Psát recenzi na objektiv Canon EF 50mm f/1,8 STM je velmi jednoduché. Vlastně ji ani nemusíte číst, protože její shrnutí je prosté: Jděte a prostě si ten objektiv kupte. Žádný jiný objektiv od Canonu nenabízí tak fantastické vlastnosti za tak málo peněz. Pro majitele začátečnických zrcadlovek je to skoro povinnost si tohle pevné sklo koupit. Tečka…
Abych vás nezastrašil oním nekritickým úvodem, vězte, že podobné konstatování “prostě si to kupte” nenajdete u žádné jiné položky na tomto webu. Ale zde se hodí… Na mých fotokurzech už několik let a zcela neúnavně říkám: je hrozná škoda si tento objektiv nekoupit.
Když píšu “tenhle objektiv”, myslím samozřejmě i předchozí generace tohoto modelu, zkrátka pevnou padesátku se skvělou světelností 1,8 a fantastickou obrazovou kvalitou za plus mínus 3000 korun. Předchozí verze Canon EF 50mm f/1.8 II je, pokud se nemýlím, jeden z nejprodávanějších objektivů na světě… (Aby se příznivci Nikonu nedurdili, i oni mají stejně dobrou a zhruba stejně drahou pevnou padesátku se světelností 1,8.)
Canon 50mm f/1,8 už není “plasťák”
Canon EF 50mm f/1,8 STM je už třetí generací tohoto legendárního skla a není tedy špatné prozkoumat, v čem se liší… Dlužno říct, že změny jsou to poměrně zásadní – tedy především už na kurzech nebudu moci používat oblíbenou větu “Kupte si tenhle plasťák, i když je neohrabaný a ostří hodně pomalu”.
To už neplatí: onen “plastový” dojem totiž do znační míry zmizel díky tomu, že “závit” už je v této nové verzi kovový… Objektiv prostě vypadá mnohem poctivěji a odolněji…
Nu a ono bolestně pomalé ostření též už neplatí, objektiv ostří výrazně rychleji a je skoro neslyšný… Ostatně, právě ono STM ve jméně napovídá, že jednou z hlavních hlavní proměn je vylepšené ostření (navíc umožňující lépe ostřit při natáčení videa).Za zmínku stojí i další změna: s novým typem je možné fotit již na vzdálenost 35 centimetrů, co se při portrétech může vážně hodit… (Mimochodem, fotky na této stránce jsou pořízené fotoparátem Canon EOS 760D.)
Pro koho je Canon EF 50mm f/1,8 STM
Poměrně často se setkávám s jistým nepochopením, co že to vlastně je za objektiv a čemu se vlastně hodí. Může za to pradávný fakt, že objektivům s ohniskovou vzdáleností 50 mm se říká objektiv základní, tedy “záklaďák”. To, co jím vidíme, zhruba odpovídám pohledu našeho oka.
Má to ovšem dva háčky: první je, že na začátečnických zrcadlovkách s menším čipem se padesátka chová jako “zoom” – 50 mm musíme vynásobit 1,6, čímž pádem dostaneme 80 mm, což je portrétní klasika. Jinými slovy: pokud si koupíte tenhle objektiv, získáte skvělé de facto portrétní sklo.
Chyták druhý: ono označení “základní objektiv” občas některé začínající fotografy vede k domněnce, že právě s ním by měli fotit. Jenže tak to není – fotit s padesátkou je opravdu vyšší škola fotografování (pokud je padesátka opravdu padesátka, tedy na full frame zrcadlovkách). Používat ji jako hlavní objektiv na zrcadlovkách začátečnických s menším čipem typu APS-C je nesmysl – prostě to nejde.
Jaké místo má tedy Canon EF 50mm f/1,8 STM ve vaší fotobrašně? Důvody jsou v zásadě dva: Prvním je zkrátka rozumné rozhodnutí koupit si velmi kvalitní sklo za skvělé peníze. Druhý, trochu specifičtější, je úvaha fotografů, kteří váhají nad nákupem zoomu (ať už z důvodů finančních či prostorových – prostě se jim nechce třeba na cestu kolem světa vláčet “dlouhé sklo”). Tento skladný objektiv do jisté (ale opravdu je jisté) míry může onen druhý objektiv nahradit, zejména při focení portrétů. Anebo jinými slovy: je docela šikovné koupit si do samých začátků focení tělo, základní zoom (většinou 18-55 mm) a právě to sklo.
Proč Canon 50mm? Kvalita, světelnost, cena
Abychom nezapomněli na tu podstatnou věc: Proč vlastně tenhle foťák kupovat?
Kvalita kresby je skvělá: Vždy platilo a asi i navždy platit bude, že pevný objektiv je vždy kvalitnější než sebelepší zoom… U 50 mm objektivů to platí dvojnásob – mírně nepřesně řečeno jsou prostě opticky z definice poměrně jednoduché, a je tedy relativně snadné vyrobit je velmi kvalitně.
Světelnost 1,8 se hodí: Každý fotograf rád pracuje s hloubkou ostrosti a každý (nejen začínající) fotograf prostě miluje “rozmazávat” co nejvíc pozadí… Nu a světelnost 1,8 právě tomu hodně pomáhá (setové objektivy u obyčejných zrcadlovek jsou navzdory své pověsti velmi dobré, světelnost však často kulhá… s clonou 5,6 se prostě pozadí rozmazává mnohem hůř…)
Cena je skvělá: V neposlední řadě je třeba zmínit cenu: Canon 50mm 1,8 STM se začal prodávat s cenovkou kolem 3600 Kč. Model starší stojí (červen 2015) jen o cca 500 Kč méně, tedy dle mého není co řešit – kupte rovnou ten novější, rozdíl v kvalitě je opravdu zásadní.
Canon EF 50mm f/1,8 STM – cena
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně objektiv zapůjčila, za což jí děkuji.)
Dobrý den, koupila jsem si Canon EOS 250 D, prosím sedí na něj objektiv Tamron AF 70-300 mm f/4,0-5,6 Di LD Macro ?Díky moc.
Dobrý den,
můžu se zeptat jaký je rozdíl mezi canon 50mm f1,8 a nikonem 50mm f1,8? je mezi nimi cca 3000Kč rozdíl, tak by měl být nikon v něčem určitě lepší. Jestli v rychlosti ostření nebo ve výsledku? Děkuji
Objektivy STM mají jednu velkou výhodu a to je rychlé ostření a možnost ostřit plynule u videa, také jsou tišší při ostření. Optika se ale jinak moc nezměnila. Mají však i nevýhodu, a to bývá zpětná kompatibilita se starými těly, tam může být problém. Proto se hodí hlavně pro ty, co mají novější zrcadlovky a nepotřebují zpětnou kompatibilitu. Určitě ostření je důležité, neb čas na ostření vždy není a tak člověk přijde o dobrou fotku. Nikon má 50 také kvalitní a je fakt, že cenově je mnohem výhodnější 1,8 než 1,4, kde cena za trochu lepší světelnost je extrémní, i když to je i lepší samozřejmě v provedení a odolnosti, profíci si ale koupí většinou to nejlepší, neb se jim to bohatě vrátí.
Dobrý den, rád bych se zeptal, vlastním canon 70D a je to moje první zrcadlovka, tak se ptám jestli je dobrý výběr 50mm f/1.8 stm. Děkuji za odpověď
Dobrý den.
Po přečtení vaší recenze na fotoaparát Canon 200D jsem se dostal i k této recenzi. Jsem celkově ohledně fotografování absolutní amatér, ale má přítelkyně se letos svěřila, že by chtěla začít fotografovat více a více. Rád bych jí udělal radost právě zmíněným Canonem 200D ( po přečtení vaší recenze jsem měl jasno, po čem sáhnout) a chtěl bych se zeptat, zda právě ke Canonu 200D je tento objektiv ideální, či stačí ten základní.
Děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.
Dobrý den, ano, právě na tyto řady to je hodně šikovný objektiv, ale je třeba mít i ten obyčejný setový, á la 18-55, bez toho se zase nedá mnoho věcí vyfotit… JR
Slova chvály na tento objektiv je v komentářích dost. Mohu jenom dodat, že když jsem tento objektiv nasadil na Canon 77D a vyzkoušel, tak jsem měl radost jako James Bond z nového Waltheru (pro neznalé, když Bond v jednom díle sebral mrtvému padouchovi zbraň, tak s nadšením vykřikl: NOVÝ Walther ! Toho jsem si vždycky TAK přál …. :-).
Zdravím, JS
Pane jo, tak to jste právě vytvořil asi nejoriginálnější komentář na tomhle webu! Tak jsem rád, že objektiv slouží, já o něm opravdu vždy říkám, že je škoda ho nekoupit… Mějte se! JR
Dobry den, koupil jsem si na zaklade Vasi recenze EOS 200D. Jsem s nim velmi spokojen. Mam k nemu setovy zoom objektiv a chtel bych k nemu poridit toto pevne sklo. Zacal jsem se o to vice zajimat a zjistil jsem, ze kdyz mam snimac APS-C, nebude z toho 50mm, ale zhruba 80mm. Je to na skodu? Co vsechno se mi zmeni a ma smysl tento objektiv vubec kupovat? Nebudu o neco ochuzen? Fotoaparat pouzivam na rodinne foceni hlavne me 2 lete dcery venku i doma. Takove ty momentky, vsak to znate. Dekuji.
Dobrý den, nene, tohle je přesně ten objektiv, která já osobně velmi doporučuji – ano, je to 50tka, tedy se bude chovat na APS-C těle jako plus minus 80tka, ale to je právě dobře, to je tradiční portrétní ohnisková vzdálenost. JR
Na web fotoguru jsem narazil náhodou před několika dny, když jsem se pídil po solidní nezaujaté recenzi na Canon EOS 200D o který jsem měl docela zájem. Koupil jsem, k tomu ještě EF 50 mm/1,8 STM +EF-S 18-55/4-5,6 IS STM a fotím a koukám a mám radost. S kompaktem S110 Canon jsem si tolik neužil. Proto děkuji a palec nahoru. Petr Klíma.
Já koupil 50mm 1,8 stm , trochu mě zarazilo že je dost slyšet ,hlavně v ručním ostření , jinak super doplněk k mé 77D 😁 , a nezbývá než fotit a fotit
Dobrý den, mám Canon 1200D, tedy tělo s čipem typu APS-C, je tudíž nesmysl pořizovat k němu tento objektiv?
Dobrý den, naopak, tenhle objektiv dá tomu foťáku ještě nové dimenze. Funguje jak na full frame, tak na APS-C, kde dá kvůli přepočtu přes crop faktor hezkých portrétních plus minus 80 mm. JR
Dobrý den,
Mam tělo canon eos 1300d a mám tento objektiv. Fotí opravdu úžasně, ale nevím jak se nastaví to přeostřování ve videu. Poradite mi prosím jak se to nastavi pokud to s tímto tělem vůbec jde ?
Dobrý den, právě jsem objevila Vaše skvělé stránky a dost mi pomohly při výběru fotoaparátu (vybrala jsem Canon EOS 760D) a nyní váhám mezi dvěma objektivy. Jenom abych nastínila situaci, budu fotit produkty pro můj eshop – takže interiérové focení se softboxy, produkty na figuríně i zblízka na stole. Mohla bych Vás tímto způsbem poprosit o radu, jaký objektiv byste v tomto případě doporučil? Canon EF 50mm f/1,8 STM nebo Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM popřípadě Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM? Předem děkuji.
Dobrý den,
tedy na canon eos 100D nemá tento objektiv cenu kupovat.. pokud tomu dobře rozumím?
Dobrý den, nene, určitě má, na Canonu 100D to je skvělý objektiv… JR
Dobrý den,
prosím o informaci, zda je tento typ (přímo tento model) vhodný pro fotografování sportu v málo osvětlených halách. Většinou se dostanu do blízkosti fotografovaného objektu, takže „dlouhé sklo“ nepotřebuji, světelnost objektivu je výborná, ale je vhodný pro zachycení pohybu (volejbal, nohejbal, tenis, pinčes, …)?
Děkuji za vaší odpověď.
Dobrý den, ano, pokud jste schopen dostat se blízko, určitě to stojí za úvahu. Není to ani tak vlastnost tohoto objektivu, ale obecná fyzika při práci s objektivem této světelnosti. Díky ní toho vyfotíte na stejné ISO výrazně více. Na druhou stranu pozor na to, že pokud je v místnosti málo světla, nepomůže nic… JR
Dobrý den, mám EOS M10 a chci si koupit k tomu objektiv
Canon ef 50mm f1/.8 stm,jde to spolu dohromady?
Dvorský
Pokud se nepletu, tak ano, ale se speciálním nástavcem, což je dost otrava a foťák je pak hodně velký a nešikovný… JR
Zdravím chcem sa spytat na porovnanie z „vysimy“ radami 50mm ?? dlho pokukujem po 50mm sigme ART alebo 45mm tamrone ale odradzalama ako neprofesionala vysoka cena novych a nemoznost zohnat bazarovy kus nikto ich nepredava… , pri EF 50mm f/1.8II mne vadilo remeselne prevedenie , malo lamiel a teda horsi bohek …Aj ked kvalita optiky bola nespochybnitelna voci cene . STM vizera ako solidne riesenie . Pouzivam EOS 7D s 18-35 Sigma ARt ako reportazny objektiv a Tamron 24-70 ako riesenie na viac prilezitosti ale prave pre cestovanie su dost neskladne… preto to pokukovanie po pevnom 50mm skle
Dobrý den – já bohužel ty Sigmy Art zatím neměl v ruce, ale už se na ně chystám… A ano, verze iii má, pokud vím, lamel více a tedy lepší „rozmazanost“, o řemeslné provedení nemluvě… Nikdy jsem to, přiznám, moc vědecky nezkoumal, protože za ty peníze je prostě dle mého bezmála povinnost to sklo si koupit pro kohokoliv se zrcadlovou… Tedy skoro bych si řekl, že u té padesátky není moc důvod lovit v dražších vodách… JR
Na Canon EF 50mm f/1.8 II mi vadilo predevsim to, ze misto krouzku na fotkach byli „matice“ v bokeh, zpusobene malym poctem lamel clony (pouze 5) https://dl.dropboxusercontent.com/u/26071625/IMG_1275.JPG
V tomto objektivu je pocet lamel – 7, coz by melo tento problem vyresit…
Ano, ta třetí verze je opravdu docela výrazný skok v kvalitě, nejen fotek, ale i řemeslného provedení… Díky za zajímavý příklad… JR
Vaši stránku sem objevil předevčírem, jsou tu super články, hned sem si ji dal do oblíbených… Vlastním předchozí verzi tohoto objektivu, bez STM, je skvělý, funguje i na kinofilmu (https://www.flickr.com/photos/scifuxa/6161846732/), a teď když vyšla nová verze, má smysl upgradovat a koupit tento, přestože video nenatáčím (Canon 1000d nemá podporu videa)?
Dobrý den, myslím, že ne, že rozdíl mezi verzí poslední a předposlední není v tom podstatném, tedy kvalitě kresby, nijak zásadní, či spíš není vůbec žádný… Jám mám též svůj „předposlední“, je to sice v zásadě ošklivý plasťák (což ta STM už tolik není), ostří to pomalu, ale vcelku to je jedno: kresba je skvělá… Tedy bych nic neřešil… Zdravím, JR