Nikon D7200 – pořádná zrcadlovka tradičního střihu (recenze)

Nikon D7200 je opravdu poctivá zrcadlovka mířící na ambiciózní začátečníky – a rozhodně je nezklame, je to hodně povedený fotoaparát. Nohy mu však podráží konkurence příbuzných z nižších tříd – především skvělý Nikon D5500 nabízí (přinejmenším) stejný výkon za výrazně nižší cenu a v menším těle. Zní to možná krutě, ale je to prostě tak.

Nikon D7200 jsem měl možnost vyzkoušet nebývale podrobně – fotil jsem jím intenzivně po dobu téměř jednoho týdne. A přiznávám, loučilo se mi s ním dosti špatně, zvládl vše, co bych od něj čekal, včetně (neplánovaných) tak trochu bulvárních fotek i tradičně tvrdé disciplíny pouličního focení.

Nikon D7200 – pořádný, ale ne zrovna levný

Nové Město nad Metují
Nikon D7200 “umí” skvělé fotky v nejrůznějších situacích. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Je to zkrátka pořádná a “nadupadná” zrcadlovka ukrytá v bytelném těla a vybavená bezpočtem různých funkcí. Tedy vším, co má mít zrcadlovka “střední třídy” mířící na movitější zákazníky. Ze svých kurzů fotografování znám dobře jejího (též povedeného) předchůdce Nikon D7100 a vím též, proč si ho lidé kupují – vede k tomu logická úvaha, že “když už si něco kupuji, koupím si něco pořádného”.

Nikon D7200 recenze
O skvělé kvalitě fotek nemůže být pochyb, i ve složitých situacích je výborná. Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Jenže zrovna v tomto případě to ne zcela platí: mnou testovaná kombinace tělo plus setový objektiv Nikon 18-105 mm stojí opravdu astronomických 36 000 Kč (srpen 2015). Což je prostě moc.

“Problém” je v tom, že zcela klíčová kategorie začátečnických zrcadlovek (v ceně cca 15 – 25 000 Kč) nabízí opravdu fantastickou kvalitu za velmi rozumné peníze. A oba hlavní hráči zrcadlovkového segmentu se předhánějí v tom, co jejich klíčové stroje nabídnou.

Najdete v e-shopech
od
No a právě špička tohoto pelotonu je prostě právě nyní opravdu skvělá: již v úvodu zmíněný Nikon D5500 (recenze zde) je prostě tak nabušený (o kompaktnějším těle nemluvě),  že svého dražšího bratra zastiňuje (s jedním objektivem 18-55 mm stojí cca 22 000 Kč, i dalším setovým 55-250 mm cca 28 000 Kč).

Samozřejmě, nemá tolik funkcí a nenabízí třeba hodně užitečný stavový displej (na horní “straně” foťáku) jako Nikon D7200… Což má však na výslednou kvalitu fotky nulový, a na pohodovost ovládání poměrně malý dopad.

Nikon D7200 “umí” skvělé fotky

Muž roku 2015
A nyní trochu bulvárního testování – při procházce s dcerkou jsme se připletli k jakési akci soutěže Muž roku 2015… Inu… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Abych nepůsobil negativně – o tom zásadním nemůže být pochyb: obrazová kvalita fotoparátu Nikon D7200 je opravdu mimořádná. Hned prvních pár cvaknutí na spoře osvětlenou pracovnu mě potěšilo až nadchlo a skoro bych se vsadil, že to samé potká i vás – i ve složitém světle (např. žlutém žárovkovém) byly fotky magické (moje pracovní nevědecká teorie zní, že Nikon umí v takto složitých světelných situacích “trefit” dobré vyvážení bílé opravdu skvěle, ba lépe než Canon).

HDR
Tohle nezvládne žádný foťák – nebe je prostě natolik světlejší, že zmizí. Naštěstí je možné dohnat to funkcí HDR – viz další obrázek.

Půlka léta není zrovna vděčná doba na testování foťáku – barvy působí obvykle vyšisovaně, ale jak ostatně můžete sami posoudit z testovacích fotek na této stránce, Nikon D7200 toho zvládne opravdu hodně v nejrůznějších světelných podmínkách a nezklamal ani při “zkoušce ohněm”, tedy při focení pouti na náměstí v Podkrkonoší…

V jemném rozptýleném světle jsou barvy opravdu mile živé, ve scénách kontrastních dokáže naopak dobře “pokrýt” fotku a empirické zkoušení dynamického rozsahu mě také mile překvapilo.

Nikon D7200 test
A takto vypadá stejné místo po použití automatické funkce HDR… Je to vcelku použitelný výsledek… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Když se bavíme o dynamickém rozsahu: na kurzech i mimo ně vždy horlivě varuji před užíváním automatických HDR režimů – tedy té funkce, kdy zmáčknete spoušť, foťák rychle udělá tři fotky a pak je sám smontuje dle vašeho pokynu (vybrat můžete intenzitu, tedy řečeno polopatě to, jak moc bude vypadat fotka jako omalovánka). Varuji před tím hlavně proto, že to celé automatické spojování obvykle dopadne dosti bídně. V případně Nikonu D7200 to však skončilo překvapivě dobře – jak můžete posoudit na ukázce, dobře zvládne i patrně nejčastější situaci, při níž chceme ve fotce mít i nebe (které prostě leží za možnostmi dynamického rozsahu jedné jediné fotky…).

24 megapixelů a povedený autofokus

Nikon D7200 recenze
Nejtěžší co může být: zachytit při nenápadném focení na ulici trochu atmosféry místa (poutě, v tomto případě)… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Kromě kvality obrázků (a, inu, poměru cena / výkon) mě na foťáku zajímají de facto dvě věci: jak rychle a dobře dokáže ostřit a jaké výkony podává při vyšších hodnotách ISO. Ostřit Nikon umí rozhodně dobře – jeho autofokus prošel i mým oblíbeným houpačkovým testem, kdy zkouším, zda ostřící body dokáží lapit moji dceru na houpačce. (Dokáží!).

Taktéž s ISO jsem byl spokojený, byť, marná sláva si vždy říkám, zda by nebylo lepší mít těch pixelů přece jen méně (než 24 milionů jako Nikon D7200). Pro vysvětlenou: výrobci foťáku často na zákazníky útočí myšlenkou, že čím více pixelů, tím lepší fotka. Jenže ono to je spíš naopak – od jisté hranice (např. 18 megapixelů, řekl bych nahrubo) je to pro běžné focení zcela jedno, rozdíl nepoznáte.

Nikon D7200
… a ještě jedna fotka z pouti… Tak si už použití blesku všimnete, ale zaznamenali jste ho i na té první fotce? Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

A snaha vecpat pixelů na čip co nejvíc ohrožuje právě již zmíněnou úroveň šumu, je ho tam zbytečně moc i při poměrně malých hodnotách ISO. Nicméně, abych vás nemátl přílišným mudrováním: šum je velmi snesitelný i do poměrně vysokých poloh…

A ještě jeden parametr: jak zvládá blesk svoji hlavní životní funkci? Tedy přisvicování kontrastních scén? Výborně – jak se můžete přesvědčit třeba na fotce chlapíka z pouti: i na několik metrů dokáže blesk stíny prosvítit výborně.

Jaký foťák koupit právě dnes?
Čtěte aktuální přehled ZDE

Nikon D7200 – Co se povedlo

Nikon D7200
Obrazová kvalita je opravdu skvělá… Testovací fotka bez úprav, plnou velikost zobrazíte kliknutím.

Skvělá obrazová kvalita
Nikon D7200 patří nesporně kvalitou fotek k naprosté špičce začátečnických zrcadlovek: výsledky jsou skvělé, foťák prostě obstojí v náročných testech.

Bytelné a odolné tělo
Na rozdíl o mnohých “titěrných” strojů jde o bytelnou zrcadlovku, s níž jdou zatloukat hřebíky (přesněji: kterou nezničíte třeba tím, že si na ni omylem v autě při cestování sednete).

Pokročilá výbava
Nikon D7200 je opravdu prošpikovaný nejrůznějšími nastaveními a funkcemi: osobně se mi líbí zdvojený slot pro karty (jedna se ráda ucpává) nebo možnosti připojení na wi-fi. A samozřejmě i příjemný stavový displej (tedy displej na “horní straně” foťáku).

Nikon D7200 – na co pozor

Nikon D7200
Fotky umí Nikon D7200 parádní… Jenže jiné Nikony to umí také, a za nižší cenu… Testovací fotka bez úprav, velikost omylem nastavena na menší rozměr…

Nedobrý poměr cena/výkon
Jak už padlo, poměrně zásadním problémem Nikonu D7200 je konkurence papírově “slabších” bratrů, které ovšem – řečeno bez obalu – nabízejí stejné výkony za výrazně menší sumy.

Nevzrušivý setový objektiv
Nikon D7200 se často prodává v setu s objektivem Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G VR, který je sice velmi dobrý, ale opět to nemá snadné ve střetu se setovými objektivy “nižších tříd”, tedy 18-55 mm a 55-250 mm. Obecně vždy platilo a platí: čím menší rozsah zoomu, tím kvalitnější kresba. Zkrátka: pokud máte alespoň trochu energie měnit objektivy, kupte si dva namísto jednoho univerzálního, výsledky budou o chlup lepší.

Trochu složitý pro začátečníky
Na kurzech jsem se občas setkal s mírným zoufalstvím majitelů této třídy foťáků, kteří prostě nebyli schopni ani po dvou týdnech čtení manuálu pochopit, jak foťák uvést do provozu. Tedy trochu pozor: není to foťák pro netechnické začátečníky, těch nastavení je tam opravdu docela dost.

Nikon D7200 – cena

Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.

NIKON D7200 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text. Firma Nikon mi pouze bezplatně zapůjčila fotoaparát, za což jí děkuji.)

Další (neupravené) fotografie z testu:

[social-bio]

Jaký je Nikon D7200? Opravdu pořádná zrcadlovka
Nikon D7200
Date Published: 07/30/2015
Nikon D7200 je nejlépe vybavenou zrcadlovkou vyšších začátečnických kategorií, bohužel trochu zápasí se špatným poměrem cena/výkon
7,5 / 10 stars

9 komentářů

 1. Dobrý den,
  vlastním D 7000. Je nějaký zásadnější rozdíl v kvalitě u D 7200? Má D 7200 nějak výrazněji lepší video?
  Díky za odpovědi.
  Zdraví Zdeněk H.

  • Dobrý den, rád bych poradil, ale neumím – já D7000 nikdy systematicky nezkoušel, občas ho vídám u účastníků kurzů, a tedy bych si tipl, že D7200 je lepší poměrně výrazně… Ale zda natolik, abyste měnit? To si nejsem jist… Tak se omlouvám, že více poradit neumím… JR

  • Dobrý den,
   mám D7000 i D7200, je to rozdíl obrovský. Především v horším světle při focení v hale nebo na plesech apod. má D7000 problémy ostřit pohyb, D7200 naprosto bez problémů. Obrazová kvalita je při vyšších ISO o hodně lepší z D7200 i kvůli většímu rozlišení. Video osobně neřeším, stejně tak mi celkem nic nepřináší možnost prohlížet fotky přes wifi a nebo přes wifi z mobilu fotit. Při přechodu musíte počítat s o polovinu většími soubory. Fotky jsou na první pohled z D7200 ostřejší než z D7000, tu teď používám už jen jako záložní

 2. Ano, pak mi to s tím “smazáním došlo” za to se omlouvám.:-) Nicméně jste mi jako jeden z mála ukázal i jinou cestu, budu se muset rozhodnout sám, to je mi jasný. Čěkal jsem, že mi poradíte třeba D7100, ale že D5500 jsem nečekal, viděl jsem z ní moc hezkých fotek, ale nikdy jsem si o ni nepřečetl jedinou recenzi. Tak jsem je teď porovnával a jsou hodně podobné, to co má D7200 navíc možná stojí za těch rozdílných 10.tis, možná ne. No já už mám asi vybráno. Díky za předešlý koment.
  H.Z.

 3. Dobrý den, díky za Váš pohled na “věc” respektive na D7200. Chci na ni přejít z D90, tak snad se v obrazové kvalitě posunu o kus dál…(to jsem si myslel doposud) Co mně ale nyní vrtá hlavou a proto taky píšu, čím jste fotil všechny ty fotky v testu? Nezlobte se nebo zlobte, ale kromě pár hezkých portrétních je to docela běs. Z toho si člověk moc dohromady nedá. Nebo možná dojde k závěru, že úplně stejný fotky udělám D90kou a D7200 je průměrnej foťák…. Moc to nechápu, to se do recenzí fotí stylem “něco bezhlavě nacvakám a pak k tomu napíšu recenzi” Budu moc rád když mi to vysvětlíte. ¨díky a hezký večer. Zmrzlík

  • Dobrý den a díky za dotaz! Rozhodně se nebojte, že byste se koupí tohoto
   foťáku neposunul co se kvality fotek výš ve srování s D90, rozdíl tam
   bude…jen bych opravdu doporučil spíš koupit třeba Nikon D5500, výsledky
   budou, skoro bych se vsadil, lepší…Co se fotek týče, za těch pár dní, co
   foťák mohou zkoušet, není hlavním cílem vytvářet umělecká díla, ale
   vyzkoušet ho v různých poměrně banálních situacích a ukázat, co umí,
   případně neumí, tedy ego fotografovo sem (ani na jiné recenzní servery)
   nepatří… Tedy díky za přízeň a dobré světlo přeji!
   P.S. Váš komentář nikdo nesmazal, jen každý musím manuálně schválit – padá
   sem mnoho spamu…Zdravím, JR

   • Dobrý večer, osobně jsem přešel z D90 na D7200 a určitě se vyplatilo. Posunulo mne to právě při focení v horším světle, kde lze komplikovaně použít blesk, předtím ani náhodou. Tisknul jsem i fotky na ISO 8000-10000 cca velikosti A3. Jako velmi velký rozdíl se ukázal objektiv. Sigma 10-20/3,5 proti Nikonu 35/1,8 – i z hlediska šumu 35 výrazně vede. Zvažuji nákup pevného skla okolo 20mm.

 4. Pochybuji, ze bude kvalitnejsi co se tyce kresby 18-55 nez 18-105 😉

  • Vyzkoušejte, uvidíte… 18-105 je sice univerzální, ale pokud se smíříte s měněním objektivů, vždy je lepší se mu vyhnou… JR

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*