Canon EOS R3 chce „předběhnout ostatní“

Canon dnes představil dlouho očekávanou novinku, nejvyšší ze svých modelů bezzrcadlovek, Canon EOS R3… Na českém trhu bude k dispozici za 159 990 korun.

Níže je text tiskové zprávy společnosti Canon, podrobnější recenzi připravím v blízké budoucnosti, tedy možná jen pár rychlých poznámek a dojmů z oficiálního představení v Praze…

Canon R3 a zaostřování okem

Oficiální představování foťáků má skoro vždy jeden háček – na tiskových konferencích je možné si foťák “osahat”, ale podrobnější vyzkoušení vlastně není dost dobře možné. Stroje spadají do kategorie tzv. předprodukčních vzorků, z nichž je zkrátka přísně zakázano fotky stáhnout a pořádně prozkoumat. (Důvod je vcelku logický, firmware obvykle ještě není zcela finální a může mít mouchy).

Canon R3
Canon R3 při oficiální pražské premiéře (rychlofotka mobilem).

Premiéra Canonu R3 na pražské Štvanici však byla přece jen trochu jiná: bylo možné vyzkoušet jednu z nejvíce očekávaných funkcí toto novinky: ostření okem. Ano, funguje to přesně tak, jak byste asi čekali: foťák umístí ostřící bod do toho místa, kam mu ukážete pohledem.

Přiznávám, k technologických superfukncím jsem vždy mírně skeptický, ale v tomhle případě mě “hraní si” opravdu zaujalo: zkrátka, jsem si jist, že bych si na to hodně rychle zvykl.

Jak to funguje v praxi? Nejdříve je nutné foťák nakalibrovat na konkrétní oko, systém uživatele navede a pořádá ho, aby sledovat pohledem to, co mu ukáže v hledáčku. A pak už je prostě možné ukázat okem tam, kde si přejeme mít bod – a volbu potvrdíme zmáčknutím jednoho z tlačítek. Vše je možné samozřejmě ladit pomocí řady nastavení, foťák má mimo jiné tři základní režimy, co dokáže detekovat: lidé, zvířata, vozidla.

Samozřejmě, z rychlého vyzkoušení není možné dělat velké závěry, bude ale opravdu zajímavé vše poté vyzkoušet v praxi – a hlavně naslouchat zkušeným sportovním fotografům, jak tohle vše bude fungovat v reálném životě.

Tedy se vážně těším, až vše vyzkouším naostro…

Canon R3 ostření okem
Canon R3 nabízí tři režimy toho, co má v záběru detekovat. Fotka mobilem z tiskové konference.

 

Níže je text tiskové zprávy společnosti Canon.

Čekání je u konce – na startovní čáru nastupuje nový sportovní šampion od Canonu, aby předběhl všechny ostatní

PRAHA, 14. září 2021 – Společnost Canon Europe dnes oznámila netrpělivě očekávaný fotoaparát EOS R3 – vysoce výkonný přístroj pro sportovní a reportážní fotografii. EOS R3 spojuje tradice se špičkovými technologiemi. Nabízí veškerou funkcionalitu a rychlost proslulých přístrojů řady Canon EOS-1 spolu s inovativností a všestranností průkopnického systému EOS R.

Je navržený podle podnětů od nejnáročnějších profesionálních zpravodajských a sportovních fotografů a přináší přes 100 zdokonalení oproti dosavadním bezzrcadlovým a zrcadlovým modelům Canon. Vznikl tak fotoaparát, který podstatně zjednodušuje pracovní postupy a nabízí novou úroveň propojení fotografa s přístrojem, jejímž výsledkem je bezkonkurenční rychlost a ovladatelnost. Zcela nový inovativní snímač o rozlišení 24,1 milionů bodů zajišťuje optimální rovnováhu mezi výkonem, rozlišením a rychlostí. Zpravodajští a sportovní fotografové tak získávají fotoaparát, díky němuž překonají a předběhnou konkurenci.

Canon EOS R3
Canon EOS R3 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Budoucnost je rychlá

EOS R3 využívá nový převratný vrstvený snímač typu CMOS konstrukce BSI o rozlišení 24,1 megapixelů, který nabízí bleskurychlé snímání a lépe reaguje. Výkonný snímač téměř eliminuje pohybové zkreslení obvyklé u štěrbinových závěrek a díky mimořádně krátkým expozičním časům v rozsahu 30 sekund až 1/64000 sekundy pomáhá sportovním fotografům zachytit i rychle se pohybující objekty. Při použití elektronické závěrky je možné fotografovat rychlostí až 30 snímků za sekundu při automatické expozici a automatickém ostření se sledováním objektu, a to i při snímání do souborů RAW. Snímat je možné i rychlostí 15 sn./s nebo 3 sn./s.

Elektronickou závěrku je možné poprvé používat s blesky Canon i jiných výrobců. Fotoaparát se dokáže také vypořádat s blikáním světelných zdrojů a nežádoucími efekty této tradiční slabiny elektronických závěrek, jako jsou pruhy v obraze nebo problémy s podáním barev a expozicí. Slouží k tomu funkce detekce blikání a režim vysokofrekvenčního snímání.

Canon R3
Zajímavost z tiskové konference. Canon R3 a jeho předek, Canon EOS 3 z roku 1998. Rychlofotka mobilem.

Vysoký výkon fotoaparátu EOS R3 se neomezuje na rychlost sériového snímání, ale týká se i ostření. S rychlostí ostření 0,03 sekundy je EOS R3 dosud nejrychlejší fotoaparát z řady EOS R – ideální pro zachycení nečekaných okamžiků ve sportu nebo při reportážích. EOS R3 je vybavený systémem automatického ostření se zdvojenými fotodiodami Dual Pixel CMOS AF II a zdokonaleným algoritmem hloubkového učení pro ostření se sledováním objektu včetně detekce lidského a zvířecího oka, těla a tváře a detekce lidské hlavy u statických snímků i videa. Nový fotoaparát je navržený i s ohledem na potřeby fotografů motoristického sportu. Je proto vybavený funkcí sledování vozidel včetně motocyklů, formulí s otevřeným kokpitem i vozů pro závody GT a rallye – s možností priority vozidla nebo přilby řidiče. Detekce oka, tváře, hlavy a těla je nyní k dispozici ve všech režimech automatického ostření, podobně jako nová flexibilní zóna, která umožňuje zvolit velikost a tvar oblasti ostření. EOS R3 nastavuje novou laťku ostření za špatných světelných podmínek. Dokáže zaostřit při úrovni osvětlení až -7,5 EV – v tomto ohledu se tedy jedná o jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu.

Pro maximální kontrolu nad automatickým ostřením nabízí EOS R3 tři různé způsoby výběru ostřicích bodů: rychlý ovladač quick smart, precizní multifunkční ovladač a instinktivní výběr pohybem oka. Ovládání automatického ostření okem tvoří přirozenější propojení mezi fotoaparátem a fotografem. Tato průkopnická, intuitivní metoda přesouvá bod zaostření tam, kam směřuje fotografův pohled. V situacích, kdy se scéna rychle mění, může fotograf instinktivně zaostřovat na akci pouhým pohybem oka.

Pětiosá interní stabilizace obrazu zlepšuje možnosti fotografování a filmování z ruky za pohybu. Může spolupracovat s optickým stabilizátorem příslušných objektivů řady RF a dokáže kompenzovat až o 8 expozičních hodnot, což patří ke špičce na trhu.

Překonejte své kolegy

Profesionálním fotografům v terénu jde nejen o okamžité zachycení důležitého momentu, ale také o rychlé předání fotografií do zpravodajské redakce. Díky řadě profesionálních možností připojení včetně vestavěného Bluetooth verze 5.0 a Wi-Fi v pásmu 5 GHz EOS R3 zefektivňuje pracovní postupy a zjednodušuje propojení s chytrým telefonem nebo připojení do Wi-Fi sítě. Pro práci na sportovních stadionech je ideální vysokorychlostní kabelové připojení přes vestavěný gigabitový ethernetový port. A v situacích, kdy je rychlost skutečně rozhodující, mohou fotografové přenášet snímky svým odběratelům přes FTP. Stávající uživatelé přístrojů EOS R5 a EOS-1D X Mark III mohou sdílet síťové nastavení mezi všemi třemi fotoaparáty.

Uživatelé mohou fotoaparát ovládat na dálku z mobilního zařízení prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect nebo pomocí funkce Browser Remote při připojení ethernetovým kabelem. Oblíbená funkce Browser Remote známá z modelu EOS-1D X Mark III také umožňuje uživatelům a redakcím na dálku upravovat metadata, procházet a stahovat snímky. Uživatelé budou moci využít také mobilní aplikaci Canon Mobile File Transfer (MFT)

určenou profesionálním fotografům k přenosu snímků prostřednictvím mobilního zařízení na FTP/FTPS/SFTP server. Do budoucna jsou plánována další vylepšení, která profesionálním fotografům ještě více usnadní práci, například převod hlasových poznámek do textu. Nový úchyt na chytrý telefon Smartphone Link AD-P1 jako příslušenství pro EOS R3 umožňuje upevnit zařízení se systémem iOS nebo Android do adaptéru pro multifunkční sáňky a jednoduše přenášet snímky prostřednictvím nové aplikace MFT. Aplikace Canon Camera Connect nyní umožňuje aktualizovat firmware fotoaparátu EOS R3 přes mobilní telefon – jako u prvního z řady EOS.

Neuvěřitelné možnosti záznamu videa

Stejně jako u přístroje EOS R5 společnost Canon u modelu EOS R3 zdokonaluje možnosti smíšené práce – vychází vstříc požadavkům, aby fotografové zachycovali akci na kvalitních statických snímcích i na působivém videu s vysokým rozlišením. Nový fotoaparát proto nabízí možnost záznamu videa ve formátu 6K 60p RAW, který zachytí o 50 % více detailů než rozlišení 4K. U souborů 6K CRM RAW je možné následně upravovat expozici a vyvážení bílé pro dosažení požadovaného podání. Záznam ve formátu 4K až do 60p se převzorkovává z 6K, což zaručuje nejvyšší možnou obrazovou kvalitu. EOS R3 dokáže natáčet ve 4K při 120p a vytvářet efektní zpomalené záběry v rozlišení 4K – obzvlášť u rychlých a dynamických sportů. Nyní je možné natočit až šest hodin běžného videa nebo 1,5 hodiny při vysokých snímkových frekvencích 119,88/100p.

V jádru je fotoaparát EOS R3 navržený tak, aby fotografům umožnil být pohotovější než kolegové s jiným technickým vybavením – a totéž platí o videu. Pro zmenšení velikosti souborů a urychlení pracovního procesu u videa je možný záznam do formátu CRM light nebo MP4 s kompresí All-I, IPB nebo menší IPB light, přičemž si uživatel může zvolit z řady různých datových toků podle potřeb a kapacitních možností. Dva sloty na paměťové karty – včetně UHS-II SD a ultra rychlého CFexpress – umožňují záznam videa ve formátu 6K RAW a podporují souběžný zápis na obě karty ve formátu MP4. Tak lze získat zálohu důležitých nahrávek. Proslulá funkce Canon LOG 3 umožňuje 10bitový interní záznam s vyšším dynamickým rozsahem nebo 10bitový záznam HDR PQ, který minimalizuje nutnost úprav nebo možnost color gradingu. Reportéři v terénu u EOS R3 ocení nové multifunkční sáňky a kompatibilitu s novým směrovým stereo mikrofonem DM-E1D s digitálním zpracováním zvuku napájeným z fotoaparátu a s adaptérem TEAC Tascam CA-XLR2d-C XLR, který umožňuje dvoukanálový záznam pomocí profesionálních mikrofonů XLR.

Instinktivní fotografování

Nejnovější bezzrcadlový fotoaparát Canon nabízí stejnou rychlost a způsob ovládání jako přístroje řady EOS-1. Je vybavený novým špičkovým elektronickým hledáčkem, který společnost Canon sama vyvinula. Nabízí rozlišení 5,76 milionu bodů, minimální zpoždění a obnovovací frekvencí 120 sn./s, nedochází u něho k zatmění při expozici a z uživatelského hlediska se vyrovná optickému hledáčku. Vedle nové funkce View Assist, která simuluje optický hledáček, má elektronický hledáček sytější barvy a vyšší dynamický rozsah. Zpoždění závěrky je neuvěřitelných 20 ms – méně než poloviční oproti konvenčním fotoaparátům, takže je snímek při stisku spouště pořízen prakticky okamžitě.

Nový otočný a náklopný dotykový displej s vysokým rozlišením 4,1 milionu bodů nabízí detailnější zobrazení než dosavadní modely a širší rozsah fotografických úhlů. EOS R3 vychází z osvědčené ergonomie a způsobu ovládání řady EOS a přidává nové, pokročilé ovládací prvky. Uživatelům také nabízí řadu nových možností přizpůsobení, včetně zvuku závěrky a jeho hlasitosti. Fotografové, kteří užívají vícero fotoaparátů, mohou jednoduše kopírovat a ukládat vlastní nastavení na paměťové karty a tím ušetřit čas. EOS R3 navíc užívá tentýž typ akumulátoru LP-E19 jako EOS-1D X Mark II a EOS-1D X Mark III, což zvyšuje kompatibilitu se stávajícím DSLR vybavením a umožňuje prodloužit dobu práce.

Nové lehké hořčíkové tělo fotoaparátu EOS R3 je utěsněné proti pronikání prachu a vody a odolá i drsným podmínkám. Odolnost proti vodě lze zachovat i při použití blesku řady Speedlite jejich připojením do nového adaptéru AD-E1 pro multifunkční sáňky. Ty podporují i nový kompaktní vysílač Speedlite ST-E10, takže fotograf může na dálku ovládat vícero radiem řízených blesků Speedlite.

EOS R3 je mimořádně rychlý fotoaparát se svižnou odezvou, který sportovním a zpravodajským fotografům poskytuje konkurenční výhodu na cestě k vítěznému snímku.

EOS R3 bude na českém trhu k dispozici za 159 990 korun.

Společnost Canon dnes na trh uvádí také dva nové výkonné všestranné objektivy RF 100-400 mm F5,6-8 IS USM a RF 16 mm F2,8 STM, které rozšiřují řadu RF o nové ohniskové vzdálenosti.

Původní zpráva z 14. dubna

Canon oficiálně potvrdil, že připravuje novou profesionální bezzrcadlovku EOS R3 pro sportovní a zpravodajskou fotografii. Bude patřit do zcela nové třídy pro nejnáročnější použití.

“Staré dobré zrcadlovky” pomalu vyklízející pozice – nová třída bezzrcadlovek, kterou Canon dnes oznámil v tiskové zprávě, zaplní další políčko v kategoriích fotoaparátů – Canon EOS R3 budeme v příštích letech vídat zřejmě především na sportovních událostech.

Canon EOS R3
Canon EOS R3 na oficiálním snímku společnosti Canon. Foto: Canon.cz

Podrobností zatím není moc: fotoaparát nabídne rychlost až 30 snímků za vteřinu, ale také například ostření zrakem. Hodně zajímavé bude též sledovat, co v praxi bude znamenat zcela nový vrstveným snímač typu BSI CMOS, který byla též oznámen.

Spolu s aparátem Canon dnes představil i nové objektivy, které budou dávat smysl právě pro tento typ “akční” fotografie: RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM.

Canon tedy mezi klíčovými vlastnostmi uvádí pět položek:

1. Vysoký rychlost

EOS R3 je první přístroj řady EOS vybavený zcela novým vrstveným 35mm snímačem typu CMOS se zadním osvětlením, který vyvinula společnost Canon. Ten spolupracuje s výkonným obrazovým procesorem DIGIC X. Jako celek nabídne EOS R3 profesionálům vysokorychlostní fotografování a filmování na nové úrovni. Snímat mohou rychlostí 30 sn./s při použití elektronické závěrky a při automatickém ostření se sledováním objektu, přičemž dochází ke zcela minimální deformaci obrazu.

2. Schopnost sledovat rychle se pohybující objekty

Nový fotoaparát EOS R3 umožní dokonale přesné sledování objektu a ostření i při rychlém pohybu. Systém ostření nové generace Dual Pixel CMOS AF dokáže sledovat oči, hlavu nebo tělo rychle se pohybující postavy a umožňuje vmžiku zachytit i nejjemnější detaily. Jak společnost Canon navíc sdělila, přidá do systému automatického ostření se sledováním nový předmět, který ještě upřesní.

3. Ovládání automatického ostření – zrakem fotografa

EOS R3 bude vybavený novou a zdokonalenou technologií, kterou společnost Canon poprvé představila v modelu EOS 5. Stane se prvním digitální fotoaparátem EOS, který poskytne nové generaci fotografů převratný systém ovládání zrakem, který umožňuje jednoduše volit a přesouvat bod zaostření pohybem očí při pohledu do hledáčku. Tato instinktivní funkce nabízí rychlé a přirozené ovládání automatického ostření. Zkrácením doby nutné k zaostření, které se obvykle provádí multifunkčním ovladačem nebo tlačítkem, umožňuje pohotově zachytit nejdůležitější objekt v zorném poli ve všech situacích – při tiskové konferenci i fotbalovém zápasu.

4. Profesionální kvalita zpracování

Tělo EOS R3 inspirované řadou EOS-1D nabízí naprosto intuitivní ovládání v nejnáročnějších situacích, v jakých profesionální fotograf musí pracovat. Uživatelé mohou očekávat tutéž robustnost a odolnost proti vodě a prachu jako u těl legendární řady Canon EOS-1. Nový model má také integrovaný grip, který si uživatelé řady EOS-1D velmi oblíbili.

5. Rychlé připojení – novou aplikaci Mobile File Transfer

EOS R3 bude plně kompatibilní s mobilní aplikací Canon Mobile File Transfer. Ta nabízí nový způsob přenosu pořízených snímků a urychluje pracovní postup v terénu díky využití služeb mobilních sítí bez nutnosti kabelového připojení LAN.

Canon vydá aplikaci Mobile File Transfer verze 1.2 pro systém iOS prostřednictvím obchodu Apple App Store v červnu. Kompatibilní bude s fotoaparáty Canon EOS-1D X Mark III, EOS R5 a EOS R6. V plánu je do budoucnu i podpora systému Android.

Autor: Jan Rybář s využitím tiskové zprávy společnosti Canon.

Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*