Sony RX100 III – recenze „nejlepšího kompaktu světa“

Sony RX100 III dokázal pozoruhodnou věc: mě jako zarytého zrcadlovkáře přesvědčil, že i opravdu malé foťáky dokáží produkovat mimořádně kvalitní fotografie. Což je opravdu menší revoluce. Ne, netvrdím, zahoďte zrcadlovky, jen konstatuji: malé foťáky si mohou vydobýt své místo na slunci rychleji, než se nám „tradicionalistům“ může zdát.

Proč vůbec testovat kompakt, můžete se ptát? Protože mě zaujala věta (velmi střídmého a objektivního) recenzního serveru Digital Photography Review shrnující podrobné testy tohoto fotoaparátu konstatováním, že „kvalita obrazu RX100 III je nejlepší ze všech kapesních fotoaparátů, které jsme kdy měli v ruce“.

(Aktualizace srpen 2015: Na trhu se objevil už i nástupce tohoto modelu, podrobnou recenzi si můžete přečíst zde: Sony RX100 IV – další vydání nejlepšího kompaktu světa. Je to podobně skvělý stroj, jen cena je výrazně vyšší a obrazová kvalita zhruba stejná, tedy verze III nadále neztrácí na lesku…)

Sony RX100 III – obrazová kvalita je výborná

Sony RX100 III
Tohle byl jeden z prvních obrázků, co jsem se Sony RX100 III udělal. A opravdu mě překvapila obrazová kvalita – testovací obrázek je bez úprav a po kliknutí se zobrazí v plné velikosti, kvalitu tedy můžete posoudit sami.

Hm… „nejlepší ze všech kapesních fotoaparátů“ znělo prostě zajímavě… Tedy jsem si Sony DSC-RX100 III půjčil a krátce na to požádal moji neskonale trpělivou ženu, ať mi zapózuje při výletu do hlubin valašské krajiny. Pak jsem si fotografii na displeji přiblížil a opravdu mírně nevěřícně zíral, jak kvalitní je kresba a jak dobře zkrátka obrázek vypadá (onen obrázek je zde a i vy si ho můžete zazoomovat).

Testovacích obrázků jsem během týdne pořídil několik set (výběr z nich je zde na stránce) a opravdu se nepřestával divit, co Sony RX100 M3 umí. (Mimochodem, potkáte se i s jeho dalšími názvy, např. Sony CyberShot DSC-RX100 Mark III, případně Sony CyberShot DSC-RX100 III).

Je opravdu, opravdu malý... Všimněte si výsuvného zabudovaného hledáčku - je ovšem natolik titěrný, že mě s ním moc nebavilo fotit.
Je opravdu, opravdu malý… Všimněte si výsuvného zabudovaného hledáčku – je ovšem natolik titěrný, že mě s ním moc nebavilo fotit.

Je to zkrátka fotoaparát, kdy v rukách zkušenějších fotografů může ve většině situací opravdu nahradit (například na cestách) zrcadlovky základních řad. Proč jen zkušenějších borců, můžete se ptát?

Protože hlavní předností Sony RX 100 III je pochopitelně i jeho hlavní limit: obrazová kvalita je fantastická, ale stále to je kompakt, který se zkrátka ovládá mnohem hůř než „větší“ fotoaparáty a musíte tedy přesně vědět, co od něj chtít – čímž jsme u zdánlivého paradoxu: začátečník toho prostě víc vyfotí se zrcadlovkou. (Nemluvě o zjevné věci: u kompaktu se nedají vyměňovat objektivy.)

A do rovnice koupit/nekoupit samozřejmě vstupuje i cena: v době psaní této recenze byla cca 23 000 Kč – což není zrovna málo pro někoho, kdo chce „prostě jen tak cvakat“. Je možné, že cena půjde dolů – mimo jiné i kvůli tomu, že firma Canon představila navlas podobný foťák, který se začal prodávat za zhruba 17 000 Kč – viz recenze: Canon G7 X – ambicióznější, než si myslíte.

Do Sony DSC-RX100 III se vlezl i hledáček

Sony zvládne i scény s vysokým dynamickým rozsahem (tedy rozdílem mezi světly a stíny), klobouk dolů. Testovací fotografie bez úprav, kliknutím ji zobrazíte v plném rozlišení.
Sony zvládne i scény s vysokým dynamickým rozsahem (tedy rozdílem mezi světly a stíny), klobouk dolů. Testovací fotografie bez úprav, kliknutím ji zobrazíte v plném rozlišení.

Dál vlastně už číst nemusíte: téměř jediné, na čem opravdu záleží, je obrazová kvalita a tu nejlépe posoudíte z fotek na stránce. Přesto pár technických detailů pochopitelně zmiňme. Velký podíl na výsledcích má samozřejmě objektiv Zeiss s velmi šikovným rozsahem (po přepočtu) 24-70 mm a úctyhodnou světelností 1.8 – 2.8.

(Pokud nevíte, co ta čísla znamenají, zde je překlad: rozsah je velmi šikovný na rodinné a cestovatelské focení, neboť dovoluje fotit širokoúhlé scény hodně zblízka a umožňuje i nezanedbatelné zoomování. Světelnost pomáhá mimo jiné i onomu vytouženému efektu „rozostřeného pozadí“.)

Rozlišení mě obvykle moc nezajímá (skoro na něm u tohoto typu foťáků nezáleží), ale budiž, našel jsem ho pro vás:  20,1 megapixelů. Velikost čipu? Tzv. typ 1.0 s crop faktorem 2,7. (Překlad: jde o čip výrazně menší než základní zrcadlovky, nicméně výrazně větší než obvyklé kompakty).

Objektiv Sony RX100 III začíná na 24 mm (v přepočtu), což se opravdu hodí na reportážní/cestovatelské focení. (Testovací fotografie bez úprav, kliknutím ji zobrazíte v plném rozlišení.)
Objektiv Sony RX100 III začíná na 24 mm (v přepočtu), což se opravdu hodí na reportážní/cestovatelské focení. (Testovací fotografie bez úprav, kliknutím ji zobrazíte v plném rozlišení.)

Pokud jste už o Sony CyberShot RX100 III něco četli, možná se ptáte: A proč ještě nadšeně nechválí onen hledáček?! Dobrá tedy: ano, revolučním počinem je, že se do takto malého kompaktu povedlo „narvat“ i hledáček – což je věc, která tradičním fotografům často zásadně chybí (displej na zadní straně často, například ve slunci, není pořádně vidět).

Hledáček je jistě prima, ale – a teď to přijde – za týden testování jsem ho použil jen zhruba třikrát a pak jsem ho znovu zacvakl zpět a spokojeně hleděl na zadní displej.

A skoro bych si tipl, že se tak bude chovat většina majitelů tohoto kompaktu: hledáček je obecně skvělá věc, ale tady je titěrný a zkrátka se do něj nedá moc dívat. (Čímž ho nechci pohanět úplně, mně prostě nevyhovoval, ale vám třeba bude – plus to rozhodně je).

Nezapomínejte: Sony RX100 je kompakt

Sony RX100 III
Zelená Hora za rozbřesku… I to tenhle kompakt zvládne. (Testovací fotografie bez úprav, kliknutím ji zobrazíte v plném rozlišení.)

Důležitá nuance, kterou jsem zdůraznil už na začátku: Sony RX100 III je navzdory veškeré té chvále stále jen kompakt.

Co tím myslím? Například to, že se na něj zkrátka vleze o trochu méně tlačítek, než by se hodilo. Osobně mě dost štvalo, že pro přepínání ISO nebo pro ovládání kompenzace expozice je vždy třeba udělat několik kliků na čudlíky či kolečka, což bere čas. (Pravda, ovládání ISO i kompenzace je možné nastavit na „kolečko“ na objektivu.) A marná sláva, hodil by se i dotykový displej, který je u podobných hraček již téměř standardem.

Ve srovnání s cenově podobnými – a ne zase o tolik většími – bezzrcadlovkami (např. Olympus OM-D E-M10) je to „kompaktové“ ovládání prostě dost iritující. Aby nevznikla nějaká mýlka – ač čudlíky jsou prostě malé, fotit se dá úspěšně ve všech možných režimech, od P k manuálu. Jen mé oblíbené tlačítko zámku expozice holt nějak chybí.

Sony RX100 iii
Na cesty a dovolené se malé foťáky prostě hodí – alespoň jako záložní stroje. Anebo i jako „hlavní“ – koho by bavilo tahat „tuny“ výbavy! (Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Poměrně obrovské rozlišení 20 megapixelů v kombinaci s nevelkým (ani velkým, ani malým) čipem více méně automaticky znamená jisté ohrožení při vyšších ISO a pokud bych si tento foťák koupil, za maximální „použitelné ISO“ (tedy to, při němž jsou výsledky ještě slušně použitelné) bych považoval 3200 (maximální hodnota je přitom 12 800).

A pro jistotu dodávám pro ty, kteří touží mít „rozmazané pozadí“ – světelnost 1,8 tomu samozřejmě hodně napomáhá, ale menší čip zkrátka musí znamenat, že výsledná fotka bude mnohem méně „rozmazaná“ než když nasadíte objektiv 1,8 třeba na fullframe.

Bitva „malé foťáky“ vs. zrcadlovky?

Sony RX100 III
Barvy, ty Sony zvládá skvěle. (Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Jak jsem psal na samém začátku, obrazová kvalita ukrytá v tomto opravdu malém kompaktu mě osobně trochu posunula v úvahách na velmi důležité téma: kam to vše vlastně směřuje? Mají menší foťáky šanci ohrozit zrcadlovky a jejich, marná sláva, nadřazenost v obrazové kvalitě?

Na jednu stranu bude i v dalších letech platit, že pro profesionální i pokročilé amatérské použití budou zrcadlovky nenahraditelné. Nicméně dramaticky stoupající kvalita bezzrcadlovek i obecně malých foťáků významně překresluje mapu fotografické scény. Totiž: ona skladnost je prostě návyková.

A ten pocit, že s sebou nemusíte tahat kilogramy výbavy výměnou za „rozumně menší“ obrazovou kvalitu může být opojný. Sony pro RX 100 iii razí pojem „extreme portability“, tedy něco jako „extrémní skladnost“, a opravdu to tak je.

Na mých kurzech fotografování se mě lidé neustále ptají, co si koupit. Obecně říkám: začněte se zrcadlovkou. Ale co když trvají na tom, že chtějí něco menšího? Pak je rada trochu těžší – a proto systematicky testuji fotoaparáty, které mají šanci být na onom nedlouhém exkluzivním seznamu strojů malých rozměrů, špičkové kvality a ceny srovnatelné ze „základními“ zrcadlovkami.

Je to segment, v němž začíná být opravdu nacpáno – a i já (zastánce tradic a zrcadel) musím uznat, že kvalita menší strojů prostě rychle stoupá. V nedávné minulosti jsem otestoval mnoho z nich a vždy se, tak jako u testování tohoto kompaktu, vlastně hodně divil, že jsou dál, že se při pohled hledáčkem zrcadlovky jeví. Je to tak, svět se mění.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Sony RX100 III – co mě potěšilo

Sony RX100 iii
Vsadím se, že nepoznáte, zda je tato fotka z kompaktu, či ze zrcadlovky… (Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Obrazová kvalita
Jak jsem už vysvětlil, to hlavní poselství zní: obrazová kvalita Sony RX100 iii je prostě výjimečná. Jinými slovy: fotí prostě skvěle a troufám si říci, že je to v kvalitě v dobrých světelných podmínkách foťák srovnatelný se zrcadlovkami APS-C (tedy těmi zrcadlovkami ve stejné cenové hladině cca 18-25 000 Kč).

Opravdu kompaktní tělo
Sony RX100 je vážně foťák do kapsy, což se například nedá s čistým svědomím říct o jiných „malých foťácích“ a bezzcadlovkách. Ty se, jak vždy píši, obvykle vlezou například do kapsy bundy, na letní džíny či kraťasy ovšem zapomeňte. Sony zvládne i kapsy opravdu malé. Což je důležitější, než se může zdát.

Hledáček se hodí (i když je dost malý)
Bylo by asi trochu nefér přece jen nepochválit zabudovaný hledáček, v některých situacích, například ostrém slunci, může hodně pomoci. Byť, viz výše, jsem ochoten vsadit poměrně nemalou sumu na to, že nakonec nebude příliš používán.

(Aktualizace srpen 2015: Na trhu se objevil už i nástupce tohoto modelu, podrobnou recenzi si můžete přečíst zde: Sony RX100 IV – další vydání nejlepšího kompaktu světa. Je to podobně skvělý stroj, jen cena je výrazně vyšší a obrazová kvalita zhruba stejná, tedy verze III nadále neztrácí na lesku. Pravda je, že právě hledáček v nové verzi doznal výrazného vylepšení – už se zkrátka dá používat…)

Sony RX100 III – na co pozor

Sony RX100 III
Kompakt to sice je, ale dramatické mraky zvládá skvěle. (Testovací snímek bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.)

Nezapomínejte – je to kompakt
Opravdu kompaktní velikost s sebou nese i nezbytnost pamatovat na to, že malá velikost má svoji cenu a z definice tedy není možné očekávat neočekávatelné: při vyšších ISO už zkrátka potkáte vyšší šum a efekt „rozostřeného pozadí“ nebude při nižších clonách tak viditelný jako u fotoaparátů s větším čipem.

Některé čudlíky se ovládají špatně
U Sony RX100 iii je trochu protivné, že některé základní funkce (ISO, korekce expozice) není možné ovládat jednoduchým „točením kolečkem“ nebo rychlý přecvaknutím, ale vyžadují vstup do menu… Inu, je to kompakt…

Chybí dotykový displej
Zatímco dříve byl dotykový displej považován za mírně zbytečnou „hračku“ (a například u zrcadlovek tomu je pro mnohé i nyní), u tohoto technicky nabušeného stoje by se to docela hodilo.

Kolik Sony RX100 iii stojí? Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

Sony Cyber-Shot DSC-RX100III lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

[social-bio]

Reklama

37 komentářů

  1. Jiří Baloun

    Dobrý den, rozhoduji se mezi RX100 III a Canon G5 X. Pokud bude kritériem pouze obrazová kvalita, pro který bych se měl rozhodnout? Díky za odpověď.

  2. Jan Libich

    RX100 kreslí opravdu pěkně, přeci jen objektiv značky Zeiss nemůže být nějaká levná Čína, na druhou stranu je kompakt omezené životnosti a tak se to musí brát, na krajinky a architekturu do terénu je to fajn, ale u portrétu je hra s hloubkou ostrosti minimální a ergonomie celkem mizerná, kompaktnost je však moc fajn a vysoká světelnost také. Jenže když pak člověk koukne na cenu a spočítá, že za to má D5600+2 objektivy, jeden zoom a k tomu jedno pevné sklo s podobnou nebo lepší ostrostí a nesrovnatelně větší univerzálností focení, tak do toho nepůjde, i když slevy zahrály své a pokud cena atakuje 10 000 Kč jako u RX100 v první verzi, kde cena je už opravdu lidová, tak o ní stojí za to uvažovat, ale za cenu novinky to koupí jen opravdový nadšenec, který si to může dovolit a omezení z kompaktního foťáku s menším čipem vyplývající, mu tolik vadit nebudou.

    • RX 100 stojí už roky 8.000,- a tato mark III se dá minimálně druhým rokem, díky slevám po většinu roku koupit za 12.000,-. Poto budu rád, když mi sdělíte, kde za ty peníze, podle vás koupim D5600 + 2 objektivy, jelikož jí zvažuju a jen tělo je za 12.500,-.

  3. Brona Voznica

    Nechci šířit reklamu, pokud by to někomu vadilo, tak můj příspěvek smažte. Založili jsme českou FB skupinu zabývající se fotoaparáty Sony RX100, hlavní cíl skupiny je předávání zkušeností a prezentace fotografií. Kdyby měl někdo zájem mrkněte: https://www.facebook.com/groups/RX100CzSk/

  4. Kevin Berki

    Dobrý den, přišel sem na Vás při čtení recenze na fotoguru o Sony RX 100 III.
    Podotýkám, že ve fotografování jsem úplný amatér. Ale pracuju jako holič a mám v plánu fotit si svojí práci ( detailní záběry na střih, krátká videa, interier salon) a nechce se mi dávat peníze někomu kdo mi to bude fotit, vzhledem k tomu že svojí práci si fotim denně. Takže bych Vás chtěl požádat o radu, jaký fotoaparát by pro mě byl idealní. Sony RX100 III mě zaujal kvalitou a kompaktností a uvažuju o něm, ale rád si nechám poradit. Děkuju za odpověď

    • Jan Rybář

      Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám až teď, Váš komentář se mi tu nějak zatoulal… To je tak: foťák Váš problém řeší je částečně, resp. nezachrání Vás tedy, pokud nebudete opravdu přesně vědět, jak co udělat, nenaučíte se pracovat se světlem atp… Na to jen trochu pozor, abyste pak nebyl zklamaný, ono, ač to nevypadá, právě focení podobných věcí patří k vůbec nejtěžším disciplínám… Co se foťáku týče, ano, to je vcelku rozumná volba, protože to je foťák skladný a šikovný. Na stranu druhou, ač vím, že to zní nudně, zrcadlovka by se na to hodila o něco víc, protože má větší čip a lépe zvládne ne zcela ideální světlo u Vás v práci… Jenže je zase z definice větší… Tak držím palce, JR

  5. Tomáš Adámek

    V recenzi píšete, že se kvůli volbě ISO a korekci expozice musí do menu… Uvažuji o koupi a na základě všemožných rezenzí jsem žil v domnění, že kroužek kolem objektivu umožňuje právě sem navolit zmíněné volby…

    • Jan Rybář

      Aha, díky za upozornění! Nemám to teď jak vyzkoušet, ale díval jsem do manuálu na webu a zjevně máte pravdu… Na to jsem při zkoumání nepřišel… A každopádně to dává tomu foťáku plus navíc, protože se to opravdu hodí… Zdravím, JR

  6. Zajímalo by mě, zda i s tímto foťákem lze docílit fotky – píšu jako laik – ostrá věc v popředí a rozmazané vzadu. A jde to i na foťáku Sony A 6000? Děkuji za případnou reakci.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, v zásadě ano, ale jen při určitých typech záběrů – a při použití zoomu, viz např. tato fotky z podobného foťáku Canon G7 X http://www.fotoguru.cz/files/IMG_0241.jpg.
      Ale obecně to není stroj na to moc určený a vždy to z technických/optických důvodů půjde lépe třeba u zrcadlovek. U Sony A6000 byste potřebovala jiný než ten setový, tedy obecně nic moc…
      Zdravím,
      JR

      • Děkuji. A umí to tedy snesitelně některý z bezzrcadlových fotoaparátu uvedených na Vašich stránkách jako obstojný?

        • Jan Rybář

          Ono to nemá (skoro) nic společného s foťákem jako takovým, ale s objektivy, které se na tělo nasadí, ty obyčejné setové, které se s nimi prodávají, to moc neumí, tedy třeba dokupovat kvalitnější, což bývá opravdu drahé – proto bych spíš doporučoval držet se v tomto případě zrcadlovek – pro Nikon i Canon se dají koupit použitelné objektivy i pod tři tisíce… JR

  7. Eduard Piovarči

    Vďaka za recenziu. Fotím v podzemí a začal som príve kompaktami Sony S600, Panak LX3, Samsung EX1, Fujifilm X10 a teraz mám chuť kúpiť túto parádnu mašinku
    http://aragonit9.blogspot.sk/2012/09/aragonit-oceneny-uz-po-stvrty-krat.html
    http://aragonit9.blogspot.sk/2013/03/z-malej-fatry-zachrani-jaskyna-ludmila.html

  8. Jarda Douša

    díky za recenzi. Fotím zrcadlovkou cca 15 let, dříve samozřejmě klasikou, ted už mnoho let digitální.
    Ale napadlo mě právě jako doplnující malé foto, tento přístroj. Ale zajímá mě především pohybová a sportovní fotografie. A v žádné recenzi toto nikdo nespomenul.

    Díky Jarda

  9. Cedrik Haškovec

    Dobrý den,
    mám ho jako rezervní pro denní nošení a abych mohl na výletch mít na bezzrcadlovce stabilně makroobjektiv a krajinu fotil tímto Sony. Dobré fotky i v místnosti. Jediné co mi opravdu vadí je mizerné makro, dále mohlo by být víc čudlíků venku a bohužel, si nepamatuje třeba bodové nastavení, ale nelituji.
    C.H.

  10. Díky vaší recenzi jsem se definitivně rozhodl pro tento model a zvláště při současném výhodném kurzu rublu ho koupil za cenu jako RX100M2 u nás. Mám jej zatím krátce, ale i tak jsem velmi spokojený. Ještě jednou děkuji za kvalitně udělanou recenzi.

  11. Děkuji za recenzi, připadá mi však, že fotky z tohoto foťáku mají až příliš často a docela velké přepaly, které pozoruji ještě více na fotkách z jiných recenzí. Dá se někde nastavit lepší dynamický rozsah? HDR režim?

    • Dobrý den… nemyslím, že by to byly přepaly nějak dramaticky větší než u podobných foťáků – např. ty fotky z klášterní fotky by dynamicky nezvládl ani nejlepší full-frame: na jedné straně stín v chodbě, na druhé modré nebe… To je vážně velký rozdíl… Ale samozřejmě pořád platí, že to je kompakt, který má nějaké limity… JR

  12. Bezva recenze, rozhoduji se mezi tímto a RX100ll,byla jsem zvyklá ne hledáček, ale mám omezené finanční možnosti, tak stále zvažuji, jestli rozdíl ve fotkách je markantní. Je RX100lll vyroben v Číně a nebo je i v Japonsku? Nevíte někdo? Na e -Bay ho mají i made in Japan, ale ze Sony mi napsali, že to není možné, tak nevím, ale i cena tam je nižší.
    Dík za odpověď

    • Dobrý den, rád bych poradil, ale já jsem verzi II. v ruce neměl, tedy nevím… zemí výroby bych se netrápil, je to dnes už skoro jedno… Tak se omlouvám, že jsem moc nepomohl… JR

    • Cedrik Haškovec

      Měl jsem RII a rozdíl není až tak významný, pro mě hlavně hledáček, abych nefotil za slunce po paměti a větší světelnost. Kvalita obrazů bych řekl, že srovnatelná.
      C.H.

  13. Dobrý den, za prvé díky za osobní ohodnocení tohoto foťáku. Pro mě je nejdůležitější zda je možné ukládat pouze do RAWu ? Pak kvalita kresby. Dále dynamický rozsah , práce v protisvětle a v neposlední řadě , výdrž baterie. Pokud by jste oznámkoval od 1-5 jednotlivé body podle svého mínění /1=nejlepší/ bylo by to pro moji neustále nerozhodnou volbu bezva.
    Hezký nový rok
    Don Foh.

    • Dobrý den, ono je to žel dosti těžké nějak to objektivně zhodnotit po kategoriích – a ač skvělý, je to pořád jen kompakt. S tím „jen RAWem“ to z hlavy nevím, ale jsem si téměř jistý, že ano, ostatní věci mně, upřímně, moc nepřišly důležité – opravdu zásadní je to, zda z onoho stroje lezou dobré fotografie. Často se stává, že papírově je nějaký foťák opravdu nabušený, ale výsledek, který pak vidíte v počítači, není nic moc… Je to tedy opravdu dosti těžké rozhodování… JR

      • Díky za rozsáhlou recenzi, stále se rozhoduji mezi tímto foťákem a RX100ll, byla jsem zvyklá fotit s hledáčkem,ale cena je již nad můj limit. mám dotaz ohledně výroby, je to China a nebo se vyrábí i v Jap onsku? Na e-Bay mají psáno Japan, ale ze Sony mi napsali, že to není možné. Je možné, že se tady prodává jen z Číny a jinde z Japonska?
        Dík za odpověď N.P.

  14. Dobrý den, díky za vyčerpávající recenzi. Prosím Vás ještě o info, zda je nový model III výrazně lepší, než dnes již dostupná RX100 (nepotřebuji hledáček , výklopný displej … ale zajímá mne výsledná fotografie). Rozdí v ceně je 100% :-).
    Doporučil by jste fotoaparát na focení interiérů (potřebuji ho i v práci na prezentaci nábytku)?

    Díky moc
    Michal

    • Dobrý den – upřímná odpověď zní: já nevím, onen první model jsem netestoval, ale obecně bych se spíš snažil koupit onu věc novou… No, na nábytek a „pracovní“ věci bych vždy doporučoval nějakou zrcadlovku, výsledky jsou zpravidla lepší… Tato RX100iii má hlavní výhodu v tom, že je to prostě maly a skladný foťák, což se v práci sice též hodí, ale obecně to nestojí za a. o něco horší výsledky b. za vyšší cenu… JR

  15. Díky za vyčerpávající recenzi. Zvažuji koupi, ale cena se mi zdá vysoká oproti prvnímu z řady RX100. Hledáček a nakl. displej pro mne nejsou důležité,ale kvalita fotek ano.Měl jste možnost vyzkoušet RX100? Je to velký rozdíl? Díky moc… Michal

  16. Dobrý den, plně souhlasím s autorem. Na cestách není cítit že se něco nese. Je možnost si k tomu dát i FILTRY. Vinětace žádná. Při istalování do Pc Adobe DNG konvertoru se fotky otevírají v plné velikosti jak v Zoneru tak v Photoshopu.
    Ano, zrcadlovka to není, zde je možnost porovnání a nemyslím, že by to bylo na první pohled nějak výrazně rozdílné.
    Zde je ukázka prvních fotek:www.koutsky.estranky.cz/fotoalbum/krkonose/krkonose—rychory/

  17. Díky za recenzi. Přemýšlím o něm a posuzuji přímo v kompaktu vytvořené fotky. Píšete, že fotky jsou neupravené, ale v jejich exifu je uveden software pro zpracovaní Adobe Photoshop Lightroom 5.5 (Windows) namísto DSC-RX100M3 v1.00. Znamená to, že jsou fotky vytvořeny z RAWu a převedeny v PSL ? Díky za informaci.

    • Dobrý den, díky za dotaz! Nene, jsou to opravdu surové neupravené JPG, v Lightroomu jen tříděné a katalogizované… Tak držím palce při výběru! JR

  18. Haškovec

    ještě jeden nedostatek proti jiným kompaktům a některým bezzrcadlovkám. Mám RXII a předpokládám, že to bude obdobný i u III, že nelze dělat slušný close-up. natož makro. Zoomováním se prodlužuje ostřící vzdálenost a zbývá jedině výřez, Jinak dobrý.

  19. Díky za doplnění! To jsem netušil, že se i u tohoto tlačítky dají nastavit funkce, to se určitě hodí… Zdravím a ať se daří… JR

  20. Aleš Horák

    Jenom drobný přípodotek: zámek expozice (ael) tento foťáček má. Záleží jen, kam si ho nastavíte. Já ho mám na tom prostředním tlačítku v ovládacím kroužku.

    • Ked zapnem fotak (Sony DSC RX 100 III) pocujem vo fotaku neustali sum. Neviem ci to tak ma byt alebo je niekde v niecom problem. Vsetko inac funguje a nevyhadzuje ziadnu poruchovu hlasku. Mne to pripada ako by bolo pocut chod nejakeho motorceka…. Je to pocut aj u vas?

  21. Díky za komentář – ano ano, podobná dilemata člověk řeší neustále. Mouchy to má mnohé, nicméně, jak tam píšu, obecně mě to opravdu přesvědčilo o tom, že v těch malých foťácích se budou dít velké věci… Zdar, JR

  22. Ahoj Honzo, fajn recenze.
    Zvláště když jsi měl možnost otestovat fotoaparát „naživo“ přímo během dovolené. Díky i za poznámku ohledně hledáčku, protože neustále bojuji s myšlenkou zda tento model nebo jestli si vystačím s předchozím modelem bez hledáčku. V každém případě co mě doposud odrazuje od koupě, je vzhled celé této řady, která má průměrnou ergonomii a navíc nemá dotykové ovládání displeje. Aktuálně ještě čekám zda se tento rok objeví nástupce Fuji X20 s údajným 1“ snímačem a pak se doufám pevně rozhodnu pro kompakt, který budu moc nosit stále u sebe 🙂

    V každém případě jsem s dovolením přidal odkaz tvých recenzí na MegaZona.cz

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*