Olympus ED 40-150mm 1:2.8 PRO – blesková recenze

Proč psát o objektivu Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO? Protože, řeknu vám to upřímně, mě už dlouho žádný objektiv tak nepřekvapil. Kreslí prostě fantasticky.

Opravdu dokonalá kresba... Neupravená fotografie, plné rozlišení zobrazíte kliknutím...
Opravdu dokonalá kresba… Neupravená fotografie v přirozeném světle, plné rozlišení zobrazíte kliknutím…

Nu ano, cena cca 40 000 Kč tuto novinku (podzim 2014) neřadí zrovna do kategorie, která mě na tomto webu zajímá nejvíc ( tedy mezi věci, co fotí skvěle a jsou za rozumné peníze). Rád však objevuji  – a přiznávám, že půl hodiny hraní si s tímto objektivem mě přesvědčilo, že Olympus a jeho high-endové produkty je zkrátka třeba brát vážně.
Pokud jste se zrovna otráveně zašklebili a v duchu si pomysleli, že Olympus přece patří na špičku už desítky let, máte pravdu jen dílem. Totiž: pokud se optáte většího množství zkušených fotografů, zahlédnete jistou skepsi k této značce – Olympus má samozřejmě početnou základnu skalních příznivců, tradicionalisté jsou však prostě tradicionalisté a jejich pořád dost (tj. zastánců teze, že nic, co není zrcadlovka, se vlastně nedá moc počítat).

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO
Detail z horního snímku (bez dalších úprav), ostrost kresby je dobře patrná. Dlužno dodat, že snímek je focený téměř „na plnou díru“, zaclonil jsem jen minimálně, na clonu 3,5.

Zkrátka: už před časem jsem byl velmi mile překvapen zevrubným testováním stroje Olympus OM-D E-M10 (má recenze je zde – je opravdu malý a opravdu toho umí hodně). A vyrazil jsem tedy na oficiální pražské představení jeho levnějšího bratříčka  Olympus PEN E-PL7 (blesková recenze zde).
Nu a právě tam jsem též pohledem zavadil o Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO a též modelku Anetu v opravdu skvělém světle. Pro úplnost dodejme: při crop faktoru 2 jde při přepočtu na kinofilm o „šikovný“ rozsah 80-300 mm.

Olympus ED 40-150mm 1:2.8  – dokonalá kresba

ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO
ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO. Foto: Olympus.co.uk

Nu a nadalo mi to tedy, abych tento opravdu bytelný objektiv nezkusil – výsledky posuďte sami, kresba je opravdu fantastická. Ano, samozřejmě, v takto dokonalém měkkém bočním světle by slušně kreslil ledasjaký objektiv, ale toto mi prostě přišlo natolik výjimečné, že jsem se rozhodl napsat o tom tuto „bleskovou recenzi“.
Samozřejmě, abych mohl vynést nějaký komplexnější soud, ono krátké osahání nestačilo, pro hrubé konstatování „skvělé sklo!“ to nicméně stačí. To vše jsem zkoušel na těle E-M10tky, byť svojí cenou a robustností tento objektiv patří spíše na vyšší a dražší řady fotoaparátů Olympus.

ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO
Modelka Aneta na oficiálním přestavení tohoto objektivu – to vše v přirozeném světle…Neupravená fotografie, plné rozlišení zobrazíte kliknutím…

Jak výrobce zdůrazňuje, ono PRO ve názvu Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO neznamená jen profesionální kvalitu skla, ale také pečlivé utěsnění proti různým nepříznivým vlivům: prachu, vodě atp…
Jsem si jist, že v příštích letech bude dál velmi tvrdě pokračovat bitva, zda fotografickém světu budou dále kralovat „velké a neskladné“ zrcadlovky, anebo zda více místa slunci na jejich úkor získají (i v profesionálním světě) právě menší alternativy. Výsledky jsou těžko předvídatelné – ale každý dílčí „důkaz proti zrcadlovkám“ se počítá… Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO k nim rozhodně patří.

(Poznámka pro šťouraly: Toto není placená recenze ani inzertní text.)

Další (neupravené) fotografie z testu Olympus ED 40-150mm 1:2.8 PRO:

[social-bio]

Reklama

3 komentářů

  1. Jan Libich

    Kresba je krásná, ale ta cena také.

  2. Roman Pokorný

    Tento objektiv jsem zkoušel a patří mezi nejlepší na světě.

    • Zajimave prohlaseni … To si rict netroufnu, nebot jsem nemel v ruce vsechny objektivy na svete :). A patrne bych to nerekl ani kdybych mel, nebot z tech „nejlepsich na svete“ ho dle meho bez jakychkoliv „ale“ diskvalifikuje priserny, hruby, roztresene rozostreny, proste nekoukatelny bokeh v situacich, ktere bych shnrul tak, ze pozadi uz neni blizko, ale neni ani dostatecne daleko od roviny ostriciho bodu :/ Coz je velka skoda, zvlast s ohledem na cenovou kategorii a skutecnost, ze ve vsem ostatnim je to fantasticky objektiv.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*