Potvrzeno: Canon EOS R1 bude již brzy, nabídne hvězdné parametry

Čekání je u konce – Canon potvrdil, o čem se spekulovalo dlouhé roky: že pracuje na „nejvyšším“ ze všech Canonů, bezzrcadlovce Canon EOS R1. Na trhu se objeví v příštích měsících – „do konce roku“, jak zní oficiální informace.

Tisková zpráva (plné znění viz níže) je však relativně skoupá na další informace a především potvrzuje, že půjde o model, který bude určený pro nejnárodnější možné fotografování, tedy především sportovní akce. Právě sportovní fotografové nejvíce ocení to, co Canon zmiňuje: revoluční systémy ostření a rozpoznávání obrazu, schopnost pracovat s obrovským množství dat a samozřejmě celkové vylepšení kvality obrazu pro fotografie, i video.

Canon R1
Canon R1 na snímku z několikavteřinového „představovacího videa“

Zajímavá je zmínka o využití umělé inteligence („hlubokého učení“) a nových technologií redukce šumu – podrobnosti však chybí.

Canon R1 je předmětem nekonečných spekulací po mnoho let – což je logické, dosud nejvyšší model má označení R3, tedy nikdy nebylo daleko k úvaze, že musí přijít ještě vyšší „superstroj“. Podobně se spekuluje o Canonu R5 mark II – ten však oznámen nebyl.

Zde je plný text tiskové zprávy:

Canon připravuje uvedení fotoaparátu EOS R1 jako první vlajkové lodi systému EOS R

Nová technologie zpracování obrazu dále zlepší automatické ostření a kvalitu obrazu

Praha, Česká republika, 15. května 2024 – Společnost Canon Inc. dnes oznámila, že v současné době vyvíjí full- frame bezzrcadlovku EOS R1, která se tak stane její první vlajkovou lodí systému EOS R SYSTEM s bajonetem RF. Přístroj bude uveden na trh v letošním roce.

EOS R1 bude přístroj určený profesionálním fotografům, která staví na kombinaci špičkových technologií Canon, vysokého výkonu, vynikající odolnosti a spolehlivosti, jak to uživatelé vlajkových modelů požadují. Nový fotoaparát bude poskytovat výrazně lepší výsledky při fotografování i natáčení videa (oproti modelu EOS R3) a splní vysoké nároky profesionálů z nejrůznějších oborů včetně sportu, zpravodajství a videoprodukce.

Video: Canon EOS R1 – teaser 11 vteřin

Základem přístroje je nově vyvinutý obrazový procesor DIGIC Accelerator, který doplňuje stávající procesor DIGIC X. Nový systém zpracování obrazu tvořený těmito procesory a novým snímačem CMOS dokáže rychle zpracovat velký objem dat a převratným způsobem vylepšuje automatické zaostřování (AF) i další funkce.

Díky způsobu zpracování obrazu a vyspělé technologii hlubokého učení dosáhl Canon velmi rychlého a vysoce přesného rozpoznávání objektů. Vylepšena byla například přesnost sledování objektu, takže i v týmových sportech, kde se protíná více objektů, lze nepřetržitě sledovat vybraný objekt, i když přímo před ním projde jiný hráč. Funkce AF „Priorita akce“ navíc rozpozná pohyb objektu rychlou analýzou jeho stavu. Během sportovního zápasu, kdy je obtížné předvídat bezprostřední vývoj situace, tato funkce automaticky určí hráče provádějícího určitou akci, např. vykopnutí míče na branku, jako hlavní objekt, a okamžitě posune rámeček AF, čímž pomůže zachytit rozhodující okamžiky hry.

Kombinace nového systému zpracování obrazu a technologie hlubokého učení zlepšuje i kvalitu obrazu. Canon integruje novou funkci redukce obrazového šumu, která byla původně vyvinuta a zdokonalována jako součást softwaru pro osobní počítače, přímo do fotoaparátu, což dále zlepšuje kvalitu obrazu a přispívá ke kreativitě uživatelů.

Canon nyní testuje nový fotoaparát v praxi s cílem vyzkoušet možnosti zachycení rozhodujících a působivých okamžiků na mezinárodních sportovních akcích.

Canon bude nadále pokračovat v rozšiřování řady fotoaparátů a objektivů RF systému EOS R, aby uspokojil požadavky širokého spektra uživatelů a přispěl k rozvoji fotografické a video kultury.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*