Canon EOS M3 – bezzrcadlovka s velkými ambicemi (recenze)

Kam zařadit Canon EOS M3? Kdo čeká skvělou obrazovou kvalitu v malém těle za rozumné peníze, bude velmi potěšen, fotky “umí” ten foťák opravu výborné…Kdo nicméně čekal průlomový stroj pro zkušené, foťák, který bude opravdu schopen nahradit zrcadlovku, bude potěšen méně…

Canon M3 recenze
S Canonem M3 je možné kvalitou dosáhnout do nejvyšších pater fotek z foťáků kategorie 15-40 000 Kč. Mouchy to však má… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Proč vlastně píšu recenze na tento web? Snažím se nějak utřídit (sobě i jiným), co kolem nás “běhá” za fotoaparáty a zjistit, o kterých má smysl v různých fázích života fotografů přemýšlet, a na které raději zapomenout.

Nu a otázka otázek zní: Je něco malého a skvělého za rozumné (případně i nerozumné) peníze, co může nahradit pro běžné i pokročilé focení neskladné zrcadlovky? Možných kandidátů je až překvapivě poskrovnu – a jsou to věsměs foťáky firem Sony, Fujifilm, případně Olympus.

Malý a kompaktní, nikoliv však kapesní... Foto: www.canon-europe.com
Malý a kompaktní, nikoliv však kapesní… Foto: www.canon-europe.com

Když tedy Canon ohlásil papírově “nabušený” Canon EOS M3, mnozí zpozorněli – že by Canon poprvé vyrobil skvělou bezzrcadlovku? Až dosud v bezzrcadlovkách a pokročilých kompaktech Canon trochu tápal a není snadné najít mezi jeho výrobky něco “malého, skvělého” – ač loňský kompakt Canon G7 X se, dlužno dodat, velmi  povedl.

A je tedy Canon EOS M3 skvělý? Odpověď zní: ano i ne. A pojďme ji nyní rozebrat.

Canon M3 a opravdu skvělá obrazová kvalita

Jelen zámek Častolovice
V podobných snímcích Canon EOS M3 exceluje – jelen se nehýbe, světlo je skvělé, kvalita perfektní… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Nu ano, obrazová kvalita (tedy “jak ten foťák vlastně fotí?”) je zkrátka oním zcela klíčovým parametrem. Nu a v této otázce opravdu není co řešit: jak se můžete přesvědčit na této stránce na fotkách z několika dní intenzivního testování, obrazová kvalita je prostě skvělá (všechny fotky jsou foceny setovým objektivem 18-55 mm).

Dlužno připomenou, že jde o bezzrcadlovku s velkým čipem APS-C (stejné velikosti jako začátečnické zrcadlovky) s úctyhodným rozlišením 24 MP. Pravda, ono opravdu velké rozlišení čipu mě spíš znervózňovalo – 24,2 miliony pixelů zní sice na první pohled skvěle, hodně zákazníků to naláká, praxe minulých let však ukazovala, že “megapixelové závody” spíš kvalitu snímků ohrožují (často zbytečně zvedají šum, Nikon by mohl vyprávět).

Canon EOS M3
I setový objektiv 18-55 toho zvládne hodně…. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Canon i to “reklamně vysoké” rozlišení zvládl dobře a šum je v případně tohoto foťáku poměrně snesitelný i při vyšších hodnotách ISO – netřeba se tedy bát, že by kvalita fotek byla výrazně nižší už třeba při relativně nízkých hodnotách á la 1600 (což se kvůli “mnoha” pixelům děje u této kategorie foťáků překvapivě běžně…).

A zatímco ještě v minulosti velmi nedávné bylo spíš výjimkou zjistit, že kvalita menších foťáků je srovnatelná se zrcadlovou, zde o o tom vůbec netřeba debatovat. Spíš je možné říci, že Canon M3 některé méně povedené (a mírně starší) zrcadlovky klíčové kategorie 15-30 000 Kč hravě překonává.

Najdete v e-shopech
od
Canon M3 jsem zkoušel v různých situacích, různých světlech “cestovatelsko-rodinného focení” a byl kvalitou fotografií opravdu nadšený (což se není opravdu běžné). Zkrátka, tento foťák toho zvládne nebývale hodně.

A teď tedy, ptáte se, co je to “ale”? “Ale” je v tom, že foťák nesplnil to, co jsem od něj tak trochu čekal: že opravdu vytvoří alternativu k zrcadlovkách stejné cenové kategorie. Což nevytvořil, bohužel…

Hledáček by se hodil…

Canon EOS M3
Zrovna u tohoto obrázku neplatí, že by zrcadlovka zvládla víc – je statický a obrazová kvalita tedy může vyniknout… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Canon M3 jsem testoval na stejných místech jako foťák, který již rok drží první příčku mého pomyslného seznamu “skvělý foťák za rozumné peníze”, což je Canon EOS 100D, relativně kompaktní zrcadlovka poskytující za cca 15 000 Kč de facto stejné výkony jako prakticky cokoliv jiného v kategorii až do cca 40 000 kč.

Nu a právě k tomu foťáku se mi při testování Canonu M3 vracely myšlenky poměrně často – nu ano, má o trochu menší rozlišení, ale prostě toho umí v některých zásadních položkách opravdu víc…
Jinými slovy: pokud bych měl v jedné větě shrnout poněkud metafyzickou výtku na adresu Canonu M3, zněla by: “Zrzcadlovky podobné velikosti toho pořád zvládnout víc”. Tečka.

První chyták zní: tenhle foťák nemá hledáček. Ne, nelpím na starodávných konceptech, jen prostě vím, že za slunného dne prostě na zadním displeji vázně není nic vidět. Abych nebyl špatně pochopen – bez hledáčku se dá hravě žít, ale v některých situacích je to krušné. Jistě, hledáček se dá dokoupit, ale levný ani skladný rozhodně není.

Rychlost Canonu M3 trochu vázne

Canon OES M3
U focení dcer je nutno vynaložit značné úsílí a mnoho zmrzliny, aby modelky zůstaly na pár okamžiků v klidu… Zde by rychlejší zrcadlovka prostě pomáhala více… Foceno v přirozeném světle… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Problém druhý mi vlastně přišel možná zásadnější: Canon M3 je trochu líný – nebyl jsem ho schopen přinutit k poměrně zásadní věci: ke snímání rychlých sekvencí, při nichž nicméně nepoužívám sériové snímání. Tedy sérií fotek, kdy tedy potřebuji hodně rychle cvakat za sebou, ale zároveň mít nad oněmi cvaknutími kontrolu. Nu a zkrátka prodleva mezi okamžiky, kdy vám foťák umožní za sebou zmáčknou spoušť je prostě o pár zlomků vteřiny delší, než je zdrávo, což mě místy dovádělo opravdu ke vzteku (a vzpomínkám na zrcadlovky).

Dlužno říci, že tyto požadavky nejsou nesmyslné – zvládá je hlavní konkurent, jímž je Sony A6000, který za v zásadě srovnatelnou cenu nabízí hledáček, rychlost vskutku ďábelskou i velmi dobrou obrazovou kvalitu, a mírně výše cenově stojící stroje od Fuji (například Fujifilm X-E2), případně i foťáky od Olympusu (ty nicméně trochu znevýhodňují menší čipy).

Zkrátka ona myšlenka, že zrcadlovka to není, se bude vracet poměrně často – a zlí jazykové budou parně opakovat, že to není úplně náhoda – že pro Canon je stále klíčový trh se zrcadlovkami a bezzrcadlovky jsou stále mírně opomíjení příbuzní, které není zase tak důležité cpát vpřed… Ostatně, Canon M3 se nedá koupit v USA, není určen pro tamní trh… Zda to s sebou souvisí? Nevím, ale zajímavé to je…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Opravdu povedené ovládání

Canon EOS M3
Pro rychlé ovládání / korekce je foťák dobře vybaven ovládacími „čudlíky“… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Abych tento článek nepřetočil kamsi do negativna: to podstatné, tedy skvělé fotky – zvládá tento foťák opravdu výborně a oné jisté pomalosti si většina uživatelů ani nevšimne…Navíc si Canon EOS M3 zaslouží pochvalu i za vcelku přívětivé ovládání: kolečko na ovládání korekce expozice je opravdu šikovné (a zdaleka ne samozřejmé).
Taktéž měl velmi zaujalo další “kolečko”, kterého jsem si všiml asi až po třech hodinách používání, a to kolečko obkružující tlačítko spouště. Hodí se na rychlé nastavování parametrů například při manuálním režimu…

A za zmínku stojí též blesk, který navzdory malým rozměrům dokáže opravdu výborně činit to, co má blesk činit především: tedy prosvěcoval stíny za plného slunce (ne všechny foťáky této kategorie to obstojně zvládají…)

Canon EOS M3 a objektivy

Canon EOS M3
Pro podobné záběry by se možná hodilo trochu čarování s objektivy, nutné to však není… Foceno v přirozeném světle…

Na tuto bezrcadlovku pasují objektivy s bajonetem typu M, tedy speciální bezzrcadlovková řada. Dodnes, troufám si říci, nikoho moc nezajímala, do budoucna o tomto třetím typu bajonetu budeme asi slýchat více… Na tělo bude možné nasadit i zrcadlovkové objektivy typu EF a EF-S, ale pouze s použitím speciálního adaptéru.

Jak moc to bude praktické a použitelné? Uvidíme! Jisté pochybnosti tedy mám, protože zvětšený adaptér “ukradne” foťáku nemalý díl klíčové vlastnosti: kompaktnosti…
Sám jsem se o tom přesvědčil ve chvíli, kdy jsem se s dětmi balil na ony čtyři testovací dny “za město”… Původně jsem chtěl přibalit i adaptér a jeden či dva “zrcadlovkové” objektivy. A pak ovšem vše nechal doma, pověsil si foťák na krk a spokojeně odjel do lesa… Od toho tu, ostatně, bezzrcadlovky jsou…

Canon EOS M3 – co se povedlo

Canon EOS M3
Canon EOS M3 bude usilovat o pozice v klíčovém segmentu „malých a skvělých“ fotoaparátů. Foto: www.canon-europe.com

Opravdu skvělá obrazová kvalita
Canon EOS M3 patří v obrazové kvalitě k naprosté špičce všech fotoaparátů v klíčové kategorii 15-40 000 Kč. Pro naprostou většinu (nesportovních) situací prokáže skvělé služby.

Slušný poměr cena výkon
Vzhledem k ceně kolem 19 000 Kč (jaro 2015) jde o poměrně velmi slušný poměr cena výkon – k tak dobrým fotkám se “levněji” v kategorii malých foťáků v podstatě nedá dostat.

Snadné ovládání
I pokročilé uživatele potěší snadné ovládání, které umožňuje pohodlné nastavení foťáku v obyčejných i světelně složitých situacích.

Canon EOS M3 – na co pozor

Canon EOS M3
Pro běžné focení více méně statických věcí bude skvělým pomocníkem… Jen ten hledáček, ten by se hodil… Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Zrcadlovkám se mnohdy nevyrovná
Poměrně zásadním limitem tohoto foťáku je, že není revoluční – není to stroj, o němž by se dalo zvolat “zapomeňte na zrcadlovky, doba bezzrcadlovek je definitivně tu!”. To se zvolat nedá a faktem je, že za zhruba srovnatelné peníze nabízejí zrcadlovky výrazně více možností (ne nutně v kvalitně snímků, ale v ovládání a pořizování snímků v náročnějších podmínkách).

Chybí hledáček a rychlost kulhá
Chybějící hledáček je poměrně zásadní slabina – hledáček se prostě hodí. Stejně tak je třeba dát pozor na jistou “lenost” Canonu M3 při rychlém (leč nesekvenčním) focení…

Výběr objektivů je omezený
S touto bezzrcadlovkou je třeba používat speciální objektivy řady M… a jejich výběr je pochopitelně výrazně omezený. Přes adaptér jsou použít i objektivy jiné, ale čas ukáže, zda to bude v praxi použitelné…

Canon EOS M3 – Cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Canon EOS M3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Canon EOS M3

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Canon EOS M3 nabízí skvělou obrazovou kvalitu, která nadchne začátečníky i pokročilé. Nedokázal však utéci ze stínu zrcadlovek, což je jistý limit. Datum: 1. června 2015

9 komentářů

 1. Pingback: 7 rad, jak vybrat cestovatelský foťák | HedvabnaStezka.cz

 2. Jan Libich

  Canon M3 je tu pro ty, co se nechtějí tahat se zrcadlovkou. Pokud Vám větší hmotnost nevadí, tak je lepší za stejné peníze pořídit zrcadlovku. Řada M Caonu tady není průkopnická jako Z od Nikonu, kde jsme na full framu. Takže největší konkurencí pro něj bude skutečně Sony a FujiFilm.

 3. Díky za dobrou recenzi. Jsem spokojený majitel M3 kterému jsem přešel od M1, pouze jsem ho doplnil o výborný hledáček EVF-DC1. M3 používám jako druhé tělo k 6D anebo v cestovní verzi, kde se čtyřmi objektivy a brašnou váží 2,5kg. Uvažoval jsem o přechod na M5, ale přišel bych o dost peněz, výklopný hledáček, výklopný blesk a lepší skladnost. Myslím, že pokud někdo shání cestovní foťák, tak M3 s EF-M 18-150mm určitě stojí za úvahu.

 4. Mám M1 jako druhé tělo k 70D, používám i objektivy EF a EF-S, takže adaptér se opravdu osvěčil, ale je si pořídit si grip, aby so foťáček dobře držel. sice nemá hledáček, ale za malý peníz, se dá dokoupit zvětšovací hledáček, opravdu praktická věcička. Chci přejít na m3 kvůli wifi a vzdálenému řízení. Jinak dík za dobrou recenzi.

 5. Tomáš H.

  Dobrý den,
  moc hezká recenze a děkuji za ni, jistě bude hrát roli při mém výběru nového fotoaparátu.
  Když to zjednoduším, nechci zrcadlo a nejde mi o hledáček.
  Co chci: kvalitní snímky a kvalitní video – včetně dobrého zvuku.
  Můj výběr buď tento M3, nebo G1X MII, nebo Sony A5100 či 6000.
  Hold jsem leta u Canonu a vyhovuje mi jejich menu a nastavení. Ale tyto Sony jsou víceméně taky zajímavý kousky.
  Díval jsme se na zvětšené fotky obou Sony a pak na této M3 a jednoznačně mohu tedy říct, co oko moje vidělo, na jemném dipleji, že s přehledem dá tento foťák Soňáky do kapsy.
  Zdálo se mi, že vidím jakoby lehké proužky přes celou fotku horizontálně.

  A tak se ptám, jaký by jste měl názor pane Rybáři na výběr z mých požadavků?

  Ps. a nebude náhodou Sony vydávat řadu 7000 či 6100 ? Přeci jen už je to chvilka od uvedení na trh, to samé jestli Canon neudělá u G1 X MIII. Pač to co má nyní Canon G1 X v sobě za objektiv, to je prostě luxus. Alespoň dle mě. Takovýhle objektiv by samotný stál víc jak 20k. 😉

  Pište určitě dál, recenze jsou fajn! Díky.

  • Dobrý den, z onoho seznamu bych vypustil G1X ii, a ano, ty soňáky jsou opravdu oba velmi povedené, na vrcholku mého top seznamu malých foťáků… Nu a to je opravdu zajímavé otázka, co má lepší obrazovou kvalitu – já si to prostě netroufnu říct, protože mezi těmi testy uplynul skoro rok a musel bych je mít vedle sebe… Jisté je, že M3 fotí skvěle… Jen tedy pozor na tu lenost/pomalost, má problém udělat dva obrázky v rychlém sledu za sebou (tedy dvě stisknutí spouště rychle za sebou…)…. Tak držím palce, JR

   • Tomáš H.

    Tak děkuji za odpověď.
    Možná že nakonec ten Sony vezmu, kdykoliv ho mohu kdyžtak prodat a vzít zas osvědčený Canon.
    Pak se ještě ozvu jak jsem spokojený majitel… 😉

    Jsem zvědavý na další Vaše testy! Držím pěstě…

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama