Canon chystá EOS R3, bezzrcadlovku s ostřením zrakem

Canon oficiálně potvrdil, že připravuje novou profesionální bezzrcadlovku EOS R3 pro sportovní a zpravodajskou fotografii. Bude patřit do zcela nové třídy pro nejnáročnější použití.

“Staré dobré zrcadlovky” pomalu vyklízející pozice – nová třída bezzrcadlovek, kterou Canon dnes oznámil v tiskové zprávě, zaplní další políčko v kategoriích fotoaparátů – Canon EOS R3 budeme v příštích letech vídat zřejmě především na sportovních událostech.

Canon EOS R3
Canon EOS R3 na oficiálním snímku společnosti Canon. Foto: Canon.cz

Podrobností zatím není moc: fotoaparát nabídne rychlost až 30 snímků za vteřinu, ale také například ostření zrakem. Hodně zajímavé bude též sledovat, co v praxi bude znamenat zcela nový vrstveným snímač typu BSI CMOS, který byla též oznámen.

Spolu s aparátem Canon dnes představil i nové objektivy, které budou dávat smysl právě pro tento typ “akční” fotografie: RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM.

Canon tedy mezi klíčovými vlastnostmi uvádí pět položek:

1. Vysoký rychlost

EOS R3 je první přístroj řady EOS vybavený zcela novým vrstveným 35mm snímačem typu CMOS se zadním osvětlením, který vyvinula společnost Canon. Ten spolupracuje s výkonným obrazovým procesorem DIGIC X. Jako celek nabídne EOS R3 profesionálům vysokorychlostní fotografování a filmování na nové úrovni. Snímat mohou rychlostí 30 sn./s při použití elektronické závěrky a při automatickém ostření se sledováním objektu, přičemž dochází ke zcela minimální deformaci obrazu.

2. Schopnost sledovat rychle se pohybující objekty

Nový fotoaparát EOS R3 umožní dokonale přesné sledování objektu a ostření i při rychlém pohybu. Systém ostření nové generace Dual Pixel CMOS AF dokáže sledovat oči, hlavu nebo tělo rychle se pohybující postavy a umožňuje vmžiku zachytit i nejjemnější detaily. Jak společnost Canon navíc sdělila, přidá do systému automatického ostření se sledováním nový předmět, který ještě upřesní.

3. Ovládání automatického ostření – zrakem fotografa

EOS R3 bude vybavený novou a zdokonalenou technologií, kterou společnost Canon poprvé představila v modelu EOS 5. Stane se prvním digitální fotoaparátem EOS, který poskytne nové generaci fotografů převratný systém ovládání zrakem, který umožňuje jednoduše volit a přesouvat bod zaostření pohybem očí při pohledu do hledáčku. Tato instinktivní funkce nabízí rychlé a přirozené ovládání automatického ostření. Zkrácením doby nutné k zaostření, které se obvykle provádí multifunkčním ovladačem nebo tlačítkem, umožňuje pohotově zachytit nejdůležitější objekt v zorném poli ve všech situacích – při tiskové konferenci i fotbalovém zápasu.

4. Profesionální kvalita zpracování

Tělo EOS R3 inspirované řadou EOS-1D nabízí naprosto intuitivní ovládání v nejnáročnějších situacích, v jakých profesionální fotograf musí pracovat. Uživatelé mohou očekávat tutéž robustnost a odolnost proti vodě a prachu jako u těl legendární řady Canon EOS-1. Nový model má také integrovaný grip, který si uživatelé řady EOS-1D velmi oblíbili.

5. Rychlé připojení – novou aplikaci Mobile File Transfer

EOS R3 bude plně kompatibilní s mobilní aplikací Canon Mobile File Transfer. Ta nabízí nový způsob přenosu pořízených snímků a urychluje pracovní postup v terénu díky využití služeb mobilních sítí bez nutnosti kabelového připojení LAN.

Canon vydá aplikaci Mobile File Transfer verze 1.2 pro systém iOS prostřednictvím obchodu Apple App Store v červnu. Kompatibilní bude s fotoaparáty Canon EOS-1D X Mark III, EOS R5 a EOS R6. V plánu je do budoucnu i podpora systému Android.

Autor: Jan Rybář s využitím tiskové zprávy společnosti Canon.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*