Jak vybrat zrcadlovku

Jak vybrat nejlepší zrcadlovku? Čemu nenaletět? Které typy nabízejí nejlepší poměr ceny a výkonu? To vše se dozvíte z tohoto podrobného přehledu – vychází z mých osobních testů všech možných fotoaparátů, tak snad se vám bude hodit…

Co to vlastně je zrcadlovka? Jaká je její definice?

Zrcadlovka je typ fotoaparátu, kdy se scéna v hledáčku zobrazuje odrazem přes zabudované zrcadlo. Čímž se liší od od ostatních fotoaparátů, které používají hledáček elektronický, zadní displej anebo obyčejný průzor. Zrcadlovky často (byť rozhodně ne vždy) symbolizují nejvyšší patra fotoaparátů pro náročné použití.

Náš mikroseriál má čtyři díly:

1. Než začnete nakupovat – čemu nenaletět
2. Jak vybrat zrcadlovku (ten právě čtete)
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Mojí dceru Marii velmi zaujal můj starý dobrý "filmový" Nikon FM2, jeden nejslavnějších zrcadlovek posledních desetiletí. Právě tradice stále udržuje zrcadlovky na čele peleteonu. Dosud to tak je. Ale zda to vydrží? Těžko říct...
Mojí dceru Marii velmi zaujal můj starý dobrý „filmový“ Nikon FM2, jedna z nejslavnějších zrcadlovek posledních desetiletí. Právě tradice stále udržuje zrcadlovky na čele peleteonu. Dosud to tak je. Ale zda to vydrží? Těžko říct…

(Poznámka: toto je čtvrtá aktualizovaná verze článku, který poprvé vyšel v srpnu 2015.)

Na mých kurzech fotografování i mimo ně dostávám neustále stejný obecný dotaz, v různých variantách znějící zhruba takto:

“Jaký vybrat foťák, když chci si koupit nějaký dobrý pro rodinné focení? Chci prostě mít lepší fotky za rozumnou cenu… Možná mě to začne bavit, tak budu fotit víc…”

Tato otázka má relativně jednoduchou odpověď, která zní: “Kupte si zrcadlovku”. Prodavači v obchodě vám sice možná budou tvrdit, že už to “není in”, v recenzích se dočtete, že neforemné zrcadlovky patří minulosti… Ale: není to pravda a zrcadlovka prostě zůstává obecně volbou zcela nejrozumnější (s podstatnou výjimkou situace, kterou rozebereme dále  v následujícím článku, tedy tím, kdy chcete něco malého a opravdu skladného)…

Proč je zrcadlovka nejrozumnější volba?

Jak vybrat zrcadlovku
Pořád platí, že zrcadlovky toho obecně zvládnou nejvíc, nejsnáz a za nejrozumnější peníze… (Zde Nikon D7200).

Zrcadlovky stále kralují fotografování: Navzdory rychlému vzestupu “malých a dobrých strojů” (viz dál) jsou zrcadlovky zkrátka jednoznačnou volbou profesionálů i pokročilých amatérů pro většinu situací, co se týče obrazové kvality, zvládnou toho prostě pořád nejvíc. Jinými slovy: zrcadlovka stále znamená nejjistější cestu ke skvělým fotkám.

Zrcadlovky nabízejí nejlepší poměr cena/výkon: V okamžiku rozhodování, jaký foťák koupit, pochopitelně často hraje u začátečníků zásadní roli cena: a tu obecně a de facto bez výjimek platí, že zrcadlovka je nejrozumnější cestou ke skvělým fotkám za co nejméně peněz.

Zrcadlovky nabízejí největší výběr příslušenství: Když si koupíte zrcadlovku, budete mít k dispozici obrovský výběr nejrůznějších objektivů i dalšího příslušenství, včetně řad za velmi rozumné peníze. To je výhoda poměrně nezanedbatelná – k “malým a dobrým” foťákům třeba od Fujifilmu,  Olympusu či Sony (viz dál) je nákup kvalitních objektivů obvykle velmi drahou, a často zhola nemožnou záležitostí.

Zrcadlovky jsou pro začátečníky nejvhodnější: Trochu opomíjenou vlastností zrcadlovek je i to, že pro začátečníky je to prostě nejlepší startovní materiál – chcete-li rychle vstoupit do světa focení, nejrychlejší a nejefektivnější cesta vede právě přes zrcadlovku. Snáze než na ostatních typech foťáků se na ní totiž naučíte, jak to vše funguje… A odpustí vám mnoho chyb…

Zrcadlovka? Stačí 15 – 25 000 Kč

Jak vybrat zrcadlovku
Dvě povídající si včely při maximálním zazoomování s nejbyčejnějím zoomemem 55-250 mm na těle Canon 760D…. Výřez viz níže…

Klíčová kategorie zrcadlovek leží v cenovém rozpětí 15 – 25 000 Kč, té se držte, v ní vybírejte, nabízí neuvěřitelnou kvalitu za rozumné peníze.

Anglicky se jí dost nešťastně říká “entry-level (vstupní úroveň)”, česky ještě hůř “začátečnické zrcadlovky”. Obé v sobě skrývá reklamní poselství výrobců i prodejců, že pokud máte vyšší ambice, měli byste do prasátka sáhnout pro vyšší sumu za vyšší kategorie. Nedělejte to, zaplatíte jen za funkce, které nepotřebujete a obrazová kvalita bude stejná.

A jakou zrcadlovku tedy vybrat? Je to vcelku prosté, držte se zrcadlovkových králů Nikonu či Canonu. Oba nabízejí v této kategorii de facto dvě cenové úrovně… Tou vyšší je u Canonu řada Canon 700D, 750D, 760D, 800D, 77D. U Nikonu je o cenově i výkonově srovnatelnou řadu Nikon D5500, D5600.

Ideální kategorie: Nikon či Canon za cca 22 000 Kč

Canon 760D test
… a detaily hodně drasticky vyříznuté z horní fotky… Kvalita je překvapivě vysoká. Inu, velké rozlišené se zde hodí…

Pokud jen trochu můžete zaplatit oněch cca 23 000 Kč, za poslední modely těchto řad, tedy Canon 77DCanon 760D či Nikon D5500 /Nikon D5600, neváhejte, jsou opravdu skvělé… A který z nich vybrat? Je to, upřímně, opravdu jedno, výsledky budou v zásadě identické…

Canon 77D je obecně nejdál z nich: je nejmodernější a má nejlepší výbavu. Ale je jako novinka roku 2017 cenově docela vysoko a nejsou k němu moc rozumné sety.

Canon 760D je o rok starší, podobně dobře vybavený (horní displej, ovládací „kolečko“ na zadní straně),  tedy to je velmi dobrá varianta.

A co ty zmíněné Nikony? Ty jsou zcela srovnatelné v tom zásadním: umí stejně hezké fotografie, tedy je jim možné odpustit to, co mnozí stejně nevyužijí:  těch pár technických vymožeností, co má Canon.

Tedy ač to možná mnohé překvapí, odpověď na otázku „Nikon, nebo Canon?“ je v této kategorii prostá: je to úplně jedno, tedy se spíše dívejte po dobrých setech a nejlepším poměru cena / výkon.

Co případně zvážit dále? Mírně starší typy. Velmi rozumnou volbou je o něco méně vybavený (ale stejně dobře fotící) Canon 750D nebo další letošní novinku Canon 800D. Byť po pravdě, docela tu platí: když už, tak už (bych koupil Canon 760D nebo 77D).

Skvělý poměr cena výkon: Nikon či Canon za cca 14 000 Kč

Canon 100D je nezpochybnitelným lídrem tabulky foťáků z nejlepším poměrem cena / výkon.
Canon 100D je nezpochybnitelným lídrem tabulky foťáků s nejlepším poměrem cena / výkon.

Druhou cenovou kategorií “začátečnických zrcadlovek” je mírně nižší cenová kategorie kolem 14 000 Kč, tedy legendární řada Nikon D3100, D3200, D3300, D3400 a její ekvivalent od Canonu, stejně legendární Canon 100D a novinka Canon 200D.

Právě Canon 100D byl už dlouho dobou na prvním místě mého obecného seznamu “co koupit”.  Pravda je, že na trhu je již mnoho let a mírně mu tedy dochází energie – pořád to však volba rozumná.

Avšak jeho nástupce z léta 2017, tedy Canon 200D, vše posouvá ještě výrazně dále – tedy obecně radím počkat, až ceny půjdou trochu dolů a právě tuto novinku zařadit na přední místa zvažovaných aparátů. A to nejen v kategorii „levných“ strojů – je opravdu malý, šikovný a rozumné peníze stojící, tedy může plnit funci univerzálního stroje pro domácnost i cestování.

Hodně pixelů se u Nikonu D3300 hodí například tehdy, když na vás sedne touha provádět nějaké "divočiny" - tj třeba udělat výřez z fotky výše a ještě ho zčernobílit...
Hodně pixelů se u Nikonu D3300 hodí například tehdy, když na vás sedne touha provádět nějaké „divočiny“ – tj třeba udělat výřez z fotky výše a ještě ho zčernobílit…

Stejně tak si pochvalu i zájem zaslouží na stejný segment mířící dvojice Nikon D3300 a Nikon D3400.

Nikon D3300 je starší typ, ale pořád dává velký smysl. Pokud vybíráte právě mezi Nikony a Canony, je to – viz výše – do značné míry jedno. V tomto rozstřelu však má přece jen Canon objektivně trochu navrch, má o chlup lepší výbavu (třeba v praxi dost užitečný expoziční bracketing), ale opět platí, oba odvedou skvělou práci…

Ale: předností Nikonu D3300 je v druhé polovině roku 2017 to, že se dá koupit za ceny opravdu fantastické, výrazně levnější než u Canonu.

Rozhodování na podzim 2016 trochu „zkomplikoval“ Nikon, protože do světa vypustil nejnovější model zmíněné řady, a to Nikon D3400. Na jednu stranu je to vlastně jen kosmeticky upravená verze modelu přechozího, a tedy by lépe fotit vlastně neměl. Mně se nicméně jeho výsledky hodně líbily, a navzdory vyšší ceně vám ho rozhodně vymlouvat nebudu – popravdě řečeno nyní patří na nejvyšší příčku toho, co v danou chvíli koupit.

Podrobnějším vodítkem vám může být můj aktualizovaný přehled různých šikovných setů fotoparátů v přehledu nejlepších foťáků (najdete ho dole na této stránce).

Když už opravdu musíte šetřit, z modelu Canon 1300D se dají vymáčknout velmi slušné fotky. I zde platí, raději dejte o pár tisíc více za něco mírně vyššího.

Co zvolit, dražší, či levnější?

Terezie Kovalová
Violoncellistka Terezie Kovalová na obrázku pořízeného Nikonem D5500, jednou ze dvou možností co koupit, pokud chcete opravdu maximum za rozumné peníze (druhou variantou je Canon 760D).

A jakou z kategorií zvolit? 14, nebo 24 000 Kč? Tohle je otázka, kterou řeší poměrně hodně lidí. Zcela objektivní odpověď opět zní: je to jedno, jinými slovy: pro obecné rodinné a cestovatelské focení budou výsledky z obou kategoriích zcela (ne skoro, ale opravdu zcela) stejné…

Rozdíl tedy není v kvalitě obrázků, ale v různých funkcích, které ta vyšší řada nabízí… drtivá většina z nich (byť ne všechny) je zcela zbytečná až nesmyslná… Ta vyšší řada je prostě, marná sláva, taková trochu “pořádnější a poctivější zrcadlovka”…

Tedy bych to shrnul asi takto: Pokud hledáte univerzální foťák pro rodinné focení, klidě a bez obav kupte Canon 200D (případně snad ještě i Canon 100D), Nikon D3300 nebo ideálně D3400.

Pokud tušíte, že focení chcete zkoumat víc nebo prostě chcete mít jen bytelnější stroj, ušetřete o těch cca 10 000 víc, ideálně Nikon D5500/5600 nebo Canon 760D/750D či novinky Canon D77/D800.

Na co nezapomenout: kupte si hned dva objektivy

Kromě zoomu je povinné koupit si pevnou padesátku (tedy 50 mm /1.8), pro Nikon i Canon ji pořídíte za cca 3500 Kč... Jsou to skvělá skla s výbornou světelností... Tedy pak můžete vesele rozmazávat pozadí...
Kromě zoomu je povinné koupit si pevnou padesátku (tedy 50 mm /1.8), pro Nikon i Canon ji pořídíte za cca 3500 Kč… Jsou to skvělá skla s výbornou světelností… Tedy pak můžete vesele rozmazávat pozadí…

Pokud to jen trochu jde, pátrejte po setu těla a hned dvou objektivů, u Nikonu i Canonu obvykle půjde o objektivy 18-55 mm a 55-250 mm. Jak se dočtete jinde na tomto webu, i onen druhý zoomovací objektiv se hodně hodí (například na portréty). Plus pamatujte, že pokud to jen trochu jde, je lepší zvyknout si na vyměňování objektivů a nekupovat objektiv univerzální (jak vám budou radit prodavači v kamenných obchodech), kreslí totiž zpravidla mnohem hůř (obvykle jde o objektivy 18-105 mm).

To se nám trochu promítne do výsledné ceny (srovnání tu není zcela možné, protože nabídky setů i jejich cena se dramaticky mění v čase), jak už jsem zmínil, mírně starší modely je často možné koupit za skvělé ceny ve velmi šikovných setech, tedy nepodceňte pořádné zkoumání nabídky…

 

Co nekupovat aneb pozor na “výhodné nabídky”

Poradit, co nekupovat, je možná ještě důležitější než mudrovat nad tím, co nakonec koupit. Pojďme to rozebrat.

– Vyhněte se foťákům za cca 30 – 40 000 Kč

Nikon D7200
Abych nebyl špatně pochopen… Nikon D7200 je skvělý foťák… Jenže prostě stejně dobře scénu vyfotí výrazně levnější „bratříček“ Nikon D5500.

Jak už jsme zmínili, novopeční fotografové často spadnou pod vliv známého pravidla “nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci”… V kombinaci s další nebezpečnou myšlenkou “čím dražší foťák, tím lepší fotky” sáhnout po stroji ze “střední kategorie”. Obé je hrubá chyba, ve focení to zkrátka takto nefunguje – tento “střední” segment prostě není schopen nabídnout v kvalitě fotografií nic lepšího než kategorie o stupeň nižší…

Klasickým představitelem této mnou “zatracované kategorie” (jen žertuji) je například Nikon D7200 – je to skvělý foťák, o tom není vůbec debata… Chyták ovšem je, že fotky vám dál zcela stejné, jako o 10 000 levnější “bratr” Nikon D5500 / D5600.

Jak je to možné? Každý obchodník vám to snadno vysvětlí: zákazníci rádi kupují věci, které nabízejí stovky funkcí a je jim jedno, že je nebudou potřebovat…S novinkou Nikon D7500 to je trochu jinak, je to skvělý foťák se závratnou rychlostí, kterou mnozí fanoušci opravdu ocení, i tu ale platí, že kvalita fotek budou zcela srovnatelná s výrazně nižšími stroji.

To se samozřejmě týká všech ostatních značek – u Canonu to je třeba Canon 80D, což – pravda – je opravdu velmi dobrý foťák (viz recenze). Speciálním případem je Canon 7D mark ii (cca 40 000 Kč tělo), nejdražší a nejnabušenější zrcadlovka “střední kategorie”… Má opodstatnění v některých specializovaných odvětvích (třeba focení divokých zvířat, případně sportu), jinak neexistuje jediný důvod, proč by se po ní měl začátečník dívat. Dítě v lese nebo Tádž Mahal vyfotí stejně jako Canon 200D za 16 000 Kč.

– Vyhněte se starším modelům za lákavou cenu

Málokde se řítí vývoje tak rychle vpřed jako v elektronice a nové foťáky toho zkrátka opravdu zvládnou více než bratři starší o dva tři roky (nemluvě o tom, že ne každý model se povede, staří nestáří).

Stačí otevřít nabídku jakéhokoliv e-shopu a ono zásadní nebezpečí se vyjeví v celém svém rozsahu. Zahlédnete například nabídku setu tělu a objektivu Nikon D5200 za cca 16 000 kč… Jenže tenhle foťák má už opravdu slávu za sebou (představen byl v roce 2012) a je naprostý nesmysl kupovat ho, když mnohem lepší výsledky zaručí mladší synovec z papírově nižší řady za stejnou cenu (již doporučovaný Nikon D3300/D3400).

A co další značky, Pentax a Sony?

Sony se snaží nahlodávat pozice Canonu a Nikonu v tomto segmentu, zatím to však není moc vidět... Na rozdíl od kompaktů a levnějšíh bezzrcadlovek, kde kraluje...
Sony se snaží nahlodávat pozice Canonu a Nikonu v tomto segmentu, zatím to však není moc vidět… Na rozdíl od kompaktů a levnějších bezzrcadlovek, kde kraluje…

Zatím se točíme pouze kolem dvou značek – Canon a Nikon… Znamená to, že ostatní značky bychom měli ignorovat? Ignorovat rozhodně ne, ale pokud to řeknu zcela upřímně a tak, jak to říkám lidem do očí v častých debatách, u zrcadlovek je prostě lepší držet se Canonu či Nikonu.

Nabízejí, jak už jsem psal, nejlepší poměr cena výkon a velký sortiment objektivů za rozumné ceny… (A hned dodejme, že až se pustíme do otázky “co koupit malého a dobrého”, bude to naopak: rada bude, s mírnou nadsázkou řečeno, znít: cokoliv, jen ne Canon či Nikon.)

Pro úplnost doplňme, že o Sony, stoupající hvězdě foto-světa, uslyšíme nejspíš víc a víc, dramaticky stoupá v nabídkách “malých foťáků” a velké pozornosti se těší i její špičkové stroje v profesionálních třídách (striktně vzato nejsou zrcadlovky, ale “kompakty s výměným objektivem” za cenu v desítkách tisíc, ale moc to raději nekomplikujme…)

Co se týče Pentaxů, přiznávám, že jsem tuhle značku zatím systematicky netestoval, v ČR se totiž skoro nedají vypůjčit, tedy nejsem schopen vyřknout žádný verdikt (brzy se to změní, slibuji, mnoho z čtenářů mi doporučuje zkusit Pentax K-50 a K-70). Ale pochybuji, že by mohly něco změnit na základní rovnici: Chcete jako začátečník zrcadlovku? Nejrozumnější volbou je Nikon či Canon.

Pro náročné: svět full frame zrcadlovek

Kochavec
Plnoformátové zrcadlovky ovládnou scénu tehdy, kdy opravdu fotíte něco labužnického – velký čip je prostě velký čip…

V předchozím textu jsem vám kategoricky rozmlouval kupovat “střední segment”, tedy fotoaparáty za zhruba 30-40 000 Kč. Ale co když chcete jít ještě výš, než ona nadupaná kategorie 15-25 000 Kč? Odpověď zní, ušetřete si zhruba o 100 000 korun víc a pořiďte si nějaký full frame foťák.

Pokud netušíte, co onen pojem “plný formát” znamená, rychlé vysvětlení: fotky tato třída fotoaparátů pořizuje na velikost políčka někdejších negativů (36 x 24 mm), zatímco “začátečnické” zrcadlovky, o nichž jsme tu zatím mudrovali, pracují s menšími čipy APS-C (cca 23 x 15 mm). Logika je vcelku prostá (a stále více méně platící): čím větší plocha snímače, tím lépe… Full frame zrcadlovky jsou tedy volbou nadále drtivé většiny profesionálních fotografů, případně i nadšených amatérů.

Jaké to má háčky?

Profesionální foťáky mají kromě velikosti čipu výhodu i fyzické odolnosti... Byť tedy zrovna saharský písek snáší blbě každý foťák...
Profesionální foťáky mají kromě velikosti čipu výhodu i fyzické odolnosti… Byť tedy zrovna saharský písek snáší blbě každý foťák…

1. háček: Cenový skok je drastický: Hlavním chytákem je cena: pokud se rozhodnete vyrazit směrem full frame, musíte se připravit na minimální investici kolem 100 000 Kč (spíš výrazně více)… Tělo patrně nejpoužívanější full frame zrcadlovky Canon 5D mark iii stojí zhruba 70 000 Kč, a dalších nejméně 50 000 Kč budete potřebovat na pár “obyčejných” objektivů.

2. háček: Rozdíl v kvalitě pro běžné focení není zásadní. Jak už jsem popsal, skvělou začátečnickou výbavu lze pořídit, s pár objektivy, do maximálně 30 000 Kč. To samé ve full frame bude stát o 100 000 víc…

Je ten skok v kvalitě opravdu tak zásadní, aby cenu ospravedlnil?

Ano, i ne.
Ano, protože kdo jednou vyzkouší kvalitu full frame, pozná opravdu nejvyšší dimenze focení. A opravdu spolehlivé stroje, které vydrží vše.

Ne, protože při obyčejném focení prostě onen rozdíl nezahlédnete. Budete-li fotit třeba Canonem 760D s levným “plasťákem” Canon 50/1.8 mm (dohromady cca 23 000 Kč) scénu typu “někdo stojí v dobrém počasí na Staroměstském náměstí”, výsledek bude k nerozeznání podobný tomu, co pořídí stroj full frame…

Rozdíl naskočí ve chvíli, kdy bude potřeba onu fotku nazvětšovat na velikost fotbalového hřiště, fotit dostihy, či prostě po foťáku chtít, aby bezchybně vydržel obrovskou zátěž cvakání i okolních podmínek (prach, voda, otřesy, atp..).

3. háček: Rozměry aneb kdo se s tím má vláčet?Jak už jsem popsal, kvalita full frame fotoparátů je skvělá, kromě ceny však trápí své majitele i svojí neskladností…

Tedy na to pozor, nesporně bude stále přibývat těch, kteří se prostě rozhodnou, že velikost je pro ně zásadnější než naprosté maximum v kvalitě fotek – a přejdou k něčemu menšímu, tedy k foťáku snadno s sebou vláčitelnému. Příznávám, vláčet s sebou onen velký Canon 5D mark iii mě baví méně a méně. A je jen otázkou času, kdy si k němu přikoupím ještě něco malého a dobrého…

Totiž, což je opravdu zásadní, full frame opravdu není podmínkou pro to, abyste přinesli dech beroucí pouliční fotky z nějakého napínavého místa… Jednak budete hodně nápadní, druhak kvalita těch menších strojů s menšími čipy stále stoupá…

(O tom více v další sekci Jak vybrat kompak nebo bezzracadlovku.)

A jaký full frame vlastně koupit?

Retro ull frame Nikon Df + "setový" objektiv Nikkor 50mm f/1.8 prostě umí dělat zajímavé fotky i v nevalném světle...
Retro full frame Nikon Df + „setový“ objektiv Nikkor 50mm f/1.8 prostě umí dělat zajímavé fotky i v nevalném světle…

Tuhle pasáž si dovolím vzít hodně zkrátka – předpokládám totiž, že pokud dumáte o vstupu do této kategorie máte, již dávno vše načteno a navíc není moc co řešit.

I zde je vybírání poměrně jednoduché: klasikou (a zároveň nejrozšířenějším full frame strojem mezi profesionály a pokročilými amatéry) je legendární řada 5D, s posledním modelem Canon 5D mark iv představeným v roce 2016.

Je to spíš evoluční, než revoluční skok a bude zajímavé sledovat, jak dlouho bude „mark čtyřka“ koexistovat s legendárním Canon EOS 5D mark iii. Je určený pro široké spektrum fotografování a z různých statistik vyplývá, že právě on je nejpoužívanějším fotoparátem na světě mezi profesionály a náročnými amatéry (kromě těch, co fotografují sport).

V roce 2015 k němu přibyly specializované modely Canon EOS 5DS a Canon EOS 5DS R, určené pro (především) ateliérové focení či prostě ty situace, kdy se hodí obří rozlišení čipu 50 mpx.

Stejně tak Nikon má mnohá oblíbená želízka v ohni – za všechny jmenujme horkou novinku Nikon D850 nebo recenzemi opěvovaný Nikon D750 (zatím jsem neměl v ruce). Skvělý stroj, který mě opravdu nadchl, je Nikon Df, který se svým retrostylem hlásí k tradici krásných tradičních filmových Nikonů (též mám jeden ve skříni) a přímo vybízí k nasazení starých objektivů – zkrátka skvělou exkurzi proti toku času.
Za zmínku opět stojí i Sony se svými plnoformátovými modely, například Sony A7 ii, které jsou velmi šikovný, mnoha nadšenci milované, leč dle mého zatím nejsou opravdu reálnou konkurencí pro Canony a Nikony.

Jak už jsem zmínil, Sony stoupá a nedá se vyloučit, že do budoucna se opravdu i v tomto segmentu stane hráčem, kterého není možné ignorovat. Jasně, nejsou to pravé zrcadlovky, ale do toho přehledu patří právě sem.

Stejně tak v tomto přehledu profesionální a poloprofesionální třídy není špatné zmínit špičkové modely Fujifilmu, konkrétně Fujifilm X-PRO2 a Fujifilm X-T2. Nejsou to ani zrcadlovky, ani full frame (mají menší APS-C čip), avšak patří sem jako stále častější volba pro ty, kteří chtějí „něco malého a skvělého na profesionální úrovni“ (cena tělo + setový objektiv je cca 55 000 Kč u obou modelů).

Hodnotit, který z těchto fotoaparátů je lepší či pro vás vhodnější, by bylo mírně nesmyslné – všechno to jsou špičkové stroje schopné splnit náročné požadavky svých majitelů, z nich každý má trochu jiné preference a cíle… A rozhodnutí je tedy na vás…

Náš mikroseriál má čtyři díly:

1. Než začnete nakupovat  –  jak nenaletět (ten byste si ještě mohli přečíst)
2. Jak vybrat zrcadlovku (ten právě čtete)

Anebo můžete pokračovat k dílu třetímu:
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého

A pokud spěcháte, vše jsem uspořádal na jedno jediné místo: 4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

 

Reklama

116 komentářů

  1. Ahoj. prosím o tip. uvažuji o canonu na výlety.Fotit chci krajinky,portéty a macra .Doporučíte něco za rozumnou cenu pro začátečníka ? díky

  2. Jan Libich

    U Nikonu je pro začátečníka určitě nejlepší zvolit řadu 5xxx, jednak má přeci jen lepší životnost závěrky na více cyklů, výklopný displej, malinko lepší ergonomii než 3xxx a všechny potřebné funkce pro většinu lidí bez dalších omezení typických pro 3xxx. Rozdíl je asi 5000 Kč. Příplatek za 7xxx byl donedávna dalších 10 000 Kč, ale při posledním zlevnění D7200 na 17 000 Kč a D7500 na 23 000 (+ 5000 Kč cashback, takže vlastně 18 000 Kč) za tělo, kde je příplatek asi 7-10 000 Kč oproti 3xxx je si myslím delší životnost, robustnější tělo, rychlejší snímání a velká nabídka funkcí zcela oprávněná, také podpora měření se staršími objektivy a u D7500 mnohem vyšší citlivost čipu a 4K video i výklopný displej (ne otočný jako D5xxx). Dva sety objektivů jsou fajn, vyjdou cenově jako jeden 18-105 (18-140), ale když jdu někam fotit, kde není čas přehazovat objektivy, tak jsou tyto kompromisní skla k nezaplacení, samozřejmě nedají max. kvalitu, ale to nedají ani levné sety, pokud už člověk chce fotit něco statického, tak je lepší rovnou házet pevná skla za rozumné peníze jako 35, 50, 60 Micro apod. s vysokou světelností a krásnou kresbou a když chci někde rychle s jedním tělem, tak raději univerzálnější zoom, samozřejmě na městskou reportáž stačí bohatě 18-55, ale na dovolenou je lepší vzít rovnou 18-200, 18-300 a více už bych se také vyhnul, u nich už oba konce jsou nic moc. Jenže pokud dneska fotíte na 10×15 fotku a na web a neděláte nějaké extra výřezy, tak tak i tyhle univerzály dobře poslouží a jejich cena klesla natolik, že pro rodinné focení jsou dle mne volbou nejvhodnější. Profíci stejně mají minimálně dvě těla a nich nasazené dva objektivy, aby mohli rychle měnit žánry jen prohozením foťáků a nezdržovali se změnou objektivu a rizikem zaprášení čipu. Pokud někdo fotí i dneska se starými těly a na web, tak pořád i stará D50 nebo D70 udělá své, do ISO 1600 je v pohodě a fotky se dají tisknout až do A4, takže stará těla sice už neobstojí v hromadě věcí a elektronické rychlosti, ale pořád dokáží i tak dost. Komfort je však někde jinde. Největší vliv na kvalitu fotky má skutečně fotograf samotný a foťák tvoří hlavně možnosti a komfort. Pro amatéra je jednodušší fotoaparát se znalosít základních postupů lepší volba než vyspělá zrcadlovka, neb ho zbytečně nezdržuje různými kolečky a nastaveními. Výběr fotoaparátu je dnes tedy hodně individuální a při kvalitě dnešních čipů a AI mobilních telefonů jde plno krásných fotek dělat i s nimi, i když v horších podmínkách a situaci jsou fotoaparáty s velkými čipy na tom lépe, rychlá elektronika telefonů i přes fyzikální omezení velikosti nabídne taky hodně muziky při běžném focení kolem sebe a jejich hlavní výhodou je to, že je máte pořád u sebe.

  3. Dobrý den, velmi mě baví focení. Mám kompakt a kvůli dětem a rodině vůbec, bych si ráda nechala od Ježíška nadělit zrcadlovku. Jelikož jsem ale začátečník a typů je tolik, vůbec netuším co vše koupit aby to do sebe zapadlo. Samozřejmě chci kvalitní fotky s hezkým rozostrenym pozadim. Jak jsem již psala, fotím hlavně děti. Svoje děti. Ráda bych značku Nikon nebo Canon ale spíš ten Nikon. Cenová relace nějaký ten střed cca 12-15tis. Pročítám různé weby už týdny a nemohu se zorientovat, natož vybrat. Nejvic by mě pomohlo, kdyby jste mi hodil odkaz na přesný typ se vším všudy 🙂 děkuji za radu

  4. Dobrý den,
    Chtěl bych se zeptat, která ze zrcadlovek značky Nikon se hodí na focení budov, jestli d5600 nebo d7200. Předem děkuji za odpověď

  5. Dobrý den,

    Chtěl bych poprosit o radu ohledně techniky. Baví mě foceni a jsem amatér. Mám Nikon d5200 + Nikon 18-140mm f/3,5-5,6 G ED VR, koupeno v setu před třemi lety a Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X116 Pro DX II, fotím hlavně krajiny a rodinné fota. Chci poradit, jaké lepší sklo koupit k onomu d5200, asi i delší jak 140. Zvažoval jsem i nové tělo d5500, nebo d7100 pro větší ostrost bez antialiasingového filtru a tak nevím. Sklo nebo tělo co pomůže. Případně navrhněte nějakou kombinaci. Děkuji Lubomír

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*