Sony Alpha A6000 – recenze: Povedená bezzrcadlovka

Sony Alpha A6000 má velké ambice: chce být plnohodnotnou náhradou za zrcadlovky klíčové cenové kategorie kolem 20 000 korun. Má „zrcadlovkový“ čip APS-C, úctyhodných 24 megapixelů a zabudovaný hledáček, což je dnes terno. A jaký je můj verdikt po týdnů intenzivního testování? Je to foťák opravdu povedený (byť mouchy se vždy najdou, že?).

Sony Alpha A6000
Když se testuje foťák, je výjimečně povoleno fotit i západy slunce. Ukáže se, jaký má foťák dynamický rozsah… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Přiznávám, dlouho jsem nad značkou Sony hleděl mírně podezíravě (to se příslušníkům kmene Canonistů stává často).  To se ovšem změnilo poté, co jsem si pár dní hrál s opravdu kapesním kompaktem Sony RX100 iii – opravdu mne při testování nadchnul a přesvědčil, že 1. Sony je třeba brát vážně 2. že malé foťáky prostě staré dobré zrcadlovky rychle dotahují.

I proto mě Sony Alpha A6000 (Sony Alpha ILCE-6000) hodně lákal – na rozdíl od výše zmíněného kompaktu už má vše, co má mít zrcadlovka – především mnoho různých užitečných ovládacích čudlíků.

Najdete v e-shopech
od
Jako ostatně u všech recenzí na tomto webu mě především zajímal onen klíčový parametr zvaný obrazová kvalita (tedy „jak ten foťák fotí“) a také odpověď na zásadní otázku, zda Sony Alpha A6000 může pro rodinné a cestovatelské focení nahradit „bachratější“ zrcadlovky srovnatelné ceny.

Odpověď je tu: Ano, obrazová kvalita je opravdu výborná a (ve většině případů) zcela srovnatelná se „začátečnickými“ zrcadlovkami.

Sony Alpha A6000 toho umí hodně…

Sony Alpha A6000
Skladný, nikoliv však kapesní fotoaparát… Foto: Sony

Což je samo o sobě verdikt vskutku zásadní: Sony Alpha A6000 se tedy může zařadit na poměrně velmi exkluzivní seznam cenově dostupných „malých foťáků“ konkurujících zrcadlovkám – patří na něj například Olympus OM-D E-M10 či Fujifilm X-M1.

Pravda tedy je, že se tomuto fotoaparátu nepodařilo vyvolat ve mně takové nadšení jako zmíněný model RX100 iii a nemohu se zbavit pocitu, že setový objektiv (16-50 mm, tedy v přepočtu 24-75 mm, o světelnosti  3,5-5,6) této bezzrcadlovky je pouze dobrý, nikoliv však úchvatný… Ostatně přesně to se ovšem dá říci o setových objektivech „obyčejných“ zrcadlovek…

Obrazovou kvalitu Sony Alpha A6000 nejlépe posoudíte z fotografií na této stránce – většinu z nich jsem pořídil při „pánské jízdě“, při níž jsem putoval s kamarády po východních Čechách. Byl to test v reálných podmínkách, do nichž přesně tento foťák patří: a opravdu mě bavilo, že jsem si ho mohl dát na krk a bez obav vyrazil na kole do lesa (kdo nemá doma full-frame zrcadlovku nepochopí, jak krásný to je pocit nevláčet obří tašku s vybavením).

Sony Alpha A6000 má skvělý hledáček

Marná sláva, pro rychlé reportážní fotky se hledáček hodí (a zvlášť za slunečného počasí, kdy displej není moc vidět). A také se hodí rychlé snímání a schopnost vyfotit 11 obrázků za vteřinu. Čas 1/1600, ISO 1600, clona 14. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Marná sláva, pro rychlé reportážní fotky se hledáček hodí (a zvlášť za slunečného počasí, kdy displej není moc vidět). A také se hodí rychlé snímání a schopnost vyfotit 11 obrázků za vteřinu. Čas 1/1600, ISO 1600, clona 14. Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

To, co tuto bezzrcadlovku opravdu odlišuje od podobných strojů, je zabudovaný hledáček. Přesněji řečeno, zabudovaný hledáček, který opravdu funguje a je radost s ním pracovat – napadá mě jediný fotoaparát, který má v této cenové/výkonové kategorii to samé, a to Olympus OM-D E-M10. Další konkurenti (například Canon G1 X mark II) ho nabízejí samostatně za peníze vesměs velmi nemalé.
Nu a zatímco si už pomalu zvykám, že i bez hledáčku se dá žít (fotit), Sony Alpha A6000 mi hezky připomněl, že – marná sláva – opravdu je s ním život mnohem lepší…

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

„Nejrychlejší autofokus na světě “ se hodí

Hodně detailní výřez z horní fotky - rychle letící tenisový míček je opravdu zmražený v letu, detailů je mnoho, zároveň je patrný i šum... Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Hodně detailní výřez z horní fotky – rychle letící tenisový míček je opravdu zmražený v letu, detailů je mnoho, zároveň je patrný i šum… Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ač se snažím většinou nenaslouchat reklamním sloganům, nemohlo mi zcela uniknout, že Sony Alpha A6000 má dle výrobce „nejrychlejší autofokus na světě“. Je to z hlediska věčnosti tedy skoro jedno – ten, kdo chce fotit sport, bude používat zrcadlovky a ne tyto „nákrční foťáky“. Nicméně jsme kvůli vám, milí čtenáři, neváhal riskovat narušení domácí pohody a fotoaparát vyzkoušel i na mé ženě hrající tenis (dost se vztekala). V takových situacích se oněch až 11 obrázků za vteřinu a superrychlé ostření opravdu hodí.

Nu a vážně, klobouk dolů: foťák místy připomínal kulomet, za hodinu jsem zcela ucpal kartu a upřímně se divil, jak snadno jde tímto foťákem zmrazit v pohybu třeba letící tenisový míček… A ač mě rychlost a režimy ostření vesměs nechávají chladným, v tomto případně to je opravdu vlastnost hodná uctivého zaznamenání.

Trochu méně pixelů by stačilo…

Lázně Bělohrad zámek
Na podobných záběrech (zde zámeček v Lázních Bělohrad) je dobře vidět, kolik detailů dokáže aparát zachytit. A při ISO 100 opravdu není třeba bát se šumu… Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Rozlišení fotoaparátu je opravdu obří – 24 megapixelů znamená, že úroveň zobrazených detailů je při dobrých světelných podmínkách opravdu nebývalá.
Abychom pořád nechválili – je i jedna oblast, v níž má dle mého Sony Alpha A6000 slabší místo – a tou je šum. Při již poměrně malých hodnotách ISO se obrázky dostávají do nebezpečně zašuměné zóny…

Například scény kamarádů pádících na kole temným lesem (fotil jsem na relativně nevelké ISO 3200) jsou prostě zašuměné více, než bych u podobného foťáku (či zrcadlovky čekal) a fotografie posouvají do téměř nepoužitelné zóny.

Stejně tak, pokud začnete zkoumat detaily fotografií při „normálním“ ISO 1600, skoro bych řekl, že je ho tam o trochu více než u srovnatelných zrcadlovek. Pokud máte dojem, že píšu nejistě, máte pravdu – říkat „to šumí více než toto“ je z mnoha důvodů dosti ošidné. Nicméně platí, že šum je nejspíš jediná věc, na kterou si majitelé přecházející ze zrcadlovek musí dávat trochu pozor.

Kdybych byl mudrlant, napsal bych, že Sony prostě cpe do čipů z reklamních důvodů zbytečně moc pixelů (více pixelů zpravidla znamená více šumu) a návdavkem bych Sony vzkázal, že třeba 18 MPix by stačilo a méně by to pak šumělo. Mudrlant ovšem nejsem, a tedy nikomu nic vzkazovat nebudu…
Vlastně jednu věc tedy vzkážu všehomíru:  už opravdu věřím, že éra menších, dostupných a přitom skvělých foťáků začíná…

Sony Alpha A6000 – co mě potěšilo

Sony Alpha A6000
Noční scény by se bez hledáčku fotily opravdu špatně… Testovací obrázek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím…

Povedený hledáček
Hledáček patří k opravdu silným stránkách tohoto fotoaparátu. „Konzervativci“ si uvědomí, že bez něj se opravdu fotí hůře, než se zdá. A zároveň, že i elektronický hledáček (na rozdíl od koukání vzduchem u zrcadlovky) může být příjemný.

Opravdu skvělé ostření
Reklamní slogany v tomto případě nelhaly – ostření opravdu funguje rychle a skvěle. V kombinaci se vskutku bleskovou rychlostí snímání to dává možnost fotit opravdu akční věci (byť to primárně není účel fotoaparátů této kategorie).

Velmi dobré ovládání
Sony Alpha A6000 nabízí to, co je u „malých“ foťáků spíše výjimka: kromě zabudovaného hledáčku má dostatek ovládacích i nastavitelných čudlíků, díky nimž je možné velmi rychle ovládat klíčové funkce (například ISO, zámek expozice, korekci expozice atp…).

Sony Alpha A6000 – na co pozor

Toto není reklama na pivo, nýbrž ukázka toho, že objektiv kreslí opravu velmi dobře (pokud zvětšíte kliknutím obrázek do plné velikosti, na etiketě uvidíte opravdu každý detail). Nároky na objektivy nicméně stále stoupají...
Toto není reklama na pivo, nýbrž ukázka toho, že objektiv kreslí opravu velmi dobře (pokud zvětšíte kliknutím obrázek do plné velikosti, na etiketě uvidíte opravdu každý detail). Nároky na objektivy nicméně stále stoupají…

Šum při vyšších hodnotách ISO
Na šum významně ohrožující kvalitu fotografií je třeba dávat si pozor již při poměrně malých hodnotách ISO, což je patrně jediná opravdu zásadnější výtka, kterou je možné vůči Sony Alpha A6000 vznést. Každý uživatel má hranici bolesti někdy jinde, ale obezřetnost je na místě už při hodnotách ISO kolem 3200.

Kvalita setového objektivu je nevzrušivá
Setový objektiv (16-50 mm, v přepočtu 24-75 mm, 3,5-5,6) je velmi dobrý, nikoliv však úchvatný – v tom tedy Sony kopíruje „zvyklost“ entry-level zrcadlovek. Marná sláva, i v tomto segmentu však může objektiv být opravdu výjimečný (a i Sony to umí, RX100 iii budiž důkazem).

Cena je vyšší než u zrcadlovek
Tělo Sony Alfa A6000 se setovým objektivem se prodává (léto 2014) za cca 22 000 Kč, což je rozumný poměr cena/výkon, pokud chcete mít malý kvalitní „zápisník“ na cesty a nic neřešit. Opravdu „zrcadlovkově“ fotit se ovšem nedá bez i druhého objektivu (teleobjektivu), a cena pak již naskočí na cca 27 000 Kč, což už je hodně. Jinými slovy: zrcadlovky mají lepší poměr cena/výkon. Byť, jasně, jsou větší a méně skladné.

Sony Alfa A6000 – aktuální cena
Není v mých silách monitorovat změny v ceně tohoto foťáku, tedy sem dávám automaticky generovaný přehled z webu Heuréka.

Sony Alpha A6000 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

37 komentářů

  1. Fišer Patrik

    Dobrý den, rodičům už „odchází“ velmi stařičký kompakt Panasonic. Rád bych jim proto koupil něco nového, ale chtěl bych jim koupit něco trochu kvalitnějšího než nějaký kompakt „za pár kaček“. Problém je, že jsou nepolíbeni zrcadlovkami nebo něčím podobným. Myslíte, že je to vhodný foťák pro někoho, kdo o focení neví prakticky nic, respektive když jim půjčím svoji zrcadlovku, tak ohniskovou vzdálenost zvolí dobrou a zaostřování taky zvládnou, ale to je tak nějak všechno. Myslíte, že by to pro ně byl dobrý foťák? Měli by ho na nějaké focení na výletech, případně rodinných oslavách. Díky

  2. Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu, v současné době se dá pořídit tělo D5600 i Sony A6000 za podobné peníze, vím, že Nikon je proti A6000 zrcadlovka a objektivy na Nikon jsou levnější , ale půjde mi primárně o jeden základní a jeden objektiv s větším zoomem, pro sony zase hraje výrazně menší velikost (proto bych ho vozila například i na kolo). Ráda bych se Vás tedy zeptala na Vaše srovnání těchto fotoaparátů, jaké by bylo Vaše doporučení a hlavně, jak velký rozdíl, na výsledných snímcích, mezi nimi nakonec bude? Moc Vám děkuji, D.

  3. Jinak pro sony a6000 mohu doporučit tento zoom:
    Sony 18-200mm f/3,5-6,3 SEL
    ( neplést si z odlehčenou a levnější verzí „LE“ – light edition, která je po optické stránce horší ).
    Po přepočtu získáte 27-300mm se slušným optickým vykonemr a optickou stabilizací, což se hlavně na dlouhém konci bude hodit.

  4. Je to už hodně vody co proteklo od recenze tohoto fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že se stále prodává doplním pár svých osobnich postřehů. Se vší úctou k autorovi článku musím reagovat na podle mne dost zavádějící odpovědi na dotazy čtenářů.
    Dokoupenim světelného objektivu nevyřešíme šum čipu. Ten je technologicky dán. Ale získáme možnost fotit na nižší iso při zachování potřebného času a to má na.šum výrazný vliv.
    Každý objektiv má své ideální nastavení, při kterém dává nejlepší výsledky. Takže třeba seťák na f8 podává slušné vysledky.
    Dnes se dá na tento systém koupit mnoho objektivů třetích stran i za poměrně slušné peníze.
    Dále je tu možnost použití starých manualních objektivů přes redukce, což u zrcadlovky není možné.

    Když to shrnu ze svého pohledu k dnešnímu dni, tak je sony a6000 rozhodně lepší volbou, než entry level zrcadlovka. Je ale třeba mít na paměti, že právě objektiv je to, co dělá foťák foťákem. Kupovat si fotoaparat z výměnnými objektivy a zůstat u setového je zkrátka chyba většiny začínajících fotografů.

  5. to opravdu neni kvalitni objektiv, nechapu ze je jako dobry hodnocen treba i v recenzi na digineffu, navzdory tomu, ze tam jsou na polovine fotek videt napr. cerne rohy …

    • Pokud zapnete korekce objektivu ve fotoaparátu, tak se s tímto jevem v jpg nesetkáte. U raw je třeba použít profil objektivu třeba v lightroom, kdy dojde ke korekci jako u jpg ve fotoaparátu. Je to dáno tím, že objektiv není na nejširším ohnisku po stránce konstrukce 16mm ale 14mm. Na 16mm udávaných výrobcem se dostáváme po aplikaci profilu korigujícího barelové skreslení a vámi zmiňovanou vinětaci. Na to, že setový objektiv je v podstatě pancake a současně powerzoom s oss, mohu říct jen to, že po technické stránce je to slušný základní objektiv, který neurazí. Na f8 dosahuje až překvapivě slušné středové ostrosti. Rohy jsou trochu měkčí. To je daň za skladnou konstrukci. Ostřící prstenec má skvělý chod pro manuální ostření. Po zkušenostech s tímto objektivem mohu říct, že je lepší, než je jeho pověst.

  6. Dan Vlček

    Dobrý den,
    sháním nový fotoaparát, protože bych rád focení pozvedl na vyšší úroveň. Jelikož jsem stále student, tak bych se přikláněl k něčemu levnějšímu. Líbí se mi právě bezzrcadlovka kvůli malým rozměrům a nízké váze, která by mě provázela na cestách a na nějaké to rodinné focení. Zatím váhám mezi Olympus OM-D E-M10 mark II (vyjde levněji než III a umí v podstatě to samé) se skladným objektivem 14-42 mm EZ, popřípadě ještě v setu s 40-150 mm R, což by vyšlo na nějakých 20 000 Kč. Druhou variantou je právě recenzovaný Sony A6000, ten však se dvěma objektivy už vyjde dráž. U Olympusu se mi nejvíce líbí 5-ti osá stabilizace, protože bych rád občas fotil za šera bez stativu. Počet megapixelů mě netrápí. Mohl byste mi prosím poradit, popřípadě porovnat setové objektivy u těchto fotoaparátů? Možná nějaké zkušenosti s ovládáním pro začátečníky? Ještě jsem narazil u konkurence na cenově zajímavé alternativy od Fuji-filmu, o těch však nemám ještě moc načteno. Děkuji za odpověď,
    Dan Vlček

  7. Dobrovolný

    Jsem amatér a rád se učím. Měl jsem sen si koupit foťák takový, abych si mohl měnit objektivy a nemusel jsem tahat velkou váhu. Vybral jsem si SONY A6000 se dvěma základními objektivy a mám je již pár let a jsem s koupí velmi spokojen. Dokoupil jsem si ještě kroužky 10 a 16 mm, filtry. Chtěl bych však objektiv, abych mohl fotit ptactvo a zvěř (300 – 1000) za rozumnou cenu. Tedy i s použitím redukce či koupí staršího a použitého skla. Cenu bych počítal asi 10 000 – 15 000 Kč. Máte nějakou zkušenost a nebo nápad?

  8. Dobrý den . Jsem čtenářem vašeho blogu a nacházím v něm hodně zajímavostí . Jsem cykloturista hodně jezdím do přírody na horském kole . Mám foto Panasonic Lumix TZ70 ale nějak se mi nelíbí kvalita fotek . Je podle vás na cykloturistiku vhodný A6000 v setu s objektivem 16 – 50 mm . Děkuji za odpověď . A nebo poradíte něco jiného jsem opravdu laik co se týče výběru . Chci pěkné pestré a ostré fotky i při zvětšení . Pavel M.

  9. Dobrý den, zeptám se: pokud byste u a6000 zapoměl na výměnné objektivy, dokázal byste foťák porovnat s Panasonic LX100? Dík.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to žel moc neumím, jediné, co se dá říct, že kvalita fotek bude více méně podobná, já bych možná o chlup víc věřil Sony, ale objektivně by bylo třeba hrát si ve stejných podmínkách… JR

  10. Dobry den, prvne bych chtel pochvalit Vas web. Je tady pohromade spoustu pro mne cennych informaci poutave napsanych.
    Chtel bych se zeptat. Uvazuji nad koupi tohoto fotoaparatu jako nahrady za kompakt Samsung WB2000. Ale dival jsem se, ze tento fotak ma horsi svetelnost objektivu nez muj kompakt. Co to znamena? Budu mit s timto fotakem horsi fotky za spatneho pocasi ci v šeru nez se svym starym kompaktem? Sony 3.5-5.6 proti Samsung 2.4-5.8. Nemam si radeji jeste chvili nechat Samsung?
    Dekuji za radu.

    • Jan Rybář

      Ivo, zdravím Vás – já ten Samsung osobně neznám, tedy neumím posoudit, ale obecně se těmi čísly moc nestresujte, jejich význam bývá často hodně přeceňován (rozdíl by mohl být jen v některých situacích, a to ještě spíše teoreticky…) JR

  11. David Merta

    Dobrý den,
    mám starší ultrazoom Finepix HS30 a rád bych ho vyměnil za něco lepšího. Fotím krajiny i sport. Ohnisko dlouhé, minimálně 200mm, ideálně tak 500mm 🙂 Citlivost je důležitá, fotím i za šera. Rychlé ostření kvůli sportu. Stabilizace obrazu. Často točím video, ale stačí 1080p/60fps, víc fps nebo 4k by byl bonus. Důležitá nízká váha a rozměr. Pročítáním recenzí jsem víc a víc nerozhodný. Koukal jsem na Sony Alpha 6000, Canon EOS M6, Panasonic FZ2000. Nejvíc se mi líbí RX100 V, ale má moc krátké ohnisko.
    Asi budu muset z něčeho slevit. Doporučíte něco?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ono opravdu hodně záleží na tom, co a jak chcete fotit, a samozřejmě, kolik do toho chcete dát… Sony A6000 je pořád vcelku rozumná volba, v setu s dvěma objektivy se dá koupit za rozumné peníze… To se nedá říci o oné RX100V, ale čtyřka už stojí o chlup méně… Pokud byste byl ochoten dát peníze opravdu šílené (což neradím), vážně šikovný stroj je Sony RX10 iii, viz recenze níže… No a pamatujte, že z opravdu důkladného porovnávání často vyjde „nudné“ řešení – že zrcadlovka nabízí pořád nejvíce… JR

      https://www.fotoguru.cz/sony-rx10-iii-recenze/

  12. dobrý den, přemýšlím o koupi Canon EOS 100D body + EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III a rozhoduji se ještě mezi Sony NEX 6Y + 2 objektivy 16-50mm a 55-210 mm vše na alze prosím o váš názor který je lepší
    děkuji Pavla

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tento typ Sony osobně neznám, ale obecně bych dal přednost té zrcadlovce… JR

  13. Dobrý den, chci se zeptat jelikož jsem začátečníik ve focení. Rozhoduji se mezi Nikon D5500 a Alpha 6000. Focení, bude spíš na rodinné oslavy – videá, osoby, miminká, který by jste doporučil, aby fotky a videá stály za to 😀 Chtěl bych dělat fotky i s pomocí samospouště + líbí se i rozmazané pozadí 😀

    Děkuji za Váš názor.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, pokud Vám nevadí mírně větší rozměry a (více než mírně) vyšší cena, určitě bych si pořídil Nikon D5500, to je opravdu špičkový stroj právě na ono univerzální použití… Sony této řady má smysl pouze tehdy, pokud hledáte vysloveně něco skladnějšího… Držím palce, JR

  14. Dobrý deň, prosím Vás viete mi poradiť čo je lepšia investícia či Sony Alpha 6000 čierny + objektív 16-50mm alebo radšej Nikon D3300 + Objektív 18-55 AF-P VR + 55-200 VR II. Doteraz som mala vždy len klasický kompakt do vrecka ale už by som chcela niečo kvalitnejšie. Ďakujem.

    • Jan Rybář

      Pokud opravdu začínáte, oba foťáky jsou rozumnou volbou – Sony je menší, což je obrovská výhoda, onenen set D3300 je zase šikovný kvůli dvěmě objektivům… JR

  15. Filip Nejdl

    Dobrý den,
    chci si pořídit nový foťák a rozhoduji se mezi dvěma od Sony: A 6000 se setovým objektivem a RX100 m3.
    Foťák používám na běžné domácí focení při různých světelných podmínkách.
    Po přečtení všech možný recenzí jsem se zasekl a nevím ke kterému se přiklonit.
    Poraďte prosím.
    Mnohokrát děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to opravdu hodně záleží na tom, jakým způsobem budete fotit – Sony RX100 iii je více méně kapesní, což je jeho zásadní silná stránka, z A6000 obecně vytáhnete více, ale zase už nevleze do kapsy. Rozhodně nic nepokazíte ani jedním z nich… JR

    • Jaroslavik

      Ahoj, vlastním oba a za mne, pokud máš opravdu v plánu zůstat i setového SEL1650, pak bych volil RX100(I-V). Je kompaktnější a výsledné fota zejména při slabších světelných podmínkách jsou lepší, než SEL1650.
      V případě, že si koupíš kvalitnější objektiv(y) pro A6000, či chceš mít možnost je měnit, pak by měla lépe posloužit A6000.

  16. Dobrý den tady Erik Kuba je tahle fotoaparát pro začátečníky ?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, určitě, tohle je, pokud seženete za dobrou cenu, velmi rozumný foťák pro začátečníky. Zejména tehdy, pokud se nechcete moc vláčet se zrcadlovkou… Byť své mouchy samozřejmě má… JR

  17. Zdravím, chtěl jsem se zeptat jaký je rozdíl mezí Sony Alpha A6000 a Alpha A6300 , jestli ten cenoví rozdíl se vyplatí? Chtěl bych fotit zejména outdoor sport a to dost náročných podmínkách, jak světelných tak prach, voda. A jaký objektiv by jste mi doporučil spíše širokoúhlí a pak na větší vzdálenost. Předem Děkuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ten cenový rozdíl je bohužel dost velký, a dle mého za to moc nestojí, rozdíly nejsou nijak dramaticky zásadní, já z toho A6300 byl spíš rozpačitý, viz recenze http://www.fotoguru.cz/sony-a6300-recenze/
      Je to tedy spíše salonní foťák, do těžkých podmínek bych ho moc nebral…
      Zdravím,
      JR

  18. Filip Urban

    Dobry den,
    chtěl bych si pořídit svůj první pořádný fotoaparát. Rozhoduji se, zda koupit Canon EOS 100 D nebo právě Sony A6000. Chtel bych fotit klasicky na výletech, na oslavách, ale určitě s ním budu i experimentovat. Nevím pro co se ale rozhodnout. Ve prospěch Sony hraje právě elektronický hledáček, kde bych měl (podle mě) vidět scénu jak jí „uvidí“ čip, potažmo pak jaká bude na monitoru u PC. Kdežto u Canonu ji uvidím „jen“ přes objektiv, a oko přeci jen zpracovává obraz jinak než ten čip. Prý ty zadní displeje mohou obraz oproti PC zkreslovat, záleží na okolním světle atd. Proto by mohl být ten elektronický hledáček v tomto směru lepší. Je možné takto o tom přemýšlet? U Canonu bych volil set se dvěma objektivy z Alzy. K Sony bych ten teleobjektiv pak dokoupil. Peníze nechme stranou, to už nějak rozhodnu. Když se zaměřím na objektivy, jen ten základní objektiv od Sony horší jak u Canonu? (Je menší, tak bych čekal že se to někde projeví, ale světelnost je stejná) A třetí bod je ovládání. V recenzi píšete, že se ten Sony dobře ovládá, ale nebude to řešení čudlíků u Canonu přeci jen ergonomičtější?

    Omlouvám se za poněkud delší koment. Ale nějak mi to nejde zkrátit. 🙂

    Mockrát děkuji a přeji pěkný den. 🙂

    Filip

    • Jan Rybář

      Filipe, zdravím. To, jak a co vidíte v hledáčku, bych moc neřešil, stejně pak doma uvidíte na počítači něco jiného, a když to necháte vytisknout, bude to zase o něco jiné, tedy je to nekonečná hra – obecně je pochopitelně lepší dívat se vzduchem u zrcadlovky, hledáček bezzrcadlovek je vždy spíš orientační… Srovnat objektivy je dost těžké, ale skoro bych se vsadil, že Canon bude viditelně lepší, prostě má „více skla“. Ergonomii si musíte vyzkoušet, někomu přijde 100D malý, někomu tak akorát, je to hodně subjektivní… Každopádně pořádnější foťák je (stále) zrcadlovka, jasná výhodně Sony je zase skladnost… Držím palce, JR

      • Filip Urban

        Zdravim,
        Diky moc za radu. Uz mam v celku jasno 🙂 Pujdu do Canonu.
        Mejte se krasne,
        Filip

      • Objektiv zrkadlovky ma „vice skla“ prave preto ze je to zrkadlovka a kvoli zrkadlu je vacsia vzdialenost medzi cipom a objektivom – a teda z optickeho hladiska tie objektivy musia byt vacsie. Objektivy bezzrkadloviek mozu byt mensie preto, lebo su blizsie cipu. S kvalitou to teda nesuvisi.

  19. Dobry den vybiram mezi sony a6000 nebo olympus omd em 10 mark II. Ktery byste mi doporucil.diky Soldan

    • Jan Rybář

      Dobrý den, teď z hlavy nevím, kolik přesně ty foťáky stojí, ale pokud bych nehleděl na cenu, šel bych asi spíš do onoho Olympusu – má sice menší čip, v některých situacích toho možná obrazově tolik nezvládne jako ta A6000, ale celkově to je šikovný a skěle ovladatelný foťák… JR

  20. Dobrý den, vlastním LX5 a D90 + 18-105VR, potřebuji něco na cyklovýlety . Převážně fotím hrady, zříceniny a jeskyně, kde je málo světla. Občas narážím i u D90 na její hranice. Uvažuji o E M10II + 14-42EZ+40-150, RX100III, A6000 + 16-50+55-210, o jiných objektivech u csc neuvažuji. Potřebuji aby obrazová kvalita byla na úrovni D90 a vyšší, ale lepší hodnota šumu při vyšším ISO. Uvítám i jiné návrhy. Děkuji J.P.

  21. David Šelong

    Dobrý den,
    měl bych prosím dotaz na ten šum při vyšších hodnotách ISO. Dá se snížit zakoupením jiného „kvalitnějšího“ objektivu, nebo je to problém jen toho vysokého rozlišení 24 megapixelů ?
    Děkuji za odpověď
    David Š.

    • Dobrý den, objektiv s ISO nic neudělá – to je záležitost čipu. Ale zase tak dramatické to není…
      JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama