Olympus E-M10 (recenze): Překvapivě malý, překvapivě dobrý

Jaký je nový Olympus řady OM-D, tedy typ E-M10? Moje recenze se dá shrnout do jedné věty: na to, jak je malý, je opravdu velmi dobrý. A rozhodl jsem se ho tedy zařadit do velmi nepočetného seznamu fotoaparátů, o nichž má smysl uvažovat v případě, že se nechcete tahat se zrcadlovkou, a přece chcete mít dobré fotky.

Olympus E-M10 recenze
Hodnotit fotoaparáty lze ze stovek různých stran. Opravdu podstatné je však jedno jediné: zda je (za daných podmínek) fotografie kvalitní. Což v tomto případě nesporně je. (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím).

(Aktualizace září 2015: Olympus do světa vypustil druhou verzi tohoto foťáku, pro niž v tom podstatném platí i závěry tohoto článku – čip i další klíčové parametry se nemění. Recenzi najdete zde: Olympus OM-D E-M10 Mark II.)

Proč vůbec o tomto Olympusu psát? (Mimochodem: jeho jméno je zcela dokonale matoucí: Nikdo na světě nikdy nevysloví: „Olympus OM-D E-M10“, a do konce jeho dní se mu tedy bude říkat M10 nebo EM10 nebo OMD EM10 a asi deseti dalšími způsoby, což je marketingově tah zcela nepochopitelný). Dobrá, proč o něm tedy (v podstatě pochvalně) psát?

Pokud se mě zeptáte, co si koupit jako začátečník za foťák, budu se Vás nejspíš snažit přesvědčit ke koupi zrcadlovky, protože pokud jde o kvalitu, zrcadlovka je prostě zrcadlovka. Viz text Jak vybrat foťák a nenaletět.

Ale co si pořídit, pokud vás děsí velikost zrcadlovek a chcete něco skladného, co je možné vzít na cestu kolem světa či do kapsy na cyklovýlet? Zde je rada mnohem složitější než u doporučení konkrétního typu zrcadlovky a můj osobní seznam má jen několik položek.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE
Olympus E-M10 srovnání
Inu, fotoaparát je to opravdu kapesní. Zde dává svoji malost najevo z mé fotobrašny s Canonem 5D a pár objektivy.

Olympus OM-D E-M10 se nechystám hodnotit výčtem technických parametrů (do značné míry jsou nepodstatné), ani nehodlám testovat kvalitu snímků opravdu vědecky (laboratoř doma nemám).

Totiž: existuje opravdu jediný zásadní hodnotící parametr, a tím je odpověď na otázku: Je výsledná kvalita fotografií opravdu dobrá na to, jak je fotoaparát malý? A odpověď zní: Ano.

Najdete v e-shopech
od
S tím souvisí i další otázka: poměr cena/výkon. E-M10 se setovým objektivem se prodává za zhruba 20 000 Kč. Což je cena zrcadlovek, které obecně všem pro začátek doporučuji . Olympus se tedy zjevně snaží probourat se do tohoto segmentu. A dlužno říci: Kdyby stál tento foťák o 5 000 méně, zdálo by se mi to adekvátnější. Obecně však platí, že i poměr cena/výkon je slušný.

Co mě tedy v hodnocení zajímalo především?

Rozměry E-M10

Opravdu je to fotoaparát velmi kompaktní - a v podstatě i hezký. Jen pozor, to stříbrné není kov, nýbrž plast...
Opravdu je to fotoaparát velmi kompaktní – a v podstatě i hezký. Jen pozor, to stříbrné není kov, nýbrž plast…

Olympus M10 je opravdu malý, což je jeho obrovská výhoda. (Připomeňme, proč se o něm vůbec bavíme: hledáme něco, co bude opravdu malé, a přitom kvalitní.) Jako člověka užívajícího po léta Nikon FM2 (krásně malý) mě postupný přechod ke Canonu 5D mark iii stál hodně nervů (Kdo má s sebou pořád tahat tu obrovskou tašku! – viz fotografie).
Olympus M10 se s trochou snahy vleze i do kapsy u džínsů. A musím říci, že při oněch testovacích dnech jsem si vlastně užíval, že po horách nemusím tahat obří plnoformátovou zrcadlovku a obrovskou brašnu. Malý foťák prostě dokáže být poměrně návykový.

Velmi kompaktní je E-M10 i se setovým objektivem Zuiko 14-42 mm (což v přepočtu na kinofilm odpovídá opravdu užitečnému rozsahu 28 – 84 mm). Světelnost není nijak zářná (3,5 – 5,6), ale za opravdu kompaktní velikost objektivu to je cena přiměřená.

Kvalita fotografií

V případě této fotografie by asi ani cvičené oko nepoznalo, že nejde o fotku ze zrcadlovky (což však neplaví vždy). (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím).
V případě této fotky pořízené v nepříliš dobrém světle by asi ani cvičené oko nepoznalo, že nejde o fotku ze zrcadlovky – což však neplatí vždy. (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím).

Na této stránce je řada testovacích fotografií (po prokliku v plném rozlišení), které jsem pořídil během čtyř dní prodlouženého víkendu o Velikonocích 2014. Myslím, že pro zběžný názor o kvalitách Olympusu E-M10 stačí. Klíčová otázka zní: je kvalita opravdu srovnatelná se zrcadlovkou (myšleno: se zrcadlovkami Canon a Nikon v kategorii 15 – 20 000 kč)? Moje odpověď zní: v zásadě ano. Kvalita mě opravdu mile překvapila – to „v zásadě“ znamená, že při podrobném zkoumání detailů fotografií by patrně zrcadlovky vyhrály (jen si to myslím, nezkoušel jsem) prostě proto, že mají větší čipy a „více skla“. Nicméně když to řekneme z druhé strany: na to, jak je Olympus malý, opravdu klobouk dolů.

Aktualizace (říjen 2014): Další zkušební fotografie jsem s tímto foťák pořídil s opravdu skvělým objektivem Olympus ED 40-150 2.8, stojí za shlédnutí… zde je článek.

 

ISO a čudlíky

E-M10 macro
Včela na výřezu z větší fotky (viz níže) ukazuje, že E-M10 umí v dobrých podmínkách kreslit opravdu dobře.

Pro hodnocení použitelnosti mě zajímaly ještě dvě věci. Tou první jsou hodnoty ISO a i tady si zaslouží Olympus M10 uznání:  Citlivost se dá nastavit v rozmezí od 200 do úctyhodných 25600, přičemž i při těchto ještě nedávno nepředstavitelných hodnotách je kvalita neurážlivá. A obecně se dá říci, že i zde platí empirické pravidlo, které jsem odpozoroval na všech možných fotoaparátech při mých kurzech fotografování: poslední opravdu použitelná hodnota ISO bývá o jeden stupeň nižší než hodnota maximální – v případně E-M10 tedy 12800.

Celkově je též třeba říci, že ovládání E-M10 je velmi příjemné a intuitivní. Opravdu hodně se mi líbilo to, že korekce expozice se ovládá pouhým otočením jednoho z „koleček“ – a není tedy – na rozdíl od většiny základních zrcadlovek – nutné mačkat čudlík +/- a při tom točit.

Olympus E-M10 ISO
Moje dcera Anna se šklebí, neboť možná tuší, že je fotografována na mírně šílené ISO 25600. Šumu je tam pochopitelně hodně, ale přesto je výsledek překvapivě slušný. (Testovací fotografie bez úprav – plnou velikost můžete zobrazit kliknutím).

A příjemná jsou i dvě funkční tlačítka Fn1 a Fn2. Jen si nejsem jist, kolik z uživatelů si opravdu na Fn1 nastaví (nepostradatelný) zámek expozice (AE-L). Můj soukromý odhad z kurzů je, že o významu této funkce nic netuší zhruba 95 procent majitelů zrcadlovek. A pokud tam tlačítko u tohoto Olympusu není, ani oněch 5 procent nebude pátrat po jeho významu… Ale to už se dostáváme někam jinam…

Tedy závěrem: Za čtyři intenzivní testovací dny jsem si Olympus OM-D E-M10 opravdu oblíbil. Překvapil mě po všech stránkách a rozhodně by měl patřit do hodně úzkého výběru fotoaparátů kombinující rozumnou cenu, velmi kompaktní rozměry a dobré výsledky.

Jaká je nyní cena Olympusu OM-D E-M10?
Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Olympus E-M10 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Olympus mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Olympus OM-D E-M10

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Překvapivě dobré výkony (vzhledem k malým rozměrům). Datum: 22. dubna 2014

24 komentářů

 1. Dobrý den, můžu se zeptat jaký názor máte na nový Canon EOS 250D? Zatím jsem měla jen kompakty a ráda bych se fotografování začala věnovat víc…Nejvíc fotím krajiny, děti, zvířata. Případně do jakého objektivu pro začátek jít? Moc děkuji za radu. Zuzana

 2. Dobrý den. Zajímá mne použití externího neznačkového blesku. Vím, že producenti doporučují příslušný systémový blesk značky a varují před použitím jiných blesků s tím, že může dojít k poškození fotoaparátu. Osobně si myslím, že jde hlavně o marketing. Ale pro jistotu…, je riziko poškození fotoaparátu s nějakým „noname“ externím bleskem reálné ? Za dlouho fotoamatérskou praxi jsem se nesetkal s nikým koho by to neštěstí potkalo. Zajímá mne to ve vztahu k modelu OM-D E-M10. Děkuji.

  • Jan Rybář

   Mirku, zdravím – tohle neumím zodpovědně říct, neumím si tedy moc představit, že by opravdu blesk mohl foťák poškodit, ale kdo ví… Jiný chyták je v tom, že to prostě často nefunguje, jak by mělo… Konkrétně ale u každého foťáku existují doporučení hodné neznačkové blesky – zkuste nějaké fórum pro uživatele Olympusů, jistě poradí… JR

   • Díky za odpověď. Taky mi tohle riziko přijde zanedbatelné. Úskalí spolupráce fotoaparátu s neznačkovým bleskem jsou mi známa ale nepotřebuji systémové řízení, jen záblesk.

 3. Zdravím Vás!
  Přemýšlím o koupi fotoaparátu pro takové „pseudoreportážní“ účely (a někoho schopného, co mě naučí trochu lépe fotit). Nyní se dá za zhruba 13 tisíc pořídit Fujifilm X-A2 se setovým objektivem XC16-50mm, což se mi podle Vaší recenze zdá jako celkem vhodná varianta (obzvlášť na ní oceňuji ovladatelnost a nenápadnost v „terénnu“). Nicméně za podobné peníze jsem dnes viděl i Olympus E-M10 + 14-42 mm II R.
  Kdybyste je tedy měl pro tento účel nějak srovnat, který byste si vybral Vy a který byste doporučil začátečníkovi, aby měl co nejlepší potenciál pro učení a zlepšování se?
  Děkuji mohokrát

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je zajímavá otázka bez jasné odpovědi. Obecně bych rozhodně doporučoval ten Fujifilm X-A2, dá se z něj přece jen vytáhnout víc. Nicméně i ten Olympus by dával smysl, pokud se hodně chcete učit, je to totiž velmi dobře ovladatelný stroj ideální právě na učení – byť obrazovou kvalitou zaostává… (Pamatujte, že tahle recenze je už pár let stará, tedy kontext se změnil…) JR

 4. Dobrý den, uvažuji o koupi kompaktu/zrcadlovky. Jako kompakt mě zaujal právě Olympus E-M10 se setovým objektivem. Ze zrcadlovek pak Nikon 3200 (resp. 3300) se setovým objektivem, v prodejně Megapixel mi byl ale doporučen objektiv 18-105mm. Pro kompakt jsem hlavně kvůli rozměrům a váze, pro zrcadlovku hlavně kvůli kvalitě fotek.

  Hodně cestuji a fotoaparát budu používát především na focení přírody, krajin, budov a klasicky rodiny na dovolených. Mým hlavním požadavkem je, aby fotoaparát zachytil polární záři nerozmazaně.

  Prosím o rada s výběrem fotoaparátu, případně s doladěním zrcadlovky.

  • Jan Rybář

   Pokud se chystáte fotit něco expozičně složitého typu krajina v noci, pak bych bral zrcadlovku, přece jen toho zvládne poměrně výrazně více… Olympus se zase příjemněji ovládá, ale noční fotky nebudou oslnivé… JR

 5. prave uvazuji o koupi a6000 nebo e-m10 markII a nejsem stale rozhodnut.fotim vestsinou bw odrazy stiny atd,plus krajiny barevne.poradite mi prosim ktery z tehle fotoaparatu.diky

  • Jan Rybář

   Dobrý den, teď z hlavy nevím, kolik přesně ty foťáky stojí, ale pokud bych nehleděl na cenu, šel bych asi spíš do onoho Olympusu – má sice menší čip, v některých situacích toho možná obrazově tolik nezvládne jako ta A6000, ale celkově to je šikovný a skvěle ovladatelný foťák… na druhou stranu ale: pokud děláte černobílé věci, tak by se zásadně hodil přece jen i ten APS-C čip na A6000… Tedy těžká rada…JR

 6. Máte pravdu!!! Děkuji.. čím dál nad tím přemýšlím, tak se prostě díky velikosti čipu obávám, že Olympus nebude tou správnou volbou 🙁 A je fakt, že Canon pak má objektivy levnější. Zrovna se mi docela líbil Canon eos M10, ale vaše recenze na M3 není zrovna lichotivá – respektive v rychlosti . o kterou mi jde, díky rychlosti pohybu mé dcery :D. .tak nevím.. Samozřejmě mínus je hledáček, ale líbí se mi průběžné ostření pohybujícího se objektu, to tuším Olympus nemá.. Jen nevím, když na M3 jsou potřeba speciální objektivy, jestli ten, co jste mi doporučil se na něj vůbec hodí ?? jestli už se pak koupě opět neprodraží..
  Momentálně zkouším Zrcadlovku Canon 1100, zatím jsem spokojená.. na program sport nemám ani jednu rozmazanou fotku a to i za horších světelných podmínek a to i s tím, že je na něm základní objektiv.. Může se případně Canon M10 rovnat této základní zrcadlovce??

 7. Moc děkuji za zodpovězení dotazu… Momentálně zkouším zrcadlovku Canon 1100 , po pár foceních jsem nadšená.. ale bylo mi řečeno, že má Canon v základu stejný objektiv jako základní objektiv u Olympusu… Dá se tedy vůbec výkon porovnat? Budou fotky s „rozmazaným“ pozadím u portrétů stejné? (bohužel nemám možnost vyzkoušet onen Olympus..
  Momentálně se dá právě koupit Olympus se základním objektivem za oněch 12tis Kč a k tomu například portrétní objektiv Olympus M.ZUIKO 45mm f/1,8 ET
  Nebo koupit jen tělo Olympusu a k tomu rovnou tento světelný objektiv?
  Olympus M.ZUIKO 17mm f/1,8 stříbrný
  Nebo prostě díky malému čipu v Olympusu stejně pěkné portrétní fotografie nedosáhnu ani se Zuiko17mm ani s portrétní 45mm ???
  Toto tedy dosáhnu jen se zrcadlovkou?
  Mně totiž tvrdili v obchodě Megapixel, že tento Olympus se základním objektivem je stejný jako onen Canon 1100 a pokud budu s ním spokojená, tak Olympus je lepší.. ale pokud chci fotky z „rozmazaným“ pozadím, tak bych si musela koupit onen portrétní objektiv, že u základního to tolik nejde.
  Říkám si, jestli tedy základní objektiv u Olympusu je dobrý k čemu?? (s nadsázkou)
  Jsem tedy v rozpacích, jestli vybírám vůbec správný foťák.. Samozřejmě Olympus mi skvěle padl do ruky a láká mě velikost oproti zrcadlovce, nicméně bych byla nerada zklamaná, díky výsledným fotografiím.. Je mi jeasné, že je to i o nastavení fotoaparátu (chystám se na kurz) a intenzivně se zajímat, ale spoustu věcí se dá právě odlatit kvalitním fotoaparátem..
  Nevím – možná jsem trochu mimo, tím, že tomu tolik nerozumím 😀 😀

  • Jan Rybář

   To je tak: ony portréty s „rozmazaným pozadím“ budou stejně jakonec jen malou částí toho, co budete fotit – je to prima věc, ale hodně rychle se okouká… Tedy potřebujete i ten druhý objektiv, jinak se fotit nedá a nebudete schopna vyfotit něco typu člověk stojí před Karlštejnem… Kombinace Olympus + obyčejný zoom + ten světelný je sice asi možná, ale přijde mi poměrně drahá (efekt rozmazanosti bude obecně trochu menší než u zrcadlovek, ale bude tam – osobně jsem nezkoušel, ale fungovat to musí…). To samé ta druhá varianta, to je varianta pro zkušeného reportážního fotografa, ale je to objektiv širokoúhlý, tedy ne na potréty…
   Olympus je hezký, elegantní, ale obecně jsou výsledky o něco horší než ze zrcadlovky – ty mají navíc výhodu, že ty světelné objektivy stojí méně… např. http://www.fotoguru.cz/canon-ef-50mm-f1-8-recenze/. Tedy je to nesnadná rovncice… Držím palce, jr

   • Tak nakonec půjdu do Sony alpha a6000… myslím, že s olympusem bych byla asi brzy zklamaná.. navíc nyní je množnst alphu pořídit za 18tis se základním objektivem a navíc se světelným objektivem 50 mm.. což by mi vyřešilo portréty v interiéru a „pobíhající dítě“ tím pádem by to byla stejná cena, vlastně levnější jako za olympus a světelný objektiv 45mm F/1.8… Vaše recenze na alphu mě nadchla a stále jsem o ní přemýšlela, jen byla trochu mimo moje finanční požadavky 🙂

    • Jan Rybář

     Tak to blahopřeji, to je tedy opravdu skvělý úlovek… dokonce jsem si ho vygoogloval, u Foto Škoda se tváří, že mají jen tři sety, tak sem ten link dávat nebudu, ale varianta to je opravdu výborná… tak ať se daří… JR

    • Petro, dobre jste udelala, ze jste se nenechala nastrkat nepresnymi a castecne neobjektivnimi radami prodavace do rychle koupe neceho, co by Vam nedelalo radost a zeptala se tehdy zde. Coz Vam pisu jako clovek, soucasti jehoz vybavy je i E-M10 😉 s nekolika objektivy. A dobre jste si to nasla i lepsi reseni, neb za tech ~ 18 000 nebot v one dobe nebylo mozne zakoupit zadnou lepsi (pomer cena – obdrzena hodnota) kombinaci, ktera by pro Vami recene potreby byla vhodnejsi. Uzivejte si foceni ! 🙂

     • Dobrý den,
      měl chyb na Vás dotaz ohledně Olympus E-M10. Je možné baterii nabíjet přímo v přístroji např. pomocí USB ať už z PC nebo např. Powerbanky? Nebo je vždy potřeba využít adaptér a baterii lze nabíjet jen ze sítě? Kompakt Olympus XZ-10 nabíjení z USB podporuje, takže by jsem tuto dovednost uvítal i u E-M10. Děkuji za odpověď.

      • Jan Rybář

       Dobrý den, nejsem si zcela jist, ale pokud vím, tak E-M10 tohle neumí…JR

 8. Dobrý den, prosím také o info.. také mi byl dnes doporučen v prodejně megapixelu tento kompakt.. krásně mi sedne do ruky a jsem docela překvapená, v mém výběru vůbec nebyl.. jen mě trochu zaráží světelnosti základního objektivu 3.5 – 5.6 .. . Původně jsem chtěla Canon G16 i když nemá výměnné objektivy, ale prodavač mě velice odrazoval.. Moje priorita je focení malé dcerky (nyní 7 měsíců) převážně aktuálně interiér, při hezkém počasí exteriér. Dcera je velice rychlá a nyní na starém Canonu G10 jsou všechny fotky rozmazané. G16 má světelnost 1.8.
  Dále jsem uvažovala o Alpha 5000 nebo 5100… 6000 bude možná o něco nadupanější, ale sama nedokážu posoudit rozdíl, každopádně prodavač mi tvrdil že Alpha je horší než tento Olympus..
  Jsem nyní velice zmatená, nerada bych měla fotky rozmazané :/ Jde mi také o focení portrétu s rozostřeným pozadím, nevím, jaké jsou možnosti u základního objektivu.. u vás takovou fotku nevidím… prý bych si musela pořídit jiný objektiv..
  Budu velice ráda, za váš komentář.. děkuji moc!!!

  • Jan Rybář

   Dobrý den, tento chyták má mnoho aspektů… Žádný foťák nasvětě sám od sebe nezvládne skvěle typ fotek, který popisuje, tedy spíš to opravdu záleží na pochopení toho, co dělat a jak vlastně fotit (neutečete třeba pochopení souvislosti mezi časem a ISO – bez toho budou fotky děcka v bytě rozmazené vždy…) „Rozmazané pozadí“ vyžaduje – obecně a mírně nepřesně řečeno – velký čip, ideálně sklo s větší než malou ohniskovou vzdáleností a pochopitelně dobrou světelnost. S touto kategorií foťáku a setovými objektivy to v zásadě jde špatně až vůbec… Koupit dobrý objektiv na Olympus či Sony by Vás stálo podobou sumu jako tělo… I proto, mimo jiné, lidem v podobné situaci obecně radím zrcadlovky – tam 50 mm /1.8 koupíte za bratru 3500 kč… A nakonec, co se výběru týče: ony zmíněné Sony jsou o něco horší než zmíněný Olympus v ovládání, ale lepší v kvalitě fotek, tam bych neváhal. Na stranu druhou – Olympus OM-D E-M10 se nyní dá tuším koupit za cca 12 000 korun, což je skoro poloviční cena ve srovnání s loňskem… A tím se stává docela zajímavou volbou… Tedy jak vidíte, vstupních hodnot oné rovnice je mnoho… Držím palce, JR

 9. To je ale dilema. OM-d /5 – 10/ nebo Sony rx 100 III. nebo Sony alfa 6000 .
  Co vy na to ?
  Právě pro možnost být nalehko v horách a na cyklovandrech. Fotím pouze do Rawu.
  Díky za váš čas.
  Don Foh.

  • No, pokud bych se měl rozhodnout bleskurychle, asi bych sáhl po Sony Alfa 6000… (Ale možná to je jen tím, že jsem ji právě na cyklopuťák táhl, a dost jsem byl spokojený…)… JR

  • Měl jsem stejné dilema. nakonec jsem se rozhodl právě pro OMD EM-10, kvůli rozměrům. Objektivy budou menší oprotí A6000, která má větší snímač a tím pádem i objektivy. RX100 jsem vyřadil kvůli nemožnosti měnit objektivy. …

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama