Jaký je Olympus PEN E-PL7? Měl jsem ho v ruce jen zhruba hodinu, tedy na plnohodnout odpověď si rozhodně netroufnu. Jasné však je, že pozornosti by neměl uniknout – mimo jiné proto, že se uchází o výrazné místo v klíčovém segmentu malých a výkonných foťáků za (více méně) rozumné peníze.
Tak jako u všech fotoaparátů recenzovaných na tomto webu mě vlastně zajímalo jediné: jaká je jeho obrazová kvalita (tedy „jak fotí“).
To asi nejlépe poznáte ze série fotek na této stránce, které jsem v přirozeném světle pořídil při jeho představování v Praze.
Rychle však dodejme, že část z nich byla focena zcela fantastickým objektivem Olympus 75mm f/1.8 M.Zuiko Digital, který stojí skoro 2 x více než tělo samotné (toto „sklo“ pořídíte za cca 23 000 kč).
Ale kdo by odolal, když na modelku Anetu svítilo tak dokonalé světlo, že?
Tělo plus tento objektiv nyní (říjen 2014) vyjde na zhruba 17 000 Kč. Olympus PEN E-PL7 se prodává i s druhým, ne tak kompaktním, objektivem s označením Olympus M.Zuiko Digital 14-42mm 1:3,5-5,6 II R – cena je nižší, kolem 14 000 Kč. (Dodejme, že tělo má čip s 16 MPX a při crop faktoru 2 je při přepočtu na full frame rozsah zoomu 28 až 84 mm.)
Olympus PEN E-PL7 má velké ambice
Cena, rozměry i kvality tedy tento Olympus řadí do kategorie bezzrcadlovek s výměnným objektivem a nemalými ambicemi. Řečeno s mírnou nadsázkou, jde vlastně o „lacinější“ variantu povedeného modelu Olympus OM-D E-M10 (má recenze je zde).
Čip je stejný (a setový pancake objektiv též), a vysoká kvalita snímků tedy nepřekvapí – ve zkušených rukou nesporně fotoaparát dokáže opravdu hodně, a fotografie budou i se setovými objektivy v dobrých podmínkách srovnatelné se zrcadlovkami základních řad.
Je nicméně jasné, že mu chybí dvě věci, které u staršího a dražšího bratříčka patří kromě obrazové kvality patří k hlavním lákadlům: Olympus PEN E-PL7 nemá hledáček a má jen jedno „ovládací kolečko“ pro rychlá nastavení („starší bratříček“ má kolečka dvě a opravdu se hodně hodí).
Velmi zajímavé bude sledovat, kam Olympus PEN E-PL7 „zapadne“ v uvažování zákazníků. Poměr cena výkon bude zjevně dobrá, na druhou stranu v této kategorii „malých a dobrých věcí“ bude čím dál tím těsněji – a skoro bych si tipl, že mezi jeho konkurenty budou patřit i „obyčejné“ kompakty (tedy ty foťáky, u nichž nejde vyměňovat objektiv), například opravdu skvělý model Sony RX100 III nebo o něco levnější Canon G7 X (stojí řádově stejně).
Olympus PEN E-PL7 a kapka narcisismu
Firma Olympus má nicméně (soudě dle tiskových zpráv) jasno, na jaké zákazníky míří – původně jsem vám to tedy chtěl zatajit, ale jeden z klíčových komunikačních linek pro PR a marketing zní: Je to skvělý foťák na tzv. selfie (tedy autoportréty, pokud náhodou tak já tomuto trendu neholdujete).
Jedna oficiální anglickojazyčná tiskový zpráva má titulek „Olympus PEN a dokonalost umění sériových selfie obrázků“ a hned v první větě cituje jakousi významnou ženu, že tento stroj je „naprosto ideální pro módní blogerky“.
Nu ano, pokud prozkoumáte vlastnosti Olympusu PEN E-PL7, opravdu zahlédnete funkce ideální pro pořizování autoportrétů – například displej je výklopný o 180 stupňů a můžete tak sledovat sami sebe při čelním pohledu. A zpoždění na spoušti vám i po zmáčknutí čudlíku přímo na displeji dá pár vteřin k vytvoření dokonalé kompozice. (Což mně je, upřímně, zcela jedno.)
Zatajit jsem vám to chtěl kvůli tomu, že si ač stylové dámy si asi hezky vypadající selfie-foťák koupí, byla by škoda, aby mezi lidem obecným vznikl dojem, že jde o jakousi hračku pro teenagery (co stojí 17 000 korun). Pro selfie asi vhodný je, ale pozornost zaslouží především prostě proto, že – pokud to jde posoudit z krátkého osahání – opravdu dobře fotí.
Čtěte aktuální přehled ZDE
Olympusu PEN E-PL7 a cena
Jaká je cena Olympusu PEN E-PL7? Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text.)
Další (neupravené) fotografie z testu Olympusu PEN E-PL7 :
[social-bio]
Olympus řady E je znám dobře kreslícími objektivy s dobrou ostrostí, ovšem šum tu je větší, rozmazání menší a ergonomie taky není moc skvělá, zase je ale docela kompaktní. Takže je to o prioritách a někomu, kdo fotí zvířata, může i crop 2x vyhovovat více.
Dobrý den, chtěl bych říci, že jsem dlouhou dobu fotil na Nikon formáty APS od jejího počátku až do modelu 7100, než jsem kompletně přešel na Olympus OM-D a důvod? Výstupy jsou lepší v ostrosti, barevném podání i kresbě, vlastně mě na to přivedl můj kamarád, který rovněž učinil totéž již dávno přede mnou, který rovněž pečlivě pročítal dpreview.com a fotografoval hmyz, tedy makro na vcelku slušné úrovni. Dlužno říci, že nehodlám doma trávit další tři hodiny u počítače a převádět formát a proto mluvím výhradně o formátu JPEG. Jednoho krásného dne jsem k tomuto známému přivezl své svaté nádobíčko Nikon, on vzal OMDéčko a šlo se fotit a potom porovnávat. A výsledek? Nesrovnatelně mě vyšel lépe Olympus, při extrémním zvětšení fotografií byl extrémní rozdíl v kresbě i ostrosti, barevné podání rovněž hovořilo pro Olympus. Nikon se dál ubírá cestou vyššího rozlišení, ale mě je 16mil pixelů prostě příjemnějších, nehodlám si doma z fotek dělat velkoformátové tapety a zbytečně mi neubírají místo na paměťových nosičích.
Pokud se při srovnatelných podmínkách podařily nesrovnatelně ostřejší fotky s Oly OM-D než s Nikonem D7100, tak někde muselo dojít k chybě.
Dobrý den,
je vhodný do náročnějších terénů a na vysokohorskou turistiku? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, to se dá těžko říct – primárně to je městský foťák pro nenáročné focení, tedy ano, nějak zvládne i náročný terén, ale byl bych trochu skeptický, zda to je rozumná volba… Faktem tedy je, že v těch lacinějších malých foťácích není nic moc do opravdu krušných podmínek… JR
Skvělá recenze. Troufám si říct, že tento objektiv sahá až do nejvyšších pater. Ta kvalita obrazu je opravdu vyjímečná.
Výborné stránky. Fandím
Děkuji!! JR