Nejlepší fotoaparáty do 10 000 Kč

Existují vůbec dobré a opravdu levné fotoaparáty? A má smysl přemýšlet třeba o kompaktu za pár tisíc? Obecně platí, že moc ne. Přesto se s trochou snahy dají najít i pod deset tisíc korun některé kousky, které dokáží překvapit. Pojďme to trochu rozebrat.

Fotoaparát retro
Vybrat dobrý a levný foťák není nic snadného… Ilustrace: Depositphoto.com

Hodně častá otázka zní: Manželka/kamarád/babička chce nějaký opravdu obyčejný kompakt, který bude hezky fotit a bude stát pár tisíc, co koupit?

Moje poměrně kategorická odpověď vždy v posledních letech byla: nic takového neexistuje a pokud ano, vždy to bude velký kompromis, který nestojí za to. Anebo jsem říkal (napůl vážně): kupte si třeba iPhone 6, fotky budou dramaticky lepší než z čehokoliv jiného pod pět tisíc. A mobil navíc ještě umí i telefonovat.

Jasně, mobily neumí zoomovat, což je zásadní limit, ale ale ručím za to, že výsledky širokoúhlého focení budou srovnatelné s téměř čímkoliv pod deset tisíc.

Ten zásadní důvod, proč lidem levné foťáky rozmlouvám, je jiný: jejich nabídka je totiž opravdu bídná. Pár takových těch Canonů a Nikonů za 2 až 4 tisíce máme doma (malé dcery rády fotí). Samozřejmě, ovládání nic moc, ale to je v pořádku – to, co v pořádku není, je kvalita fotek: ta je prostě u těch základních kompaktů opravdu dosti bídná. Jasně, mobily prostě tento segment skoro vymazaly z povrchu zemského, ale výrobce to dle mého moc neomlouvá.

Rozumný foťák? Od cca 12 000 výš…

Ne každý to “kupte si raději mobil” slyší rád, ale hranice, od které má opravdu smysl koupit foťák, je dle mého v danou chvíli někde kolem 12 000 korun, ideálně o chlup více.

Za tu cenu se už dají koupit obyčejné zrcadlovky nebo vcelku slušné bezzrcadlovky. A za cenu kolem 15 -16 000 Kč se už prostě dá hezky začít fotit pořádně (za to už se pořídí zrcadlovka + dva objektivy)…

Více o různých možnostech si můžete dočíst v mém podrobném přehledu: Nejlepší fotoaparáty.

Přece jen: co pod 10 000 Kč má smysl?

Otázka “co pod deset?” nicméně samozřejmě platí dál – a poslední měsíce mě přece jen přesvědčily, že občas i tam se vyskytne něco opravdu překvapivě dobrého… Byť vždy to má nějaký větší či menší háček a nemění to nic na tom, že pořád spíše radím trochu si připlatit (viz výše).

Dodejme rychle, že zatím v mé “sbírce použitelných” strojů jsou pouze tři kousky – je to tedy seznam spíš náhodný a zcela jistě neúplný: prostě podle toho, co se mi dostalo do ruky, anebo co mi kdo doporučil.

Žádné objevení zázračných strojů za tři tisíce se též nekoná – ceny v tomto seznamu se blíží spíš oné hranici deseti tisíc (až na ten model od Sony), a to většinou i kvůli tomu, že jde o starší typy, které pod onu hranici “propadly”… Ale nic to nemění na tom, že špatné foťáky to rozhodně nejsou.

Pokud máte nějaký svůj vlastní tip na cokoliv rozumně použitelného, dejte mi vědět v komentářích… Díky!

Sony HX60: velký rozsah zoomu, nejnižší cena

Sony HX60
Sony HX60 na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Sony HX60 toho umí opravdu hodně a cena je vážně skvělá – v danou chvíli zhruba 6 500 Kč. Nabízí opravdu pokročilé ovládání, má 30-tinásobný optický zoom, konkrétně rozsah 24 – 720 mm (v přepočtu na kinofilm), což je rozsah hodně šikovný pro různé cestovatelské i rodinné počiny…

Ovládání je též šikovné: je tu plnohodnotný ovladač umožňující přepínání všech “zrcadlovkových” režimů jako P, A, S i M… Manuální režim na kompaktu je prostě šikovná věc…

To vše ve stále ještě opravdu kompaktním těle, které se vleze do kapsy u džín (což je zásadnější parametr, než se zdá).

A hlavně: z tohoto foťáku “lezou” opravdu hezké fotky.

Cena: Cca 6500 Kč

Recenze: Sony HX60 – kompakt za pár tisíc umí překvapivě hodně

Canon M10: kvalita fotek blízká zrcadlovce

Canon EOS M10
Canon EOS M10 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Canon M10 nabízí z foťáku na této stránce patrně nejkvalitnější fotky – mimo jiné i proto, že má největší čip, konkrétně jde o typ APS-C, tedy ten, který mají začátečnické zrcadlovky.

A právě to definuje jeho pozici – má snímač s rozlišením 18 megapixelů a v zásadě je možné jeho obrazovou kvalitu srovnat s pár let starými začátečnickými zrcadlovkami.

Mírnou slabinou je trochu nevzrušivý setový objektiv (EF-M 15-45 mm f/3,5-6,3 IS STM), cena je pod deset tisíc opravdu jen těsně.

Najdete v e-shopech
od
Z čeho se nutně musíme vrátit zpět k oné tezi z počátku článku: že je prostě lepší připlatit si o pár tisíc více a posunout se do vyšších kategorií.

Což nic nemění na tom, že to je velmi slušný stroj, byť někdy nesnesitelně líný.

Cena: Cca 9900 Kč (tělo plus setový objektiv)

Recenze: Canon EOS M10 – asi nejlepší foťák pod deset tisíc

Panasonic Lumix GF7 – sympatický foťák za dobrou cenu

Panasonic Lumix GF7
Panasonic Lumix GF7 na oficiálním snímku. Foto: Panasonic.com

Panasonic Lumix GF7 je sympatický bezzrcadlovka mírně výběhového typu, díky čemuž cenově propadla pod onu desetitisícovou hranici.

Nabízí velmi dobrou obrazovou kvalitu (zejména v jemném intenzivním světle) a také nebývale dobré a přizpůsobitelné ovládání. Čip patří do kategorie Micro 4/3, což je jedna z velkých výhod: snímač je relativně velký (větší než většina kompaktů), ale zase menší než APS-C stroje. Navíc jdou díky tomu na tělo používat i objektivy z Olympusů.

Jistou nevýhodou je relativně malý rozsah zoomu na delším konci setového objektivu (64 mm v přepočtu na kinofilm). K výhodám je nutné započítat, že to je už relativně “pořádný” foťák s řadou nastavení (byť hledáček samozřejmě chybí)…

Cena: Cca 9500 Kč (tělo + objektiv)

Recenze: Panasonic Lumix GF7: slušný foťák za rozumnou cenu

Články o fotoaparátech z tohoto přehledu

 

Reklama

14 komentářů

  1. Jan Libich

    Za 6 000 Kč máte kit s dvěma objektivy 4/3 Yi M1 12-40+42,5, celkem zajímavý komplet, i když ovládání dotykem a minimalizace není zrovna ideální, ale oba objektivy kreslí celkem obstojně. Pak bych ještě doporučil za zhruba 7 tisíc FZ82 20-1200 mm, skvělý rozsahový zoom s RAW, 4K videem, rychlým ostřením nebo za 9 tisíc FZ-300 s 24-600 mm objektiv se světelností 2,8 v celém rozsahu. To stojí opravdu za zvážení, pak plno zajímavých foťáčků typu Sony RX100 atd.

  2. Dobrý den,
    z recenze mě zaujal den lumix. Prosím, pasovaly by k němu objektivy, které jsem dřív – v kinofilmové době – používala k canonu eos 300? Ráda bych digitál, alebráda bych, aby pasoval k vybavení, které už mám.
    Děkuji
    KP

  3. Dobrý den. Pořád nevím co vybrat k focení. Nejen focení rodinky na momentkách. ( Strojené pózy nejsou pro mě) focení panoramat, i v proti světle. Na noční focení jsem měl (a nesmějte se 😀 ) ruskýho Zenita. Parádní fotky. Jen už se odporoučel do věčných lovišť. A tak bych už nechtěl s sebou tahat bágl z přístrojema. A foťáky s cenovkou 25.000+ Má peněženka zakázala. Nějaký tip? Malý lehký a s cenově dostupným výměnným objektivem? Díky.

  4. Na začiatku jari som kúpil v kamennom obchode Sony A5000, bezzrkadlovku s čipom APS-C, set. objektív 16-50, cl. 3,5-5,6 za výpred. cenu 299,-Eur /cca 8000,-Czk/. Myslím, že pre cieľovú skupinu ako som ja /amatér bez väčších umeleckých ambícií, aj keď fotenie je jeden z mojich koníčkov/, ktorý doteraz pri všetkých fotoaparátoch fotil s čipom 1/2,3/ je to výborná kúpa a aj obraz bez dodatočných úprav je kvalitný. Pochodil som viac obchodov a na moje prekvapenie, našiel som tam niekoľko fotoaparátov v cenách o cca 50 Eur lacnejších /s čipmi 3/4, alebo APS-C/ ako najlacnejšie ponuky na Heuréke. Väčšinou sú to prístroje, ktoré boli na predajni vystavené a toto sú posledné kusy. Koho kúpa nenaháňa a má hlbšie do vrecka,je dobré pochodiť obchody a čítať odborné testy, aj zahraničné. Niektoré sú ozaj podrobné, napr. aj s porovnávacími testami rozlíšenia objektívov. Napr. vyčital som tam, že tento môj setový objektív je plne zrovnateľný, aj lepší so SONY RX 100- 3 až5 v rozlišení, pochopiteľne rozdielna clona, tam 2,8 a u mňa 5,6 len horší v protisvetle.

  5. Stále je prodeji i Olympus PEN E-PL6 se setovým objektivem 14-42mm f/3,5-5,6 za baťovskou cenu 7.990,-Kč. Jako případná micro 4/3 alternativa k uváděnému Panasonicu GF7, ale ještě o pár tisíc levnější. Jinak k fotoaparátům micro 4/3 se pak dají dokoupit velmi slušná pevná skla od Sigmy za ceny pod pět tisíc – pro ty z dovolenkových fotografů, kterým by případně fotografické nadšení vydrželo i po dovolené.

  6. Rád bych se Vás zeptal, kde že se dá koupit iPhone 6 za 8 000Kč? Za tuhle cenu bych si ho snad asi ani nekoupil, protože je to podezřele nízká cena. Kolem 10 000Kč se pohybuje hranice, to jsou zlevněné kusy, některé dovoz odkudsi, jiné možná dobrá nabídka obchodníka, nevím. Ale za 8 000Kč?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, no jo, máte pravdu – já se zběžně podíval na první nabídky od Googlu a nenapadlo mě, že to zboží z druhé ruky… Tedy se omlouvám za chybné číslo, opravil jsem… Díky! JR

  7. Jiří Kříž

    Jen bych chtěl zmínit Olympus TG-820. Sice starší ale vynikající. Navíc s ním můžete jít i pod vodu.

  8. Karel Foltin

    Dobrý den,
    k „Nejlepším fotoaparátům pod 10 tisíc“: Už dva roky používám jako dovolenkový a kapesní foťáček Canon PowerShot G9 X, nosím ho dokonce jako záložní k EOSu 50D a jsem s ním navýsost spokojený. I na zelený obdélníček má velmi slušný výstup, občas mu ulítne ISO nahoru, ale spíš výjimečně. Proto fotím na P s ISO pevně určeným. Foťáček je to skutečně kapesní (do kapsičky u košile!), lehoučký (cca 200 g), ze zavřeného nic netrčí, nepřekáží, dá se nosit u sebe pořád a kamkoliv a v hnědostříbrné verzi taky moc pěkný.
    Samozřejmě, že zázraky se nekonají a na poslední modely zrcadlovek s APS-C čipem občas nemá, ale to ta manželka, kamarád nebo babička nepoznají. A ta kapesní velikost je k nezaplacení. Kam bych si jenom o trochu větší foťák z pohodlnosti nevzal, tam mě kanónek doprovází.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, aha, vidíte, to je také zajímavý kousek a koukám, že je opravdu pod deset tisíc… Já ho tedy v ruce neměl, ale letos mě nadchla jeho druhá verze… Je to malé, blbě se to ovládá, ale výsledky jsou opravdu místy opravdu velmi dobré… (Tam je cena zatím nad deset, ale ne zase tak o moc…). Zdravím, JR
      https://www.fotoguru.cz/canon-g9-x-mark-ii-recenze/

  9. Petr Kalvoda

    Dobrý den. V Datartu v Teplicích např. mají Olympus OM-D 10 1. generace se setovým objektivem za 10.000,-. Běžná cena je 14.000,-. Sám ho vlastním a jsem spokojený. Dost často takhle při nákupech nacházím fotáky za výhodné ceny. Např. vystavený kus nebo doprodej. Tyto nabídky samozřejmě na netu nejsou. Je potřeba zajít do obchodů.

    • Jan Rybář

      Zdravím, ano ano, i to je cesta k rozumému foťáku – ty Olympusy se občas k té desetitisícové hranici v doprodejích blíží/blížily… Ale stabilně to není, jen, jak píšete, je možné je ulovit náhodou… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*