Canon PowerShot G7 X (recenze) – ambicióznější, než si myslíte

Firma Canon vyráží do neprobádaného (a stále důležitějšího segmentu) fotoaparátů. Canon PowerShot G7 X má následovat veleúspěšný model Sony RX100 a dát spotřebitelům do ruky něco opravdu malého, a opravdu velmi dobrého. A první rychlé seznámení naznačuje, že nejen na papíře vypadá tento „nejlepší ze všech PowerShotů“ opravdu dobře…

Canon PowerShot G7 X
Canon PowerShot G7 X má ambici být jedním z vůbec nejlepších kompaktů na trhu. Foto: Canon.cz

Měl jsem možnost zhruba hodinu si s ním „pohrát“ pár dní po jeho představení, což je samozřejmě málo na plnohodnotnou recenzi (ostatní texty na tomto webu vycházejí z čtyř- až sedmidenních testů.). Na první dojmy a „rychlou recenzi“ to však stačilo.

A pro pořádek dodávám: testovací fotky na této stránce (z pražských oslav 20 let firmy Canon v ČR) byly pořízeny tzv. předprodukčním vzorkem tohoto fotoaparátu, tedy ne ještě tím opravdu určeným do distribuce.

Aktualice jaro 2016: Canon představil druhou, vylepšenou verzi tohoto fotoaparátu… Recenzi si můžete přečíst zde: Canon G7 X – další „nejlepší kompakt na světě“.

Myslím, že pohled na testovací snímky naznačujte to podstatné: že může Canon G7X může opravdu být velmi povedeným fotoaparátem, který si do kapsy rád vezme i velmi zkušený fotograf. (Na celkový verdikt, opakuji, je zatím brzy.)

Počasí rychlému testu přálo - lepší světlo si těžko přát... Testovací snímek v bez úprav v plném rozlišení - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Počasí rychlému testu přálo – lepší světlo si těžko přát… Testovací snímek v bez úprav v plném rozlišení – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Možná právě teď kroutíte hlavou a říkáte si: Canon G7 X, to zní opravdu nějak lacině a podivně. Proč se tady vůbec zabýváme nízkou řadou foťáků pro ty, kteří prostě jen cvakají a nic moc jiného je nezajímá? A proč se tu píše o jakémsi Sony?!

Ještě před pár týdny bych se ptal podobně a mnoho zkušených borců se tak bude ptát asi i v budoucnosti. Nicméně, já to „jakési Sony“ (přiznávám s trochou nedůvěry) vyzkoušel a věřte či ne, patří k mým největším objevům posledních měsíců. Více si o tom můžete přečíst zde: Sony RX100 iii – recenze „nejlepšího kompaktu světa“.

Kolik stojí v e-shopech dle webu Heuréka.cz
od
Řečeno v kostce: ten „soňák“ je opravdu malý a opravdu fotí skvěle, v šikovných rukách dokáže vskutku dohnat (ba místy předehnat) i zrcadlovky stejné cenové kategorie. Cena, pravda, není zrovna malá: stojí zhruba 23 000 Kč. Cena Canonu PowerShot G7 X bude výrazně nižší – prodávat se začne za zhruba 17 000 Kč. Což zní rozhodně dobře.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Canon G7 X – dobrá optika, dobrý zoom

Hezky "rozostřeného pozadí" se u Canon G7 X díky poměrně velkému čipu a světelnému objektivu dá dosáhnout poměrně snadno. Testovací snímek v bez úprav v plném rozlišení - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Hezky „rozostřeného pozadí“ se u Canon G7 X díky poměrně velkému čipu a světelnému objektivu dá dosáhnout poměrně snadno. Testovací snímek bez úprav – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Není tedy divu, že ač mnohými tradicionalisty bude kompakt Canon G7 X přijímán s nemalým podezřením a přehlížením, obchodně jde rozhodně o skvělé rozhodnutí. Nu ač to Canon samozřejmě nepřizná, inspirace zmíněnou konkurence je více než zjevná. Objektiv se (obdobně) špičkovou světelností 1.8-2.8 opravdu tento Canon předurčuje, že výsledky by mohly být pozoruhodné – a jak firma uvádí, pozadí bude „efektně rozostřené“, což, marná sláva, začínající fotografy vždy hodně láká. Nu dobrá, nejen ty zkušené – každopádně obrázek této bylinky ukazuje, že rozostřovat pozadí opravdu umí.

Těm zkušenějším se to nejprve nebude zdát – obecně prostě kompakty nízké hloubky ostrosti nezvládají. Nicméně tady by to, obdobně jako u zmíněné inspirace, fungovat bude – uvnitř je totiž relativně velký čip o velikosti jednoho palce. Jinými slovy: o snímač výrazně menší než mají základní zrcadlovky, ale zároveň výrazně větší než obvyklé kompakty.

Rozsah zoomu je opravdu příjemný: umožňuje zvládnou opravdu široký rozptyl situací. Testovací snímek v bez úprav v plném rozlišení - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Rozsah zoomu je opravdu příjemný: umožňuje zvládnou opravdu široký rozptyl situací. Testovací snímek bez úprav – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Poměrně lákavý je i rozsah zoomu: 24 až 100 mm (v přepočtu na kinofilm), což v překladu znamená, že na jednom konci je možné opravdu fotit šírokoúhle a reportážně, na druhém konci se už vážně dá docela dobře přibližovat věci vzdálené…

A pravda je, že ve srovnání s oním „předobrazem“, který má na dlouhém konci „jen“ 70 mm, prostě zoom bude „vidět“ dál. A výrobce též rád zdůrazňuje ještě jeden aspekt: na rozdíl od „konkurenta“ má Canon G7 X i dotykový displej. Při mém rychlém testování byl každopádně rozsah zoomu velmi příjemný.

A rozlišení čipu? Přes 20 MP, což je možná zbytečně moc – ale s konkurencí je prostě obchodně třeba držet krok, že? Snaha vecpat do menší foťáků více pixelů obvykle vede k nepříjemnému šumu tam, kde by ještě být neměl (Nikon by mohl vyprávět), tedy informace o skvělých výkonem i při vyšších hodnotách ISO zatím nechme stranou – to jsem zatím neměl čas otestovat…

Hledáček chybí, ale komu to vadí?

Tato fotka s mým stínem v popředí budiž důkazem, že i konzervativní fotografové nakonec přežijí i bez hledáčku...Testovací snímek v bez úprav v plném rozlišení - plnou velikost zobrazíte kliknutím.
Tato fotka s mým stínem v popředí budiž důkazem, že i konzervativní fotografové nakonec přežijí i bez hledáčku…Testovací snímek bez úprav – plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Dříve bych si asi hned postěžoval, že tento nový stroj nemá hledáček, tentokrát mi to je zcela jedno – ne že by neplatilo, že hledáček se opravdu hodně hodí. Nicméně toto je opravdu malý foťák, u něhož se každý centimetr počítá. A navíc: zmíněný konkurenční předobraz hledáček má, ale je tak titěrný, že se s ním stejně nedá skoro pracovat.

Co mě ještě zaujalo? Ovládací kroužek na kompenzaci expozice, je něco, co může výrazně napomoci snadnosti ovládání v klíčových situacích (kdy je třeba rychle říci foťáku „foť to světlejší či tmavší než chceš“). A může to být i drobný detail, který stroj posune výš v očích zkušenějších fotografů…

Tedy:  moje první dojmy jsou velmi dobré a budu se snažit ho pro vás pořádně otestovat co nejdříve – mimo jiné i proto, že poslední „malý“ foťák od Canonu mě trochu zklamal

Uvidíme, zda Canon Powershot G7 X bude tím fotoaparátem, co mění tradice, zvyky a kategorická tvrzení zarytých tradicionalistů… Já sám k nim patřím, nebo už ne? Každopádně každému stále radím začít se zrcadlovkou – poslední měsíce testování mě ovšem přesvědčily, že i ty menší věci (bezzrcadlovky) dokáží hodně. Nu a teď jsem dokonce ochoten uznat, že i kompakty už nejsou jen těmi hračičkami, co dříve bývaly, ale stoji, které bych si i já bych ochoten vzít na pustý ostrov (nebo alespoň na povedený výlet někam do hor). Tedy uvidíme!

 

Pár technických údajů o Canon PowerShot G7 X:

(Zdroj: Tisková zpráva Canon)

Zkušenější fotografy patrně zaujme samostatný ovladač na korekci expozice - to hodně usnadní ovládání. Foto: Canon ČR
Zkušenější fotografy patrně zaujme samostatný ovladač na korekci expozice – to hodně usnadní ovládání. Foto: Canon ČR

OBRAZOVÝ SNÍMAČ

Typ:  jednopalcový 1″ snímač CMOS  typu back-illuminated

Efektivní pixely: Přibližně 20,2 megapixelů (poměr stran 3:2)

OBJEKTIV:          

Ohnisková vzdálenost: 8,8 až 36,8 mm (ekvivalent k 35 mm: 24 až 100 mm)

Zoom: Optický 4,2násobný

Maximální světelnost: f/1,8 až f/2,8

Blokování AE: Ano, pomocí nastavitelného tlačítka

Kompenzace expozice:                ±3 EV v krocích po 1/3 EV

AEB: 1/3 až 2 EV v krocích po 1/3

Citlivost ISO: 125 – 12 800

Canon G7 X – Cena

Není v mých silách sledovat pohyb cen, tedy zde uvádím automaticky generovaný přehled z Heuréky.

Canon PowerShot G7 X lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Další (neupravené) fotografie z testu:

Katalogové shrnutí recenze

Canon PowerShot G7 X

Hodnocení: 8/10
Shrnutí recenze: Canon PowerShot G7 X má velké ambice: být opravdu malý kompaktem, a přitom přinést velmi dobrou kvalitu. Rychlé seznámení zatím ukazuje, že by to mohl být fotoaparát opravdu povedený. Datum: 14. září 2014

24 komentářů

 1. Jan Libich

  Canony kompaktní potěší dobrou ergonomií a funkcemi, za dobrých podmínek i solidní kvalitou obrazu, ale vždy je třeba myslet na to, že bezzrcadlovku a zrcadlovku to prostě v mnoha situacích nenahradí.

 2. Pingback: TOP 5: Fotoaparát na dovolenku do 600 EUR – Lindia.sk – Fotografické služby

 3. Pavla Kotasová

  Dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi foťáky Canon G7 X a Canon G7 X Mark II ? Již jsem se rozhodla pro Canon G7 X a ejhle na eshopu je i G7 X Mark II, pro který se tedy rozhodnout, je mezi nimi nějaký větší rozdíl nebo je to jen otázka ceny, Mark je cca o 3 tisíce dražší, děkuji za informaci, hezký den, Kotasová P.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, ta novější verze má lepší procesor, tedy ty „vnitřnosti“, které ovlivňují podobu výsledné fotky… Obecně vždy říkám, že ty starší kousky dokáží v zásadě stejné věci, což platí tu též, nicméně v tomto případě bych, pokud kapsa dovolí, vážně zvážil připlatit si tu dražší/novější verzi – opravdu je velmi, až překvapivě dobrá… JR

 4. Horst Gryger

  Mám několik zrcadlovek tak k čemu G7X? To je jen řečnická otázka. Tuto hračku jsem si koupil a používám, když jezdím na kole nebo když vyrazím do skal, kdy baťoh se 2 kily je dost nepohodlný ale také při návštěvách muzeí a galerií. Kromě rozměrů si cením široké ohnisko 24 mm a kvalitní navíc výklopný display.

 5. Zdravím, rád bych se zeptal, zda je tedy tento foťák teoreticky srovnatelný se základními zrcadlovkami, např. s Canon EOS 100D apod.? A je pro naprostého amatéra moc složité se s ním naučit, nebo byste přece jen pro amatéra doporučil začít se zrcadlovkou – pro naučení? Sháním aktuálně fotoaparát hlavně na cestování – tudíž lehkost a skladnost bych uvítal, ale zároveň bych si z cesty rád odnesl nějaké pěkné fotografie, třeba i na možnost zarámování. Moc děkuji za odpověď

  • Jan Rybář

   Dobrý den, na to není snadné odpovědět – jsou to úplně jiné třídy foťáků, tedy srovnávat je moc nejde… Zrcadlovky se dají srovnávat s bezzrcadlovkami typu Sony A6000 nebo Fujilm X-E2… G7 x je špičkový kompakt – ale pořád jen kompakt… V mnoha situacích dokáže opravdu skvělé věci, ale je to spíš pohotovostní věc do kapsy…Na druhou stranu je to šikovná a malá věc, což je na cestách šikovná, a ano, zejména v dobrých podmínkách pořídí fotky snadno na zeď pověsitelné…. (Plus na učení je opravdu lepší zrcadlovka)… Tedy opravdu těžko radit… JR

 6. Zdravím, rozhoduji se mezi těmito kompakty Sony CyberShot DSC-RX100 II a Canon PowerShot G7 X. Usnadněte mi prosím rozhodování a doporučte mi jeden z nich. Předem děkuji D.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já tu „dvojku“ od Sony RX100 neznám osobně, tedy neumím srovnat, ale asi spíš bych si koupil ten Canon G7X, případně třetí verzi Sony… JR

 7. Jiří Kremla.

  G7X je výborný ! Zatím se mi však nedaří práce s videem (manuál to neřeší). Můžete mi poradit ? Předem děkuji

  • Jan Rybář

   Dobrý den, rád bych pomohl, ale já videu (upřímně řečeno) u foťáků moc neřeším od té doby, co jsem si pořídil iPhone (na které natočím fotky typu dcerka, zmrzlina, Karlštejn…)… Tedy se omlouvám, ale poradit neumím… JR

 8. Stanislav Šich

  Líbila se mi Vaše recenze na G7, tak jsem si udělal radost. Zatím ji mám pořád, jenže… Jsem začátečník a G7 maže video , ať dělám co dělám, vždy od začátku a já chci jen část uprostřed. 200-stránkový manuál to neřeší a nikdo mi zatím neuměl poradit. Díky za radu.
  Stanislav

  • Hmm, moc rád bych poradil, ale to takto na dálku v tomhle případně bohužel nezvládnu – já obecně video na foťácích moc nepoužívám a tohle je nějaká specialita, resp. prkotina v nastavení… Tedy se moc omlouvám… JR

 9. …fotí veľmi dobre, hlavne to vyváženie bielej je super – zelená je zelená a modrá je modrá. Ja mám Sony rx100 a tam je vyváženie bielej fakt dosť problém…. Keď je zelená-zelená tak modrá neni modrá a naopak. Všeobecne je známe o sony rx100, že ťahá farby do modra. Neviete mi poradiť, ako nastaviť vyváženie bielej ( v menu sa s tým dá veľmi pekne vyhrať – ale pri bežnom fotení na to neni moc času) – dosť by mi to pomohlo. Predtým som mal kompakt canon a tam nebol problém s vyvážením bielej.
  Vaša recenzia na tento canon sa mi páči – napíšete aj širšiu recenziu?

  • Dobrý den, no úplně upřímně: já moc nastavení vyvážení bílé neřeším… Obecně jsem u svých foťáků spokojených s automatikou, a pokud jde o něco složitějšího/důležitějšího, tak stejně fotím do RAW, kterému je nastavení WB jedno, a pak do dolaďuji v Photoshopu/Lightroomu… Nu a ano, v místnosti občas přepnu, ale to fotky stejně nejsou k ničemu, tak mě to netrápí…Tedy vím, že moc neodpovídám, ale skoro bych to prostě moc neřešil…
   A ano, doufám, že časem ten foťák vyzkouším pořádně, z těch pár chvil za toho světla se fungování WB moc poznat nedalo… Mějte se, JR

 10. Dušan Čupka

  …no myslím že zomrel kráľ, nech žije kráľ! Soňáci to neprepolknú-začne súboj. Ešte čo povie na zlé svetelné podmienky- ostrenie a zrno. Rozostrenie na kompakt slušné aj keď vidieť že nejaký ten milimetrík na ohnisku chýba, ináč myslím že má všetko čo sa dá v šikovných rukách /napr. mojich/ využiť. Iste aj protisvetlo a dymaický rozsah mu nebudú robiť problémy. No myslím že nejaký ten mesiac počkám kým klesne cena, ale už teraz viem že je to presne to čo som už dávno chcel. Na dotykový displej som si už tak zvykol že bez neho by bolo fotenie smutnejšie.
  Ináč pekne napísaný článok svojským štýlom, teším sa na širšiu recenziu. Ďakujem pán Rybář a pozdravujem Vás. D.Č.

 11. Dušan Čupka

  …už sa teším, vďaka… D.Č.

 12. Dušan Čupka

  …papierovo vyzerá že bude lepší ako Sony RX 100, už len k vôli širšiemu onisku 24 mm a dotykovému displeju, dnes je to už štandard. Aj keď 20 megáčov je podľa mňa zbytočne veľa, uvidíme kvalitu výstupu v spolupráci s procesorom, objektívom a ďalšími technológiami. Veľmi sa teším na Váš objektívny test. Som zvedavý na cenu, ale zrejme ako sa píše podlezie Soňáky. Mám k zrkadlovke malý kompakt Olympus XZ 10 síce s malým čipom, ale neskutočnými možnosťami na takého mrňusa. Tento Canon má skoro totožné rozmery a láka ma ten 1″ čip. Uvidíme, moc sa mi páči aj Olympus OMD …10, ten sa mi zdá lepší avšak je aj väčší, nie je vreckáč. Nechjme sa prekvapiť.

  • Dobrý den – shodou okolností jsem ho před cca hodinou držel v ruce a dojmy mám velmi dobré, snad zítra sem dám pár fotek… A cena by prý měla být kolem 17 000 kč… tedy v zásadě rozumná…

 13. Dobrý den pane Rybář, chybička se vloudila do tech. informací. Čip má velikost 1″. Dobré světlo přeji!

  • Děkuji, už jsem opravil ve specikaci! Já jsem si říkal, že to v té tiskové zprávě vypadá nějak divně… zdravím, JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Reklama