Fujifilm X70 – kapesní přítel reportérů (recenze)

Fujfilm X70 má na fotografickém nebi zvláštní místo: mnoha lidem bude nejspíš zcela ukradený, pokud ale někomu padne do oka (a do požadavků), stane se rázem opravdovou hvězdou a jedním z nejlepší foťáků na trhu, byť s mouchami, to se ví…

Fujifilm X70
Fujifilm xX70 se vleze i do kapsy džín (natěsno, třeba dodat)… Foto: Fujifilm.com

Tedy: to podstatné, co je třeba říct, zni:

 • je to foťák s pevnou ohniskovou vzdáleností 28 mm (v přepočtu na kinofilm) a pevný objektiv se světelností 2,8 vždy znamená skvělou obrazovou kvalitu.
 • má čip velikosti APS-C, což je dalším logických předpokladem pro dobré fotky
 • je opravdu malý, skladný a více méně dokonce kapesní (vejde se do kapsy u džín, byť hodně natěsno)
 • nu ano, hezký se svým retro-designem je též (což se také počítá)

Zkrátka, je to foťák, který má všechny předpoklady stát se miláčkem těch, kteří mají rádi širokoúhlé reportážní fotografování a rádi se poflakují po ulicích domácích i světových s cílem naplnit jednu z (mých oblíbených) definic fotografování: tedy zachytit kouzlo okamžiku na dobu delší než jeden den či týden.

I proto jsem se na test hodně těšit – na svém Canonu 5D mark iii mám totiž po většinu času nasazenou pevnou “osmadvacítku” a fotil jsem na ní vlastně i v dobách negativů a diapozitivů (většinou na Nikon FM2, pokud vás to zajímá)…

Fujifilm X70 umí skvělé fotky

Fujifilm X70
Kdo már rád širokoúhlé focení, bude se mu tato věcička líbit… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

No a jak to tedy dopadlo? Jak fotí Fujifilm X70? Obrazová kvalita je zkrátka výborná, jak můžete posoudit z fotek na této stránce.

K čemuž možná jen dodám, že tentokrát jsem testoval v týdnu, kdy jsme neměl skoro vůbec čas někde pobíhat a navíc bylo opravdu skoro pořád ošklivě. Není špatné to brát v potaz, protože třeba o týden dříve zkoušený Fujiflm X-PRO2 to měl díky lepšímu světlu i scénám výrazně “lehčí”…

Každopádně tento foťáček dělá přesně to, co dělat má a co od něj příznivci Fujfilmu budou čekat – dá jim možnost vymáčknout z něj opravdu obrázky patřící ke špičce toho, co se vůbec z této velikosti čipu vymáčknout dá. Což samo o sobě je dost podstatné část hodnocení (“ale” přijdou za chvíli, jen se nebojte…).

Jak řiká velký propagátor foťáků Fuji Marcel Konečný, je to prostě neuvěřitelně miniaturní foťák s výsledky srovnatelnými s „většími“ příbuznými… (Pro zajímavost: Marcelův téměř kultovní e-shop najdete zde – a klidně se ho ptejte, rád a rychle odpovídá…)

Trochu filtru Classic Chrome neuškodí, což? Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Trochu filtru Classic Chrome neuškodí, což? Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Plus, samozřejmě, i tu platí, že Fujfilm je jediná značka, kdy má cenu podlehnout svodům přednastavených filtrů, tedy vlastně výsledné JPGy fotit již s mírnou úpravou…

Fujiflm to prostě umí – moje oblíbená “Filmová simulace” je především Velvia (hezky, ale decentně zvýrazňující barvy do podoby připomínající slavné fuji diáky), případně Classic Chrome s fajnovým, ale opět v zásadě snesitelnými retro tóny…

Fujifilm X70 a skvělé ovládání

Fujifilm X70
Ano, ty čudlíky jsou opravdu šikovně uspořádané. Foto: Fujifilm.com

Na retro designu se dá opravdu mnohé pokazit (i zmíněný superstroj Fujifilm X-PRO2 by mohl vyprávět), ale designéři Fujifilmu tady neselhali… Foťák se prostě ovládá výborně, mnoho čudlíků se dá opravdu skvěle nastavit jako funkční tlačítka a za pár minut je stroj připraven dělat přesně to, co od něj ten který fotograf čeká…

Včetně korekce expozice, anebo rychlého “přehazování” fotek do mobilu pomocí wifi propojení… O tom jsem, mimochodem, měl vždy trochu pochybnosti a považoval to za zbytečnou hračičku, ale dost měním názor – prostě se to hodí… A hodilo by se i to, kdyby Fujifilm X70 uměl zaznamenávat GPS souřadnice, což tedy žel neumí…

Osobně jsem byl nadšený z toho, že zadní displej je šikovně výklopný, protože toto je zkrátka opravdu stroj jako stvořený pro pouliční lovy, a díky výklopnosti se prostě dá skvěle “fotit od pasu”.

Nu ano, hledáček by se hodně hodil, když svítí slunce, na displeji opravdu není vidět nic (ne skoro nic, ale zcela nic), ale to je prostě daň za malé rozměry a v (zásadě) příznivou cenu (cca 20 000 Kč – nyní, těsně po uvedení na jaře 2016, do budoucna jistě klesne)…

Zabudován je i blesk, což u malých foťáků není vždy je pravidlem – blesk má vcelku slušný výkon, tedy i to si můžeme odškrtnout.

Magická osmadvacítka

Nebojte, objektiv rozmazává pozadí velmi hezky... Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Nebojte, objektiv rozmazává pozadí velmi hezky… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jak už jsem zmínil, osobně mám osmadvacítkou hodně rád a i proto bych asi nemohl fotit “kultovní” řadou Fujifilm X100 (která má pevné 35tky…). Objektiv má světelnost 2,8 což v kombinaci s poměrně velkým čipem znamená, že ti, kdo touží po “pěkném rozmazání” nebudou zklamáni, opticky to prostě funguje dobře…

Ba dokonce, což možná puristy až vyděsí, se mi docela líbil “digitální konvertor”, který operativně umožňuje měnit ohniskovou vzdálenost na 35 a 50 mm (v přepočtu na kinofilm), což je opravdu šikovné…

Na pouliční focení je to opravdu věrný druh. Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Na pouliční focení je to opravdu věrný druh. Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jistě, namítnou puristé, to je vlastně dosti nehezké to činit, protože to je vlastně digitální ořez a kvalita trpí… Nu ano, trpí, ale pořád je dost slušná… Jen mě tedy dost lezlo na nervy, že použití konvertoru foťák nezapíše do EXIFU a dohledat ty fotky, na které je třeba “dát si pozor”, pak doma u počítače vlastně nejde (ne, velikost je stále stejná, podle té se to také nepozná…).

Osobně jsem si tuhle funkci nastavil na otočný kroužek na objektivu a byl tak schopný “zoomovat” velmi rychle…

Slabina Fujifilm X70: ostření

Podobné rychlé pouliční a za chůze focené scény má občas problém rychle zaostřit, což je škoda... Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Podobné rychlé pouliční a za chůze focené scény má občas problém rychle zaostřit, což je škoda… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A teď ten chyták: Fujifilm X70 je prostě hodně líný v ostření, někdy opravdu na hranici únosnosti. Když jsem ho zkoušel i v poměrně nenáročných situacích (mnoho světla a kontrastů), dost často se nechal “rozhodit”.

Zkrátka: pokud si ho oblíbíte, musíte mu velkoryse tolerovat, že po domáčknutí spouště bude čas od času chvíli popojíždět sem a tam, než milostivě zaostří. Většinou to zase tak nevadí, ale občas, zejména při pouličním focení, to prostě otravné je.

Přiznávám, trochu jsem při pouličním focení v Praze vzpomínal foťáky od Sony, hlavního konkurenta Fujifilmu v kategorii malých foťáků, které jsou schopny ostřit s raketovou rychlostí.

U totoho foťáku je bleskurychlé focení (přeostřování) za chůze skoro nemožné, nebo hodně trpělivosti vyžadující, což je poměrně zásadní nevýhoda…

U podobných fotek bude nepřekonatelný: skvělá kresba, svkělé tóny, hezky vše rozmazané... A žádné problémy s ostřením... Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.
U podobných fotek bude nepřekonatelný: skvělá kresba, skvělé tóny, hezky vše rozmazané… A žádné problémy s ostřením… Fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jasně, zmínku o tom, že Fujifilm není zrovna nejrychlejší, najdete ve všech fuji-recenzích na tomto webu (a nejen na něm). Jenže, uvědomil jsem si, něco se přece jen mění. Před pár lety byl Fujifilm naprostým zjevením, které se stalo (do značné míry oprávněně) kultovní záležitostí.

No a kultovním záležitostem se prostě mnohé odpouští… Zpočátku odpouští, a nyní, vsadil bych se, to prostě bude pořád více lidem lézt na nervy…

Je to problém, není to problém? To už záleží na velkorysosti každého majitele…

Shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X70 patří mezi několik foťáků na světě, které dokáži být kapesní, a přitom dávat vynikající kvalitu fotek srovnatelnou se zrcadlovkami, to vše za v zásadě rozumnou cenu. Slabou stránkou může pro někoho být pevné ohnisko (pro jiné to je naopak hlavní výhoda), problémem poměrně objektivním je nicméně lenost ostření.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Fujifilm X70 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

I fotky z galerie lze zobrazit v plné velikosti, jen je třeba najít v levém rohu jméno fotky (třeba DSCF3266) a v prohlížeči zobrazit ve tvaru http://www.fotoguru.cz/files/DSCF3266.jpg.

 

Shrnutí recenze:

Fujifilm X70

Fujifilm X70 patří mezi několik foťáků na světě, které dokáži být kapesní, a přitom dávat vynikající kvalitu fotek srovnatelnou se zrcadlovkami, to vše za v zásadě rozumnou cenu. Slabou stránkou může pro někoho být pevné ohnisko (pro jiné to je naopak hlavní výhoda), problémem poměrně objektivním je nicméně lenost ostření.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

 • pevná ohnisková vzdálenost + “zrcadlovkový” čip = výborná obrazová kvalita
 • výborné ovládání a možnost pokročilého individuálního nastavení na funkčních tlačítkách
 • v zásadě rozumný poměr cena výkon (za “kapesní stroj”)

Cons

 • lenost ostření někdy komplikuje například pouliční focení
 • nemá hledáček a na displeji za plného slunce není vidět nic
 • je pouze pro zkušené fotografy, kteří ocení neměnné ohnisko
Reklama

6 komentářů

 1. Jan Libich

  Na pouliční focení je to velmi pěkný foťáček. Ty točítka jsou nostalgií na staré analogové časy, kdy byla celkem běžná a vše se nastavovalo ručně a bylo přehledné a nebyl nutný žádný displej. Je fakt, že je to takový hybrid, plno točítek a nastavení a pak jen displej a žádný hledáček, to je velká škoda, ale zase by to zvýšilo cenu a zvětšilo foťák, někde prostě ústupek být musel a pokud je cena přijatelná, tak to může být opravdu pěkný stroj na běžné focení někde po městě a cestou. Mne by sice asi vadilo, že tam není ten zoom nebo změna objektivu možná, ale zase za kompaktnost a vyladěný dobře kreslící objektiv se to dá zkousnout. Záleží k jakému účelu se ten foťák použije.

 2. Ahoj Jan, ďakujem za recenziu, čítal som asi všetky dostupné a táto patrila k tým lepším, páčila sa mi…
  mám však dve výhrady, kde by som si dovolil polemizovať:
  1/ rýchlosť ostrenia, netvrdím, že je to jej najsilnejšia zbraň, ale rozhodne si nezaslúži hodnotenie „líný“… rýchlosť ostrenia je veľmi slušná /oficiálne čísla: „rychlost automatického ostření 0,1 s“, “ čas zavření závěrky je 0,01 s“/ aj podľa vlastnej skúsenosti… vlastním totiž X70, často fotím streetky /napr. aj cyklistov a čajky počas letu/ a takmer nemám odpad /jedine vlastnou vinou/, fotky z ulice sú takmer bez výnimky ostré… je potrebné nastaviť v režime ostrenia pri AF-S režim „oblast“, príp. „sledovanie pohybu“, alebo použiť AF-C a jeho funkcie sledovania pohybu… ak by sa niekto rozhodoval pre kúpu X70 podľa tejto recenzie, tak by sa asi pre ňu nerozhodol, lebo to ostrenie tu vyznie ako skoro až katastrofálne…
  preto si myslím, že aj tá fotka streetky je tu skôr nepodarok a nie je fér ju použiť v recenzii…
  2/ celková známka 7,5 je fakt silne podhodnotená, ovplyvnilo ju 6/10 za ŘEMESLNÉ ZPRACOVÁNÍ / FUNKČNOST, to je humor, remeselné spracovanie prima, telo je kovové /hliník/, rovnako aj hlavné ovládacie prvky na tele, žiaden „bakelit“ ako u mnohej konkurencie… funkčnosť, neviem čím si zaslúžila takú nízku známku… tiež 7/10 za OVLADATELNOST… ktorý iný foťák v kategórii kompaktov či CSC /okrem Fujifilmu/ má všetky 3 hlavné ovládacie prvky priamo na tele? clona, čas, a ak si človek uloží ISO na predné ovládacie koliesko na objektíve, tak aj to… odpoveď je, žiaden…
  dovolím si ťa citovať „pokud ale někomu padne do oka (a do požadavků), stane se rázem opravdovou hvězdou a jedním z nejlepší foťáků na trhu“, takže 7,5 určite nie a určite viac 🙂
  Ale celkovo recenzia X70 vyznela priaznivo, ďakujem za ňu… pozdravujem a fandím

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za komentář a zajímavé poznatky… S tím ostřením, no nevím, mě to lezlo na nervy dosti výrazně, ale asi bych si zvykl… Ta čísla u hodnocení jsou opravdu jen takové trochu nedůležitá čísla a jinak to ani moc být nemůže, protože by mohla mít smysl jen v kontextu podobné kategorie foťáků a ve stejné době… Proto z těch čísel nedělá tabulky atp… Zkrátka jak říkám: spíš to je okamžitá ilustrace… JR

 3. Jeste tam je navic v menu…predbezny AF.Po zapnuti funkce jeste vic zrychli zaostrovani,protoze neustale automaticky predzaostruje 🙂
  Cili nezaslouzi si znamku 7,5.Vsechny nedostatky nejsou pravda.Podle mne je to super odvedena prace Fujifilm…za me 9,5 🙂 anebo 10ka,proc ne ?

 4. Taky nechapu tak nizkou znamku za remeslne zpracovani ktere prave je naprosto japonsko spickove …ikdyz made in china.Bych dal 10ku 🙂
  Ovladami taky nechapu…osobne bych dal 9ku…je skvele a hlavne ty zivotne dulezite veci ma na velkych tlacitkach anebo pripadne vzadu na mensich…coz o konkurenci ktera cpe nepotrebne funkce na ty dulezite mista,se neda rict
  Muzete mi prosim rict,jestli je tam nejaky rozdil,kdyz prenesu do pc snimky pres usb anebo hdmi kabel ?

 5. Dobry den,fajn recenze jen bych rad neco napsal.Vsechny 3 proti muzete skrtnout :).
  -lenost ostreni… v nastaveni jde v rizeni spotreby dat vysoky vykon,ktery zrychli AF a start fotoaparatu
  -na slunci nejde nic videt…opet v nastaveni jde lechce hodit jas od -5 az do +5 ! A muzu rict,ze vidim pak naprosto bez problemu na ostrem slunci
  -pevne ohnisko…je tam digitelekonverze na 35mm a 50mm,coz k velikosti snimace neni takovy problem 🙂
  Ty prvni 2 veci zvetsi odber proudu ale to neni problem,za 20kc jde koupit 1800 mAh baterii NP95 😀
  Osobne jsem nadsen a koukam po fujifilm xa3 anebo canon eos m3…myslite ze by se to oplatilo ? 🙂

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*