Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, zkrátka něco malého

Jedna z nejdůležitějších otázek současného světa fotoaparátů zní: Co si koupit, aby to bylo něco malého, skladného, nepředraženého, a přece to fotilo skvěle? Anebo jinými slovy: Nechce se mi na cestu kolem světa nebo na lezení po Alpách tahat neskladnou zrcadlovku, co by fotilo stejně dobře a bylo mnohem skladnější? Potřebujeme tedy prozkoumat, jak vybrat dobrý kompakt, bezzrcadlovku, zkrátka něco malého…

Připomeňte, že tento článek je třetím se série o výběru fotoaparátu, v těch dalších řešíme:

1. Jak vybrat foťák a nenaletět (protože vše je trochu jinak, než si možná myslíte)
2. Jak vybrat zrcadlovku (protože v tom vůbec není snadné se vyznat)

4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Olympus E-M10 srovnání
Tato fotka dobře ilustruje onu mutivaci zbavit se velkých zrcadlovek… Olympus OM-D E-M10 sedí na mé fotobrašně ze zrcadlovkou a dvěma objektivy… Kdo se s tím má tahat, že?

(Poznámka: toto je čtvrtá updatovaná verze článku, který jsem poprvé sepsal v srpnu 2015).

V části třetí tedy prozkoumáme z různých směrů tu poměrně záludnou otázku, zda už ty malé stroje dokáží tolik, co zrcadlovky…

Stručná (a trochu zavádějící) odpověď zní: ano, dokáží, malé věci už opravdu dokáží zrcadlovky nahradit. A v některých případech i předehnat. Má to ale svá mnohá “ale”…

Jaká jsou ta “ale”?

1. chyták je zde především v tom, že pro mnoho typů náročných focení stále nemají zrcadlovky konkurenci: hokejové mistrovství světa prostě něčím malým a kapesním nevyfotíte.

2. chyták: Ono konstatování, že výsledky těchto malých foťáčků jsou srovnatelné se zrcadlovkou, platí pro zrcadlovky s menším čipem (typu APS-C), ty s full frame čipy stále dostihnout nedokáží. (Ale vzdálenost je každý rok stále menší a u špičkových strojů se v některých situacích až skoro stírá, to ano!)

Fujifilm X100T má pevný 35 mm objektiv, a z hlediska začátečníka se tak s ním dá vyfotit "málo", navíc stojí přes 30 000 Kč. Jenže zkušení borci na pouliční focení touží právě po malých rozměrech, velkém čipu a velké kvalitě...
Fujifilm X100T má pevný 35 mm objektiv, a z hlediska začátečníka se tak s ním dá vyfotit „málo“ (potřebuje zoomovat atp.), navíc stojí přes 30 000 Kč. Jenže zkušení borci na pouliční focení touží právě po malých rozměrech, velkém čipu a skvělé kvalitě…

3. chyták: Velkým problémem je cena – jak víme z minulého dílu, pokud si koupíte zrcadlovku, už za cca 17 000 Kč můžete provádět opravdu skvělé věci… Pokud byste chtěli podobného optického výkonu dosáhnout se stroji opěvovanými o něco níže, ocitnete se na cenách drasticky vyšších – za kompaktnost a “novotu” je prostě třeba platit.

Z druhé strany: nic z výše uvedených chytáků nám vlastně často vůbec nevadí – jde nám o jedno jediné: mít něco hodně kvalitního, co se nám může houpat na krku či ideálně povalovat v kapse. “Ty další objektivy” nás zase tak netrápí… A mírný úbytek v kvalitě fotky ve srovnání s full frame též čert vem… Tedy hurá, vlastně je vše na dobré cestě.  Vláčet zrcadlovky je vážně otrava.

Kompakt, bezzrcadlovka, superzoom…

Slovo "kompakt" pro mnohé symbolizuje především něco levného a podřadného... Už to ale dávno neplatí... Poslední model téhle "hračky" (Sony RX 100) se začal prodávat za více než 30 000 Kč.
Slovo „kompakt“ pro mnohé symbolizuje především něco levného a podřadného… Už to ale dávno neplatí… Poslední model téhle „hračky“ (Sony RX 100) se začal prodávat za více než 30 000 Kč a kvalita fotek je obdivuhodná.

Jedna rychlá jazyková vsuvka: v názvosloví těchto typů foťáků panuje značné zmatení jazyků, pojďme to mírně rozkódovat.

Kompakt je cokoliv kompaktního, v užším smyslu prostě něco malého, v obvyklejším smyslu něco levného a nepříliš vzrušivého. Ve smyslu širším to však může být i něco hodně dobrého až skvělého (a pekelně drahého…).

Kompakt s výměnnými objektivy, jak název napovídá, dovoluje vyměňovat objektivy, přičemž vůbec nemusí jít o něco opravdu kompaktního, ba naopak… E-shopy sem řadí třeba opravdu poměrně robusní stroje od Sony, které jsou větší než malé zrcadlovky. Mimochodem, často to zcela mate, protože slavné a drahé full frame řady od Sony jsou často automaticky řazeny v myslích fotografů mezi zrcadlovky (mají stejné využití), ale ne, jsou to vlastně kompakty.

Bezzrcadlovky jsou obecně fotoaparáty, které nemají zrcátko, přes které se “vzduchem” díváme přes objektiv na focenou scénu… Namísto toho svět sledujeme hledáčkem elektronickým či žádným.

Superzoomy jsou zvláštní kategorií fotoaparátů, které se vyznačují velkým rozsahem objektivů a někdy připomínají spíš dalekohled. Z hlediska fotografování obvykle nedávají moc smysl…

Jste z toho trochu zmateni? Nevadí, v praxi toto dělení vůbec nemusíme používat, v praxi existuje dělení zcela jiné, praktičtější, odráží prostě to, s jakou motivací příslušný foťák hledáme.

Typy kompaktů dle užití:

1. Levné foťáky kategorie 1500 – 10 000 Kč…

Alpy iPhone 6
Obyčejný kompakt si prostě nekupujte, raději si pořiďte chytrý telefon, který nejen obstojně fotí, ale navíc i telefonuje (tuhle fotku z Alp pořídil iPhone 6).

Rozhodnutí “chci kompakt” znamenalo především nákup něčeho malého a levného, co by se prostě jen mačkalo a ono by to fotilo samo.. Trh těchto foťáků stále existuje, dostal však obrovskou ránu nástupem mobilů…

Další údery nejspíš ještě přijdou s raketovým zlepšováním aparátů v chytrých telefonech a moje mírně cynická rada zní: takové foťáky si raději nekupujte, nemá to moc smyl… to si raději přidejte pár tisíc navrch a kupte si poslední iPhone…

A přiznávám, že prostě není v mých silách tento segment zmapovat a poradit, co má a nemá smysl kupovat… Jak už jsem ale řekl, spíš to prostě nedělejte.

Je nicméně pravda, že čas od času narazím na něco opravdu pozoruhodného – to je případ zajímavého foťáčku zvaného Sony HX60, který stojí kolem 6 000 Kč a umí toho vlastně překvapivě dobře… Podobně v danou chvíli možná stojí za úvahu trochu neohrabaný, ale slušným čipem vybavený foťák Canon EOS M10. Další zajímavé fotáky pod 10 000 se snažím popisovat v tomto článku: Nejlepší fotoaparáty do 10 000 Kč.

2. Malé foťáky srovnatelné se zrcadlovkami

Sony Alpha A6000
Z přísných nároků (rozumná cena, hledáček, dobrý výkon, výsledky srovnatelné se zrcdlovkou) v ceně kolem 20 000 Kč jasně vítězí Sony A6000. Foto: Sony

Jak už jsem zmínil, opravdu módní otázka zní: Co malého už je tak dobrého, že mi to dovolí nechat doma moji zrcadlovku (a bude stát rozumné peníze)?

Tuhle otázku zkoumám docela intenzivně od samého začátku tohoto webu, a přesto  seznam není dlouhý…

Podvědomě toužíme po tom, aby onen stroj měl co největší čip (tedy APS-C jako začátečnické zrcadlovky), disponoval hledáčkem (ten se opravdu hodí) a stál rozumně (tedy jako srovnatelné zrcadlovky kolem 20 000 Kč).

Dobrá, nyní přicházíme k poměrně krutému konstatování: v danou chvíli neexistuje nic, co by zcela jednoznačně tyhle nároky splňovalo.

Jinými slovy: první pozice má tabulky „malých a dobrých foťáků za rozumnou cenu“ je nyní (podzim 2017) prázdná (viz Přehled nejlepších foťáků).

Proč? Protože kompromisů, na které je třeba přistoupit, je nyní nějak více než dříve…

Totiž, dlouho tuhle tabulku vedl Sony A6000, fotoaparát, který mi opravdu padl do oka jak použitelností, tak výslednými fotkami. Nebyla to zcela úplná náhrada za zrcadlovky, ale značnou dávku úcty si zasloužil (mimo jiné kvůli neuvěřitelné rychlosti ostření.)

Jenže zrcadlovky stejné ceny (kolem 20 000 Kč) mezi tím udělaly výrazný skok vpřed, a Sony z nepochopitelných důvodů vyklidilo pozice – nástupce Sony A6300 a A6500, velmi očekávané novinky, nepřinesly zásadní vylepšení a navíc drasticky vyšší, až absurdní cenu.

Sony A6000 stále zůstává jednou z možností, ale už rozhodně tolik nezáří, a popravdě řečeno jde už hodně to let.

Stejně tak se nějak nepovedl očekávaný „nástup“ Canonu M5, o němž se doufalo, že bude první pořádnou bezzrcadlovkou této firmy. No ano, není špatný, ale je drahý, trochu přerostlý a hlavně: nedokáže být jasnou konkurencí zrcadlovkám. Podobně ne zcela září Canon M6, v zásadě M5tka bez hledáčku, který je v zásadě slušný, ale takový trochu nijaký.

Dobrá, a co s tím? Pokud chceme přece jen něco objevit, musíme přijmout určité kompromisy.

Fujifilm X-E2
Fujifilm X-E2 je obrazovou kvalitou srovatelný se špičkou začátečnických zrcadlovek. Mnozí milují „Fuji-barvy“ připomínající slavné „filmové“ materiály této značky…

Kompromis cenový: Pokud najdete pár tisíc navrch , opravdu výborný je Fujifilm X-E2s, který díky skvělým barvám v šikovných rukách dá výsledky i lepší než srovnatelné zrcadlovky (cena je cca 26 000 Kč). Ten už se v danou chvíli vyprodává a na trh dorazí koncem roku 2017 jeho dlouho očekávaný nástupce Fujifilm X-E3.

Na místo na předních místech pomyslné tabulky má v danou chvíli nárok Fujifilm X-T20, což je mimořádně sympatický foťák, který ovšem není úplně malý – velikostí by patřil spíš mezi menší zrcadlovky. Je to stroj opravdu moc povedený a v kombinaci se skvělým zoome 18-55 mm patří k velmi platným variantám. Byť konkurovat levnějším zrcadlovkám se mu bude poměrně těžko.

Podobně pořád stojí za nákup jako i  Fujifilm X-T10,  který má starší (ale ne nutně horší) čip, jen je trochu líný.

Jen pozor: Fujifilmy přestávají být zajímavé ve chvíli, kdy chce mít více než onen „základní zoom“, dokupovat cokoliv dalšího je velmi drahé – toto doporučení tedy platí pouze tehdy, když chcete tělo + jeden objektiv (viz dále).

Níže se také zmíním o jedné z nejvýraznějších novinek roku 2017, skvělém Fujifilmu X100F, čtvrté verzi slavné řady retro-těl s pevnými skly, který umí opravdu skvotné fotky a ukazuje, řečeno mírně pateticky, cestu vpřed.

Kompromis bez hledáčku: Pokud se obejdete bez hledáčku, levný a výborný je Sony A5100, případně Canon M6, který ale, viz výše, je trochu předražený a při srovnání se zrcadlovkami (podobné velikosti) to nebude mít snadné. To už zmiňme podceňovaný Fujfilm X-A3, který nabízí opravdu zajímavou kvalitu fotek za zajímavou cenu.

A ano, ještě je tu firma Olympus a zhruba stejně cenově vycházející Olympus OM-D E-M10 mark ii… Olympusy mám rad, fandím jim, ale používají menší čipy a na výsledcích to bohužel je v některých složitějších situacích vidět…

Obdobně populární jsou „foťáky pro blogerky“, malé a v zásadě šikovné Olympusy řady PEN – zejména Olympus E-PL7 a Olympus E-PL8.

Pokud jste se do nich zakoukali, nebudu vám je rozmlouvat, s dražšími skly dávají v dobrých světelných podmínkách též výborné výsledky.  Ale v konkurenci s Fujifilmy či Sony mírně zaostávají.

Co z toho plyne?

Canon OES M3
Jednu z výjimek, kdy je něco od Nikonu či Canonu malé a použitelné, je Canon M3…

Canon a Nikon tu nejsou skoro vidět– vybíráte-li zrcadlovku, rozumnou volbou je pouze Nikon či Canon, u menší strojů to je naopak, tady kralují jiné značky, zejména Sony a Fujifilm…

Proč to tak je? Dílem to, soudě z různých dohadů i zasvěcených komentářů, prostě není náhoda: jádro byznysu Canonu a Nikonu je stále v zrcadlovkách a obě firmy zkrátka na tom nechtějí nic měnit…

Hezký příklad je starší Canon M3, jeden z praotců dnes prodávaných M5 a M6 – ten vůbec nezamířil na americký trh, zrcadlovky byly a jsou stále klíčové…

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO
Objektiv Olympus ED 40-150mm 1:2.8 PRO dokáže na těle Olympusů naprosté zázraky… stojí však ke čtyřiceti tisícům, což nabourá rovnici „malý, dobrý, za rozumné peníze“.

Pamatujte na dražší příslušenství: jak už jsem zmínil, při nákupu těch foťáku prostě pamatuje, že to vše obvykle dává smysl jen při nákupu tělo + setový objektiv. Jakmile začnete přikupovat další, začnou se dít nepříjemné věci… Zjistíte, že výběr je hodně malý a že dobré objektivy stojí sumy bezmála astronomické.

Například koupit nejobyčejnější zoom k onomu skvělému Fujifilm X-E2S stojí 18 000 kč, což je zhruba 3 x více než koupit podobnou věc k zrcadlovce… Navíc ten objektiv je prachbídný – skoro neostří… Tudy tedy ne…

Obdobně platí, že jeden z nejlepší objektivů, který jsem kdy měl v ruce, byl jeden fantastický zoom pro Olympus… Jenže stojí 38 000 kč a celé to pak nějak nedává smysl… Tedy pozor na tyto počty…

Speciální podkategorie: pevná skla pro labužníky

Fujifilm X100T dává reportážním "street" fotografům opravdu nenápadný stroj s velkým čipem.
Fujifilm X100T dává reportážním „street“ fotografům opravdu nenápadný stroj s velkým čipem.

Do této kategorie malých, skvělých a se zrcadlovkou srovnatelných strojů patří i fotoparáty, které vyžadují značné zkušenosti a hodí se pro určitý typ focení (zejména cestovatelského)… Jsou to kompakty se “zrcadlovkovým” APS-C čipem a pevným objektivem…

V tomto smyslu patří ke klíčovým hráčům opět Fujifilmy – hlavně řada X100 . Třetí v této řadě je legendární fix-focusový stroj s pevnou “pětatřicítkou” Fujifilm X100T, nevelký foťak v retrostylu, který se opravdu hodí pro nenápadné pouliční focení… V roce 2017 zamířila na trh čtvrtá generace, Fujifilm X100F, který mě, přiznávám, opravdu nadchl a považuji ho za jednu z nejvýraznějších novinek tohoto roku.

Za zmínku stojí i levný a výborný Fujifilm X70, reportážní foťák s „pevnou osmadvacítkou“, který nicméně opravdu hodně trpí neduhem většiny starších Fujifilmů: prostě je hodně pomalý v ostření.

Jen připomínám, že pokud jste zvyklí zoomovat, nejsou to stroje pro vás (ale pokud si ho koupíte, opravdu hodně vás toho naučí….)

3. Skvělé foťáky, které se vlezou do kapsy

Řada Sony RX100 patří opravdu k naprosté špičce - ač má repativně malý čip, dokáže slušně zachytit i hloubku složitějších scén... A to vše ve foťáku, který se vleze do kapsy...
Řada Sony RX100 patří opravdu k naprosté špičce – ač má repativně malý čip, dokáže slušně zachytit i hloubku složitějších scén… A to vše ve foťáku, který se vleze do kapsy…

Třetí kategorií, o níž se musíme zmínit, též vychází z logického požadavku fotografů, který zní nějak takto: “Chci něco opravdu dobrého, co se mi vleze do kapsy u kalhot, případně alespoň do kapsy zimní bundy”…

Rozdíl vůči předchozí kategorii je poměrně zásadní – výše zmiňované foťáky jsou malé a šikovné, ne však kapesní. Mohou se decentně houpat  na krku při cestě kolem světa, překážet nebudou ani při cyklovýletu, ale pokud je, marná sláva, budete chtít schovat, bez malého baťůžku či kabelky se neobejdete….

Což ne vždy je šikovné – a tlak na “kapesnost” bude nesporně stoupat s tím, jak dramaticky se zlepšují fotografické schopnosti chytrých telefonů a tedy toho, co jsme zvyklí tahat po kapsách.

A nyní jeden západ slunce - v podání Sony RX100 iv...
A nyní jeden západ slunce – v podání Sony RX100 iv…

Nechceme ale už toho trochu moc? Překvapivě i zde řešení existuje, a to řešení skvělé – a její průkopníkem je slavná řady Sony RX100. Třetí model Sony RX100 iii mě v létě 2014 opravdu nadchnul, stejně jako o rok později novější model Sony RX100 iv… Pátá verze Sony RX100 v je taktéž dobrá, byť hodně podobná verzi čtvrté.

Bez nadsázky to jsou opravdu patrně nejlepší kompakty na světě – cena přes 20 000 Kč u třetí verze není zrovna lidová, ale výsledky jsou (především v dobrých světelných podmínkách) zcela srovnatelné se začátečnickými zrcadlovkami… Samozřejmě, má to své limity, čip je relativně malý (tzv. “jednopalcový”, tedy ještě menší než Olympus), ale pro běžné focení jsou výsledky opravdu obdivuhodné…

Canon Powershot G7 X Mark II FSL
Canon Powershot G7 X Mark II je malý a opravdu šikovný… Foto: Canon.cz

Za zmínku stojí i to, že firma Sony do toho foťáku dokázala nacpat hledáček, je však de facto nepoužitelný ve verzi iii, verze zatím poslední (iv a v) už ho však dotáhly, a sláva, opravdu funguje… U zatím předposlední z řady těchto foťáků je ovšem trochu problematická cena: nové verze se začínají prodávat za více než 30 000 Kč, což z nich činí foťák pro labužníky, ale patrně ne pro širokou veřejnost – to už je zkrátka opravdu moc.

Tedy svým způsobem je možné řadu Sony RX100  zařadit i do vyšší kategorie (malých a dobrých) – pokud s ním zkušený fotograf pojedena cestu kolem světa, nikdo nepozná, že nepoužil zrcadlovku. Proč to dokáže jen zkušený fotograf? Protože přesně dokáže využít silné stránky (kresba, barvy za dobrého světla) a potlačí focení, kdy se limity foťáčku projeví (horší světelné podmínky…).

Canon G7 X má hodně světelný objektiv (1.8-2.8), tedy je možné si hrát s hloubkou ostrosti...
Canon G7 X má hodně světelný objektiv (1.8-2.8), tedy je možné si hrát s hloubkou ostrosti…

Plus je tu ještě jeden –  dle mého opravdu průlomový – foťák, který těmto legendám od Sony výrazně konkuruje a já ho považuji za jeden z vůbec nejvýraznějších foťáků poslední doby Jde o Canon G7 X mark ii.  Jde o překvapivě šikovný stroj, který se opravdu vleze do kapsy a mě vážně nadchl.

Alternativou k Sony RX100 byla již první verze,  Canon G7 X, ale verze mark ii je prostě výrazně lepší – navíc je za rozumné, až skvělé peníze: cca 17 000 Kč. Tento Canon sice nemá hledáček, jak už víme, je to do značné míry jedno, zato má o něco delší dosah zoomu než zmíněný Sony, a to se hodí.

Popravdě řečeno tento „canonek“ dost často doporučuji tápajícím kamarádům, kteří se ptají dosti běžnou otázkou typu „já ti nevim, fotím furt tím iPhonem, chci něco požádnějšího, ale aby to fotilo samo, co si mám koupit?“

Ne, ono to samo nefotí – ale pro iPhonovou generaci je to prostě snesitelně malé a zároveň velmi dobré. Zrcadlovky to zkrátka kvůli mobilům mají najednou mnohem těžší.

Četli jste již všechny čtyři části tohoto mikroseriálu?

1. Než začnete nakupovat – čemu nenaletět
2. Jak vybrat zrcadlovku (protože v tom vůbec není snadné se vyznat)
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého (tam nyní jste)
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

 

Reklama

38 komentářů

 1. Karel Vostal

  Dobrý den,

  vůbec se ve foťácích nevyznám. Chcii koupit nějaký skladný na focení krajin a detailů, pokud možno s dobrými fotkami při teoreticky jakémkoliv osvětlení, s cenou do cca 10.000. Kamarád fotograf mi doporučil Canon PowerShot G9 X Mark II nebo Panasonic Lumix DMC-TZ100, ale na oba jsem nenašel úplně nej hodnocení. Můžete mi nějaký doporučit Vy?

 2. Jan Libich

  Sony RX100 fotí sice krásně, ale má hodně omezení a taky je otázka životnost takového cvakátka, přeci jen kompaktní bezzrcadlovky či zrcadlovky zastarávají méně a vydrží více až na mechanickou závěrku, která se časem opotřebí a ošoupe se obložení. Superzoomy bych tu úplně nezatracoval, vyspělá elektronika a výroba čoček doznala své a některé značky jako třeba Panasonic a jejich širokorozsahové objektivy nemají tak úplně špatné obrazové výsledky a navíc jsou opravdu rychlé v ostření. Panasonic FZ-82 s 4K videem poslouží i jako poměrně solidní náhrada 4K kamery s jistými omezeními a FZ-1000 s větším čipem je použitelná i za šera nehledě na krásný rozsah FZ-300 ve světelnosti, barevné vady a horší ostrost při dnešním rozlišení a použití pro web a menší fotky je plně dostačující a není žádná rozumná cenová náhrada na focení na cestách a zvířat. Pokud chcete fotit zvířata, tak superzoom je nejlevnější cestou pro jejich focení zejména ptáků, v makru to není ono, ale na zážitky z cest je to pořád dobrá volba, jen s životností se musí počítat kratší než u pevných objektivů a zrcadlovek a bezzrcadlovek. Fuji má skvělé čipy se zajímavým průběhem, žel je cenově naprosto mimo. Hodně boduje fullframe řada Sony A7, která má výhodné nabídky s objektivy, ale je fakt, že sehnat na to levná skla dá potíž. A zapomíná se tu na nové řady Canon R a Nikon Z, jež jsou prostě skvělé, i když zatím trochu předražené. Ono je opravdu třeba říci, že dneska rozhoduje nejen kvalita obrazu, ale také rychlost a operabilita foťáků a pokud umí připojit se i na síť a odeslat fotky přímo bez nutnosti práce v počítači, tak to někdy hraje větší roli než nějaká superkvalita na pixely. Proto nesnážím neustále to stejné klišé, že superzoomy jsou na nic a nemají žádný smysl, není to pravda.

 3. Dobrý den, chtěl bych poděkovat za velmi poučné a pro laika srozumitelné články.
  Vybírám foťák (dle možností bohužel) v té cenově nejnižší kategorii a na základě Vašeho hodnocení je to výběr mezi Canon EOS M10 a Sony HX60. Potřebuji malý kompakt na běžné rodinné focení a vzhledem ke kvalitě čipu bych volil spíše Canon, jen se trochu obávám jeho nedostatečné rychlosti jak píšete – mám 3 malé děti, které neposedí a zachytit je v klidu není lehké 🙂 . Proto nevím, jestli by nebyl nakonec lepší Sony. Těžko posoudím, jestli ten rozdíl vůbec poznám.
  Děkuji za radu.

 4. Dobrý den,
  moc bych potřebovala poradit. Dělám amatérskou meteorologii a chci koupit něco na focení blesků a mraků. Děkuji za odpověď

 5. Tomáš Bago

  Dobrý deň,
  Ďakujem za super informacie pán Rybár.
  Doteraz som používal na fotenie len I phone, ale tie foto sú dobré tak na pozeranie v PC alebo telefóne .
  Preto som sa rozhodol isť do fotoaparátu do ceny nejak 600 eur . Najskôr som rozmýšlal nad zrkadlovkou , ale potom mi poradili sa poobzerať po systémovom . Rozhodujem sa medzi Fujifilm X-T100 + XC15-45 a SONY Alpha a6000 + 16-50mm . Môžete mi prosím poradiť do čoho ísť ? 🙂
  Alebo radšej ísť do zrkadlovky, kde si môžem neskôr zadovážiť lepší objektív ?
  Fotiť plánujem príležitostne , počas dovoleniek + nejaké krátke videá .
  Ďakujem

 6. Dobrý deň, potreboval by som poradiť už dlhšiu dobu rozmýšľam nad kúpou fotoaparátu na cestovanie. Foťak by som využíval na fotenie prírody, architektúry, miest proste na všetko 😀 čo sa týka cestovania. Rozhodujem sa medzi Canon G7X Mark II, Sony RX100 III a Sony Alpha A6000. Ktorý fotoaparát by ste mi odporučil? Ďakujem. A všetko dobre do Nového roka.

 7. Dobrý den, moc děkuji za Vaše stránky, hezky se čtou 😀 Chci si koupit nový foťák, byla jsem rozhodnuta pro zrcadlovku, ale teď zvažuji spíše koupi dobrého kompaktu. Mám malé děti, tak to chci hlavně kvůli nim. Nikdy jsem zrcadlovku neměla, tak si ani asi nedokážu představit, jaké je se s ní pořád tahat 😀 Ale s dětmi trávím dost času venku a představa, že budu všude tahat zrcadlovku… Možná by mě to začalo brzy štvát. Teď mám obyčejný kompakt cca 3 tisíce, ale chci něco víc a hlavně hezčí fotky😀 Vyzdvihujete Canon G7 X mark ii a Sony RX 100. Sympatičtější je mi ten Canon. Myslíte , že to bude lepší volba? Nebo máte ještě nějaký lepší tip? Finanční představa je tak do 18 tisíc. Moc děkuji za odpověď, ráda bych si v klidu vše přičetla, ale děti mi to nedovolí, tak budu moc ráda za vaší radu. Předem moc děkuji za odpověď

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, pokud hledáte šikovný kompakt pod 20 000 Kč, pak právě ten Canon G7 X mark ii je asi nejrozumnější… Je to kompakt opravdu do kapsy, což se hodně hodí, pokud hledáte „jen“ něco menšího, zvažte případně Fujifilm X-A10 nebo X-A3… Ale ty už do kapsy nejsou… Zdravím, JR

 8. Jiří Halík

  Díky za parádní články, na Váš web jsem zabrousil díky aktuálnímu přehledu fotoaparátů, který mě zaujal a plynule jsem přešel k celé sérii o výběru fotoaparátu a pročetl jsem si i pár odkazujících recenzí. Mimo to, že jsou velmi příjemně čtivé, mi pár věcí osvětlily a rád bych Vás požádal o pomoc s výběrem vhodného fotoaparátu.

  Už pár let fotím pouze fotomobily a zůstávám u nich napůl z trucu – s kamarádem jsme se před pár roky špičkovali, že udělám lepší fotky smartphonem, než on zrcadlovkou a to mi už zůstalo i proto, že zrcadlovka/bezzrcadlovka i jakýkoliv jiný přístroj s vyměnitelným objektivem je pro mě moc nešikovný a neskladný a v tu nejnevhodnější chvíli tu zatracenou věc člověk u sebe prostě nemá. Rukama už mi prošlo pár povedenějších i pár méně povedených top modelů od Samsungu a posléze od LG, aktuálně zkouším LG V30, ale poslední dobou mi jaksi začíná čím dál tím víc chybět čistota fotografií z čipů a objektivů pokročilejších a vymazlenějších kompaktů. Nejvíc mě oslovil styl reportážní fotografie, nebo spíš street photo a industriál a aby to nebylo až tak jednoduché, vyloženě jsem si oblíbil noční fotografii. Něco málo o fotografování už vím, na všech LG fotomobilech jsem se snažil fotit hlavně v manuálním módu, kde už se dá nastavit ISO, čas, nebo korekce expozice (je mi jasné, že se tomu dá pousmát, ale nějaké základy mi to snad dalo) a něco málo teorie jsem si taky načetl.

  Nejvíc mě zaujaly recenze na Sony DSC-RX100V a na Fujifilm X100F, ale jelikož se ani zdaleka nepovažuji za bůhvíjak zkušeného fotografa a s fotoaparáty nemám pražádné zkušenosti, cena 30k (v případě Fuji skoro 40k) je už pro mě dost vysoká na to, abych pak zjistil, že to byl zbytečný výdaj. Samozřejmě nemám obavu o kvality fotoaparátů, ale o své fotografické kvality.

  Byl byste ochotný mi, jako naprostému laikovi v oblasti fototechniky, ale s jasně vymezeným zájmem na (často noční) street photo, industriál a z donucení sem tam i nějaké ty rodinné záležitosti, poradit vhodný kompakt, který by zvládal moje požadavky, prosím?

  Omlouvám se za délku příspěvku, tak trošku jsem se rozepsal, ale ještě jednou díky za přínosné články i recenze, i za objektivitu (alespoň co jsem byl schopný posoudit), s jakou se v daných záležitostech pohybujete.

  • Jan Rybář

   Zdravím, tohle je obecně hodně zajímavé a v zásadě trochu bezvýchodné téma, protože každý to má trochu jinak a chce něco mírně jiného… A nakonec záleží na tom, co fotí a jak velké/malé to má být. A vše komplikuje trochu neuvěřitelný (a mnohé fotografy k šílenství dohánějící) fakt, že v některých situacích opravdu vylezou z mobilu lepší fotky než ze zrcadlovky (což je na dlouhé povídání). Tedy bych zvážil ty kapesní Sony (stačila by i čtyřka), Fujifilm X100F je samozřejmě skvělý, ale je pro labužníky, kteří přesně vědí, jak to funguje, když se nezoomuje… Držím palce, JR

   • Jirka Halík

    Zdravím Honzo, děkuji za rady, nechával jsem si je procházet hlavou tak dlouho, až jsem se nakonec rozhodl pro pořízení bezzrcadla (měl jsem možnost si vyzkoušet Alphu 5000 a i když to už je bezzrcadlo, strašlivě špatně se mi ovládala díky pidirozměrům, navzdory tomu, že nemám bůhvíjaké pazoury). Rozhodoval jsem se hlavně mezi Alphou 6300 (taky jsem jí měl možnost vyzkoušet a ergonomicky je mnohem lepší, než 5000, ale postrádal jsem větší volnost pro nastavování aparátu při focení), Fujifilm X-E3 a Olympusem E-M10 Mark III. Nakonec jsem zvolil ten Olympus (i když má čip Micro 4/3 a mimo to si říkám, jestli jsem si už klidně nemohl pořídit staršího bratříčka za příjemnější peníze, na druhou stranu fičura přemapování Fn3 tlačítka u Mark III na daleko použitelnější přístup do rychlých voleb v závislosti použitého režimu je fakt paráda a obecně mi tahle řada Olympus bezzrcadel asi nejvíc vyhovuje jak po stránce ergonomie, tak vzhledově). Bohužel jsem udělal blbost, že jsem si nepořídil zvlášť tělo a k němu rovnou pevné sklo, ale v rámci šel jsem do sady s M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 EZ a i když to není špatné sklo, omezuje mě jeho světelnost. Mimo to jsem zjistil, že zoom skoro nevyužiju (k veškerému přibližování focených objektů používám nožní zoom, zvykl jsem si na to při fotografování mobilem a zatím se mi to vyplácí). Teď se dostávám k jádru pudla – byl byste ochotný poradit mi ještě ohledně výběru pevného skla s co nejlepší světelností pro street photo? Aktuálně se rozhoduju mezi M.ZUIKO 17mm f/1,8, Panasonic Leica Summilux 15mm f/1,7 ASPH a Panasonic Leica Summilux DG 25mm f/1,4. U prvního Summiluxu si nejsem jistý, jak moc bude reálně znát rozdíl ve světelnosti f/1,7 proti f/1,8 u Olympusu. U druhého Summiluxu se mi zase moc líbí světelnost f/1,4, ale protože jsem padesátkou nefotil, neumím si úplně představit, jak bych jí ukočíroval. Nebyla by ještě rada ohledně objektivů, případně i návrh jiného, který by byl podle Vás vhodnější, prosím?

   • Jirka Halik

    Zeptám se ještě jinak a vrátím se k výběru těla – Vy sám byste si vybral Fujifilm X-E3, Sony Alpha A7, nebo ten Olympus E-M10 Mark III? Bez ohledu na zkušenosti uživatele, čistě z Vašeho hlediska.

    • Jan Rybář

     Záleží na co, já mám doma Fujifilm X-E3, ale na opravdu pořádné focení bych vzal můj full frame Canon, přece jen z něj lezou mírně výraznější fotky, to se ví… Olympus se dobře ovládá, ale kvalitou fotek výrazně zaostává… JR

     • Jirka Halik

      Moc děkuji za odpověď, tak to ještě zkusím napravit, i když ze mě prodejce asi radost mít nebude. Na druhou stranu jsem rád, že z X-E3, nebo nedej bože fullframu lezou lepší výstupy, protože ten Olympus mě ohledně kvality fotografií poměrně zklamal a kdybych si chtěl zapřehánět, tak na tech fotkách nevidím zásadní posun proti top fotomobilům.

      Pořád se jedná hlavně o to street photo, zrcadlovku určitě neplánuji, ale ještě se podívám na tu Fuji X-E3 a Alphu A7, když si do začátku pořídím „jen“ tělo a slušnou pevnou 35mm, tak se můj účet snad ještě nezhroutí 🙂

      • S tím musím (bohužel..?) souhlasit. Můj starý, dosluhující telefon Nokia 808 fotí líp než Olympus E-PL7, to pro mě bylo hodně velké zklamání a důvod vrácení..

      • Jirka Halík

       Tak se nakonec musím tý Mark III omluvit. Nikdy bych nevěřil, co s takovým přístrojkem udělá lepší sklo. Protože je pro mě jeho ergonomie doslova geniální a bylo mi líto se ho hned zbavovat, nechal jsem si předvést M.Zuiko 17mm f/1,8 (v přpočtu 34mm) a nelituju toho. Výstupy jsou najednou úplně někde jinde a ani už nemám tolik potíží s vyššíma hodnotama ISO (relativně – nad 1200 nejdu, ale vyšší většinou stejně nepotřebuju). Nakonec mám jen tohle pevné sklo a najednou se s tím dá kouzlit podstatně jinak. Časem mám zálusk ještě na Panasonic Leica Summilux 25mm f/1,4 a na street photo to pro mě bude výbava, s kterou si nějakou dobu určitě vystačím.

 9. dobrý večer,

  vybírám nový fotoaparát
  a do finále se mi dostaly
  – Olympus OM10 M3
  – Sony RX100 M4
  – Canon Gx7 M2
  – Sony Alpha 6000
  poradíte mi někdo se zkušenostmi?
  díky

  Vlasta

  • Jan Rybář

   Zdravím, ono hodně záleží na tom, k čemu foťák chce používat, jak velký/malý má být, jaké objektivy chcete přikupovat (pokud tedy chcete) a samozřejmě i na tom, kolik financí máte… Tedy obecná odpověď neexistuje… JR

 10. Tomas PEN

  Velmi dlouho jsem se rozhodoval při výběru CSC fotoaparátu do 20 000Kč. Nevěděl jsem jestli Fuji nebo Olympus nebo Sony. Celý život používám Iphone, který není nijak parametrově výrazný, nemá tolik výkoných jader, není na dvě sim karty a dokonce nemá ani slot na paměťové karty. Ve fotoaparátu je malinkatý čip a nemá moc megapixelů ale stejně dobře fotí. To všechno je ale z nějakého důvodu a všechno dává dokonalý smysl. Přístroj si člověk kupuje kvůli celkové odladěnosti softwéru a hardwéru. Pokud bych měl vzít čip APS-C jako součástku tak má určitě lepší potelciál vytvořit lepši obraz než 4/3, ale ne každý fotoaparát dokáže s APS-C naložit správně. U olympusu je 4/3 podle mého využit skvěle a fotoaparát je výborně vyladěn. Pokud máte v plánu koupit fotoaparát do 20 000Kč včetně kvalitního objektivu tak se vůbec nemusíte bát OMD EM10 a PENů. Jsou to skvěle odladěné fotoaparáty, které používá obrovské množství lidí a vytáhnete z nich při kvalitní optice úžasné fotky. Sám vlastním PEN PL8 a spousta lidí mi říká, že netušili, že CSC dokáže vytvořit tak krásné fotky, mysleli si jako většina lidí, že takto kvalitní foto dokáže opravdu jen zrcadlovka(jsou to lajci). Olympus je jako Iphone, nemá obrovský čip, nekonečno megapixelů a parametrově vlastně v ničem nevybočuje ale vše má velmi dobrou souhru a tak není třeba se ho bát. Pro mě osobně je důležitý také vzhled elektroniky kterou vlastním a tak je to přece i u Iphonu nebo ne? Každý má jiné priority a pokud někdo tíhne k olympusu, tak není důvod rozhlížet se jinde, krok vedle to určitě není. Další věc je ta, že není APS-C jako APS-C. Děkuji za všechny Vaše články pane Rybáři, s většinou souhlasím.

  • Jan Rybář

   Tomáši, děkuji Vám moc za cenný komentář!JR

  • Přesně takový náhled na to mám také, stále řeším malý fotoaparát ,Aby z hlediska softwaru při stejné velikosti nefotil hůře než iPhone… Nechce se mi tahat s něčím velkým… když jsem viděl výsledky z iPhonu vS. Full Frame Sony A7 Tak díky softwaru mi to přijde celkem Vyrovnané z pohledu Laika!
   Největší nevýhodu telefonu,Který dobře fotí mi přijde že se nedá opticky zoomovat jako u kompaktu je to věčný souboj mezi optickým a digitálním zoomem u telefonu… obvykle mě překvapí když si koupím nový drahý fotoaparát kolem 2030 tis Kč a při porovnání fotek vypadají lepší z iPhonu..

 11. Filip Bartoš

  Dobrý den,
  Moc se mi líbí Váš web. Super studnice cenných informací.
  Chtěl bych se zeptat. Jaký by jste doporučil foťák na cesty pro úplného laika, který se nechce zabývat nastavováním, chce jenom mačkat a mít pěkné fotky z cest 🙂 Nějaký menší, malý do 20 000. Je mi jedno jestli to bude kompakt, bezzrcadlovka, zrcadlovka nebo já nevím co ještě existuje 🙂
  Existuje vůbec něco takového ? Už jsem vystřídal plno foťáků od zrcadlovek po kompakty, ale pořád ty fotky nejsou co bych si představoval 🙂 Jestli to tedy vůbec jde, když fotím pořád jenom na automat 🙂
  Díky moc za radu, S pozdravem
  Filip

  • Jan Rybář

   Filipe, nechci, aby to znělo jako použování, ale ono to takto nefunguje – ta plná automatika je svým způsobem největší nesmysl, který kdy výrobci vymysleli. Ono to prostě nejde jen cvakat a doufat, že se to povede, protože mnoho se to prostě nepovede… Tedy je dobré alespoň trochu chápat, co se ve foťáku děje… Nicméně: do dvaceti tisíc na podobné účely nejvíc radím Canon G7 X mark II, za cca 17 000 to je malé, kapesní a hodně šikovné… Případně, samozřejmě, nějaká zrcadlovka, á la Canon 200D… viz recenze níže… Držím palce, JR
   https://www.fotoguru.cz/canon-200d-recenze/
   https://www.fotoguru.cz/canon-powershot-g7-x-mark-ii-recenze/

 12. Kateřina

  Dobrý den,

  velice mě zaujal Sony AlphaA6000, jediná nevýhoda co to má, že nemá vyklápěcí displej (selfie) můžete mi prosím doporučit fotoaparát se stejnými vlastnostmi/stejný cenově ale s výklopným displejem?

  Děkuji 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to bohužel neumím moc poradit, tohle je parametr, který moc nesleduji – ale pokud vím, na podobné hračky cílí třeba řada PEN od Olympusu, mrkněte na to… JR

 13. Článok dobrý ale podla mňa subjektívny a par veci by som doplnil. 🙂 Ak chcem maly fotak tak musim zvazit ci chcem aby bol aj maly a lahky alebo len proste maly a na vahe nezalezi. Ak na vahe nezalezi tak vyberam nieco s APSC snimacom takze idem do Fuji alebo Sony . Ceny su cca rovnake.
  Ak chcem ale nieco mensie ale chcem aby to bolo aj lahke, teda napr. ho chcem mat ako kazdodenny a cestovatelsky fotak tak tu uz podla mna treba ist do 4/3 cipu. Tu mame na vyber hlavne Olympus/Panasonic. Obrovska vyhoda je ze sa medzi nimi daju kombinovat objektivy.
  Teraz uz len zalezi do ktorej triedy pojdem. Ak si vyberiem omd-em10 mark II (ma hladacik=vyhoda) tak nová stoji 550€, v sete s 14-42pancake obj. ktory sa mesti aj do vacku 600€ a k tomu si mozem este dokupit napr. pevnú 45/1.8 a ta stojí viacmenej to co na zrkadlovku, 45 je ekvivalent 90 a teda vhodny na portrety.
  Ak clovek nepotrebuje fotit zo dna na den tak dobry bazarovy set CSC si vysklada aj do 500€ 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za cenný komentář, jasně, tak rovnice je opravdu složitá, to se ví… Co se velikosti v reálném životě / použitelnosti týče, není dle mého moc rozdíl mezi Olympusy a např. APS-C stroji od Sony nebo Fuji, a ty mají, marná sláva, poměrně zásadně lepší obrazovou kvalitu. Naopak myslím stojí za úvahu, zda trochu kvality neobětova a místo Olympusu si nepořídit něco opravdu kapesního, typu Sony RX100 iii nebo Canon G7 X ii.. JR

   • Vo vahe samotneho tela ten rozdiel mozno taky nebude ale ten rozdiel sa naberie vo vahe objektivov, ak si chcem teda niekam so sebou vziat aj portretak, sirokac a nieco univerzalne. Fuji a Sony maju aj drahsie tie objektivy, fuji ma trochu problemy s rawom a unho je priorita skor to jpg aj ked je samozrejme na dibrej urovni.
    A ten rozdiel v kvalite si 95% ludi ani nevsimne ak sa nefoti v naizaj tazkych svetelnych podmienkach 🙂
    Tym samozrejme nekritizujem sony ani fuji, oba ponuknu habadej kvality.

    • Jan Rybář

     Ano, tak to je, to se ví, tahat další objektivy je dosti náročné… Ale, marná sláva, pro mě je obrazová kvalita Olympusu opravdu už trochu na hraně, byť ano, jak píšete, pro 95 procent lidí to není podstatné/poznatelné… JR

 14. Dobrý den, už pár dní pročítám všemožné recenze a informace ohledně koupě nového foťáků a jde mi z toho hlava kolem. Na zrcadlovku si netroufám a myslím, že vzhledem k mým fotícím schopnostem je i zbytečná. Dostala jsem tip na tuto novinku: Sony Cyber-shot HX350, našla jsem si ještě starší model 300, myslím, že by mi stačil. Myslíte, že je to dobrá volba? Nebo ještě zvažuji Panasonic Lumix DMC-FZ72. Budu vděčná za Vaši radu. Děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já žel tuhle věc osobně neznám, tedy neumím úplně poradit, špatná jistě nebude – ale pozor, ona to sice názvoslovně zrcadlovka není, ale její ovládání a funkce jsou zcela zrcadlovkové, tedy bych se nebál přece jen o těch zrcadlovkách popřemýšlet… Neznám ani ten Panasonic, pro něj to platí též, byť jasně, ta cena je vcelku rozumná… Tedy držím palce! JR

 15. Já jsem na přání manželky, která říkala, že bychom mohli mít doma něco menšího a lehčího než zrcadlovku, pořídil přes ebay od kohosi z Británie Sony NEX-5 včetně pěkné brašničky a nabíječky za nějakých 6500 Kč. K tomu za 4500 Kč objektiv Sigma 30 mm f/2.8 DN Art. Skvělé fotítko. Dají se k němu sehnat redukce snad na všechny bajonety, takže lze za pár korun doplnit například rozměrově a hmotnostně šetrné (a přitom skvělé) objektivy Canon FD 50 mm f/1.4 a Jupiter 37A (135 mm, f/3.5). A pak už stačí jen fotit 🙂 (Má to výklopný dotykový displej se skvělými pomocníky pro manuální ostření, takže je focení radost).

 16. Dobrý den,
  plánuji si v dohledné době koupit bezzrcadlovku a rozhoduji se mezi Olympus PEN E-PL7 a Fujifilm FinePix X-M1. Četla jsem vaše články, které jsem k tématu dohledala, ale ráda bych se zeptala, který z těchto fotoaparátů byste mi doporučil.
  Vaše články jsou skvělé, díky za ně!
  S pozdravem
  ChU

  • Jan Rybář

   Dobrý den, vidíte, to je zajímavá kombinace na výběr – úplně si to tedy netroufnu rozhodnout, onu sedmičku jsem měl v ruce jen krátce, možná bych o něco více – co se kvality týče – vsadil na Fujifilm. Možná se na ně někde podívejte a prozkoumejte, co Vám lépe sedne do ruky…JR

 17. Gustáv Szabó

  Potreboval by som poradiť. Rozhodujem sa kúpiť fotoaparát medzi LEICA V-lux typ113 a SONY rx10 ii. Som amatérsky fotonadšenec. Fotím si prírodu, zvieratá atď. Mal som Canon EOS 760D ktorý som predal aj s objektývmi. Po 60-take sa mi už nechce k ruksaku do lesa nosiť aj 6kg železa. Ďakujem

  • Jan Rybář

   Zdravím – to bohužel neumím s čistým svědomím poradit, ani jeden z těch strojů osobně neznám, ale ta Leika mi přece jen přijde s cenou přes 45 000 kč dosti drahá a spíš bych s takovýmto rozpočtem zvážil Sony RX100 iii, nebo snad monžé i iv (kvůli hledáčku…)… JR

 18. Jan Ručka

  Pane Rybáři, tisíceré díky za Vaše články, skvělá práce. Jsem asi rok v důchodu a některé Vaše články jsem četl nejméně popáté. Díky Vám jsem se více vrátil ke svému davnému koníčku fotografování. Přeji Vám pevné zdraví a těším se na další Vaše články.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*