Canon R – rychlé dojmy z prvního focení

Canon EOS R, dlouho očekávanou full frame bezzrcadlovku, jsem si dnes mohl na chvíli vyzkoušet při její pražské premiéře. Zde jsou mé první dojmy z krátkého focení…

Canon R patřil k opravdu hodně vyhlíženým novinkám celého letošního roku. V čem je tenhle foťák průlomový? Otevírá opravdu zcela novou kapitolu fotoaparátů Canon a spoluotevírá mnoho kapitol dalších, protože před nedávnem podobný full frame model představil i Nikon. Změna to je zásadní, protože fyzika je neúprosná, a spolu s tělem byly představeny i speciální objektivy zbrusu nové řady RF. Plus adaptéry, které umožňují nasadit na tělo i “normální” zrcadlovkové objektivy.

CANON EOS R
CANON EOS R na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

To vše samozřejmě vyvolává hodně napínavých otázek: co bude dál? Jaké bude soužití zrcadlovek a bezzrcadlovek? Co Canon (a jiní) plánují? Jak se tahle řada chytí?

Na to vše zatím odpověď nemá smysl moc hledat, uvidíme tak za rok, až si vše sedne (nebo nesedne)…

Z různých směrů také zaznívá spekulace, že tento model je spíš “střední třída”, a že v budoucnosti přibudou i více “profesionální” bezzrcadlovky této řady (což by dílem odpovídalo na povzdechy fanoušků Canonu, že některé parametry tedy opravdu vypadají trochu nemastně neslaně: zejména absence dvojitého slotu na karty či relativně malá rychlost 8 snímků za vteřinu)…

Plus samozřejmě, přibývat budou i další objektivy, tedy to je opravdu nová éra. Podrobnosti o technických parametrech foťáku i objektivů případně najdete níže v tiskových zprávách (nechám je tam do doby, než foťák pořádně otestuji)…

Testovací snímek v extrémních podmínkách: harfenistka na temném pódiu. 1/125, f1.2, ISO: 6400… Canon chtěl ukázat při pražské premiéře, že foťák podobné extrémy zvládne dobře. Fotka je bez úprav v plné velikosti.

Stejně tak se nedá posoudit to podstatné: jak foťák fotí – ano, těch pár desítek záběrů se mi líbilo, ale žádné závěry z nich činit nemůžeme: Canon pro prezentaci připravil scénu, v níž na hodně temném pódiu v zcela mizerném světle hrála harfenistka. Cílem bylo ukázat, že foťák dobře funguje v opravdu nízkých hodnotách intenzity světla. Což je nesporně pravda – na pořádné zhodnocení bude třeba ještě počkat.

Nyní se tedy pojďme podívat na věci, které je možné posoudit i během pár minut rychlého představení.

Canon R je sympatický, ale poměrně velký

Pro vlastně existují bezzcadlovky? Každý možná odpoví trochu jinak, ale o jedné věci patrně shoda panovat bude: jejich hlavní výhodou jsou menší rozměry a plnění onoho snu 90 % všech fotografů používajích (zejména) full frame zrcadlovky – prostě toužíme po něčem stejně dobré, ale menším a skladnějším.

A jak si tedy Canon R stojí? Samozřejmě, že je menší než full frame stroje od Canonu. Ale pořád to je stroj poměrně velký. Kdo čekal něco úsporného, nenápadné, na krku se nenápadně pohupujícího, bude nejspíš zklamán. Úspora v rozměru mně osobně přišla tedy spíš symbolická.

Canon EOS R vs Canon 5D mark iii
Novinka Canon R a můj Canon 5D mark iii. Pravda, zrcadlovka má hodně malý objektiv, bezzrcadlovka hodně velký, ale i tak je jasné, že rozdíl v objemu těl není dramatický. (Foceno mobilem.)

Náhodou jsem s sebou měl můj Canon 5D mark iii a fotka obou modelů je poměrně výmluvná. Byť samozřejmě, je to trochu nefér srovnání: na těle zrcadlovky používám neobvykle malý pevný objektiv (28/f1.8) a na prezentaci jsem na bezzrcadlovce Canon R zkoušel mimořádně velký a těžký objektiv (50/f1.2).

Ale nic to nemění na tom, že na obzoru zatím není žádná kombinace tělo + objektiv, která by byl dostatečně malá a skladná, aby dala třeba pouličním fotografům do ruky mocnou zbraň á la Leica.

Tedy: mně osobně zatím do nákupových myšlenek tento stroj asi nezasáhne: budu se držet full frame zrcadlovky Canon 5D mark iii a malého Fujifilmu s pevnými skly.

Což je samozřejmě vcelku jedno – uvidíme, co další fotografové. Ale otázka “pro koho ten stroj vlastně je?” bude patrně poměrně častá…

Canon EOS R
Rychlé cvaknutí v denním světle… Fotka v plné velikosti.

Dobře se drží a skvěle se ovládá

Na každý pád je velmi hezky řešeno ovládání, které mi přišlo velmi sympatické. Krom obligátní rollerů je zásadním prvkem “ostřící kroužek” na konci objektivů. Tedy je to něco, co vypadá jako ostřící kroužek, ale je to další roller, na který je možné připínat různé klíčové funkce – já tam měl korekci expozice byl velmi spokojen, tohle vypadá jako hodně zajímavá funkce…

Rychle jsem si též oblíbil tvar těla, tenhle foťák se prostě dobře drží a znovu vás napadne ona věta: ó, kéž by byl nějaký šikovný objektiv, aby to celé bylo malé a opravdu skladné (inu, uvidíme, viz výše)…

Příjemný je hledáček, na který si uživatel rychle zvykne, i horní displej a ostatní prvky navigace – nijak zvlášť se je neodvážím hodnotit, za deset minut focení by to nebylo fér, ale přišlo mi to vše přehledné a šikovné.

Harfenistka
A ještě jedna harfenistka v testu na temném pódiu. Neupravená fotka v plné velikosti.

Na co doufám přijdu při pořádném testování, je, jak rychle ovládat ostřící body: z Fujifilmů jsem zvyklý na takový ten “joystick”, kterým se dají nastavovat opravdu bleskurychle, tady nic takového není, ale snad bude existovat nějaká rychlá cesta…

Plus ano, výklopný displej se hodí, ten mi obecně u zrcadlovek chybí, ač osobně mám mnohem raději trochu jiný systém – zde je třeba obrazovku nejprve vyklopit do prostoru vedle foťáku, a až pak otáčet, což je pomalé a nápadné. Pro nenápadné pouliční focení se prostě hodí více takový ten ty druhý systém: odchlípne se prostě dolní hrana zadního displeje a je to…

Tedy ovládání se mi líbilo opravdu hodně, pravda, občas mi přišel foťák v reakcích na spoušti nějaký trochu líný, ale i zda platí, že by bylo nefér počítat dojem z deseti minut.

Tedy se těším na pořádný test!

Další fotografie:

Poznámka: I tyto fotky si můžete prohlédnout v plné velikosti – stačí najít jméno fotky (vlevo dole po rozkliknutí v galerii – např. IMG_0371.jpg ) a  zadat do prohlížece  www.fotoguru.cz/files/IMG_0371.jpg

 

 

Toto jsou texty tiskových zpráv společnosti Canon, nejde o redakční článek a čtenář nechť je čte na vlastní nebezpečí…

Canon představuje nový full frame fotoaparát a objektivy v rámci modelové řady nového systému EOS R

PRAHA, 5. září 2018 – Canon, světový lídr v oblasti digitálního zpracování obrazu, dnes doplňuje svůj nekompromisní full frame svět představením nového fotoaparátu EOS R, prvním fotoaparátem s nově vyvinutým RF bajonetem. Díky nejrychlejšímu systému automatického zaostřování a možnosti ostřit ještě v tak nízkých světelných podmínkách jako je – 6EV je perfektním volbou pro profesionální výsledky každého záběru. Celá nová modelová řada objektivů RF je založena na kvalitním optice a stávajících vlastnostech přístrojů Canon a modernizuje nabídku fotografům a kameramanům o nové možnosti kreativní tvorby a uživatelské přizpůsobitelnosti.

EOS R

Systém EOS R inovuje existující systém EOS a poskytuje bohatší, detailnější výsledky, se skvělou ostrostí 
a kvalitou. EOS R je prvním fotoaparátem, který je opatřen RF bajonetem o průměru 54 mm, vzdáleným 20 mm od snímače a opatřeným 12 konektory pro komunikaci s objektivy.

Kombinace vysoce výkonných objektivů řady RF, full frame CMOS senzoru s přibližně 30.3 miliony efektivních pixelů a nejnovějšího procesoru DIGIC 8, umožňuje EOS R vytvářet nejvyšší kvalitu obrazu. Komunikace mezi tělem fotoaparátu a objektivem RF je na takové úrovni, že dokonce i režim Digital lens optimizer, který díky informacím přenášeným bajonetem „dočišťuje“ optický výsledek, má minimální dopad na zpomalení kontinuálního snímání.

Skrze nejrychlejší systém automatického zaostřování na světě – jen 0.05 vteřiny – a schopnost souvisle zachytit pohybující se objekty rychle a precizně, s možností až 8 snímků za vteřinu v režimu kontinuálního snímání (pevný AF) a 5 snímků za vteřinu s AF tracking, nabízí EOS R velmi konzistentní uživatelské rozhraní pro sebevědomé fotografy. EOS R má funkcionalitu „Touch and drag AF“, která umožňuje intuitivní možnost výběru z 5655 pozic AF – více než kolik má jakýkoliv jiný fotoaparát v této třídě. Jelikož je toto zařízení první na světě, které dokáže automaticky zaostřovat v tmavém prostředí až do –6EV, je EOS R optimalizován na focení v prostředí s nízkým množstvím světla díky pokročilému elektronickému hledáčku (Electronic Viewfinder – EVF) s 3.69 miliony bodů, poskytuje 100 % pokrytí snímané scény 
a dává možnost vidět objekty v jejich skutečných barvách i prostředí skoro absolutní tmy.

Canon R a objektivy
Nové tělo, objektivy a adaptér… Foto: Canon.cz

EOS R nabízí možnost neslyšitelného snímání obrazu díky reálně tiché závěrce a poskytuje tím totální diskrétnost i v těch nejosobnějších fotografických prostředích, takže je ideální například pro fotožurnalisty či svatební fotografy.

EOS R je skutečně mistrným nástrojem pro tvůrce filmů skrze možnost točit na formát 4K s plnou kontrolou audio záznamu, díky variabilitě otočného displeje a pomocníkovi pro manuální ostření – funkce peaking. Dodatečně mohou tvůrci filmů použít 10 bitový výstup skrze HDMI a díky profilu Canon log mohou snímat záznam v neutrálním kontrastu až do dynamického rozsahu 12 EV kroků při nastavení ISO 400, což jim umožní následné úpravy v post-processingu, aby se vyhnuli i sebemenší nuanci v barevném detailu, stínech a přepalech.

Skoro veškeré ovládání na těle EOS R je přizpůsobitelné, což přináší nový rozměr personalizace a užívání EOS majiteli. Dobře známá, ale přece jen vylepšená ergonomie EOS – robustní tělo z hliníkové slitiny odolné proti povětrnostním vlivům – dovoluje uživatelům fotit delší dobu, a přitom si stále užívat pohodlí gripu a intuitivního rozhraní. Jako první v modelové řadě EOS má EOS R přizpůsobitelnou multifunkční lištu, na které si uživatel může přednastavit preferované nastavení, například citlivost ISO. Pro ty, kteří jsou stále v pohybu, nabízí EOS R Bluetooth konektivitu skrze spárování s mobilním telefonem, 
a také ukládání GPS polohy u každé pořízené fotografie. Dodatečně lze využít také aplikace Canon Camera Connect, která nabízí svobodu tvůrčímu fotografování focením skrze dálkové ovládání.

Nově představeným uživatelským prvkem všech RF objektivů je nový ovládací prstenec, tzv. „Control ring“, který umožní rychlé nastavení clony, rychlosti závěrky, ISO či kompenzaci expozice velmi jednoduše, bez přerušení koncentrace na záběr.

Hlavní vlastnosti systému EOS R:

• Vynikající optický výkon, nové možnosti konstrukce objektivů a možnost tvůrčí flexibility
• Pokročilá komunikace mezi tělem přístroje a objektivy
• Kompatibilita s existujícími EF and EF-S objektivy a příslušenstvím
• Schopnost snímání i ve zhoršených světelných podmínkách

Hlavní vlastnosti fotoaparátu EOS R:
• Možnost využití s novými výkonnými RF objektivy, 35mm full frame CMOS senzor s přibližně 30.3 miliony efektivních pixelů a nejnovější obrazový procesor DIGIC 8
• Světově první fotoaparát, který dokáže automaticky zaostřit i v tak obtížných světelných podmínkách jako -6 EV
• Nejrychlejší možnost automatického zaostřování na světě – 0.05 vteřiny
• Digital Lens Optimizer
• Touch and Drag AF – možnost výběru z 5655 pozic AF
• Tichá závěrka
• Formát 4K videa s možnost 10 bitového výstupu skrze HDMI

Canon R
Canon R má i výklopný displej. Foto: Canon.cz

Špičková optika

Odstup bajonetu RF s průměrem 54 mm pouhých 20 mm od fokální roviny nabízí zcela nové možnosti v optické konstrukci objektivů. Umožnil konstruktérům společnosti Canon sestrojit takové objektivy, které dříve nebyly možné. Vedle objektivů v rámci existujícího systému EOS dnes Canon uvádí také 4 nové objektivy v systému EOS R, které posouvají hranice optiky. RF 50mm f/1.2L USM je extrémně světelný zástupce kategorie L – nejsvětelnější v této třídě. Mimořádné zobrazení detailů, vysoká ostrost, ohromující hloubka ostrosti a pozoruhodný výkon v prostorách s nízkým množstvím světla – to jsou výhody této optické konstrukce. Model RF 24-105mm f/4L IS USM patří do modelové řady „eLkových“ zoom objektivů a stává se prvním modelem, který využívá technologii Nano USM – ideální pro tvůrce filmů při potřebě nepřerušovaného zaostřování za účelem přirozeně vypadajících přechodů mezi snímky při sledování objektu pohybujícího se od či ke kameře. Je tenký a jednoduše ovladatelný a má fixní světelnost 4. Rychlý a tichý systém automatického zaostřování a pětistopá stabilizace obrazu z něj dělá ideální model pro filmaře.

Rychlý, světelný a všestranný objektiv se standardním rozsahem ohniskových vzdáleností – model 
RF 28-70mm f/2L USM – je prvním na světě, který nabízí vysokou světelnost f/2 skrze celý rozsah ohniskových vzdáleností. Konstrukce barelu absorbuje případné pády či nárazy, zabraňuje jejich ničivým následkům a dělá objektiv velmi odolným. Posledním z představovaných modelů je vysoce světelný makroobjektiv RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM, ideální pro street foto, cestování a pořizování detailních záběrů. Nabízí přirozené širokoúhlé záběry, pohledy do makrosvěta a hybridní stabilizaci obrazu. Ostření, clona a stabilizace obrazu jsou integrovány do jedné konstrukční jednotky.

Canon R adaptér
Canon R bude mít i adaptér umožňující napojení zrcdlovkových objektivů. Foto: Canon.cz

Hlavní vlastnosti RF 50mm f/1.2L USM:
• Mimořádné zobrazení detailů, vysoká ostrost, ohromující hloubka ostrosti a pozoruhodný výkon 
v prostorách s nízkým množstvím světla
• Rychlý a precizní optický výkon
• Vysoká kvalita obrazu a odolnost přístroje díky vlastnostem legendární modelové řady L
• Stvořen pro profesionály pro každodenní používání

Hlavní vlastnosti RF 24-105mm f/4L IS USM:
• Objektiv pro všestranné použití, praktický s profesionálním přiblížením
• Pevný a odolný v konstrukci, spolehlivý výkon
• Pětistopá stabilizace obrazu
• Rychlý a tichý Nano USM pro brilantní výsledné fotografie
• Ohromující zaměření na detail, hloubku a ostrost díky vlastnostem legendární modelové řady L

Hlavní vlastnosti RF 28-70mm f/2L USM:
• První na světě, který nabízí vysokou světelnost f/2 skrze celý rozsah ohniskových vzdáleností
• Mění pohled na dosavadní standardní zoom objektivy
• Jemný a tichý systém automatického zaostřování díky Canon USM technologii
• Chytré ovládání a intuitivní ergonomie pro přirozený pocit z fotografování

Hlavní vlastnosti RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM:
• Vynikající kvalita obrazu s širokoúhlým objektivem v kompaktním těle
• Výkonný ve zhoršených světelných podmínkách, napomáhá zachytit tu pravou atmosféru i ve špatně osvětleném prostředí
• Zachytí neskutečné detaily polovičním zvětšení skutečné velikosti s možností pěti krokové stabilizace obrazu
• Umožní cestování nalehko, instinktivnější focení a podpoří kreativitu

Canon R příslušenství
Canon R a jeho příslušenství. Foto: Canon.cz

Všechny objektivy na dosah
Tři nově představené adaptéry umožňují více než 70 modelům objektivů EF a EF-S využívat inovativního systému EOS R, který podpoří nové možnosti optiky při zachování vysoké kvality obrazu a vysokého výkonu, jaký lze vidět při užívání s EOS zrcadlovkami. Tento adaptér přináší uživateli možnost ovládacího prstence, který se nachází na RF objektivech. Drop-in filter adaptér umožňuje použití širokého spektra drop-in filtrů (Drop-in polarizační filtr a Drop-in variabilní ND filtr). Je to ideální řešení pro filmaře využívající objektivy, ke kterým je složité nebo nemožné filtr přidat. Drop-in variabilní ND filtr řídí expozici, přičemž polarizační cirkulární filtr eliminuje odrazy a vylepšuje barevnou saturaci. Oba filtry jsou ideální pro ohromující kvalitu obrazu, která pohání potřeby uživatelů.

Hlavní vlastnosti Canon adaptérů:
• Umožní použití EF a EF-S objektivů na Canon EOS R fotoaparátu
• Jednoduché úpravy v nastavení skrze ovládací prstenec „Control Ring“
• K dispozici různé drop-in optické filtry
• Zkonstruovány pro profesionální použití

Canon R zadní strana
Zadní strana Canonu R. Foto: Canon.cz

Přizpůsobte si celý proces tvorby fotografií
Široké spektrum nového příslušenství dostupné pro EOS R obsahuje také například grip na baterii či blesk. Grip BG-E22, umožňuje použití dvou vysokokapacitních lithio-ionových LP-E6N baterií a nabízí možnost externího nabíjení skrze USB adaptér, fotograf se tak může focení věnovat déle a také má usnadněné focení při vertikální pozici, se zachováním polohy ovládacích prvků. Pro kreativní možnosti osvětlení nabízí BG-E22 PC terminál pro připojení na tradiční kabelový studiový blesk pro použití s EOS R. Speedlite EL-100 je kompaktní, lehký a vysoce účinný blesk s automatickým režimem, který umožňuje komunikaci s kompatibilními přístroji, aby odstranil záludnosti zábleskové fotografie. Má dostatek síly, aby osvítil několik subjektů při dobrých světelných podmínkách venku, ale i uvnitř při zhoršených světelných podmínkách a jemným násvitem projasnil scénu díky funkcionalitě odrazu blesku od zdi 
a stropu.

Hlavní vlastnosti Battery Gripu BG-E22:
• Prodlouží každé focení s EOS R
• Pohodlné ovládání při vertikálním držení stroje
• Nízká hmotnost – 330 g
• PC terminál pro připojení na externí studiový blesk

Hlavní vlastnosti Speedlite EL-100:
• Jednoduché použití pro začátečníky ve focení s bleskem
• Vytvoří přirozené světlo díky funkcionalitě odrazu blesku
• Umožní rozšířit hranice tvořivosti při práci s bleskem

Digital photo professional express (DPP Express)
Abyste ze svých fotografií mohli dostat to nejlepší a pro rozšíření možností práce se soubory RAW, dnes Canon také představuje Digital photo professional express (DPP Express) pro iPad®. Intuitivní 
a jednoduše ovladatelné rozhraní nabízí velmi široké možnosti RAW post-processingu, sledování 
a editování fotografií s použitím přístrojů EOS či EOS R. Obrázky lze naimportovat skrze aplikace Camera Connect a mohou být editovány přímo v aplikaci na iPad® od možnosti úpravy vyvážení bílé 
a barevných tónů až po úpravu dynamického rozsahu.

Software DPP Express umožňuje zobrazit fotografie s použitím „Perceptual quantization“, HDR formátu, který cílí na velká filmová studia. Software dává možnost editování a zobrazování vysoce kvalitních fotografií s širokým dynamickým rozsahem.

Hlavní vlastnosti Digital Photo Professional (DPP) Express:
• Nový formát RAW – kompatibilní s CR3
• Jednoduché a intuitivní použití UI/UX skrze dotykové ovládání
• Mnohonásobná historie úprav jednoho souboru
• Umožňuje zobrazit fotografie s použitím „Perceptual quantization, nového HDR formátu zacíleného na filmaře a filmová studia
• K použití na iPad®
• Lze používat spolu s aplikací Camera Connect

Canon R battery grip
Canon R a jeho battery grip. Foto: Canon.cz

Od pořízení fotografie k tisku
Canon dnes posiluje nabídku celistvého řešení od pořízení fotografie k jejímu tisku novým tiskovým softwarem. Při použití nového softwaru Professional Print & Layout můžete vytisknout vysoce kvalitní fotografie editované skrze Digital Photo Professional při zachování všech vlastností (barevnost, ostrost). Součástí softwaru je nová tisková funkce DPRAW, která umožňuje tisk ve vysokém rozlišení. Tato funkce má schopnost načíst datové soubory DPRAW a zobrazit tak přesnou reprodukci ostrosti detailů a textur, jak to fotograf sám zamýšlel. Tento způsob tisku dodává výtiskům dojem 3. dimenze.

Software také obsahuje novou funkci HDR tisku, která umožňuje reprodukovat nejvýraznější momenty fotografií v plné kvalitě. Použitím funkce Exhibition Lighting Optimisation mohou být tisky vytvořeny tak, aby dosáhly rozšířeného dynamického rozsahu v kombinaci s jasnými světly například v galeriích či na výstavách.

Hlavní vlastnosti Professional Print & Layout:
• Pomůže vám reprodukovat svět tak, jak jej sami vnímáte
• Precizní barevná reprodukce
• Ostrost v každém detailu
• Přesné a jemné tóny na každém detailu fotografie

Zaměřen na systém EOS R, Canon vyvinul široké portfolio nových nástrojů, vytvořených na základě potřeb profesionálních fotografů a filmařů budoucnosti a tím opět rozšířil svět zobrazovacích technologií – přístroj EOS R, nové objektivy RF a jejich příslušenství otevírají nové možnosti kreativního fotografování. Nový EF-M 32mm f/1.4 STM – inovativní objektiv s ohniskovou vzdáleností 32mm v rámci systému EOS M– a EF 400mm f/2.8L IS III USM a EF 600mm f/4L IS III USM, dva revoluční, lehké profesionální super teleobjektivy zajišťují že fotografové a filmaři mají přístup k těm nejkvalitnějším prostředkům skrze které mohou vyprávět své příběhy.

Další tisková zpráva na stejné téma, pro informaci…

Canon opět mění svět fotografování a snímání videí svým novým, průkopnickým systémem EOS R

PRAHA, 5. září 2018 – Canon, světový lídr v oblasti digitálního zpracování obrazu, dnes opět posouvá hranice fotografování a natáčení videí představením svého nového systému EOS R. Po 30 letech od uvedení původního, nadčasového EOS systému, přichází nový a odvážný systém EOS R, který revolučně rozšiřuje možnosti fotografování. Nový RF bajonet byl navržen v perfektní optické, mechanické 
a elektronické kombinaci tak, aby zachytil jedinečné okamžiky tak, jak to nikdy dříve nebylo možné.

Průkopnický bajonet, vyvinut z toho nejlepšího, co nabízí dědictví EOS
Od jeho počátku v roce 1987 se systém EOS – včetně Cinema EOS systému – stal jedním z nejuznávanějších zobrazovacích systémů na světě. Dnešní představení posouvá EOS systém do nových rozměrů, zachovává to nejlepší z existujícího a zlepšuje výkon, možnosti konstrukce objektivů 
a rozšiřuje vlastní tvořivost. Nový RF bajonet byl zkonstruován na kvalitních základech existujících EF bajonetů a je výsledkem pečlivého a dlouhodobého vývoje Canon inženýrů, kteří navrhli ohromující optický systém s bajonetem o průměru 54 mm vzdáleným 20 mm od snímače. Tato konstrukce jim dává mnohem větší svobodu při dalším vývoji objektivů. Nový bajonet s 12 konektory umožňuje pokročilou komunikaci a přenos energie mezi objektivy a těly fotoaparátů, čímž dále vylepšuje možnosti vývoje nových objektivů s kvalitnějším výsledným obrazem a vylepšeným uživatelským rozhraním.

„Když jsme před 30 lety uvedly systém EOS, poslali jsme do světa jasnou zprávu o budoucnosti fotografie. Jelikož jsme jednou z nejikoničtějších značek ve světě zobrazovacích technologií, naše závazky přetrvávají i nadále. Canon bude neustále investovat do jedinečného světa EOS a vyvíjet nové fotoaparáty, objektivy a příslušenství, které budou posouvat hranice kvality obrazu, optiky 
a výkonu. Na to se budeme soustředit, a přitom uspokojovat nikdy se nezastavující potřeby 
a požadavky našich zákazníků,“ komentuje Yuichi Ishizuka, prezident a CEO Canon EMEA.

Výjimečná kvalita v každém detailu
Nový systém byl sestrojen za nedocenitelné pomoci profesionálních fotografů 
a kameramanů. Systém EOS R s RF bajonetem a technologií Dual Pixel CMOS AF přináší bezkonkurenční optický výsledek, nejrychlejší systém automatického zaostřování na světě a hbitou komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem. Okamžitý výkon, vynikající ergonomie 
a nadprůměrná, nekompromisní kvalita obrazu – to jsou synonyma systému EOS a ty jsou také synonymy pro nový systém EOS R.

Díky technologii Dual Pixel CMOS AF umožňuje nový EOS R systém svým uživatelům fotit a točit v prostředí s extrémně nízkým množstvím světla za udržení přesného zaostřování. Malý a decentní, EOS R systém nabízí flexibilitu a poskytuje intimitu skrze velmi tichou závěrku. Dále nabízí nejvyšší standard formátu videa z jakéhokoliv Canon EOS zařízení, mimo řadu EOS Cinema, umožňující kameramanům vytvářet filmové příběhy v kvalitě 4K (10-bit) skrze HDMI. Celý tento systém má vylepšenou ergonomii, elektronický hledáček a nabízí možnosti dalších úprav dle vlastních potřeb, což umožňuje fotografovi či kameramanovi, aby se soustředili zejména na tvorbu, a nikoliv na své zařízení.

Systém navržený pro objektivy
Systém EOS R dědí všechny kvalitativní výhody existujícího systému EOS, zejména plnou kompatibilitu s existujícími EF a EF-S objektivy a příslušenstvím, vylepšuje své možnosti použitím jednoho ze tří nově vyvinutých adaptérů, a tím rozšiřuje hranice pro snímání obrazu. Canon dnes také představil 
4 nové objektivy, kompatibilní se systémem EOS R – RF 28-70mm f/2L USM, RF 50mm f/1.2L USM, 
RF 24-105mm f/4L IS USM a RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM. Díky převzatým vlastnostem existujících Canon objektivů posunou tyto nové, vysoce výkonné objektivy hranice kreativnímu snímání obrazu na vrchol optiky a pokročilého zpracování obrazu v rámci fotografování i natáčení videí. Uživatelé existujícího systému EOS s full frame či APS-C zrcadlovkami navíc mohou využít své objektivy EF a EF-S 
v systém EOS R díky adaptérům, které objektivům umožní stejný výkon a kvalitu jako při používání na zrcadlovce.

Přirůstek do rodiny full frame
Canon dnes také odhalil své první full frame zařízení, které ponese jméno EOS R a bajonet RF. Tím nastavil nové měřítko pro fotoaparáty budoucnosti. Mimo nejrychlejší systém automatického zaostřování je také nový stroj prvním na světě, který má schopnost zaostřit v prostředí s nízkým množstvím světla (až – 6EV), může se pochlubit velmi tichou závěrkou, a to vše s ohromujícím výsledným obrazem. EOS R přepisuje foto a video svět skrze bezkonkurenční kvalitu obrazu, vrcholnou konektivitu, upravenou ergonomii a uživatelsky upravitelného ovládání.

I systém EOS se nadále rozvíjí a Canon dnes představuje také nové objektivy EF-M 32mm f/1.4 STM – nový objektiv pro bezzrcadlovky v rámci systému EOS M; EF 400mm f/2.8L IS III USM a EF 600mm f/4L IS III USM, dva revoluční, velmi lehké profesionální super teleobjektivy v rámci systému EF.

Reklama

2 komentářů

  1. Skutečně 5600 AF bodů? Pokud se nejedná o překlep, tak je to opravdu síla!

    • Jan Rybář

      Zdravím, ano, dnes to na tiskové konferenci zaznělo, 5600 (nebo tak nějak) „pozic pro ostřící body“… Nijak zvlášť jsem to tedy nezkoumal… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*