Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, zkrátka něco malého

Jedna z nejdůležitějších otázek současného světa fotoaparátů zní: Co si koupit, aby to bylo něco malého, skladného, nepředraženého, a přece to fotilo skvěle? Anebo jinými slovy: Nechce se mi na cestu kolem světa nebo na lezení po Alpách tahat neskladnou zrcadlovku, co by fotilo stejně dobře a bylo mnohem skladnější? Potřebujeme tedy prozkoumat, jak vybrat dobrý kompakt, bezzrcadlovku, zkrátka něco malého…

Připomeňte, že tento článek je třetím se série o výběru fotoaparátu, v těch dalších řešíme:

1. Jak vybrat foťák a nenaletět (protože vše je trochu jinak, než si možná myslíte)
2. Jak vybrat zrcadlovku (protože v tom vůbec není snadné se vyznat)

4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Olympus E-M10 srovnání
Tato fotka dobře ilustruje onu mutivaci zbavit se velkých zrcadlovek… Olympus OM-D E-M10 sedí na mé fotobrašně ze zrcadlovkou a dvěma objektivy… Kdo se s tím má tahat, že?

(Poznámka: toto je třetí updatovaná verze článku, který jsem poprvé sepsal v srpnu 2015).

V části třetí tedy prozkoumáme z různých směrů tu poměrně záludnou otázku, zda už ty malé stroje dokáží tolik, co zrcadlovky…

Stručná (a trochu zavádějící) odpověď zní: ano, dokáží, malé věci už opravdu dokáží zrcadlovky nahradit. A v některých případech i předehnat. Má to ale svá mnohá “ale”…

Jaká jsou ta “ale”?

1. chyták je zde především v tom, že pro mnoho typů náročných focení stále nemají zrcadlovky konkurenci: hokejové mistrovství světa prostě něčím malým a kapesním nevyfotíte.

2. chyták: Ono konstatování, že výsledky těchto malých foťáčků jsou srovnatelné se zrcadlovkou, platí pro zrcadlovky s menším čipem (typu APS-C), ty s full frame čipy stále dostihnout nedokáží. (Ale vzdálenost je stále menší, to ano.)

Fujifilm X100T má pevný 35 mm objektiv, a z hlediska začátečníka se tak s ním dá vyfotit "málo", navíc stojí přes 30 000 Kč. Jenže zkušení borci na pouliční focení touží právě po malých rozměrech, velkém čipu a velké kvalitě...
Fujifilm X100T má pevný 35 mm objektiv, a z hlediska začátečníka se tak s ním dá vyfotit “málo” (potřebuje zoomovat atp.), navíc stojí přes 30 000 Kč. Jenže zkušení borci na pouliční focení touží právě po malých rozměrech, velkém čipu a skvělé kvalitě…

3. chyták: Velkým problémem je cena – jak víme z minulého dílu, pokud si koupíte zrcadlovku, už za cca 17 000 Kč můžete provádět opravdu skvělé věci (např. kombinace Canon 100D s objektivy 18-55 mm, 55-250 mm, plus 50 mm/1.8 mm)… Pokud byste chtěli podobného optického výkonu dosáhnout se stroji opěvovanými o něco níže, ocitnete se na cenách drasticky vyšších – za kompaktnost a “novotu” je prostě třeba platit.

Z druhé strany: nic z výše uvedených chytáků nám vlastně často vůbec nevadí – jde nám o jedno jediné: mít něco hodně kvalitního, co se nám může houpat na krku či ideálně povalovat v kapse. “Ty další objektivy” nás zase tak netrápí… A mírný úbytek v kvalitě fotky ve srovnání s full frame též čert vem… Tedy hurá, vlastně je vše na dobré cestě.  Vláčet zrcadlovky je vážně otrava.

Kompakt, bezzrcadlovka, superzoom…

Slovo "kompakt" pro mnohé symbolizuje především něco levného a podřadného... Už to ale dávno neplatí... Poslední model téhle "hračky" (Sony RX 100) se začal prodávat za více než 30 000 Kč.
Slovo “kompakt” pro mnohé symbolizuje především něco levného a podřadného… Už to ale dávno neplatí… Poslední model téhle “hračky” (Sony RX 100) se začal prodávat za více než 30 000 Kč a kvalita fotek je obdivuhodná.

Jedna rychlá jazyková vsuvka: v názvosloví těchto typů foťáků panuje značné zmatení jazyků, pojďme to mírně rozkódovat.

Kompakt je cokoliv kompaktního, v užším smyslu prostě něco malého, v obvyklejším smyslu něco levného a nepříliš vzrušivého. Ve smyslu širším to však může být i něco hodně dobrého až skvělého (a pekelně drahého…).

Kompakt s výměnnými objektivy, jak název napovídá, dovoluje vyměňovat objektivy, přičemž vůbec nemusí jít o něco opravdu kompaktního, ba naopak… E-shopy sem řadí třeba opravdu poměrně robusní stroje od Sony, které jsou větší než malé zrcadlovky. Mimochodem, často to zcela mate, protože slavné a drahé full frame řady od Sony jsou často automaticky řazeny v myslích fotografů mezi zrcadlovky (mají stejné využití), ale ne, jsou to vlastně kompakty.

Bezzrcadlovky jsou obecně fotoaparáty, které nemají zrcátko, přes které se “vzduchem” díváme přes objektiv na focenou scénu… Namísto toho svět sledujeme hledáčkem elektronickým či žádným.

Superzoomy jsou zvláštní kategorií fotoaparátů, které se vyznačují velkým rozsahem objektivů a někdy připomínají spíš dalekohled. Z hlediska fotografování obvykle nedávají moc smysl…

Jste z toho trochu zmateni? Nevadí, v praxi toto dělení vůbec nemusíme používat, v praxi existuje dělení zcela jiné, praktičtější, odráží prostě to, s jakou motivací příslušný foťák hledáme.

Typy kompaktů dle užití:

1. Levné foťáky kategorie 1500 – 10 000 Kč…

Alpy iPhone 6
Obyčejný kompakt si prostě nekupujte, raději si pořiďte chytrý telefon, který nejen obstojně fotí, ale navíc i telefonuje (tuhle fotku z Alp pořídil iPhone 6).

Rozhodnutí “chci kompakt” znamenalo především nákup něčeho malého a levného, co by se prostě jen mačkalo a ono by to fotilo samo.. Trh těchto foťáků stále existuje, dostal však obrovskou ránu nástupem mobilů…

Další údery nejspíš ještě přijdou s raketovým zlepšováním aparátů v chytrých telefonech a moje mírně cynická rada zní: takové foťáky si raději nekupujte, nemá to moc smyl… to si raději přidejte pár tisíc navrch a kupte si poslední iPhone…

A přiznávám, že prostě není v mých silách tento segment zmapovat a poradit, co má a nemá smysl kupovat… Jak už jsem ale řekl, spíš to prostě nedělejte.

Anebo ještě z jiné strany – přes jistou snahu jsem ještě nepotkal foťák po deset tisíc (velký či malý), který bych s čistým svědomím dokázal doporučit… Je třeba nastoupat alespoň k hranici cca 13 000 Kč.

2. Malé foťáky srovnatelné se zrcadlovkami

Sony Alpha A6000
Z přísných nároků (rozumná cena, hledáček, dobrý výkon, výsledky srovnatelné se zrcdlovkou) v ceně kolem 20 000 Kč jasně vítězí Sony A6000. Foto: Sony

Jak už jsem zmínil, opravdu módní otázka zní: Co malého už je tak dobrého, že mi to dovolí nechat doma moji zrcadlovku (a bude stát rozumné peníze)?

Tuhle otázku zkoumám docela intenzivně od samého začátku tohoto webu, a přesto  seznam není dlouhý…

Podvědomě toužíme po tom, aby onen stroj měl co největší čip (tedy APS-C jako začátečnické zrcadlovky), disponoval hledáčkem (ten se opravdu hodí) a stál rozumně (tedy jako srovnatelné zrcadlovky kolem 20 000 Kč).

Dobrá, nyní přicházíme k poměrně krutému konstatování: v danou chvíli neexistuje nic, co by zcela jednoznačně tyhle nároky splňovalo.

Jinými slovy: první pozice má tabulky “malých a dobrých foťáků za rozumnou cenu” je nyní (jaro 2017) prázdná (viz Přehled nejlepších foťáků).

Proč? Protože kompromisů, na které je třeba přistoupit, je nyní nějak více než dříve…

Totiž, dlouho tuhle tabulku vedl Sony A6000, fotoaparát, který mi opravdu padl do oka jak použitelností, tak výslednými fotkami. Nebyla to zcela úplná náhrada za zrcadlovky, ale značnou dávku úcty si zasloužil (mimo jiné kvůli neuvěřitelné rychlosti ostření.)

Jenže zrcadlovky stejné ceny (kolem 20 000 Kč) mezi tím udělaly výrazný skok vpřed, a Sony z nepochopitelných důvodů vyklidilo pozice – nástupce Sony A6300, velmi očekávaná novinka roku 2016, nepřinesl zásadní vylepšení a navíc drasticky vyšší, až absurdní cenu.

Sony A6000 stále zůstává jednou z možností, ale už rozhodně tolik nezáří.

Stejně tak se nějak nepovedl očekávaný “nástup” Canonu M5, o němž se doufalo, že bude první pořádnou bezzrcadlovkou této firmy. No ano, není špatný, ale je drahý, trochu přerostlý a hlavně: nedokáže být jasnou konkurencí zrcadlovkám.

Dobrá, a co s tím? Pokud chceme přece jen něco objevit, musíme přijmout určité kompromisy.

Fujifilm X-E2
Fujifilm X-E2 je obrazovou kvalitou srovatelný se špičkou začátečnických zrcadlovek. Mnozí milují “Fuji-barvy” připomínající slavné “filmové” materiály této značky…

Kompromis cenový: Pokud najdete pár tisíc navrch , opravdu výborný je Fujifilm X-E2s, který díky skvělým barvám v šikovných rukách dá výsledky i lepší než srovnatelné zrcadlovky (cena je cca 26 000 Kč).

Mé pomyslné tabulce v danou chvíli vévodí Fujifilm X-T20, což je mimořádně sympatický foťák, který ovšem není úplně malý – velikostí by patřil spíš mezi menší zrcadlovky. Je to stroj opravdu moc povedený a v kombinaci se skvělým zoome 18-55 mm patří k velmi platným variantám. Byť konkurovat levnějším zrcadlovkám se mu bude poměrně těžko.

Podobně pořád stojí za nákup jako i  Fujifilm X-T10,  který má starší (ale ne nutně horší) čip, jen je trochu líný.

Jen pozor: Fujifilmy přestávají být zajímavé ve chvíli, kdy chce mít více než onen “základní zoom”, dokupovat cokoliv dalšího je velmi drahé – toto doporučení tedy platí pouze tehdy, když chcete tělo + jeden objektiv (viz dále).

Kompromis bez hledáčku: Pokud se obejdete bez hledáčku, levný a výborný je Sony A5100, případně opravdu hodně povedený Canon M3 (byť je trochu líný). Koncem roku 2016 přišel na trh jeho nástupce Canon M5, považovaný za první vážně myšlenou bezzrcadlovku od Canonu. Jak už jsem zmínil o trochu výše, je to foťák šikovný, skvěle ovladatelný, ale jeho objektiv není nijak úchvatný a při srovnání se zrcadlovkami (podobné velikosti) to nebude mít snadné.

A ano, ještě je tu firma Olympus a zhruba stejně cenově vycházející Olympus OM-D E-M10… Olympusy mám rad, fandím jim, ale používají menší čipy a na výsledcích to bohužel je v některých složitějších situacích vidět…

Obdobně populární jsou “foťáky pro blogerky”, malé a v zásadě šikovné Olympusy řady PEN – zejména Olympus E-PL7 a Olympus E-PL8.

Pokud jste se do nich zakoukali, nebudu vám je rozmlouvat, s dražšími skly dávají v dobrých světelných podmínkách též výborné výsledky.  Ale v konkurenci s Fujifilmy či Sony mírně zaostávají.

Co z toho plyne?

Canon OES M3
Jednu z výjimek, kdy je něco od Nikonu či Canonu malé a použitelné, je Canon M3…

Canon a Nikon tu nejsou skoro vidět– vybíráte-li zrcadlovku, rozumnou volbou je pouze Nikon či Canon, u menší strojů to je naopak, tady kralují jiné značky, zejména Sony a Fujifilm…

Proč to tak je? Dílem to, soudě z různých dohadů i zasvěcených komentářů, prostě není náhoda: jádro byznysu Canonu a Nikonu je stále v zrcadlovkách a obě firmy zkrátka na tom nechtějí nic měnit…

Hezký příklad je onen zmiňovaný Canon M3, ten vůbec nezamířil na americký trh, zrcadlovky jsou stále klíčové…

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO
Objektiv Olympus ED 40-150mm 1:2.8 PRO dokáže na těle Olympusů naprosté zázraky… stojí však ke čtyřiceti tisícům, což nabourá rovnici “malý, dobrý, za rozumné peníze”.

Pamatujte na dražší příslušenství: jak už jsem zmínil, při nákupu těch foťáku prostě pamatuje, že to vše obvykle dává smysl jen při nákupu tělo + setový objektiv. Jakmile začnete přikupovat další, začnou se dít nepříjemné věci… Zjistíte, že výběr je hodně malý a že dobré objektivy stojí sumy bezmála astronomické.

Například koupit nejobyčejnější zoom k onomu skvělému Fujifilm X-E2S stojí 18 000 kč, což je zhruba 3 x více než koupit podobnou věc k zrcadlovce… Navíc ten objektiv je prabídný – skoro neostří… Tudy tedy ne…

Obdobně platí, že jeden z nejlepší objektivů, který jsem kdy měl v ruce, byl jeden fantastický zoom pro Olympus… Jenže stojí 38 000 kč a celé to pak nějak nedává smysl… Tedy pozor na tyto počty…

Speciální podkategorie: pevná skla pro labužníky

Fujifilm X100T dává reportážním "street" fotografům opravdu nenápadný stroj s velkým čipem.
Fujifilm X100T dává reportážním “street” fotografům opravdu nenápadný stroj s velkým čipem.

Do této kategorie malých, skvělých a se zrcadlovkou srovnatelných strojů patří i fotoparáty, které vyžadují značné zkušenosti a hodí se pro určitý typ focení (zejména cestovatelského)… Jsou to kompakty se “zrcadlovkovým” APS-C čipem a pevným objektivem…

V tomto smyslu patří ke klíčovým hráčům opět Fujifilmy – hlavně řada X100 . Třetí v této řadě je legendární fix-focusový stroj s pevnou “pětatřicítkou” Fujifilm X100T, nevelký foťak v retrostylu, který se opravdu hodí pro nenápadné pouliční focení… (V roce 2017 zamířila na trh čtvrtá generace, Fujifilm X100F, zatím jsem netestoval).

Za zmínku stojí i levný a výborný Fujifilm X70, reportážní foťák s “pevnou osmadvacítkou”, který nicméně opravdu hodně trpí neduhem většiny Fujifilmů: prostě je hodně pomalý v ostření.

Jen připomínám, že pokud jste zvyklí zoomovat, nejsou to stroje pro vás (ale pokud si ho koupíte, opravdu hodně vás toho naučí….)

3. Skvělé foťáky, které se vlezou do kapsy

Řada Sony RX100 patří opravdu k naprosté špičce - ač má repativně malý čip, dokáže slušně zachytit i hloubku složitějších scén... A to vše ve foťáku, který se vleze do kapsy...
Řada Sony RX100 patří opravdu k naprosté špičce – ač má repativně malý čip, dokáže slušně zachytit i hloubku složitějších scén… A to vše ve foťáku, který se vleze do kapsy…

Třetí kategorií, o níž se musíme zmínit, též vychází z logického požadavku fotografů, který zní nějak takto: “Chci něco opravdu dobrého, co se mi vleze do kapsy u kalhot, případně alespoň do kapsy zimní bundy”…

Rozdíl vůči předchozí kategorii je poměrně zásadní – výše zmiňované foťáky jsou malé a šikovné, ne však kapesní. Mohou se decentně houpat  na krku při cestě kolem světa, překážet nebudou ani při cyklovýletu, ale pokud je, marná sláva, budete chtít schovat, bez malého baťůžku či kabelky se neobejdete….

Což ne vždy je šikovné – a tlak na “kapesnost” bude nesporně stoupat s tím, jak dramaticky se zlepšují fotografické schopnosti chytrých telefonů a tedy toho, co jsme zvyklí tahat po kapsách.

A nyní jeden západ slunce - v podání Sony RX100 iv...
A nyní jeden západ slunce – v podání Sony RX100 iv…

Nechceme ale už toho trochu moc? Překvapivě i zde řešení existuje, a to řešení skvělé – a její průkopníkem je slavná řady Sony RX100. Třetí model Sony RX100 iii mě v létě 2014 opravdu nadchnul, stejně jako o rok později novější model Sony RX100 iv

Bez nadsázky to jsou opravdu patrně nejlepší kompakty na světě – cena přes 20 000 Kč u třetí verze není zrovna lidová, ale výsledky jsou (především v dobrých světelných podmínkách) zcela srovnatelné se začátečnickými zrcadlovkami… Samozřejmě, má to své limity, čip je relativně malý (tzv. “jednopalcový”, tedy ještě menší než Olympus), ale pro běžné focení jsou výsledky opravdu obdivuhodné…

Canon Powershot G7 X Mark II FSL
Canon Powershot G7 X Mark II je malý a opravdu šikovný… Foto: Canon.cz

Za zmínku stojí i to, že firma Sony do toho foťáku dokázala nacpat hledáček, je však de facto nepoužitelný ve verzi iii, verze zatím poslední (iv) už ho však dotáhla, a sláva, opravdu funguje… U zatím předposlední z řady těchto foťáků je ovšem trochu problematická cena: v létě 2015 se Sony RX1000 iv začal prodávat za více než 30 000 Kč, což z něj činí foťák pro labužníky, ale patrně ne pro širokou veřejnost – to už je zkrátka opravdu moc.

Tedy svým způsobem je možné řadu Sony RX100  zařadit i do vyšší kategorie (malých a dobrých) – pokud s ním zkušený fotograf pojedena cestu kolem světa, nikdo nepozná, že nepoužil zrcadlovku. Proč to dokáže jen zkušený fotograf? Protože přesně dokáže využít silné stránky (kresba, barvy za dobrého světla) a potlačí focení, kdy se limity foťáčku projeví (horší světelné podmínky…).

Canon G7 X má hodně světelný objektiv (1.8-2.8), tedy je možné si hrát s hloubkou ostrosti...
Canon G7 X má hodně světelný objektiv (1.8-2.8), tedy je možné si hrát s hloubkou ostrosti…

Rok 2016 přinesl dle mého opravdu průlomový foťák, který těmto legendám od Sony výrazně konkuruje a já ho považuji za jeden z vůbec nejvýraznějších foťáků poslední doby Jde o Canon G7 X mark ii.  Jde o překvapivě šikovný stroj, který se opravdu vleze do kapsy a mě vážně nadchl.

Alternativou k Sony RX100 byla již první verze,  Canon G7 X, ale verze mark ii je prostě výrazně lepší – navíc je za rozumné, až skvělé peníze: cca 17 000 Kč. Tento Canon sice nemá hledáček, jak už víme, je to do značné míry jedno, zato má o něco delší dosah zoomu než zmíněný Sony, a to se hodí.

Popravdě řečeno tento “canonek” dost často doporučuji tápajícím kamarádům, kteří se ptají dosti běžnou otázkou typu “já ti nevim, fotím furt tím iPhonem, chci něco požádnějšího, ale aby to fotilo samo, co si mám koupit?”

Ne, ono to samo nefotí – ale pro iPhonovou generaci je to prostě snesitelně malé a zároveň velmi dobré. Zrcadlovky to zkrátka kvůli mobilům mají najednou mnohem těžší.

A ještě jeden kompakt se často dostává na titulní místa doporučení “malých, skvělých, kapesních”, a to Panasonic Lumix LX100… Jistě, i on patří ke špičkovým strojům, ale mé dojmy z něj nebyly tak silné jako z konkurence od Sony a Canonu… Řečeno v jedné větě, je to skvělý kompakt, ale pořád je kompakt, zatímco konkurence míří svými výkony o chlup výš, k “zrcadlovkovým” výsledkům.

Četli jste již všechny čtyři části tohoto mikroseriálu?

1. Než začnete nakupovat – čemu nenaletět
2. Jak vybrat zrcadlovku (protože v tom vůbec není snadné se vyznat)
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého (tam nyní jste)
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

 

13 komentářů

 1. Článok dobrý ale podla mňa subjektívny a par veci by som doplnil. 🙂 Ak chcem maly fotak tak musim zvazit ci chcem aby bol aj maly a lahky alebo len proste maly a na vahe nezalezi. Ak na vahe nezalezi tak vyberam nieco s APSC snimacom takze idem do Fuji alebo Sony . Ceny su cca rovnake.
  Ak chcem ale nieco mensie ale chcem aby to bolo aj lahke, teda napr. ho chcem mat ako kazdodenny a cestovatelsky fotak tak tu uz podla mna treba ist do 4/3 cipu. Tu mame na vyber hlavne Olympus/Panasonic. Obrovska vyhoda je ze sa medzi nimi daju kombinovat objektivy.
  Teraz uz len zalezi do ktorej triedy pojdem. Ak si vyberiem omd-em10 mark II (ma hladacik=vyhoda) tak nová stoji 550€, v sete s 14-42pancake obj. ktory sa mesti aj do vacku 600€ a k tomu si mozem este dokupit napr. pevnú 45/1.8 a ta stojí viacmenej to co na zrkadlovku, 45 je ekvivalent 90 a teda vhodny na portrety.
  Ak clovek nepotrebuje fotit zo dna na den tak dobry bazarovy set CSC si vysklada aj do 500€ 🙂

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za cenný komentář, jasně, tak rovnice je opravdu složitá, to se ví… Co se velikosti v reálném životě / použitelnosti týče, není dle mého moc rozdíl mezi Olympusy a např. APS-C stroji od Sony nebo Fuji, a ty mají, marná sláva, poměrně zásadně lepší obrazovou kvalitu. Naopak myslím stojí za úvahu, zda trochu kvality neobětova a místo Olympusu si nepořídit něco opravdu kapesního, typu Sony RX100 iii nebo Canon G7 X ii.. JR

   • Vo vahe samotneho tela ten rozdiel mozno taky nebude ale ten rozdiel sa naberie vo vahe objektivov, ak si chcem teda niekam so sebou vziat aj portretak, sirokac a nieco univerzalne. Fuji a Sony maju aj drahsie tie objektivy, fuji ma trochu problemy s rawom a unho je priorita skor to jpg aj ked je samozrejme na dibrej urovni.
    A ten rozdiel v kvalite si 95% ludi ani nevsimne ak sa nefoti v naizaj tazkych svetelnych podmienkach 🙂
    Tym samozrejme nekritizujem sony ani fuji, oba ponuknu habadej kvality.

    • Jan Rybář

     Ano, tak to je, to se ví, tahat další objektivy je dosti náročné… Ale, marná sláva, pro mě je obrazová kvalita Olympusu opravdu už trochu na hraně, byť ano, jak píšete, pro 95 procent lidí to není podstatné/poznatelné… JR

 2. Dobrý den, už pár dní pročítám všemožné recenze a informace ohledně koupě nového foťáků a jde mi z toho hlava kolem. Na zrcadlovku si netroufám a myslím, že vzhledem k mým fotícím schopnostem je i zbytečná. Dostala jsem tip na tuto novinku: Sony Cyber-shot HX350, našla jsem si ještě starší model 300, myslím, že by mi stačil. Myslíte, že je to dobrá volba? Nebo ještě zvažuji Panasonic Lumix DMC-FZ72. Budu vděčná za Vaši radu. Děkuji.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já žel tuhle věc osobně neznám, tedy neumím úplně poradit, špatná jistě nebude – ale pozor, ona to sice názvoslovně zrcadlovka není, ale její ovládání a funkce jsou zcela zrcadlovkové, tedy bych se nebál přece jen o těch zrcadlovkách popřemýšlet… Neznám ani ten Panasonic, pro něj to platí též, byť jasně, ta cena je vcelku rozumná… Tedy držím palce! JR

 3. Já jsem na přání manželky, která říkala, že bychom mohli mít doma něco menšího a lehčího než zrcadlovku, pořídil přes ebay od kohosi z Británie Sony NEX-5 včetně pěkné brašničky a nabíječky za nějakých 6500 Kč. K tomu za 4500 Kč objektiv Sigma 30 mm f/2.8 DN Art. Skvělé fotítko. Dají se k němu sehnat redukce snad na všechny bajonety, takže lze za pár korun doplnit například rozměrově a hmotnostně šetrné (a přitom skvělé) objektivy Canon FD 50 mm f/1.4 a Jupiter 37A (135 mm, f/3.5). A pak už stačí jen fotit 🙂 (Má to výklopný dotykový displej se skvělými pomocníky pro manuální ostření, takže je focení radost).

 4. Dobrý den,
  plánuji si v dohledné době koupit bezzrcadlovku a rozhoduji se mezi Olympus PEN E-PL7 a Fujifilm FinePix X-M1. Četla jsem vaše články, které jsem k tématu dohledala, ale ráda bych se zeptala, který z těchto fotoaparátů byste mi doporučil.
  Vaše články jsou skvělé, díky za ně!
  S pozdravem
  ChU

  • Dobrý den, vidíte, to je zajímavá kombinace na výběr – úplně si to tedy netroufnu rozhodnout, onu sedmičku jsem měl v ruce jen krátce, možná bych o něco více – co se kvality týče – vsadil na Fujifilm. Možná se na ně někde podívejte a prozkoumejte, co Vám lépe sedne do ruky…JR

 5. Gustáv Szabó

  Potreboval by som poradiť. Rozhodujem sa kúpiť fotoaparát medzi LEICA V-lux typ113 a SONY rx10 ii. Som amatérsky fotonadšenec. Fotím si prírodu, zvieratá atď. Mal som Canon EOS 760D ktorý som predal aj s objektývmi. Po 60-take sa mi už nechce k ruksaku do lesa nosiť aj 6kg železa. Ďakujem

  • Jan Rybář

   Zdravím – to bohužel neumím s čistým svědomím poradit, ani jeden z těch strojů osobně neznám, ale ta Leika mi přece jen přijde s cenou přes 45 000 kč dosti drahá a spíš bych s takovýmto rozpočtem zvážil Sony RX100 iii, nebo snad monžé i iv (kvůli hledáčku…)… JR

 6. Pane Rybáři, tisíceré díky za Vaše články, skvělá práce. Jsem asi rok v důchodu a některé Vaše články jsem četl nejméně popáté. Díky Vám jsem se více vrátil ke svému davnému koníčku fotografování. Přeji Vám pevné zdraví a těším se na další Vaše články.

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*