Fujifilm X-T10 – malý, dostupný, průlomový (recenze)

Fujifilm X-T10 je průlomový foťák – nabízí “kultovní” obrazovou kvalitu Fuji za snesitelné peníze, a přímo tak útočí na klíčový segment špičkových rodinných zrcadlovek od Nikonu či Canonu. To vše v malém a kompaktním těle – což srovnávání činí ještě mnohem napínavějším.

Fujifilm X-T10 recenze
Fujifilm X-T10 nabízí opravdu výbornou obrazovou kvalitu – zejména podání barev se může stát až návykové. Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte klinutím.

Fujifilm X-T10 byl očekáván opravdu s velkým napětím –  je to levnější “bagelitová” verze Fujifilmu X-T1, který jsem na rozdíl od jiných strojů od Fuji neměl chuť zkoušet – s cenou těla kolem 35 000 korun mi nějak nezapadal do hledání malých a skvělých strojů.

Fujifilm X-T10 to však změnil, cena je úplně jinde. A protože fotí opravdu výborně (viz dál) debata o ceně je vlastně hodně zásadní – do nemalé míry na ní závisí odpověď na otázku, zda je opravdu může zasáhnout do hry o klíčové trhy “rodinných” zrcadlovek. Odpověď zní: ano, byť logika to není zcela přímočará – k čemuž se dostaneme.

Fujifilm X-T10 a skvělá obrazová kvalita

Fujifilm X-T10 recenze
Fujifilm X-T10 má nejraději měkké světlo. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Fujifilm není mainstreamová značka, po níž by automaticky sáhli novopečení fotografové obvykle lapení velkou dvojkou, tedy Nikonem či Canonem. V komunitách labužnických fotografů má však statut opravdu kultovní. Není divu: stále více zkušených i méně zkušených borců se ptá: co malého a dobrého dokáže za rozumné peníze nahradit zrcadlovky? Nepočetnému seznamu možností budou kralovat právě Fujifilm (zejména modely Fujifilm X-E2 a Fujifilm X100T) a raketově stoupající fotoprodukce Sony (více viz článek Jak vybrat něco malého a dobrého).

Fujifilm X-T10 recenze
I na malé houby je možné si troufnout… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jak se můžete přesvědčit na zhruba třiceti testovacích fotkách na této stránce, kvalita fotek je opravdu výborná a zcela srovnatelná s kvalitou špičky “začátečnických zrcadlovek” (Canon 760D, Nikon D5500). Či spíš, jak říkají fanoušci Fuji, jde o kvalitu ještě vyšší, k full frame mířící, mimojiné kvůli dokonalému podání barev. Zda to tak je, ponechme akademickým diskusím, a konstatujme prostě, že prostě Fujifilm X-T10 dokáže obrazovou kvalitou naplnit i opravdu velká očekávání různých vrstev fotografů.

 

Fujifilm X-T10 recenze
Pokud byste pocítili nutkání fotit černobíle, jde to skvěle (rozumné to ovšem obecně moc není). Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Obecně vždy účastníky mých kurzů fotografování (viz mé stránky) odrazuji od nadměrného používání kreativních filtrů a podobných laciných efektů. S Fujifilmem v ruce se ovšem těmto pokušením nedá uniknout. Na úspěch Fujifilmu má podíl právě i opravdu povedená nastavení simulující dávné “filmové” materiály. Jinými slovy, nastavením focení do filtru Velvia dostanou obrázky opravdu jemné zářivé barva diáků z doby nedávné. Podobně návykovým se může stát i přednastavení Classic Chrome, která naopak barvy mile utlumí…

Zkrátka, tyto jemné manipulace patří k vážně silným stránkám těchto foťáků – umocňují výsledný efekt.

Fujifilm X-T10 vs zrcadlovky: Ano i ne

Fujifilm X-T10
Na rodinné a cestovatelské focení je to stroj velmi šikovný. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A jak si tedy stojí Fujifilm X-T10 ve srovnání se zrcadlovkami? Je to opravdu rozumná alternativa k zmíněné špičce zrcadlovek za cca 15 – 25 000? Odpověď záleží na očekávání a úhlu pohledu a může být opravdu různá: Jednoznačně ano, spíš ne, do jisté míry.

Ona jistá pochybnost bere v potaz především cenu. Pokud otázka stojí “chci nějaký rozumný foťák na focení rodiny a občasné dovolené”, pak pořád platí má obligátní odpověď: Kupte si zrcadlovku – už i za 15 000 pořídíte výbavu, která vám dá jednoduché ovládání a skvělé výsledky (Nikon D3300, Canon 100D).

Najdete v e-shopech
od
Pokud si říkáte, že přece jen byste dali víc a že chcete něco malého, pak do debaty Fujifilm X-T10 opravdu vtrhne, což je věc vskutku revoluční. Cena setu tělo + setový objektiv XC 16-50 mm je nyní (říjen 2015) kolem 23 000 Kč, set navíc se zoomem XC 50 – 230 mm se dá pořídit za zhruba 28 000 Kč. Což je de facto nachlup stejně jako obdobné sety třeba u “konkurečního” Nikonu D5500. A výhoda menších rozměrů se prostě opravdu hodí  a je zásadní – jinými slovy: pro novopečené fotografy toužící pro malých rozměrech je Fujifilm X-T10 opravdu platnou alternativou.

Fujifilm X-T10 recenze
I noční focení zvládá dobře – šum je snesitelný i při vyšších hodnotách ISO. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Tím ještě mudrování není u konce: pokud vám nevadí velikost zrcadlovek a v rovnici tedy vypustíme ono velké zásadní plus (malé rozměry), jazýček vah se dle mého přece jen převáží zpět k zrcadlovce: nastavení jsou jednodušší i přímočařejší a mnohdy naskočí o onen nudný, ale pravdivý argument, že optický hledáček (tedy pohled vzduchem) se pořád ještě hodí víc než ten elektronický.

Optická kvalita je v zásadě srovnatelná, levné objektivy od Fujifilmu (zejména onen dlouhý zoom) jsou dle mého výrazně línější v ostření. Plus stále platí: pořídit si nějaké dobré “pevné sklo” je vždy opravdu drahá záležitost, mnohem dražší než u zrcadlovky. Nu a pravda, na rozlišení čipu moc nezáleží, ale 16,3 může na někoho znít přece jen nějak málo…

Fujifilm versus Fujifilm

Fujifilm X-T10 recenze
Kdo rád chodí do lesa, zrcadlovku s sebou tahat moc nechce. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A nyní zase nechme přeskočit jazýček rozhodovacích vah od zrcadlovek zpět k Fujifilmu – to se stane ve chvíli, kdy budete hledat náhradu za zrcadlovku s malými rozměry, a budete přece jen alespoň mírně pokročilý borec ochotný sáhnout hlouběji do kapsy. Totiž: Fujifilm X-T10 se prodává i s opravdu fantastickým objektivem Fujinon XF – 18-55/2.8-4.

S tělem vás tato kombinace vyjde na zhruba 29 000 Kč, což není zrovna málo, ale získáte opravdu opravdu silnou zbraň – jak mi to shrnul velký propagátor i prodejce foťáku Fujifilm Marcel Konečný, žádná jiná značka tak skvělý setový objektiv nemá…

Něco na tom asi bude – kresba je ostřejší, navíc na rozdíl o levnějšího “bratra” umožňuje nastavování clony přímo kroužkem na objektivu, o bytelnosti nemluvě, krása. Mimochodem, pokud byste se chtěli na něco kolem nákupu Fujifilmů optat, doporučuji bezmála kultovní Marcelův e-shop, rád a rychle přes něj odpovídá, protože to je tak trochu Fuji-fanatik…

Fujifilm X-T10 recenze
Pokud se zvíře nebude moc hýbat a postojí, i se setovým teleobjektivem se podaří zaostřit. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

I když zopakujme: výsledky jsou velmi dobré i z toho obyčejnějšího bratra, počty pro a proti jsou tedy vážně dost těžké.

Mudrovat ovšem musím dále – zásadní otázkou totiž není je bádání nad postavením X-T10 ve vztahu k zrcadlovkám, ale i ostatním foťákům od Fujifilmu, především slavnému a kultovnímu modelu Fujifilm X-E2, který stojí plus minus stejně. Když jsem ho recenzoval letos na jaře, zcela mě nadchnul – spolu se Sona A6000 je na čele variant foťáků, s nimiž bych se nebál vyrazit na cestu kolem světa.

Který zvolit? E-E2 nebo S-T10? Opět babo raď. X-E2 má celokovové tělo a je to prostě “pořádný foták” do ruky, chrom z plastu na X-T10 je přece jen trochu laciný efekt. Navíc mám dojem, byť bez přímého srovnání vedle sebe to vždy bude jen dojem, že X-E2 je trochu živější ve svých reakcích.

Fujifil X-T10 recenze
Pro focení podobných fotek se prostě výklopný displej vážně hodí. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Když to zjednoduším, přišel jsem jen na jednu zásadní věc, v níž je rozdíl: X-T10 má výklopný displej, co je něco, co jsem donedávna považoval za zbytečnost a okoukaný efekt pro začátečníky. Jenže pak jsem při různých pouličních foceních zjistil, že to možnost fotit od boku s vysunutým displejem je prostě zcela návyková záležitost, hrozně moc to usnadňuje život. Tedy jasná výhoda  X-T10, byť, pokud byste se ptali, nakonec bych si vybral asi ten X-E2 – kov je kov.

Jak to vše shrnout? Možná jednou větou, která si mi v poslední době honí hlavou při testování foťáků od Sony a Fujifilmu: ještě tam nejsme, much to vše má ještě dost, ale už moc nezbývá – ještě rok a dva, jedna či dvě generace, a já tu full frame zrcadlovku opravdu prodám. A koupím si něco malého a dobrého.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Fujifilm X-T10 – co mě zaujalo

Fujifilm X-T10
No nejsou ty barvy zajímavé? Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Skvělá obrazová kvalita – Fujifilmy patří ke špičce foťáků s čipy APS-C (tedy těmi, co jsou v “začátečnických” zrcadlovkách) a v kombinaci s “vyššími” objektivy jsou v kresbě a podání opravdu výborné.

Promyšlené ovládání – Foťák se velmi dobře ovládá – na různé čudlíky se dají přehazovat různé funkce, a při troše snahy je možné stroj nastavit zcela dle majitelových představ. Což není zcela běžné.

Rozumný poměr cena/výkon – model X-T10 svojí cenou přiblížil špičkové funkce Fujiflmu kategorii zrcadlovek za cca 25 000 Kč, což je opravdu průlomová věc, protože o nich mohou uvažovat i “běžní” spotřebitelé.

Kompaktní rozměry – abychom nezapomněli zdůraznit to zcela zjevné: jde o malý stroj, který se může poklidně a nenápadně houpat na krku a nepřekážet. To se v době, kdy se hlavním globálním výrobcem foťáku stává Apple a jeho iPhone, bude počítat víc a víc.

Fujifilm X-T10 – na co pozor

Vypadá krásně - jen tedy onen chrom je plast... Foto: Fujifilm.com
Vypadá krásně – jen tedy onen chrom je plast… Foto: Fujifilm.com

Probudit ho není snadné – Fujifilm X-T10 na mě působil tak nějak líně, a místy mi to opravdu lezlo hodně na nervy. Proto to považuji za jedinou poměrně zásadní výtku tomuto foťáku. O co šlo? O probouzení z “uspaného” stavu – tedy v situaci, při procházce rychle chcete něco cvaknout, a na rozdíl o zrcadlovky to trvá dlouhé zlomky vteřiny, než se stroj probere a umožní fotit. Vážně otrava.

Ostření není nejhbitější – člověku zmlsaného rychlostí ostření u zrcadlovek i některých bezzrcadlovek občas leze na nervy místy dost líné ostření. V 90 procentech případů to nevadí, ale…

Rozlišení čipu je na hraně – osobně nemám rád “megapixelové závody” a opakuji, že třeba 18 MP u Canonu 100D je pro běžné použití rozumnější než 24 MP u “vyšších strojů” – například kvůli úrovni šumu. Přesto se trochu bojím, že části fotografů bude oněch 16,3 MP u Fujifilmu X-T10 připadat málo…

Fujifilm X-T10 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Fujifilm X-T10 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fuji mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Fujifilm X-T10

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Fujifilm X-T10 je svým způsobem revoluční foťák - řadí se mezi několik málo strojů, které jsou malé rozměry, ale velké výkony - a srovnatelné kvalitou snímků i cenou se zrcadlovkami stejné kategorie. Datum: 1. října 2015

24 komentářů

 1. Jan Libich

  Fotky vypadají barevně moc hezky, ale hodně záleží na podmínkách a nastavení fotoaparátu. Když si pohraju s D7200 a 7500 nebo s RAW v postprodukci dostanu také pěkně barevné fotky, tak kvůli barvám bych si ho nekupoval, i když simulace filmových materiálů jsou skvělé. Tady bych se spíše díval na ostrost a ta je více než dobrá a pokud jde o ergonomii, ani ta není špatná. Tak zakopaný pest je v drahých objektivech, příslušenství a malém výběru a hlavně v tom, že i samotný fotoaparát je dosti drahý. Takže být to levnější, mohla to být dobrá koupě. Občas FujiFilmy mají v akci a to pak se stávají dobrou koupí, jinak je třeba říci, že za dané peníze dostanete více muziky jinde.

 2. Dobrý den, prosím o radu. Uvažuji, že si konečně pořídím nějaký lepší foťák. Hlava mi říká buď Olympus OM-D E-M10 Mark II nebo Olympus PEN E-PL7(8) (oba sympatické foťáky za slušnou cenu i s objektivem), ale víc mě to táhne k fuji – nejvíce asi Fujifilm X-E2 (bohužel ten bych ale pořizovala z druhé ruky, jelikož cena s objektivem je pro mě vysoká). Případně bych se chtěla zeptat jaký doporučujete objetiv k fuji a proč? xf 18-55/2.8-4? (lze objektiv používat i za pár let, kdybych zůstala u fuji, ale jen přesla k jinému modelu?) Jsem víceméně začátečník, ale s foťákem bych se chtěla naučit na plno. Bude sloužit zejména na cestování, procházky..Děkuji za váš názor!

 3. FrantaOva

  Jen bych chtěl podotknout že onen chrom není plast, ale hořčíková slitina 😉
  Je to škoda, protože tato věta mohla mnohé zájemce odradit 🙁

  • Jan Rybář

   Dobrý den, nene, hořčíková slitina může být unvnitř, ale povrch tvářící se kovově je plastový, tak jsem to myslel. JR

 4. Dobrý den, Honzo,
  měl bych dotaz ohledně objektivu 18-55, který doporučuje k X-T10.
  Jedná se o totožný objektiv jako v případě setového 18-55 u X-E2s? Tedy obrazová kvalita je u obou těchto přístrojů s tímto objektivem naprosto totožná?
  A ještě jeden dotaz, zvládne podle vás tyto pokročilé přístroje nadšený začátečník?

  Díky, a ať se daři.
  Martin

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, to je ten samý – hlavně je třeba si ho nepoplést s „obyčejnějším“ setovém 16-50, který se též s X-T10 prodává. A ano, kvalita obrázků bude v zásadě velmi podobná, zda bude stejná, to nevím, čip je stejný, ale novější foťáky mohou být mírně vyladěnější… Ale řádově ano…JR

 5. Pavel Koubek

  Dobrý den!
  Dá se někde sehnat český manuál k X-T10?
  Děkuji !

  • Jan Rybář

   hmm, to je zvláštní, že na oficiálních stránkách není… Google mi nicméně nabídl i tento link a vypadá nadějně… jbalaz.sk/ technika_f/X-T10_CZ.pdf

 6. Dobrý den, Honzo,

  předně musím poděkovat za rozšíření mého obzoru při hledání toho pro mě „pravého“ foťáku. Pořídil jsem si X-T10 v setu s 18-55 objektivem. Fotím převážně interiéry – byty, občas nějaké to panorama a rád bych se s Vámi poradil zda pořídit pevné sklo 14mm nebo zoom 10-24mm. Bylo mi již doporučeno to pevné, zoom prý není moc dobrý…máte na to nějaký názor?
  Případně máte zkušenost se zoomem XF 55-200mm, hlavně po stránce ostření? (moc rychlej pes…:-) )

  Děkuju za případnou reakci a přeji Vám vždy dobré světlo.

  Jirka

  • Jan Rybář

   Jirko, zdravím – tak držím palce, to je velmi dobrá volba včetně toho objektivu. S razením ohledně toho dalšího se trochu zdráhám, protože jsem je neměl v ruce – ideální je optat se na velmi šikovném a aktivním fuji-fóru na Facebooku, vždy někdo poradí…https://www.facebook.com/groups/fujiclub/
   Ten zoom jsem nezkoušel, jen setový XC 50 – 230 mm… no a ten tedy neostří skoro vůbec… To je slabina Fujifilmů, dokupovat něco kromě základního zoomu je dosti psychicky náročné… (a finančně též…) Zdravím, JR

   • Dobrý den, Honzo.
    Děkuju Vám za odpověď, jsou to opravdu dilemata:-), ten seťák je fakt dobrej, zatím se přikláním k tomu 10-24, na to moje focení to snad bude dostatečné a hlavně univerzální. Děkuju za FB tip, vůbec mě to nenapadlo, jsou to opravdu aktivní stránky a pro mě další nepoznané obzory…:-). Doufám, že mi budou nakonec stačit „jen“ 3 zoomy a neskončím jednou s celou brašnou pevných skel… :-), mějte se, JL

 7. Dilema.
  Pozeral som tieto stránky a…

  http://www.fujifoto.cz/sety/fujifilm-x-t10-xf18-55-2-8-4-0-workshop-zdarma/

  … už dlhšiu dobu ma zaujíma Fujifilm XT10.
  Akú kombináciu by ste mi poradii pre fotenie rodiny (viac menej portrétov)?
  Fujifilm xt10 a objektív ——-.
  Alebo by som si vystačil zatial aj s objektívom v sete XT10+18-55 f2.8-4.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ano, já bych se asi držel jen tohoto objektivu – to je totiž jeden ze zásadních problému obecně všech foťáků od Fuji: dokupovat objektivy je drahé a zrovna „ten druhý“ zoom neumí moc ostřit, tedy bych to moc neřešil… A tento setový je opravdu skvělý… JR

 8. Hezký den, rozhoduji se mezi Canon Powershot G5x a právě tady X-T10. Z té X-T10 mi přijdou ty fotky hezčí (barevnější, prokreslenější, klasičtější), ale asi hodně záleží na objektivu, že? V té nejlevnější variantě, která je cenově blízka právě G5x ho nabízejí s objektivem XC 16-50mm f/3,5-5,6 OIS II, a mně to přijde jako hodně slabá světelnost (oproti g5x). Ale třeba se mýlím a vůbec to nevadí. Jak byste se rozhodnul vy? Ráda si nastavím sama expozici, clonu a čas (g5x to má úplně super), o zrcadlovce neuvažuji, jsem hodně na cestách, nechce se mi to tahat. Děkuju za radu.

  • Jan Rybář

   Obecně bych asi zvolil ten X-T10, má větší čip a fotky z něj polezou o lepší (někdy dost výrazně), ona světelnost je vždy trochu reklamní trik – čím menší čip, tím méně to funguje, tedy se to vlastně vyrovnává (alespoň trochu). Jen je ta Fujina větší a ne tak skladná jako ta G5tka, což zvažte… Jen bych, pokud finance dovolí, koupil ten lepší objektiv, tedy tuším 18-55 mm, to je vázně rozdíl… Držím palce, JR

   • Dekuju za odpoved. Jeste jsem koukala, ze se stejnym objektivem koupim i x-e2 a to levneji a jeste s jednim objektivem v sade. Vy se stavite i k tomuhle fotaku velmi dobre, ze? (akorat me mrzi ten vyklopnej displej, ze chybi) A kdybyste proti Fujifilm postavil jeste Panasonic Lumix LX100 nebo nějaký podobný aparát? Díky moc.

    • Jan Rybář

     Ano, to je můj hodně oblíbený foťák, kterým vůbec nic nepokazíte, jen tedy ten druhý delší objektiv skoro neostří, ale to žádná Fujina… Onen Panasonic, to je jiná třída foťáků: takových kapesních potvor, které jsou zajímavé právě tou kapesností, z onoho Fuji vytáhnete fotky vyrazně lepší… JR

 9. Aboj, new firmware na xt10 riesi prave problem prebudenia zo spanku a eye senzor aby sa rychlejsie zobudzal, vseobecne je xt10 rychlejsi fotak ako x-e2 akurat treba ponastavovat veci..zvnutra je celokovovy, z vonku plast.:)

 10. Nevýhody, které uvádí Marek u X_E2 budou 4.2. 2016. odstraněny novým firmware verze 4

 11. Marek Kratochvíl

  Dobrý den, Honzo,
  musím pochválit Vaše stránky. Vše je přehledné, přesně jak mám rád :). Nyní vybírám nový foťák a i když jsem byl přesvědčen že to bude zrcadlovka (Nikon D5500 nebo Canon 760D), tak mě hodně zaujal Fujifilm X-T10.
  Chci se zeptat na Vaše srovnání: „Který zvolit? E-E2 nebo S-T10? Opět babo raď. X-E2 má celokovové tělo a je to prostě “pořádný foták” do ruky, chrom z plastu na X-T10 je přece jen trochu laciný efekt.“.
  Co jsem se dočetl, tak by měl být celokovový i X-T10. I podle váhy je o cca 30g těžší. Co je tedy na T10 tak „laciné“?
  MK

  • Jan Rybář

   Marku, zdravím, rozhodnout se mezi těmito čtyřmi foťáky jd dost těžké – Fujifilmy jsou skvělé, ale, jak všude píšu, problém je při dokupování objektivů, cena (i výkon ve smyslu rychlosti ostření) vystřelí do nesmyslných výšin, a logika je pak spíš na straně zrcadlovek… Z oněch dvou Fujin bych šel opravdu spíš do X-E2, mě ten X-T10 přišla taková nějaká líná, což znovu nahrává zrcadlovkám…A ta celokovost se týká asi vnitřku, jinak (pokud jsem se tedy blbě nedíval, ale snad ne) je to na povrchu plastový foťák.. než by to tedy nějak zásadně vadilo… JR

 12. Dík za článek.
  Ještě bych doplnil že XE2 nemá plnohodnotné kontinuální ostření. Takové jak ho známe. To mě na XE1(mám doma) vadí nejvíc.
  Dále pak elektronická závěrka. XE1 a XE2 ji nemaj. Čas 1/4000 je dost dlouhý když fotím v létě na clonu 1,4. To za prvé a za druhé je ta mechanická závěrka dosti hlučná, což vadí hlavně u street.
  Proto bych upřednostnil XT10 před XE2.

  • Jan Rybář

   Marku, děkuji Vám moc za doplnění – to jsou určitě zajímavé poznatky! Přiznávám, že tyhle parametry já osobně moc neřeším a klidně bych to XE2 odpustil. Ale to je pochopiteně různé u různých fotografů… Tak ať se daří!

   JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama