Novinka: Canon EOS RP – amatérská full frame bezzrcadlovka

Canon představil svoji novou full frame bezzrcadlovku: Canon EOS RP… Bude cenově dostupnější verzí loňského modelu Canon R…

Zatím jen text tiskové zprávy, foťák snad brzy vyzkouším…

Toto je text tiskové zprávy, nikoliv redakční článek. Čtenář nechť ho tedy čte na vlastní nebezpečí…

Canon uvádí kompaktní full-frame fotoaparát EOS RP

PRAHA, 14. února 2019 – Canon uvádí malou, lehkou a praktickou full-frame bezzrcadlovku EOS RP. Novinka cílí na pokročilé amatéry, kteří chtějí postoupit do světa převratného systému značky Canon – systému R. Fotoaparát EOS RP je ideálním přístrojem jak pro cestovní, krajinářskou a portrétní fotografii, tak i pro filmovou tvorbu.

Canon EOS RP
Canon EOS RP na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Navíc díky výhodám celého systému EOS R včetně nejrychlejšího automatického zaostřování na světě je příslibem ještě většího tvůrčího potenciálu. Jako nejmenší a nejlehčí full-frame digitální fotoaparát s výměnnými objektivy v dosavadní historii značky Canon nabízí EOS RP jedinečnou kombinaci snadného používání spolu s působivou kvalitou obrazu. Fotografové a kameramani mohou s novým EOS RP využívat také objektivy EF i EF-S a prozkoumat všechny možnosti, které toto portfolio značky Canon nabízí.

Spolu s uvedením nového fotoaparátu Canon dále oznámil, že připravuje objektiv RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, který bude díky svým rozměrům a výkonu pohotovým a snadno přenosným společníkem na cestách. Půjde o univerzální objektiv určený pro pokročilé amatérské fotografy i kameramany, kterým nabídne velký rozsah ohniskových vzdáleností a umožní jim pořizovat skutečně mimořádné snímky.

Vstup do full-frame světa systému EOS R

Nový EOS RP je velmi pokročilý, ale stále ještě dobře cenově dostupný fotoaparát z produktové řady full-frame modelů značky Canon. Součástí EOS RP je inovativní bajonet RF s průměrem 54 mm, s 12pinovým vysokorychlostním komunikačním systémem a krátkým zadním zaostřováním – spolu s optickým výkonem obvyklým u full-frame přístrojů tak novinka nabízí veškerý potenciál k maximálnímu využití chystaných objektivů RF, jako je například již zmíněný RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Canon vyvinul bajonet RF zcela od základů a díky tomu může tento systém nabídnout dosud nevídaný optický výkon, citlivost i funkcionalitu. Fotografové i kameramani mohou navíc využít veškerý výkon svých stávajících objektivů EF a EF-S, a to díky trojici dostupných adaptérů EF-EOS R včetně varianty s ovládacím kroužkem a s podporou zásuvných filtrů.

Kreativita, rychlost, kvalita i naprosto tichý provoz

Srdcem EOS RP je full-frame snímač CMOS s rozlišením 26,2 megapixelů doplněný nejnovějším obrazovým procesorem značky Canon – DIGIC 8. Tato kombinace přináší vyšší kreativitu i optimální rovnováhu mezi úrovní zaznamenatelných detailů, kontrolou nad hloubkou ostrosti a výborným výkonem při fotografování za špatných světelných podmínek. Uživatelé určitě ocení vysokou maximální citlivost ISO 40 000, která je rozšiřitelná až na 102 400, a výkonný systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS umožňující spolehlivě pořídit snímky i v těch nejtmavších prostředích – expozici lze kompenzovat až o -5 EV.

Canon EOS RP
Canon EOS RP nemá na rozdíl od předchozího dražšího modelu stavový displej. Foto: Canon.cz

Mezi funkce EOS RP patří i korekce DLO (Digital Lens Optimiser), která přímo ve fotoaparátu zajišťuje dosažení optimální čistoty obrazu a spolupracuje s objektivy RF a po jejich zaregistrování v přístroji až s pěti objektivy EF. Široké jsou i možnosti následných úprav pořízených snímků – uváděný fotoaparát využívá nejnovější generaci 14bitového formátu RAW CR3 včetně úsporného formátu kompaktní RAW, ve kterém jsou soubory až o 40 procent menší. Výsledkem je celkově vyšší počet snímků, které lze na paměťovou kartu uložit a současně zachovat flexibilitu následných úprav umožněnou formátem RAW. Uživatelé mohou pořízené fotografie editovat přímo ve fotoaparátu, a to pomocí kreativního asistenta nabízejícího širokou škálu filtrů, efektů i ovládacích prvků, které usnadňují získání požadovaného výstupu umožňujícího okamžité sdílení.

Ovládání známé z EOS

Přenosný a praktický EOS RP je dosud nejlehčí a cenově nejdostupnější full-frame digitální fotoaparát s výměnným objektivy v portfoliu společnosti Canon. Samotné tělo váží pouhých 485 gramů a EOS RP je tak perfektní volbou na všechny cesty, kdy jsou co nejmenší rozměry a nízká hmotnost velmi důležité.

Novinka je přímo navržená pro použití v široké škále situací – základem fotoaparátu je šasi ze slitiny hořčíku doplněné o vysoce přesně vyrobené další části těla včetně těsnících materiálů, které zajišťují odolnost vůči prachu a vlhkosti. Univerzálnost EOS RP zvyšuje i stabilizace obrazu technologií Dual Sensing IS, která snižuje chvění fotoaparátu při focení z ruky, a scénický režim tichého fotografování pro diskrétní pořizování snímků. K dispozici je kontinuální snímání rychlostí až 5 snímků za sekundu nebo 4 snímků za sekundu v režimu průběžného automatického zaostřování – takto vysoká rychlost přináší v kombinaci s paměťovou kartou UHS-II neomezený buffer na snímky ve formátu JPEG nebo RAW dostatečný pro pohotové zachycení snímků na cestách.

Ovládání nového fotoaparátu vychází z tradice modelů systému EOS – je tedy jednoduché, komfortní a pro mnohé uživatele dobře známé. Nechybí ani vysoká flexibilita díky přizpůsobitelným ovládacím prvkům, scénické režimy nebo grafické rozhraní. Jinými slovy vyhoví EOS RP všem potřebám uživatelů s různými úrovněmi dovedností a zkušeností, navíc bez ohledu na to, zda jde o focení nebo natáčení filmů.

Potěší také dobře navržená rukojeť, opět ve stylu systému EOS, otočný dotykový displej s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 7,5 centimetrů i elektronický hledáček typu 0,39 s technologií OLED. Všechny tyto vlastnosti mohou inspirovat další generaci uživatelů k inovativním způsobům používání včetně odhalení nových tvůrčích možností nebo pohodlného dotykového ovládání prsty – od položek nabídky až po výběr zaostřovací pozice. Nový fotoaparát je také kompatibilní s širokou škálou příslušenství systému EOS včetně dnes uváděného gripu EG-E1, který zvyšuje komfort úchopu těla EOS RP, a Canon Speedlite 470EX-AI, prvního blesku s funkcí AI bounce uvedeného v únoru 2018.

Zaostřeno na každý detail

Canon EOS RP využívá na maximum systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS, který se může pochlubit nejrychlejším ostřením na světě – 0,05 sekundy – a špičkovou přesností s možností výběru z až 4 779 pozic AF v široké oblasti záběru až 88 x 100 procent. Součástí nového fotoaparátu je elektronický hledáček (EVF) s 2,36 miliónů bodů a přibližně stoprocentním pokrytím sledované scény – uživatelé tak mohou pořídit a ihned si prohlédnout skvělé záběry i v případě, kdy se pohybují v prostředí s problémovým osvětlením.

Jednou ze čtyř metod ostření je automatické zaostřování dotykem a přetažením, které umožňuje snadnou kontrolu nad zaostřovací oblastí při kompozici záběru pomocí hledáčku nebo prostým dotykem na LCD displej. Užitečné je také automatické zaostřování na oči, které ve spojení s režimem detekce tváře nepřetržitě zaostřuje na oko fotografovaného objektu a zajišťuje vždy profesionální kvalitu výstupu včetně tak důležité ostrosti.

Canon EOS RP má funkci nepřetržitého sledování objektů a umožňuje tak, aby kameramani i fotografové pořizující snímky pohybujících předmětů, zvířat nebo lidí udrželi akci v zamýšleném záběru. S dosažením ideální hloubky ostrosti a maximálně ostrých výstupů při makrofotografii pomůže bracketing zaostřování – na jediné stisknutí spouště je automaticky pořízena řada snímků s více rovinami zaostření.

Následně lze využít například aplikaci Digital Photo Professional pro platformy Windows nebo macOS a vytvořit výsledný snímek, který bude ostrý v celé požadované hloubce ostrosti. Bodové automatické zaostřování zajišťuje perfektní ostrost např. makrofotografie, další režimy včetně automatického zaostřování s detekcí obličeje, automatického zaostřování s jednou pozicí, rozšířeného automatického zaostřování a zónového zaostřování přináší vysokou flexibilitu při pořizování snímků široké škály objektů.

Vyfotit, sdílet a zůstat připojený

Díky chytré Bluetooth a Wi-Fi konektivitě je mnohem snadnější pořizování i sdílení snímků. Prostřednictvím Wi-Fi a chytrého telefonu nebo tabletu mohou uživatelé EOS RP vzdáleně fotit i natáčet videa. Jde o užitečnou vlastnost zejména v situacích, kdy je nutné předcházet vyrušení fotografovaného objektu nebo při snaze o netradiční kreativní záběry – například při focení zvířat v jejich přirozeném prostředí a během pořizování sportovních záběrů z jedinečných úhlů. Vše je velmi jednoduché, stačí si stáhnout aplikaci Canon Connect, která umožňuje měnit jednotlivá nastavení fotoaparátu, pomocí režimu živého náhledu sledovat dění před objektivem, a dokonce i prostřednictvím technologie Bluetooth vzdáleně probudit EOS RP z režimu spánku. Je-li fotoaparát připojený ke kompatibilnímu zařízení se systémem iOS nebo Android, může EOS RP vkládat do snímků souřadnice GPS a usnadnit tak udržování záznamů o navštívených lokalitách. Fotoaparát také umí automaticky synchronizovat snímky na chytrá zařízení – a zjednodušit tak sdílení na cestách – nebo přenášet data ve formátu RAW do aplikace Canon DPP Express pro editaci přímo v mobilním zařízení.

Vysoce kvalitní videa v rozlišení 4K na cestách

Nový EOS RP přináší svobodu a široké možnosti i tvůrcům video obsahu, kteří chtějí využívat přenosný a snadno použitelný přistroj. Díky obrazovému procesoru DIGIC 8 lze natáčet videa v rozlišení 4K rychlostí 25 snímků za sekundu a v rozlišení Full HD rychlostí 60 snímků za sekundu. Funkce jako pořizování časosběrných filmů v rozlišení 4K, intervalové snímání, průběžné automatické zaostřování při natáčení filmů nebo filmy s vysokým dynamickým kontrastem HDR umožňují zachytit rychlé akce i pomalé sekvence a využít všech výhod rozšířeného dynamického rozsahu.

Systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS umožňuje přesné ostření i detekci tváře a Movie Digital IS poskytuje stabilizaci filmů v pěti osách, čímž při natáčení z ruky předchází roztřeseným záběrům. Pozornost si zaslouží i konektory pro mikrofon a sluchátka, díky kterým mohou sledovat uživatelé okolní zvuk v reálném čase. Skvělým pomocníkem je i otočný dotykový displej zajišťující pohodlí při focení a natáčení z různých úhlů. Nechybí ani režim Video Snapshot, který vytváří sumarizační videa spojující 4,6 nebo 8sekundové klipy – uživatelé tak mohou snadno získat přehled o nezapomenutelných událostech a scénách třeba ze svých cest. Všeobecně kompatibilní kodek umožňuje pohotové editace i redukci objemu ukládaných dat.

Nový full-frame fotoaparát již dnes, další RF objektivy ještě letos

Canon dnes konkrétními kroky potvrdil své trvalé závazky jak vůči systému EOS R, tak i bajonetu RF. U příležitosti dosažení významného milníku ve výrobě objektivů EF a RF, kterých již Canon na trh dodal celkem 140 miliónů kusů, oznámil vývoj šesti nových full-frame objektivů. Do prodeje se dostanou ještě v průběhu letošního roku a jedním z nich bude dostatečně malý a výkonný RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Tento praktický univerzální objektiv bude skvělým společníkem na cestách a pokročilým uživatelům nabídne široký rozsah ohniskových vzdáleností, který jim pomůže s pořízením opravdu úchvatných záběrů. Pět dalších vyvíjených full-frame objektivů pro bajonet RF přesně cílí na potřeby všech typů uživatelů, od pokročilých amatérů až po profesionální fotografy a kameramany – Canon chce pomoci s dosažením perfektních snímků každému z nich. Nové objektivy staví na dosavadních zkušenostech společnosti Canon a díky nové špičkové optice i pokročilému zpracování obrazu v případě fotografií a videí posouvají hranice kreativity významným způsobem kupředu.

Klíčové vlastnosti fotoaparátu EOS RP:

 • Full-frame snímač CMOS s rozlišením 26,2 megapixelů
 • Lehké tělo se šasi ze slitiny horčíku
 • Automatické zaostřování s duálními pixely CMOS
 • Filmy v rozlišení 4K
 • Obrazový procesor DIGIC 8
 • Tři volitelné upevňovací adaptéry EF-EOS R umožňující použití objektivů EF a EF-S
 • Wi-Fi a Bluetooth konektivita

9 komentářů

 1. Provozní prostředí 0 až 40 °C, vlhkost 85 % nebo méně

 2. Nejdůležitější jsou objektivy, tělo až na druhém místě. A fullframe znamená velké, těžké objektivy a přitom neřeší problémy s optickou kvalitou oproti APS (kde je navíc výhoda, že mohu vzít i horší FF objektiv a na cropu mi problémové okraje zmizí). Jenom je to všechno mnohem dražší – a o tom to je, proto se do toho výrobci hrnou, cítí, že to je oblast kde jsou lidi zmasírovatelný reklamou a ochotný utratit značný prachy. I když většina jich to nepotřebuje a APS by jim za půlku nebo třetinu ceny vyhovovalo mnohem líp ..
  Je to nějak ode zdi ke zdi — na jedné straně snaha o miniaturizaci na úkor ergonomie a optických vlastností (jak těl, tak objektivů – viz Canon M) a na druhé FF. Doufám, že se i přes tenhle trend objeví mimo přehnaně miniaturizovaných objeví i APS stroje pro náročnější. Zlatá střední cesta, která se osvědčila a je nesmysl ji opustit.

 3. Podle mě je f 6,3 na 240mm je už moc. Hodně by tomu objektivu slušela f4 v celém rozsahu. Fakt škoda !!

  • souhlas, ale fyzika to v rozumnych rozmerech nedovoli a stejne zoom timhle rozsahem bude proste jeden velky kompromis, takze by to bylo velky tezky, drahy a stejne ne moc kvalitni, takze by to nikdo nekoupil ..

 4. Čip je bohužel stejný, jako v 6Dm2.

 5. Úspěch RP bude víc než jindy o ceně. 1300,- dolarů zní hezky, ale je to bez daně… 39000,- v Čechách už dech nevyrazí s ohledem k Sony. Přesto si myslím, že cenou dost znepřijemní život vrcholným modelům na APSC snímači u konkurence, např. Fujifilm.

 6. Je odolný jako 6d Mark II? Nikde jsem as to nedočetl. Pokud ano, je odolnost zachována i při použití adaptéru? Pokud mi jde čistě o výstup, vyrovná se mu 6d Mark II při použití stejného objektivu?

Připojte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*