Jak vybrat zrcadlovku

Jak vybrat nejlepší zrcadlovku? Čemu nenaletět? Které typy nabízejí nejlepší poměr ceny a výkonu? To vše se dozvíte z tohoto podrobného přehledu – vychází z mých osobních testů všech možných fotoaparátů, tak snad se vám bude hodit…

Co to vlastně je zrcadlovka? Jaká je její definice?

Zrcadlovka je typ fotoaparátu, kdy se scéna v hledáčku zobrazuje odrazem přes zabudované zrcadlo. Čímž se liší od od ostatních fotoaparátů, které používají hledáček elektronický, zadní displej anebo obyčejný průzor. Zrcadlovky často (byť rozhodně ne vždy) symbolizují nejvyšší patra fotoaparátů pro náročné použití.

Náš mikroseriál má čtyři díly:

1. Než začnete nakupovat – čemu nenaletět
2. Jak vybrat zrcadlovku (ten právě čtete)
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého
4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

Mojí dceru Marii velmi zaujal můj starý dobrý "filmový" Nikon FM2, jeden nejslavnějších zrcadlovek posledních desetiletí. Právě tradice stále udržuje zrcadlovky na čele peleteonu. Dosud to tak je. Ale zda to vydrží? Těžko říct...
Mojí dceru Marii velmi zaujal můj starý dobrý „filmový“ Nikon FM2, jedna z nejslavnějších zrcadlovek posledních desetiletí. Právě tradice stále udržuje zrcadlovky na čele peleteonu. Dosud to tak je. Ale zda to vydrží? Těžko říct…

(Poznámka: toto je čtvrtá aktualizovaná verze článku, který poprvé vyšel v srpnu 2015.)

Na mých kurzech fotografování i mimo ně dostávám neustále stejný obecný dotaz, v různých variantách znějící zhruba takto:

“Jaký vybrat foťák, když chci si koupit nějaký dobrý pro rodinné focení? Chci prostě mít lepší fotky za rozumnou cenu… Možná mě to začne bavit, tak budu fotit víc…”

Tato otázka má relativně jednoduchou odpověď, která zní: “Kupte si zrcadlovku”. Prodavači v obchodě vám sice možná budou tvrdit, že už to “není in”, v recenzích se dočtete, že neforemné zrcadlovky patří minulosti… Ale: není to pravda a zrcadlovka prostě zůstává obecně volbou zcela nejrozumnější (s podstatnou výjimkou situace, kterou rozebereme dále  v následujícím článku, tedy tím, kdy chcete něco malého a opravdu skladného)…

Proč je zrcadlovka nejrozumnější volba?

Jak vybrat zrcadlovku
Pořád platí, že zrcadlovky toho obecně zvládnou nejvíc, nejsnáz a za nejrozumnější peníze… (Zde Nikon D7200).

Zrcadlovky stále kralují fotografování: Navzdory rychlému vzestupu “malých a dobrých strojů” (viz dál) jsou zrcadlovky zkrátka jednoznačnou volbou profesionálů i pokročilých amatérů pro většinu situací, co se týče obrazové kvality, zvládnou toho prostě pořád nejvíc. Jinými slovy: zrcadlovka stále znamená nejjistější cestu ke skvělým fotkám.

Zrcadlovky nabízejí nejlepší poměr cena/výkon: V okamžiku rozhodování, jaký foťák koupit, pochopitelně často hraje u začátečníků zásadní roli cena: a tu obecně a de facto bez výjimek platí, že zrcadlovka je nejrozumnější cestou ke skvělým fotkám za co nejméně peněz.

Zrcadlovky nabízejí největší výběr příslušenství: Když si koupíte zrcadlovku, budete mít k dispozici obrovský výběr nejrůznějších objektivů i dalšího příslušenství, včetně řad za velmi rozumné peníze. To je výhoda poměrně nezanedbatelná – k “malým a dobrým” foťákům třeba od Fujifilmu,  Olympusu či Sony (viz dál) je nákup kvalitních objektivů obvykle velmi drahou, a často zhola nemožnou záležitostí.

Zrcadlovky jsou pro začátečníky nejvhodnější: Trochu opomíjenou vlastností zrcadlovek je i to, že pro začátečníky je to prostě nejlepší startovní materiál – chcete-li rychle vstoupit do světa focení, nejrychlejší a nejefektivnější cesta vede právě přes zrcadlovku. Snáze než na ostatních typech foťáků se na ní totiž naučíte, jak to vše funguje… A odpustí vám mnoho chyb…

Zrcadlovka? Stačí 15 – 25 000 Kč

Jak vybrat zrcadlovku
Dvě povídající si včely při maximálním zazoomování s nejbyčejnějím zoomemem 55-250 mm na těle Canon 760D…. Výřez viz níže…

Klíčová kategorie zrcadlovek leží v cenovém rozpětí 15 – 25 000 Kč, té se držte, v ní vybírejte, nabízí neuvěřitelnou kvalitu za rozumné peníze.

Anglicky se jí dost nešťastně říká “entry-level (vstupní úroveň)”, česky ještě hůř “začátečnické zrcadlovky”. Obé v sobě skrývá reklamní poselství výrobců i prodejců, že pokud máte vyšší ambice, měli byste do prasátka sáhnout pro vyšší sumu za vyšší kategorie. Nedělejte to, zaplatíte jen za funkce, které nepotřebujete a obrazová kvalita bude stejná.

A jakou zrcadlovku tedy vybrat? Je to vcelku prosté, držte se zrcadlovkových králů Nikonu či Canonu. Oba nabízejí v této kategorii de facto dvě cenové úrovně… Tou vyšší je u Canonu řada Canon 700D, 750D, 760D, 800D, 77D. U Nikonu je o cenově i výkonově srovnatelnou řadu Nikon D5500, D5600.

Ideální kategorie: Nikon či Canon za cca 22 000 Kč

Canon 760D test
… a detaily hodně drasticky vyříznuté z horní fotky… Kvalita je překvapivě vysoká. Inu, velké rozlišené se zde hodí…

Pokud jen trochu můžete zaplatit oněch cca 23 000 Kč, za poslední modely těchto řad, tedy Canon 77DCanon 760D či Nikon D5500 /Nikon D5600, neváhejte, jsou opravdu skvělé… A který z nich vybrat? Je to, upřímně, opravdu jedno, výsledky budou v zásadě identické…

Canon 77D je obecně nejdál z nich: je nejmodernější a má nejlepší výbavu. Ale je jako novinka roku 2017 cenově docela vysoko a nejsou k němu moc rozumné sety.

Canon 760D je o rok starší, podobně dobře vybavený (horní displej, ovládací „kolečko“ na zadní straně),  tedy to je velmi dobrá varianta.

A co ty zmíněné Nikony? Ty jsou zcela srovnatelné v tom zásadním: umí stejně hezké fotografie, tedy je jim možné odpustit to, co mnozí stejně nevyužijí:  těch pár technických vymožeností, co má Canon.

Tedy ač to možná mnohé překvapí, odpověď na otázku „Nikon, nebo Canon?“ je v této kategorii prostá: je to úplně jedno, tedy se spíše dívejte po dobrých setech a nejlepším poměru cena / výkon.

Co případně zvážit dále? Mírně starší typy. Velmi rozumnou volbou je o něco méně vybavený (ale stejně dobře fotící) Canon 750D nebo další letošní novinku Canon 800D. Byť po pravdě, docela tu platí: když už, tak už (bych koupil Canon 760D nebo 77D).

Skvělý poměr cena výkon: Nikon či Canon za cca 14 000 Kč

Canon 100D je nezpochybnitelným lídrem tabulky foťáků z nejlepším poměrem cena / výkon.
Canon 100D je nezpochybnitelným lídrem tabulky foťáků s nejlepším poměrem cena / výkon.

Druhou cenovou kategorií “začátečnických zrcadlovek” je mírně nižší cenová kategorie kolem 14 000 Kč, tedy legendární řada Nikon D3100, D3200, D3300, D3400 a její ekvivalent od Canonu, stejně legendární Canon 100D a novinka Canon 200D.

Právě Canon 100D byl už dlouho dobou na prvním místě mého obecného seznamu “co koupit”.  Pravda je, že na trhu je již mnoho let a mírně mu tedy dochází energie – pořád to však volba rozumná.

Avšak jeho nástupce z léta 2017, tedy Canon 200D, vše posouvá ještě výrazně dále – tedy obecně radím počkat, až ceny půjdou trochu dolů a právě tuto novinku zařadit na přední místa zvažovaných aparátů. A to nejen v kategorii „levných“ strojů – je opravdu malý, šikovný a rozumné peníze stojící, tedy může plnit funci univerzálního stroje pro domácnost i cestování.

Hodně pixelů se u Nikonu D3300 hodí například tehdy, když na vás sedne touha provádět nějaké "divočiny" - tj třeba udělat výřez z fotky výše a ještě ho zčernobílit...
Hodně pixelů se u Nikonu D3300 hodí například tehdy, když na vás sedne touha provádět nějaké „divočiny“ – tj třeba udělat výřez z fotky výše a ještě ho zčernobílit…

Stejně tak si pochvalu i zájem zaslouží na stejný segment mířící dvojice Nikon D3300 a Nikon D3400.

Nikon D3300 je starší typ, ale pořád dává velký smysl. Pokud vybíráte právě mezi Nikony a Canony, je to – viz výše – do značné míry jedno. V tomto rozstřelu však má přece jen Canon objektivně trochu navrch, má o chlup lepší výbavu (třeba v praxi dost užitečný expoziční bracketing), ale opět platí, oba odvedou skvělou práci…

Ale: předností Nikonu D3300 je v druhé polovině roku 2017 to, že se dá koupit za ceny opravdu fantastické, výrazně levnější než u Canonu.

Rozhodování na podzim 2016 trochu „zkomplikoval“ Nikon, protože do světa vypustil nejnovější model zmíněné řady, a to Nikon D3400. Na jednu stranu je to vlastně jen kosmeticky upravená verze modelu přechozího, a tedy by lépe fotit vlastně neměl. Mně se nicméně jeho výsledky hodně líbily, a navzdory vyšší ceně vám ho rozhodně vymlouvat nebudu – popravdě řečeno nyní patří na nejvyšší příčku toho, co v danou chvíli koupit.

Podrobnějším vodítkem vám může být můj aktualizovaný přehled různých šikovných setů fotoparátů v přehledu nejlepších foťáků (najdete ho dole na této stránce).

Když už opravdu musíte šetřit, z modelu Canon 1300D se dají vymáčknout velmi slušné fotky. I zde platí, raději dejte o pár tisíc více za něco mírně vyššího.

Co zvolit, dražší, či levnější?

Terezie Kovalová
Violoncellistka Terezie Kovalová na obrázku pořízeného Nikonem D5500, jednou ze dvou možností co koupit, pokud chcete opravdu maximum za rozumné peníze (druhou variantou je Canon 760D).

A jakou z kategorií zvolit? 14, nebo 24 000 Kč? Tohle je otázka, kterou řeší poměrně hodně lidí. Zcela objektivní odpověď opět zní: je to jedno, jinými slovy: pro obecné rodinné a cestovatelské focení budou výsledky z obou kategoriích zcela (ne skoro, ale opravdu zcela) stejné…

Rozdíl tedy není v kvalitě obrázků, ale v různých funkcích, které ta vyšší řada nabízí… drtivá většina z nich (byť ne všechny) je zcela zbytečná až nesmyslná… Ta vyšší řada je prostě, marná sláva, taková trochu “pořádnější a poctivější zrcadlovka”…

Tedy bych to shrnul asi takto: Pokud hledáte univerzální foťák pro rodinné focení, klidě a bez obav kupte Canon 200D (případně snad ještě i Canon 100D), Nikon D3300 nebo ideálně D3400.

Pokud tušíte, že focení chcete zkoumat víc nebo prostě chcete mít jen bytelnější stroj, ušetřete o těch cca 10 000 víc, ideálně Nikon D5500/5600 nebo Canon 760D/750D či novinky Canon D77/D800.

Na co nezapomenout: kupte si hned dva objektivy

Kromě zoomu je povinné koupit si pevnou padesátku (tedy 50 mm /1.8), pro Nikon i Canon ji pořídíte za cca 3500 Kč... Jsou to skvělá skla s výbornou světelností... Tedy pak můžete vesele rozmazávat pozadí...
Kromě zoomu je povinné koupit si pevnou padesátku (tedy 50 mm /1.8), pro Nikon i Canon ji pořídíte za cca 3500 Kč… Jsou to skvělá skla s výbornou světelností… Tedy pak můžete vesele rozmazávat pozadí…

Pokud to jen trochu jde, pátrejte po setu těla a hned dvou objektivů, u Nikonu i Canonu obvykle půjde o objektivy 18-55 mm a 55-250 mm. Jak se dočtete jinde na tomto webu, i onen druhý zoomovací objektiv se hodně hodí (například na portréty). Plus pamatujte, že pokud to jen trochu jde, je lepší zvyknout si na vyměňování objektivů a nekupovat objektiv univerzální (jak vám budou radit prodavači v kamenných obchodech), kreslí totiž zpravidla mnohem hůř (obvykle jde o objektivy 18-105 mm).

To se nám trochu promítne do výsledné ceny (srovnání tu není zcela možné, protože nabídky setů i jejich cena se dramaticky mění v čase), jak už jsem zmínil, mírně starší modely je často možné koupit za skvělé ceny ve velmi šikovných setech, tedy nepodceňte pořádné zkoumání nabídky…

 

Co nekupovat aneb pozor na “výhodné nabídky”

Poradit, co nekupovat, je možná ještě důležitější než mudrovat nad tím, co nakonec koupit. Pojďme to rozebrat.

– Vyhněte se foťákům za cca 30 – 40 000 Kč

Nikon D7200
Abych nebyl špatně pochopen… Nikon D7200 je skvělý foťák… Jenže prostě stejně dobře scénu vyfotí výrazně levnější „bratříček“ Nikon D5500.

Jak už jsme zmínili, novopeční fotografové často spadnou pod vliv známého pravidla “nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci”… V kombinaci s další nebezpečnou myšlenkou “čím dražší foťák, tím lepší fotky” sáhnout po stroji ze “střední kategorie”. Obé je hrubá chyba, ve focení to zkrátka takto nefunguje – tento “střední” segment prostě není schopen nabídnout v kvalitě fotografií nic lepšího než kategorie o stupeň nižší…

Klasickým představitelem této mnou “zatracované kategorie” (jen žertuji) je například Nikon D7200 – je to skvělý foťák, o tom není vůbec debata… Chyták ovšem je, že fotky vám dál zcela stejné, jako o 10 000 levnější “bratr” Nikon D5500 / D5600.

Jak je to možné? Každý obchodník vám to snadno vysvětlí: zákazníci rádi kupují věci, které nabízejí stovky funkcí a je jim jedno, že je nebudou potřebovat…S novinkou Nikon D7500 to je trochu jinak, je to skvělý foťák se závratnou rychlostí, kterou mnozí fanoušci opravdu ocení, i tu ale platí, že kvalita fotek budou zcela srovnatelná s výrazně nižšími stroji.

To se samozřejmě týká všech ostatních značek – u Canonu to je třeba Canon 80D, což – pravda – je opravdu velmi dobrý foťák (viz recenze). Speciálním případem je Canon 7D mark ii (cca 40 000 Kč tělo), nejdražší a nejnabušenější zrcadlovka “střední kategorie”… Má opodstatnění v některých specializovaných odvětvích (třeba focení divokých zvířat, případně sportu), jinak neexistuje jediný důvod, proč by se po ní měl začátečník dívat. Dítě v lese nebo Tádž Mahal vyfotí stejně jako Canon 200D za 16 000 Kč.

– Vyhněte se starším modelům za lákavou cenu

Málokde se řítí vývoje tak rychle vpřed jako v elektronice a nové foťáky toho zkrátka opravdu zvládnou více než bratři starší o dva tři roky (nemluvě o tom, že ne každý model se povede, staří nestáří).

Stačí otevřít nabídku jakéhokoliv e-shopu a ono zásadní nebezpečí se vyjeví v celém svém rozsahu. Zahlédnete například nabídku setu tělu a objektivu Nikon D5200 za cca 16 000 kč… Jenže tenhle foťák má už opravdu slávu za sebou (představen byl v roce 2012) a je naprostý nesmysl kupovat ho, když mnohem lepší výsledky zaručí mladší synovec z papírově nižší řady za stejnou cenu (již doporučovaný Nikon D3300/D3400).

A co další značky, Pentax a Sony?

Sony se snaží nahlodávat pozice Canonu a Nikonu v tomto segmentu, zatím to však není moc vidět... Na rozdíl od kompaktů a levnějšíh bezzrcadlovek, kde kraluje...
Sony se snaží nahlodávat pozice Canonu a Nikonu v tomto segmentu, zatím to však není moc vidět… Na rozdíl od kompaktů a levnějších bezzrcadlovek, kde kraluje…

Zatím se točíme pouze kolem dvou značek – Canon a Nikon… Znamená to, že ostatní značky bychom měli ignorovat? Ignorovat rozhodně ne, ale pokud to řeknu zcela upřímně a tak, jak to říkám lidem do očí v častých debatách, u zrcadlovek je prostě lepší držet se Canonu či Nikonu.

Nabízejí, jak už jsem psal, nejlepší poměr cena výkon a velký sortiment objektivů za rozumné ceny… (A hned dodejme, že až se pustíme do otázky “co koupit malého a dobrého”, bude to naopak: rada bude, s mírnou nadsázkou řečeno, znít: cokoliv, jen ne Canon či Nikon.)

Pro úplnost doplňme, že o Sony, stoupající hvězdě foto-světa, uslyšíme nejspíš víc a víc, dramaticky stoupá v nabídkách “malých foťáků” a velké pozornosti se těší i její špičkové stroje v profesionálních třídách (striktně vzato nejsou zrcadlovky, ale “kompakty s výměným objektivem” za cenu v desítkách tisíc, ale moc to raději nekomplikujme…)

Co se týče Pentaxů, přiznávám, že jsem tuhle značku zatím systematicky netestoval, v ČR se totiž skoro nedají vypůjčit, tedy nejsem schopen vyřknout žádný verdikt (brzy se to změní, slibuji, mnoho z čtenářů mi doporučuje zkusit Pentax K-50 a K-70). Ale pochybuji, že by mohly něco změnit na základní rovnici: Chcete jako začátečník zrcadlovku? Nejrozumnější volbou je Nikon či Canon.

Pro náročné: svět full frame zrcadlovek

Kochavec
Plnoformátové zrcadlovky ovládnou scénu tehdy, kdy opravdu fotíte něco labužnického – velký čip je prostě velký čip…

V předchozím textu jsem vám kategoricky rozmlouval kupovat “střední segment”, tedy fotoaparáty za zhruba 30-40 000 Kč. Ale co když chcete jít ještě výš, než ona nadupaná kategorie 15-25 000 Kč? Odpověď zní, ušetřete si zhruba o 100 000 korun víc a pořiďte si nějaký full frame foťák.

Pokud netušíte, co onen pojem “plný formát” znamená, rychlé vysvětlení: fotky tato třída fotoaparátů pořizuje na velikost políčka někdejších negativů (36 x 24 mm), zatímco “začátečnické” zrcadlovky, o nichž jsme tu zatím mudrovali, pracují s menšími čipy APS-C (cca 23 x 15 mm). Logika je vcelku prostá (a stále více méně platící): čím větší plocha snímače, tím lépe… Full frame zrcadlovky jsou tedy volbou nadále drtivé většiny profesionálních fotografů, případně i nadšených amatérů.

Jaké to má háčky?

Profesionální foťáky mají kromě velikosti čipu výhodu i fyzické odolnosti... Byť tedy zrovna saharský písek snáší blbě každý foťák...
Profesionální foťáky mají kromě velikosti čipu výhodu i fyzické odolnosti… Byť tedy zrovna saharský písek snáší blbě každý foťák…

1. háček: Cenový skok je drastický: Hlavním chytákem je cena: pokud se rozhodnete vyrazit směrem full frame, musíte se připravit na minimální investici kolem 100 000 Kč (spíš výrazně více)… Tělo patrně nejpoužívanější full frame zrcadlovky Canon 5D mark iii stojí zhruba 70 000 Kč, a dalších nejméně 50 000 Kč budete potřebovat na pár “obyčejných” objektivů.

2. háček: Rozdíl v kvalitě pro běžné focení není zásadní. Jak už jsem popsal, skvělou začátečnickou výbavu lze pořídit, s pár objektivy, do maximálně 30 000 Kč. To samé ve full frame bude stát o 100 000 víc…

Je ten skok v kvalitě opravdu tak zásadní, aby cenu ospravedlnil?

Ano, i ne.
Ano, protože kdo jednou vyzkouší kvalitu full frame, pozná opravdu nejvyšší dimenze focení. A opravdu spolehlivé stroje, které vydrží vše.

Ne, protože při obyčejném focení prostě onen rozdíl nezahlédnete. Budete-li fotit třeba Canonem 760D s levným “plasťákem” Canon 50/1.8 mm (dohromady cca 23 000 Kč) scénu typu “někdo stojí v dobrém počasí na Staroměstském náměstí”, výsledek bude k nerozeznání podobný tomu, co pořídí stroj full frame…

Rozdíl naskočí ve chvíli, kdy bude potřeba onu fotku nazvětšovat na velikost fotbalového hřiště, fotit dostihy, či prostě po foťáku chtít, aby bezchybně vydržel obrovskou zátěž cvakání i okolních podmínek (prach, voda, otřesy, atp..).

3. háček: Rozměry aneb kdo se s tím má vláčet?Jak už jsem popsal, kvalita full frame fotoparátů je skvělá, kromě ceny však trápí své majitele i svojí neskladností…

Tedy na to pozor, nesporně bude stále přibývat těch, kteří se prostě rozhodnou, že velikost je pro ně zásadnější než naprosté maximum v kvalitě fotek – a přejdou k něčemu menšímu, tedy k foťáku snadno s sebou vláčitelnému. Příznávám, vláčet s sebou onen velký Canon 5D mark iii mě baví méně a méně. A je jen otázkou času, kdy si k němu přikoupím ještě něco malého a dobrého…

Totiž, což je opravdu zásadní, full frame opravdu není podmínkou pro to, abyste přinesli dech beroucí pouliční fotky z nějakého napínavého místa… Jednak budete hodně nápadní, druhak kvalita těch menších strojů s menšími čipy stále stoupá…

(O tom více v další sekci Jak vybrat kompak nebo bezzracadlovku.)

A jaký full frame vlastně koupit?

Retro ull frame Nikon Df + "setový" objektiv Nikkor 50mm f/1.8 prostě umí dělat zajímavé fotky i v nevalném světle...
Retro full frame Nikon Df + „setový“ objektiv Nikkor 50mm f/1.8 prostě umí dělat zajímavé fotky i v nevalném světle…

Tuhle pasáž si dovolím vzít hodně zkrátka – předpokládám totiž, že pokud dumáte o vstupu do této kategorie máte, již dávno vše načteno a navíc není moc co řešit.

I zde je vybírání poměrně jednoduché: klasikou (a zároveň nejrozšířenějším full frame strojem mezi profesionály a pokročilými amatéry) je legendární řada 5D, s posledním modelem Canon 5D mark iv představeným v roce 2016.

Je to spíš evoluční, než revoluční skok a bude zajímavé sledovat, jak dlouho bude „mark čtyřka“ koexistovat s legendárním Canon EOS 5D mark iii. Je určený pro široké spektrum fotografování a z různých statistik vyplývá, že právě on je nejpoužívanějším fotoparátem na světě mezi profesionály a náročnými amatéry (kromě těch, co fotografují sport).

V roce 2015 k němu přibyly specializované modely Canon EOS 5DS a Canon EOS 5DS R, určené pro (především) ateliérové focení či prostě ty situace, kdy se hodí obří rozlišení čipu 50 mpx.

Stejně tak Nikon má mnohá oblíbená želízka v ohni – za všechny jmenujme horkou novinku Nikon D850 nebo recenzemi opěvovaný Nikon D750 (zatím jsem neměl v ruce). Skvělý stroj, který mě opravdu nadchl, je Nikon Df, který se svým retrostylem hlásí k tradici krásných tradičních filmových Nikonů (též mám jeden ve skříni) a přímo vybízí k nasazení starých objektivů – zkrátka skvělou exkurzi proti toku času.
Za zmínku opět stojí i Sony se svými plnoformátovými modely, například Sony A7 ii, které jsou velmi šikovný, mnoha nadšenci milované, leč dle mého zatím nejsou opravdu reálnou konkurencí pro Canony a Nikony.

Jak už jsem zmínil, Sony stoupá a nedá se vyloučit, že do budoucna se opravdu i v tomto segmentu stane hráčem, kterého není možné ignorovat. Jasně, nejsou to pravé zrcadlovky, ale do toho přehledu patří právě sem.

Stejně tak v tomto přehledu profesionální a poloprofesionální třídy není špatné zmínit špičkové modely Fujifilmu, konkrétně Fujifilm X-PRO2 a Fujifilm X-T2. Nejsou to ani zrcadlovky, ani full frame (mají menší APS-C čip), avšak patří sem jako stále častější volba pro ty, kteří chtějí „něco malého a skvělého na profesionální úrovni“ (cena tělo + setový objektiv je cca 55 000 Kč u obou modelů).

Hodnotit, který z těchto fotoaparátů je lepší či pro vás vhodnější, by bylo mírně nesmyslné – všechno to jsou špičkové stroje schopné splnit náročné požadavky svých majitelů, z nich každý má trochu jiné preference a cíle… A rozhodnutí je tedy na vás…

Náš mikroseriál má čtyři díly:

1. Než začnete nakupovat  –  jak nenaletět (ten byste si ještě mohli přečíst)
2. Jak vybrat zrcadlovku (ten právě čtete)

Anebo můžete pokračovat k dílu třetímu:
3. Jak vybrat kompakt, bezzrcadlovku, prostě něco malého a dobrého

A pokud spěcháte, vše jsem uspořádal na jedno jediné místo: 4. Co koupit právě dnes – vše v jedné přehledné tabulce (Nejaktuálnější přehled dle situace na trhu)

 

Reklama

116 komentářů

  1. Dobrý den.
    Ráda bych si pořídila svoji první zrcadlovku a přemýšlím mezi Nikon D3300 (popř.3400) nebo Canon 200D. Jak koukám všude je povětšině nabídka těla v lepším případě jednoho typu objektivu. Dle informací, které zatím vím je docela jedno jaké pořídím tělo zrcadlovky, a důležitější je objektiv který si k tomu pořídím. Zatím jsem jen uživatel, který má malinký digitální foťák, ale ráda fotím jak rodinné portréty, tak krajinky a západy nebo východy slunce. Při objektivech se uvádí ( amatersky řečeno) čísla a písmenka u kterých nevím dle čeho se orientovat. Je nějaká pomůcka jak vybrat ten správný objektiv za rozumnou cenu se kterým dosáhnu pro mne zrovna žádoucího efektu?
    Mockrát děkuji za brzkou odpověď.

    • Jan Libich

      Jedno to není, Canon a Nikon mají odlišné ovládání a ergonomii, je dobré si ozkoušet, co Vám více vyhovuje. U Nikonu je třeba myslet na to, že nepodporuje AF u starých objektivů, takže pokud chcete kupovat stará skla v bazaru je asi Canon lepší volba, pokud ne, zvažoval bych klidně Nikon. V omezeném rozpočtu je lepší koupit nejlevnější zrcadlovku a zbytek dát do blesku a objektivu. Pokud máte více peněz, jděte raději do D5xxx či rovnou D7xxx, která je dnes velmi výhodná cenově.

  2. Martin Fabián

    Dobrý den,

    Chtěl bych poprosit o radu ohledně techniky. Baví mě foceni a jsem amatér. Rád bych si vybavil malý ateliér. Ne abych tím vydělával, ale abych posunul koníček kousek dále. Nechci zde řešit vybavení ateliéru, ale samotný fotoaparát.
    Mám tělo DSLR SONY a450 k tomu setovku Sony DT 18-55mm f/3,5-5,6 SAM. Na výlety jsem pořídil Tamron SP AF 70-300mm f/4,0-5,6 Di USD. K tomu bych chtěl na ateliérové focení typu rodina, portrét (head shoot) třeba Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di USD.
    Ale teď k jádru věci. Časem bych si chtěl pořídit DSLR SONY a99 full frame (proto i objektivy vybírám podle snímače). Otázka na kterou zde hledám odpověď je…bude zatím stačit současná a450 která má jen 14,2 Mpx?? Je mě jasné, že výstup by nebyl na plakát v nadživotní, možná ani životní velikosti. Ale pokud bych někoho fotil jako rodinu, potažmo svatbu, rád bych měl kvalitní výstupy.

    Díky za rady a poznatky.

  3. Prosím pěkně – čím konkrétně (kromě ceny) zaostává Pentax za Nikonem a Canonem? Předpokládám, že pokud své čtenáře od Pentaxů odrazujete, musíte k tomu mít dobrý důvod. Já jsem zatím nenašel nic, proč bych nákupu litoval. Ani kamarádi s Nikony a Canony do mne nešťourají, že bych měl špatné fotky (spíš naopak). S K-70tkou jsem mrznul v -20°C a fotil, pařil jsem se na slunci – a fotil, spadli jsme spolu do rybníka a po vteřince metr pod hladinou stále fotíme. Co víc si může šlapka (turista) přát? Kolik by stál Nikon, či Canon, který by to taky ustál?

    Narážím na věty:
    (…jak to říkám lidem do očí v častých debatách, u zrcadlovek je prostě lepší držet se Canonu či Nikonu)
    (…mnoho z čtenářů mi doporučuje zkusit Pentax K-50 a K-70. Ale pochybuji, že by mohly něco změnit na základní rovnici: Chcete jako začátečník zrcadlovku? Nejrozumnější volbou je Nikon či Canon.)

    • Jan Rybář

      Petře zdravím a díky za komentář… Jasně, to s Vámi určitě souhlasím, Pentax má řadu vděčných uživatelů, kteří na něj nenechají dopustit, já jen říkám, že pro začátečníky je rozumnější držet se jednoduchých Nikonů či Canonů, protože například nabízejí větší výběr rozumně drahých objektivů atp… Bohužel je dost těžké se k Pentaxům na testování dostat, firma tu nemá zastoupení, což je další důvod, proč se tady nimi moc nezabývám… Testoval jsem kdysi Pentax K-2, a byl z něj spíš rozpačitý. Nadšenec či zkušený fotograf z něj vytáhne svělé fotky, ale pro začátečníka opravdu moc není… JR

      • Dobrý večer.
        Nezkoušel jste se na zápůjčku zeptat u PenTec s.r.o., distributora pro ČR a Slovensko? http://www.pentax.cz/web-content/kontakt.html
        Objektivy – se setovým 18-135, k tomu 55-300 na ptáčky a zvířátka a s pevnou padesátkou 1,8 si bohatě vystačím, stejně jako řada přátel s Ni-Ca. Nenapadá mne, co bych ještě potřeboval a nebylo k sehnání. Na prvních dvou si cením skutečně funkční schopnosti odpuzovat prach a vodu z čočky – můžu směle celý den pochodovat bez krytky a bez nutnosti ometat objektiv a být připravený pořídit snímek během dvou vteřin od zahlédnutí objektu. Potvůrky opeřené či chlupaté nechtějí moc čekat…
        Začátečníci – volič režimů, dvě kolečka a jeden funkční čudlík se snad naučí ovládat každý. Pěkně s okem u hledáčku, klidně i v rukavicích. Žádné matlání na displeji (ten má zavřený a tím chráněný, občas si jen překontroluju snímek). Na nastavení parametrů jej nepotřebuju.
        Ale už nebudu zlobit – Váš web, váš názor. Další 99,9% z jeho obsahu si vždycky rád přečtu.
        Petr

        • Jan Rybář

          Zdravím, ano ano, tam jim občas napíšu, zda by mi něco nepůjčili, ale žel bez valného úspěchu… Ale slibuju, budu zkoušet dále… Díky za komentáře! JR

    • Dobrý večer, mohla bych Vás poprosit o radu? S focením teprve začínám a chtěla bych si koupit svoji první zrcadlovku. Našla jsem tento inzerát: https://foto.bazos.cz/inzerat/126612705/canon-eos-200d-3-objektivy-prislusenstvi.php
      Co myslíte? Cena, stav, značka, výbava a hlavně ty objektivy. Je to dostačující výbava ?
      Děkuji
      Karolína

  4. Dobrý den,
    mohu se zeptat co si myslíte o nikonu D7500? děkuji 🙂

  5. Dobrý den, vím že už se to tady vícekrát zmínilo „D5300“, ale nikde jsem nenašla přesnější zdůvodnění kromě toho, že je už starý, ale když se podívám na modelové roky, tak ostatní jsou stejné roky přitom je doporučujete, dělá špatné fotky nebo čím to je prosím? jsem úplný začátečník a chci si koupit zrcadlovku, vůbec se v tom nevyznám, ale u modelu Nikon 5300 se mi líbí WIFI a GPS, tu nikde jinde v té cenové kategorii nevidím a je hezké i po letech vidět kde jsem to přesně fotila a ani nemusím sebou nosit kabely.
    NIKON D5300 model 2013, NIKON D3300 model 2014, CANON 100D model 2013 , CANON 700D model 2013

    Předem Vám moc děkuji za vysvětlení.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, mně tenhle model nikdy moc nepřirostl k srdci, byť ano, to GPS a wifi se hodí… Ty další model už jsou obrazově přece jen dále, proto už tenhle starší kousek spíš nedoporučuji… JR

  6. A ještě mne napadá, jak jste mluvil o velké cloně, že při fotografování krajiny používám stativ, kvůli velkému zaclonění a maximální korekci clony dolů, doostření ve fotoaparátu mám na 9 a někdy v Camera Raw ještě dám více Clarity a větší kontrast, pokud se mi zdá, že nehrozí přeostření (např. teď v létě k večeru). Takže asi pak ty nečistoty jsou víc vidět. Nemám tedy za těchto podmínek na fotoaparát přehnané nároky?

  7. Ano, děkuji Vám za odpověď, fotoaparát jsem již poslal z Radotína do servisního centra k celkové kontrole.
    Zdravím, Ivo.

  8. Ivo Říman

    Dobrý den,

    prosím Vás o radu. Koncem května jsem koupil Nikon D7200 + 18-105 mm AF-S DX VR. Při zpracovávání fotografií ve Photoshopu jsem se setkával s častými nečistotami na snímači. Byly to většinou při 500% až 5mm skvrny ostrého ohraničení, nebo skvrny kolem 1cm s rozpitými okraji, 1-2cm rozmazané jakoby třísky, několikacentimetrové šmouhy a jednou jakási jako pavučina.
    Fotoaparát jsem dal dne 15.6.do fotoŠkoda vyčistit a pak provedl 2 kontrolní fotografie světlé zdi. I při velkém kontrastu byl snímek čistý. Za týden byl ale zase snímač v podobném stavu, aniž bych sundával objektiv.
    Dne 4.8. jsem zavezl fotoaparát do autorizovaného servisu K Radotínu 15. Tam jsem se informoval ohledně případné reklamace. Byl jsem přemluven, abych nechal snímač u nich opět vyčistit. Povyčištění jsem mluvil s technikem, který na tom pracoval. Řekl mi, že udělal 30 snímků a něco mu do toho vlezlo(cituji), ale už by to , když to opět vyčistil, mělo být dobré.
    K vyzkoušení jsem se dostal až 8.8., kdy jsem udělal fotku světlé oblohy. Opět tam bylo několik skvrn. Mezi tím jsem udělal několik fotografií při soumraku a tam se vše zdálo být celkem v pořádku. Dne 14.8. jsem udělal kontrolní fotografie prázdné modré oblohy, které jsem upravil do většího kontrastu. Na každé z nich bylo tak cca20 skvrn.
    Před koupí Nikonu D7200 jsem měl od syna půjčený Nikon D90, který to nedělal. Prosím, poraďte mi, jaký přístup k tomuto problému byste mi doporučoval.

    Děkuji Vám a zdravím,
    Ivo Říman.

    • Jan Rybář

      Ivo, dobrý den, to zní dosti horrorově, ale takto na dálku neumí poradit, protože bych to musel vidět – a i tak bych asi nic moc nepoznal. Skvrny v obloze obvykle vznikají „banálně“, tedy při vyšších clonách jsou viditelné všechny i ty malé nečistoty, které se dají vyfoukat, případně jednou za čas vyčistit… Ale to, o čem píšete, zní vázně podivně, nenapadá mě, co jiného by to mohlo být… V tom Radotíně jsou asi opravdu nejpovolanější k tomu něco říci… Tak se omlouvám, že víc poradit neumím… JR

  9. Dobrý den, už dlouho sleduji vaše stránky a na základě vašich článků, které jsou srozumitelné i pro naprosté amatéry, jsem se rozhodl že začnu fotit. A s tím souvisí i moje otázka. Chtěl bych si koupit novou zrcadlovku, ale nemůžu se úplně rozhodnout. Zrcadlovku bych rád používal na focení přírody, zvířat a pravděpodobně i na focení rodinných akcí. Výběr jsem zúžil na tři možnosti:

    Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-P + Tamron 70-300mm Macro – tady se mi líbí hlavně cena. Jsem student a proto si nemůžu dovolit foťák za několik desítek tisíc. Zase na druhou stranu si nejsem úplně jistý, jestli by tento set byl srovnatelný s foťáky vyšší řady.

    Canon EOS 100D tělo + EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III – hodně se mi líbila Vaše recenze na tuto zrcadlovku, ale tato zrcadlovka už je docela stará a mám strach jestli by tak za 5 let byla konkurence schopná s novými zrcadlovkami.

    Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-P VR + 55-200 VR II – zamlouvá se mi asi nejvíc, ale ta cena už je trochu na hraně a nevím jestli se mi vyplatí investovat trochu víc peněz. Navíc bych časem chtěl dokoupit například stativ nebo padesátku objektiv a také nevím jestli mě to focení náhodou nepřestane bavit. Nechci zbytečně vyhodit peníze.

    Předem děkuji za odpověď

    • Jan Rybář

      Pavle, zdravím, ano ano, není to vždy úplně snadné, já bych výběr zúžil na ty poslední dva (ten Tamron v setu s první variantou není nic moc), co se výkonu týče, mezi 100D a D3300 není žádný zásadní rozdíl, tedy bych se určitě nebál toho 100D setu, byť ano, máte pravdu, už to není stroj nejnovější, ale pořád to je rozumný poměr/cena výkon, vytáhnete z něj to samé jako z onoho Nikonu… JR

  10. Dobrý den!
    Předně vám musím poděkovat za vaše stránky. Pro mě, lajka, je to fantastické čtení. Můj dotaz… Často v recenzích zmiňujete, že ten či onen set nebo přesněji setovy objektiv není nic moc a že pevná skla jsou o poznání lepší. Jinde zase radite výhodnou koupi setu… Já se po dlouhém rozhodování přiklonil ke koupi Canonu 100D (pouze tělo) a pevné padesátce, vámi tolik vychvalene. Chci fotit hlavně během cestování a jachtingu (lidé, lodě, ostrovy). Můžete mi tuto kombinaci schválit? Případně jaký dokoupit druhý objektiv?
    Zároveň mi není jasné, proč je ve všech recenzích uváděno jako mínus malé tělo Canonu 100D (špatný úchop), když nastupující bezzrcadlove kompakty jsou ještě menší a zde je to brano jako plus..
    Předem děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů!

    • Jan Rybář

      Dobrý den a díky za pochvalu! Pevná padesátka je skvělá volba, ale obecně sama o sobě nestačí, je to objektiv, která Vám dá možnost hrát si hodně s hloubkou ostrosti a využívat velmi dobré kresby. Ale na „běžný život“ nestačí, tedy nechci Vám kazit plány, ale především za účelem, který zmiňujete, neutečete nutnosti mít alespoň 18-55, případně (kvůli „přibližování“) i něco delšího typu 55-250 mm. Držím palce, JR

  11. Dobrý den,
    Premyslim o koupi D5500. Mam v planu fotit do rodinneho alba, obcasne i nejake portrety, ale rada bych fotak pouzila i na sportovnich udalostech. Tak me zajima jestli tento typ bude na to dostacujici?

    Dekuji za odpoved

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ano, to je rozumná volba – tanto foťák je jednou z nejrozumnějších variant čehokoliv do cca 50 000 Kč… JR

  12. Dobry den, v datarte som narazil na Canon 100D set, a je o vyse 100 eur lacnejsi ako na alze, ale niesom si isty ci tam davaju rovnake objektivy pretoze na stranke maju dost slaby popis, podla fotiek sa mi zdaju rovnake ale neviem. https://www.datart.sk/Digitalny-fotoaparat-CANON-EOS-100D-18-55-DC-75-300-DC-pouze-DATART.html.

    • Jan Rybář

      Nene, toto spíš nebrat, to jsou starší objektivy, důležité je, aby v setu byl ten 18-55 poslední generace, který má ve jméně STM… Ten je opravdu výrazně lepší… JR

  13. Dobrý den,
    proč není mezi fullframe zrcadlovkami zmíněn Canon 6D? Jedná se o fullframe zrcadlovku podstatně levnější než Canon 5D, kterou používá i spousta profesionálních fotografů. Já osobně začínal s Canonem 40D, a když jsem chtěl naplno využít širokých ohnisek L-kových objektivů od Canonu, přešel jsem právě na Canon 6D, který byl pro mě cenově dostupnější než 5D mark iii/iv. Samozřejmě s 5D se srovnávat nemůže, ale na fotografování krajin nebo architektury je naprosto vynikající (a cena kolem 45 000).

    • Jan Rybář

      Dobrý den, díky moc za komentář! Máte pravdu, že „šest-déčko“ je určitě též varianta, byť já osobně se k tomu stavím tak, že když už Full Frame, je dobré opravdu rozbít prasátko pořádně a zvolit 5Dčko… A když ne, tak se držet APS-C strojů… Ale jak říkám, názory na to mohou být různé a zrovna u architektury, kterou zmiňujete, to jistě smysl dává… JR

  14. Dobrý den,
    chtěl bych poprosit o radu. Plánuji koupi zrcadlovky a byl jsem už skoro rozhodnut pro D3300 ale pak jsem ještě trochu přemejšlel a zjistil jsem že by se mě líbilo integrované wi-fi. No a tak jsem začal pokoukávat po D5300 nicméně když se tu pár lidí níže ptalo tak rada jestli 5300 nebo 3300 byl vždy 3300.. No další věc je že za cenu 5300 mužu jít už do D3400. No a teď babo raď.. 🙂 Mohl by někdo poradit?

    • Jan Rybář

      No jo, to je zapeklitá otázka – opravdu 5300 už ne… D3400 mi je ještě o chlup sympatičtější než D3300 (asi mírně iracionálně, protože technicky to je více méně to samé), na stranu druhou ten slabší blesk je tedy podivnost… Možná bych se tedy „nudně“ držel té D3300… JR

  15. Dobrý den,
    chtěl bych si pořídit zrcadlovku a byl jsem celkem pevně rozhodnutý že si pořídím D3300 ale pak jsem koukal na D5300 a zalíbilo se mě že má wi-fi a není k tomu potřeba adaptér jako u D3300. Nicméně už jsme na tom finančně tak že bych si mohl koupit D3400. Může někdo trochu poradit napsat nějaké moudro? 😀

    • Jan Rybář

      No jo, ono to je vždy něco za něco, ale z těchto tří bych asi opravdu bral tu D3300, D5300 už bych se vyhnul i za cenu absence wifi… Držím palce, JR

  16. Dobrý den, ráda bych věděla Váš názor na foťák Canon EOS m10. Chtěla bych fotit hlavně přírodu a rodinné akce a jako amatér nemám vůbec tušení jestli je dobré do tohoto foťáku investovat. Myslíte, že by tento foťák mohl být dobrý na pořizování fotek třeba z cestování nebo právě na tu přírodu? Pokud ne, jaký by jste mi doporučil?
    Předem děkuji.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tenhle foťák jsem nějak nikdy nestihl otestovat, ale je tedy pravda, že za současnou cenu pod deset tisíc to je vlastně v zásadě asi docela rozumná varianta… Tedy s čistým svědomím říci neumím, ale za úvahu asi stojí… JR

  17. No docela mě článek zamrzel, zase osekaný článek ohledně Pentaxů. Pentaxi jsou dle mého osobního názoru velmi dobré stroje s nízkým šumem a odolnými těly. Nižší třídy disponují vychytávkami, které mají u Canonu a Nikonu jen vyšší třídy, jako je vodě a prachu odolnost, dva rollery, atd. Abych byl objektivní, musím uznat, že výběr příslušenství pro Pentaxi je dosti omezen o proti Canonu a Nikonu. Se servisem to také není růžové, na internetu naleznete pouze jeden v Praze a navíc ten technik je dle mého názoru ******. Naštěstí jsem našel druhý, který je sice v Táboře, ale doufám, že kvalita práce bude lepší (VSP Data, člověk se tam musí proklikat a dostat se až k manažerovi pro Pentax, který mi opravy potvrdil, přímý odkaz na stránkách bohužel není).

    Jinak osobní zkušenost: Mám základní Pentax K- 50 s objektivem Pentax 18 – 135 mm, díky utěsnění jsem neměl problém při focení na poušti, kde je opravdu jemný písek a dostane se všude, třeba s Nikonem D5300 bych si to nelajznul. V Saudské arábii, když jsem vyšel ven z klimatizovaného obydlí do 35 °C se 100% vlhkostí okamžitě začala vodní pára kondenzovat na chladnějším fotoaparátu a pokud bych neměl utěsněné tělo velmi rychle by se vlhkost dostala do těla i objektivu.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, máte pravdu, že Pentaxům se tu moc nevěnuji, což je častá výtka, ale má to zcela prozaický důvod: oni nemají v Čechách oficiální zastoupení, jen distributora, a je v podstatě nemožné si od nich cokoliv půjčit. Např. s K-70 to zkouším marně už mnoho měsíců… Snad se to nějak zlepší v budoucnu…Zdravím, JR

      • Tak určitě, když se chce, tak jde všechno, půjčení Pentaxu lze za poplatek učinit v mnoha půjčovnách (např. Fotoška, megapixel, …), pokud Vás odrazuje vydání peněz, tak se určitě dá domluvit s manažerem či majitelem, zapůjčení fotoaparátu za reklamu na jejich prodejnu.

  18. Dobrý den, pane Rybáři, omlouvám se, pokud se Vám můj dotaz zobrazí dvakrát, ten původní se mi tu neobjevil, tak píšu raději ještě jednou 🙂
    Nejdřív Vám chci moc poděkovat za skvělé stránky, Vaše rady čtu opravdu ráda.
    A teď k mému dotazu: Chtěla bych Vás poprosit o názor ohledně Nikonu D3300 a D5500 – pokud jde o kvalitu fotek, myslíte, že jsou tyto přístroje totožné, nebo je mezi nimi nějaký větší rozdíl? Nejde mi ani tak o lepší vybavení, kterým D5500 disponuje, jde mi vyloženě o kvalitu snímků. Nejsem už vyloženě začátečník, ale nepotřebuji žádný extra nadupaný foťák. Mám výborný objektiv Nikon 16-80, tak potřebuju tělo, které jeho přednosti dokáže plně využít. Moc Vám děkuji za odpověď.

  19. Zdravím,rád bych se zeptal jak je to u zrcadlovek s videosekvencemi?Měl jsem půjčenou digi video kameru a ani video záznam ani fotky žádná hitparáda.Proto tento dotaz.Pepa

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tohle úplně neumím poradit, video na foťácích moc nezkoumám, ale samozřejmě hodně záleží na foťáku i tom, proč a nač ten videoznam potřebujete… Některými zrcadlovkami (Canon 5D mark iii) se třeba točily reklamy, dokumenty atp… JR

  20. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat který z těchto objektivů je kvalitnější?
    -http://www.k24.cz/product/69591/Elektronika/Prislusenstvi/Objektiv_Canon_EF_75_300mm_f_4_5_6_III.html?gclid=CLSTrPHhs84CFRG6GwodDKUFXQ
    -https://www.mall.cz/objektivy-zoom/tamron-70-300-mm-af-f-4-5-6-di-ld-macro-1-2-canon
    Dá se použít i ten Tamron? máte zkušenosti s touhle značkou?
    děkuji za odpověď

    • Jan Rybář

      Dobrý den, tohle úplně rozhodnout neumím, ten Tamron osobně neznám… Vždy radím o něco více se držet originálních objektivů, ale v posledních letech se to dost mění – jen je pak opravdu třeba hodnotit každý kus zvlášť… JR

  21. Jakub Kotýk

    Dobrý den, Jane. Děkuji za skvělý článek, je v něm řečeno prakticky vše, co jsem potřeboval vědět při výběru nové zrcadlovky. Přece jen bych se zeptal na jednu věc… Mám dosavadní zkušenosti pouze s klasickým digitálním fotoaparátem (Pentax Optio WG-1), který slušně fotí makro. A rád bych si pořídil zrcadlovku, abych tzv. postoupil na vyšší level. Zajímám mne spíše jen makro, rád fotím přírodu z blízka. Není pro mě, jakožto pro úplného začátečníka v oboru zrcadlovek, „zbytečné“ dávat 15 000 za zrcadlovku? I když třeba taková Canon ESO 100D se dvěma objektivy za 15 000 je skvělá volba, není to pro mě do začátku až „moc“? Děkuji za odpověď.

    • Jan Rybář

      Dobrý den Jakube, ano, tohle je dost častá a logický otázka: zda vlastně nestačí něco trochu obyčejnějšího. Já spíš vždy inklinuji k tomu říka, že ne, že je lepší pořídit si něco s rozumnou kvalitou hned za začátku. Ne nutně to musí být zrcadlovka (což je na jinou debatu, protože dnes vlastně žádné úplně skvělé a s klidným svědomím doporučníhodné bezzradlovky moc nejsou), ale pokud si ji koupíte, opravdu se posunete výrazně dál… Já teď testuji jeden obyčejný kompakt za pár tisíc a jsem vlastně překvapený, že opravdu není nic moc… Ještě ale dodávám zásadní věc: já neumím makro, tedy v tomto úhlu poradit nedokážu… JR

      • Jakub Kotýk

        Děkuji za odpověď Jane, moc mi pomohla. Hodně štěstí v dalším testování. Třeba byste se mohl v budoucnu soustředit i na makro :).

  22. Dobrý den,
    vybírám svou první zrcadlovku a nemůžu se rozhodnout mezi těmito 2 variantami:
    -https://www.czc.cz/canon-eos-1200d-18-55-dc-75-300-dc/150520/produkt
    -https://www.czc.cz/nikon-d3300-18-55-vr-af-p-cerna/185051/produkt
    Fotím většinou jen makro, vím že jsou specializované objektivy ale stojí kolem 10tis. v budoucnu možná pořídím. Který by jste mi doporučil na focení spíše makra a proč?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to si úplně netroufám rozhodnout, protože jsem neměl v ruce tu 1200vku… Obecně je vždy šikovné mít hned objektivy dva, onen Nikon zase je technicky přece jen (asi) o kus dál… Žel neumím zoodpovědně poradit ani s tím makrem, jasně, s těmi setovými objektivy toho moc nevyfotíte, je třeba pořídit něco specializované, ale v tom já jsem dosti marný, prože makro jsem nikdy moc nezkoumal… JR

  23. Adam Németh

    Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Chtěl bych si pořídit zrcadlovku na focení hor,krajiny,jezer. S výběrem fotoaparátů nemám žádné zkušenosti takže by šlo o první fotoaparát. V cenové kategorii 10-12 tisíc. Dekuji za Pomoc

    • Jan Rybář

      Dobrý den, v této cenové připadají v úvahu Canon 100D nebo Nikon D3300, ideální by ale bylo je pořídit hned s dvěma objektivy, to se ale do zmíněný ceny nevleze…Nejblíže bude set Canonu 100D, tak zvažte… Zdravím, JR

      • Adam Németh

        Děkuji za pomoc, prohlížel jsem si vaše doporučení fotoaparátů a našel jsem v podobné cenové relaci 3 fotoaparáty jsou to Nikon D3300 + 18-55 mm AF-P , Nikon D3300 + Objektiv 18-55 AF-P VR , Canon EOS 100D body + EF-S 18-55mm IS STM .. Chtěl bych se zeptat který z těchto typů by byl pro mě nejvhodnější na fotky krajiny i na větší vzdálenosti jestli bude jeden z těchto objektivů vhodný a pro mě jako úplného začátečníka Děkuji moc S pozdravem Németh

  24. Dobrý den ráda bych si koupila zrcadlovku do cca 13 000,- převážně na rodinné focení, hlavní kup, je kvůly ještě nenarozenému miminku, co by jste doporučil, jsem pro canon nebo nikon?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, ono je to více méně jedno, v úvahu v této ceně přichází vlastně jen Nikon D3300 nebo Canon 100D, jen ten Canon má o trochu lepší/levnější sety… Držím palce, JR

      • Děkuju za odpověd, a ještě by mě zajímalo, dočetla jsem se že než kupovat „levnou“ zrcadlovku, je lepší kompakt nebo ultrazoom, jaký je váš názor?

        • Jan Rybář

          Ultrazoomům je lepší se obecně vyhnout, kvalita obrázků bývá dosti bídná (byť ne nutně vždy), a ano, je pár kompaktů, z nichž se dají vymáčkout při troše snahy fotky srovnatelné ve většině situací se zrcadlovkami (např. Sony RX100 iii, nebo Canon G7 X mark ii), ale obecně platí, že zrcadlovka, ač to zní nudně, pořád nabízí zdaleka nejlepší poměr cena výkon.

  25. Líbí se mi, jak všem neunavně radíte a líbí se mi Vaše názory. Také vybírám foťáček, pak se hned přihlásím k Vám na kurz.

  26. Sofia Blašková

    Dobrý den,protože mám k vám velkou důvěru a myslím si že máte přehled,píši vám :-).CHtěla bych si pořídit zrcadlovku,která by měla stát cca 13 000.Na focení hlavně psů(na závodech výstavách a v pohybu)a na natáčení kvalitních videí…Moc mne zaujal Nikon D3300 a nikon D3200 jaký je mezi nimi rozdíl?a také se mne líbí Canon EOS 1100D a Canon 1200D,kterýbyste mi doporučil?nebo jinou zrcadlovku v této ceně?a jaký objektiv bych si měla koupit nejlépe hned k zrcadlovce?a jaká taška/brašna by byla nejlepší aby se tam vešla zrcadlovka s objektivy?nevím kolik jich je potřeba ani čím jsou specifické zatím zjištuji prosím moc o radu 🙂 a je lepší popř.v čem je jiný Canon od Nikonu? Mockrát děkuju

    • Jan Rybář

      Dobrý den, začal bych z jiného konce: pokud chcete fotit psy, musíte mít hned z kraje i nějaký „zoomovací“ objektiv, ideální by tedy bylo pořídit hned tělo + 2 objektivy, případně nějaký objektiv univerzální (typu 18-105 mm)… Ty zmíněné Canony ani Nikon D3200 už bych nebral, nikdy mi nějak nepřirostly k srdci, ale onen Nikon D3300 je dobrá volba, případně zvažte srovnatelný (a obvykle s lepšími sety objektivů koupitelný) Canon 100D… Zdravím, JR

  27. Dobry den. Jiz delsi dobu me zajima foceni. Fotila jsem krajinky, portrety, rodinne foto atd. Vse jsem zvladala s uz lepsim „kompaktem“ lumix fz8. Dnes uvazuji o koupi zrcadlovky ale rozhoduji se mezi canon eos100d a nikon d3300 s 18-55 VR. Muzu poprosit o radu ktery?

  28. Alois Vank

    Dobrý den,
    přečetl jsem si Vaše články o výběru fotoaparátů a jsem teď zaskočen. Mám již šestý rok Sony A33. K tomu mám kromě setového Sony 18-55 SAM, Tamron 17-55, F 2,8 AF; Tamron SP 70-300, F4-5,6; a Sony DT 1,8/35 SAM. Uvažoval jsem o novějším těle Sony A68. Myslíte, že je to dobrá volba? Co se všemi objektivy, měl-li bych si, jak říkáte vybrat Nikon nebo Canon? Můžete mi sdělit Váš názor?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, nene, ničeho se neděste – pouze říkám, že pokud si chcete koupit první stroj, je rozumné pořídit si zrcadlovku od Nikonu nebo Canonu, ostatně i proto, že krom nich je už dělá jen Pentax… Jen, přiznávám, nemám s Vaším strojem zkušenost a z hlavy nevím to podstatné, zda ty objektivy pasují na nové generace Sony foťáků (názvoslovně už bezzrcvadlovky)… Tedy tohle poradit neumím… JR

      • Alois Vank

        Ty objektivy jsou s bajonetem typu A a pasují na foťáky Sony A58, A68, A77, A99…
        Na bezzrcadlovky Sony nepasují, jsou tam objektivy sbajonetem typu E.

        • Jan Rybář

          Dobrý den, zrovna mezi těmito stroji je opravdu poměrně malý rozdíl, tedy bych si klidně hodil korunou (mně je o něco více sympatický Canon)… JR

  29. Dobrý den, děkuji za příjemný článek.
    Focení mám dlouho jako koníček a rád bych se mu začal věnovat profesionálně.
    Pro začátek jsem si vybral D5500, ale pořád váhám nad objektivem,
    protože ty setové AF-P 18-55 VR a 55-200 VR II mi nějak skvělé nepřijdou.

    Doporučte mi prosím nějaké konkrétní objektivy. Zaměřuji se především na focení osob – portréty a skupiny.

    Děkuji! Martin

    PS: Video na DSLR mě vůbec nezajímá 🙂

    • Jan Rybář

      Martine, to je určitě rozumná volba, je to skvělý stroj… Co se objektivů týče, koupil bych přesně ty setové a přikoupil pevnou padesátku, je de facto zbytečné (a díle i nemožné, například v oblasti pevných skel) kupovat něco dražšího a „lepšího“, protože to stejně o moc lepší výsledky nepřinese.
      Pravda tedy je, že pokud byste se chtěl focení věnovat opravdu profesionálně, přece jen asi neutečete nějakému full frame stroji (případně nějaké frajerské alternativě typu Fujifilm). Nejde o to, že by tato řada nedokázala hodně – jasně, dokáže, v 80 procentech běžného focení budou výsledky podobné/stejné. Pak je ale oněch 20 procent (sport, portréty…), když už prostě rozdíl bude… Držím palce, JR

  30. Dobrý den, ráda bych se zeptala, používám zrcadlovku Nikon D3100 a chtěla bych přejít na lepší, je velký rozdíl v obrazové kvalitě mezi D3300 a nebo si mám raději pořídit D5200, D5300, D5500, která varianta, by podle vás byla z tohoto výběru ta nej. Předem děkuji za odpověď. Iva V.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, 3100 je opravdu legenda a skvělý foťák, ale, marná sláva, pár let už mu je… Tedy ano, ta 3300 by znamenala poměrně zásadní zlepší v „hezkosti“ obrázků… D5200 a 300 už bych vyřadil, a pokud by Vám finance dovolily, tak jasně, Nikon D5500 je opravdu v danou chvíli nejrozumnější volba ze všech zrcadlovek do cca 50 000… Držím palce, JR

  31. Koupil jsem si Nikon D 3300 k tomu objektiv 50 mm f/1.8 G uvažuji zatím s finančních důvodů o druhé objektivu jaký by jste mě doporučil, třetí objektiv až pozděj.Doposud jsem fotil s fujifilm S 3400 ocěkavám kvalitnějši fotky nebo budu zklamanej,

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je vcelku jednoduché: koupil bych si ten úplně obyčejný setový 18-55, protože bez něj se běžný život nedá moc fotit, ona padesátka, co máte, je výborná věc, ale je jen doplňkem pro určitý typ fotek (pro portréty…). JR

  32. Zdravím Vás, mám možnost koupit bazarový Canon EOS 700D s dvěma setovými objektivy EF-18-55 mmf/3,5-5,6 IS STM a EF s 55-250 mm f/4-5,6 IS STM za 16.ooo Kč, 3/4 roku starý, ve výborném stavu. Anebo nový, vámi často doporučovaný set Canon 100D plus 2 objektivy za cca 15 tis. Kč. Do čeho byste šel? Děkuji.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, pokud je ta sedmistovka v opravdu dobrém a neproblémovém stavu, tak bych koupil spíš ji, přece jen to je už pořádnější foťák a ta cena je rozumná… Držím palce, JR

  33. Zdravím, mohu se zeptat jakou zrcadlovku byste volili v případě natáčení.Chci koupit zrcadlovku,kteru budu používat spíše a točení než focení neznáte nějaký model,který v tomhle ohledu lepší?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, moc rád bych poradil, ale trefil jste se zrovna do oboru, v němž se vůbec nevyznám – já video na foťácích prakticky vůbec neřeším, tedy neumím posoudit…
      Držím palce, JR

  34. Pavel Vrabec

    Dobrý deň, tak Vašimi článkami ste ma dostali, v dobrom zmysle… :)… doteraz som mal len analógovú zrkadlovku Chinon a nejaké malé digi kompakty a chcel by som prejsť na digitálnu zrkadlovku. Uvažoval som o Canon EOS 80D, Nikon D7200, Nikon D5500, Pentax K-3 II, Fujifilm X-T1, Fujifilm X-E2s… moje požiadavky boli utesnené telo (Canon EOS 80D, Nikon D7200, Pentax K-3 II – dokonca do mínus 10 stupňov celzia, Fujifilm X-T1), dotykový displej (Canon EOS 80D, Nikon D5500), blesk (Canon EOS 80D, Nikon D7200, Nikon D5500, Fujifilm X-E2s), lepšie video nahrávanie, aby nebolo počuť zaostrovanie AF (tu asi len Canon EOS 80D, aj keď ani o tom nemám plnú istotu, ešte neboli recenzie a dlhodobé testy… čo som pozeral recenzie, tak Pentax K-3 II seká obraz pri zmene clony, Nikon D7200 nemá možnosť expozičného nastavenia pri živom náhľade a clonu nie je možné nastaviť ani v tomto manuálnom režime, pokiaľ nevyjdete z live náhľadu…).
    Chcel by som fotografovať aj Vami spomínanú divú zver v rôznych poveternostných podmienkach, preto to utesnené telo. No a samozrejme sa okrem občasných rodinných fotené, na ktoré mám tie kompakty, chystám na také fotografovanie „na zamyslenie“ z prírody, mesta…
    Fotoaparát by som chcel spoľahlivý a na dlhšiu dobu, predsa len to nie je lacná záležitosť, čo som počul, tak lacnejšie modely majú nastavenú závierku na menší počet cvaknutí a jej výmena nie je lacná záležitosť.
    No a po prečítaní Vašich článkov neviem, čo si vybrať, keďže Vami uvádzaný Canon EOS 760D má tiež utesnené telo :)… len neviem, či robí dobre aj videonahrávky :)… cenovo je s dvomi objektívmi Canon EF-S 18-55mm IS STM + Canon EF-S 55-250mm IS STM za 1.255 €… tak teraz som úplne mimo :)… Canon EOS 80D je s Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM za 1.289 €… na divoké zvery by som mal aj tak kúpiť nejaký teleobjektív. A aj macro na menšie tvory :)… čo mi poradíte?
    Ďakujem pekne.
    Vrabec

    • Jan Rybář

      Dobrý den, no ano, ono to opravdu není jednoduché to nějak poskládat. Pokud tušíte, že budete chtít zoomovat, de facto automaticky Vám vypadne vše, co není zrcadlovka (pokud se chcete držet alespoň trochu rozumného poměru cena / výkon)… Asi bych tedy volil mezi Canon 760D (nemyslím, že D80 je nějak zásadně lepší) a Nikonem D5500… A vzhledem k tomu, že z důvodů mi zcela nepochopitelných stále k Canonu 760D nejsou rozumné sety, vše ukazuje na Nikon D5500 plus ony dva objektivy (případně ještě s pevnou padesátkou…) Držím palce, JR

      • Pavel Vrabec

        Dobrý večer,

        ďakujem pekne za odpoveď. Nakoniec som sa „zamiloval“ do úplne iného stroja, možno niektoré veci nebudú tak odfotené ako so zrkadlovkou, no dnes som kúpil Olympus OM-D E-M5 Mark II, o ktorom som predtým ani neuvažoval. Možno neskôr kúpim zrkadlovku, keď zistím, že niektoré moje požiadavky neboli splnené, teraz som veľmi spokojný s neuveriteľnou stabilizáciou, možnosťou fotiť za zhoršených svetelných podmienok bez blesku z ruky a kvalitou fotiek vyrovnajúcou sa väčším senzorom. A zoomovať pri videách v podstate netreba, bez zoomu vyzerá nahrávka asi realistickejšie a profesionálnejšie…

        Po tom, ako som len nedávno našiel Vaše články sa budem v nich pravidelne „hrabať“ a získavať z nich nové informácie a poznatky zo sveta fotografie. Ďakujem, že pre nás píšete :).

        Veľa zdaru a úspechov.

        Vrabec

  35. Děkuji za podnětné články, které zde publikujete.

    Rozhoduji se nyní mezi Canonem EOS 100D s 18-135 IS STM a Nikonem D5300 s objektivem 18-105. Aktuálně lze tyto sety pořídit za cca 19 tisíc. Doposud jsem fotil na Canony – EOS 10D, 400D a 450D, takže mě to táhne spíše k této značce, i když aktuálně mám jen setový objektiv 18-55. Sigma 18-125 HSM se odporoučela a oprava není rentabilní.

    Canon by měl lépe zvládat video a rád bych časem pořídil široký STM objektiv 10-18, který Nikon v této cenové relaci nenabízí. U Nikonu mě láká zejména, alespoň co jsem vyčetl z recenzí, nižší šum, protože poměrně často fotografuji za podmínek vyžadujících vyšší ISO (pohyb, tma) a údajně lepší dynamický rozsah.

    Ještě je varianta pořídit jeden z nových Canonů 750/760 (760ka je lákavá, dodnes vzpomínám na pohodlné ovládání EOS 10D) 🙂 v nějakém výhodném setu s 18-55 a časem pořídit další skla, ale zrovna podle mě celkem obstojné sklo 18-135 STM (měl jsem jej půjčené) vyjde při zakoupení samostatně na dvojnásobek. Teď „babo raď“ :-).

    • Jan Rybář

      Dobrý den, no ano, babo raď, tohle přesně jsou rovnice poněkud nesnadné, protože výsledek hodně záleží na různých proměnných… Vypustil bych z úvah ten Nikon 5300, když, tak už Nikon 5500, to je opravdu top foťák… Canon 100D má velké kouzlo v poměru cena/výkon setu s dvěma objektivy (cca 15 000), ale pokud Vás svrbí ruka a tušíte, že budete mít finance/motivaci na další nákupy, pak jasně, Canon 760/750 je velmi rozumná volba, přece jen jen to kus dál než ta stovka a už „pořádný“ foťák… Jen se, z nepochopitelných důvodů, ta 760tka nedá koupit v rozumném setu… Inu, držím palce, JR

  36. Dobrý den,
    sháním nějakou zrcadlovku na sport jako jsou lyže, windsurfing, skate atd., nikdy jsem zrcadlovku neměl a vše si fotil přes mobil nebo přes kompaktní fotoaparát. Jde mi o to, že nevím jaký foťák si mám vybrat a nechci do toho dávat nějak mnoho peněz. Foťák sháním na různých inzercích atd. a chtěl bych se vejít do částky 7000kč tudíž bazarový. Dost lidí okolo mně mi radí foťáky typu Nikon 3200 a Canon 100d(který se do této částky většinou vejdou), ale chtěl bych se ujistit jestli je to dobrá volba a případně jestli by nebyly nějaký další návrhy. Děkuji za jakou koliv odpověď.
    Tom
    PS:Moc hezky udělaný článek a dost mi i pomohl, ale přeci jen se ujišťuji.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já bych určitě volil ten Canon 100D, případně Nikon 3300 (ne 3200)…Ale pamatujte na to, že potřebujete i „druhý“ zoomovací objektiv (á la 55-250 mm), bez nich toho ve sportu moc nevyfotíte… Jen tedy nevím, zda se pak – i bazarově – vlezete do oněch 7 000 kč… Držím palce, JR

  37. Martin V.

    Dobrý den,chtěl bych si koupit zrcadlovku ale nevím jakou…
    Nikon D5300 + 18-55 AF-P VR Black
    Nikon D5200 + AF-S 18-55 DX VR II Black
    Nikon D5200 + 18-5
    Nikon D3300 + 18-55 VR II Grey
    5 AF-S DX II cena od 12 000 – 18 000 kč
    Děkuji M.V.

    • Jan Rybář

      Dobrý den, já bych volil ten D3300… JR

      • Martin V.

        Dám na vaši radu Nikon D3300
        moc Děkuji.

        • Martin V.

          Je lepší koupit ten dražší s druhým objektivem navíc a nebo ten levnější s jedním objektivem?

          Nikon D3300 + 18-55 AF-P VR + 55-200 VR II

          17 790 Kč

          Nikon D3300 + 18-55 AF-P VR Black

          12 290 Kč

          Nikon D3300 + 18-55 VR II Grey

          12 290 Kč

          • Jan Rybář

            To s čistým svědomím nedokážu rozhodnout, protože z těch objektivů znám jen ten nejnovější 18-55 VR ii… Každopádně platí, že je o chlup lepší kupovat ty nejnovější objektivy (tenhle ja navíc „skládací“), ale zároveň stojí za to hledat i set, kde jsou hned objektivy dva… Tedy vlastně neumím poradit jednoznačně poradit… JR

  38. Dobrý den, díky za skvěle sepsané články pro začátečníky. Chystám se koupit Vámi doporučovaný Canon 100D. Je lepší si ho koupit v kombinaci s objektivy EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III, či k EF-S 18-55mm IS STM dokoupit EF 50mm f/1,8 STM?

    • Jan Rybář

      Dobrý den, inu, to je opravdu hodně těžká volba…Obecně platí, že ten set na nejmenovaném e-shopu je prostě za skvělé peníze – a obecně se prostě dva tyto objektivy hodí. Na stranu druhou pevná padesátka je téměř povinná výbava: za tu cenu (cca 3800 Kč) je škoda ji nekoupit… Možná bych tedy doporučil koupit ten set s dvěma objetivy a říkat si, že padesátku přinese Ježíšek, nebo tak něco… Držím palce, JR

  39. Pavlína Novotná

    Ahoj, jak pisete ze zrcadlovky mezi 15 – 20 000 kč. Co si myslite o levnejsich? Me se moc libi Canon 12000D, ktera stoji necelych 8000kc. Jsem amaterka. Jen dost cestuji a rada zachycuji co jsem videla, ale nepotrebuji neco draheho a aby ty fotky byly uplne bezchybny. Tato hranice je maximalni kolik do toho chci investovat. Co si o teto zrcadlovce myslite? Pripadne muzete doporucit nejakou jinou v podobne cene? dekuji

    • Jan Rybář

      Dobrý den, to je těžké – ony tyhle zrcadlovky jsou opravdu „ořezané“ o co nejvíce funkcí, tedy je lidem spíš rozmlouvám a říkám, ať opravdu raději sáhnout po nejlevnějších zrcadlovkách základních řad (Nikon D3300, Canon 100D). Na stranu druhou, obecně tím asi nic dramatického nezkazíte – úplně špatně to fotit nebude, resp bude to fotit vlastně docela dobře (osobně jsem tedy nezkoušel, ale párkrát viděl na kurzu…).. Plus nezapomeňte, že ta cena je jen za tělo, bez objektivu. JR

  40. Dobrý den, ráda bych si pořídila zrcadlovku, která bude cenově dostupná a budu ji moci využívat na focení produktů pro náš eshop, krátká videa a animace, také ale i k soukromým rodiným účelům.
    Jako tip jest vybrala Nikon D3200 nebo Nikon D90. Můžete mi ve výběru pomoci? moc děkuji Monika

    • Jan Rybář

      Dobrý den – vše se odvíjí od toho, jaké produkty budete fotit, ale obecně platí, že není na světě těžší disciplíny, než je produktová fotka… Každopádně potřebujete i nějaké delší sklo, tedy teleobjektiv, alespoň onen obligární cca 55-250 mm… Zcela neintuitivně se produkty většinou fotí v portrétním módu, tedy se zoomuje z odstupu, třeba metru či dvou a objekt se přibližuje.
      Potřebujete tedy hned koupit nějaký set s dvě objektivy… Oněm zmíněným foťákům bych se se spíš vyhnul – a vybrat něco tady z mého přehledu: http://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/ Držím palce, JR

  41. Jiří Knejp

    Děkuji.

  42. Jiří Knejp

    Fotím již nějakou dobu s Canonem 550D. Má význam měnit tento foťák za Canon 760D? Používám objektiv 17-55 IS, a 70-200/4 L. Na kvalitu fotek jsem náročný. S pozdravem Jirka.

    • Jan Rybář

      Ano, skoro bych řekl, že už ten rozdíl bude poměrně zásadní, přinejmenším na první pohled viditelný… Je to už přece jen o pár generací… Ale osobně jsem nezkoušel…JR

  43. Dobrý den, můžu vědět prosím Váš názor na rychlé porovnání foťáků Nikon D7000, Nikon D5200 a Canon EOS 100D ? Děkuji. Krásný večer. A.

    • Jan Rybář

      Těm prvním dvěma bych se vyhnul, tedy Canon 100D by byl z těchto tří nejrozumnější volbou… JR

  44. Jeste jsem zapomnel na seriove snimani. Tei pet snimku je dnes uz opravdi malo a rodina si toho kluka chce cvaknout jak bude skakat do te vody poprve sipku. K tomu ma 12 snimku s tim SONYm. Pak si vybere ty ktere se libi.

  45. Nejnizsi tridy zrcadlovek bych asi jako rodinne nenazval.
    Rodinny fotoaparat by mel splbocat nekolik podminek…
    Mensi a snadno prenosny coz trba D1200 neni. Navic pro uplneho zacatecnika je obrovska vyhoda zivy nahled a to ze vidi okamzite vyslednou fotku. Rodina taky foti zejmena pres displej a pokud neni treba ostre slunicko hledacek vyuziva zridka kdy. A kdyby prece jen, opticky hledacek je pro zacatecnika nevhodny. O kvalite nemluve.
    Dalsi nevyhoda je video. Rodina prece videa zcela jiste natacet bude ale proc se musim divat na displej kdyz se taham s takovou fotobrasnou? Zaber pak neni snadne udrzet a navic nektere modely nemaji vyklopny displej(Canon). Za ostreho slunicka nevidim co natacim. Proc bych teda nemohl mit fotoaparat co umi tocit video i pres hledacek? Videt v nem zivy nahled, vysledne fotografie, histogram a proste to co muzu videt na displeji? A to vsechno v opravdu malem provedeni ala SONY A**** nebo Fujifilm ci Olympus? Ze maji mensi vyber objektivu? Ale to uz neni pravda a navic rodina si urcite dalsi prislusenstvi nekoupi. 80% mozna vice rodin foti na plny automat a do JPGu. Nebude upravovat fotky v PC atd. Potrebuje maly vykony fotoaparat(obrazove na stejne urovni jako levne zrcadla)‘ s moznosti tocit kvalitni videa.
    Urcite si nekdo koupi zrcadlo za 9000 kc a pak k tomu prikoupi dalsi dva, tri objektivy za dalsich 25000kc. Bohate postaci treba SONY A5100 ci A6000 s 16-50 a pevnym sklem. A pro ty mene narocnejsi(ikdyz obrazova kvalita v JPGu srovnatelna s D1200 a zakladnim objektivem a u SONYho LEPSIM videem) i SONY RX 100.
    Maly
    Zivy nahled(i v hledacku pokud ho pristroj ma)
    Kvalitni video
    A plne postaci jeden nebo dva rodinne objektivy.(ROZHODNE NE vysokorozsahove!)

    • Díky za komentář! Určitě obecně souhlasím – já doporučuji zrcadlovky jako nejrozumnější variantu kvůli pořád v zásadě nejlepšímu poměru cena výkon – třeba canon 100D je zkrátka skvělý začátek… Navíc jsou de facto nejlépe ovladatelné a jsou to „kanóny na vrabce“, které odpustí mnoho chyb… Žel si troufám odhadnout, že to je až 90 procent majitelů zrcadlovek, co nastaví plnou automatiku a dál se nikdy nedostanou… Nicméné souhlasím, že doby se dramaticky mění – a za půl roku rok možná opravdu z téhle dávné teze slevím a řeknu: už je to tu, už má opravdu smysl začít Sony A7000 nebo tak něco… Právě Vámi jmenované stroje jsou opravdu skvělé a kvalitě zrcadlovek se vyrovnají – a někdy i překonají… Ale „ale“ tam pořád jsou zásadní, a právě výběr objektivů tam patří, mít dobrou sadu objektivů k třeba Sony A6000 je výrazně dražší špás než k zrcadlovkce od Nikonu či Canonu čímž se vracím k původní myšlence, že pokud hledáte tělo + široký zoom + dlouhý zoom + případně něco pevného, zrcadlokvy prostě pořád jasně při zkoumání cena/výkon vedou…Díky a mějte se, JR

  46. Mám již tři roky Pentaxe K 5, k tomu asi 10 Pentax objektivů a naprostá spokojenost. Zdraví Konečný

  47. Radek Novotný

    Děkuji za Vaše stánky a všechny užitečné články.
    U tohoto jsem narazil na malou záhadu. U Vašeho ilustračního snímku s full frame Nikon DF má Vaše paní ostré vzdálenější oko a potom šňůrku a povrch mikiny na rameni blíže k fotoaparátu tj cca 15 cm rozdíl – což popírá optické zákony. Je ta fotka nějak počítačově upravovaná?
    Díky za odpověd´.

    • No jo, máte pravdu, že to vypadá opravdu záhadně – fotka není nijak upravovaná, tedy tomu sám moc nerozumím. Ale musí to být asi tak, že jsem ostřil na to zvdálenější oko a fotil mírně směrem dolů… a rovina ostrosti tedy nebyla vodorovná… trochu se mi to nezdá, ale nic lepšího mě nenapadá… JR

  48. Jindřich Werner

    Děkuji. Pentax mne vždy zajímal pro cenu, a stabilizaci čipu. Což má vliv na cenu kvalitního objektivu. K-3 a K-3II je také zajímavá. Jsem před rozhodnutím, mezi Canonem, Nikonem a Pentaxem. Nejsem profík, ale baví mě dokumentaristika, příroda, fotit zvěř. 2x jsem byl v Tunisku, a foťák trpěl. (canon D400). Nemám zkušenosti s ergonomikou, rychlým ovládáním atd u těchto strojů. Musím se dívat levým okem, a jsem přeučený levák. Levou používám mnohem více. Jde tedy i pohodlné ovládání a přístup k nastavovaní, funkcím. A samozřejmě o kvalitní obraz, mnohdy bez potřeby dalších úprav. Na automat nefotím. Děkuji za názor. W.J.

    • Optimálně bych doporučoval Canon 760D nebo Nikon D5500, případně o řadu nižší Canon 100D nebo Nikon D3300… JR

  49. Jindřich Werner

    Dobrý den. Mne by zrovna zajímal foťák z rodiny Pentax – odolný, něco jako K-30. Cenová relace stejná. Předem děkuji.

    • Dobrý den, jasně, třeba Pentax K-S2 stojí v zásadě stejně jako srovnatelné Nikony či Canony, právě jsem ho dotestoval, recenzi dopíšu za pár dní… Je to velmi zajímavý stroj, ale vyžaduje jisté labužnictví a ochotu nastavovat a zkoumat… JR

  50. Honzo, moc Vam dekuji za tento naprosto skvele shrnujici clanek. Je v nem obsazeno naprosto vse, co se jiz nekolik tydnu snazim rozklicovat prochazenim mnoha a mnoha webu. Vas clanek mi udelal jasno. Diky moc za to!

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*