Fujifilm X-E2 – malý a dravý vyzyvatel zrcadlovek (recenze)

Recenze Fujifilm X-E2 se dá shrnout v jedné jediné větě: je to jedna z několika mála bezzrcadlovek, o kterých má opravdu smysl uvažovat jako o skvělém rodinném či cestovatelském foťáku. Což je opravdu víc, než se může zdát na první poslech.

Hostětín
Nejsilnější stránka tohoto foťáku: obrazová kvalita je prostě výborná. Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Fujifilm X-E2 jsem se rozhodl otestovat až napodruhé – před rokem jsem dal přednost “jednoduššímu” bratříčkovi s názvem Fujifilm X-M1. Nyní (jaro 2015) jsem si na test X-E2 se setovým zoom XF18-55 půjčil a podrobil ho přes Velikonoce intenzivnímu testování…
Proč to rozepisuji tak zeširoka?
Protože to je vlastně docela důležité: zaprvé, před rokem stál základní set ke čtyřiceti tisícům, což mi přišlo při mém hledání něčeho “malého, skvělého za rozumné peníze” nesmyslně moc.

A zadruhé: při onom pátrání jsem zjistil, že ty dobré malé věci prostě vždy stojí kolem 20 000 Kč a je třeba vyšší cenu přijmout jako realitu. Nu a Fujifilm X-E2 s jedním objektivem nyní pořídíte za cca 27 000 Kč, což už je cena přece v zásadě snesitelná. On toho totiž tenhle foťák umí opravdu nebývale hodně, což teď pojďme rozebrat.

(Aktualizace červenec 2016: Fujifilm představil nástupce tohoto modelu s názvem Fujifilm X-E2S. Rozdíly jsou více méně kosmetické, čip a všechny podstatné vlastnosti původního typu zůstávají – recenzi si můžete příčíst na linku Fujifilm X-E2S recenze.)

Fujifilm X-E2 na špici “malých a dobrých” strojů

Test Fujifilm X-E2
Barevné podání je opravdu výborné – barvám můžete pomoci poměrně rozumným filtrem simulujícím slavné diáky od Fujifilmu. Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pokud jste již zahlédli nějaké další recenze na mých stránkách, asi už tušíte, co obvykle odpovídám na dotaz “co si mám koupit za foťák?”… Říkám: Kupte si zrcadlovku. A z fleku jsem schopen doporučit, z jakých je dobré vybírat – tam je to opravdu poměrně jasné.
Pokud je součástí otázky věta “ale já nechci zrcadlovku, chci něco malého na cestu kolem světa nebo na cyklovýlety po Šumavě”, budu s odpovědí dost zápasit.
Zkrátka, kategorie malých  dobrých věcí je sice nesmírně důležitá, ale stále (marná sláva) poněkud plonková.

Najdete v e-shopech
od
Existují opravdu skvělé kompakty, které v šikovných rukou dokáží zázraky (například Sony RX100 iii), existují labužnické stroje s pevným objektivem, velkým čipem a tedy skvělou optikou (například neprávem opomíjený Nikon Coolpix A).
Ale pokud hledáte něco univerzálnějšího, s čipem velikosti APS-C (tedy začátečnických zrcadlovek), seznam bude hodně krátký. Popravdě, na tom mém bude jen velmi dobrý Sony Alpha A6000 a právě zde zkoumaný Fujifilm X-E2.
Že to je trochu zdlouhavý úvod? Možná ano, ale bez něj není možné pochopit, že Fujifilm XE2 má opravdu v peletonu foťáků poměrně výsadní postavení…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Fujifilm X-E2: opravdu skvělá kvalita fotek

Recenze Fujifilm X-E2
Kvalita je nesporně srovnatelná se špičkou zrcadlovek s čipem APS-C. Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jak píšu ve všech recenzích na tomto webu, parametrem zcela klíčovým pro mě je obrazová kvalita, tedy odpověď na zásadně-banální otázku: “Jak ten foťák fotí?”
Krátká odpověď zní: opravdu skvěle, ba výborně. Psát jako obvykle, že “kvalita je srovnatelná se zrcadlovkou se stejně velkým čipem” by bylo vlastně nepřesné. Kvalita je nejen srovnatelná, ale spíš vyšší. Samozřejmě, je to trochu subjektivní hodnocení, ale jak vyplývá z fotografií na této stránce, fotky jsou opravdu skvělé. Ano, ze špičkových “entry-level” zrcadlovek vytáhnete kvalitu stejnou, ale ty obyčejnější z nich Fujifilm X-E2 opravdu poměrně výrazně předbíhá.
Svým způsobem pro pro mě zde mohla tato recenze skončit, o to prostě jde především: Fujifilm X-E2 prostě nabízí skvělou kvalitu fotek ve velmi kompaktním těle, a to vše za více méně rozumné peníze. Tečka.
Pojďme přece jen zkoumat dál… Pár zajímavých věcí nás ještě čeká.

Recenze Fujifilm X-E2
Ty barvy a celkový „pocit“ je prostě výborný. Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pro nás, co někdy trochu nostalgicky vzpomínáme na doby focení na negativy a hlavně diáky, je prostě neodolatelným pokušením nastavit si možnost fotit do režimů jako Provia, Velvia atp… Elektronicky simulují to, co v minulosti poměrně nedávné vyneslo Fujifilm na čelo “tradičních” materiálů: tedy barevné podání. Prostě cvakáte a baví vás, jak se na kartu ukládají fotografie s opravdu lákavě teplými barvami simulujícími ty staré dobré diapozitivy…

I detaily foťák s trochou snahy zvládne... Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
I detaily foťák s trochou snahy zvládne… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Tedy: jak už jsem zmínil, Fujifilm X-E2 patří k těm několika vzácným strojům, které si může zkušený fotograf nenápadně pověsit na krk a vyrazit na divokou cestu kolem světa. (Což mnozí opravdu dělají, v ČR například Marcel Konečný, který si z mnohaleté lásky k značce Fuji pořídil i nyní již bezmála legendární e-shop  – viz Fujifoto.cz.)

Možná si právě říkáte: no ale není prostě lepší neexperimentovat s menšími značkami typu Fujifilm” a držet se “velké dvojky”, tedy Canonu a Nikonu? Rozhodně ne! Tato úvaha platí pro zrcadlovky, pro bezzrcadlovky ne, tam patří ke klíčovým hráčům právě ty “jiné” značky: Fujifilm, Sony, Olympus…

Jistá slabina Fujifilm X-E2: rychlost

Fujifilm X-E2
Foťák zvládne opravdu vše, co náročný cestovatel potřebuje – i trochu kýče (ideálně statického)… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Není třeba, abych se pouštěl do analyzování různých funkcí tohoto foťáku, stačí konstatovat, že ovládání je velmi sympatické a dobře vymyšlené (byť se asi i jako zkušený fotograf budete muset “ponížit” nahlížením do manuálů, některé čudlíky a funkce jsou prostě jinde, než byste čekali).
Velmi mile mě překvapilo, že úroveň šumu byla velmi snesitelná i při vyšších hodnotách (například 6400), kdy už některé obyčejnější zrcadlovky poměrně hodně “nestíhají”…
Možná to je i kvůli tomu, že foťák se neučastní „megapixelových závodů“ – má jen 16MP, což pro tento typ fotek stačí (a čím více pixelů narvaných do menších čipů, tím více šumu…)
Pravda, občas mě trochu lezlo na nervy, že foťák pomalu zaraagoval při přiložení hledáčku k oku (pomalu zapnul zobrazení v hledáčku), ale to budiž odpuštěno, možná jsem to jen neuměl ovládat.

Recenze Fujifilm X-E2
V této situaci (zpěvačky a tanečníci na pódiu za jasného světla) se teleobjektivu opravdu moc ostřit nechtělo… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jedinou slabinu, a to dle poměrně zásadní, zahlédnete ve chvíli, kdy vám přestane stačit (velmi slušný) setový objektiv XF18-55 a začnete se pídit po něčem “delším”.
Slabina má dvě části: to první je cena – jedinou možností univerzálního zoomu je Fufinon XF 55-200mm F3.5-4.8 R LM OIS, a ten stojí cca 18 000 Kč. Což je ve chvíli, kdy hledáme “malou a dobrou náhradu za zrcadlovku” prostě moc. Pokud podobný problém začnete řešit u zrcadlovky, bude stačit cca 8000 Kč… Cena 25 – 28 000 Kč za set tělo + základní zoom je více méně rozumná. Přikupovat za další 18 000 Kč zoom delší, to už trochu hru mění…

Fujiilm X-E2
V kombinaci se setovým objektivem 18-55 mm je to opravdu jedna z mála možností, s jakým malým a dobrým strojem vyrazit na cesty… A ještě dobře vypadá… Foto: www.fujifilm.co.jp

Druhá část slabiny je možná zásadnější: zoom prostě nepatří k nejrychlejším (řečeno diplomaticky). Pokud jste zvyklí ze zrcadlovek za 15 000 korun namáčknout a bleskurychle zaostřit, na to prostě s tímto zoomem zapomeňte. Nu ano, ani ostření se setovým XF18-55 není bleskurychlé, ale je zcela dostačující.
Snaha zaostřit se zoomem 55-200 je ovšem opravdu bolestný zážitek. Zkoušel jsem při focení (pravda hodně kontrastní) scény zpívajícího folklórního souboru a pak to prostě vzdal.
Tedy: Fujfilm X-E2 pro mnohé uživatele bude existovat pouze tehdy, když nebudou chtít zoomovat. Což, dodejme, u tohoto typu foťáku je věc v zásadě přijatelná… Alespoň máte vyřešené dilema, zda na cesty vláčet i druhý objektiv.

Fujifilm X-E2 – co mě potěšilo:

Recenze X-E2
Foťák velmi dobře zvládne i světelně složité scény… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Skvělá obrazová kvalita
Tento fotoaparát je zcela výjimečný svoji obrazovou kvalitou, prostě skvěle fotí a ve zkušených rukou zaručuje, že ve většině (více méně statických) situací se není třeba bát odložit zrcadlovku i vyšších kategorií.

Skvělá práce s barvami
I zavilí nepřátelé přednastavených filtrů zde podlehnou kouzlu možnosti velmi decentně, a přece výrazně posílit barevné tóny v obrázcích – tedy simulovat “staré” diapozitivy.

Velmi dobré ovládání
Fotoaparát se velmi dobře ovládá a nabízí vše, po čem touží srdce zkušeného fotografa bloumajícího na dovolené uličkami evropských či asijských měst.

Fujifilm X-E2 – na co pozor:

Fujifilm X-E2
I bez dlouhého zoomu se dá žít… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Na dlouhé sklo je třeba zapomenout
Přikoupit si teleobjektiv 55-200 mm je hodně drahé (cca 18 000 Kč) –  tato cena rozbíjí rovnici “skvělý foťák za rozumné peníze”.

Autofokus je pomalejší než u zrcadlovek
Autofokus je opravdu líny, což u “kratších” zoomů téměř vůbec nevadí, při použití s objektivem 55-200 mm to je však na hranici snesitelnosti.

Hledáček občas “drhne”
Hledáček se při mých pokusech v silném slunci občas nedokázal i vteřinu zapnout (tj přepnou zobrazení na zadním displeji do hledáčku), ale možná to jen neumím či jsem měl stroj špatně nestavený.

 

Kolik Fujfilm X-E2 stojí? Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm X-E2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Fujifilm X-E2

Hodnocení: 9/10
Shrnutí recenze: Fujifilm X-E2 patří k naprosté špičce velmi prestižní kategorie malých a přece dobrých foťáků, které jsou při malých rozměrech schopny konkurovat zrcadlovkám. Obrazová kvalita a barevné podání jsou opravdu výborné. Datum: 13. dubna 2015

17 komentářů

 1. Jan Libich

  FujiFilm umí dělat skvělé foťáky, už řada S7000, S9500/9600 a S5600 byla ve své době dost dobrá, navíc skvělým čipy šestiúhelníkovými buňkami nebo zdvojenými, to bylo ve své době opravdu trefa do černého, zrcadlovky S1-S5 a pak přišla éra těchto bezzrcadlovek. Tady musím říci, že je moc škoda, že tu není double zoom set laciný jako u M1, tu jsem opravdu uvažoval koupit, takhle s jedním objektivem je to takové nijaké a ty ceny objektivů jsou opravdu pekelné a je to velká škoda jinak skvělých foťáčků.

 2. Dobrý den, prosím o radu,rozhoduji se momentálně mezi 3 fotoaparáty . Fujifilm X-E2S, Sony A6000 a Canon 100d (set z Alzy). Na Fuji se mi líbí zpracování a styl, u Sony zase váha a rozměry a u Canonu cena setu s dvěma objektivy. Ale teď to nejdůležitější jaká je výsledná kvalita fotografii při foceni setovymi objektivy, myslím tím neupravovaných fotek? Skutečně stačí vyjít s dodávánými setovými objektivy? Momentálně fotím stařičkým Nikonem D70 a setovým 18-70 objektivem. Fotím rodinku, výlety, dovolené atd., takže předpokládám,ze vše bude lepší.
  Děkuji za odpověď. K.

  • Jan Rybář

   Já osobně bych z těchto foťáků určitě zvolil Fujifilm X-E2S, tam jde relativně objektivně říci, že výsledné fotky budou obecně mírně lepší než u těch druhých dvou. A ano, právě ten setový objektiv k X-E2S patří k tomu nejlepšímu setovému, co je. Jen pozor na ten chyták: k Fujifilmův nejdou dokupovat žádné rozumně fungující zoomy (a když ano, jsou pekelně drahé)… Sony má výraznou silnou stráku, a to je bleskové ostření, které naopak u Fuji není nic moc… Zdravím, JR

 3. Dobrý večer pane Rybáři,

  potřeboval jsem druhý a malý fotoaparát k zrcadlovce a měl jsem pár tipů…Díky Vašemu webu jsem se rozhodl a pořídil Fujifilm X-E2S + Fujinon XF 18mm F2 R … Myslím, že velice slušná kvalita a s tímto sklem se to ještě povýšilo!Mám ho téměř měsíc a jsem opravdu nadšený 🙂 zrcadlo zatím neopustilo batoh…
  Děkuji a budu moc rád doporučovat…
  Hezký večer
  Grebson

  • Jan Rybář

   Dobrý den, tak blohopřeji k nákupu, ano ano, je to šikovný stroj – a popravdě řečeno si ho časem koupím též… A to pevné sklo jest též skvělá věc… Já tu verzi „S“ před pár dny dotestoval, brzy napíšu recenzi – vše je hodně šikovné, jen občas mi přijde tak rychlost přece jen trochu líná… Na druhou stranu: nic vlastně jiného lepšího a se zrcadlovkou srovnatelného není, tedy není moc co řešit…

 4. Dobrý den
  Rád si pročítám Vaše stránky a zjímalo by mne Váš názor.Vyplatí se koupit “ Fujifilm X-E2 + XF 18-55mm f/2,8-4,0 R LM OIS+XC 50-230mm f/4,5-6,7 OIS-cca 27000,-„nebo radši „Canon EOS 100D + 18-55 mm IS STM + 55-250 mm IS STM -cca 20 000,-(-1300,- cash back)“a to z pohledu kvality výsledných fotek?
  Velikost aparátu bych v tomto případě neřešil,delší ohnisko u objektivu canon také ne.Vím že s Fuji se dá při focení pěkně pohrát (mám kompakt x10) u canonu nevím.Jde mi spiš o ten výsledek.Poznám ten rozdíl 7000 Kč ?Ty objektivy od Fuji jsou údajně (podle recenzí 🙂 hodně dobrý.
  Pokud si najdete čas,budu rád když mi napíšete Váš názor.Přeji Vám i Vašim blízkým hezké Vánoce a pohodový rok 2016.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já bych z této dvojice určitě koupil to XE-2, dá se s ním prostě opravdu dělat víc a pokud se s ním naučíte fotit, ano, fotky budou lepší, protože ten Fuji setový objektiv je opravdu velmi dobrý (na rozdíl od toho zoomu, který je hodně pomalý a občas prostě nefunguje)… Canon 100D má též svkělý poměr cena výkon, stritkně vzato fotku typu „dítě a Karlštejn“ vyfotí stejně, ale ta Fujina je prostě o level výš (ta sleva je opravdová – většinou se za 27 000 prodává jen tělo + objektiv…)… Držím palce a i Vám hezký konec roku… JR

 5. Juri01: Jak se vám s tím tedy fotí? prosím o zkušenost taky zvažuji koupi.

  • Dobrý den, já ho měl na testování jen cca týden, tedy ho nevlastním a z delšího horizontu hodnotit nemůžu. Ale není vcelku sporu, že to je jeden z mála kandidátů v kategorii „malý a dobrý“, o kterých má smysl přemýšlet… JR

 6. Dobrý den, děkuji. Pořídil jsem nakonec X T10 18-55. Mám ho od včera, zatím jsem nefotil, mám D90 18-105 a LX5 tak uvidíme jaký bude :-). Hezký den J.

 7. Dobrý den, díky za recenzi. Pořídil jsem x-e2 za 27000 v setu se dvěma objektivy (18-55 mm + 55-230 mm). x-T10 se prodává za podobnou cenu pouze s jedním objektivem. To u mě rozhodlo.

  • Tedy gratuluji a držím palce… A ano, toto je dobrý deal, normálně těch 27 000 stojí jen tělo + jeden objektiv… Mějte se!JR

 8. Dobrý den, tak konec měsíce:-). Který je lepší X T10 nebo X E2? A proč? Děkuji J.

  • Zdravím, no akorád se to dnes nebo zítra chystám nějak sepsat – jasno v tom tedy moc nemám, ideální by bylo oba srovnat opravdu bok po boku… Nicméně osobně bych se přiklonil k X-E2, protože mi přijde jako „pořádnější“ a neplastový foťák… Na druhou stranu jsem nepřišel na nic, v čem by byl X-T10 opravdu horší a v jedné (pro někoho zásadní) vlastnosti má navrch: má výklopný displej, což se hodně hodí při poučliním focení od boku. Co mě na X-T10 štvalo byla rychlost, prostě je to dost líný foťák (poměrně dlouhá prodleva mezi namáčknutí spouště pro probuzní foťáku k focení). Srovna s E-X2 si toto netroufám, nemám ho v ruce.. JR

 9. Dobrý den, který vybrat Fujifilm X-E2 nebo Fujifilm X-T10? Děkuji J.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama