Jak vybrat fotoaparát a nenaletět

Pátráte po nejlepším fotoaparátu pro začátečníky? Vybíráte nějaký malý a dobrý kompakt na cestu kolem světa nebo cyklovýpravu do Polabí? Jste vystresováni tunami technických informací na webech i radami prodavačů, z nichž každý říká něco jiného? Pojďme to rozebrat a prozkoumat – a zjistit, jak vybrat fotoaparát a nenaletět.

Otázka “jaký vybrat fotoaparát” stála (mimochodem) u zrodu tohoto webu: vcelku logicky patří k evergreenům mých kurzů fotografování. A tak jsem se prostě rozhodl pořádně otestovat co nejvíc foťáků na trhu, abych byl schopen radit s čistým svědomím…

No a ukázalo se, že to je bádání opravdu hodně napínavé a místy dramatické – podstatné nicméně je i to, že nikdy nebylo tak snadné dostat se za velmi rozumné peníze k opravdu skvělým foťákům…

(Toto je pátá updatovaná verze čánku, který jsem poprvé sepsal v srpnu 2015.)

Tento mikroseriál má čtyři části:

1. Než začnete nakupovat – čemu nenaletět (ten právě čtete)
2. Jak vybrat zrcadlovku (protože v tom vůbec není snadné se vyznat)
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Než začneme: Čemu nenaletět

1. Dražší neznamená lepší

Sony RX100 III
Podobnou kvalitu fotek dříve dokázaly jen zrcadlovky, doby se však rychle mění – zde fotka z kapesního kompaktu (Sony RX100 iii).

Výběr fotoaparátu patří k výjimečným situacím, kdy neplatí pravidlo “Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci”. Jinými slovy opravdu vřele doporučuji nepodlehnout vnitřnímu hlasu (nebo radám prodavače), že “když už si kupuji foťák, nebudu šetřit”.

Jasně, šetřit se nemá, ale: tvrdá konkurence stlačila ceny dolů a drasticky zvedla kvalitu i těch levnějších strojů. A výrobci foťáků se tedy snaží prodat vám v těch dražších modelech převážně funkce, které vůbec nepotřebujete a které vůbec (opakuji vůbec) nemají vliv na to podstatné: kvalitu fotek.

2. Více funkcí nezaručí lepší fotky

IMG_6043-upr-1000px
Pořád platí, že největší kvalitu nabízejí plnoformátové zrcadlovky (tělo + objektivy = investice nejméně 120 000 Kč)… Rozdíl často poznají jen labužníci – a už i s vybavením za 15 000 vyfotíte (skoro) to samé… věřte, nebo ne…

Každý chce mít co nejlepší fotky a (skoro) každý se chytne do pasti nebezpečné úvahy, že s větší cenou a více funkcemi přicházejí lepší fotky. Jenže nepřicházejí…

Hádanka: Když vezmu čtyři velmi rozdílné stroje na podvečerní procházku po Praze nebo po Paříži, který mi dá lepší fotky? Můj Canon 5D mark iii s pořádným objektivem (cca 115 000 Kč), začátečnická zrcadlovka Canon 760d se setovým objektivem (cca 25 000 Kč), malinký Sony RX100 iii (cca 19 000 kč)  anebo pár let starý kapesní kompakt bez zoomu Nikon Coolpix A?

Ten drahý Canon, říkáte? Mýlíte se, fotky budou de facto zcela stejné a vy prostě nepoznáte rozdíl – ba možná se vám budou víc líbit ty fotky z malinkého kapesního Nikonu, protože je nenápadný, a dokážu s ním atmosféru ulic vyfotit snáz než s rozložitým Canonem.

Kroutíte hlavou? Zkuste mi uvěřit – opravdu to tak je. Samozřejmě neříkám, že mezi těmi foťáky není rozdíl. Ten Nikon nemá zoom, na rozdíl od stroje zn. Sony. Já ale pro většinu fotek zoom nepotřebuji. Ten levný Canon toho dokáže vyfotit mnohem víc než ty dva kompakty, třeba při nějakém sportovním zápase a i portréty s ním dopadnou trochu lépe. No a ten Canon za 115 000 kč porazí levnějšího bratrance ve chvíli, kdy budete chtít vyfotit Velkou Pardubickou nebo zvětšit portrét na velikost fotbalového hřiště – a fyzicky toho navíc vydrží mnohem víc.

Tedy ano, v rozdílných situacích se hodí různé foťáky, a v těch nejsložitějších se bez superděla neobejtedete. Ale nic to nemění na klíčovém faktu: pro běžné rodinné a cestovatelské focení v dobrých podmínkách bude výsledná kvalita z pečlivě vybraných foťáků do dvaceti tisíc taková, že ani cvičené oko nepozná rozdíl.

Teď si prosím tento bod přečtěte ještě jednou, a pak můžete pokračovat… (Jasně, jen žertuji, ale…)

3. Vlastnosti moc nezkoumejte, nic neříkají

Jedno velmi stručně popsatelné nebezpečí zní: Nečtěte moc popisy vybraného foťáku na webu, je to zbytečné, nedozvíte se skoro nic. Seznam technických specifikací většinou zmiňuje ony tuny funkcí, které nepotřebujete nebo na nich skoro nesejde. A vaše (i moje, dlužno říct) šance vybrat foťák na základě čtení popisů na e-shopech je téměř nulová…

Co moc neřešit:

Sony A7S má jen 12 megapixelů, právě kvůli tomu, aby byla schopná pracovat při obrovských hodnotách ISO. Na kvalitě fotek to nezpoznáte...
Sony A7S má jen 12 megapixelů, právě kvůli tomu, aby byla schopná pracovat při obrovských hodnotách ISO. Na kvalitě fotek to nezpoznáte…

Počet megapixelů – velmi oblíbenou vábničkou je rozlišení čipu, tedy počet megapixelů, jimž se výrobci i prodejci často s gustem chlubí. Realita je taková, že méně je mnohdy více: zjednodušeně (a mírně nepřesně) řečeno: rozdíl mezi fotkou s 18 megapixely (např. Canon 100D) a 24 megapixely (např. Canon 760D) nepoznáte prostým okem (a ani při mohutném přibližování skoro ne).

Ale: Cena za více megapixelů je poměrně značná – více pixelů znamená obvykle vyšší šum, tedy někdy i poměrně zásadní úbytek kvality při hodnotách ISO již kolem 1600 (přeložím pro ty, kdo se teď mírně ztratili: v horším světle budou někdy fotky z foťáku s více megapixely o chlup méně kvalitní než z foťáků s méně megapixelovými čipy).

Počet snímků za sekundu – občas zaslechnu argument typu “tento foťák je slabý, umí jen 4 snímky za vteřinu, raději si připlatím za ten, co umí 6”. Jenže to je nesmysl – samozřejmě, pokud budete fotit hlavně sport, tak ta úvaha smysl má, ale pro zcela běžné focení je to zcela zbytečné – rychlé sériové snímání je obecně u většiny foťáku stejně na nic (to u mobilů, tam to je jiná, což je ale jiný příběh).

Počty ostřících bodů – dalším oblíbeným lákadlem na začínající fotografy je počet ostřících bodů a v debatách na internetu se dočtete mnoho různých legend kolem toho, jak zásadní je mít jich k dispozici co nejvíc a že kdo nemá dvanáct křížových ostřících bodů, zemře atp. Opět to je nesmysl, protože každý rozumný fotograf stejně okamžitě všechny vypne a používá je jeden jediný, a to středový.

Samozřejmě, pokud se chystáte fotit hlavně sport, rychlý autofokus se může vážně hodit (z počtu ostřících bodů toho ale stejně moc nevyčtete) a je třeba pídit se opravdu po konkrétním foťáku a jeho schopnostech.

Tedy jak vidíte, vyznat se v těch všech písmenkách na internetu je poměrně obtížné – a navíc ještě jedno mírné varování: se značnou rezervou berte diskuse na různých fórech, ve významném procentu se tam právě vyskytují tzv. “technici”, tedy milovníci fotografování zkoumající především technické parametry, na kterých vážně pro focení jako takové pramálo záleží (nemyslím to nijak zle, to se ví…).

4. Foťák sám o sobě nestačí

Pohyb hvězd
Dobrý foťák je důležitý – ale sám o sobě nestačí, je jen poměrně malým dílkem procesu vedoucímu k hezké fotce…

Nechci tu mudrovat, ale neodpustím si varování před mýtem možná vůbec nejnebezpečnějším – tedy dojmem, že foťák rozhoduje o kvalitě vašich fotek.

Jinými slovy: Neustále se na mých kurzech focení i jinde setkávám se zakořeněnou myšlenkou “moje fotky nestojí za moc, koupil jsem si skvělý foťák, teď mě jen naučte těch pár čudlíků, a zbytek přijde sám.”

Jenže tak to není: jistě, foťák je docela důležitý, ale v celkovém součtu je jen relativně malou položkou, jen malým dílkem celkové skládačky: drtivou většinu v ní bude mít světlo a vaše znalosti kompozice… Dílek menší (tak do 20 %, řekl bych) ovlivní to, jaký foťák máte.

Anebo to můžu říct ještě jinak: Nekupujte si dobrý foťák, pokud nejste ochotni se s ním naučit zacházet. Tečka.

A co tedy koupit za fotoaparát?

Dobrá tedy, chcete koupit foťák, co se vám má honit hlavou? Jak už to bývá, váš výběr ovlivní primárně dva faktory: k čemu onen foťák potřebujete a jak hluboko chcete sáhnout do kapsy (k čemuž je třeba zopakovat velmi pozitivní fakt, že nikdy nebylo tak levné dostat se ke skvělému foťáku).

Pojďme to nyní rozebrat v dalších specializovaných sekcích:

Pokud se ptáte, jaký univerzální foťák za rozumné peníze si pořídit na cestování či prostě rodinné použití, vězte, že stále nejrozumnější volbou je zrcadlovka.

O tom si můžete podrobně přečíst v následující sekci Jak vybrat zrcadlovku.

Možná ale pokládáte otázku trochu sofistikovanější (tak jako stále více lidí) a ptáte se: Co si mám koupit, když se mi nechce vláčet se zrcadlovkou, a chci tedy něco malého, skladného, a přesto kvalitou srovnatelného se zrcadlovkou?

Pak můžete přeskočit rovnou do třetí části, tedy sekce: Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého.

A pokud spěcháte, skočit můžete i do přehledné tabulky, která to vše shrnuje dle aktuální situace na trhu: Co koupit právě dnes – aktuální přehled

Reklama

25 komentářů

  1. Prostudoval jsem si to tu asi celé, a jedu od začátku O:) Zaujala mne myšlenka raději novější a nižší třídu, než starší vyšší… Ale pak jsem četl taky, že některé novější přístroje se vám nelíbily tolik jako předchůdce…
    Uvažuji o pořízení digizrdcadlovky primárně proto, že fotím vítězná zvířata na výstavách, případně různé jejich nedokonalosti pro chovatelské semináře. Takže vlastně portnét. Jenže živého zvířete co se pohne v moment kdy zaostřím 😀 Dosud jsem si vystačil s Nikon Coolpix L820, nebo mobilem v podobě Xiaomi 8. Na rychlé cvakání „poznámek“ je mobil fajn, no na detail hlavy třeba králíka, či struktury peří papouška ne, a kompakt je zas ukrutně pomalý na ostření, kdy pták z nudy uletí 😀
    1) Z nových strojů hodně chválíte Canon EOS 250D, za stejné peníze je dnes i Nikon D5600. Takže zde opravdu Canon?
    Pokud bych se podíval do trojkové řady Nikonu, tak D3500 je o pár tisíc níž.
    2) Ale chválil jste více D3400, kterou z druhé ruky pořídím i za 70% nové D3500. A v bazarových vodách se v této relaci dá pořídit i Canon EOS 760D. Tedy taky stroj, který jste chválil…
    A tak babo raď 🙂 Věřím, že posun bude o světelné roky i s bazarovkou a rodinka tu investici kolem 10tis. zkousne, ale zas pocit bazarovka a nejistá životnost, skryté vady a vaše poučka, že i tři roky starší je pravěk. Jaký byste měl názor? Co je lepší volba 1) a 2) a finálně kterou mezi nimi? Děkuji za neskonalou trpělivost. Adam

    • Jan Rybář

      Adame, zdravím a díky za komentář… A přiznávám, tenhle seriál článků už je pár let starý, tedy ne zcela aktuální – to, co považuji za nejrozumnější v danou chvíli, je v mé tabulce nejlepších foťáků, viz link https://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/ . Určitě bych volil mezi Canonem 250D a Nikonem D5600, což je opravdu skvělý stroj. Hodně pak bude záležet, jaké objektivy koupíte, což je zrovna u focení zvířat hodně důležité… Klíčové bude pořídit si více méně hned pevnou padesátku (50 mm f/1.8), u Nikonu cca 5000 Kč, u Canonu cca 3000 Kč, tedy ona ta matematika se změní. Jinými slovy, nejlepší poměr cena výkon by pak asi byl ten 250D… Mějte se, JR

  2. Dobrý den prosím o radu mám fotoaparat Pnasonic-Lumix …fotí dobře,ale potřebuji fotit detaily např.papoušky-hlavy,nohy,prsty take různé drobne předměty tak do vzdalenosti 10 cm aby byli fotky ostre můžete poradit fotak do 6000kč…děkuji V.N.

  3. Jan Libich

    Zrcadlovky mají stále své místo, ale myslím si, že jim zvoní zvolna ale jasně umíráček, k čemu hranol, k čemu zrcátko, když jsou velmi dobré elektronické hledáčky zobrazující mnohem více informací a více možností a ušetří se na těle i velikosti? Jediná nevýhoda tu je, že přeci jen ten optický hledáček hodně šetřil baterie a výdrž u starých Nikonů 800 fotek s interním bleskem nebo 1500-1600 bez blesku a bez nutnosti koukat na displej, to bylo super, to dnešní bezzrcadlovky jsou věčně vybité a ani zrcadlovky už nemají tak skvělou výdrž (u nich je to s jednou baterií asi 1000 bez blesku, zatímco bezzrcadlovky mají stěží 300-400), právě tohle vidím jako hlavní argument, proč ještě táhnout nějaké to kilčo navíc a fotit hodně fotek, které by u bezzrcadlovky vyžadovali dobíjení přes powerbanku či připojení nebo mít záložní baterii. U zrcadlovky na jednodenní výlet stačí jedna baterie, u bezzrcadlovky jsou nutné aspoň dvě, to je pravidlo a kdo točí video, tak aby měl powerbanky na nabíjení nebo arsenál baterií, neb točení videa přes displej je hotový baterkožrout.

  4. Dobrý den prosím chtěla bych si pořídit zrcadlovku, jsem začátečník ale chtěla bych fotoaparát už takový abych nemusela řešit časem něco lepšího. Fotoaparát který zvládne normální ale již i trochu focení se začátkem profesního focení. Přemýšlela jsem nad CANON EOS 77D nebo Canon EOS 250D. Prosím co si o nich myslíte? Nebo co by ste lépe doporučil? Děkuji moc za odpoveď a radu.

  5. Barbora Tůmová

    Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala jaký fotoaparát byste doporučil na focení obrazů pro jejich následnou reprodukci v tiskárně. Uvažuji o Canonu 6 D, ale nevím jestli není zbytečně drahý. Doporučil byste ho, nebo nějaký jiný tak do 20 – 30000 Kč ?
    Děkuji za odpověď , s pozdravem Bára T.

  6. Pán Rybáŕ, klobúk dole za vaše články.. Jasné, trefné, presné… Ďakujem za ne i za ďalšie a želám mnoho úspechov. P.s určite sa prihlásim do Vášho kurzu fotenia

  7. Milan Hlaváček

    Dobrý den. Jsem šotouš a tak fotím pohybující se předměty v rychle se měnící vzdálenosti a světle. Mám Nikon D80, který nemá video a tak uvažuji o novém přístroji. Trochu mi vadí váha zrcadlovky a tak se dovoluji požádat vás o radu, jestli by byla i jiná volba? Předem děkuji a zdravím Hlaváček

  8. Dobrý den. Rád bych koupil nějaký foťák na focení dcer při jejich krasobruslařských vystoupeních. Je možné prosím poradit na jaké parametry se zaměřit? Nyní máme FujiFilm FinePix 200, a pro tuto aplikaci to není úplně ono. Předem moc děkuji za vodítko.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tady není rada snadná, kombinace pohyb + horší světlo + focení ne zcela z těsné blízkosti je více méně neřešitelná rovnice pro většinu foťáků pod plus minus 50 000 Kč (a i pro ně to je často na hraně)… Obecně bych se díval po nějaké zrcadlovce, koupil bych pevnou padesátku (50 mm / 1.8), snažil se chodit blízko a hlavně se snažil načíst, jak to celé funguje a jak dávat pozor na rozumně krátký čas… JR

  9. Dobrý večer, už týden pěkně hledám fotak pro naši 11 letou dceru, ktera má dle mého posouzení dar vidět věci jinak než ja a také je umi vyfotit, že všichni žádnou. K Vánocům si přeje „velký fotak a protoze jsem celý týden hledala, četla. , tak se mi její pro ni jako nejlepší Canon 100d. , teda asi nejvíc díky vašemu hodnocení. Ale mám dotaz, jaky je rozdíl mezi setem Canon eos 100d+18-55mm IS Stm (Eu) a 18-55mm Dc III (EU )Krom ceny vic nevím , pač tomu nerozumím.Co bude pro ni lepší. Děkuji moc.

  10. Stajnerova

    Dobrý den, vybírám rodinný foťák, který by zároveň používala dvanáctiletá dcera na natáčení vidoeblogu. Nechci investovat do kamery. Zároveň musím říct, že jsem nikdy zrcadlovku nemela. Mam vybrané Nikon 3400 s objektivem 18-105 nebo Canon 200 d, ale u něj nevím, jaký objektiv. Můžete mi poradit. Objektiv bych raději jen jeden-univerzalni. Díky za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, rád bych poradil, ale já video moc neumím, tedy ho neřeším… Ale onen Nikon s univerzálním objektivem zní velmi rozumně, Canon 200D by byl možná ještě o chlup lepší, ale skoro si myslím, že s nějakým taktéž univerzálním objektivem (18-135 mm) by vyšel výrazně dráže… Držím palce, JR

  11. Dobrý večer,zaujal mě Váš velice srozumitelný článek pro laiky,kteří tápou při výběru foťáků.Také jsem vybírala, až mě ze všech rad a údajů bolela hlava.Zajímá mě Váš názor na Samsung EX2F,který jsem kdysi nakonec vybrala.Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Katko Zdravím, ale žel na ten foťák žádný názor nemám, já ho v ruce neměl, tedy se omlouvám, že neumím říci víc… JR

  12. Dobrý den,prosím o radu, přemýšlím o koupi fotoaparátu pro mou 15-let.dceru,jako překvapení k 15.narozeninám.Básní o foťáku, který zachytí krásně přírodu,portrét či minutku.Léta máme klasik malé digitální,ale sní o tom s tím zoom,poradíte, aby ji nadchnul?cenově max do 10tis.Moc děkuji Petra

  13. Dobrý den. Jaký máte názor na fotoaparát Canon EOS 1200D??? DEKUJI ZA ODPOVED

  14. Dobrý den, poradíte mi, zda starší Nikon D3100 s objektivem 18-55mm je i dnes přístrojem, který začátečníkovi udělá povedené fotky za cenu šesti tisíc? Nebo jsou dnešní nové modely, které jsou kolem 12 tisíc znatelně dále?
    Děkuji za Vaše odpovědi

    • Jan Rybář

      Libore, zdravím… Na jednu stranu, ano, ty novější foťáky jsou opravdu hodně dál, prostě ty obrázky budou poměrně výrazně lepší, na stranu druhou, tohle byl/je opravdu legendární foťák (z roku 2010), který pořád více méně jde, spíš bych ho nedoporučoval, ale nechci ho za ty peníze ani úplně hanět… JR

  15. Petr Vácha

    Dobrý den.
    Perfektní a čtivé zpracování problematiky výběru foťáku. Chybí mi jen váš názor na Canon G5X.
    Vysvětlím proč. Jsem už velmi starý pán, celé dlouhé roky jsem na focení krajiny a detailů používal zrcadlovku. Nikdy žádná dlouhá skla. V posledních letech jsem přesedlal na kompakt |Canon G11. Nyní uvažuji o inovaci. A napadá mne tak Canon G5X nebo Sony RX 100 iii. Co vy na to? Nebo něco jiného?
    Přeji vše dobré a děkuji vám.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, Canon G5 X píšu zde https://www.fotoguru.cz/canon-g5-x-recenze/
      Obecně to je foťák šikovný, ale mně moc nedává smysl – není totiž kapesní, což je hlavní výhoda např. onoho Sony RX 100 iii nebo i Canonu G7 X mark ii, a když už něco podobné velikosti, tak bych asi pořídil něco s větším čipem… JR

  16. pane rybar jak byste hodnotil PANASONIK Lumix FZ 1000 ,doporucili mne to ve Fotolabu koupit,nebo nekoupit dekuji za radu.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já tento model žel neznám osobně, tedy neumím poradit – má tedy poměrně malý čip, což může být dost limit u focení např. v horším světle, skoro bych za ty peníze spíš uvažoval o zrcadlovce. Na druhou stranu se jím asi nic moc nezkazí… Držím palce, JR

  17. Vladimír314

    Jejda, velmi příjemné překvapení, konečně článek, na kterém je vidět, že Pan Autor 🙂 tomu focení a foťákům opravdu rozumí! Nesklouzává do zaběhlých klišé a nebojí se říct pravdu, která může být pro leckoho novinkou. Pro ty, kdo si hodlají fotoaparát pořídit rady k nezaplacení.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*