Jaký je Canon 5D Mark iii a stojí za to sáhnout (poměrně velmi hluboko) do kapsy a koupit si ho? Odpověď může znít kategoricky „ano“ i „ne“, podle toho, jak a co fotografujete. Pojďme tedy 5DM3 prozkoumat podrobněji.
Canon 5D je doslova legendou fotografického světa. Když se před bezmála 10 lety objevila první verze této „full-frame“ zrcadlovky, ustavila vlastně zcela novou třídu fotoaparátů – relativně dostupných, a přece špičkových. To samé platilo i o „Mark dvojce“ (rok 2008) a dosud poslední verze Canon EOS 5D Mark iii (od roku 2012) na revolučnosti rozhodně nic nezměnila.
Ken Rockwell, velmi respektovaný bloger, srovnávač a hodnotitel ji ve svém hodnocení označuje za „nejlepší zrcadlovku světa“. Dost o postavení Canonu 5D vypovídá i zajímavé statistiky ukazující, jaké fotoaparáty užívali vítězové World Press Photo 2014 – verze Mark ii a Mark iii dohromady užilo 14 autorů (7 + 7), tedy zdaleka nejvíce. Mimochodem: Canon 1D x bodoval 8 x, no a „obrovský soupeř“ Nikon 800D jen jednou.
Canon 5D Mark iii jsem si koupil zhruba před měsícem, a tedy nabízím pár prvních poznatků (postupně budu dodávat další). Dlužno ještě dodat, že jsem – patrně trochu netypicky – přešel hned z verze 1 na verzi 3, tedy nemám možnost srovnání s „Mark dva“.Tedy dobrá, co z toho všeho plyne pro základní radu: koupit, či nekoupit?
Abych šetřil váš čas, odpověď je zde:
1. ANO, koupit!
Platí to pro vás, kteří už máte s focením a se zrcadlovkami (více než základní) zkušenosti, chcete opravdu maximální kvalitu a jste ochotni investovat poměrně nemalé částky (Viz též článek: Jak vybrat digitální fotoaparát). Počítejte se mnou: Tělo cca 70 – 80 000 Kč. Plus dva „základní“ objektivy, tedy 16-35 mm (cca 35 000 Kč) + 70-200 mm (cca 33 000 Kč), no prostě toto full-frame rozhodnutí vás bude stát nejméně 150 000 Kč.
2. Ne, nekupovat!
Tahle rada platí pro vás, kteří o koupi uvažujete relativně v začátcích svého fotografování a říkáte si, že když začít, tak opravdu se špičkovou kvalitou. To obecně jistě platí, ne však v tomto případě. Canon 5D Mark iii je mimořádně pokročilý profesionální nástroj s milionem funkcí, v nichž se vyznáte (a budete schopni naplno využít) pouze jako poměrně pokročilí uživatelé. Příklad z mých kurzů fotografování: jeden z účastníků mi přiznal, že si koupil 5DM3 a navzdory společné horečné snaze z něj nebyl systematicky schopen dostávat „lepší obrázky“ než z dřívějšího Nikonu 3100D (za cca 12 000 kč) – prostě nebyl schopen zvládnout všechny nuance najednou. Jinými slovy: musíte opravdu naprosto přesně vědět, jak věci mají fungovat a co od fotoaparátu chtít – což nejde bez předchozí zkušenosti. (Na manuál či chytré knihy zapomeňte, ty vám v tom neporadí – počítá se opravdu jen poměrně dlouhá zkušenost.)
Dobrá tedy, pokud patříte k těm, kteří jsou již alespoň mírně pokročilí uživatelé Canonů, tak už nejspíš o tomto stroji víte (či už o něm přímo sníte). Pro příznivce Nikonů, kteří se vysmívají 5D za to, že má „jen“ 22,3 megapixelů (zatímco další legenda, Nikon D800 jich má celých 36 megapixelů), zde je výborné srovnání obou fotoaparátů od mého kamaráda a bývalého kolegy Davida Neffa. Nu ano, jasně a přesvědčivě říká, že 5D Mark iii je lepší volba, ale samozřejmě to nikomu nevnucuji.
A David též hezky popisuje to, co chci v „hodnotící“ části nyní shrnout já: zkušení fotografové téměř nikdy neřeší to, o čem je možné do nekonečně debatovat u piva a potit se u protichůdných názorů na internetu (technické parametry, rozlišení, atp atp…).
Podstatné je jedna jediná otázka: kvalita fotografie. Nu a právě zde Canon 5D Mark iii opravdu nedává moc prostoru pro pochybnosti. Je prostě výborný. Samozřejmě, pokud chcete například fotit sport, budou vás zajímat i faktory jako jsou počty ostřících bodů či počet obrázků za vteřinu, krajinářům rozhodně nechci brát nadšení z velkého rozlišení konkurenčního Nikon D800, ale velmi těžko popsatelné slovo „kvalita“ je zkrátka opravdu základní parametr pro konečný verdikt.
Ale v zásadě mohu říci: ano, z toho, co jsem si zatím zkusil a co říkají lidé rozumní a respektovaní, pro segment běžného (tedy nesportovního) focení to je opravdu nejlepší zrcadlovka na světě.
Co je skvělé (kromě kvality fotek) na Canon 5D :
Kvalita při vysokých hodnotách ISO
Klobouk dolů před kvalitou čipu. Na kurzech sice vždy uvádím univerzální pravidlo, že maximální číselná hodnota ISO je téměř vždy nepoužitelná, u 5DM3 to tak však není. ISO 25600 je opravdu úctihodné a ač opravdu kvalitně na něj fotit nejde, pro případy krize je výsledek pořád velmi, velmi slušný (i bez softwarové redukce šumu).
Rychlost
Ne, nenuťte mě hledat to v technické specifikaci, nevím, kolik tento foťák udělá obrázků za vteřinu. Ale je to úctihodný počet, což je skvělé, a bude se hodit častěji, než si třeba myslíte.
Tichý režim
Tohle mě opravdu nadchlo: fotoaparát umí při určitém nastavení cvaknout téměř neslyšně – pro každého, kdo se někdy pokoušel fotit na cestách třeba v kostele, to musí být naprosto zásadní informace. Tichý režim je prostě dokonalý.
S čím jsem u 5D Mark iii bojoval:
Kvalita plastu hlavního displeje
Podařilo se mi výrazně poškrábat hlavní displej asi po dvou dnech používání, což mě velice štve. Nu z toho se asi Canon vinit nedá…
Ergonomie tlačítek
Ve srovnání s mým starším modelem jsou některé ovládací tlačítka výrazně titěrnější – až do té míry, že například ISO se mi opravdu špatně ovládá. A též si nějak nemohou zvyknout na režim prohlížení fotografií, kdy je pro zvětšení provádět různá točení kolečky – dříve mi to přišlo nějak jednodušší.
Režimy měření expozice
Zpočátku jsem (po přechodu z modelu EOS 5D) trochu bojovat se správným měřením expozice (a nejen já, soudě podle diskusní ch fór). Abych vás nějak nezmátl: není to chyba nebo problém, jen je třeba si uvědomit, že každý fotoaparát k výsledné expozici dojde trochu jinak – a je třeba s tím počítat. A neděsit se, když zpočátku bude vše „takové nějaké tmavé“.
Manuál je typicky nepoužitelný
Proklínat manuál by nebylo hezké, vždyť všude hlásám a praktikuji princip, že manuál je číst opravdu zbytečné. Nicméně i tentokrát jsem se pokusil pár věcí v něm najít a pochopit některé funkce. Marně. Možná vám tedy ušetřím čas: manuál k 5D mark iii je opět naprosto nesrozumitelný, zmatený a pro objevování nových funkcí zcela nepoužitelný. Tak jako vždy je tedy třeba nejprve onu funkce „vygooglovat“, zjistit, co mají umět, a pak se případně vrátit do manuálu a přesně najít, jaký čudlík je třeba zmáčknout.
(Tolik úvodní poznatky po první měsíci – brzy doplním další!)
Jaká je nyní cena Canonu EOS 5D mark iii? Není v mých silách ceny sledovat, tedy zde přejímám automaticky generovaný přehled od Heuréky.
Lahůdka na závěr – má dcera útočí kamenem na 5D mark iii…
Takto jsem nový fotoaparát pokřtil – no objektiv to (snad) vcelku přežil…
[social-bio]
Canon 5D Mark III je bezpochyby skvělý foťák který nabízí mnoho známých i méně známých funkcí – pravda, některé ani nevyužijeme či jen zdánlivě co do vyzkoušení. Můj přechod z Canonu 50D na full frame je v podání snímků, šumu, výřezů a ořezů nepochybně preciznější v obraze jako u 50D, co mi pravda chybí, je absence blesku, kdy u staré padesátky nasazuji na přední stranu objektivu papírovou rozptylku a blesk tak krásně rozptýlí světlo, toto nyní u 5D musím řešit speedlite bleskem a tedy nosit něco navíc, což není až taková tragédie, protože ve výsledku dostávám mnohem lepší obraz (fotím výhradně jen a jen do RAWu!), takže i do detailů je to paráda! Ostření nabízí lepší výsledky, volby bodů se mi velmi líbí co do možností a nastavení, váhově mi nevadí a dokonce mám raději těžší stroj jako naopak! Obdivuji na 5Déčku krásné držení, je to lepší jako u 50D ale i přesto bych se staré padesátky nevzdal, má velmi podobné ovládání ale samozřejmě tlačítek u novějšího přibylo – ale to je podružné, důležitá je ostrost a kresba v tónech, je tu pokrok který vnímám u makra jako bezvadný už co do pohledu hledáčku, ten pokrývá 100% obrazu který sledujeme a co musím vyzvednout i nastavení tichého snímání, kdy jsem při prvním cvaknutí slyšel jen jakési tlumené skryté lupnutí, že jsem si myslel, že ať už mám nastavenou tisícinu vteřiny jako by to šlo na 1/30s (tak nějak!), tedy musím říci, že tohle mě hodně oslovilo jako tlačítka s přesným rozmístěním tam jak mají být pro prsty. S Markem trojkou jsem odfotil večerní scenérie, makro a musím sdělit, že je to pro mě parádní změna, to světlo v hledáčku je prostě parádní podívaná a hlavně mi to pomáhá v šerosvitu a v noci. Každý ze svých těl jsem si pořídil v bazaru, i některé objektivy, tady už ale nelze moc šetřit, objektiv je nutné mít na makro lepší jako horší …tedy, až na to, že nemá 5D interní blesk musím říci, není zde co vytknout!!!
Husté video!
Fotoaparát doporučuji zejména těm, kteří neradi tahají s sebou stativ. Při rozumném nastavení /ISO, clona a čas/ při pořízení snímku je výsledný efekt perfektní. Fotil jsem v kostelích za špatných podmínek a výsledky jsou mnohem lepší nežli s Canon D5 Mark II nebo 1Ds Mark III (ten je navíc těžší). Totéž platí o přírodě.
Ovládací prvky fotoaparátu oproti 1Ds a D5 Mark II jsou sice odlišné, ale brzy si zvyknete. Výhodou je baterie, která je lehčí a tudíž náhradní je snadněji přenositelná nežli u typů 1Ds. Doporučuji nastavit si automatické čistění snímače, je funkčně kvalitněji provedené, nežli u 1Ds a D5 Mark II.
Když si pořídíte paměťovou kartu 64 GB, pak pořídíte přes 1600 snímků v nejlepší kvalitě JPEG+RAW současně a budou Vám k tomu stačit-jedna baterie+jedno nabití, nebo baterie + jedna náhradní.