Sony HX60 – kompakt za pár tisíc umí překvapivě hodně (recenze)

Sony DSC-HX60 je nejobyčejnější a nejlevnější kompakt, který jsem kdy na tomto webu testoval. Byl jsem si jist, že to nemůže dopadnout moc dobře – ale byl nakonec mile překvapený. Za velmi dobrý peníz nabízí rozumné výkony i skvělé ovládání…

Jeden z poměrně častých dotazů světa fotografování zní: Co si mám koupit do 10 000 Kč? Vždy se zatvářím dost kategoricky a v pár větách vysvětlím, že nic takového neznám, že prostě první více méně rozumné foťáky začínají tak na 12 000 Kč. A že místo kompaktu je lepší koupit si prostě třeba trochu starší iPhone.

Páv
V dobrém světle jsou výsledky opravdu překvapivě dobré… Neupravená fotka v plné velikosti.

Pár lidí mi radilo, ať vyzkouším právě Sony HX60, foťák z roku 2014, který se nyní (jaro 2017) prodává za zhruba 6 500 Kč… Moc jsem jim nevěřil, ale nakonec si foťák na víkend půjčil…

Nu a měli pravdu – byl jsem opravdu mile překvapený. Pořád platí, že je určitě lepší zamířit přes těch deset tisíc korun – ale je pravda, že pro ne zcela náročné rodinné focení nabízí tento kapesní ultrazoom s pokročilým ovládáním překvapivě hodně muziky za opravdu málo peněz.

Sony HX60
Sony HX60 na oficiálním snímku. Foto: Sony.cz

Sony HX60 má velmi slušné ovládání

Jeden z důvodů, proč lidi zrazuji od levných kompaktů, je osobní zkušenost: v širší rodině jsem se v posledních letech potkal s pár kompakty (Nikon a Canon) za cca 4 – 5 000 Kč a byla to vždy hodně děsivá zkušenost.

Byly to prostě opravdu kompakty v tom skoro až negativním smyslu slova – mizerná optika, mizerné ovládání, mizerný čip. Prostě stroje sloužící k mačkání a odsouzené k rychlému zavržení, protože – jak už tu padlo – konkurence mobilů z nich dělá volbu vlastně nesmyslnou.

Zámek Chlumec nad Cidlinou
Pro nenáročné rodinné focení to je ideální stroj – mimo jiné i proto, že se vleze do kapsy… Neupravená fotka v plné velikosti.

To ale neplatí o Sony HX60, je to stroj v tomto smyslu opravdu výjimečný – byť jistě, tu výjimečnost posiluje i to, že jsem ho testoval po třech letech od uvedení na trh, kdy cena opravdu dosti padla. Tehdy stával k deseti tisícům, dnešních 6 300 Kč zní opravdu výrazně lépe…

Ona výjimečnost je v kombinaci velmi slušných parametrů obou klíčových vlastností: obrazové kvality i ovládání.

Právě ovládání foťák opravdu vymezuje – ovládání pomocí všech těch čudlíků ho spíš posouvá do kategorie výrazně dražších strojů. A dokonce tu je speciální kolečko na korekci expozice, což je něco, co chybí i u většiny zrcadlovek pod třicet tisíc.

A navíc, je tu plnohodnotný ovladač umožňující přepínání všech „zrcadlovkových“ režimů jako P, A, S i M… Manuální režim na kompaktu je prostě šikovná věc…

Zkrátka, klobouk dolů. Plus samozřejmě, “dalekohledný” objektiv se vážně hodí – má 30-tinásobný optický zoom, konkrétně rozsah 24 – 720 mm (v přepočtu na kinofilm), což je rozsah hodně šikovný (viz fotky kachen na rybníce)…

To vše ve stále ještě opravdu kompaktním těle, které se vleze do kapsy u džín (což je zásadnější parametr, než se zdá).

Sony HX60 umí hezké fotky

To podstatnější než všechny ty čudlíky je samozřejmě fakt, že Sony DSC-HX60 umí opravdu hezké fotky – překvapivě slušné na foťák této cenové kategorie…

Kvalitu fotek nejlépe zahlédnete na této stránce – dlužno tedy dodat, že jsem foťák zkoušel v patrně nejlepší možnou testovací dobu na jaře, kdy je vše dokonale barevné a testuje se samo. Ale i tak to dopadlo zjevně velmi dobře.

kaštan
Syté barvy a dobré světlo, tedy to nemůže dopadnout špatně… Neupravená fotka v plné velikosti.

Samozřejmě, pokud budete fotky přibližovat a pátrat po detailech, zrcadlovka s větším čipem samozřejmě vyhraje a někdy, řekl bych, vyhraje i iPhone, který, mimochodem, používá taktéž čipy firmy Sony. Ale nic to nemění na tom, že ta kvalita je prostě opravdu velmi dobrá.

Podobné fotky jako na této stránce – tedy v dobrém až jásavém světle – budou nesporně hlavní silnou stránkou tohoto kompaktu. Čip má malý a je zjevné, že v horším světle se už bude trochu trápit.

Maximálně ISO není moc vysoké (3200), přičemž platí, že poslední více méně použitelné ISO je 1600, což není zrovna oslnivé. Pochopitelné to však je – Sony se kvůli marketingu rozhodl narvat na malý čip 20,4 megapixelů, což je trochu šílené. Přesněji řečeno, je to škoda, více pixelů možná prodá více foťáků, ale kvalitě fotek ublíží (čipy jsou pak více náchylné na šum…) Ale opět platí: za ty peníze…

Ostření je též vcelku snesitelně rychlé, rozhodně nic bolestně pomalého, video umí foťák v HD, jak moc to zvládá, to neumím posoudit, ve videu též sám tápu.

Pozor na jisté chytáky

procházka
Zrcadlovka umí samozřejmě lepší fotky, ale v dobrých podmínkách jsou pro běžnou potřebu výsledky velmi slušné. Neupravená fotka v plné velikosti.

Samozřejmě, ne vše je optimální – v jarním slunci se mi zadní displej jevil opravdu mimořádně nepoužitelný, prostě se leskl tak, že na něm nebylo opravdu nic vidět (výrazně méně, než je běžné třeba u mobilů).

Fotky s bleskem jsou takové prostě kompaktové – někdy vyjdou, někdy nevyjdou. A možná úplně nejvíc mi vadilo, že foťák neumí fotky ukládat do rawu. Jasně, po tom majitelé kompaktů obvykle netouží, ale škoda to trochu je – a umí to dnes už i kdejaký mobil.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Plus si neodpustím mírně jízlivou poznámku na téma jméno toho stroje – je totiž naprosto nezapamatovatelný. Sony HX60 je obvykle ještě zatemněno delšími verzemi á la Sony DSC-HX60 nebo Sony Cyber-Shot DSC-HX60, což si podle mě nemohou zapamatovat ani v Sony… Inu, ne vše můžeme chápat…

Sony HX60 – shrnutí ve dvou větách

Sony HX60 s cenou cca 6500 Kč nabízí velmi slušný poměr cena / výkon a nadprůměrně dobré ovládání. Kombinace velmi “dlouhého” objektivu a dobré obrazové kvality z něj dělají zajímavého kandidáta na nenáročné rodinné focení, které může dopadnout překvapivě dobře.

 

Sony HX60 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Sony mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Sony DSC-HX60

Sony HX60 s cenou cca 6500 Kč nabízí velmi slušný poměr cena / výkon a nadprůměrně dobré ovládání. Kombinace velmi “dlouhého” objektivu a dobré obrazové kvality z něj dělají zajímavého kandidáta na nenáročné rodinné focení, které může dopadnout překvapivě dobře.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

 • velmi slušné výkony s ohledem na cenu
 • nadprůměrně dobré ovládání
 • zoom s velkým rozsahem (24-720 mm)

Cons

 • pořád to je kompakt pro nenáročné použití
 • výkony ve špatném světle nejsou uhrančivé
 • neumí raw a na displeji ve slunci není nic vidět
Reklama

15 komentářů

 1. Jan Libich

  Je to slušný foťák, ale za ty peníze je už lepší trochu připlatit a koupit Panasonic FZ82, který umí mnohem více a fotky má též velmi kvalitní aspoň ve většině rozsahu zoomu, cena okolo 7 000 Kč a 4K video, RAW, hromada funkcí a nádherný rozsah 20-1200 mm, s možností digitálního inteligentního zoomu na 2400 mm, stabilizace je slušná, ale konec z ruky neudržíte, musíte si podepřít lokty nebo ho dát na stativ či monopod, ale i tak na focení zvířat a detailů na stavbách nebo krajiny jsou tyhle foťáky k nezaplacení a výborné jsou i na široké snímky, FZ82 nabízí i korekci zkreslení, což je pro Panasonic typické, Sony umí hodně také, ale bývá dražší. U ultrazoomů Panasonic je také velmi dobré ostření a světelnost, myslím si, že cenově jsou ultrazoomy Panasonicu nejlepší volbou a užitnou hodnotou, má je i Nikon a Canon, ale často neumí více a chtějí za to mnohem více peněz. Už řada FZ má velmi dlouhou historii od FZ1, dodnes pamatuji na lacinou FZ4, jež byla dobrá i na noční focení, sice uměla jen 4 Mpx a video bez zvuku, ale světelnost 12x v celém rozsahu 2,8 byla skvělá, dneska tohle nabízí FZ-300, jež se dá pořídit už okolo 9 000 Kč a 24xzoom je více než rozumný, ale FZ82 má dle mne vyšší užitnou hodnotu, i když je fakt, že jsem se mezi těmito foťáky rozhodoval, ale 12 Mpx FZ-300 a menší rozsah zoomu by mi prostě nesplnil potřebu, kde bezzrcadlovky a zrcadlovky nestačí a to extrémní zoom na ptáky a detaily nebo vysoká univerzálnost záběru a rozumné fotky. Jen ten šum je znatelný a kromě ISO 80 a 100 je patrný na detailech vždy, to je hlavní neduh těchto foťáčků, pokud neberete detaily je použitelných 1600, ale 3200 už je jen zašumělá nouzovka a nemá moc smysl, na focení za špatných podmínek a sportovní foto to prostě není a je to ideální foťáček někde na cesty a dovolenky do přírody, kde chcete zaznamenat maximum s kompromisní kvalitou fotek a zátěží. Jít na ptáky se zrcadlovkou vyžaduje vysokotonážní batoh a drahé objektivy a navíc cvak zrcátka je spíše vyplaší, a přehazování objektivů je taky nepříjemné.

 2. Petr Rkška

  Dobrý den.Který z foťáků je lepší si pořídit,Sony HX60,nebo Sony HX80.Děkuji předem za brzkou odpověď!

 3. Dobrý den,
  nemáte zkušenosti, zda se dá na displej tohoto fotoaparátu použít jako příslušenství „lupa“ (3″ LCD Viewfinder ). Dá se koupit za 5-6 USD a řešila by viditelnost displeje při fotografování na slunci.
  Děkuji za odpověď.
  Petr

 4. Tomáš Musil

  Dobrý den, prosím o radu – jsem také majitelem fotoaprátu SONY DSC – HX60V. Stala se mi taková nemilá věc – dnes jsem s ním pořídil několik záběrů – které jsem si mohl prohlédnou po zmáčkntí funkce ( šipka v obdelníku) , pak jsem pokračoval s focením asi po hodině , ale snímky které jsem pořídil už zmíněná funkce vyvolala na displeji s poznámkou “ NELZE ZOBRAZIT“ + otazník. Pokud jsem zadal funkci VIDEO tak tato nahrávka byla na displeji zobrazena .
  Kde se stala chyba, kde jsem udělal chybu ? RESETOVAT fotoaprát ?
  Poraďte.

  • Tomáš Musil

   Přenos do mého PC byl ovšem bezchybný – všechny snímky byly k dospozici ( včetně onech s poznámkou NELZE ZOBRAZIT . Ovšem při dalším pořízení snímků se opět nezobrazovaly. A protože jsem měl všechny snímky stažené do PC provedl jsem formátování paměťové karty . Samozřejmě dosavadní snímky byl pryč , ale mohl jsem si prohlédnout – po formátování – další nafocené. Zatím bez problémů.

 5. Dobry den Ja uz som si ten fotak kupil velka spokojnost akurat mam dost velky problem nakolko ho dost vyuzivam na natacanie videi a stale som sa nedopracoval kde sa da vypnut zaostrovanie nakolko fotak zaostruje nonstop co mi vobec nevyhovuje mensi pohym a zaber sa rozmaze az do momentu pokym zase nezaostry … Co je dost problem a to sa daju natacat len vida z mensej vzdialenosti pokym je vedsia tak to zaostruje nonstop a video je cele rozmazane !!! Dalo by sa prosim nejak poradit ??? Vopred Dakujem …

  • Tajtrlík

   Před časem jsem testoval video u modelů HX 20 a HX 50- tam byl problém s nahrávkami v šeru /např. v místnostech kde nebylo osvětlení / Obraz se při pohybu fotoaparátu někdy lehce zadrhával….. u těchto modelů nebylo možné vypnout automatickou závěrku. HX 60 má už ovládací menu jako u zrcadlovek Sony a lze tedy vypnou aut. závěrku- obraz je plynulý ….

   Sony.cz
   / Zapnuto (výchozí nastavení):
   Používá [ Auto. pom. závěr.]. Při snímání na tmavých místech se rychlost závěrky automaticky zpomalí. Když nahráváte na tmavých místech, můžete šum na videu redukovat použitím pomalé rychlosti závěrky.
   Vypnuto:
   Nepoužívá [ Auto. pom. závěr.]. Nahrané video bude tmavší, než když je vybráno [Zapnuto], ale můžete nahrávat videa s hladšími přechody a menším rozmazáním objektů. /

 6. Dobrý den,
  rád bych znal Váš názor na to,jestli má cenu kupovat tento fotoaparát nebo mi udělá stejnou službu „iphone SE“ který v současnosti vlastním.Mám na mysli pouze kvalitu snímků.
  Předem děkuji

 7. Pingback: TOP 5: Fotoaparát na dovolenku do 200 EUR – Lindia.sk – Fotografické služby

 8. Dobry den,

  rozhodujem sa akurat o kupe nejakeho kompaktu hlavne na cestovanie a uputal ma prave tento Sony CyberShot DSC-HX60V alebo Panasonic LUMIX DMC-TZ70 pripadne novsia varianta Panasonic LUMIX DMC-TZ90. Panasonic LUMIX DMC-TZ70 ma hladacik a TZ90 uz aj vyklopny LED displej. Vedeli by ste mi nektori odporucit. Pripadne aj nejaky iny?
  Dakujem za odpoved.

 9. Market Šebestíková

  Zase slovo do pranice 🙂 …. já uvažuju už asi 5 let jaký fotoaparát nebo snad zrcadlovku a pořád nevím bo se nabídky mění. Nakonec jsem se dostala ke Kodaku a to Kodak AZ422 … na focení doma, sem tam výlet a hlavně focení v provizorním atelieru své práce, většinou 2D jako kresby, ilustrace atd + videa … Nemůžu si dovolit nic nad cca 6500,- a zrcadlovka je pro mě asi už zbytečná a drahá. Zatím jsem k tomu kodaku moc recenzí nenašla ale mým požadavkům by vyhovoval. Teď jak vidím recenzi tady na sony hx60 tak už si zase nejsem jistá a hledám dál. 🙂

 10. Mám podobný pocit. Za ty peníze je to fakt velmi dobrý foťák. Já už jsem do něj šel poměrně najisto, neb jsem měl v ruce od této řady 10, 20 i 50. A jen pár postřehů. Je šikovné mít k němu i druhou baterku, když se jede video, tak to dost žere. A k samotnému videu – od té doby, co ho nosím, zapomněl jsem, že mám doma i soňáckou kameru 🙂
  No, a pokud se chytne náhodou akce, tak se dá sehnat ještě o nějakou tu kačku levněji. A servis je v Praze velmi dobrý.

 11. Lukáš Rázl

  Dobrý den Honzo,

  v současné době vybírám kompakt či bezzrcadlovku do 10 tis. korun a skrze Vaše recenze jsem se dostal do užšího výběru několika modelů. Při bližším zkoumání kompaktu z tohoto článku jsem narazil na ještě jednu velice prodávanou variantu SONY a to DSC-RX100, který je o 2000 dražší. Projeví se cenový rozdíl i na kvalitně toho dražšího modelu?

  Bezzrcadlovka v mém hledáčku je od CANON model EOS 1300D. Když vezmete v potaz tyto 3 zmíněné modely, lze určit jednoho vítěze? Případně doporučit něco jiného?

  Díky za odpověď.

  Zdraví Lukáš.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, to je docela zapeklitá otázka, která nemá úplně jasnou odpověď, asi bych už nebral tu 100vku, byť tedy též špatná není, Canon 1300 je šikovný, mně tedy trochu leze na nervy tím, že je vědome technologicky zastaralejší, což ale zase na dramatickou škodu není. Ale možná bych klidně zůstal i u této Sony… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*