Canon 800D – dobrý výkon za rozumné peníze (recenze)

Canon 800D není snadné zařadit – je to o něco hůře vybavené dvojče opravu špičkové zrcadlovky Canon 77D, s nímž sdílí výborné parametry včetně obrazové kvality. Ale ač je 800D velmi povedený foťák, snadné to asi mít nebude: mnozí totiž více méně (správně) usoudí, že dát mírně více za pokročilejšího bratra je přece jen rozumnější.

Canon EOS 800D
Canon EOS 800D na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Na začátek mi dovolte pokusit se vysvětlit jednu z opravdu hodně zmatečných věcí ohledně nových Canonů kategorie kolem 25 000 Kč – a to jejich nyní již zcela zašmodrchané názvosloví…

Tedy: co svět světem stojí (konkrétně od roku 2004) patří k vůbec nejzásadnějším a obecně nejrozumnějším zrcadlovkám do cca 50 000 Kč ona “stovková” řada – začala Canonem 300D a postupně doputovala až právě k tomuto modelu Canon 800D.

Ač tahle kategorie ve světě nese v zásadě nelichotivý název “entry level” (což v češtině zní ještě hůř, obvykle se překládá jako “začátečnická kategorie”), jsou to už opravdu pořádné foťáky schopné v šikovných rukách špičkových výkonů. Výše nad nimi je střední kategorie (á la 80D), která obecně nedává moc smysl, a pak až full framy ve zcela jiné cenové kategorii.

Canon logiku tohoto číslování ovšem vloni začal komplikovat – představil hned dva foťáky najednou: Canon 750D a 760D. Ten s vyšším číslem má o něco lepší výbavu: horní displej a ovládací “kolečko” na zadní straně, které se opravdu hodně hodí.

Pole
Relativně tuctová fotka, které ale ukazuje to zásadní: že Canon 800D „umí“ hezké obrázky. Vypadá to jako HDR, ale není, jen bylo hezké světlo. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Canon 800D nebo Canon 77D nebo Canon 200D?

No a letos se vše se jmény zkomplikovalo ještě mnohem víc: opět přišly dva foťáky: 800D a… 77D.

Ona dualita byla přitom zachována: Canon 77D (recenze zde) navzdory svému “vyššímu” jménu cenově pevně sedí v této “stovkové kategorii” a vzhledem k tomu, že nabízí opravdu velmi dobrou výbavu a výborné výkony, je to v danou chvíli nejlépe vybavený foťák pod 30 000 Kč.

Proč ty zmatky s čísly? Kdo ví, možná se Canon snažil naznačit, že ten 77D je opravdu trochu fajnovější než ostatní (což je), anebo prostě designérům začaly docházet čísla…

No a Canon 800D je prostě trochu hůře vybavený brácha oné sedmasedmdesátky… Rozdíl je relativně zásadní: chybí již zmíněný “horní displej” (bez čehož se žít dát), ale také ono zadní kolečko pro rychlé ovládání například korekce expozice (což je pro mě rozdíl zcela klíčový – nahmatávat na Canonu 800D čudlík +/- je prostě protivné)…

Včela macro
Tahle včela je vyfocena speciálním objektivem Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro (cca 11 000 Kč), který má i LED světlo. Fotka bez úprav v plné velikosti.

Pokud by byl rozdíl v ceně velký, nic proti – ale dnešní (červenec 2017) zběžný pohled ukazuje, že rozdíl v ceně tělo + seťák 18-55 mm je jen zhruba 1 500 Kč, což je opravdu málo. Samozřejmě, podrobnější pohled na jiné sety může ukázat rozdíly větší, ale obecně platí rada: pokud to jen trochu půjde, přece jen tady nešetřete.

A co víc, v dohledné době zažije 800D ještě poměrně brutální útok “zespodu” – až se na trh dostane výrazně levnější novinka Canon 200D (článek zde), ta totiž nabízí v obrazové kvalitě to samé (jak uvádí sám Canon, čip je stejný)…

Samozřejmě, 800D má výrazně lepší systém ostření, což může pro někoho být zásadní argument (stejně jako bytelnější úchop), ale obecně pro běžné rodinné použití bude 200D stejně dobrou volbou.

A pokud bychom chtěli vše ještě zkomplikovat a osudy 800D ještě zamotat, třeba dodat, že pořád jsou v prodeji i starší sourozenci z loňska: Canon 760D a  Canon 750D. A, ano, kvalita fotek z nich lezoucí se za ten rok nijak nezhoršila… Tedy i ony umí pro běžné použití skoro to samé.

Inu, tedy se Canonu 800D znovu omlouvám, ale zopakujme ono temné: snadné to prostě kvůli konkurenci sourozenců mít opravdu nebude.

Canon 800D a špičkové parametry

Uznávám, předchozí text byl možná vůči Canonu 800D trochu ponurý, tak rychle k tomu pozitivnímu. To podstatné samozřejmě je, že jde o opravdu hodně šikovný foťák patřící svojí výbavou i výsledky k tomu nejlepšímu, co jde v daném segmentu a v dané velikosti čipu (APS-C) pořídit.

Karlovy lázně Praha
Banální fotka, na které nicméně vynikne, že čip toho opravdu umí hodně… Neupravená fotka v původní velikosti.

Na výsledné obrazové kvalitě se podílí čip s rozlišením 24 MP a nejmodernější procesor DIGIC 7. A jak je vidět z testovacích obrázků na této stránce, výsledky jsou opravdu (nepřekvapivě) velmi dobré.

Foťák jsem testoval asi týden v nejrůznějších podmínkách onoho klíčového rodinného a cestovatelského focení, to vše s “nejobyčejnějšími” setovými skly 18-55 mm/3.5-5.6 a 55-250mm/4-5.6.

Speciálně na prázdninové hraní jsem si půjčil také hračku: Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS USM, tedy relativně cenově dostupný (cca 11 000 Kč) pevný macro objektiv vybavený dvěma LED světly…

Jak už jsem zmínil, výsledky jsou prostě takové, jaké bychom u špičky v tomto segmentu čekali: velmi dobré…

Co Canon v souvislosti s tímto foťákem velmi zdůrazňuje, je pokročilý systém ostřících bodů: foťák jich má 45, všechny jsou křížové (tedy ty “nejkvalitnější), k ostření Canon 800D používá duální pixely (tedy ultramoderní rychlý a přesný systém) a ano, vše to funguje velmi dobře.

Canon 800D ostří rychle, spolehlivě, z různých variant práce autofokusu je možné vybrat dle libosti to, co je vhodné pro danou situaci: od prostého jednobodového pro opravdu sofistikované systémy automatické sledování různých pohyblivých předmětů.

Včela macro
Foťák umí ostřit opravdu výborně, byť – přiznejme – u takovýchto fotek stejně nakonec záleží na štěstí a možnosti udělat fotek opravdu mnoho… Neupravená fotka v původní velikosti.

Testoval jsem na dětech, psech a dalších subjektech a ano, při trochu cviku se dá opravdu zaostřit neuvěřitelně mnoho (běžící psi, pádící děti, rychlí cyklisté atp…)…

Pravda, mně osobně tyhle věci nějak nefascinují, protože je používám málokdy, ale rozhodně je nechci shazovat – pro určité typy focení (hlavně sportovního) mají určitě význam. A mohou být tím zásadním (ba někdy dokonce jediným) důvodem, proč právě tomuto foťáku dát přednost ve srovnání se staršími či levnějšími modely…

Šest snímků za vteřinu působí opravdu místy raketově, to se tedy též počítá… Nu a ano, je tu možnost fotky posílat přímo do mobilu přes wi-fi i Bluetooth, po jistém boji se mi tyto vymoženosti dokonce podařilo použít. Což je spíše výjimka, pořád tak trochu čekám, že to bude fungovat tak nějak samo, ale to zatím moc ne… A GPSka chybí, škoda!

Canon 800D a trocha výuky k tomu

Jedna relativní prkotina si zaslouží zmínku – a to snaha Canonu přeorganizovat systém menu a navigace. Nemohu přísahat, že podobně to nebylo už u nějakého jiného modelu, ale jsem si na 95 % jist, že ne.

Tedy: po mnoha letech nyní pohled na displej vypadá jinak – defaultně se už neobjeví ta přehledná obrazovka s klíčovými nastaveními, ale obrázek nabádající fotografa k lepšímu pochopení toho, jak to celé funguje.

Pokud zapnete třeba prioritu clony, objeví se malůvka nějaké paní a hory nabádající uživatele k tomu, že točením clonou se dá regulovat, jak moc bude ostré pozadí…

Canon 800D menu
Takto vypadá nová podoba menu (nalevo)… Snahu je třeba ocenit, ale celkově hrozí, že se dramaticky zhorší celková přehlednost ovládání foťáků. Napravo „klasická“ verze, kterou je nutno případně aktivovat kdesi hluboko v menu. Zdroj: manuál Canonu 800D

A teď: je to dobře, nebo špatně? Na jednu stranu je určitě zásadní, že se Canon snaží trochu více lidem vysvětlit, jak to celé funguje – skoro šest let pořádání kurzů focení (viz zde) mě vybavilo značně depresivními statistikami (např. odhaduji, že 95 majitelů zrcadlovek se nikdy nedostane k chápání toho, co je ISO).

Tedy bych se měl radovat, že Canon chce více vzdělávat, že? Potíž je, že ty malůvky činí navigaci foťáku opravdu složitější a zmatenější. Jistě, možná to je tím, že jsem zvyklý na tu starou dobrou obrazovku, ale dovolím si zaspekulovat, že ve většině majitelů ona nová logika ovládání zanese ještě větší zoufalství z toho, že foťák si dělá, co chce.

Zkrátka: tato drobná revoluce se může zvrtnout, ale počkejme, uvidíme… (Samozřejmě se ty obrázky dají vypnout, ale kdo by se s tím patlal, že?)

Anna
Setové objektivy toho obvykle umí více, než se o nich říká. Neupravená fotka v původní velikosti.

Canon 800D – shrnutí ve dvou větách

Canon 800D patří nesporně ke špičce APS-C foťáků s výborným obrazovým výkonem a pokročilými funkcemi ostření. Místo na slunci tomuto modelu bude komplikovat cenová i výkonová konkurence jiných strojů od Canonu, a to z dražší i levnější části spektra.

Canon EOS 800D – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky. (Už se neprodává.)

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Canon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další fotografie z testu:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

Shrnutí recenze:

Canon EOS 800D

Canon 800D patří nesporně ke špičce APS-C foťáků s výborným obrazovým výkonem a pokročilými funkcemi ostření. Místo na slunci tomuto modelu bude komplikovat cenová i výkonová konkurence jiných strojů od Canonu, a to z dražší i levnější části spektra.

Hodnocení redakce:
7.5

Pros

 • výborné obrazové výkony
 • špičkový systém ostření schodný s pokročilejšími modely
 • smysl dává hlavně pro focení rychlejších věcí

Cons

 • ovládání je výrazně “ořezané” ve srovnání se stejně starým bratrem Canon 77D
 • nová “výuková” podoba navigace fotáku může paradoxně uškodit ovladatelnosti
 • ve videu umí “jen” Full HD, což sice zcela stačí, ale obchodně by prostě 4K znělo lépe
Reklama

3 komentářů

 1. Jan Libich

  Já osobně chybějící 4K považuji už trochu za mínus v dnešní době, ale je fakt, že u zrcadlovky je prioritní focení, tak u toho videa se to dá oželet. Obrazová kvalita vypadá velmi dobře, i když to bylo focené vše za dobrých podmínek. Klasické ne moc vydařené ovládání stovkových modelů je už u Canonu tradice a displej zase chybí horní, je to škoda. Ale to nemají ani konkurenční Nikon D5xxx. Ještě je třeba říci že 77D prostě je takový hybrid a lepší je jít rovnou do 80D a i 760D má stále co nabídnout. Moc pokroků tu nebylo.

 2. Jaky veky rozdil je mezi Canon 80d a canon 77d nejedna se o cenu ale poziti a vystup ,dekuji za odpoved

  • Jan Rybář

   Dobrý den, já ty stroje ještě pořádně neporovnával, zatím jsem 77D neměl v ruce, tedy sim ještě vydržte… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*