Canon 4000D – nejlevnější zrcadlovka (recenze)

Canon 4000D byl do světa vypuštěn s jasným cílem: být vůbec nejlevnější zrcadlovkou, kterou kdy Canon vyrobil. A stát se tak lákadlem pro ty, pro něž slovo zrcadlovka stále symbolizuje pořádné fotografování, mobily nemobily. Což není zrovna malá ambice – pojďme to prozkoumat.

Konstatujme na úvod, že zrcadlovka od Canonu pod deset tisíc, to nezní špatně. Tedy abych vás nespletl, nyní, v době psaní této recenze (duben 2018) je v setu s objektivem stále mírně nad deset – ale není pochyb, dříve či později se pod onu magickou hranici podívá.

Canon EOS 4000D
Canon 4000D na oficiálním snímku. Zdroj: Canon.cz

Což samo o sobě stojí za zmínku poměrně zásadní – v této cenové zóně je opravdu hodně těžké něco rozumného a s čistým svědomím doporučitelného najít (se značnou nepravidelností se zajímavé kousky snažím evidovat v článku Nejlepší foťáky do 10 000 Kč).

Najdete v e-shopech
od
Jak se to stalo, že cena může být takto nízká? Podle všeho jde o další výstřel Canonu v dlouhé, nesnadné a nejisté bitvě bitvě s mottem “však ony ty zrcadlovky jsou pořád hodně důležité!” V tomto smyslu to je opravdu zajímavý počin, protože svým způsobem jde o novou kategorii zrcadlovek pro nenáročné.

Což je možná důležitý výchozí bod pro mudrování o tom, jak moc se to Canonu povedlo, nebo ne. A pojďme si tedy nejprve připomenout, co vlastně dnes leží na stole.

Štítná nad Vláří kostel
Velikonoční večer na Valašsku – jasně, fotí to slušně, jen je opravdu třeba znát silné a slabé stránky o něco více, než už fotoaparátů vyšších řad. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 4000D – nová řada pro nenáročné

Z čeho je nyní možné vybírat? Canon i Nikon mají dvě klíčové řady v zásadním segmentu od 15 do 30 000 Kč. Na horním konci jsou opravdu skvělé stroje á la Canon 77D nebo Nikon D5600, které je možné s dvěma objektivy pořídit za plus minus 30 000 Kč, což jsou peníze velmi rozumné za to, co všechno tyhle věci umí. Svojí kvalitou konkurují velmi zásadně středním segmentům typu Canon 80D a Nikon D7500.

Pak je stále velmi povedená kategorii nižší, kolem 15 – 20 000 Kč za rozumné sety, což je u Nikonu řada Nikon D3400 a u Canou skvělý Canon 200D, který je technologicky na špičce a dokáže opravdu mnoho. V mém seznamu doporučených fotáků je to jeden z oblíbenců – nabízí opravdu skvělý poměr cena výkon…

včela
Ze setového objektivu 18-55 STM je možné vytáhnout i vcelku zajímavé detaily, byť jasně, zázraky čekat nejde. Neupravená fotka v plné velikosti.

No a pak jsou tu segmenty ještě nižší, ale ty má jen Canon: byly to modely Canon 1200D a 1300D, osazené staršími technologiemi a – popravdě – obrazovou kvalitou přece jen zaostávající. V této řadě nyní pokračuje novinka Canon 2000D, která byla představena s Canonem 4000D.

A ten se stává vlastně svébytnou čtvrtou, nejnižší řadou zrcadlovek od Canonu. (Přičemž, ano, těmhle kategoriím hodně konkurují cenově zajímavé starší modely, které po pár letech také hledí někam k oněm deseti tisícům. Tedy srovnání není snadné…)

Nicméně, lidovější zrcadlovka tu prostě dosud nebyla.

Luhačovice Velikonoce
A trocha velikonočního veselí… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 4000D versus Canon 2000D

V čem že je Canon 4000D vlastně nižší, než ona zmíněná novinka 2000D? Tu jsem zatím v ruce neměl, tedy mohou vycházet jen z technických specifikací – a z nich se dají vyčíst rozdíly vlastně pouze dva.

Canon 4000D má čip s menším rozlišením 18 megapixelů, což by samo o sobě nebylo na škodu (mezi rozlišením a kvalitou obrázků není přímá souvislost), v tomto případně to však zjevně znamená i starší generaci čipu a vůbec technologií nacpaných do plastového těla.

Canon 2000D má čip s 24 miliony obrazových bodů, jinak jsou parametry hodně podobné. Včetně staršího typu procesoru DIGIC4+.

květiny
Když tam budou barvy, bude to fungovat. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pravda, ještě jeden rozdíl jsem vyčetl: Canon 4000D má menší úhlopříčku displeje: 6,8 vůči 7,5 cm, což je už poměrně cítit: na displeji čtyřtisícovky se opravdu loví informace výrazně hůře než u strojů vyšších kategorií.

Podrobnější specifikace z tiskové zprávy najdete níže na konci článku…

Rozdíly mezi novinkami však možná nakonec nebudou tím zásadním: klíčovější bude otázka, jak si stojí vůči konkurentům v obrazové kvalitě a jak moc má tedy smysl svodům levné zrcadlovky podlehnout.

Canon 4000D umí hezké obrázky, ale…

Jak Canon 4000D fotí? Nejlépe to asi posoudíte z ukázkových fotografií na této stránce, které byly vesměs pořízeny během velikonočního víkendu… Tedy jasně, obrázky to jsou vesměs hezké, ale marná sláva, přece jen je rozdíl vůči výsledkům třeba právě onoho Canonu 200D poměrně citelný.

Zkrátka, je to vážně jiná generace výstupu. K čemuž ještě dodejte, že jsem používat setový objektiv 18-55 STM, což je o chlup novější verze než verze DC III, která se bude s foťákem prodávat v setu (byť rozdíl nebude patrně zásadní).

Nepochopte mě špatně – mám výkony starších generací canonových čipů rád, kdysi jsem fotíval prastarým Canonem 400D a dodnes některé fotky používám. Jejich kouzlo v dobrých světelných podmínkách je nemalé – což je například hezky vidět v testu Canonu 1300D.

V šikovných a zkušených rukách je nesporně možné z Canonu 4000D vytáhnout opravdu hezké fotky, například podání pastelových barev je působivé.

Sněženky
Fotky to jsou hezké, otázka zní, jak moc budou tyto katerogie foťáků opravdu schopny „ukrást“ klienty uživatelů foťáků mobilních telefonů. Neupravená fotka v plné velikosti.

Problém však dle mého je, že toto není foťák pro zkušené ruce, které umí eliminovat různé chytáky a záludnosti. Cíl má být otevřít “pořádné focení” těm, kteří zatím kolem foťáků jen potichu našlapovali… A zde se obávám, že stroje nových generací přece jen nabízejí výrazně snaží vstup do světa fotografování – protože z nich prostě ty fotky vylezou lepší.

Navíc: souboj s mobily nebude úplně snadný – lidé, zejména ti, na které bude tento stroj mířit, jsou zvyklí na všechny ty více či méně divoké výstupy z mobilů ale i laciných kompaktů, které rádi fotky dobarvují, doostřují a jinak zdivočují.

V tomto smyslu je Canon 4000D “pořádný foťák”, barevné divokosti musí majitel vyrobit sám v počítači. Což se mu ale mnohdy asi nebude chtít.

Zkrátka: na jednu stranu je stvoření levňoučké zrcadlovky chválihodným počinem, který může svět zrcadlovek otevřít nový zájemcům, které bude lákat zajímavá cena. Na stranu druhou se bude muset Canon 4000D popasovat s konkurencí strojů z vlastní stáje, které přece jen za sumy ne dramaticky vyšší nabízejí viditelně lepší výsledky.

valašská slivovice
A kapka slivovice na závěr. Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon 4000D – shrnutí ve dvou větách

Canon 4000D vstoupí do dějin jako jedna z nejlevnějších, a možná vůbec nejlevnější zrcadlovka všech dob – za cenu kolem 10 000 Kč nabízí solidní obrazové výkony pro začínající fotografy. Do vínku však dostává i to, že konkurence strojů s novějšími technologiemi a přece jen o něco lepšími výkony je a bude nemalá, a to za ceny ne dramaticky vyšší.

Canon EOS 4000D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS 4000D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Parametry Canon EOS 4000D (zdroj: tisková zpráva)

Snímač CMOS typu APS-C s rozlišením 18 megapixelů

  • Obrazový procesor DIGIC4+
  • Rozsah hodnot citlivosti ISO 100 až 6 400 (horní hranici lze rozšířit až na 12 800)
  • Filmy v rozlišení Full HD / 1080p se snímkovací frekvencí 30 snímků za sekundu
  • Režim Video Snapshot
  • Kontinuální snímání rychlostí 3 snímky za sekundu
  • 9bodové automatické zaostřování
  • LCD displej (TFT) s úhlopříčkou 6,8 cm (2,7 palců) a 920 tisíci body
  • Vestavěný průvodce funkcemi a nastaveními
  • Automatický inteligentní scénický režim
  • Kreativní filtry
  • Wi-Fi konektivita

Pro srovnání: rozdíl mezi Canon EOS 4000D a Canon 2000D

parametry Canon 2000D – červeně rozdíly

  • Snímač CMOS typu APS-C s rozlišením 24,1 megapixelů
  • Obrazový procesor DIGIC4+
  • Rozsah hodnot citlivosti ISO 100 až 6 400 (horní hranici lze rozšířit až na 12 800)
  • Filmy v rozlišení Full HD / 1080p se snímkovací frekvencí 30 snímků za sekundu
  • Režim Video Snapshot
  • Kontinuální snímání rychlostí 3 snímky za sekundu
  • 9bodové automatické zaostřování
  • LCD displej (TFT) s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) a 920 tisíci body
  • Vestavěný průvodce funkcemi a nastaveními
  • Automatický inteligentní scénický režim
  • Kreativní filtry
  • Wi-Fi konektivita a podpora funkce NFC

 

Canon EOS 4000D

7

Obrazová kvalita (=jak fotí)

7.0/10

Zacílení na potřeby fotografů

6.0/10

Řemeslné zpracování

7.0/10

Ovladatelnost

8.0/10

Poměr cena/výkon

7.0/10

Pro

  • solidní výkony za nízkou cenu
  • historicky nejlevnější zrcadlovka od Canonu (a patrně nejen od něj)
  • dává smysl pro nenáročné focení

Proti

  • obrazové výkony jsou přece jen slabší než u strojů mírně vyšší kategorie
  • konkurence je a bude nemalá
  • rychlost snímání 3 snímky / vteřinu není oslnivá
  • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE
Reklama

7 komentářů

  1. Jan Libich

    U nejlevnějších zrcadlovek je třeba myslet na to, že přeci jen mají hodně kompromisů, jako plastovější tělo, bajonet, zastaralou elektroniku, obyčejnější a méně životnou závěrku, jednodušší zrcátko, menší displej atd. atd., ale je to za nižší cenu. Pokud člověk má omezený rozpočet a chce si užít velký čip a koupí si jen setový foťák a dál nebude investovat, tak tyhle levné foťáky na zdařilé fotky budou stačit, ale kdo to chce myslet s focením vážně, nechť si koupí aspoň 750D výše, jinak to nedává moc smysl. Je tu ještě M řada bezzrcadlovek, ale ta taky není nic moc.

  2. Rád bych přešel z kompaktu na zrcadlovku a proto již nějaký týden hledám veškeré dostupné informace, které by mi pomohly s výběrem vhodné zrcadlovky. Když však čtu, jaké vlastně nové stroje v hodnotě kolem 10 – 13 tisíc jsou, jak jsou v zásadě šizené na kvalitě, tak uvažuji nad koupí starší, ale kvalitnější zrcadlovky. Dvacet tisíc na trochu slušný fotoaparát nemám. Vyplatí se v dnešní době koupit třeba starší Nikon D7000, nebo něco podobného od Canonu? Děkuji za rady a názory.

    • Dobrý deň ktora zrkadlovka je lepšia Nikon d3500 alebo Canon 4000d ?čo sa týka kvalita fotiek ostrosti podania farieb aby toho neliezly fotky horšie ako z mobilu web kamery že date zoom v Pc a už vydite iba rozmazanu machulu
      aby sa s tými fotkami dalo dačo robit použiť ich do časopisu atď chcem kúpiť objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM či to
      nebudú to vyhodené peniaze myslím to tak že foťák bude fotiť machlanice syn chce fotiť produktovú fografiu občas portrét dáke art foto ide o to že Nikon d3500 má ISO Max 25 tis a Canon 4000d má 6400 po rozsirenii 12 tis aby dáky nebol problém že nebude môcť fotiť ja viem ideálne by bolo kúpiť poriadne delo typu canos EOS 5d Mark III a tomu dáky poriadny objektív 70 lenže tam je cena len telo 4tis € objektív 1500€ fuha riadna palka na môj vkus drahy špás na učenie a začiatok pokiaľ sa mu začne dariť nech si na tu zrkadlovku delo zarobí budem vďačný za vaš názor že ktorá je lepsia či ten Nikon alebo Canon
      Hlavné aké fotky do kvality pri ISO 6400 po rozšírení respektíve 12800 ten Canon či je to použiteľné alebo ten Nikon s ISO 25tisic
      Používať chce svetový objektív a objektív EF 50mm f/1.8 STM

  3. Ak sa nemýlim, tak 4000D je vlastne 1300D s plastovým bajonetom, čiže by mala byť lacnejšia. Realita – o cca 60€ drahšia.

  4. Jen mi napadá otázka, jak si stojí nové Canon EOS 4000D či Canon EOS 2000D oproti starším foťákům např. Canon 100D?

    • 4000d má stejný senzor, ale starší procesor a obecně je horší zcela ve všem.
      2000d má novější senzor, ale opět starší procesor, zde by se o koupi možná dalo uvažovat… r.

      Připadá mi to jako pokus o soutěž s bazarem. Fakt nechápu proč by měl někdo prodávat nové fotoaparáty s procesorem, který je 4 generace starý, to je ostuda marketingového oddělení. Působí to, jak kdyby k sobě dávali náhodně různé součástky, aby mohli zahltil trh dalšími a dalšími typy fotoaparátů, a koupili si čas pro nějaké veledílo, jako FF bezzrcadlovku.

  5. Lukáš Burget

    Řekněme, že jsem fotoamatér, který si chce po mobilu či kompaktu s malým čipem koupit něco s podstatně lepší obrazovou kvalitou a celkově širšími kreativními možnostmi, ale cena je pro mě naprosto limitující faktor.

    Udělal jsem před třemi lety něco podobného, ovšem už po předchozí zkušenosti s amatérskou zrcadlovkou Sony Alpha 200, a koupil bezzrcadlovku Sony A3000, která tehdy byla i se stabilizovaným seťákem za 6990,- Kč. Já mám jasno: Sony A3000 je ve všech ohledech lepší, než tento Canon 4000D. Připomínám, že tehdy už Sony A 3000 rozhodně nebyl novinkou. A klesne vůbec v dohledné době cena Canonu 4000D i se seťákem pod 7000,- Kč? Těžko říci, osobně o tom pochybuji.

    Píše se však rok 2018. Chápu třeba Canon 2000D, ten má alespoň moderní snímač plus nějakou naprosto základní funkční výbavu, ovšem i u něho je otázkou vstupní cena a cena, jaká bude dejme tomu po roce. Ale tento Canon 4000D je výbavou osekaný více než na kost. Nepřipojíte k němu ani dálkovou spoušť. Šokující věci, jako je plastový bajonet na objektiv také nehovoří o tom, že by v terénu přístroj mohl alespoň něco vydržet. Vydrží mi třeba dva roky, když budu občas měnit objektivy? Proč bych si jinak kupoval přístroj s výměnnou optikou, kdybych to nehodlal dělat? Katastrofu do absurdna provedeného konceptu „Design to cost“ ve formě absence dioptrické korekce hledáčku už ani nelze komentovat. (Ale neplačte, Canon prý bude prodávat sadu dioptrických sklíček, z nichž si vyberete to pro vás nejvhodnější, které půjde před hledáček umístit – tohle je snad vážně aprílový žert). Prostě svojí ne-výbavou tento přístroj nemůže uspokojit ani velmi skromného amatéra.

    Netuším, kdo dá přednost tomuto přístroji před nějakým sice trošku starším, ale mnohem lépe vybaveným přístroje formátu 4/3″. Panasonic GF7 už dnes koupíte i s velmi podařeným seťákem za 8990,- Kč. Kvalitou fotek bude s tímto Canonem srovnatelný a přitom je to skladný mrňous do kapsy. Jinak zvláště při zvažování koupě tohoto Canonu 4000D na zvažujícího přímo volá koupě nějakého bazarového přístroje.

    Dle mého názoru je tento model zbytečný, až drzý výrobek, kterým si Canon je pokazí pověst.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*