Fujifilm X-T20 – hodně sympatický foťák (recenze)

Fujifilm X-T20 nabízí opravdu hodně: špičkovou kvalitu v nevelkém těle, skvělou ovladatelnost a v zásadě snesitelnou (byť ne zrovna malou) cenu. Zkrátka: je to fotoaparát, který se patrně stane vážným konkurentem zrcadlovek kategorie 20 – 50 000 korun. Byť samozřejmě mnohé “ale” se najít dají.

Možná si říkáte, co je to za divný titulek? Opravdu, ptáte se, nešlo dát něco konkrétnějšího než “Fujifilm X-T20 – mimořádně sympatický foťák”?

Asi by něco exaktnějšího vymyslet šlo, ale takto je to dle mého opravdu nejvýstižnější. Tenhle nový přírůstek do rodiny Fujifilmů se právě takto dá charakterizovat opravdu nejlépe.

Fotí to dobře, vypadá to dobře, ovládá se to dobře, nosí se to dobře, je to svižné, ostří to dobře, je to vcelku malé.

Fujifilm X-T20
Fujifilm X-T20 na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

Pokud si právě říkáte, zda to není úvod trochu moc euforický, trochu vše vraťme na zem – tak jako pro ostatní Fujifilmy platí, že nedostatek rozumných objektivů mu trochu podráží nohy v jeho bitvě se zrcadlovkami.

A otevřená nadále zůstává jedna z velký fotootázek posledního roku: zda nová generace čipů Fuji trochu neztrácí dech ve srovnání se skvostnou generací předešlou. Pojďme to tedy trochu rozebrat…

Fujifilm X-T20 – opravdu skok vpřed

Tento model je nástupce oblíbeného a poměrně průlomového Fujifilmu X-T10 (recenze zde), který se stal významným želízkem v ohni v klíčovém segmentu špičkových začátečnických foťáků (a hlavně zrcadlovek) v cenové kategorii kolem 25 tisíc Kč.

Fujifilm X-T20
Velmi slušný výsledek na ISO 3200, šumu tam moc není. Fotka v původní velikosti bez úprav.

Plusem byla opravdu špičková obrazová kvalita, která patří k naprosté špičce toho, co se dá vytáhnout z fotoparátů této velikosti čipu (APS-C).

Mínusem byla místy až nesnesitelná lenost a pomalost v “probouzení se” foťáku, schopnosti rychle reagovat a rychle ostřit (byť, slyšel jsem, toto dílem vyřešila nedávno aktualizace firmwaru).

Na každý pád, v tomto smyslu je Fujifilm X-T20 opravdu velkou úlevou, vše funguje jak má, je to rychlé a funkční – a onen přízrak lenosti tedy snad již patří minulosti, což je věc opravdu zásadní.

Padl totiž jeden z pádných argumentů o tom, že – přece jen – zrcadlovka nabízí spolehlivější výkony a že pro klasické rodinné a cestovatelé použití dávají smysl trochu větší fotoaparáty.

A samozřejmě, nový je i čip s rozlišením 24,3 MP, který je shodný se dvěma modely určenými pro profesionální použití, X-PRO2 (recenze) a X-T2 (recenze). K čemuž dodejme to obligátní, že Fujifilm X-T20 je vlastně finančně dostupnou verzí bytelnější a přece jen o něco lépe vybavenější X-T2.

Popravdě řečeno mi je tento lacinější bratr výrazně sympatičtější – nabízí totiž výrazně lepší poměr cena/výkon. X-T2 stojí skoro dvojnásobek a dramaticky více pro běžné focení nenabízí.

Fujifilm X-T20
Fujifilm umí skvělé barvy – byť tedy testování v předjaří moc barev nepochytá… Fotka v původní velikosti bez úprav.

Což je samozřejmě hodně pádný argument ve prospěch X-T20. Jak to shrnuje můj kamarád, fotograf a známý propagátor této značky, Marcel Konečný: “X-T20 je menší bráška nejvýkonnějšího modelu X-T2, s téměř totožnými parametry, ovšem za téměř poloviční cenu. Logicky se v mém specializovaném obchodu stal okamžitě nejprodávanějším modelem.” Tu je případně link do jeho labužnického e-shopu, jak ho znám, rád vždy poradí, a to velmi rozumně (a nedávno otevřel i prodejnu v centru Prahy).

Fujfilm X-T20 a mudrování o ceně

A jak moc dává smysl si tuhle hračku koupit?

Fujifilm X-T20 se prodává v setech se dvěma typy objektivů – jedna možnost je tělo s obyčejnějším a “fórovějším” 16-50 mm (cena setu je cca 28 000 Kč – březen 2017), druhá varianta obsahuje “pořádnější” Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 (cena setu cca 33 000 Kč).

Ač u zrcadlovek rád a často opakuji “držte se klidně těch obyčejných seťáků”, tady to neplatí, tedy “dražší” 18-55 mm je totiž opravdu skvělý, je to jeden z nejlepších setových objektivů široko daleko. Tedy pokud to jen trochu půjde, dopřejte si spíš tento.

Fujifilm X-T20
Andula statečně pózuje, aneb pevná padesátka (50mm/2) a simulace filmu zvaná Classic Chrome. Fotka v původní velikosti bez úprav.

Na druhou stranu, i ten 16-50 jsem kdysi testoval a žádná pohroma to není. V zásadě docela lákavě může totiž vypadat i nabídka setu tělo + 16-50 mm + nejobyčejnější zoom 55-230 f/4,5-6,7 (za cca 32 000 Kč). Nechci tuto možnost úplně zatracovat, ale přijde mi to trochu škoda nemít ten lepší objektiv.

Slabinou jakékoliv úvahy na téma “já tu Fujinu prostě chci” je, připomeňme, prostý fakt, že pro běžné použití je více méně nemožné či nesmyslné pořizovat si další objektivy, jsou buď moc drahé, nebo nepříliš kvalitní.

Zkrátka podobně jako u všech ostatních Fujifilmů je tohle třeba vzít jako danou věc. Prostě si kupujete špičkové tělo a zcela špičkový setový objektiv 18-55 mm, a tím to (obvykle) hasne. A výsledky budou skvělé…

Fujifilm X-T20 – velmi dobré ovládání

Jednou ze zásadních vlastností tohoto foťáku je jeho skvělá ovladatelnost. Špičkové začátečnické zrcadlovky za podobnou cenu sice dokáží obrazově to samé, ale v snadnosti ovládání mu nemohou konkurovat.

Je tu samostatný ovladač na korekci expozice a dva rollery na ovládání klíčových parametrů (jeden na přední, druhý na zadní straně foťáku). Plus samozřejmě nastavování času dalším kolečkem, pěkně tak, jako kdysi na starých dobrých manuálních zrcadlovkách analogové éry, plus mnoho různých nastavitelných čudlíků.

Fujifilm X-T20
Ty čudlíky jsou opravdu dobře vymyšlené.

Občas se o těchto foťácích mluví jako o retro-strojích, ale to je nesmysl: prostě jen berou to nejlepší ze špičkových foťáků minulých desetiletí. A zatímco někde to dopadá bídně (X-PRO2), tady to prostě funguje skvěle – a přispívá k celkovému “sympatickému” image.

Za zmínku též stojí hledáček, ale opravdu jen za zmínku krátkou – dříve jsme složitě hodnotili, jak moc se povedl/nepovedl a jak dobře/špatně zobrazuje, ale to už pomalu začíná být zbytečné. Tedy jen prostě konstatujme, že hledáček opravdu funguje skvěle a zarytí zrcadlovkáři si velmi rychle na ten “digitální” pohled zvyknou.

Fujifilm X-T20
Pohled na zadní displej.

Seznam dílčích “vychytávek” by byl poměrně dlouhý a bude opravdu záležet na konkrétním majiteli, co ho nadchne. Mě obecně tedy mnoho z nich nechává spíš chladným, ale je vím, že v mobilní éře bude více a více lidí spokojených s tím, když foťák bude umět například vytvořit automatické panorama nebo ho bude možné ovládat přes dotykový displej (což tu jde).

Jediné, co mi chybělo, byl GPS modul, to by se mi opravdu líbilo (zvyk z iPhonu), ale prostě se asi nevlezl.

Jak fotí Fujfilm X-T20

Dobrá tedy, a jak ten foťák fotí? To můžete posoudit z fotek na této stránce – tedy samozřejmě, fotí velmi dobře a není pochyb, že patří k tomu nejlepšímu, co je možné mezi fotoaparáty s APS-C čipy zahlédnout.

V průběhu dvou víkendů jsem měl možnost vyzkoušet díky českému zastoupení Fujfilmu vůbec první vzorky, které do ČR dorazily. V jednom případně šlo o foťák s ne zcela finálním firmware (nešlo například nastavovat ISO), tedy je zde prezentované obrázky brát s mírnou rezervou.

Fujifilm X-T20
Tady jsou barvy mírně oživené simulací napodobující slavný diapozitiv Fuji Velvia. Fotka v původní velikosti bez úprav.

Tak jako obvykle tu skvěle funguje “tajná zbraň” Fujifilmu, takové ty hezké filmové simulace, které dokáží vcelku decentně dát výslednému JPG tón simulující (většinou) některé slavné filmové materiály… Režim Velvia například zvýrazní saturaci barev, Classic Chrome naopak barvy utlumuje. Inu, opravdu to funguje hezky.

Celkově jsem byl tedy s výsledky pokusného focení velmi spokojen – nepodařilo se mi nicméně vyřešit zásadní otázku, která mě (a nejen mě, samozřejmě) mimořádně zajímá od loňského uvedení Fujifilmu X-PRO2. Ta otázka zní: Jsou výsledné obrázky nadále tak mimořádně skvělé jako u legendárních čipů předchozí generace (těch s 16 megapixely), tedy u mých oblíbených strojů á la Fujifilm X-E2 (recenze), E-E2S (recenze) i X-T10 (recenze)?

Na tuhle otázku jde odpovědět třemi způsoby, jejichž různé varianty najdete na mnoha místech a mnoha debatních fórech.

 1. Vše je jako dříve – Fujifilm nadále nabízí něco výjimečného, obrazovou kvalitu na naprosté špičce strojů s APS-C čipy, obecně o chlup lepší výsledky než srovnatelné zrcadlovky
 2. . Výsledky jsou skvělé, ale v kontextu ostatních konkurentů už ne tak výjimečné, je to zkrátka taková normální “zrcadlovková” kvalita.
 3. Nový čip už nepatří k naprosté špičce, a špičkové zrcadlovky dělají obecně v některých situacích lepší fotky.

Nebylo by asi fér vynášet v této debatě nějaké soudy, protože každé testování probíhá v jiném čase, jiném ročním období, a smysl by asi mělo smysl porovnávat foťáky opravdu vedle sebe. Musím nicméně připustit, že mi ty fotky o trochu obyčejnější prostě přijdou a ono kouzlo jemných barev a tónů tam už není přítomné vždy a všude jako dříve. Ale to berte jako soud velmi subjektivní.

Fujifilm X-T20
Barvy Fujifilm prostě umí. Neupravená fotka v plné velikosti.

Pravda též je, že to vše místy až komplikuje síla značky Fujifilmu, která roste každým rokem opravdu raketově. Ještě před rokem až dvěma to bylo tak, že když si někdo chtěl koupit zrcadlovku, říkal jsem mu “Hele, mrkni na tu Fujinu, to je dost dobrý.”

Teď to mám naopak: Fujifilm nyní chce a kupuje každý, tak – paradoxně – často zdůrazňuji logiku opačnou: “Hele, jo, to je dobrý ta Fujina, ale případně se mrkni třeba na Nikon D5600 nebo Canon 760D, ty fotí stejně.”

Ale pořád platí to z titulku: je to hodně sympatický foťák.

Fujifilm X-T20 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-T20 je mimořádně šikovný fotoaparát kombinující výbornou obrazovou kvalitu, skvělé ovládání a elegantní skladné tělo. Smysl má především jako aparát pro ambiciózní začátečníky i pokročilé, kteří dokáží využít všechny jeho přednosti a neodradí je nevalná nabídka objektivů.

Fujifilm X-T20 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

FUJIFILM X-T20 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

 

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

Fujifilm X-T20

Fujifilm X-T20
8.22

Obrazová kvalita (=jak fotí)

8/10

  Zacílení na potřeby fotografů

  9/10

   Řemeslné zpracování

   8/10

    Ovladatelnost

    9/10

     Poměr cena/výkon

     8/10

      Pro

      • skvělé ovládání nesrovnatelně lepší s většinou zrcadlovek podobné kategorie
      • velmi dobrá obrazová kvalita
      • kompaktní rozměry a výjimečně dobrý setový objektiv 18-55 mm
      • funkce srovnatelné s výrazně dražším modelem X-T2

      Proti

      • nevalná nabídka cenově dostupných objektivů
      • v kvalitě fotografií nepřináší dramatické zlepšení vůči předchozí generaci
      • POZNÁMKA: Tuto tabulku je třeba číst jako hodnocení platné v DANOU CHVÍLI a ve srovnání s fotoparáty STEJNÉ KATEGORIE.

      10 komentářů

      1. Dobrý den,
       děkuji za recenze foťáků Fujifilm , právě kvalita a barvičky fotek zde (i jinde) publikovaných mne nakonec přesvědčily ke koupi Fuji X-T10…fotila jsem Canonem s pevným sklem a tak jsem kvalitní fotky nepostrádala. Ale zlákal mne právě naprosto špičkový Fujinon 56/1,2 (výhodná koupě), kvůli kterému jsem do systému šla a vůbec nelituji. Fotím děti i krajinky a monentky (zvykla jsem si na větší váhu objektivu) a jsem pořád z každé fotky nadšená. Nakonec levnější seťák, který jsem dostala k foťáku v akci zadarmo jsem nepoužila ani jednou. Píšu to proto, že mi zamrzelo tvrzení, že pevná skla jsou méně kvalitní (s čím v porovnání) ???? asi jak která. Ale i Fuji 27/2,8 (velmi ostré a lehounké sklo), které jsem získala levně z druhé ruky, naprosto splní nároky běžného cestovatele…i když barvičky nejsou tak úchvatné jako z jiných skel. Když má člověk hluboko do kapsy, musí přesně vědět jestli chce tvořit, či jen dokumentovat a podle toho se rozhodnout…

       Přeju krásné světlo
       K

       • Jan Rybář

        Dobrý den, díky za komentář, ano ano, Fujinou se toho obecně moc nepokazí (jen je třeba myslet na ony chytáky s nemožností koupit si za rozumné peníze zoom)… Jinak jasně, pevné objektivy jsou obecně samozřejmě lepší, o tom není pochyb (opak snad v textu netvrdím, to by byl překlep), ale i tam se může stát, že některý typ nemusí být zcela hvězdný… Tak držím palce, JR

      2. Dobrý den, děkuji za recenzi. Co má v současnosti dle vašich zkušeností větší smysl nový x-t20 nebo second hand x-t1. Kromě detailů v ovládání (myslím, že x-t20 nemá dedikovaný ISO dial) je hlavním tahákem x-t1 ta odolnost. Chci fotit na cestách (backpacking), takže odolnost mě přirozeně laká – nicméně nevím jestli to vyváží zbylé výhody – inovace, které jsou na straně x-t20.

       Pokud byste mohl porovnat x-t20/x-t1 s fotoaparáty řady Olympus, konkrétně OMD E-m5 mk II, co je dle vás zajímavější volbou (záměrně nepíšu lepší). Sháním můj první “kvalitnější” fotoaparát zejména na cesty kolem světa (focení na ulici, v přírodě, architektura) – takže mirrorless pro mě byla jasná volba. Nicméně stále dumám mezi těmito dvěma řadami. Má podle vás cenu brát v úvahu i takové faktory jak je např. stabilizace obrazu, otočné lcd?

       Předem děkuji za vaše rady a přeji hezký den,

       Michal

       • Jan Rybář

        Dobrý den, já s X-T1 nemám osobní zkušenost, tedy neumím kvalifikovně poradit. Obedně to je těžká volba – pokud bych si já měl na podobnou cestu něco vybrat, koupil bych Fujifilm X-E2s a 18-55 mm, to je pro mé focení asi největší favorit a opravdu pořádný foťák, ale každý by na to odpověděl trochu jinak…
        Ona odolnost je téma, které může být docela důležité, ale obecně – čímž ne nutně říkám, že v tomto případě – je to spíš marketingový slogan. Např. ty “neodolné” plastové zrcadlovky za cca 25 000 Kč jsou více méně nezničitelné (krom dlouho trvající vlhkosti, kterou rády nemají)… JR

      3. dobrý den, děkuji Vám za recenzi.
       hlavní částí článku pro mne byla Vaše úvaha o nové kvalitě výsledných fotek v závislosti na novém vnitřku fotoaparátu. to je věc, které se dost obávám a při mém rozhodnutí zrušit zrcadlovku a dopřát si fuji mne činí velmi nerozhodnou. víceméně se pohybuji mezi volbou X-T10 (menší a lépe mi sedí do ruky a do tašky na každodenní nošení), X-T1 (cenově jsem se dostala skoro k X-T20, čili dobrá cena, moc se mi líbí iso kolečko, přijde mi, že ostří běhající děti lépe než X-T10) no a právě X-T20 (splňuje to, že je menší a skladnější pro každodennost, nový vnitřek slibuje opravdu rychlé ostření, obzvlášť propracované právě pro kontinuální ostření..) no ale bojím se nového čipu – budou ty fotky tak kouzelné jako dříve?
       a tak se chci optat, pocitově, máte z testu dojem, že pouze foťák neudělal velký krok vpřed (čili že to kouzlo neposkočilo zase dál a není ještě lepší), ale je to tak nějak na původní úrovni a nebo máte dojem, že to spíše nový čip kazí a vlastně kvůli všem skvělým novým vychytávkám už na to kouzlo barev nezbyl prostor ani původní a je to spíše upozaděné..
       budu ráda za Váš názor (klidně i doporučení mezi těmi mými favority)
       děkuji moc a přeji pěkný víkend, eliška

       • Jan Rybář

        Dobrý den, to je dost těžká otázka – pokud budu mít čas, zkusím někdy porovnat ty dvě generace foťáků ve stejných podmínkách vedle sebe (T10 a T20, případně T1 a T2), jen tak si ujasním onu otázku otázek, tedy jak na tom ty novější foťáky opravdu jsou a zda to kouzlo trochu nevyprchalo… Původní X-T10 byly dost nesnesitelně líné, ale to prý vyřešil nový upgrade, tedy nevylučuji, že to může být rozumnější volba… Ale zatím by bylo opravdu trochu nefér činit nějaká zasadní soudy. Plus opravdu záleží na tom, z jaké zrcadlovky přecházíte, pokud máte něco novějšího, rozdíl nemusí být moc velký plus pro rodinné focení je poměrně zásadní onen nedostatek rozumných objektivů. Tak držím palce… JR

        • dobrý den, pane Rybáři, moc děkuji za odpověď. pravdou je, že to asi rozsekne osobní setkání a jak si s xt20 sedneme, protože co se dá dělat, pocit je pocit. přesně jak píšete, jinak by to chtělo fotoaparáty využít ve stejné situaci a fotit to samé a pak porovnat. tak uvidím. ono zrcadlovku opouštím pentax – která mne coby začátečníka s mírným rozpočtem uhranula možnostmi nastavení a ovládání již v té levnější kategorii, a tam mi přijde skok k bezzrcadlu v obrazové kvalitě velký, ale pro mne hlavním důvodem přechodu k řadě xt je láska k fujifilmu X70.
         každopádně moc děkuji za články a recenze, jsou mi skvělou berličkou.
         a asi se mi stejně nejvíc líbí myšlenka té xt20…
         je to boj. tak ještě jednou dík a pěkný zbytek dne, eliška

         • Jan Rybář

          no, pokud máte ráda X70 (i měl byl v zásadě sympatický), tak máte hranici bolesti opravdu poměrně nízko – je to dle mého zdaleka nejpomalejší Fujina (a možná i foťák vůbec), co jsem měl v ruce v poslední době, tedy X-T20 Vám bude připadat jako blesk…. JR

      4. Prakticky v každé recenzi na Fuji se opakuje fakt, že Fujifilm nemá nabídku cenově rozumných objektivů. Chápu to správně tak, že Fuji sice kvalitní objektivy má, ale jejich cena je proti zrcadlovkám absurdně vysoká?
       Taky jsem si všiml, že pevná skla od Fuji, mají obecně uváděnou horší svetelnost než objektivy jiných výrobců, tušíte, čím to? Je to v praxi znát?
       Diky

       • Jan Rybář

        Ano, v zásadě to tak je – pokud vím, opravdu slušný zoom je až 50-140/2,8, který stojí něco jako 40 000 Kč, byť se něco dá dohnat pevnými skly. Praktický příklad jsem já sám: už asi dva roky jsou polorozhodnutý si koupit Fujifilm X-E2S, ale prostě počítám s tím, že vystačím s oním skvělým 18-55 mm, ale nic víc mě už nenapadá…
        Ale nejsem zase tak velký odborník, tedy mi možná nějaké meziřešení uteklo – případně vřele doporučuji zaptat se v diskusní skupině https://www.facebook.com/groups/fujiclub/… Tam je velká koncentrace velmi rozumných lidí, kteří vždy a rádi poradí… Zdravím, JR

      Připojte komentář

      Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

      *