Nikon D3400 – povedený pokračovatel slavné řady (recenze)

Nikon D3400 se dá popsat poměrně jednoduše: zase o kousek posouvá dál to, co zrcadlovka dokáže nabídnout za opravdu rozumnou cenu. Je to prostě velmi povedený foťák za dobré peníze, který svojí obrazovou kvalitou nabízí v zásadě to samé, jako zrcadlovky výrazně dražších kategorií. Byť i mouchy to má – zejména otravně slabý blesk (výrazně slabší než předchůdce).

Nikon D3400
Nikon D3400 + „obyčejný seťák“ 18-55 mm dokáží hodně, viz snímky v této recenzi. Foto: Nikon.cz

Pro fotografy i výrobce foťáků je dnešní doba napínavá: mobilní telefony útočí víc a rychleji, než si kdo uměl představit, malé foťáky se dostávají do módy, a zrcadlovky více a více lidem připadají takové nějaké zbytečně velké.

O tom, jak to vše dopadne, rozhodují právě aparáty typu Nikon D3400, tedy stroje v kategorii kolem 15 000 Kč, které musí lapit nové zákazníky a přesvědčit je, že pro běžné rodinné a cestovatelské focení se opravdu pořád ještě vyplatí koupit “velký” foťák.

Jsem rád, že jsem si Nikon D3400 mohl půjčit hned v den, kdy se v ČR dostal do prodeje. A tak jsem hned vyrazil do ulic Prahy ho trochu vyzkoušet – a byl jsem velmi spokojený.

Nikon D3400 – kam patří a pro koho je

Dobrá, nejprve trochu systematičnosti: Nikon D3400 je pokračovatelem řady D3xxx, do níž patřil například legendární Nikon D3100, a naposled i Nikon D3300 (recenze zde) patřící nesporně mezi těch několik málo foťáků nabízejících opravdu skvělý poměr cena výkon. Ano, jde o nižší a levnější ze dvou začátečnických řad, ale nikdy nebyl důvod ji nedoporučovat jako velmi rozumné univerzální foťáky pro začátečníky a mírně pokročilé.

Nikon D3400 je ideální univerzální foťák pro začátečníky... Je levný, ale to vůbec neznamená, že by i "levně" fotil. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Nikon D3400 je ideální univerzální foťák pro začátečníky… Je levný, ale to vůbec neznamená, že by i „levně“ fotil. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Nikon D3400 nabízí rozlišení 24 megapixelů a také jedno z nejmenších zrcadlovkových těl vůbec, což je vlastnost zcela zásadní. Jasně, není to bezzrcadlovka, která se dá hodit na krk a vyrazit na kolo, ani profesionální kompakt, který se vleze do kapsy.

Ale rozměry jsou vcelku rozumné, na rameně v lese nebo v příručním zavazadle na palubě letadla se prostě bez problémů ztratí. Což je dle mého zásadnější, než se může zdát – do budoucna bude rozměr hrát ještě větší roli. Ty malé kapesní potvory včetně mobilů toho totiž umí stále více a vedou proti zrcadlovkám “psychologickou válku”.

Testoval jsem s “nejobyčejnějším” setovým objektivem Nikon AF-P 18-55mm F3.5-5.6G, který je díky své konstrukci příjemně kompaktní a rozumné rozměry celku s tělem nenarušuje. Uvozovky u slova “nejobyčejnější” jsou tam proto, že jedna má častá věta z mých kurzů fotografování (link) zní: tyhle seťáky od Nikonu a Canonu jsou výrazně lepší než se zdá a než tvrdí jejich pověst.

Nikon D3400
Obyčejný seťák, přirozené světlo a kavárenský stolek. Překvapilo mě, jaké detaily se z toho dají vykouzlit. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Popravdě řečeno, tenhle seťák má dle mého zásadní dopad na můj celkový dojem – nejvíc mě zaujalo, že umožňuje fotit i ze značné blízkosti 25 cm, což je prostě něco, co se opravdu hodí (viz fotky jídla nebo zámků) a navíc velmi usnadňuje to, po čem začátečníci touží: aby se to pozadí hezky rozmazávalo.

Nikon D3400 – skvělé fotky, méně čudlíků

Výběr foťáku je vždy kompromis – a hlavní linie úvah se vždy ubírá ve dvou osách. První je kvalita fotek – a to je zpravidla pro mě osobně parametr zcela klíčový, zajímá mě zkrátka, kolik se z toho levného či malého foťáku dá vytáhnout. A jsem ochoten poměrně zásadně přimhouřit oči u druhé roviny, a tou je výbava foťáku (kolik různých čudlíků má, jak je bytelný, zda má kompakt hledáček atp.).

Čímž vysvětluji, proč jsem byl s Nikonem D3400 velmi spokojený – kvalita fotek je opravdu výborná, jak ostatně nejlépe poznáte z fotek na této stránce.

A tím by ostatně mohla tato recenze skončit – tento foťák opravdu patří navzdory ceně a kategorii “nejlevnějších začátečnických zrcadlovek” ke špičce foťáků této velikosti čipu (APS-C). Samozřejmě, moji asi nejoblíbenější o stupeň vyšší řadu (Nikon D5500, Canon 760D) vám rozhodně rozmlouvat nebudu, to jsou přece jen “pořádnější foťáky”…. Ale nic to nemění na faktu, že kvalita fotek bude opravdu zcela srovnatelná.

test Nikon D3400
Pro rodinné focení ideální… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

V čem se, mimochodem, od té vyšší řady Nikon D3400 liší? Nikon u těchto nejlevnějších strojů ořezává některé funkce. Bude jich asi víc, ale ta opravdu podstatná (zejména pro mírně ambicióznější fotografy) se týká bracketingu, tedy schopnosti foťáku vyfotit tři různě naexponované obrázky po sobě (což se hodí pro vytváření HDR snímků schopných vrátit třeba světlé nebe do potemnělé krajiny). Bracketing v této řadě tradičně není a dost chybí, zejména v době, kdy je více a více lidí zvyklých hrát si s touto funkcí na mobilu.

Je to dle mého nerozumná chyba a špatná kalkulace, třeba se Nikon časem poučí, že to foťák zbytečně ochuzuje a nemá to, jsem si skoro jist, nějaký zásadní obchodní efekt.

Nikon D3400 versus Nikon D3300

Tohle je samozřejmě zásadní otázka, která napadne ledaskoho: Jak si Nikon D3400 stojí ve srovnání se starších bratrem D3300? Má smysl připlatit si pár tisíc za novější typ, nebo raději využít lákavé ceny staršího sourozence?

Technické parametry jsou v podstatě stejné. Čip je (dočetl jsem se ve specifikacích) stejný, procesor je stejný, rozdíly jsou malé – Nikon D3400 má mít lepší výdrž baterky, dokáže komunikovat přes wifi a rozdílné jsou i rozměry a váha, které jsou u novějšího stroje poměrně významně menší.

Lennova zeď
Mně se to podání barev prostě velmi líbí… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

To vše jsem věděl před tím, než jsem si foťák půjčil, a byl si tedy jist, že to bude v podstatě věrná kopie a že obrázky budou stejné. Jenže, což je pointa, těch mých pár prvních hodin toulání se po Praze ve mně vyvolalo dojem, že čip nečip, D3400 přece jen fotí o chlup lépe.

Samozřejmě, je to soud velmi subjektivní, tedy ho berte s rezervou, anebo mu raději moc nevěřte. Ale prostě jsem ten pocit měl – ty fotky se mi líbily opravdu hodně, barvy mi přišly výraznější, teplejší, sympatičtější než u staršího předka… O chlup, ale přece jen…

Je to ale vůbec možné, když na papíře by vnitřnosti měly být stejné? Na to odpovědět neumím, ale skoro si myslím, že zkrátka úplně stejné nebudou.

Čímž se dostávám k odpovědi na otázku, Nikon D3400 nebo Nikon D3300? Zní: pokud bude cenový rozdíl relativně snesitelný, přemýšlejte spíš o novějším modelu. (V tuto chvíli v okamžiku uvedení aparátu na trh se nedá moc spekulovat, jak velký cenový rozdíl to bude, tedy i toto berte s rezervou).

Test Nikon D3400
Je to foťák opravdu malý, byť ne kapesní, pořád to je zrcadlovka… Na krku se při procházce Prahou nicméně snese… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Slabina: slabší blesk

Vše má svá “ale”, a pro Nikon D3400 je to pro mě “ale” poměrně zásadní, má totiž výrazně slabší blesk než jeho předchůdce. Jasně, informace o slabším blesku, který napomáhá zlepšení výdrže baterek, proběhla s mírným otazníkem různými odbornými servery, ale nevěnoval jsem jim moc velkou pozornost.

Jenže pak jsem blesk vyzkoušel na banální, ale typické fotce: dcera stojí na hřišti, za ní je světlé nebe. A byl nepříjemně překvapen – ono to prostě opravdu viditelně bleská hůř než podobné zrcadlovky. Není to katastrofa, foťák naštěstí umožňuje nastavit (přes kompenzaci blesku) výkon o jeden stupeň nahoru, což se hodí… Ale je to slabina nebo chyba vážně nepominutená. Podle oficiální specifikace má novinka směrné číslo 7 (zdroj), předchůdce měl 12 (zdroj), což je rozdíl poměrně zásadní.

Opravdu je blesk tak důležitý? Ano, je nezbytný při focení venku, za plného slunce, na pláži, ve městě, kdy při rodinném focení chceme zachytit třeba manželku nebo dítě tak, aby z nich nezbyla jen silueta. Což je jedno z největších překvapení účastníků mých začátečnických kurzů focení: že v místnosti je dobré se blesku vyhnout, a venku je naopak třeba bleskat o sto šest.

Jenže s tímhle strojem to prostě nejde úplně ideálně. Samozřejmě, mnohým začátečníkům to vadit nebude, dílem to řeší možnost kompenzace, ale je to něco, na co je třeba myslet a trochu dost hatí celkový dojem.

Velmi slušné ostření

Test Nikon D3400
Houpačkový test vyšel dobře, objektiv dokázal sledovat a zaostřit v nevalném světle dceru létající na houpačce… To je velmi slušný výkon. Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Obecně moc ostření neřeším, protože pro rodinné a cestovatelské focení to je v drtivé většině případů téma výrazně méně zásadní než se zdá a než výrobci fotoaparátů říkají. Nebo jinými slovy: až na některé výjimky (milovníci Fujifilmů asi tuší, že?) prostě vlastně cokoliv na trhu ostří natolik slušně, že není třeba se obávat…

Na druhou stranu se mě spousta lidí na kurzech ptá, zda má smysl pouštět někdy takové ty automatické ostřící body, zejména za účelem fotky typu “cyklista se řítí krajinou, kůň cválá, děti běží po louce”.

Dlouho platilo, že to u nejlevnějších foťáků moc smysl nemělo, zkrátka všechny ty velkolepě nazývané systémy skoro nefungovaly. Pak se to ale změnilo, nyní už to smysl má, a Nikon D3400 v tom není výjimkou.

Podrobil jsem ho mému oblíbenému “houpačkovému testu” a byl opět mile překvapen. Foťák byl v režimu kontinuálního ostření (a s režimem ostřících bodů zvaným “3D”) velmi šikovný. Lapit dceru Annu dokázal poměrně hravě a spolehlivě, a to i při rychlém pohybu… Prostě se zdá, že tyhle automatické režimy začínají mít při troše snahy opravdu smysl a hodí se i v běžném životě. Což je nesporně plus, zejména u poměrně levného foťáku.

Čudlíků moc není, ale to nevadí

A jak moc vadí, že těch čudlíků a různých funkcí je výrazně méně, než u dražších řad? Vzhledem k rozumné ceně je to kompromis více než rozumný – jak už jsem zmínil, mně osobně vadí absence bracketingu, ale to, pravda, zase tolik lidí neřeší. Funkční tlačítko tu je a defaultně je na něj nastaveno ISO, což je volba velmi rozumná.

západ slunce
A na závěr jeden západ slunce… I podobné divočiny foťák zmákne dobře… Neupravená fotka, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Opravdu zásadním rozdílem s některými dražšími foťáky je, že foťák má jen jedno “ovládací kolečko” a pokud chcete sáhnout do kompenzace expozice, musíte dosti otravně použít kombinaci tlačítka a kolečka, stejně tak při focení v manuálu… Ale i to se dá přežít.

Nedá mi to, abych opět nezmínil (jako patrně ve všech článcích o Nikonu) to, co mě opravdu otravuje už řadu let: že foťák má v základním nastavení vypnuté zamykání expozice na spoušti, což se jednak hodně hodí, druhak jsou na to lidé zvyklí z různých kompaktů… Jasně, dá se snadno zapnout, ale udělá to málokdo, což je škoda.

Nikon D3400 – shrnutí ve dvou větách

Nikon D3400 nabízí jeden z nejlepších poměrů cena výkon na současném trhu, je to velmi povedený fotoaparát se skvělou obrazovou kvalitou, slušnými funkcemi i parametry a šikovně kompaktním tělem. Slabinou je viditelně slabší blesk, který mu bude v očích některých uživatelů trochu podrážet nohy.

Nikon D3400 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává).

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Další fotografie z testu:

 

Shrnutí recenze:

Nikon D3400

Nikon D3400 nabízí jeden z nejlepších poměrů cena výkon na současném trhu, je to velmi povedený fotoaparát se skvělou obrazovou kvalitou, slušnými funkcemi i parametry a šikovně kompaktním tělem. Slabinou je viditelně slabší blesk, který mu bude v očích některých uživatelů trochu podrážet nohy.

Hodnocení redakce:
8

Pros

 • výborná obrazová kvalita
 • slušný poměr cena výkon
 • funkce jsou většinou “ošizeny” snesitelně
 • velmi dobrý systém ostření

Cons

 • slabší blesk než předchůdce
 • chybí expoziční bracketing
 • nemá automatické čištění čipu
Reklama

40 komentářů

 1. Jan Libich

  Dnes je volba celkem jasná. D3xxx je řada pro ty, co uvítají nejlehčí tělo, nejnižší cenu a nevadí jim nesmyslná omezení ve funkcích a obejdou se bez nich a neplánují nějaké rozšiřování oproti set objektivům, D5xxx je asi o 5 000 Kč lepší kompromis, má výklopný a otočný displej a nabídne plnější funkce, leč stále neumí ostřit a měřit expozici se staršími objektivy a nemá profi funkce, je trochu bytelnější, pro amatéra je skoro optimum. Nyní však Nikon tak výrazně zlevnil D7xxx, kde stačí doplatit už ani ne 5 000 Kč oproti D7xxx, tělo už je těžší, ale výrazně odolnější a závěrka také a hlavně má profi funkce a možnost práce se starými objektivy, Já sehnal D7200 za necelých 17 a D7500 za necelých 18 tisíc a tady už je opravdu pak zbytečné se omezovat s řadou D5xxx nebo D3xxx. To, že Nikon novější modely spíše ochuzuje než obohacuje o funkce je známá pohádka a platí to bohužel pro všechny řady včetně té D7xxx, kde D7500 má chatrnější tělo, nemá třeba dualní slot na karty, nepodporuje už některé starší objektivy atd., prostě Nikon nabídne rozšíření o žádané konektivní funkce, vylepší elektroniku, ale oseká mechanické věci, někde se ušetřit musí. Je na každém, zda raději zůstane u staršího modelu nebo přistoupí na nový kompromis. Fotky a barevnost je otázka nastavení. Zažil jsem to už u staré D70, kde D50 dávala mnohem hezčí fotky, ač byla nižším modelem, ale měla upravený čip a hlavně přednastavený jiný barevný prostor, který měl živější barvy, takže dle barevnosti bych určitě neposuzoval, jednoduchým přenastavením v menu lze fotky oživit nebo vylepšit či rovnou fotit RAW a pak vše vytáhnout v počítači. Důležité je spíše kvalita čipu z hlediska šumu a dalších věcí a tam se moc D3300 a D3400 neliší, D3500 je ale ještě větší průšvih, to už je opravdu skok zpět z hlediska ergonomie a myslím si, že si ho koupí už jen masochista, zejména pokud tu je lacinější D5600, jež je mnohem lepší.

  • Dobry den kde jste videl d7200 za 17tis a zeptam se jake z ni mate pocity a zkousel jste video? Sam o ni uvazuji

 2. Dobrý den, potřebuji poradit, rozhoduji se mezi nikon d3400 a canon eos d200, jsme rodina co pořádá mnoho výletů do přírody … všude se dočítám doporučení na canon , ale osobně mám strach z 9 bodů AF , oproti 11 u NIKONU… ano , jde o koupi naší první zrcadlovky… děkuji za radu … s pozdravem Jiří

 3. Tiež pozerám po D3400, ale to čistenie čipu ma trochu odrádza a preto som sa začal pozerať na iné modely a našiel starší D5300. Z toho, čo som sa dočítal, ide vlastne o zrovnatelný prístroj s funkciami navyše, vrátane toho automatického čistenia. Teraz prebieha akcia na D 5300 + 18-55 objketív za 549 EUR. Dávaju k tomu aj 16GB pamatovku a originl tašku Nikon. Je to podla vás výhodna kúpa? D3400 tam ide s rovnkakým kitom za 451 EUR.

 4. Dobrý den, rád bych si koupil svou první zrcadlovku, ale mám poměrně omezené finanční možnosti. Váhám, zda jít do cca 2 roky starého modelu, či se poohlédnout po něčem novějším. Rád fotím detaily a portréty, což tento foťák očividně zvládá. Dá se za tyhle peníze najít nějaký novější a kvalitou fotek srovnatelný foťák, či je tento foťák špička ve své kategorii? Předem díky za odpověď.

 5. Na negativa mám inverzní názor než autor, vzhledem k tomu, že fotím v situacích, kdy blesk nesmím používat, naopak automatické ostření považuji za důležité. Nějaký Vojta tady psal, že Pentax je lepší z důvodu čištění čipu. Z vlastních zkušeností výstupní kvalita fotek je lepši obecně u Nikonu a v tom vede i nad Canonem, pokud chcete kvalitu za nízkou cenu, pak je logické, že firma poleví v jiné věci, aby nepřišla na buben zjednodušeně řečeno.

 6. Natálie Mládková

  Dobrý den, potřebuji poradit jestli tento foťák nebo Canon 200d. U tohoto si nejsem moc jistá právě kvůli tomu blesku tak bych chtěla poradit 🙂 foťák používám ve škole na filmové tvorbě a v normálním životě takže potřeba je něco více než ten základ tak by mě zajímalo co z těchto dvou. Předem děkuji za odpověď

 7. Dobry den , super stranky a fantasticke recenze . Rozhoduji se mezi dvema kousky Nikon d3400 a Canon Eos 1300d , ale po precteni dalsi recenze mam v hlave brouka u Canon 100d. Budu fotit hlavne portrety venku a jsem uplny amater, co myslite ze bude lepsi volba bud pouzivany 100d nebo zecela nove 1300d a d3400 ? Dekuji za odpoved

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych se vyhnul tomu Canonu 1300, z těch dvou zbývajících variant je to opravdu jedno, pravda je, že pokud byste našel o pár tisíc více na Canon 200D, přece jen tam je skok opravdu poměrně zásadní… JR

 8. Jiří Horák

  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Na vánoce si chci koupit svou první zrcadlovku a po nějáké době jsem vybral 3 favority. D3300,D3400,D5300. Zrcadlovku budu používat především na focení zemědělské techniky. Asi nejvíc se mi zatím líbí právě D3400 ale, obávám se toho, že nemá automatické čištění čipu. Protože při focení např. žní se do kontaktu s prachem určitě dostanu. A další věc je samozřejmě i ten blesk. Myslíte, že i tak je pro mě D3400 nejlepší volba? (Objektiv budu používat do začátku pouze jeden a to 18-105mm f/3,5-5,6G). Moc vám děkuji za odpověď.

  • Jan Rybář

   Jiří, to je v zásadě logická úvaha, kterou bohužel neumím rozhodnout – ten blesk je vskutku otrava, ale dá se prostě nastavit korekce (aby bleskal víc), to čistění čipu může být větší nepříjemnost, osobně bych se toho moc nebál, ale zrovna v tomto bych se dost neradl pletl. A je možné, že by vážně chybělo… Tedy zvažte bedlivě… JR

 9. Dobrý den,

  po možnosti měsíc fotit s Nikonem D750 (+ pevná 50ka objektiv) jsem hledal dostupnou alternativu, jak vstoupit do světa zrcadlovek. Na základě Vaší recenze (mimo jiné, ale především) Nikonu D3400 jsem se rozhodl tento fotoaparát pořídit v kombinaci s pevnou 50kou, respektive 35mm DX pevným objektivem. Navštívíl jsem prodejnu MegaPixelu, kde mi však prodavač volbu rozmlouval s opakovaně doporučoval bezzrcadlovku Sony Alfa 6000 s tím, že výsledky budou lepší a pevnou 50ku mají v setu. Nějak se mi to nepozdává, zkušenosti s kompakty (pravda staršími) se ani trochu neblíží výsledků dosaženým s D750. Foceno na plný manuál, sem tam i s využitím autoISO a kontinuálního ostření a v zásadě s amaterskou znalostí focení. Ostrost a podání barev na míle daleko od čehokoliv, co pořídil kompakt (včetně srovnání třeba s opěnovaným Sony RX100M4). Osobně se mi tedy na radu se Sony Alfa 6000 příliš dát nechce, ale zase mám respekt před profíky, jakožto amatérský fotograf nechci nutně prosazovat intuitivní dojem. Máte prosím na danou věc názor? Děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je docela zajímavá otázka, ale netroufnu si na ni dát nějakou jasnou odpověď, u takovýchto srovnávání je jediná šance, a to porovnat oba stroje vedle sebe. Ůplně obecně budou výsledky opravdu řádově shodné, skoro bych si ale tipl, že Nikon D3400 nebude horší, ba bych spíš mírně víc vsadil na něj, ale zcela nesmyslnná rada to není, prostě velmi dobrý standart APS-C foťáků. Hodně pak záleží na tom, co chcete s foťákem dělat, zrcadlovka obecně bývá rozumnější volba… Jen tedy s tím full frame bych se toho srovnání trochu bál… JR

 10. Dobry den! Mam Nikon D5000 a uvazuji nad necim novejsim. Myslite, ze s D3400 bych si polepsila, nebo mam radeji vybirat z rady D5… ? Tam me trochu odrazuje cena 🙂
  Dekuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, určitě, tam už bude posun v kvalitě obrázků poměrně zásadní… A jasně, řada D5xxx je vyšší a pořádnější, ale dramaticky lepší fotky z ní nevytáhnete, byť pokud by to šlo, je to samozřejmě o chlup rozumnější volba… JR

 11. Vojtěch Krýza

  Dobrý den, už 2 roky fotím zemědělskou techniku, mám starší kompakt Canon powershot sx20 is. Nyní uvažuji o upgradu na zrcadlovku. Protože mě zaujal Váš článek, tak bych se chtěl zeptat, jestli se to vyplatí a jaký byste mi případně doporučil objektiv. Jsem spíš zasvěcen do světa počítačů, takže foťákům moc nerozumím. Potřeboval bych u focení nějaký ZOOM, o kterém jsem se nedočetl, jestli u toho základního objektivu je. Mně osobně by stačil ZOOM kolem 20x. Nejsem paparazzi, což při představě, že fotím povětšinou jen kombajny a traktory jak sklízí zní docela úsměvně. Děkuji moc za radu.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, zdravím – ano, pokud chcete fotit něco technického, tak i nějaký „druhý dlouhý“ objektiv je docela důležitý. Zkuste se dívat po nějakém setu s dvěma objektivy, tady asi 55-200, tu na této stránce dole je seznam různých variant (ale určitě budou i nějaké jiné…) https://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/
   JR

   • Vojtěch Krýza

    Dobře, děkuji moc. Já jsem koukal právě na ten set a vypadá to, že do něj půjdu. Moc mi pomohly vaše články, ještě jednou tedy děkuji. A třeba někdy, na shledanou.
    Vojtěch Krýza

 12. Dobrý den,
  nejdříve bych chtěl pochválit Vaše stránky a recenze. Velice přehledné, obsáhlé a detailní, takže člověku při výběru hodně pomůžou se zorientovat a odpoví na všechny otázky. Přivedlo mě to k Nikonu D3400.

  Jediná věc, kterou jsem zde ani jinde nenašel, jestli umožňuje ovládání, náhled a odpalování spouště pomocí mobilu nebo tabletu. Nejde mi o přenos hotových fotografii ale přímo o focení když potřebuji vyfotit sebe ale chci aby byla fotka kvalitní a i kompozičně pěkná. Taková typická situace, že jste sám na pěkném místě, máte zrovna pěkné světlo a tak se chcete vyfotit ale nejste zrovna příznivce „mobilových selfíček z ruky“. Se zkoušením naslepo pomocí dálkové spouště nemám dobré zkušenosti, protože tu kompozici prostě musíte vidět. Dát to do ruky někomu kdo jde kolem, to je většinou ještě horší varianta než to nechat na stativu, protože skončíte jako malá figurka uprostřed. Alternativa je natočit krátké video a vyrobit snapshot. Jaká je ale kvalita videa a následných snapshotů u tohoto přístroje ? Nebo jakou máte vy osobně zkušenost s těmihle typy fotek ? Děkuji za odpověď.

  • Jan Rybář

   Hmm, to je zajímavá otázka, ale přiznávám, že jsem ji nikdy moc nešešil – popravdě jsem rád, když se mi občas povedene vylovit z foťáků nějaké fotky přímým přenosem do mobilu (což se mnohdy dělá hůř, než co píší návody…)… Tedy tohle neumím poradit – já sebe raději moc nefotím, a když už, tak opravdu někoho požádám, nebo použiji samospoušť… JR

 13. Dobrý den. Nemohu se rozhodnout mezi koupi nikon d3400 a nebo d5300. Fotit bych chtěla převážně rodinu (deti), kone (i v pohybu)takže tedy sport. Jaký z nich bude mít lepší fotky? Nebráním se i konkurenčnímu canonu. Můžete prosím poradit?

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych dal rozhodně přednost tomu D3400, ten 5300 už je přece jen starší a nikdy mi jeho fotky moc k srdci nepřirostly… JR

   • Moc děkuji za odpověď 😊asi po něm půjdu. Ještě řeším jednu věc… mám jít do toho objektivu se stabilizací?…Nikon D3400 + AF-P 18-55mm VR v základní verzi a nebo to až takový vliv nemá a stačí koupit bez VR?(rozdíl cca 1000 kc) Jsem začátečník. Ještě u toho sníženého výkon u blesku…je to velky problém? Děkuji.

    • Jan Rybář

     Dobrý den, to neumí zodpovědně rozhodnout. Na jednu stranu to je skoro jedno: u těch ohniskových vzdáleností se dá bez stabilizace žít zcela dobře, je to spíš reklamní trik, na stranu druhou si nejsem jist, zda ten stabilizovaný není přece jen lepší opticky a vůbec tak nějak pořádnější… Ale prostě nevím, tedy bych možná raději koupil ten stabilizovaný… JR

     • Dobrý večer 😊 snad nebude vadit ještě otázka..nemohu se ještě rozhodnout co se objektivu týká.. Jelikož jsem začátečník nevím zda k té d3400 vybrat 18-55mm VR a nebo 18-105 VR? Jestli nejdřív koupit ten menší rozsah v setu a později přikoupit větší? Uvažuji nad tím větším v setu (je univerzalnejsi? ) a časem třeba přikoupit pevnou 50 tku? Moc děkuji za Vas názor 😊 R.

 14. Dobrý den, jako začátečník stojím před klasickým rozhodnutím D3300 vs D3400. S tím souvisí asi ten zásadní rozdíl což je blesk a to je jediná věc která mě odrazuje od novější D3400. Chci hlavně fotit venku krajinky a takové to cestovatelské využití, takže bych se chtěl zeptat, zda mít či nemít z toho slabšího blesku obavy. Nechci zatím táhat ext. blesk, přeci jen prvně se pořádně naučit.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano ano, to je opravdu zapeklitá otázka, která je vážně skoro 50:50… Já bych asi nakonec bral ten D3400, jak píšu v recenzi, mně připadal o chlup šikovnější obrazově (byť vedle sebe jsem nesrovnával), onen blesk se dá řešit zvýšením výkonu v nastavení, tedy to jde přežít… JR

 15. Hrozně rád fotím panoramata a tato funkce byl prý odebrána. Jde to nějak uživatelsky ovládáním, případně později v programu upravit a spojit aby to trochu vypadalo? chci fotit přírodu, krajiny, zvířata a noční oblohu a občas nějakou osobu a sport. Foťák jsem si ještě nevyzvedl, čeká v Alze za 17 500 se dvěma objektivy

 16. A nebude pak lepší starý D3300 se stejnými objektivy v setu? Koupil jsem teď na A**e v akci za 17 500 s 18-55mm VR + 70-300 VR. Ještě jsem si ho nevyzvednul a po přečtení recenze uvažuji, že D3400 není takový kauf, i když má vyšší číslo a měl by být lepší než starý model. Tělo bez objektivu se prodává s rozdílem 3000,- Kč.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, na jednu stranu je opravdu D3400 více méně to samé, jako D3300, byť tedy má slabší blesk, což je otrava. Zároveň mně byl ten novější typ tak nějak sympatičtější, což je ale řečeno zcela subjektivně… Tedy babo raď, ale pokud jste už koupil, držel bych se toho setu asi… JR

   • Mě zaráží ten blesk i absence čištění čipu. Ale vzhledem k tomu, že běžná cena za zakoupený set je cca 23 000, tak si ho asi vyzvednu a užiju si svojí první zrcadlovku. Přiznám, že jsem věčný pochybovač a potřebuju mít vnitřní jistotu, že svoje peníze utrácím za adekvátní protihodnotu. A kdybych za menší peníze dostal stejnou službu, tak paráda, ale to je můj problém 🙂

 17. Jak moc velký problém je to odstraněné čištění snímače? Mlsně pokukuji po nějaké své první zrcadlovce a docela váhám mezi tímto přístrojem a jeho předchůdcem…

  • Jan Rybář

   Dobrý den, nijak zvlášť bych se tím nestresoval, pokud s tím vysloveně nebudete fotit v prašném prostředí a často měnit objektivy, není to zase tak zásadní věc… To ten slabší blesk je větší otrava… JR

 18. Celkem mě zaráží chvalozpěvy na adresu této oholené šunky, která v rámci tzv. ,,zpětné optimalizace“ přišla o ultrazvukové čištění snímače, vstup pro mikrofon anebo má slabší blesk. Vidím opravdu mnoho negativních příkladů, kterými lze dokladovat jak se výrobci snaží rok od roku oškubat zákazníka a udělat z něj s prominutím hlupáka, který by měl snad koupit vše, co je mu podstrčeno. A také to koupí, protože jiná alternativa na trhu po doprodeji toho kterého modelu není (neberu-li jetý stroj). Myslím, že se v dnešní době vůbec nevyplatí jít do úplně entry level zrcadlovek, raději si pořídit předchozí model o stupínek vyšší modelové řady. Co poslední dobou předvádějí Nikon resp. Canon je nepokrytý výsměch zákazníkovi. Asi bych šel do Pentaxu, mým favoritem je K-70 u které mám pocit jisté poctivosti a jediné co mi není příliš po chuti je strašné menu, ale to je snad jedno jediné negativum, které bych si vybavil.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za komentář… Jasně, na jednu stranu například ten blesk je vážně velká divnost, na druhou stranu, pokud hledáte opravdu rozumný foťák za dobré peníze, obrazový výstup bude identický (či možná v některých případech i o chlup lepší) jako u více méně všech Nikonů za dvou a trojnásobnou cenu (a nejen u nich), tedy to je opravdu povedený foťák, který si zaslouží uznání… Mějte se! JR

   • Dobrý den, díval jsem se na onu změnu docela nevěřícně, protože jakž takž výkonný blesk potažmo čištění snímače jsou funkce, které bych označil za důležité a pokud si na ně výrobce dovolí sáhnout a nenabídne nic výraznějšího jako ,,protihodnotu“ tak se tomu jen podivuji. Cena je sice dosti zásadní argument při výběru, ale pokud největší dvojice výrobců postupuje takto, přemýšlím o alternativě, tj. Pentaxu, anebo pak bezzrcátku.

    • Jan Rybář

     Ano, ten blesk, to je opravdu šílenost, a netuším, proč se to stalo – protihodnotou má být vyšší výdrž baterie, což je ovšem v podstatě k ničemu. Lze řešit zvednutím výkonu…Jinak ano, v ořezávání funkcí jsou tyhle značky mistři… S Pentaxem je trochu problém, pro mě a tento web, že tu nemá pořádné zastoupení a je pekelně těžké si cokoliv půjčit… JR

     • Jan Rybář

      U jakékoliv elektroniky tam pochybnost bude vždy, já sám nevím, co si o tom myslet, ale nebojte, je to šikovný stroj, a koupil jste ho za opravdu rozumnou cenu… Zdravím, JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*