Sony Alpha A5100 – Levná a malá bezzrcadlovka (recenze)

Sony Alpha A5100 provází slogan “nejmenší fotoaparát s výměnnými objektivy na světě” a ač číst propagační texty má smysl jen málokdy, zde opravdu sedí. Je to stroj opravdu malý – což je vlastnost u bezzrcadlovky zásadní. Ještě podstatnější je, že je to fotoaparát opravdu schopný, vybavený velkým „zrcadlovkovým čipem“ a to vše za rozumné peníze… Tedy si přiměřenou dávku pozornosti zaslouží.

Sony A5100 recenze
Sony A5100 dokáže opravdu nahradit zrcadlovku, byť hledáček by se většinou opravdu hodil. Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Sony A5100 patří do poměrně zásadní kategorie malých a schopných fotoaparátů, které dokáží konkurovat zrcadlovkám. Což je kategorie opravdu sice hodně nacpaná mnoha kandidáty, ale pokud se opravdu pustíte do podrobného zkoumání, seznam těch, o nichž má opravdu smysl uvažovat, bude velmi krátký. Mimochodem, tento foťák jsem částečně testoval paralelně se zrcadlovkou Nikon D5500, a srovnání kvality si tedy můžete udělat sami…

Sony A5100 recenze
Pro koho je to foťák? Buď pro zkušeného fotografa jako záložní stroj, anebo pro někoho, kdo lpí na co největší skladnosti – tedy například cestovatele či cyklistu. Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ona “kvalita srovnatelná se zrcadlovkami za rozumnou cenu” je prostě hodně velkým požadavkem. A pokud se mě optáte, co si místo zrcadlovky koupit na cestu kolem světa nebo na cyklodovolenou, budu dosti zápasit. Jednou z nemála možností je nesporně Sony Alpha A6000, což je opravdu povedený fotoaparát (za zhruba 21 000 kč).
Nu a Sony Alpha A5100 (s cenovkou kolem 15 000 Kč) je prostě mladší, menší a trochu hůře vybavený bratr (nebo sestra, chcete-li).

Najdete v e-shopech
od
Jak moc “hůře” je vybavený? zní logická otázka. V tom opravdu podstatném jsou si podobní jako vejce vejci: obrazová kvalita je velmi dobrá a se zrcadlovkami srovnatelná.

V tom vážně až překvapivě kompaktním těle najdete čip o velikost APS-C, tedy čip stejné velikosti jakou mají začátečnické zrcadlovky (a tedy čip výrazně větší než má většina kompaktů) s rozlišením 24 megapixelů.

To samo o sobě je fakt vážně zásadní – pořád totiž více méně platí dávná poučka, že kvalita fotky se odvíjí od velikosti čipu, a to tedy dává Sony A5100 (též zvaný Sony α5100, nebo Sony ILCE-5100) výbornou startovní pozici.

Sony A5100 – Skvělý poměr cena výkon

Sony A5100
Obrazová kvalita je opravu skvělá – velký čip se prostě nezapře… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Ještě jednou je v tom smyslu třeba zmínit cenu: mám dojem, že s cenou 15 000 korun jde o nejlevnější kompaktní foťák s touto velikostí čipu.

Anebo z druhé strany, která nás možná dovede k ještě zásadnějšímu pohledu: jde podle mého o kompakt s opravdu skvělým poměrem cena/výkon: nestojí zase tak moc a umí toho vážně hodně.

Potud vše vypadá skvěle – jeden zásadní háček to však má: již zmíněný starší a lepší bratr stojí jen o cca 5 000 víc. A je logické, že bude jeho velkým konkurentem.

Jinými slovy: pokud o tomto foťáku přemýšlíte, zvažte, zda přece jen si trochu nepřiplatit. Můj celkový dojem z několikadenního testování byl velmi dobrý, ale téměř neustále jsem vzpomínal na “onoho staršího bratra”.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Sony A5100 – hledáček i vyšší rychlost by se hodily

Sony A5100
Sony A5100 dokáže zaostřit i velmi složité scény – například dceru vášnivě se houpající na houpačce… Autofokus to zvládne, klobouk dolů! Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Nepatřím k těm, kteří by neustále staromilsky opakovali, že bez hledáčku se nedá žít. Dá a docela dobře, absence hledáčku je totiž často vyvážena právě menší velikostí. Jenže zrovna v tomto případně se mi prostě “po starším bratrovi” A6000, který hledáček má, opravdu stýskalo. Foťák jsem totiž testoval v poměrně slunných květnových dne, kdy jsem mimo jiné pronásledoval dcery oborou Hvězda. Nu a na displeji neviděl vlastně skoro nic – ve slunečném počasí se prostě, tak jako všechny displeje na světě, leskl opravdu hodně.

Zároveň se mi stýskalo po rychlosti v sériovém snímání – to je mimochodem další vlastnost, na které mi obvykle skoro nesejde, ale onen starší bratr dokáže 12 obrázků za vteřinu a při mých pokusech fotit ženu hrající tenis mě ta rychlost prostě nadchla. U Sony A5100 je rychlost jen zhruba poloviční, což lov dětí v terénu trochu komplikuje. Ale ne zase natolik, aby nešly vyfotit obrázky typu “ostré děcko letí na houpačce”. Jen to není takový “kulomet”.

Sony A5100 není pro začátečníky

Sony A5100 test
V podobných reportážích scénách Sony A5100 nezklame – ale pozor, aby takové fotky klaply, musíte být už poměrně pokročilý borec….Se zradlovkou se to zvládá snáze, to je kanon na vrabce… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Aby předchozí řádky nevyzněly jinak, než mají: pořád platí, že to je mimořádně schopný fotoaparát, s nímž bych se nebál vyrazit někam na cesty. Jen bych si spíš na ty cesty koupil toho staršího bratra…
S čímž souvisí ještě jeden aspekt:  Sony A5100 není fotoaparát pro začátečníky. Onu výše zmíněnou fotku “dítě je ostré v letu na houpačce” pořídí nový majitel této bezzradlovky jen tehdy, pokud bude poměrně pokročilý v nastavování foťáků. A bude vědět, proč i v plném slunci nastavit ISO na 1600 a nebude se bát experimentovat s různými typy ostření (kontinuální režim autofokusu v kombinaci s velkým polem automatických ostřících bodů). A protisvětlo obelstí manuálním režimem či kompenzací.

Tedy tak jako u všech slušnějších kompaktů platí: pokud netušíte, co se v tom foťáku děje, nekupujte si ho. Nedokážete ho využít. A Sony A5100 prostě není pro začátečníky…

Slušné ovládání, překvapivě výkonný blesk

Sony A5100
Blesk, jak známo, se hodí především ve dnes – tak jako na této fotce… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Pokud bych měl nějak vydefinovat roli Sony A5100, asi bych mu přiřadil roli záložního foťáku zkušenějšího uživatele, anebo primárního stroje někoho, komu opravdu záleží na každém gramu a každém centimetru čtverečním rozměrů (na kolo, do batohu případně do ne zcela malé dámské kabelky se prostě opravdu hodí).

Některá nastavení (třeba ISO, korekce expozice) se dají ovládat opravdu bleskurychle, pro některá běžná, byť složitější, je třeba klikat v menu, jehož přívětivost není možné nazvat zrovna příkladnou. To vše se dá zvládnout, zkušenějším bude nejspíš (kromě již zmíněné absence hledáčku) chybět zamykání expozice. Na druhou stranu: co bychom chtěli za 15 000 Kč, že? (Což není myšleno ironicky – za 15 000 Kč umí tento foťák opravdu fantastické věci.)

Pochvalu si zaslouží i blesk, který je miniaturní, a přece funguje překvapivě dobře – rozhodně je schopen nasvětlit víc než obecně tento typ blesků dokáže. Zkrátka na prosvětlování kontrastů bohatě stačí…

Sony A5100 – co mě potěšilo

Sony A5100
Inu, jarní zeleň nezkazí žádnou fotku… Testovací fotografie bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Velmi dobrá kvalita za rozumné peníze
Troufám si říci, že za oněch zhruba 15 000 Kč není mnoho fotoaparátů poskytujících takové výsledky. Velký zrcadlovkový čip, velmi dobrá obrazová kvalita i použitelné technické vymoženosti (autofokus) dělají ze Sony A5100 stoj s jedním z nejlepších poměrů cena/výkon na současném trhu.

Opravdu malé (ač ne kapesní rozměry) rozměry

Je to foťák opravdu malý a je vážně radost nechat doma velkou zrcadlovku a vyrazit na sobotní výlet s touto nenápadnou věcičkou na krku. Jen pozor: kapesní v pravém smyslu není.

Rychlý a schopný autofokus

Ač rychlost autofokusu při běžném focení často není moc důvod oceňovat, tato malá věcička zvládne při správném nastavení zaostřit překvapivě akční věci.

Sony A5100 – na co pozor

Sony A5100
Opravdu kompaktní a opravdu dobrý stroj… byť své mouchy samozřejmě má… Foto: Sony.eu

Nemá hledáček
Při focení na slunci je velmi obtížné (tak jako u patrně všech foťáků na světě) poznat něco rozumného pohledem na displej. Hledáček zkrátka u této kategorie foťáku chybí poměrně citelně.

Těžce zvládá konkurenci “staršího bratra”
Patrně největší “slabinou” tohoto foťáku je, že za cenu o pár tisíc vyšší je možné koupit fotoaparát (A6000) výrazně schopnější (včetně hledáčku).

Kvalita objektivu není úchvatná
Objektiv 16-50 mm /3.5-5.6 je – jak už to u setových objektivů zpravidla bývá – slušný, nikoliv však úchvatný. Dokoupit kvalitnější skla je výrazně dražší než už zrcadlovek. Na druhou stranu: je to objektiv opravdu skladný, což je velké plus.

Sony Alpha A5100 – Cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Sony Alpha A5100 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Sony Alpha A5100

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Sony Alpha A5100 je velmi schopná bezzrcadlovka za rozumné peníze, což na dnešním trhu znamená hodně. Zkušenějším fotografům ale bude chybět hledáček, který najdou u jen mírně "vyšších" fotoaparátů stejné značky. Datum: 2. května 2015

11 komentářů

 1. Albert Klein

  Iba toľko, že som unavený nosením Nikon Coolpix P900, prípadne Nikon D5600 a k tomu všetko možné. Preto vážne uvažujem o SONY podobných rozmerov.

 2. Jan Libich

  A5100 je kvalitní fotoaparát dnes už za opravdu skvělou cenu, ale bez sáněk, hledáčku a některých dalších funkcí, je přeci jen lepší jít rovnou do vyšších verzí.

 3. Na této bezzrcadlovce mi chybí nejen hledáček, ale také sáňky na blesk (pro odpalovač)…jinak jsem s ní hodně spokojená,kombinuji hlavně se starými světelnými skly… vlastním i zrcadlovku Nikon D5500 a používám oba dva, každý foťák se hodí na něco jiného.

 4. Jsem takový začínající fotograf a zaujala mě tato věta v recenzi výše: „A bude vědět, proč i v plném slunci nastavit ISO na 1600 a nebude se bát experimentovat s různými typy ostření (kontinuální režim autofokusu v kombinaci s velkým polem automatických ostřících bodů).“
  Zkoušel jsem na Vašem webu najít nějaký článek, z kterého bych rozklíčoval proč, ale nepodařilo se..vlastně naychlo ani jinde na webu. Nemohl byste trochu rozvést? Vlastně nemám ani úplně jasno v rozdílu, použitá a funkci nastavení „Focus area“ mezi volbami „Zone“ a „Wide“, kde se ze skupiny ostřících bodů aktivují, pro mě náhodně, různé body aniž bych to já mohl nějak ovlivnit nebo poznal podle jakého klíče se přeskupují..(snaží se poznat který objekt zrovna fotím?)

 5. Dobrý den,
  zajímalo by mě zda má Sony Aplha A5100 funkci intervalového snímání (pokud ano jaké je rozmezí časů a počtu snímků), a nebo toto lze pouze pomocí dálkové spouště, případně aplikace v mobilu prostřednictvím Wi-Fi (případně zda toto podporuje A6000)?
  Byl jsem téměř rozhodnut pro Olympus OM-D EM10 (který timelapse nabízí), ale bohužel dle všeho nepodporuje nabíjení přes USB, což je pro mě docela velká nevýhoda (1-2 týdenní pobyty mimo „elektrickou zásuvku“ pouze se solárním panelem a powerbankou).
  Zjistil jsem že Sony A5100 a A6000 USB nabíjení podporují ale zase bych nerad oželil „timelapse“ přímo v přístroji.
  Můžete případně doporučit podobný přístroj i jiných výrobců který by odpovídal cenové hladine OM-D EM10 a A5100 s jedním setovým objektivem (cca 14-15000).
  Vyplatí se rozdíl několika tisíc mezi A5100 a A6000 pokud nutně nepotřebuji el. hledáček?
  Jaký je jiný jiný hlavní rozdíl, který by mě měl donutit zaplatit o cca 4000 více.
  Děkuji moc za odpověď

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za dotaz, to zní jako zajímavá otázka, ale bohužel takto podrobně jsem foťák nezkoumal, tedy doporučuji se optat přímo v Sony nebo nějakém specializovaném obchodě… Případně stáhnout si v pdf manuál a prozkoumat… Držím palce, JR

   • Děkuji za rychlou reakci.
    Manuál pro A5100 jsem si stáhnul v PDF ale po rychlém prohlédnutí jsem zmínku o intervalovém snímání nenašel.
    Mohl by jste prosím napsat Váš názor na rozdíl mezí A5100 vs A6000. Obrazová kvalita, rychlost ostření a rychlozt spracování je předpokládám stejná. Případně můžete doporučit podobně vybavené a schopné přístroje od jiných výrobců, s kterými máte dobré zkušenosti?
    Děkuji

    • Jan Rybář

     A5100 je třeba brát jako velmi kvalitní, ale hodně ořezený foťák na hraní, který dokáže v trpělivých rukou přinést skvělé výsledky… A6000 je už kategorie „pořádného foťáku“… Já Time Lapse nikdy nezkoušel, tedy toto posoudit neumím… No a v kategorii do 15 000 toho dobrého a „pořádného“ opravdu moc není… JR

 6. Mám A5100 a přikoupil jsem k seťáku ještě pevné sklo Sigma 30mm f2.8 a spokojenost. Seťák je malý a operativní, Sigma má perfektní kresbu a ostrost (v dané cenové kategorii). Trochu bych ocenil více přímých tlačítek na těle, pořád si nemůžu zvyknout na absenci otočného voliče režimu focení…

 7. Dobry den,

  recenzenti sa vzacne zhoduju, ze je na tom displayi za slnecneho dna vidiet staru Belu. Ja vlastnim stary nex-3 a za slnecneho dna sa da v menu zvysit brightness displaya pomerne vysoko. V tom okamihu je na displayi vidiet pomerne hodne. Teda ak zrovna v tej chvili nemam nasadene slnecne okuliare.
  Skusali ste testovat horeuvedeny a5100 aj so zvysenou ziarivostou displaya, alebo uz tato funkcia nie je to co to byvavalo?

  vdaka

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama