezzrcadlovkám. Ty se opravdu dají nacpat do kapsy a na kole si jich kolem krku opravdu nevšimnete – Canon 100D je naproti tomu pořád dost velký a neskladný foťák – a malé rozměry jeho těla jsou tak tedy v konečném součtu paradoxně spíš na obtíž. V této „rozměrové“ kategorii navíc objektivně i prohrává s přímým cenovým i výkonostním konkurentem Nikon D3300 – ten se prodává se „skládacím“ setovým objektivem a je opravdu fyzicky i „pocitově“ menší, skladnější i na krku v lese mnohem méně nápadný.

Budiž to však Canonu odpuštěno, protože kvalita onoho „velkého“ objektivu je opravdu velmi dobrá – opět platí, že to nejlépe poznáte z fotografií na stránce. Ona bakelitová věc za pár tisíc toho umí víc, než se může zdát. Kromě překvapivě dobré kresby jsem ho otestoval i na mé dceři klouzající po lanové dráze. Přepnul jsem foťák do režimu AI Servo (dokud držíte namáčknutou spoušť, středový ostřící bod sleduje přibližující se objekt) a v sériovém snímání prostě vyfotil sérii obrázků Marie přibližující se ke mně nemalou rychlostí. A byl pak překvapen, že to vše foťák dokázal zaostřit. Pokud jste překvapeni, že jsem překvapen, vězte, že ještě před pár lety by to prostě takto levné fotoaparáty nezvládly ani ve snu…

Kupte si i „levný plasťák“

Měkké světlo v místnosti a "pevné sklo" 50mm/1.8. Anebo opravdu skvělé parametry za cca 2800 kč... Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Měkké světlo v místnosti a „pevné sklo“ 50mm/1.8. Aneb opravdu skvělé parametry za cca 2800 kč… Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Pro pořádek dodejme: Canon 100D se též prodává v levnějších setech se starším objektivem 18-55 DC III.  Netestoval jsem ho, znám ho však zběžně z mých kurzů fotografování a rozhodně ani on není špatný.

(Aktualizace z konce roku 2015: Canon 100D se prodává také v setech s dvěma objektivy za cca 15 000 Kč, což je patrně nejlepší poměr cena/výkon na trhu – tento set z neznámých důvodů nabízí dlouhodobě jen Alza – viz tento link.)

V setech též občas zahlédnete tenoučký objektiv Canon EF 40mm f/2,8 STM, ale je dost těžké se pro něj nadchnout: ano, díky vskutku malým rozměrům je v kombinaci s ním pak fotoaparát opravdu malý a kompaktní.

Ohnisková vzdálenost (v přepočtu na kinofilm) 64 mm je prostě více méně k ničemu: na portréty je to stále málo, na reportážní/rodinné focení zase moc. A ani světelnost není oslnivá.
Nicméně, když mluvíme o objektivech, pro všechny zrcadlovky s čipem APS-C platí, že hned je třeba koupit si i tzv. „laciňoučký plasťák“ – v případě Canonu objektiv 50mm/1.8. Tento možná nejslavnější objektiv posledních deseti let stojí cca 2800 Kč a může sloužit jako opravdu fantastický portrétní objektiv. (Aktualizace červen 2015: Canon mezitím vydal třetí verzi onoho objektivu, stojí o chlup více, ale plastu ubylo. A stále je skvělý – recenze zde.)
A proč vám vnucuji tuto plastovou věc? Protože navzdory své „fórovosti“ fotí naprosto skvěle a za vskutku nevelkou sumu vám otevře svět velkých světelností… V překladu: pokud budete fotit na clonu 1.8, hodně se vám rozmaže pozadí a všichni vás budou obdivovat (jen žertuji, i když…).

Díky za ten „malý“ počet pixelů

Nové Město nad Metují
Bát se nočních snímků opravdu není třeba. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

A co má (kromě kvality fotek a snadnosti ovládání) ještě smysl zkoumat u fotoaparátu? Vlastně už je jedno jediné: jak si umí poradit s focením při vyšších hodnotách ISO (a jak divoce se tedy můžeme pouštět do focení rychlých věcí v horším světle).

V jedné větě řečeno: lépe, než bych čekal. Úroveň šumu je snesitelná i při hodnotě 3200 a opravdu pozor je třeba dávat si až od 6400.

Anebo z jiné strany: po nedávném testování mnoha foťáků jsem si stanovil v praxi užitečný „benchmark“ : zkoumám, jak moc je šum patrný při denním focení na klíčovou „zlomovou“ hodnotu 1600. (Proč 1600? Protože s tou se ještě běžně pracuje při focení běžného dne a pokud by „haprovala“, je to opravdu problém). Nu a při focení na ISO 1600 je šum opravdu velmi nízký – a bez záruky „vědeckého testování“ bych řekl, že v tomto ohledu je na tom Canon EOS 100D lépe než Nikon D3300.

Proč to tak je? Canon má v tomto ohledu „pevnější nervy“ a nepouští se do megapixelových závodů, více pixelů sice teoreticky znamená vyšší rozlišení (v praxi moc ne), ale také riziko vyššího šumu – Canon 100D má „jen“ 18 megapixelů, konkurenční Nikon 24 megapixelů, tedy není divu, že tam ten šum objevíme o chlup dříve.

Canon EOS 100D – co mě potěšilo

Canon 100D dobře zvládne i kresbu v detailů... Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím...
Canon 100D dobře zvládne i kresbu detailů… Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Opravdu skvělá obrazová kvalita
To zcela zásadní je, že ač jde o jednu z nejlevnějších zrcadlovek, kvalita obrázků je vážně výborná a zcela srovnatelná se zrcadlovkami podstatně vyšších cenových kategorií. Přesněji řečeno: ne srovnatelná, ale zcela stejná.

Možná vůbec nejlepší poměr cena/výkon
Není to tedy fotoaparát jen pro začátečníky, ale i pro ty, kteří chtějí ušetřit, a přesto mít doma spolehlivý stroj. Netřeba se prostě bát, že je to „podezřele levné“. Troufl bych si říci, že jde o stroj s jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším poměrem cena/výkon.

Nemá „ořezané“ funkce
Běžnou praxí je, že nejlevnější modely mají výrazně omezené funkce, a zákazník je tak nucen hrát onu hru „inu, když chci něco víc, musím si holt připlatit“. Canon 100D tento osud nepotkal – ISO se dá ovládat samostatným knoflíkem a zahrnuta je i užitečná funkce expozičního bracketingu (AEB).

Canon EOS 100D – na co pozor

EOS 100D
Tělo je opravdu malé, ale kvůli poměrně velkému objektivu nemůže kompaktností konkurovat bezzrcadlovkám. Foto: Canon.co.uk

Není to foťák malý
Navzdory klíčovému reklamnímu sloganu („nejmenší zrcadlovka na světě“) to tak prostě není – a nejde tedy o fotoaparát konkurující opravdu malým a kompaktním bezzrcadlovkám. Tělo je malé, ale poměrně velký setový objektiv ho „vrací“ zpět mezi relativně velké fotoaparáty.

Občas se špatně drží
Cenou za malé rozměry většinou bývá horší ovladatelnost – a pravda prostě je, že (když už není opravdu kompaktní) celkově se drží hůř než „větší“ bratříčci (například Canon EOS 700D), což je škoda.

Korekce expozice se špatně nahmatává
Toto je opravdu prkotina (inu, musí tu být tři body), nicméně: jediné, co mě opravdu štvalo a kdy jsem vzpomínal na bezzrcadloky či „vyšší“ zrcadlovky, bylo nesnadné nastavování korekce expozice (na malém těle je onen dvouhmat čudlík/kolečko prostě dost náročný). Ale to je „nešvar“ všech strojů této kategorie.

Shrnutí recenze ve dvou větách:

Canon EOS 100D je jiným foťákem, než jak vypadá z reklamních kampaní: není to hračka pro začátečníky, ale plnohodnotný stroj nesoucí všechny funkce (včetně skvělé obrazové kvality) vyšších a výrazně dražších zrcadlovek kategorie APS-C.
S cenou pod 15 000 Kč tím pádem posouvá hranice toho, za jaké peníze je možné vstoupit do světa opravdu dobrých fotek.

Jaká je nyní cena Canon EOS 100D?
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS 100D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz<) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Canon 100D

Hodnocení: 9/10
Shrnutí recenze: Opravdu skvělý foťák za velmi rozumnou cenu. Datum: 31.srpna 2014

..

90 komentářů

  1. Jan Libich

    Canon 100D je určitě lepší volbou než 1200D a něco podobného, na druhou stranu ergonomie není nijak zázračná a kdo chce fotit vážněji zvolí raději 700D a vyšší. Ovšem kompaktnější tělo se může někdy hodit a každý ušetřený gram hrát roli, ale osobně bych zvolil větší tělo.

  2. Ahoj Honzo, díky za tvojí recenzi. je jaro 2019 a všechno platí do detailu, jen ty ceny šly dolů ¨zaplať pánbůh“ mám našetřených dvacet tisíc a chci přejít z kompaktu Sony DSC HX 60 na zrcadlovku od Canonu. Se sony mám nafoceno asi pět tisíc fotek a ty první se mi líbí více než ty poslední. Má to velmi malý čip a za špatného počasí je to znát. Vyplatí se koupit bazarovku ff a nebo raději novou200 D? Za tu cenu je to rozdíl tříd a stejně asi časem půjdu do plného formátu. moje otázka zní, Koupit novou dvoustiovku a vyučit se na ní a nebo koupit jeté 5D za stejnou cenu a čekat od toho, že mě posune někam dál?

  3. Dobrý den, právě se rozhoduji o koupi 100d (z barazu), nebo 2000d (nový). Co byste mi prosím poradil? Bude to má první zrcadlovka, chci zkusit portréty, ale i hodně cestuji. Také jsem přemýšlela kvůli cestám nad bezzrcadlovkou, ale ty levnější se mi nezdáli dost kvalitní. Poradil byste prosím?

  4. Dobrý den koupil jsem si Canon EOS 100D s objektivem EF-S 18-55mm IS STM. Při focení noční krajiny a delších expozic se zobrazuje 15 jak jsem se dočetl hot pixelů a to i přes zapnuté redukce, které by to měly potlačovat. Jaké zkušenosti máte Vy? U nového fotoaparátu mě to celkem zaskočilo, stejně tak jako objektiv. Tubus který se vysouvá při přibližování se viklá… Při 18 mm sedí v pořádku ale pak se mírně pohybuje ze strany na stranu. Při pohybu to v něm díky tomu občas hrká. Je to normální stav?
    Děkuji za odpověď. Omlouvám se pokud je komentář duplicitní ale měl jsem potíže s připojením k mobilnímu internetu.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, osobně bych se s těmi pixely moc netrápil, je to relativně běžné a právě při nočním focení to dosti bolí, to vím z vlastní zkušenosti… Přiznávám, že vlastně moc netuším, kolik je „rozumný“ počet, ale já těch hnusných teček mám též docela dost…
      Hrkání bych musel vidět, při ostření objektivy občas cukají, ale dramatické by to být nemělo… JR

  5. Canon EOS 100D jsem „řešil“ dlouho (přemýšlel jsem o jeho koupi) , nakonec po přečtení všech pro a proti jsem se rozhodl pro „sedmistovku“ ale jen kvůli výklopnému displeji. Co mne zaráží, je fakt, že mnoho lidí řeší video na foťákách, na svém Canonu jsem ještě ani neaktivoval tuto funkci, v každém případě p. Rybář popsal velmi mnoho foťáků a jeho rad jsem se držel i ve své volbě. Snad se „sedmistovkou“ vydržím nadále bez videa, a dalších zbytečných funkcí které má, doporučuji číst hodně recenze a hlavně články…
    jak jsem se dále dočetl a vyčetl, faktem je a zůstává, tj. pravda od mnohých autorů článků, že spoustu programů u foťáků na cestě za fotografií ani potřebovat nebudeme.

  6. Tomáš Stuchlík

    Dobrý den,
    chtěl bych se vás zeptat, zda-li je podle vás výhodnější ten set dvou objektivů z alzy Canon EOS 100D body + EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III nyní už za 16490 Kč nebo set Canon EOS 100D + EF-S 18-55 STM + 55-250 STM za 19 tisíc. Jediný rozdíl je ten telezoomový objektiv, ale nedokážu posoudit změnu poměru ceny a kvality za těch 2500 Kč navíc. Líbí se mi, že ten telezoom je stabilizovaný STM, ale co se týče obrazové kvality?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je dostě těžké rozhodnout. Ano, ten STM teleobjektiv bude o něco lepší, byť neumím říct, jak moc zásadně… Já bych se možná držel té levnější varianty, přece jen ten tento foťák má to hlavní kouzlo v poměru cena / výkon, a ten už se u té ceny ke dvacet tisícům moc neudrží… JR

  7. Dobrý den,
    rozmýšlím se pro koupi své první zrdcadlovky a přečetla jsem spoustu recenzí,ale ty vaše mi daly nejvíc 🙂 skvěle a jednoduše napsáno i pro úplné začátečníky.
    Rozmýšlím se mezi koupí Canon eos 100d nebo Nikon D3300 co si myslíte, že je lepší pro někoho koho baví fotit (rodinné foto, krajinky, detaily, dovolené, portréty). Díky za Váš názor.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, pokud volíte z těchto dvou, je to opravdu více méně jedno, jsou si velmi podobné, možné se poohlédněte, zda byste za podobně dobrou cenu nepořídila nástupce, tedy Nikon D3400, je sice hodně podobný, ale přece jen o něco novější, což je výhoda… JR

  8. Dobrý den, ve specifikacích, které uvádí Alza, jsem našel v příslušenství fotoaparátu zdroj o kapacitě 875 mAh. V porovnání s konkurencí tento fotoaparát „nafotí“ méně snímků, pro moji potřebu vysloveně málo. Jenže je to fotoaparát, který by mi po všech ostatních stránkách vyhovoval.
    Je možné použít nějaký jiný zdroj o vyšší kapacitě a zvýšit tak počet „nafocených“ snímků na jedno nabití?
    Děkuji, JM

    • Jan Rybář

      Zdravím, předpokládám, že nějaké alternativní akumulátory půjde koupit, ale zda nějak pomohou, to nevím – obecně bych to moc neřešil, foťák vydrží poměrně hodně… JR

      • Dobrý den, děkuji za odpověď, radu. Vaše recenze mě přesvědčila; do tohoto fotoaparátu „půjdu“.
        Jen se Vás, pane Rybáři ještě zeptám:
        Datart nabízí set Canon EOS 100D 18-55 DC + 75-300 DC za příznivější cenu, než Alza. Ovšem objektivy jsou jiné. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ty z Alzy jsou EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III.
        Ještě jednou Vám děkuji za radu.
        JM

        • Jan Rybář

          Dobrý den, záleží na tom, jak dramatický je to cenový rozdíl, ale obecně je opravdu lepší držet se setu, v němž je poslední typ onoho 18-55 objektivu, tedy typu STM, je opravdu výrazně lepší… Jiným slovy, raději bych se držel Alzy… JR

          • Ještě jednou děkuji. JM

          • Dobrý den, pane Rybáři, po čase se vracím ke Canonu EOS 100 D. Fotím s ním tři měsíce a ze všeho, co jsem zkusil a zažil, vyplývá jedna jediná, avšak zásadní otázka. Nevím, zda dokážete odpovědět:
            Do doby Canonu EOS 100 D jsme fotil ultrazoomem Olympus SP-570 UZ. Canon daleko zaostává v ostrosti fotografií.
            V čem může být problém?
            Děkuji, JM

            • Jan Rybář

              Dobrý den, takto na dálku to neumím posoudit – neostrost může být pohybová (věci se rozmazávají, což je třeba vyřešit nastavením foťáku), případně neostrost působené autofokusem… Ale to u těchto foťáků obvykle nezlobí, zkuste vše zresetovat (v menu „vymazat funkce“) a mělo by to fungovat… Byť nějakou poruchu samozřejmě vyloužit nejde… JR

            • S tím jsem měl také problém. Defaultně (továrně) je 100D nastavena na co nejmenší ostrost. Nebyl jsem také spokojen, tak jsem si s tím stále „hrál“. Po řadě pokusech jsem ve všech režimech „Picture Style“ / Detail.nast. nastavil ostrost na „7“. Původně byly režimy nastaveny překvapivě na „0“ či střed. Provedl jsem testy s 2,8 / 50 mm na stativu a rozdíly byly po zvětšení okamžitě patrné. Ale pro někoho může být ostrost hodnocena jako už nepříjemná. Já jsem nyní spokojen v rámci kategorie tohoto foťáku a v rámci focení do „raw“. Děkuji jinak panu Rybářovi za články které mě posunuly kupředu.. 🙂 100D je moje první zrcadlovka a koupil jsem si jí díky tomuto článku a také kvůli tomu, že má stále ještě možnost připojit audio. Ideální věc pro natáčení hudebních video coverů (není nutno následně zdlouhavě synchronizovat zvuk a obraz).

  9. Chtěl bych si koupit zrcadlovku nemám sní moc velké skušenosti jen z videii a rozhoduji se mezi nikon d3300 a canom eos 100d nejidealnejsi by byla pro mně byla ta co pořizuje pěkné fotky a dobře natáčí. Myslim ,že je nejidealnější canon eos 100 d, protože si myslím že nikon d3300 zaostává ve focení. Má tvavší a ne tak výrazné fotky. Ale nevim jak je to s objektivem.
    Děkuju za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, z hlediska fotografování to je více méně jedno, výkony jsou velmi podobné, na Canon 100D seženete o něco lepší sety objektivů… Jak točí videa, to nejsem schopne posoudit, v tom se moc nevyznám… JR

  10. Dobrý den,uvažuji o koupi tohoto fotoaparátu pro manželku (dárek).Bohužel je to pro mě neznámé území)) Máme Sony E420 a při focení ve špatně osvětlené místnosti bez přídavného blesku je naprosto nemožné cokoli vyfotit.Jak říkám,nerozumím tomu,ale chci se zeptat zda s tímto fotoaparátem bude možné fotit i děti při soutěžích v hale nebo vystoupení v KD.? Děkuji Radek

    • Jan Rybář

      Radku, tohle je dosti tenký led, který ne nutně souvisí s foťákem. Obecně fotit věci v pohybu ve špatném světle může být obtížné až nemožná se stroji za desítky tisíc (a je už k tomu přece jen třeba znát pár pravidel focení, ale ani tak to nemusí fungovat). Tedy ano, na jednu stranu to je velmi dobrá volba pro podobné rodinné focení (v setu se zoomem), ale na stranu druhou se trochu zdráhám Vám slíbit, že to bude fungovat dobře, záleží obecně na tom, jak moc/málo tam bude světla a pohybu… JR

  11. Dobry den, dekuji za srozumitelnou recenzi a mam hned dve otazky.
    1) da se u fotoaparatu snizit vykon blesku kvuli aktivaci externiho blesku, tak aby i terni blesk neovlivnil vysledek?
    2) mam nabidku velmi zachovaleho canon 600d se znamym objektivem 50mm. A nevim zda radsi poridit 100d nebo 600stovku. Rozhodne planuji pouziti externich blesku

    dekuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, když na foťák nasadít externí blesk, interní mu to fungování nijak „nemluví“, tedy netřeba se toho obávat – je prostě vypnutý…
      Rozdíl mezi 100D a 600D si úplně netroufnu odhadnout, ale určitě bych vsadil na tu stovku, 600D je přece jen o dva roky starší stroj… JR

      • Dekuji za rychlou odpoved. Ja sem se spatne vyjadril. Jednalo se mi o to kdyz dam blesk mimo telo fotaku a budu ho chtit odpalit dalkove pomoci interniho blesku. Pak bych potreboval interni blesk stahnout aby se mi neprojevil na vysledku. Nejsem si jisty zda je reseni pak u interniho blesku nastavit -2ev. Pocitam, ze i 100d ma moznost dalkove odpalovat blesky speedlite ttl radiovou funkci, nebo musim koupit externi odpalovac? Mam pocit ze prave 600d ma jiz zabudovany tento dalkovy odpalovac, ale u 100d si nejsem jisty.

        dekuji

  12. Dobrý večer,
    vlastním Canon EOS 100D a již od začátku se mi již smazané snímky vždy znovu objeví, odstraňuji je snad po sté, ale pořád tam někde jsou (i v př., po zapojení USB kabelu, smazané soubory vidím opět v pc, třeba i měsíc staré).
    Nevíte, čím to může být?…

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je trochu zvláštní, jediné, co mě napadá, je, zda nemáte ony nesmazatelné obrázky nemáte „uzamčeny“, to je takový symbol klíče (obvykle, teď z hlavy nevím, jak to je tu) a slouží to právě k tomu, aby ty nejhezčí obrázky bylo hned po vyfocení možné chránit před náhodným smazáním… JR

  13. někdo se tu ptal:
    „Zajímá mně jaká je velikost RAW souborů pořízených Canonem EOS 100D ve srovnání s Canonem EOS 760D, který má vyšší rozlišení.“

    tady je odpověď:

    Mám 100D od konce března 2016, nafotil jsem do začátku října 20 500 RAWů, kde nejmenší má 18,3 MB, největší 33,7 MB, a průměrná hodnota je 24 MB. U JPEG je to 0,4 / 14,5 MB, průměrně: 7,7 MB.
    závěr: Na jeden snímek ( JPEG + RAW ze 100D, 18 Mpix ) počítejte průměrně 31 MB.

    Jak je to u 760D, nevím.

  14. Dobry den, pokousim se s recenzovanym Canonem 100, konkretne v kombinaci se setovym objektivem 75-300mm DCIII, fotit i rychle se pohybujici objekty (tzn rallye, aeroklubova letadla, psy – obvykle rapidne se priblizujici s aportovanym predmetem, atp) lec dari se mi dosahovat ostrych fotek pouze v cca 30% pripadu. Zvazuji nekolik pricin:
    1. Chybne nastaveni fotaku: fotim na kontinualni AF, mam nastaveno seriove snimani, obvykle s prioritou casu 1/500s a vice, coz by melo byt dostatecne. Ostatne fotka neni rozmazana pohybem objektu, ale je proste pouze neostra. Podotykam neostra ve srovnani se snimky statickych objektu s nastavenim jednorazoveho ostreni.
    2.Autofocus: pouzivam doporucovany centralni AF bod. Bylo by resenim nechat vyber ostriciho bodu na automatice (v pripade letadel proti jednolitemu modremu pozadi mi to mozna smysl dava, ale myslim, ze na rallye bych nebyl uspesny)?
    3.Rychlost objektivu: je mozne, ze objektiv konstrukcne neni schopen dostatecne rychle reagovat na zmenu vzdalenosti?
    4.System ostreni: vsiml jsem si, ze napr rallyove auto s vyraznym polepem kapoty (s velkym mnozstvim hran a kontrastu) je spravne zaostreno ve vetsim mnozstvi pripadu, nez auta s bilou kapotou.
    Tusite, prosim, cim by tato neostrost mohla byt zpusobena? Bylo by resenim prejit do vyssi kategorie amaterskych zrcadlovek se zonovym ostrenim a vice ostricimi body (jako ma napr Canon 760, Nikon 5500)? Existuje nejaky postup jak zvysit uspesnost ostreni? Predem moc diky za postrehy nebo komentare!

    • Jan Rybář

      Dobrý den, takto na dálku to žel není úplně poznatelné, ale obecně to bude tak trochu kombinace všech těch variant…
      – obecně není dobré přeceňovat (nejen u těch levnějších foťáků) schopnost ostřit v kontinutálním režimu, zrovna u scény „auto rychle jede proti mě“ si skoro myslím, že to prostě foťák „nedá“, zkusil bych nudnou variantu zhruba odhadnout, kde auto bude v nějakém časovém okamžiku a zaostřil na nějaký bod na zemi před ním
      – ano, prubnul bych to automatické ostření, je to sice sázka do loterie, ale když jsem zkoušel fotit dcerku na laně, tak dopadl každý, plácnu, třetí, ale to vlastně není zase tak špatný výsledek
      – tedy: jít to musí, ale chce to trochu vymyslet, co bude fungovat nejlépe…
      Držím palce,
      JR

  15. Dobry den 🙂

    je to dotaz style „nevim, co chci, ale treba to vi nekdo jiny“ :), ale zeptam se..
    vlastnim aktualne SONY NEX 5R s objektivem se svetelnosti 3.5-5.6.. fotak foti paradne krajinky (proste tam, kde je od metru vsechno ostre), hodne slusne ve spatnem svetle bez blesku.. ale portrety jsou proste bez stavy.. vsecko je to strasne ostre 🙂
    bude vhodna cesta „zbavit“ se Sony a poridit Canon 100D set s dvema zakladnimi objektivy + 50mm f/1,8 STM?
    muj limit na rozpocet je zhruba 15 tis vc. prodeje Sony, takze do 20 tis s 3. objektivem…

    • Jan Rybář

      Dobrý den,
      jasně, pokud byste si koupil k té 100D hned onu pevnou padesátku, tak samozřejmě můžete vyrábět portréty s hezky rozmazaným pozadím výrazně lépe než na té Sony… Na stranu druhou: i na ní by to mělo jít, samozřejmě světelnost nic moc, ale i s ní se dají s trochou snahy vcelku slušné portréty vymáčknout… Tak jen raději prozkoumejte, zda není pes zakopán někde jinde… JR

  16. Dobrý den, mám ten setík z alzy a chtel jsem se zeptat jaky program doporučujete na focení portrétů, krajin. jestli automatický režim nebo manualní. díky

    • Jan Rybář

      Dušane, to ono takto na pár řádcích vysvětlit stručně moc nejde… A vlastně se ani nedá říct, jaký režim je dobrý, klíčové je, jaké hodnoty klíčových parametrů v danou chvíli použijete (a dostat se k nim můžete v mnoha režimech různými způsoby). Obecně na portréty je z logiky věci šikovná priorita clony… Zdravím, JR

  17. Už jsem tu psal ke článku „co koupit“, tak jen stručně. Koupil jsem si včera tento Canon, a chci upozornit případné zájemce o koupi, že Canon teď spustil časově omezný cash-back, kdy za 100D vrací 1300 Kč z kupní ceny. Takže třeba ten set dvou objektivů na Alze se teď dá koupit za neskutečné peníze…

  18. Dobrý den,

    Zajímá mně jaká je velikost RAW souborů pořízených Canonem EOS 100D ve srovnání s Canonem EOS 760D, který má vzšší rozlišení.

  19. Dobrý den chtěl bych si pořídit tuto zrcadlovku a chtěl bych se zeptat zda má v sobě takové ty různé barevné efekty,filtry a zda se dají použít během focení a videa né až potom.Chtěl bych ji primárně použít na videosekvecne v této době se dost používají místo kamer za 50-100 000 tisíc at už na hudební videoklipy,reklamy a podobné.Již vlastním stabilizátor,tripod a slider Konova.Popřípadě doporučit nějaké objektivy které se dají využít na video nebo jinou vhodnější zrcadlovku v podobné cenové relaci jsem student.Děkuji

    • Jan Rybář

      Michale, zdravím Vás, ale bohužel neumím moc poradit, já video na foťácích skoro vůbec neřeším, tedy to nejsem schopen posoudit… Efekty pro video asi foťáky obecně moc nemají – a i tu platí, co pro focení: je vždy výrazně lepší nějaké dramatické úpravy dělat až mimo kameru, při zpracování v počítači… JR

  20. Dobra den,
    chci si d100 koupit a zvazuju jaky objektiv k ni? Chtela bych univerzalni na portrety, v prirode, na makra a na foceni nocni oblohy(mlecna draha a polarni zare)..jaky je pro me vhodny? K setu je EF-S 18-55mmf/3,5-5,6IS STM a na nocni foceni je vhodny EF 40mmf/2,8STM?? Mela bych si dokoupit i ten recenzovany 50mm k tomu?
    Dekuji za odpoved

  21. čtenářka

    Dobrý den,

    recenze píšete krásné a s nadhledem.
    Chtěla jsem poprosit o radu. Chci si koupit první zrcadlovku. Po přečtení recenze k EOS 100D jsem téměř rozhodnutá, že si pořídím právě tu s 2 objektivy. Zajímá mne, zda s objektivy EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III bude možné fotit i makro? Bohužel se v objektivech moc nevyznám. Prosím též o radu, jaký objektiv na makro si mám pořídit. Velice děkuji.

  22. Kateřina

    Dobrý den,

    máte krásné recenze, které opravdu vystihují to, co čtenář potřebuje vědět a znát. Měla bych takový dotaz, chystám se koupit zrcadlovku, původně jsem chtěla Canon 650D, jenomže ten už není vůbec k dostání, náhradní alternativu mi nabízejí 700D, jenomže pak jsem si přečetla ještě o Canon 100D, nevím, jak se rozhodnout, nevadí mi připlatit si, ale pokud je zrcadlovka skoro stejně kvalitní přijde mi lepší, ušetřit pár tisíc a spíš koupit objektiv k tomu.
    Můj problém je, že bych nejen chtěla fotit ale zároveň točit i celkem pěkné a kvalitní videa, takže nevím, jestli v tomto případě, není opravdu lepší si připlatit a koupit si 700D, chci se točit sama a přeci jenom ten výklopný displej tam docela hraje zásadní roli, abych viděla, kde se na obrazovce pohybuji. Navíc nevím jestli Canon 100D má stejně hodnoty i k točení videa nebo je tam rozdíl.
    Děkuji Vám za Váš názor.
    Hezký den

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je dosti zapeklitá matematika, protože do ní musí vstoupit i úvaha o objektivech – Canon 100D prostě v zásadě nabízí opravdu dobré balíčky (balíček) za skvělou cenu, a navíc je důležité hned na začátku dobré koupit si objektivy dva… Pokud z té rovnice vyjde Canon 700D o snesitelně víc, byl bych spíš pro něj, přece jen je to „pořádnější“ zrcadlovka… S videem žel poradit neumím, v tom se moc nevyznám, tedy bych si vymýšlel… Mějte se, JR

  23. Pěkný den, doporučuji článek aktualizovat – „laciňoučký plasťák“ je nahrazen úžasným objektivem Canon EF 50mm f/1.8 STM.. pokud byl plašták hitem desetiletí, tento bude díky obrovskému posunu v kvalitě provedení hitem století 🙂 Moc moc děkuji za všechny skvělé články.

  24. Dobrý den,
    s ohledem na to, že se potřebuji vejít do 15 tis. vybírám mezi Nikon D3300, Canon 100D (Vaši dva favorité v tabulce doporučených; vím, že parametry nejsou vše,ale srovnávače mi dávají D3300 a D5200 na stejnou úroveň a oba poráží D100) a ještě tedy zvažuji Nikon D5200 (má snad exp. bracketing,který chybí D3300 ?…).
    Potřebuji to zejména na rodinné foto, doma venku. Zvažuji tedy časem i dokoupení 50ky. Doporučil byste mi nějaký set? Začátečník se zrcadlovkou, fotky, točení videa. Díky, Pepa

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ten D5200 bych opravdu moc nedoporučoval, ano, má některé „čudlíky“ navíc, zejména onen expoziční bracketing, ale moje zkušenost je, že prostě ty fotky budou horší než třeba u onoho Nikonu D3300… U něj je jen chyták, že na rozdíl od onoho balíčku tělo + 2 objektivu, co se dá u 100D koupit za cca 15 000 kč, Nikon, pokud vím, tak dobrý set nenabízí… Byť, pokud Vám jde o video, tak ten druhý objektiv v setu (bez zkratky STM) na video moc není…Obecně video moc nezkoumám, tedy ani neumím zhodnotit… Tedy není to snadná volba, ale srovnání parametrů jako takových moc neřeště, mají malou vypovídací schopnost… (Např. rozlišení 24 MP není nutně lepší než 18 MP)… Zdravím, JR

      • Děkuji moc za rychlou reakci. S těmi „čudlíky“ máte jistě pravdu, díky za tip. D3300 jsem našel například v tomto setu Nikon D3300 + 18-55 DX II + 55-200 DX z Mall.cz
        Druhá volba by byla Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-S DX VR II plus padesátku. Jestli se tedy vyplatí zainvestovat do typů VR II nebo zůstat s prvním setem?
        také zdravím

        Pepa

        • Jan Rybář

          Aha, to je obecně docela zajímavá nabídka na tom Mallu, ale díval jsem se na Wiki a ten objektiv je z roku 2006, tedy poměrně hodně starý typ a skoro mi přijde škoda ho pasovat s tímto tělem… Byť odpovědět na otázku „a byl by opravdu rozdíl zásadní?“ neumím – to by se muselo vyzkoušet… Tedy bych šel spíš do toho modelu novějšího, stabilizaci čert vem, ale obecně prostě to je o dvě generace novější sklo… plus ta padesátka a už se dá fotit… JR

      • Děkuji moc za rychlou reakci. S těmi „čudlíky“ máte jistě pravdu, díky za tip. D3300 jsem našel například v tomto setu Nikon D3300 + 18-55 DX II + 55-200 DX z https://www.mall.cz/digitalni-zrcadlovky/nikon-d3300-18-55-55-200?v=783810 .
        Druhá volba by byla Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-S DX VR II plus padesátku. Jestli se tedy vyplatí zainvestovat do typů VR II nebo zůstat s prvním setem?
        také zdravím

        Pepa

  25. Dobrý den, po přečtení Vašich článků uvažuji o koupi Canon EOS 100D . Vlastně k odhodlání koupit si vlastní foťák částečně přispěly i fota(http://einet.rajce.idnes.cz/Andrej) mé kamarádky, která má Olympus PEN PL3, ze kterých jsem byla nadšená. Myslíte, že tato zrcadlovka by je také takto zvládla(v ostřejší verzi)? Nebo mám spíše vybírat z dražších? Děkuji za odpověď

  26. Dobrý den,
    vlastním fotoaparát Canon EOS 100D. Z neznámého důvodu začal být jak display tak fotografie velice tmavé, pokud nebyl použit blesk. Toto se dělo ve všech profilech, pouze v automatu si vždy zvolil fotoaparát blesk, proto jsou fotografie v tomto režimu v pořádku. Světlost fotografie se změní ve světlou pouze při snížení clony na minimum, poté jsou však fotografie zcela neostré.
    Prosím o radu, jaká by mohla být příčina toho, že je náhled při fotografování na displayi tmavý, po namáčknutí spouště zesvětlá ale výsledná fotografie je opět tmavá.
    Provedli jsme tovární nastavení, ale žádná změna nenastala. I při nejvyšším ISO je fotografie velmi tmavá, při menším ISO velmi tmavá, skoro černá.
    Fotoaparát vlastníme půl roku, fotografování s ním se již začalo dařit, ale toto se mi před tím nikdy nestalo.
    Pokud by někdo věděl, zda-li je chyba pouze v nastavení nebo zda-li fotoaparát zaslat na reklamaci, dejte mi prosím vědět.
    Děkuji
    Markéta

    • Jan Rybář

      Dobrý den, hmmm, to je zvláštní – takto na dálku to je těžko říct, ale podobné věci jsou opravdu velmi vzácné, zejména, pokud jste provedli návrat k továrnímu nastavení… Pokud byste to neudělali, tipl bych si, že máte posunutou korekci expozice – takové to +/-, to se občas lidem při hraní si s foťákem podaří rozhasit, a foťák pak vše fotí světlé, či tmavé… Ale kromě toho mě nic nenapadá… Tak se omlouvám… JR

  27. Dobrý den!

    Nejdřív bych Vám chtěl poděkovat za srozumitelné a užitečné recenze. Hodně mě pomohli při výběru zrcadlovky. Jsem začátečník a rád bych Vás proto požádal o informaci. Mám zájem o koupi Canonu EOS 100D, ale řeším, zda jej koupit v setu se „starším“ objektivem 18-55 DC III nebo si raději pořídit samotný fotoaparát a přikoupit samostatně objektiv 50mm/1.8, který v recenzi zmiňujete? Co by podle Vás bylo praktičtější? Fotím hlavně děti v interiéru i exteriéru + krajinky. Mockrát děkuji a přeji hodně úspěchů!

    S pozdravem Jirka.hk

    • Jan Rybář

      Dobrý den – určitě si kupte ten 18-55, bez něj se nedá fotit. Pokud byste našel o chlup více peněz, investujte zhruba 14 000 do zmíněného setu tělo + dva starších objektivů, to je opravdu skvělá cena (více o tom tu: http://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/ – tam je aktuální link), a teprve pak si kupte onu padesátku… Tělo + jen padesátka není dobrá kombinace, ten objektiv slouží na skvělé portréty, ale nejen ty potřebujete fotit… Zdravím, JR

  28. Mám tento prístroj pol roka, no asi by som si ho už nekúpil. Kúpil som ho kvôli malým rozmerom (a v kombinácii s objektívom 40m/2.8 vyzerá a pôsobí takmer ako kompakt), no nedomyslel som to. Práve tieto malé rozmery znemožňujú pohodlnú prácu s prístrojom po namontovaní väčšieho externého blesku (napr. 580EX) a/alebo použití vačšieho objektívu. Ťažisko sa razom posúva niekam hore, pri použití blesku i objektívu je imaginárne ťažisko v „lufte“ medzi bleskom a objektívom. Pohyb prístroja sa tak stáva nevyspytateľným, pri zavesení na krk rotuje a treba dávať zvýšený pozor. 100D môžem vrelo odporučiť ľudom, ktorí vopred vedia, že nebudú používať ťažké blesky a masívne objektívy.

    • Díky za komentář, to je určitě hodně cenná rada: je to prostě malý (nikoliv však opravdu malý) foťák, a tak je třeba se k němu chovat… Zdravím, JR

  29. Dobrý den,
    Zakoupila jsem fotoaparát Canon EOS 100 D asi před třemi měsíci. Zatím fotím na automatické režimy, zkouším různé metody zaostření nebo volby krajina, portréty atd…. protože jsem z nedostatku času neměla čas se začít učit s manuálními režimy. Fotím převážně děti a protože jsou tři a malé jsou neustále v pohybu. Panasonic si s nimi poradil většinu času i když byly mírně v pohybu. Nyní i když jsou děti v klidu fotoaparát např. nezvolí blesk a fotografie u narozeninového dortu jsou tmavé rozmazané, nepoužitelné. S fotografiemi jsem velmi nespokojená. Fotoaparát v automatických režimech buď vůbec nezvolí blesk takže foto je buď rozmazané nebo úplně tmavé, nebo jsou barvy na slunci světlé a fotografie nevýrazná. Fotoaparát jsem již měla v reklamaci, ale prý je v pořádku. 8 let jsem fotila s Panasonic Lumix DMC-FZ 30 a fotografie byly perfektní od prvního okamžiku. Ať uvnitř nebo venku, fotoaparát si uměl se vším poradit.
    Jsem již zoufalá. I přes vysokou cenu přemýšlím o koupi nového fotoaparátu. Protože jsem zakoupila přes internet nemám se na koho obrátit. Prosím můžete mi poradit jak z této situace? Co zkusit změnit v nastavení atd.
    Moc děkuji za odpověď. M

    • Dobrý den, to je zvláštní – tento foťák je opravdu skvělý a „umí“ parádní fotky… Je tedy možné, že s ním opravdu něco je, což ovšem na dálku nedokážu pochopitelně poznat… Nicméně je též pravda, že je ony situace nezvládne žádný foťák sám, blesk například musíte vypínat a zapínat vždy sama, pokud to necháte na foťáku, dopadne to skoro vždy špatně – blesk je třeba používat hlavně venku, když svítí slunce k prosvícení stínu, naopak v mísnosti fotky spíš pokazí – například u onoho focení dítěte s dortem musíte zkrátka zvednou ISO a foťák to obvykle obstojně zvládne i v režimu P bez blesku… Jinými slovy: důležité je opravdu pochopit pár jednoduchých principů, jak foťák funguje (a hlavně např. v režimu P umět zvedat ISO)… Zdravím, JR

    • Dobrý den, taky mám fotoaparát krátce… vybíral jsem na základě recenze zde na webu, fotoaparát dělá opravdu dobré snímky, dají se udělat opravdu i hrozné fotky, stále se učím, ale taky se mi po nějaké době zdálo, že jsou fotky divné, neostré…. po týdnu jsem zjistil, že jsem si tam nastavil „picture style“ na portrét a ono se to chovalo tak nějak pro vybranou situaci… a opravdu snímky byly divné ve více případech – neostré apod. Předpokládám, že v servisu to dali do továrního nastavení, malá nevýhoda tohoto rychlého stroje muže být i dotyk LCD, který je velmi svižný a není problém něco navolit nedobrovolně :).. pokud jste z Prahy, můžeme vyzkoušet nějaké foto.. Zkusil bych to tovární nastavení.

  30. Dobrý den, na Vaši radu jsem si koupila Canon EOS 100 D a jsem moc spokojená. Takže Vám děkuji za skvělou recenzi 🙂 Ale proč hlavně píšu je, že k tomuto foťáku doporučujete objektiv 50mm/1.8. Chtěla bych si ho objednat, ale nevím, který jste měl přesně na mysli, jelikož na internetu nabízejí dva druhy. Který podle Vás bude lepší na portrétové fotky syna? Jedná se o : Canon EF 50mm f/1.8 STM nebo Canon EF 50mm f/1.8 II
    Děkuji moc za odpověď, mějte se moc pěkně, s pozdravem Blanka

  31. Dobrý den, líbí se mi vaše recenze na základě které jsem zakoupil EOS 100D, je taková osobní a nezaujatá, prostě upřímná.
    Ty objektivy s označením STM jsou „určené“ (nejenom) na videa, mají neslyšné motorky 🙂 – takže máme ničím nerušené zábery při natáčení.

  32. Dobrý den, mohu se zeptat jaký je rozdíl mezi objektivy EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM a 18-55 DC III?

    • Dobrý den, ten s tím STM je novější typ – je, řekl bych, o něco kvalitnější v kresbě a lépe se hodí na natáčení videa. JR

  33. jana zavoralova

    Dobrý den pane Rybáři,
    objednala jsem si Canon Eos 100d a k němu namísto základního objektivu Canon EF 28 – 135 mm. Ale jelikož jsem naprostý začátečník a se zrcadlovkou jsem nikdy nepracovala, nejsem si úplně jistá, jestli to byla pro začátek dobrá volba a neměla jsem volit základní objektiv. Za případný tip nebo radu bych Vám byla vděčná.
    Předem děkuji za odpověď
    JZ

    • Dobrý den,
      nebojte, to též samozřejmě není špatná volba – pozitivní na tom je, že budete mít jeden univerzální objektiv. To, co říkám, je: Pokud máte na výběr a nevadí vám do budoucna měnit (tahat s sebou) objektivy dva, je to o chlup lepší volba, protože bývají kvalitnější… Ale žádné drama… JR

      • jana zavoralova

        Děkuji moc za odpověď. Takže teď už se jen budu těšit na seznámení s mojí první zrcadlovkou:)
        JZ

        • Objektív 28-135 je pre EOS 100D skvelý. Mal som 18-55 STM (set k fotoaparátu) a keď som zohnal 28-135 (univerzálnejší zoom) zistil som že nie len v zoome je lepší,on je nejako celkovo kvalitnejší (a na rovnakých ohniskách svetlejší). Len aby nechýbal širokouhlý spodok,28 je dosť vysoké číslo (turistika OK,interier a menšie miestnosti už budú na hrane).
          Akurát tá jeho hmotnosť je pri malých rozmeroch 100D trochu na obtiaž,tu sa prejavuje menší grip,dosť horšie sa potom tá ťažšia zostava drží jednou rukou (už 400D pri cca rovnakej veľkosti ale väčšom či inak tvarovanom gripe je na tom o dosť lepšie). Takže ak chce niekto k 100D používať „lepšie kalibre“ tak asi bude lepšie kúpiť väčší model (7xx). Inak som so 100D maximálne spokojný a oproti takej 400D je tam priepastný rozdiel v rýchlosti aj funkciách. A to za 400Eur aj s objektívom.

  34. Dobrý den, už dlouho se rozhoduji, zda pořídit eos 100d nebo eos 700d. Velikost těla pro mě není nijak rozhodující. Nyní plánuji fotoaparát využívat na cestách. Do budoucna plánuji koupi teleobjektivu na focení okruhových závodů aut a motocyklů. Na 700d mi trochu vadí horší zaostřování při natáčení videa oproti 100d. Rád bych totiž občas využil i video. Děkuji předem za odpověď.

    • Dobrý den, pokud neřešíte rozměry těla, tak bych se asi spíš přiklonil k té 700vce… Přece je to je „pořádný stroj“ do ruky… Přiznávám, že rozdíl v ostření nejsem schopný posoudit, to jsem nezkoušel, ale skoro bych si myslel, že by neměl být velký – pokud vás zajímavá video, je dost důležité koupit si ten nejnovější objektivy, který má ve jméně STM (lépe ostří při videu…)
      Zdravím,
      JR

  35. František

    Dobrý den. Chtel bych si poridit prvni zrcadlovku. Maximalne tak o kolo 15 tisic a furt jsem vahal. Mezi Nikony 5200, 3300, 3200 a canonem 100d . Canon 700d uz mi prijde docela drahy. Ale vsude vetsinou doporucuji vetsi zrcadlovky a tak trosku vsude zrazuji od 100d . Laka me dotykovy display. A vetsinou pisou ze nikon je lepsi. Vy tu docela dobre pisete o 100d ze jsem docela rozhodnuty pro 100d. A taky vetsinou pomlouvaji pevne sklo od canonu 50mm ze je to plastak. Ale prijde mi lepsi jak 40mm uz kvuli svetelnosti. Chtel bych vetsinou fotit hlavne rodine portrety a pak na vyletech jako zoo a hrady a tak. Je se furt nemzu dost rozhodnout, abych nekoupil neco slabeho. I kdyz osobne si myslim ze 100d by mi mohla stacit jako laikovy i kdyz fotim hodne a rad. Ale osobne co jsem stacil poznat tak profi fotografove si stejnak hodne pomahaji ve fotoshopu. Ted se da koupit Canon 100d se setovym objektivem a kartou za 13500kc tak snad to nebude spatna volba oproti nikonu 5200 atd. Jinak taky diky za peknou recenzi a jen tak dal.

  36. Pane Rybář jsem majitelem tohoto přístroje a samozřejmě mě Vaše recenze moc potěšila.Ted už se jen přihlásit na kurz.Hezký den Zdeněk

  37. Děkuji za odpověď. Tedy se budeme učit a experimentovat… A hlavně fotit. Dal jsem synovi přečíst několik Vašich článků o základech focení a už teď mě překvapuje, jak si hraje s nastavováním ISO, clony a času. Děti se holt nebojí zkoušet nové věci a učí se ze získaných zkušeností.

    • Tak to jsem moc rád! Nu a ano, děti to vše často poberou mnohem lépe… A právě experimentovat v samém začátku s nastavením v manuálním režimu je vlastně to úplně nejlepší – za pár hodin/dní se tak naučí, co se to ve foťáku vlastně děje… JR

    • Dobrý den,mám dotaz.Jsem totální amatér,který se zamiloval do focení,ale slova jako clona,iso atd mě nic neříkají.je možnost si třeba u vás udělat nějaký vzdělávací kurz,nebo si mám pořídit nějakou knihu o focení?prej mám dar od boha,že mám dobré oko,ale chtěl bych se dostat dál posunout své možnosti a hranice.Děkuji za případnou odpověď s pozdravem Martin

  38. Dobrý den, na to se dá odpovědět z různých stran:
    – ano, stabilizace je fajn např. v situacích, kdy je méně světla a potřebujeme „udržet v ruce“ nějaké delší časy
    – na kvalitu fotek jako takovou to vliv nemá (ač tedy ty se stabilizací jsou obvykle ty objektivy novější, tedy často opticky kvalitnější)
    – není to tedy nic nezbytného, a stejně to využijete jen tehdy, když o focení již něco trochu více. a tušíte např., že pokud budete zoomovat ve špatném světle, ani stabilizace nepomůže…
    JR

    • Děkuji za odpověď. Tedy budeme experimentovat a učit se … A hlavně se pokoušet fotit. Dal jsem synovi přečíst několik Vašich článků o základech focení a už teď mě překvapuje, jak si hraje s nastavováním ISO, clony a času. Děti se holt nebojí zkoušet nové věci a učit se z nasbíraných zkušeností 🙂

  39. Dobrý den, rozhodl jsem se pro koupi těla Canon EOS 100D, ve výběru mne utvrdila i Vaše recenze. Děkuji za ni.
    Ještě tápu hodně v objektivech a chtěl bych se Vás prosím zeptat na radu. Pokusím se v tom sám neztratit:
    Budu mít od známého plasťák 50 mm/1,8f, to je vyřešeno.
    Mám ale hokej v tom čeho se držet u dalších dvou objektivů, které bych chtěl….preferuji po hodinách na netu celkem již značku Canon a Sigma..

    1. dotaz – rozsah objektivů, vybral jsem varianty, které připadají v úvahu
    a) Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM + Canon EF-S 55-250mm F4.0 – 5.6 IS II. Zoom
    b) CANON 17-85 mm f/4-5.6 IS USM + Canon EF 70-300mm f / 4 -5.6 IS USM
    c) Sigma 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM pro Canon + Canon EF 70-300 mm f/4-5,6 IS USM
    d) SIGMA 17-50/2.8 EX DC OS HSM pro Canon + Sigma AF 70-300 mm f/4-5,6 APO DG MACRO pro Canon
    Zajímá mne především zda se držet více světelnosti základního objektivu v návaznosti na nižší rozsah do cca 55 mm ( varianta a)
    Nebo světelnost oželet na hodnotu min 4f a volit variantu b) s rozsahem, který na sebe z pohledu laika lépe navazuje a kryje to až do 300 mm ( může mi vyšší rozsah nad 250 mm někdy chybět?)
    Aby to nebylo moc jednoduché, některé objektivy umí i Macro ( netuším jestli je lepší macro u nízkého rozsahu – varianta c) či vyššího – varianta d), zda od takového Macra lze něco očekávat nebo Macro vůbec neřešit a zůstat u objektivů Canonu varianta a).
    Pokud si zvolím variace 17-55 a 70-300 ( např. možnost d), může se mi stát, že u některých obrazů zjistím, že na to nemám použitelný objektiv se středním rozsahem?
    Pokud by jste mi dokázal rozluštit tento zatím neřešitelný rébus, byl bych Vám nesmírně vděčný…. A pokud by jste měl po tom všem ještě čas a chuť vysvětlit základní rozdíl ve značení objektivů ISM, HSM, USM byla by to fantazie.
    Mám malé děti a kromě focení bych jim chtěl někdy natočit i video, pokud to má na volbu objektivů vliv.
    Nejsem příznivcem mrhání peněz a věci lepší o fous, ale rád bych se vyvaroval zbytečné koupě objektivu, který bych pak platil ještě jednou, raději si připlatím hned, když tomu budu rozumět.
    Budu doufat ve vaši brzkou odpověď. Děkuji P.Z.

  40. Dobrý den, děkuji Vám za inspiraci, ve změti internetových rad konečně něco, co má hlavu a patu a hlavně nadhled. Chtěl bych se ještě zeptat na Váš názor. Koupil jsem čerstvě pro sebe a pro 11 letého syna Canon EOS 100D + EF-S 18-55mm DC III + 75-300mm DC III , za 14.800,- včetně brašny, karty a časopisu 🙂
    Jelikož jsem laik, tak jsem se nechal zlákat nabídkou dvou setových objektivů, předpokládám, že když jsou od Canonu, tak nemůžou být úplně špatné, i když jak jsem pochopil z Vašich článků, tak jsou to starší typy.
    Myslíte si, že mám ještě investovat cca 3.000,- do pevného 50mm/1,8, jak doporučujete, nebo si teď budeme mít s čím hrát dostatečně dlouho i s uvedenými setovými objektivy? A je ještě nějaké příslušenství, bez kterého se jako začátečníci neobejdeme a bylo by ho dobré hned koupit (filtry. sluneční clony atd.? Děkuji předem za radu.

    • Dobrý den, díky za pochvalu! A ano, ta nabídky dvou mírně starších objektivů plus těla je opravu výborná, to je velmi rozumná volba… Zda koupit či nekoupit onen 50mm/1.8 je opravdu na Vás… Je to hezká věc na hraní (kvalita kresby je opravdu výborná a hezky se díky vysoké světelnosti dá „rozmazávat pozadí“), nicméně s tím, co máte nyní, si opravdu můžete vyhrát dlouho dobu…
      Co se dalšího příslušenství týče, kupte na každý objektiv UV filtr jako mechanickou ochranu plus časem se určitě bude hodit filtr polarizační…
      Ted držím palce!
      JR

      • Mockrát děkuji za odpověď i za zajímavé články, které píšete 🙂

      • Dobrý den, chtěl bych se ještě zeptat na Váš názor, jak velký je rozdíl při použití objektivu se stabilizátorem. Jak jsem zjistil, tak ty starší objektivy stabilizaci nemají, což sice pro začátek asi nevadí, ale např. vidím, že pokud fotí můj 11letý syn, tak má někdy problém držet přístroj úplně v klidu. Je stabilizace objektivu výrazně poznat na kvalitě fotografií? Děkuji předem za odpověď.

    • Dobrý den,

      se zájem sleduji tyto stránky pana Rybáře. Především v době, kdy jsem hledal doplněk k zrcadlovce, na což se pan Rybář docela pěkně zaměřuje. Nakonec jsem si vybral zde netestovaný přístroj Fuji Film x100t, ale to jsem odbočil.
      Také jsem kdysi začínal cvakat se setovým objektivem a až právě pevná 50/1,8 za 3.000,- Kč mi otevřela kouzlo fotografie. Za ty peníze je to nepřekonatelný objektiv . Určitě doporučuji. Zajímavé je, že tahle plastová hračka mě naučila opustit zelený obdélníček a přejít na režim především priority clony a dnes už skoro výhradně manuál. Takže musím poděkovat: Děkuji ti Canone 50 mm/f 1,8 🙂

  41. Lukáši, díky, zdravím Vás! To je samozřejmě vždy tak trochu „babo raď“… 750tku jsem měl v ruce asi minutu, 760tka, pokud vím, ještě ani nedorazila do ČR (ani do Canonu – stav z minulého týdne), tedy dříve než někdy v dubnu recenze asi nebude… Jasně, že téměř jistě budou dobré, ale – upřímně – obrazová kvalita bude v zásadě stejná ze 100vky, 700vky… Tedy babo raď…

    JR

  42. Píšete pěkné recenze, jen tak dál! Budu kupovat svůj první „opravdický“ foťák a váhal jsem mezi 100d a 700d, ale teď s představením nových 750d/760d jsem celkem znejistěl, jestli si pár tisíc nepřiplatit. Hlavně 760d se mi na papíru hodně líbí. Co myslíte? Neplánujete v brzké době test? 🙂

  43. Díky za recenzi. Utvrdil jsem se v rozhodnutí 100d zakoupit – včetně 15-55 setového objektivu. Mám od své staré EOS 300 objektiv EF 70-300 III, který bych rád využil (EF 25-90 asi nevyužiju). Tak snad ten větší objektiv nebude v kombinaci s menším tělem na překážku.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama