Canon EOS M10 – asi nejlepší foťák pod deset tisíc (recenze)

Canon EOS M10 je pozoruhodný foťák: nabízí opravdu výborný poměr cena/výkon – v danou chvíli neznám jiný foťák pod deset tisíc, o němž má smysl uvažovat. Protože obrazové výkony jsou velmi dobré a v zásadě zrcadlovkové… Byť mouchy tam samozřejmě jsou, to se ví…

Canon EOS M10
Canon EOS M10 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Otázku “co si mám koupit za foťák” dostávám neustále a v obvykle jsem (po pár upřesňujících poddotazech) na ni schopen odpovědět vcelku rychle a jednoznačně (viz i stránka nejlepší fotoaparáty na tomto webu).

Dost často se mě ale lidé ptají zhruba takto: “Chci něco opravdu levného, na nenáročné focení, ideálně do deseti tisíc”.

Na což jsem vždy odpovídal dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, že nic takového neexistuje. Což se ovšem změnilo tím, že jsem vyzkoušel hračku zvanou Canon EOS M10. Nyní (březen 2017) stojí pod deset tisíc a umí opravdu skvělé fotky…

Abych nebyl špatně pochopen: i nadále budu doporučovat, ať si raději trochu připlatíte a koupíte něco mírně pořádnějšího, ideálně zrcadlovku.

Nic to ale nemění na tom, že onen víkend, kdy jsem si s tímto Canonem hrál, mi neustále běželo hlavou ono klíčové “za ty peníze to je prostě velmi dobré!”.

Zrcadlovkový čip, téměř zrcadlovkové obrazové výkony

Pražský hrad v noci
Na běžný provoz je to prostě opravdu zajímavý foťák za skvělé peníze (ISO 1600) Neupravená fotka v plné velikosti.

Hlavní a klíčovou charakteristikou tohoto foťáku je fakt, že má APS-C čip, tedy velikost snímače běžnou hlavně v zrcadlovkách. To samo o sobě znamená, že ty fotky prostě nemohou být úplně špatné.

Což nejsou – jak můžeme zahlédnout na této stránce z únorového masopustního víkendu, při troše snahy je možné vytáhnout z Canonu M10 opravdu pozoruhodně slušné fotky.

Čip s rozlišením 18 megapixelů zkrátka dokáže zachránit opravdu ledasjakou situaci a v zásadě je možné jeho obrazovou kvalitu srovnat s pár let starými začátečnickými zrcadlovkami.

Ta formulace, že foťák je se zrcadlovkami srovnatelný “jen v zásadě”, je klíčová – pokud se držíme srovnávání kvality fotek, zrcadlovky mají ve svých základních setech přece jen výrazně lepší objektivy než setové sklo patřící k této řadě foťáku, tedy EF-M 15-45 mm f/3,5-6,3 IS STM.

Skanzen Kouřim
Masopust ve Skanzenu Kouřim – výsledky budou srovnatelné se zrcadlovkami (byť mírně starších typů), nejnovější stroje jsou obrazově přece jen samozřejmě o kus dál (plus objektiv zde není úchvatný)… Ale i tak to je skvělý výsledek. Neupravená fotka v plné velikosti.

A samozřejmě ono srovnání se týká kvality obrázků, což je parametr sice zásadní, ale jakmile se pustíme do dalšího porovnávání kouzlo Canonu M10 může trochu pominout. Ovládání je jen velmi základní, čudlíků opravdu minimum, chybí hledáček, foťák je líný, atp.

Přesto platí to základní: pro nenáročné rodinné a cestovatelské focení patrně nenajdeme tak levný foťák, tedy foťák s tak dobrým poměrem cena / výkon.

Kam patří Canon M10

Canon EOS M10 není žádná novinka – představen byl v říjnu 2015. Pořádně ho otestovat jsem se odhodlal až po bezmála roce a půl, ta cena pod deset tisíc mi prostě přišla zajímavá – a mnoho čtenářů se mě na něj navíc ptalo.

Až doposud jsem byl schopen pouze konstatovat, že jde o “ořezanou” verzi modelu Canon M3, pro niž platilo tehdy to samé: nabízel zajímavý poměr cena výkon a velmi slušné obrazové výstupy (recenze zde).

Velikost čipu tu je prostě poznat, výsledky jsou velmi slušné… Neupravená fotka v plné velikosti.

Popravdě, celá řada M je tak trochu záhada. Nebo přinejmenším nejasnost – byla i je odpovědí Canonu na touhu lidí mít něco “malého a dobrého”, nicméně odpovědí tak trochu polovičatou. Protože ač o bezzrcadlovkách od Canonu šlo říci mnoho dobrého, vždy tam bylo “ale” konstatující, že ty zrcadlovky byly vždy přece jen lepší volbou (lepší výkony, rychlost, nesrovnatelný výběr objektivů atp.).

Trochu to změnil konec roku 2016, kdy se na trhu objevila “první pořádá bezzrcadlovka” Canon M5 (recenze zde) – tedy foťák šikovný, ale poměrně drahý, a hlavně takový nějaký polovičatý. A pořád tedy není jasné, zda řada M má nějakou zásadnější budoucnost.

Na každý pád nové modely této řady znamenají i trochu více energie pro stroje jako je právě Canon M10 – přibývají objektivy, příslušenství, více se o nich mluví.

Divoká Šárka
Tady je „síla“ většího čipu poznat poměrně zásadě – více méně nudná scéna v nudné světle přece jen dopadne o něco lépe než z kompaktů… Neupravená fotka v plné velikosti.

Canon EOS M10 – s rychlostí nepočítejte

To opravdu podstatné už bylo řečeno: fotky z toho foťáky lezou opravdu velmi slušné – a věcně řečeno, to je to podstatné: za ty peníze zkrátka nelze čekat nic moc zásadnějšího.

Seznam věcí, co tento foťák nemá, by tedy byl dlouhý, jak už jsem zmínil výše, ovládání je opravdu jen zcela základní. Není tu ani onen oblíbený čudlík/kolečko na přepínání režimů…

Skanzen Kouřim
Fotit cokoliv rychlejšího je opravdu bolestné: foťák je líný, reakce jsou pomalé… Nezbývá, než nacvakat mnoho obrázků a pak mazat a mazat… Neupravená fotka v plné velikosti.

Zkrátka, je třeba se poměrně zásadně přátelit s dotykovým menu. Dlužno tedy říct, že při troše snahy je možné poměrně rychlou kombinací dotyků na displeji a točením kruhovým ovladačem u spouště vcelku rychle nastavit ledacos. Plus, displej je výklopný, což mně osobně u těchto malých foťáků dosti těší.

Co naopak nejde u Canonu M10 čekat, je jakákoliv rychlost – je to prostě stroj značně líný… Ostření je pomalé, reakce taktéž. Testoval jsem ho na masopustní veselici a opravdu dost trpěl při snaze zachytit rychlé taneční reje. Pak jsem prostě přepnul do sériového snímání a cvakal jak o život s (oprávněnou) vírou, že to nějak dopadne.

Mimochodem, foťák jsem testoval paralelně s dalším “malým a šikovným” foťákem, a to kompaktem Canon G9 mark ii (recenze zde)… Ten byl tedy schopen pracovat výrazně rychleji a dokonce v některých situacích byly i fotky z něj o něco lepší (což však čtěme spíš tak, že ten malý kompakt umí opravdu hodně, než že zde zkoumaný stroj byl nešikovný).

Pro koho je Canon M10

Pro koho je Canon M10? Jak již bylo řečeno: primárně odpovídá na poměrně častou otázku, co koupit, když opravdu zájemce šetří každou korunu a zároveň tuší, že nebude na foťák klást zásadně velké nároky.

Pořád platí, že koupit nějakou základní zrcadlovku za cca 15 000 Kč je varianta rozumnější než tento stroj za 10 000 Kč. Tedy to spíš otočme: pokud chcete prostě koupit slušný kompakt za 6-7 tisíc, přihoďte oněch pár tisíc navíc a skok v kvalitě bude opravdu dramatický.

portrét
Pro nenáročné rodinné focení to je vcelku rozumná varianta, zde dokonce v nudném umělém světle. Neupravená fotka v plné velikosti.

A to samé platí pro ty, kteří opravdu nechtějí nic moc řešit a jen mačkat. Je to sice přístup špatný a k cíli nevedoucí, ale, inu, takových lidí je pořád dost a dost…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Canon M10 – shrnutí ve dvou větách

Canon M10 je ideální volbou pro ty, kdo chtějí nenáročný foťák, který je nicméně schopný předvést nečekaně dobré výkony v obrazové kvalitě. Hlavní silnou stránkou je “zrcadlovkový” APS-C čip a také cena pod deset tisíc, kvůli níž je možné odpustit foťáku i mnohé slabiny (především rychlost).

Canon EOS M10 X – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížeče  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS M10

Canon M10 je ideální volbou pro ty, kdo chtějí nenáročný foťák, který je nicméně schopný předvést nečekaně dobré výkony v obrazové kvalitě. Hlavní silnou stránkou je “zrcadlovkový” APS-C čip a také cena pod deset tisíc, kvůli níž je možné odpustit foťáku i mnohé slabiny (především rychlost).

Hodnocení redakce:
7.6

Pros

 • skvělý poměr cena / výkon
 • více méně zrcadlovková obrazová kvalita
 • kompaktní rozměry, výklopný displej

Cons

 • foťák je líný a pomalý
 • ovládacích čudlíků je pramálo
 • kvalita objektivu je nevzrušivá
Reklama

12 komentářů

 1. Karel Kopš

  Dobrý den,
  mám starý canon 350 d EOS a k němu několik dobrých originálních objektivů. Je možné je použít pro M 10 EOS.
  Děkuji, Karel Kopš

 2. Co myslíte pod větou “ Při troše snahy je možné vytáhnout z Canonu M10 opravdu pozoruhodně slušné fotky“. Jasně, ale kolik času na jednu fotku znamená „při trošce snahy“. Zatímco se srovnatelnou zrcadlovkou to půjde bez trochu snahy.,,?
  Rozumím, že se ptám poněkud hloupě, toť jen úvaha……

 3. Jan Libich

  Canon M10 je dobrý vstup do APS-C snímače za minimální peníze a ty, co uvítají kompaktnost a přijatelnou kvalitu. Kdo chce však rychlost, dobrou ergonomii a nejmodernější funkce udělá lépe s jinými modely, přesto je fajn, že tu je a za cenu běžných kompaktů nabízí velký čip.

 4. Dobry den,
  zvazuji zakoupeni setu mezikrouzku. M10 neni uplne idealni na foceni makrofotografie a doufam, ze krouzky by mohly pomoci. Nikde se mi nepodarilo zjistit, zda jsou kompatibilni i s M10, ktera nema standardni velikost objektivu. Poradite, prosim?
  Dekuji
  // Lucie

 5. Veronika Gazdová

  Dobrý den, ráda bych pořídila bezzrcadlovku s objektivem a váhám… Canon M10 nebo o několik tisíc dražší Olympus PEN E-PL7? Budu moc vděčná za Váš názor. Foták budu mít hlavně na focení na cestách, dříve jsem vlastnila starší zrcadlovku, která byla hodně těžká a nešťastně jsem ji utopila v oceánu, takže už se mi nechce tolik investovat 😀 Děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je docela nesnadná otázka – ta M10tka je opravdu dosti líná a je to vážně foťák spíše na nenáročné focení, ač z něj při troše snahy jde vytáhnout opravdu hodně, a skoro bych řekl, že i více než z onoho PENu… Ten ale bude rychlejší, lépe ovladatelný atp… Ještě možná zvažte něco á la Fujifilm X-A10, viz https://www.fotoguru.cz/fujifilm-x-a10-recenze/… JR

 6. Zdena Vojtíšková

  Dobrý den,
  potřebuji foťák s velkým snímačem na fotografování rostlin, aby bylo možné fotky použít do publikací. Umí tento Canon dobře makro kytek? Na další funkce nemám velké nároky, ještě aby zvládl přijatelné záběry krajiny, nemusí mít wifi, ani video, jde mi skutečně hlavně o kvalitní fotografie různých rostlin včetně drobných travin. Zrcadlovka je pro mne na celodenní botanické výpravy do terénu příliš těžká. Děkuji za odpověď.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, spíš ne – nevím z hlavy, jak blízko je možné se s tím setovým objektivem dostal, ale obecně platí, že právě tyhle „banální produktové fotky“ á la jídlo, předměty, květiny patří k tomu nejtěžšímu, co si ve focení jde vymyslet… Tedy myslím, že zrcadlovce neutečete, stačí něco malého a základního typu Canon 200D plus nějaké objektivy navíc, zejména pevno padesátku 50 mm / 1.8. Zdravím, JR

   • Zdena Vojtíšková

    Máte pravdu, už se k té zrcadlovce začínám klonit také, jen musí být malá a lehká, mám už nějaké roky. Jaký je, prosím, Váš názor na Canon EOS 1300D? V Megapixelu ho nyní mají za 10790 Kč a vzali by mi na protiúčet starší foťák. Ještě jednou děkuji.

    • Jan Rybář

     Zdravím, ano, to je v zásadě rozumná varianta, byť já spíš lidem radím přece jen dívat se po trochu modernějších strojích… Jen neumím z hlavy říci to podstané, jak moc Vám bude/nebude stačit ten setový objektiv, pokud finance dovolí, kupte hned onu pevnou padesátku (cca 3300 Kč)… JR

 7. Jan Zlínský

  Ahoj, přemýšlím o koupi bezzrcadlového fotoaparátu s objektivem okolo 10 000 Kč… Vítězí u mě dva modely – Panasonic Lumix DMC-GF7 a Canon EOS M 10… Který model je výhodnější si koupit?

  Předem díky…
  J.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*