Systém Canon EOS slaví 35 let (+ časová osa)

Každý zná zkratku Canon EOS – málokdo však tuší, co přesně znamená – jde o zkratku pojmu Electro-Optical System.  A právě před 35 lety se tento systém objevil poprvé…

Níže je tisková zprávy společnosti Canon + hodně zajímavá přehledná časové osa jednotlivých mezníků.

Praha, 29. března 2022 – Společnost Canon Inc. v březnu slaví 35. výročí uvedení systému EOS na trh. Jeho součástí jsou fotoaparáty s výměnnými objektivy řady EOS i další systémové příslušenství, počínaje výměnnými objektivy řady EF.

Systém Canon EOS debutoval v březnu 1987 jednookou zrcadlovkou EOS 650 a několika objektivy EF. Označení EOS je nejen zkratka pro elektronicko-optický systém, je to zároveň i jméno řecké bohyně úsvitu. EOS se stal prvním plně elektronickým systémem připojení objektivu na světě a přinesl novou generaci jednookých zrcadlovek s automatickým ostřením.

Canon EOS 650
Takto vše v březnu 1987 začalo – první EOS foťák Canon EOS 650. Foto: Canon.cz

„Systém EOS znamenal skutečný revoluční průlom srovnatelný s pozdějším přechodem na digitální technologii,“ vypráví o svém prvním setkání s EOS český fotograf Herbert Slavík. „Je třeba si uvědomit, že do té doby se ostřilo manuálně. Zvláště pro nás sportovní fotografy tedy byl funkční systém automatického ostření ve spojení s objektivy Ultrasonic obrovským skokem. Přechod na Canony systému EOS znamenal doslova novou radost z focení a velký posun v kvalitě. Dodnes vzpomínám na to, jak jsem v roce 1990 na MS ve fotbale v Itálii závistivě pokukoval přes ramena zahraničních fotografů, pracujících s Canony EOS, když v tiskovém středisku vybírali z filmů záběry z utkání. Měli téměř vše ostré i ve větších detailech. Tehdy jsem se rozhodl pro přechod ke Canonu a dodnes toho nelituji. Canon je i dnes včele vývoje nových kamer a stále dokáže překvapovat inovacemi, které nám fotografům přinášejí neustále nové radosti i motivaci do další tvorby.“

Za éry kinofilmu si zrcadlovky EOS díky inovativním technologiím a designu zaměřenému na klíčové koncepty společnosti Canon – tedy vysokou rychlost a jednoduchost ovládání – získaly vysoké renomé u širokého publika. V roce 1989 společnost Canon na trh uvedla špičkový profesionální model EOS-1 a v roce 1993 i kompaktní a lehký model EOS 500 (v USA označovaný jako EOS Rebel a v Japonsku EOS Kiss) Kiss (v některých regionech označovaný jako EOS Rebel XS nebo EOS 500), tím se jí podařilo rozšířit uživatelskou základnu.

Canon RF 5,2 mm F2,8L
Vloni vstoupil Canon též do „nových dimenzí“ – Canon RF 5,2 mm F2,8L . Foto: Canon.cz

V roce 2000 uvádí Canon model EOS D30, plným proudem probíhá popularizace digitálních zrcadlovek. Canon v té době představuje vysokorychlostní, na profesionální uživatele zaměřený EOS-1D (2001) s vysokou obrazovou kvalitou, EOS Kiss Digital (2003, EOS Digital Rebel nebo EOS 300D v některých regionech), který cílí na širokou uživatelskou základnu, a EOS 5D Mark II (2008), který nabízel i záznam videa ve formátu Full HD.

To vše ve snaze nabídnout produkty, které budou odrážet nové klíčové koncepty firmy, včetně vysoké rychlosti, jednoduchosti ovládání a vysoké kvality obrazu. V roce 2012 mohl Canon nabídnout video technologie EOS firemním uživatelům v podobě systému Cinema EOS. Tím společnost Canon vstoupila do filmového průmyslu a postupně začala obsluhovat stále rozmanitější okruh uživatelů.

Za systémem EOS R, který byl představen v roce 2018, byla touha společnosti Canon stvořit ideální bajonet pro nekompromisní konstrukce RF objektivů. V roce 2020 navázala modelem EOS R5, prvním digitálním fotoaparátem na světě, který podporoval záznam v rozlišení 8K. Následující rok, 2021, byl svědkem uvedení modelu EOS R3, který se může pochlubit funkcí automatického ostření pohybem očí, a systému EOS VR pro nahrávání obsahu pro virtuální realitu.

Systém EOS, který aktuálně zahrnuje celkem 21 fotoaparátů řady EOS a 104 objektivů typu RF a EF, rozšiřuje možnosti tvůrčího projevu a umožňuje vizuální vyjádření prostřednictvím fotografie, videa, a dokonce i virtuální reality. Společnost Canon si dlouhodobě buduje rozsáhlou uživatelskou základnu a již 18 let (od roku 2003) si udržuje vedoucí pozici na celosvětovém trhu digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy.

Společnost Canon hodlá i do budoucna zdokonalovat svoji rozmanitou nabídku obrazových technologií založených na špičkové optice a dále posilovat systém EOS, který naplňuje potřeby stále širšího okruhu uživatelů, a napomáhat tak šíření fotografické a filmové kultury.

 

35 let se systémem Canon EOS – chronologie

 • březen 1987 – vůbec první EOS – EOS 650
 • 1989 – EOS-1 – první EOS pro profesionály
 • říjen 1990 – EOS 1000 – první amatérská jednooká zrcadlovka EOS
 • listopad 1990 – EF 50mm f/1.8 II – patrně nejprodávanější objektiv s AF všech dob
 • listopad 1992 – EOS 5 – první fotoaparát se zaostřováním pohledem oka
 • 1993 – EOS 500 (EOS Kiss / EOS Rebel XS)
 • červenec 1995 – Canon EOS DCS 3 – první digitální zrcadlovka
 • říjen 1996 – EOS IX – první SLR formátu APS (Advanced Photo System), dodnes název formátu
 • říjen 2000 – EOS D30 – první digitální zrcadlovka se snímačem typu CMOS
 • listopad 2002 – EOS-1Ds – první Full Frame digitální zrcadlovka na světě
 • září 2003 – EOS 300D (EOS Kiss Digital, EOS Digital Rebel) – první amatérská digitální zrcadlovka
 • únor 2005 – EOS 20Da – první digitální zrcadlovka s Live View pro astronomy
 • říjen 2005 – EOS 5D Mark II – první dostupná FullFrame digitální zrcadlovka
 • březen 2011 – EOS 600D – nejprodávanější EOS produkt historie
 • leden 2012 – na trh vstupuje Cinema EOS
 • září 2012 – EOS M – první Canon bezzrcadlovka
 • 2018 – představení bajonetu EOS R, zrod řady EOS R
 • 2020 – EOS R5 – nová definice bezzradlovky
 • 2021 – EOS R3 – zatím nejdokonalejší přístroj řady
 • 2021 – EOS VR, systém, s kterým Canon začal objevovat třetí rozměr
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*