Fujifilm X-A3 – dostupný univerzální foťák bez hledáčku (recenze)

Fujifilm X-A3 patří k nejlevnějším fotoaparátům se “zrcadlovkovým” APS-C čipem. Nemá hledáček, ale pro koho to není problém, může se v tomto fotoaparátu snadnou zhlédnout. Za rozumné peníze nabízí opravdu hezké výsledky, a může se tak stát nejen dostupným startovním fotoaparátem, ale pro nenáročného uživatele i vcelku slušným univerzálním aparátem pro rodinné fotografování.

Fujifilm X-A3
Fujifilm X-A3 na oficiálním snímku. Foto: Fujifilm.cz

Kam Fujifilm X-A3 zařadit? Patří do mnohými trochu přehlíženého segmentu bezzradlovek bez hledáčku, tedy primárně míří na buď nenáročné fotografy, anebo ty, kteří hledají něco malého a na krk snadno zavěsitelného.

Osobně bych k tomu přidal ale i onuo již zmíněné použití univerzálního aparátu. Obecně vždy lidem spíše radím držet se v cenové hladině 15 – 20 000 Kč zrcadlovek, které přece jen nabízejí z definice snazší použití (ten hledáček se hodně hodí) i lacinější možnosti nákupů dalších objektivů.

Na stranu druhou, laciné stroje často nabízejí opravdu hodně, čipy totiž mají stejné nebo přinejmenším podobné jako jejich nákladnější příbuzní, kvalita obrázků ale bývá hodně podobná. A přesně to je příklad Fujifilmu X-A3, který se v setu se slušným (ač ne úchvatným) objektivem 16-50 mm prodává za zhruba 16 500 Kč.

Karlův most
Obrazově jsou výkony Fujifilmu X-A3 zcela srovnatelné se zrcadlovkami. Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm X-A3 – šikovný stroj za rozumné peníze

Fujifilm X-A3 je nástupce oblíbeného a šikovného modelu X-A2, který nabízel opravdu podobně dobré vlastnosti jako výrazně dražší modely této firmy. Změna mezi těmito modely je ovšem poměrně zásadní: Fujifilm X-A3 má totiž novější generaci snímače o rozlišení 24 MP (na rozdíl od starších generací s 16 MP)…

Hned ovšem dodejme, že novější čip ne nutně znamená dramaticky lepší fotky – já si pořád vnitřně nejsem jist, zda ty starší neprodukovaly v některých situacích prostě hezčí obrázky. A rozdíl v počtu pixelů nemá pro většinu uživatelů pražádný dopad na kvalitu fotek (při běžném použití).

Fotka turistky u Lennonovy zdi ukazuje sílu Fujifilmů zobrazovat hezky barvy. Neupravená fotka v plné velikosti.

Ale marná sláva, ten generační posun (týká se ji jiných věcí á la ostření) tu prostě je – tedy je třeba tento foťák brát jako nejlevnější cestu jak si začít hrát s foťáky od Fujifilmu. (Byť k tomu ještě dodejme, že dražší aparáty mají i trochu jinou konstrukci snímače, tzv. X-Trans, tedy to srovnávání může být trochu ošidné – ale i tu platí, že pro běžné použití to není třeba nějak moc řešit).

Není to nicméně nejlevnější aparát této firmy na trhu, za ceny pouze mírně nižší se prodává ještě model Fujifilm X-A10, s nímž bude mnoha zájemci logicky porovnáván.

Nejlevnější Fujifilmy: X-A3 nebo X-A10?

V čem je hlavní rozdíl mezi nejlevnějšími Fujifilmy, tedy X-A3 a X-A10? Především v čipu, X-A10 ještě patří mezi stroje se starší generací snímače (16 MP) – rozhodně bych ale tento model nezatracoval, jak se můžete podívat v recenzi zde, výsledky jsou překvapivě dobré…

Na druhou stranu rozdíl v ceně není moc zásadní (kolem 1000 – 1500 Kč v danou chvíli – září 2017), a v takové situaci bych přece jen asi radil koupit onen model novější, tedy X-A3. Pokud by ale přišla nějaká prodejní akce či výprodej a rozdíl v ceně nebo výbavě setů by se výrazně zvětšil, z úvah bych nevylučoval ani onen X-A10.

les
Příroda v předjaří za nevalného světla… Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm X-A3 má i další výhody oproti levnějšímu modelu: má lepší systémy ostření (což je v praxi skoro jedno), ale také například dotykový displej, což už pro některé uživatele může být poměrně zásadní plus (pro mě osobně tedy ne).

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Má také větší rozsah ISO, o něco lepší možnosti nastavení a také více přednastavených filmových simulací, které opravdu stojí za to vyzkoušet (Fujifilm jako jeden z mála výrobců fotoaparátů “umí” filtry, které obrázkům pomáhají a nezdivočují je).

Pokud byste tápali, doporučuji se obrátit na mého kamaráda a velkého Fuji-nadšence Marcela Konečného, který provozuje legendární e-shop a nyní i kamenný obchod Fujifoto.cz.

Jak Fujifilm X-A3 fotí? Velmi slušně

Fujifilm X-A3 jsem testoval jen velmi zběžně, vlastně jen pár hodin (na rozdíl od většiny ostatních textů na tomto webu), a to na konci zimy, kdy barvy i světlo nebyly ideální. Tedy si netroufám na nějaké dalekosáhlé závěry, časem se možná ještě k testování vrátím.

Z fotografií na této stránce je nicméně dle mého vidět to podstatné: že dle očekávání tento levný Fujifilm dokáže překvapit kvalitou obrázků, svými barvami a vlastně i celkovým ovládáním.

Zásadní je, že už netrpí oním dávným a bolestným neduhem dřívějších modelů, tedy pomalostí a leností jak v ostření, tak v reakcích (při probouzení atp). V tomto smyslu vše funguje, jak má.

Lennonova zeď
Ještě jednou hezké barvy v Praze. Neupravená fotka v plné velikosti.

Jedna ze slabin Fujifilmu samozřejmě zůstává: pokud si foťák oblíbíte a budete si chtít za rozumné peníze dokoupit nějaké další objektivy, zjistíte, že ceny jsou dramaticky vyšší než například u zrcadlovek. U nich “druhý zoomovací” objektiv koupíte za pár tisíc, zde to jsou částky výrazně vyšší.

Proto je dobré si na začátku říct poměrně přesně, k čemu má aparát sloužit a přiznat si, že nákupu objektivů převyšujících většinou (nebo spíš vždy) cenu těla je lepší, by bylo spíš nutné se vyhnout.

Pražský hrad
Hrad po soumraku. Neupravená fotka v plné velikosti.

Fujifilm X-A3 – shrnutí ve dvou větách

Fujifilm X-A3 je slušný univerzální foťák, který může sloužit jako velmi dobrý a skladný rodinný foťák, anebo nenáročný stroj na běžné cestování. Jeho zásadní výhodou je skvělý poměr cena / výkon – za cenu velmi rozumnou je možné získat stroj produkující opravdu hodně slušnou kvalitu fotek.

 

Fujifilm X-A3 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává).

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Fujifilm mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Fujifilm X-A3

Fujifilm X-A3 je slušný univerzální foťák, který může sloužit jako velmi dobrý a skladný rodinný foťák, anebo nenáročný stroj na běžné cestování. Jeho zásadní výhodou je skvělý poměr cena / výkon – za cenu velmi rozumnou je možné získat stroj produkující opravdu hodně slušnou kvalitu fotek.

Hodnocení redakce:
7.7

Pros

 • skvělý poměr cena/výkon
 • velmi dobrá kvalita fotek
 • skladný foťák se slušným ovládáním

Cons

 • nemá hledáček
 • setový objektiv není úchvatný
 • dokupovat další objektivy je hodně drahé
Reklama

12 komentářů

 1. Jan Libich

  Tohle je právě jeden z mála FujiFilmů, který bych si koupil i já. Mít nějaký rozumný double zoom kit 18-55+55-200 a tělo, tak to bude pěkný foťák na městské focení. Cena by ale musela být do 15 000 Kč, tedy na úrovni Nikon D3500, jinak mi to už tak smysl nedává. Jednu dobu prodával FujiFilm myslím X100 v zoom kitu za 10 900 Kč se dvěma objektivy, byla to velmi dobrá cena, ale ten nový 24 Mpx čip nevypadá zle. Šum podle mne bude podobný jako u toho 16 Mpx, vyřeší to zdokonalené fotobuňky.

 2. Irena Mališová

  Koupila jsem fotoaparát Fujifilm X-A 3 přes INTERNETOVÝ OBCHOD http://WWW.K24. CZ a nedodali mi český návod. Na dotaz, že podle zákona jsou povinni poslat český návod, nikdo nereagoval, telefony nezvedají.
  Máte prosím radu, jak se dostat k čs. návodu. Na netu ke stažení jsem nenašla.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, zkuste se optat v této FB skupině, tam Vám někdo rád a rychle poradí, ony ty návody z nějakého důvodu nesmějí být volně přístupné na netu (pokud se nepletu, právě kvůli tomu, aby se neprodávaly foťáky nespadající do české distribuce)
   https://www.facebook.com/groups/fujiclub/

 3. Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Chci koupit rodinný fotoaparát a rozhoduji se mezi Fujifilm x-a3 a Sony alpha5100?Který z nich byste mi doporučil.
  Děkuji za skvělé stránky.

 4. Pavel Galle

  Díky moc..
  P.

 5. Děkuji moc za rychlou odpověď.
  Myslíte, že bych si polepšil v kvalitě fotek oproti mému nynějšímu Olympusu PEN E-PL7? Mám na něm základní setový objektiv 18-40 tuším a žádné další příslušenství. Fotím přírodu, street foto a techniku.

  • Jan Rybář

   Ano, skoro bych řekl, že výstupy budou o něco lepší, ale celkově to je stroj hodně srovnatelný až stejný, tedy je možné, že žádný dramatický, anebo vůbec žádný rozdíl nezahlédnete, tedy s rozvahou… JR

 6. Dobrý den,
  myslíte, že za tyto peníze má A10 smysl, oproti A3?
  Fujifilm X-A10 + 16-50mm f/3.5-5.6: https://www.alza.cz/fujifilm-x-a10-16-50mm-f-3-5-5-6-d4839105.htm

  Díky za odpověď.

  P.

  • Jan Rybář

   No to je ale orpavdu velmi solidní cena, jak je to možné, že tělo + objektiv stojí 11 990,-? Tedy ano, to určitě smysl má, byť sim bedlivě prozkoumejte, co tam píšu o rozdílech mezi A3 a A10 (já osobně bych dal přednost A10, ale ne každý by se mnou souhlasil…) JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*