Nikon D3300 – recenze: sen (nejen) každého začátečníka

Testovat Nikon D3300 znamenalo jediné: ověřit si, že tento pokračovatel (zaslouženě) legendárního Nikonu D3100 si stále zaslouží vysokou pozici na mém seznamu nejlepších zrcadlovek pro začátečníky pro běžné rodinné/cestovatelské focení. Stručný verdikt zní: ano, zaslouží, je to opravdu velmi povedený kousek!

Nikon D3300 je dle mého jednou z několika mála zcela ideálních možností na volbu fotoaparátu pro začátečníka - cena je velmi rozumná, kvalita fotografií výborná – třeba pro prázdninová putování. Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Nikon D3300 je dle mého jednou z několika mála zcela ideálních možností na volbu fotoaparátu pro začátečníka – cena je velmi rozumná, kvalita fotografií výborná – třeba pro prázdninová putování. Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pokud jste zahlédli i jiné recenze na tomto webu, asi už vás nudím neustálým omíláním mých dvou názorů: 1. Nováček se nejlépe naučí fotit na zrcadlovce. 2. Stačí zrcadlovka základní řady – umí toho skoro stejně, jako řady o něco vyšší a dražší.

Nu a Nikon D3300 je ideální ilustrací tohoto principu: jako jedna z nejlacinějších zrcadlovek – se setovým objektivem stojí cca 15 000 Kč (léto 2014) – nabízí opravdu fantastický poměr cena výkon.

A tak jako u ostatních testovaných fotoaparátů mě především zajímá trochu subjektivní parametr: obrazová kvalita, tedy „jak foťák fotí“.

Najdete v e-shopech
od
To nejlépe posoudíte z fotografií na této stránce – týden, po který jsem si s Nikonem D3300 hrál v reálných podmínkách rodinných výprav pro ČR, mě přesvědčil, že nesporně patří na můj nedlouhý seznam nejlepších možných odpovědí na otázku „co si koupit za foťák“?

Pro komplexnost dodávám, že kromě této řady vždy jedním dechem doporučuji i o něco dražší řadu Nikon D5100-300 a také srovnatelnou řadu Canonu, jejímž posledním (a též mimořádně povedeným) fotoaparátem je Canon EOS 700D.

 

Nikon D3300 – legenda pokračuje

Trocha zeleného tajemna z Českého Švýcarska. Pravda, tělu D3300 zde výrazně pomáhá objektiv 50/1.8, téměř povinná výbava. Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Trocha zeleného tajemna z Českého Švýcarska. Pravda, tělu D3300 zde výrazně pomáhá objektiv 50/1.8, téměř povinná výbava. Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Nemám rád klišé typu „to a to je legenda“, nicméně předchůdce jménem Nikon D3100 legendou byl a prodává se dodnes – tedy 4 roky od svého vypuštění do světa, což je věk pro foťáky většinou již dávno osudový. Jako příslušníka kmene canonistů mě tento fotoaparát v rukách účastníků mých kurzů focení již před lety zcela nadchl tím, jak skvělé fotky z něj za ty peníze „lezly“. Nikon D3300 to vše posouvá ještě o kus dál…

(Aktualizace září 2016: Recenzi dalšího modelu této řady najde zde: Nikon D3400 – povedený pokračovatel slavné řady.)

A kam vlastně patří ve spektru produktů fotografického světa? V češtině se naštěstí neuchytil anglický pojem „entry-level DSLR“, tedy „zrcadlovka vstupní úrovně“ nebo „začátečnická zrcadlovka“.

Chleba se u fotoaparátů začíná většinou lámat v podobných situacích: nudné až katastrofální světlo kolem pravého poledne, půlka léta. Vyleze z toho vůbec něco, co si nezaslouží okamžité smazání?Vcelku ano...Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Chleba se u fotoaparátů začíná většinou lámat v podobných situacích: nudné až katastrofální světlo kolem pravého poledne, půlka léta. Vyleze z toho vůbec něco, co si nezaslouží okamžité smazání?Vcelku ano…Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Proč říkám naštěstí? Protože ta kategorie naznačuje, že kdo chce lepší fotky, musí zaplatit víc. Jenže tak to není. Ledaskdo by se se mnou možná pohádal, ale přesto často tvrdím, že nemá moc smysl kupovat právě ony vyšší „mezikategorie“ (cca 25 – 35 000 Kč), protože kvalita fotografií bude v podstatě stejná jako u oné „entry-level“.

Pokud toužíte po opravdu vyšší kvalitě, kupte si prostě „full-frame“, ale to už jsem na rozpočtu 100 000 Kč a výš. Což je prostě pro začátečníky nesmysl, tedy se vraťme na zem…

Krátká definice Nikonu D3300 proto zní: je to zcela ideální zrcadlovka nejen pro váš vstup do fotosvěta, ale klidně i pro poměrně dlouhý pobyt v něm: dalších pár let si s touto nadupanou věcičkou vystačíte. (Ostatně, to přece víte, že na foťáku zase tak moc nezáleží, že?)

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Nikon D3300 – menší rozměry a více pixelů

Tohle je též světelně náročná scéna (dcera Anna dává najevo, co si o fotografování myslí). Pokud si fotku prohlédnete kliknutím v plném rozlišení, uvidíte opravdu velmi dobrou kresbu...
Tohle je též světelně náročná scéna (dcera Anna dává najevo, co si o fotografování myslí). Pokud si fotku prohlédnete kliknutím v plném rozlišení, uvidíte opravdu velmi dobrou kresbu…

Nikon D3300 se snaží lapit ještě jeden trend: a to zmenšování rozměrů. Ač se v Nikonu i Canonu tváří, že rostoucí kvality bezzrcadlovek je nechávají chladnými, tento fotoaparát se snaží jít této vlně (a také konkurenčnímu Canonu 100D) naproti: tělo je menší než u většiny strojů těchto řad a Nikon D3300 působí opravdu úsporně.

A novinkou, která byla představena spolu s ním, je i „skládací“ objektiv AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G VR II. „Skládací“ znamená, že ve „složeném stavu“ je opravdu dosti kompaktní, a pro plné užití je třeba vysunout jeho přední část po zmáčknutí příslušného čudlíku.
Nu ano, prostorová úspora to opravdu je, byť musím přiznat, že neustálé mačkání čudlíku mě zpočátku dost vadilo.

Rozměry jsou menší, zato s pixely v Nikonu nešetřili – 24,2 MPix zní opravdu skvěle. A kresba detailů na testovacích snímcích je opravdu úctyhodná, jak můžete po kliknutí posoudit sami. Tak vysoké rozlišení je opravdu hodně lákavé – nicméně, každého zkušenějšího fotografa napadne, zda se nejedná jen právě o trochu laciný reklamní slogan. Jistě, více pixelů zní při prodeji začátečníkům skvěle (stejná třída Canonů má „jen“ 18 MPix). Jenže cena za rozlišení je obecně poměrně vysoká: zpravidla vyšší šum.

A pokud budeme hledat něco, co Nikonu D3300 vyčíst, bude to právě poměrně znatelný šum přihodnotách, kde by ještě být nemusel – ISO 6400 se mi při pokusech jevilo v zóně, kdy už je na šum dávat si pozor, což je škoda (nikoliv však zásadní chyba…).

S levným pevným objektivem o úroveň výš…

Marná sláva, efektu "rozmazaného pozadí, tedy nízké hloubky ostrosti, prostě se setovým objektivem nedosáhnete. "Pevné sklo", v tomto případně pevná padesátka, za pár tisíc udělá zázraky... Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Marná sláva, efektu „rozmazaného pozadí, tedy nízké hloubky ostrosti, prostě se setovým objektivem nedosáhnete. „Pevné sklo“, v tomto případně pevná padesátka za pár tisíc, udělá zázraky… Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Poradím vám jeden jednoduchý „trik“, jimž se začínajícím fotografům otevřou báječné brány světa fotografování opravdu ze dne na den. Ona velká rada zní: kupte si hned „pevné sklo“, a to konkrétně třeba objektiv Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G. Já vím, je to hrozně dlouhý název, ale v překladu zní: pevná padesátka o skvělé, ba fantastické světelnosti 1,8 za velmi rozumnou cenu cca 5 000 Kč. (A pro milovníky Canonů dodávám: platí to i pro vás, kupte si za pár tisíc podobně plastovou padesátku 1,8).

Proč vás do tohoto objektivu nutím? Protože to je za ony peníze naprosto skvělé sklo (ano, je trochu bakelitové, ale to se nedá nic dělat), díky němuž během minuty dokážete vyčarovat onen oblíbený efekt „maximálně rozostřeného pozadí“.

Chystám se o této „povinnosti“ koupit jako začínající fotograf hned i nejlevnější bakelitovou padesátku napsat článek, ale v dané chvíli mi prostě věřte. Kupte si ji, nasaďte na foťák, na něm nastavte režim priorita clony (na otočném kolečku písmeno A) a přinuťte Nikon D3300, aby používal právě onu nejnižší clonu 1,8. Pak už se jen dobře bavte třeba focením portrétů! (Část fotek na této stránce je pořízena právě tímto sklem, tedy posuďte sami.)

Nikon D3300 – co mě potěšilo

Nikon D3300 je skvělá volba i pro cestovatelskou fotku - zda řádové sestry a trocha Santiniho. Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Nikon D3300 je skvělá volba i pro cestovatelskou fotku – zda řádové sestry a trocha Santiniho. Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Velmi dobrý poměr cena/výkon
Výborné výsledky za velmi rozumné peníze – to je klíčový parametr tohoto fotoaparátu, i právě kvůli tomu ho řadím mezi první cca tři až čtyři nejrozumnější volby pro toho, kdo se právě rozhodne začít fotografovat (i toho, kdo už fotografuje trochu déle…).

Funkční tlačítko na přední straně
Zní to jako prkotina, ale není to prkotina, protože ne každá obyčejná zrcadlovka tento čudlík má. Mluvím o tzv. funkčním tlačítku, na které je možné nastavit na přední straně fotoaparátu hned u objektivu některou z klíčových funkcí: například ISO. Toto jsem nesmírně ocenil – je skvělé nemuset lézt do menu pokaždé, kdy se rozhodnu změnit ISO (tedy skoro neustále).

Slušná kvalita setového zoomu
Kvalita objektivů je obecně možná vůbec nejslabší stránkou levných (i ne zcela levných) zrcadlovek od Nikonu i Canonu. Zejména v případě fotoaparátu s 24 MPix se počítá každá drobná chybka. Nicméně: celková kvalita setového zoomu je opravdu slušná (pokud si tedy zvyknete na neustálé zasouvání a vysouvání jeho přední části).

Hodně pixelů se hodí například tehdy, když na vás sedne touha provádět nějaké "divočiny" - tj třeba udělat výřez z fotky výše a ještě ho zčernobílit...
Hodně pixelů se hodí například tehdy, když na vás sedne touha provádět nějaké „divočiny“ – tj třeba udělat výřez z fotky výše a ještě ho zčernobílit… (Původní velikost).

Je skladný – byť rozhodně ne kapesní
Nikon D3300 je jednou z nejmenších zrcadlovek na trhu – což se přinejmenším části cílové skupiny začínajících a svátečních fotografů bude hodit. Na výlety po Česku je jeho velikost „tak akorát“. Netřeba ovšem podléhat dojmu, že když má něco skládací objektiv, že se to skoro vejde do kapsy… To rozhodně ne… (I když, pořádná kapsa zimní bundy by možná obstála.)

Nikon D3300 – na co pozor

 Samozřejmě, na krajiny se hodí ještě větší čip, ale pro běžné focení je tento foťák zcela dostačující. Testovací neupravená fotografie - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Samozřejmě, na krajiny se hodí ještě větší čip, ale pro běžné focení je tento foťák zcela dostačující. Testovací neupravená fotografie – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Chybí AEB
Jasně, Nikon D3300 nemá mnoho funkcí, jimiž se chlubí tzv. pokročilejší (a tedy dražší) zrcadlovky (třeba výklopný displej). Dobrá zpráva je, že většinou to jsou zároveň funkce, které nejsou ve skutečnosti potřeba. Jedna jediná funkce mi (a poté i účastníkům mých kurzů) dost chybí: a to je AEB, expoziční bracketing pro pořizování HDR snímků. Jistě, dá se bez něj žít, ale je to krásný příklad toho, že firmy  prostě „musí“ z levnějších modelů něco důležitého vypustit, aby byl důvod koupit si dražší model.

Nastavování zámku expozice je nedomyšlené
Zámek expozice  AE-L je jedním z cca 5 čudlíků na fotoaparátu, bez nějž se nedá žít. Z důvodů mně zcela nepochopitelných není u Nikonů přednastaven v továrním nastavení a je třeba ho zapnout v menu, což ovšem neudělá 98 procent majitelů tohoto segmentu zrcadlovek. A co hůř, občas není z továrny zapnuto ani blokování expozice na spoušti… Opravdu nepochopitelné…

Šum při vyšších hodnotách ISO není zanedbatelný
Jak už jsem psal, jediná dle mého relativně závažná výtka k této zrcadlovce se týká šumu při vyšších hodnotách ISO. Není těžké představit si lepší výkony. Na druhou stranu, začátečníci to nijak zvlášť řešit nebudou  – a spíš si budou s gustem hrát se zkoumáním opravdu poctivé kresby detailů čipu s velkým rozlišením.

Nikon D3300 – shrnutí recenze v jedné větě:
Je to opravdu bezmála bezchybný fotoaparát ideální pro začínající i mírně pokročilé fotografy poskytující skvělé výsledky za velmi rozumnou cenu, jedna z tří ač čtyř obecných „odpovědí“ na otázku: „Co si mám koupit za fotoaparát“.

Nikon D3300 – Cena

Není v mých silách ceny průběžně sledovat, proto sem dávám automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.cz.

Nikon D3300 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu Nikonu D3300:

Katalogové shrnutí recenze

Nikon D3300

Hodnocení: 9/10
Shrnutí recenze: opravdu výborný fotoaparát s mimořádně příznivým poměrem cena/výkon. Datum: 4. srpna 2015

109 komentářů

 1. Pingback: 7 rad, jak vybrat cestovatelský foťák | HedvabnaStezka.cz

 2. Jan Libich

  D3300 má tři zásadní nevýhody: nepodporuje starší objektivy, má omezenou ergonomii, nemá některé užitečné funkce. Příplatek za D5xxx se většinou vyplatí, na druhou stranu, když je rozpočet omezený a jde hlavně o kvalitu fotek, i řada 3xxx musí stačit a začátečníka asi uspokojí. Každopádně je vždy lepší kupovat double zoom kit, pokud je cenově přijatelný, i když u Nikonu jsou double zoom sety výrazně dražší, tak i se setem se vyplatí a pak pevná padesátka, hodí se na portréty a fotky v interiérech, kde světelnost 3,5-5,6 je málo.

 3. KAROLÍNA

  Dobrý den. Ráda bych se posunula dál ve fotografování portrétů, rodin, dětí v interiéru i exteriéru na zakázku. Mám Nikon D3300, set 18-55mm a váhám mezi těmito objektivy: Nikon 50mm f/1 AF-S Nikkor G nebo Nikon 50mm f/1,4 AF-S Nikkor G. Moc Vám děkuji za odpověď. Super stránky!! KAROLÍNA

  • Jan Rybář

   Karolíno, zdravím, Vám tam vypadl kus popisu toho prvního objektivu – asi myslíte 50mm/1.8 a ano, to je přesně to, co doporučuji (cca 6000 Kč), dramaticky to zvýší úroveň fotek, co budete schopna fotit. Ta 1.4 verze by „rozmazávala“ o něco více, ale spíš se držte té 1.8 verze…Zdravím, JR

 4. Dobry den, Uvazuji o Nikonu D3300 nebo D3400 na jednoucelove produktove foceni, konkretne prstynku. Budu fotit na stativu ve fotoboxu. Netusim jestli to budu schopen fotit napr. s objektivem 18-55, jestli ma dostatecne zvetseni, na jakou vzdalenost zaostri, zkratka jestli s tim udelam makro pouzitelne na webovou prezentaci. Pripadne jestli by se to dalo doresit mezikrouzkem. Nebo jit do pevneho objektivu? diky za odpoved 🙂

  • Jan Rybář

   Lukáši, zdravím – trochu se bojím, že to moc nebude fungovat – produktové fotky se fotí (trochu neintuitivně) z odstupu obvykle s nějakým zoomem, nebo v tomto případě spíš nějaký specializovaným makro objektivem… Ono obecně produktové focení je jedna z nejtěžších disciplín vůbec, kde se moc nedá obejít bez specializované techniky, svícení atp… A prstýnky jsou spíš mezí tím těžším… JR

 5. Veronika P.

  Dobrý den, ráda bych Vás tímto požádala o radu!
  Chystám se koupit svoji první zrcadlovku, protože mi už opravdu klasický digitální fotoaparát prostě nestačí, i co se funkcí a rozlišení týče.
  Jsem stále na vážkách, zda-li jít do setu Nikon D3300 + AF-P 18-55mm VR černý + 35mm f/1.8G nebo do Canon EOS 700D + EF-S 18-55 IS STM + 50mm f/1.8 II STM.
  Ráda fotím přírodu, občas nějakou architekuru, ale co hlavně také řeším, tak jsou objektivy, kterým se dobře budou fotit blízké předměty, konkrétně pokrmy. Jídla fotím velmi často a vzhledem k tomu, že jsem na cestě k vytvoření kuchařky, tak bych chtěla mít pěknou kvalitu fotek. Předpokládám, že jsou na to vhodné ty pevné objektivy, ale jestli jít do Nikonu + 35 mm nebo Canon + 50 mm, tak opravdu nevím. Je dobré zvážit i rozlišení nebo se zaměřit na jiné funkce??? Rzlišení u Nikon je 24,2 Mpx a u Canon 18 Mpx… Samozřejmě velkou roli hrají objektivy, ale třeba u toho Canon je výklopný display, což vůbec nepředpokládám, že bych využila a jestli to tam není akorát na škodu?..Obecně by mě i zajímal názor, jestli i některý z fotoaparátů disponuje lepšími funkcemi jako světelnost, lepší ostření…(moc tomu zatím nerozumím), popř. by bylo by i na zvážení, jakou značku celkově vybrat?.
  Předem mockrát děkuji za odpověď.
  P. s. Skvělé stránky, které poskytnou plno užitečných informací,já jako začátečník s používáním, co se týčeúčelu tvorby profesionálnějších fotek a používání zrcadlovek, to velmi ocením. 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ony ty výkony budou v zásadě velmi podobné, možná o chlup více bych radil ten Canon, přece jen to je foťák o jednu úroveň výš, což obvykle není důležité, ale tady by to zrovna mohlo nějakou roli hrát. Plus: z těch setů bych šel do toho s padesátkou, je už to portrétní objektiv, který se opravdu hodně hodí právě pro zmiňované focení jídla atp… Tak držím palce, JR

 6. Dobrý den,
  rozhoduji se mezi Nikonem 3300 a Canonem 100D, oba s objektivem 18-55 s tím, že v budoucnu stejně bude potřeba přikoupit další skla. Vím že jsou podle Vás oba foťáky nastejno a to je můj problém, netuším co bude lepší pro moje účely. Budu fotit určitě hodně architekturu (do školy) a lidi (pro radost), jinak jsem ale nikdy s nějakým lepším foťákem nefotila, plánuju se s tím hodně učit 🙂 Co byste mi poradil? K Nikonu jsem se přikláněla kvůli většímu rozlišení a u Canonu mi zas přijde fajn ta možnost snazšího HDR, což je asi u focení nějakých domečků proti obloze dobrá věc. Ale pořád mám obří dilema, tak bych byla vděčná za radu, děkuju mnohokrát!!! 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, ony jsou opravdu více méně na stejno, to tak opravdu je, ale máte pravdu, že pro focení architektury se ono „HDR“ docela hodí. Tedy ne HDR, to přímo ve foťáku skoro nefunguje, ale funkce AEB, tedy bracketingu, tedy schopnosti foťáku udělat tři různé fotky, které se pak jednoduše složí v počítači do HDR obrázku… A těch více pixelů je spíš na škodu, tím se nenechte zmást…JR

 7. Dobry den,
  mam D3300 a planuji koupit pevny objektiv – bud 35mm nebo 50mm. Budu ho pouzivat „indoor“ na foceni svych deti behem hrani a taky fotit miminko. Dale planuji ho pouzivat na cestovani predevsim v noci na „street photography“. Na foceni behem dne mam kit lens 18-55mm.

  Diky moc a zdravim,
  Milan D.

  PS: navstivil jsem vas kurz foceni a vase tipy mi hodne pomohly delat pekne fotky 🙂 Diky!

  • Jan Rybář

   Milane, zdravím a moc díky za pochvalu, jsem rád, že kurz pomohl! Na tuhle otázku mnozí rádi vedou dlouhé debaty, obé má svá pro a proti, ale já jsem v tomto hodně kategorický a doporučuji tu padesátku. Na těchto tělech se chová je idální porttétní objektiv a je obecně na široké použití dle mého výrazně šikovnější než ta pětatřicítkal na miminu uvidíte… Tak ať se daří! H

 8. Dobrý den,
  mám nikon D3300 a chtěla bych k němu pořídit pevné sklo. Ráda bych se Vás zeptala, zda je lepší 35mm nebo 50mm, většinou se doporučuje asi ta padesátka. A zda je možné k této zrcadlovce pořídit i starší verze objektivu 50mm nebo pouze nejnovější (Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G), někde jsem se dočetla, že když budu mít starší, nebudou mi něktré funkce fungovat. Předem děkuji za objasnění.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, já osobně doporučuji vždy tu padesátku, protože to je na těchto tělech příjemný portrétní objektiv – a ano, tam to chce koupit ten novější typ, stojí tuším něco přes 5 tisíc… Tak držím palce, JR

 9. Jiří M.

  Dobrý den,
  zvažuji koupi tohoto setu: Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-P a chtěl bych se zeptat na jeho vhodnost na každodenní focení, focení z blízka ale i zda-li se s tím dá obstojně pořídit i fotografie pohybujícího se vozidla (rally)? Samozřejmě počítám s tím, že to není profi aparát, ale nějak se začít musí.
  Moc děkuji

  • Jan Rybář

   Dobrý den, na akce typu rychlá auta je potřeba koupit i něco delšího, tedy ideálně set včetně „toho druhého“ objektivu á la 55-250 mm, jinak toho moc nepřiblížíte… JR

 10. Tony Wagner

  Dobrý den, zvažuji koupi tohoto fotoaparátu (D3300) spolu s objektivem 18-55 AF-P. Foťák bude téměř výhradně používán ve firmě na focení výrobků (předpokládám vzdálenost cca 1-1,5m, výrobky jsou o velikosti 1-2 cm až řekněme 50 cm, někdy však i výrazně více (i 2-3m). Bude toto vhodná volba, nebo je nutné podívat se po něčem jiném? Předpokládám, že Canon EOS 1300D + EF-S 18-55mm DC III bude obdobná volba (horší, nebo lepší)?
  Předem děkuji
  Tony

  • Jan Rybář

   Dobrý den, na focení výrobků trochu pozor – záleží na tom, o co přesně jde, ale obecně se produkty fotí tak, že se nejde blízko k onomu předmětu, ale poodstoupí se, a věc se přitáhne zoomem (obecně je produktové focení jeden z nejtěžších oborů fotografie vůbec)… Tedy bych určitě doporučoval koupit hned nějaký set s dvěma objektivy, buď ten Nikon, nebo třeba obdobný Canon 100D, u obou set s dvěma objektivy vyjde na cca 17000 Kč – trochu starší recenze na 100Dčko tu: https://www.fotoguru.cz/canon-eos-100d-recenze/
   Canon 1300D bych nekupoval… Zdravím, JR

   • Tony Wagner

    Dobrý den,
    děkuji za tip a za názor. Já měl právě za to, že širokoúhlejší objektiv na tohle bude vhodnější a že bude lepší se zoomování vyhnout kvůli možné ztrátě hloubky ostrosti. Proto mi přišel ten objektiv 18-55 jako zajímavá volba. Jistě není to asi extra kvalitní kousek a bude mít zase jiné vady (hlavně asi problém se světelností a se zkreslením v rozích), ale doteď jsem to fotil „na koleni“ s Canonem G2 (třeba si na něj ještě někdo vzpomene), takže cokoliv z této oblasti zrcadlovek bude asi skok dopředu.
    Děkuji
    Tony

   • Tony Wagner

    Dobrý den, co ještě to rozhodování doplnit o Canon EOS 1300D + 18-55 mm IS II? Jak ten si stojí oproti EOS100D a Nikkonu D3300/3400?
    Děkuji
    Tony

    • Jan Rybář

     Dobrý dej, já bych tu 1300vku nekupoval, ono z ní tedy fotky dokážou lézt též hezké, ale mě na ní leze na nervy, že Canon do ní cpe starší technologie. Ale celkově i fotky budou hezčí např. z Nikonu D3400.. Ne zásadně, ale budou.. JR

     • Tony Wagner

      Dobrý den, tak se vrtám v tom co je a není dostupné, dokonce jsem si z vypůjčeného Canonu 400D něco zkusil s objektiven 18-200 a zjistil jsem, že při focení budu potřebovat rozsah 35-80. No upřímně se mi nechce pořád vyměňovat objektivy, takže se dívám po nějakém větším rozsahu, ale samostatně to je dražší a v setech toho moc není. Zajímavý je asi Canon EOS 700D + EF-S 18-135mm IS STM a nebo pak Nikon D3400 + 18-105 VR (ten je „hodně“ levný – necelých 17000 ). Ale chtěl bych s tím foťákem výhledově sem tam točit i nějaká videa. A čím víc pročítám recenze, tím to je horší – někde se nadává na Nikony, někde zase na Canony a za chvíli si asi nekoupím nic.
      Jak na tom budou v porovnání tyto dva modely s těmito objektivy?
      Děkuji
      Tony

      • Tony Wagner

       A ještě jsem objevil Canon EOS EOS 100D + EF-S 18-135 IS STM za zajímavý peníz. Takže EOS 100D, EOS 700D a D3400? Canony se stejným objektivem, Nikon o trošku kratší, cenově Nikon 17000, 100D za 19000 a 700D za 20000. Co s tím?
       Tony

 11. Dobrý den, přemýšlím o koupi tohoto foťáku tak se chci zeptat jestli už není nějaký lepší model (s podobnou cenou), protože tento byl přecejen vydán už docela dávno.

  • Jan Rybář

   Jasně, jeho nástupce se jmenuje Nikon D3400, pocitově mi přišel o něco lepší, byť technicky je více méně ten samý… JR

 12. Dobrý večer,
  jsem zatím amatér co se focení týče, ale chci se polepšit. Chtěl bych si pořídit nikon D3300 jen tělo a k němu dokoupit objektiv nikon 18-140 mm dx vr plus k tomu dokoupit polarizační clonu Hoya 67 mm. Jedu na Nový Zéland a potřebuji univerzální objektiv, ale jsem stále na vážkách jestli pořídit NIKON 18-105 nebo ten 18-140. Většina lidí si kupuje ten 105, ale chtěl bych trochu větší rozptyl. Nevím také jestli bude ten 18-140 pracovat stejne dobře jako ten s nižším ohniskem. Děkuji za odpověd.

 13. Radek Kratky

  Zdravím Vás…Chci se zeptat, zda-li ta d3300 podporuje liveview pres usb v digicamcontrol a zda-li půjde nastavit vyšší expoziční doba, než těch 30s. Zabývám se o astrografii a tyto informace jsou pro mě stěžejní…Doposavad mám d3100 a krom toho šumu při dlouhé expozici s vysokým ISO si myslím, že to bude kvalitní imaging.,..Nebo myslíte si že mám raději sáhnou po nějakém tom levnejsim canonu s méně Mpx, a výsledek bude lepší? Díky za odpoved

  • Jan Rybář

   Dobrý den, rád bych poradil, ale toto už je na mě moc specializovaný dotaz, to prostě z hlavy nevím… Myslím ale, že více než 30 sekund se nastavit nedá… Zdravím, JR

 14. Dobry den zvazuji koupi tohoto fotiaparatu na foceni jak rodinych momentek, tak pri vyletech do prirody se psem, je to dobra volba? Pripadne jaky zakladni set s objektivem napr. z Alzy pro začátek zvolit? Dekuji.

 15. Dodatek :
  Objektiv Nikon NIKKOR 18-105MM F3.5-5.6G AF-S DX VR ED
  nebo Nikon 55-200mm f/4,0-5,6G AF-S AF-S DX VR II
  který si mám koupit prosím , prosím 🙂 .
  Tali

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to jsou dva zcela odlišné objektivy, ten první je univerzální na běžné focení, ten bych tedy zvolil. Ten druhý zmínění je zoom, tedy sám o sobě jen s tělem nemá smysl (potřebujete fotit i zblízka…)… Zdravím, JR

 16. Dobrý den ,
  jsem úplný začátečník , na vánoce jsme koupili NIKON D3300 . Už při prvním focení jsem zjistila , že přiblížení mi nestačí a tak zvažuji o koupi jiného objektivu 18-55 je málo 🙁 . Poraďte mi prosím , jaký tip koupit . Fotím děti , krajinku a děti v pohybu .
  Děkuji moc za odpověď Tali .

  • Jan Rybář

   Dobrý den, asi bych doporučil setový Nikon 55-200 VR II, ten koupíte za nějakých rozumných 5-6 tisíc a pro běžné focení zcela stačí… Zdravím, JR

 17. Dobrý den
  Jsem velice rád že jsem narazil na vaše stránky.Chtěl bych od Vás poradit,koupil jsem manželce Nikon D3300 se základním objektivem AF-P Nikkor 18-55mm.Doporučil by jste nám nějaký jiný objektiv,se kterým by jsme mohli fotit-výlety,krajiny,zvířata.Díky Jarda

  • Jan Rybář

   Koupil bych asi setový zoom, např. Nikon 55-200 VR II, stojí cca 5-6 000 a zcela bude stačit… Držím palce, JR

 18. Dobrý den,
  pomůžete mi nastavit v manuálu u Nikonu D3300 Zámek expozice AE-L a blokování expozice na spoušti? Nejsme si jista zda jsme to správně našla či nastavila…
  Děkuji 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, v manuálu tyhle hračky nefungují, resp. nemají smysl – tam si vše nastavujete sama… Hrát si s nimi má cenu v automatických a poloautomatických režimech… (včetně P)… Teď z hlavy nevím, kde to tam přesně je – ta spoušť je tuším něco jako „Tlačítko spouště jako AE-L“… AE-L je čudlík vzadu na těle, ale v defaultním nastavení (opět jen vzpomínám, tak snad se nepletu) zamyká i ostření, tedy je třeba jít do menu a nejít něco jako Tlačítka – AE-L a nastavit na Pouze AE-L (AE-L only), aby se současně nezamykalo i ostření… JR

 19. L Josefova

  Dobry den, prosim mohl by jste mi doporucit jaky zoom objektiv koupit k Nikon D3300?
  dostala jsem v setu 18-55mm, ale je pro mne nedostacujici. fotim prevazne deti v pohybu, prirodu nekdy macro i sport. zoom nemusi byt az tak velky,ale zalezi mi i na kvalite fotek a nechci mit 2 objektivy jen jeden univerzalni. uvazovala jsem o Nikon AF-S DX 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR nebo NIKON AF-S DX Nikkor 18-105mm F3.5-5.6G ED VR. Mozna mi doporucite uplne jiny jsem amater novacek moc se v tom jeste nevyznam. predem dekuji

 20. Lenka Josefova

  Dobry den, poprosila bych o radu.
  pred rokem jsem dostala darem jako amater Nikon D3300 rada bych si dokoupila nejaky vhodny zoom objektiv. mam k tomu zakladni co byl v setu 18 -55. ale jelikoz fotim prevazne deti a krajinu nekdy i macro rada bych neco kde si muzu deti priblizit abych je tolik nerusila svou blizkosti nebo kdyz si hrajou v bazenu a nemusela jit moc blizko. vim podle prdchozich komentaru ze doporucujete mit 2 objektivy,ale ja bych chtela jeden univerzalni pokud by to bylo mozne. jelikoz se v tom nevyznam a ani nemam moznost nikde vyzkouset rozdily nevim ktery vybrat. . uvazovala jsem o Nikon AF-S DX 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR nebo NIKON AF-S DX Nikkor 18-105mm F3.5-5.6G ED VR zaujal mne Sigma 17-70f/2,8-4,0 DC Macro OS HSM conterporary nebo Sigma 18-200 f/3,5-6,3 DC Macro OS HSM nebo jiny v rozsahu do 150mm? predem dekuji

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych asi koupil ten Nikon 18-105, ten znám osobně to je vcelku slušný objektiv (ony Sigmy neznám, tedy nechci soudit)… Ale cena za onu univerzálnost bude pomětně velká – fotky budou (někdy i viditelně) horší než z toho seťáku 18-55 mm a, inu, na sport to není zoom moc dlouhý… Tedy možná zvažte „kousnout“ objektivy dva a prostě dokoupit něco á la 55-250… JR

 21. Dobrý večer,
  uvažuji o koupi nového fotoaparátu. Už dříve jsem se zabývala focením. Teď jsem ale na pochybách zda Nikon d3300 nebo canon 700d. Můžete mi poradit, který bude vhodnější? A jaké jsou mezi něma rozdíly? Budu fotit portréty a v přírodě… Objektiv vím jaký koupit ale nad tělem fotoaparátu jsem se nějak zasekla… Moc Vám děkuji

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych možná sáhl po tom Canonu, je to přece je vyšší řada, byť mírně starší model – každopádně to je foťák šikovný a umí hezké fotky. Na stranu druhou, ani tím Nikonem moc nepokazíte… JR

 22. Dobrý den,
  vybírám zrcadlovku pro syna( 13 let) a také pro mě. Jde mi z toho hlava kolem. Mám možnost koupit použitý set Canon D700 – objektiv EF – S 18-200 mm 3,5-5,6IS za 15tis. Nebo set d700 + 18-135mm IS-STM za stejné peníze, ale ještě dlouho v záruce. Trochu se bojím kupovat „zajíce v pytli“.
  Hodně mě zaujal set Canon 100d (možnost koupit za super cenu), ale jeden z našich požadavků je výklopný displej, takže tato varianta padá bohužel. Raději bych také měla 2 objektivy než jeden – co byste doporučil s výklopným displejem v cen. relaci cca do 15 tisíc?
  Děkuji moc za radu

  • Jan Rybář

   Dobrý den, skoro se obávám, že s výklopným displejem a dvěma objektivy opravdu nic neexistuje… Obecně ten Canon D700 je velmi dobrá volba, ten 18-200 rozhodně ne, snad by mohl dobře sloužit ten set s 18-135, ale já obecně spíš radím mít objektivy dva, mimo jiné kvůli tomu, aby byl foťák skladný… Tedy se trochu bojím, že někde budete muset přistoupit na nějaký kompromis… JR

 23. Zdravím, ani jsem ty dotazy nedočetl do konce…..
  Podle mého názoru se tu nikdo nezeptal na celkem zásadní věc. A to, jestli D3300 umí doladění front/backfocusu objektivu. V návodu jsem nenašel, nehledal li jsem špatně. Umí to snad D 3400? Jen z tohoto důvodu bych jím nahradil svůj Nikon D 80, no, možná i kvůli těm Mpx. Díky za odpověď.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já jsem tohle nikdy nezkoušel, ale pokud se nepletu, tak to neumí – ale skoro si myslím, že u podobného foťáku se bez podobné věci dá žít. Ale jak říkám, nikdy jsem nepotřeboval, tedy ani nezkoušel… JR

 24. Štěpán

  Dobrý den,
  nedávno jsem si koupil nikon D3300 + 18-105 mm jsem s ním spokojen, ale uvažuji o dokoupení dalšího objektivu (pevného) kvůli lepší světelnosti a možnosti fotit objekty s rozmazaným pozadím. Rozhoduji se mezi Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR a Nikon 50mm f/1,8 AF-S. Nejčastěji fotím město a krajinu. Nebo je nákup dalšího objektivu prozatím zbytečný?
  Děkuji za radu

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych určitě doporučoval tu pevnou padesátku, to je vlastně „povinnost“ ji mít, protože to je skvělý objektiv za rozumné peníze. Pravda tedy je, že na focení města se (obecně) hodí spíš objektivy širokoúhlé, ale ani ta 35tka by nepomohla…Držím palce, JR

 25. Uvažuji o své první zrcadlovce. Fotím nejvíc přírodu, na dovolené, občas nějakou oslavu v interiéru. Vybrala jsem si Nikon D3300, líbí se mi dva sety za podobnou cenu: NIKON D3300 + 18-55 VR II + 55-200 VR II nebo NIKON D3300 + 18-105 mm VR. Který využiju spíš, který bude pro začátečníka vhodnější? Nač který objektiv je? Zaplatím si kurz focení zrcadlovkou, ale potřebuji se pro jeden ze setů rozhodnout. Děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je velmi časté a velmi nesnadné dilema… Já obecně doporučuji koupit set s dvěma objektivy a zvyknout si na to, že čas od času je třeba je přehodit, protože je o něco praktičtější, než ta druhá verze, tedy tělo + univerzální objektivy. Ta, samozřejmě, má zase tu výhodu, že už nic měnit nemusíte, ale rozsah je menší a foťák (poměrně zásasně) méně skladný… Ale ani jednou verzí nic nepokazíte… Zdravím, JR

 26. Dobrý den, mám foťák Olympus sz-10., ale nelíbí se mi z něj fotky. Uvažuji tedy o jiném, asi do 13 tis. Budu fotit výlety, akce s dětmi, tábory atd. Tedy i děti v pohybu v místnosti za zhoršeného osvětlení. Uvažovala jsem o Nikonu 3300 nebo o Canonu 100 oba se setovým objektivem 18-55, však v blízké budoucnosti nepřemýšlím o nakupování dalšího příslušenství. V prodejně s fotoaparáty mi byl za těchto podmínek doporučen raději ultrazoom, např. tuším Sony dsc-hx400. Můžete mi tedy napsat Váš názor a jaký byste mi doporučil?

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já spíš ultrazoomy lidem rozmlouvám, protože ten opravdu dlouhý konec zoomu vlasně skoro není třeba a cenou je obecně horší kvalita objektivu. Tento konkrétní osobně neznám, tedy nechci soudit. Pro účely, které zmiňujete, je s tímto rozpočtem opravdu nejrozumnější zrcadlovka, ale zkuste koupit i ten „druhý“ objektiv, bez něj to moc nejde, Canon 100D se na Alze dá koupit v setu s dvěma objektivy za cca 14 000 kč, tedy zkuste, viz recenze http://www.fotoguru.cz/canon-eos-100d-recenze/
   Držím palce, JR

 27. Miroslav Pavlišta

  Dobrý den,
  vaše recenze na D 3300 se mi velmi líbí. Měl bych k vám praktický dotaz. Dosud používám k běžnmu focení SONY Cyber Shot HX1. Manželka mi chce koupit nový přístroj a vybral jsem Nikon D 3300 s objektivem 18-105. Co s touto změnou získám, jaký je rozdíl / samozřejmě mimo toho že se jedná o zrcadlovku proti digitálu/. Za odpověď moc děkuji a jsem s pozdravem

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díval jsem se, a Vašemu stroji je již skoro sedm let, a za tu dobu se technika opravdu již dost posunula vpřed, tedy onen nákup manželce klidně „dovolte“, výsledky budou opravdu výrazně lepší… Držím palce, JR…

 28. Jitka Ludvikova

  Dobry den, dekuji za vase recenze a komentare, jsou velmi prinosne!
  Chci si poridit D3300 a resim objektivy. Procitanim ruznych recenzi a testu jsem si vybrala Nikon 16-85 AF-S DX ED VRII + Nikon 55-300 AF-S DX ED VR. Pri nakupu jednotlive s telem, to vyjde bratru za 30tis. Pokud koupim standardni set D3300+ 18-55 AF-P VR + 55-200 VR II, zaplatim 18tis. Chapu, ze jednotlive to bude vzdy drazsi, ale je v objektivech opravdu takovy kvalitativni rozdil, aby se vyplatilo investovat o 12tis vice nebo budu spokojena i se standardne prodavanym setem? Dekuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, zde bych nic moc neřešil a jednoznačně koupil ty setové, budou sloužit velmi dobře, žádné obavy… JR

 29. Děkuji za rychlou odpověď.Mohu fotit celkem blízko, Teda záleží na situaci.Spíše abych zachytila i ten pohyb.Je tě pravda že Vaše recenze a odpovědi lidem jsou pro mě velikým přínosem.Díky

 30. Dobrý den, tím čím více tu čtu mám dilema.Budu si kupovat první zrcadlovku a Nikon 3300 +18-105 a nebo Canon eos 100d a set 18-55,75-300.Fotím hlavně rodinu,přírodu a hlavně motýlky.Moc děkuji už to potřebuji rozstřelit.

  • Jan Rybář

   Obecně to je opravdu skoro jedno, resp. záleží na tom, zda se Vám bude chtít přehazovat objektivy (což bych o trochu více doporučoval), a pak je volba Canon, pokud chcete jít cestou univerzálnějšího objektivu, zvolil bych Nikon. Ale: pokud chcete fotit motýly, tak to mění situaci, protože tam je třeba brát v potaz, jak moc můžete s daným objektivem jít blízko… V obou případech to bude dosti slabé, ale více se říct neodvážím, protože žel makro jsem nikdy moc nedělal… Tedy se omlouvám! JR

 31. Kateřina

  Dobrý den, koupila jsem tento foťák Nikon D3300 a nějak jsem nepřišla na to, jak zaostřit na dálku (např. letadla, létací balony, káňata na obloze apod.) dokážete mi poradit, jak mám s tímto fotoaparátem zaostřit na takovou dálku, nebo to nelze?

  • Kateřina

   Dodatek: mám objektiv Nikon AF-S NIKKOR 18-55mm 1:3.5-5.6 G II nevíám zda je to k něčemu dobré, zatím se zrvadlovkou pouze učím.

   • Jan Rybář

    Dobrý den, tenhle objektiv 18-55 na přibližování moc není, pokud byste chtěla opravdu fotit něco ve větší dálce, typu letadla či ptáci, musíte si pořídit nějaký objektiv umoňující zoomování… JR

 32. Zdravím prosím o radu mám Nikon 3100 18-105 objektiv a chtěl by pevné sklo fotím převážně krajiny výlety a takový denní výlet v přírodě mám vybraný Nikon 35 mm cena pěkná tak jestli dobrá volba to nevím .děkují za radu.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je trochu subjektivní věc – já spíš tento objektiv lidem rozmlouvám, protože mi nepřijde nějak zásadně šikovný – rozdíl mezi ním a tím univerzálním zoomem nebude dle mého opravdu zásadní (zejména u krajiny, u lidí asi více), šikovnější mi z mnoha důvodů přijde taková ta „nudná“ pevná padesátka 50 mm /1.8, skoro bych si myslel, že bude sloužit lépe – ale minule tu někdo tu 35tku hodně chválil, tak Vám ji nechci rozmlouvat nějak moc kategoricky… JR

 33. Dobrý den, když si čtu Vaše komentáře, doporučujete hodně Nikon d3300, nebo d5500. Zajímalo by mě, který z těch dvou foťáků má lepší obrazovou kvalitu.

  • Jan Rybář

   To je těžké takto říci – „obrazová kvalita“ je pojem dosti subjektivní a, ač se o to mnozí snaží, měřit se nedá. Obecně je však možné říct to podstatné: pokud to dobře umíte, dokáže z obou ve většině situací vytáhnout velmi podobné/stejné obrázky… Na stranu druhou, D5500 je opravdu skvělý foťák o jedno patro výš než D3300 (byť ne nutně onou kvalitou), tedy pokud na něj máte finance, rozhodně neváhejte … JR

 34. Dobrý den,

  zvažuji modely D3300 a D5300 a pak jsem se ještě koukal na Canon 700D. Ten Canon mi přišel, že fotí hůře když jsem srovnával ty fotky, kde jsou na bílém pozadí různé kruhy a barvy. D3300 zase nemá výklopný displej, který si myslím, že se dost hodí. U D5300 se mi líbí i GPS a WIFI. Foťák chceme využívat na cestách, dovolených. Pokud byste mi měl doporučit z těchto tří, který si mám vybrat? Četl jsem vaše recenze a odpovědi a vím, že doporučujete připllatit si ještě do D5500, ale to bohužel doma už neukecám :). Mně se nejvíce líbí asi ta D5300, která se dá v setu koupit s dvěma objektivy za 22 000 Kč. Jediné co mi štve je, že nemá dotykový displej. Nevím jak moc je to potřebná věc. Jinak mají Nikony prý i lepší uživatelské prostředí. Děkuji za odpověď

  • Jan Rybář

   Já bych asi zvolil ten Nikon D3300, onen Canon je tedy formálně o třídu výš, ale pro běžné focení to je jedno (jediné, co mi chybí u D3300 je expoziční bracketing, který se hodí třeba pro HDR)… 5300 už bych nebral… a dotykový displej je hodně věc zvyku, ale já to nepotřebuji a skoro vlastně ani nemám moc rád… Držím palce, JR

   • A dá se bez toho expozičního bracketingu dělat HDR? Já totiž fotím na mobil jedině v HDR a těším se, až to budu moc dělat i s foťákem :). Taky jsem četl, že řady 3 a 5 mají problém s roztřesení snímků u určitých expozičních časů, víte o tom něco? Díky.

    • Jan Rybář

     No, jde to, ale je to dost otrava – ony tři obrázky je třeba pořídit tak, že buď fotíte v manuálu, nebo použijete kompenzaci expozici, zkrátka nějak foťák přinutíte udělat tři různě exponované obrázky… Pokud tedy chcete hodně dělat HDR, možná se dívejte výše, tohle je opravdu slabina této řady Nikonů… JR

     • Alebo urobit HDR 3 .jpeg-y z jednoho raw obrazku – vyvolanim pre- a pod-exponovaneho a jedneho „normalneho“ a z tychto troch zaberov to potom zlozit – ja napr. v ZPS 15-tke. Fotene D3100

 35. Dobrý den, předem mockrát děkuji za Vaše stránky, díky kterým jsem se po všech možných variantách ve výběru foťáku posunul snad už do finále 🙂 Prosím o radu, jaký fotoaparát dělá reálně kvalitnější fotografie, resp. lepší kombinace objektivů? Budu fotit klasicky rodinu při dovolené, jinak hodně přírodu a amatérsky zvěř v národních parcích – Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-P VR + 55-200 VR II nebo Canon EOS 100D body + EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III Ani jeden zoomovaci objektiv nemá stabilizace, toho se bojim. Vim, ze ve Vasem doporuceni vychazi nejlepe v pomeru cena/vykon Canon 100D, ale radsi se ujišťuju 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den – to je dosti těžké rozhodování, ty foťáky jsou dle mého zcela rovnocené a chybu neuděláte ani jedním… Pokud fotíte zvířata, tak se logicky docela hodí ta delší varianta, tedy ta canonová 75-300, ale jinak je to pro běžné focení skoro až moc dlouhé… Tedy zvažte, obé dopadne dobře…
   Držím palce!
   JR

 36. Dobry den,

  chtel bych si poridit prvni zrcadlovku, ale stale se rozmyslim kterou. Rozmyslim se mezi Nikonem D3300, D5200 a Canonem 100D, 700D, popripade ktery jiny byste mi doporucili? U ty D5200 me laka 39 ostricich bodu, ale zase nekde jsem se docetl, ze ve finale si to vetsina lidi prepne jen na 11, jaky mate nazor? Nejcasteji fotim prirodu a zvirata v pohybu, takze bych potreboval, aby zvladal stihat rychle momenty. Cena by mela byt okolo 15000,-

  Velice Vam dekuji za radu. 🙂

  • Jan Rybář

   Michale, zdravím – tam je trochu chyták Vaše limitní cena – pokud totiž chcete fotit zvířata v pohybu, potřebujete hned v začátku dva objektivy, a tím pádem by byla jediná – vcelku rozumná – volba Canon 100D v setu s dvěma objektivy… Jinak i ostatní varianty, s výjimkou onoho Nikonu 5200 (ten už bych nekupovatl), jsou rozumné, jen už se tam, obávám se, nedostanete s dvěma objektivy na těch 15 000… Včera jsem dopsal jarní seznam rozumných foťáků včetně setů, případně mrkněte… http://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/
   Držím palce, JR

 37. Dobry den,

  chtel jsem se zeptat jako zkuseneho fotografa. Jsem uplny zacatecnik a rad bych si poridil pekny fotoaparat. Radi fotime krajinu vc fotek z dovolenych a tez bych rad fotil portety s moznosti „rozmazani“ pozadi.

  Vaham zda koupit tento set za necelych 11 tisic:
  NIKON D3300 + 18-55 mm II

  nebo jen NIKON D3300 TELO a k tomu dokoupit vami doporucovany objektiv 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G. Tam jiz cena vyroste na cca 14 tisic, vyplati se?

  Jeste taky vaham nad timto kompaktnim zarizenim:
  Sony Alpha A5100 černý + objektiv 16-50mm za 13tisic.

  Je velky rozdil mezi sony s vymenitelnymi objektivy v tomto kompaktnim provedeni a opravdovou zrcadlovkou typu Nikon D3300?

  Popr. doporucil byste mi neco uplne jineho nez z tech ktere jsem zminil pro me vyuziti? Jsem opravdovy zacatecnik, tak kazda rada je zlata. 🙂

  Mnohokrat dekuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den,
   ta pevná padesátky, to je dobrá volba, ale ten základní zoom 18-55 potřebujete tak jako tak, bez něj byste toho moc nevyfotil, tedy tím bych začal a pak třeba přikoupil padesátku.
   Sony 5100 je též velmi dobrá volba, obrázky z ní budou stejné, ba někdy i lepší než z té zrcadlovky, ale zase se hůř ovládá, nemá hledáček atp… Tedy to je hodně na Vás…
   Plus: Nikon 5100 už bych nekupoval, to už je passé…

   Mějte se!
   JR

   • Dobry den,

    moc dekuji za Vasi odpoved.

    Jak pisete, nevim zda jde jen o „upsani“, kde pisete Nikon 5100 uz bych nekupoval. Myslite tim Sony A5100? Co byste v takovem pripade radeji doporucil, kdybych se rozhodnul koupit kompakt s vymennymi objektivy?

    Dival jsem se napr. na Sony A6000, ale ten je zatim velice drahy a je jiz nad ramec mych moznych vydaju. Temer 19000.

    Myslite, ze ten Sony A5100 by delal pekny fotky na urovni toho Nikonu?

    Jeste jednou mnohokrat dekuji za vas cas.

    • Jan Rybář

     Aha, omlouvám se, já to popletl, odpovídal jsem totiž předním někomu, který zvažoval Nikon 5100 a už se mi to propojilo…
     Sony A5100 je určitě rozumná volba, co se kvality fotek týče, tak umí to samé co Nikon D3300, v některých situacích možná i víc… Ale snadná rovnice to není, protože ten Nikon je pořádnější foťák, má hledáček, lepší ovládání a snáze se k němu pak za rozumnější peníze dokupují objektivy…
     Tedy se musíte rozhodnout podle toho, jak se cítíte…
     Držím palce,
     JR

     • Super, dekuji moc za informace a vase rychle odpovedi.

      Poradne to promyslim a jeden z tech zarizeni vyberu. 🙂

 38. Zdravim,dakujem pekne za recenziu,chcel by som sa spytat na nejaky lepsi zoom objektiv k Nikonu D3300,pozeral som Sigma 17-70mm,pripadne Sigma 18-35mm,len som sa nikde nedocital,ci su kompatibilne,niekde som cital ze ano,inde ze vraj mozu nastat problemy,neviete sa prosim k tomu vyjadrit,dakujem pekne 🙂

  • Jan Rybář

   Martine, díky za dotaz, jen se přiznám, že tyhle objektivy nemám vyzkoušené/zmapované, tedy neumím je zhodnotit… Obecně ale vždy říkám, že je vcelku rozumné držet se těch „nudných a obyčejných“ setových objektivů, v tomto případně Nikonu 18-55, obecně jsou mnohem lepší než je jejich pověst… Držím palce, JR

 39. Věřím, že foťák bude používat více a více, tak zainvestuji do kvality.
  Díky a po Vánocím dám vědět, zda se dárek vydařil:-)
  LH

 40. Díky moc za tak pohotovou odpověď.
  Původně jsem zamýšlel pevnou padesátku + 18-105, zda by ji to na začátek nestačilo a kvůli nutnosti měnit objektivy a cestování.
  Názory jsou různé, někdo 18-104 doporučuje a druhý zase volí jednoznčně 2 objetivy a + bonusovou padesátku.
  Ještě jednou díky a přeji pekně strávené svátky.
  LH

  • Jan Rybář

   V tomhle případě to je poměrně jednoduché: 18-105 znamená, že Vám stačí jeden objektiv, což se dost hodí… Jsou lidé, které vyměňování prostě štve opravdu zásadně… No ale čím menší rozsah, tím lepší kvalita (trochu nepřesně řečeno), což zase jasně hovoří pro objektivy dva… Rozhodnutí je tedy spíš v odhadu, jak nakonec bude foťák používán… JR

 41. Dobrý den,
  jsem velmi rád, že jsem objevil Vaše stránky, ve kterých se orientuje i neodborník jako já. Díky Vám jsem se rozhodl pro nikon d3300 pro svou milovanou polovoičku. Je nadšený fotograf, děti, převážně výlety do přírody, jízdu na koni dětí, detaily přírody (rodinný fotoaparát a sem tam umění). Nyní si nevím rady jaké objektivy zvolit a jak je nakombinovat, abych neutrácel zbytečně a manželka byla na začátky svého focení dobře připravená. Můj výběr: Nikon 18-55mm f/3,5-5,6 G AF-S DX VR II + Nikon 55-200mm f/4,0-5,6G AF-S AF-S DX VR II + Nikon 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G + Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR.

  Velmi Vám děkuji za Váš čas a manželce vřele doporučím Vaše stránky.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za pochvalu, jasně, to jste vymyslel dobře, jen bych už nekupoval ten poslední jmenovaný, 18-105, už vlastně jen supluje ty dva… Tedy bych prostě našel set 18-55 a 55-200 (250 nebo tak něco) a přikoupil pevnou padesátku, stačí ta obyčejnější za cca 3500 kč… Tak držím palce… JR

 42. Dobrý den, konečně jsem narazila na nějaký články, který mají pro mě hlavu a patu. 🙂
  Doposud jsem měla Nikon coolpix P510 a chtěla bych přejít na zrcadlovku. Díky vaším článkům, jste mi utvrdil v D3300, ale nakonec jsem zjistila, že nemá výklopný displej. Tak bych přešla na variantu D5500. Teď jsem ale pro mě otázkou, jaký objektiv k němu. Jestli 18-55mm či 18-140mm. Bude to moje první zrcadlovka a ještě se v tom moc nevyznám. Můj předchozí kompakt měl maximální ohniskovou vzdálenost až 1000mm. Bojím se tedy, že mi tato vzdálenost bude chybět. Prakticky fotím dost při cestování, takže krajiny, ale i rodinu. Ráda si ale i občas vyfotím nějaké to makro, když mě něco zaujme. Mohla bych vás tedy požádat o radu jaký objektiv by byl pro mě ten ideální, jakožto pro začátečníka? 🙂 Děkuji

 43. Zdravím,
  řeším dilema… mám možnost koupit starší Nikon D5000 za cca 6000; otázka je má pro začátečníka (a člověka co si není jistý, zda ho to bude „bavit“) koupit D5000 nebo novou D3300??? Co např. mi přinese ve výsledné fotografii novější model a bude to i pro laika markantní rozdíl? Funkčnost/výbava?

  Děkuji za odpověď
  Jerry

  • Dobrý den,
   rozhodně bych koupit ten D3300, výsledky budou zcela nesporně lepší… Nikon D5000 už je foťák starý 6 let, což je pro tento typ elektroniky doba opradu vesmírná… Nejde tedy ani tak o funkce, ale spíš o celkovou kvalitu fotek…Zdravím, JR

 44. Dobrý den,

  fotím ráda, ale digitální zrcadlovku, byť sebelevnější, si nemůžu dovolit teď ani v budoucnu. Chtěla bych se Vás proto zeptat, jestli někde máte podobný článek na takové „primitivní foťáčky“ jako je můj Canon A495 ?

  Předem díky za odpověď

  Jana K.

  • Dobrý den! To se moc omlouvám, ono těch menších foťáku je tolik, že je nezvládám držet v patrnosti… Ale pro dobré fotky jsou principy stále stejné, ať jde o zrcadlovku, či něco menšíh…o Tak ať se daří… JR

 45. Dobrý den,

  uvažuji o koupi 5100 s 18-105. Teď je za 15.000,-
  Myslíte, že má smysl jít do 5100 nebo spíše do 3100/3200 při stejném skle 18-105? Bude nějaký rozdíl v kvalitě mezi 3100/3200 a 5100, když mají stejné sklo?

  Jinak také přemýšlím o bezzrcadlovce, ale za cenu zrcadlovky je mi to trochu proti srtsti… Myslíte si, že bezzrcadlovky kolem 15.000 budou lepší než ta 5100 nebo 3100? ( kandidáti – Alfa 500, G1, Nikon 1 V3 nebo Canon G7X)

  Díky moc za info a za Vaše inspirativní recenze!

  • Dobrý den, já bych už nekupoval ani jeden z nich, byly to dobré stroje, ale přece jen už mají pár let za sebou a doba dost pokročila a zatímco 3100 je opravdu legenda, ona 5100 mi nikdy moc k srdci nepřirostla… V danou chvíli bych se opravdu držel spíš toho 3300, případně zcela nejlepší poměr cena výkon je v danou chvíli Canon 100D, který se za oněch cca 15000 dá koupit i s dvěma staršími objektivy (což je vždy lepší kvalita, než jeden univerzální).
   Tam bezzrcadlovkám či kompaktům by se spíš vyhnul, rozhodně tomu Nikonu 1 V3, ten se vážně nepovedl… Onen Canon je vcelku dobrý, spíš bych ale zvážil Sony A6000.. ale vždy platí, zrcadlovka je zrcadlovka… JR

   • Děkuji za info.
    S těmi novými mám cenový problém, jsou většinou přes můj limit 15000.
    Ta 100D se mi také docela líbí, ale zase nemá v setu objektiv s rozumným zoomem (100-150).
    Mohu proprosit o poslední dotaz – jaký je rozdíl mezi G7X a G1X?

    Díky moc

    • No ono je vždy lepší držet se dvou objektivů, tzn např. 18-55 a 55-250, kvalita je výrazně vyšší a právě ty dva plus tělo byste s onou 100D koupit pod 15 000… ty univerzální jsou vždy výrazně horší, spíš je dobré si zvyknout a přehazovat…
     G7X je novější, skladnější a má menší čip, přesto bych řekl, že fotí stejně, ba i o něco lépe, než G1X mark ii, ten mě též moc nenadchla…

     • Dobrý den,

      tak nakonec volím mezi D5100 a Olympus E-PL6, což je dle recenzí velice dobrá bezzrcadlovka s 2 objektivy; dle srovnávacích fotek mi přijde, že je dělá ostřejší než ten Nikon. Nepřijde Vám, že zejména na delším ohnisku (cca 105mm) dělá ten Nikon fotky méně ostré? Může to být tím objektivem nebo tím, že nemá stabilizovaný čip? Existuje v menu nějaké nastavení na nastavení doostření?

      Díky

     • Dobrý den – já skoro bych se už tomu D5100 vyhnul – je přece jen to stroj už pár let starý… to bych spíše bral D3300 (ano, některé funkce nemá, ale fotky umí velmi hezké…)… S tím Olympusem žel neporadím, neměl jsem v ruce… Neostrostí bych se nebál, to by zrcadlovka obecně dělat neměla, lze minimalizovat třeba tím, že si více zacloníte, kresba je pak ostřejší… JR

 46. Prosím a jaké jsou ty další 2-3 odpovědi? 🙂

 47. Dobrý, práve ste asi vyriešili moju dilemu aký objektiv si k telu zohnať, kedže niektorý ma presviedčali, že základná 18-55 mm mi ako začiatočnikovy stačí a ostatný zas,že je to zbytočné a mám si kúpiť radšej pevne sklo aspon 35 mm, aj ked som si osobne myslela,že zoom je lepší aj ked neviem prečo 🙂

 48. Zdravím. Všiml jsem si, že je kritizován šum fotoaparátu. A který je na tom šumově lépe? Potřebuji fotit za snížené viditelnosti bez blesku. Díky!

  • Dobrý den – neřekl bych, že tenhle foťák „kritizuji“ za šum, to by bylo asi trochu nefér – jen píšu, že pocitově (a opravdu jen extrémně zkušeným okem zaznamenatelně) šumí o kapku víc než třeba Canon 100D. Ale moc bych se tím netrápil… JR

 49. Dobrý večer,
  děkuji za super recenzi. Právě stojím před rozhodnutím čím pomalu nahradit dosluhující
  D 90. Uvažoval jsem o 5300 protože 7100 je drahá a spíše bych se zaměřoval na nějaký
  objektiv. Mohu jenom potvrdit vaše doporučení k zakoupení pevného skla. Mám zmiňovanou
  50/1,8 a je to docela paráda.
  Tak ještě jednou dík

  Pavel

  • Díky za pochvalu… No ano, 5300kou rozhodně nic nepokazíte, to je opravdu skvělý foťák (chyták ovšem trochu je, že dle mého v 95 procentech případů vyfotí to samé, jako 3300 i 7100…), no nemáme to lehké…

   Zdar,
   JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama