Canon R5 – král bezzcadlovek přichází

Canon R5 je tu! Canon představil patrně nejočekávanější fotoaparát tohoto roku – novou full frame bezzrcadlovku, která má být novou vlajkovou lodí a technologickým mezníkem.

Zatím jen test tiskové zprávy – brzy snad foťák vyzkouším!

A kolik vše bude stát?

Canon EOS R5 tělo  122 990 Kč

Canon EOS R6 tělo  73 990 Kč

Canon EOS R6 s objektivem 24-105 STM   83 990 Kč

Toto je text tiskové zprávy, nejde o redakční materiál a čtenář nechť ho čte na vlastní nebezpečí.

Canon EOS R5 a EOS R6: bezkonkurenční výkon, kreativita bez hranic

Praha, 9. července 2020 – Společnost Canon Inc. dnes oznámila uvedení fotoaparátů EOS R5 a EOS R6, pokročilých plnoformátových bezzrcadlových přístrojů založených na revolučním systému EOS R s bajonetem RF. Přístroj EOS R5 profesionální třídy pořizuje statické snímky o rozlišení 45 megapixelů rychlostí až 20 sn./s a je vůbec prvním plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem, který podporuje záznam videa v rozlišení 8K RAW při snímkové frekvenci až 29,97 sn./s interně a 4K při 120p.

Canon EOS R5
Canon EOS R5 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

EOS R6 je vynikající volbou pro nadšence i profesionály, kteří chtějí přejít na bezzrcadlový přístroj a hledají lepší schopnosti, včetně fotografování v rozlišení 20,1 Mpx rychlostí 20 snímků za sekundu a natáčení vysoce kvalitního videa v rozlišení 4K při 60p a Full HD při 120p. Z hlediska rychlosti a rozlišení se přístrojům EOS R5 a EOS R6 nic nevyrovná.

Nové pojetí profesionální bezzrcadlovky

Snímač typu CMOS nové generace ve spojení s výkonnými objektivy řady RF uživatelům umožňují zachytit detaily na nové úrovni při bezkonkurenční rychlosti snímání. EOS R5 a EOS R6 dokáží pořizovat snímky rychlostí až 20 sn./s1 v naprosté tichosti s použitím elektronické závěrky s automatickou expozicí (AE) a automatickým ostřením (AF) se sledováním objektu. Uživatelé mohou mít jistotu, že vždy zachytí akci staticky i na video v mimořádné kvalitě na libovolném místě bez vyrušení pozorovaných objektů. Mechanická a elektronická závěrka na první lamelu také umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání až 12 sn./s1.

Jako první přístroje řady EOS jsou EOS R5 a EOS R6 vybavené pětiosou stabilizací obrazu v těle přístroje (IBIS), kterou mohou využít uživatelé všech typů objektivů. Stabilizace IBIS spolupracuje se stabilizačním systémem objektivů RF tak, že objektiv a snímač společně vyrovnávají vybočení a klonění a snímač koriguje horizontální a vertikální posun a klopení. Tento inteligentní stabilizační systém dokáže korigovat až o neuvěřitelných 8 expozičních hodnot2 – nejlepší výkon stabilizace obrazu na světě2 – a umožňuje tak novou úroveň kreativity při fotografování z ruky s dlouhým časem nebo filmování bez stativu.

Velký průměr bajonetu RF zajišťuje, že světlo dopadá na celou plochu snímače včetně rohů, a to i při jeho pohybu vlivem interní stabilizace obrazu. Průměr 54 mm umožňuje konstruovat objektivy RF s větším obrazovým kruhem, který pokryje i větší pohyb snímače při stabilizaci. To znamená, že některé objektivy bez vlastní stabilizace, např. RF 85mm F1,2L USM nebo RF 28-70mm F2L USM, mohou rovněž dosáhnout stabilizace až o 8 expozičních hodnot2.

Uživatelé objektivů EF zaznamenají zvýšení výkonu stabilizace, protože stabilizační systém v těle spolupracuje se stabilizovanými objektivy EF a zajišťuje korekci klopení a horizontálního a vertikálního posunu. Z pětiosé stabilizace obrazu v těle přístrojů EOS R5 a EOS R6 budou mít užitek i uživatelé nestabilizovaných objektivů EF.

Ostrost především

Jádrem přístrojů EOS R5 a EOS R6 je obrazový procesor DIGIC X – tedy tentýž jako u nejvyššího modelu zrcadlovky EOS-1D X Mark III. Procesor podporuje technologii automatického ostření nové generace se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II, která se vyznačuje bezkonkurenční rychlostí a spolehlivostí. Nejrychlejší systém automatického ostření na světě ostří za pouhých 0,05 sekundy3. EOS R5 dokáže zaostřit při hladině osvětlení -6 EV5 a EOS R6 je první přístroj EOS, který dosahuje minimální hodnoty EV pro automatické ostření -6,54,5. Precizní automatické ostření je účinné i při nízké hladině osvětlení a při vysokých světelných kontrastech.

Systém iTR AF X AF byl naprogramován s pomocí umělé inteligence a hloubkového učení. Režim detekce tváře/očí zajišťuje, že objekt bude zaostřený, i když se bude nepředvídatelně pohybovat při malé hloubce ostrosti. Systém bude její hlavu a tělo stále sledovat i  případě, že se fotografovaná osoba na moment otičí.

Pokročilé sledování objektu založené na algoritmech hloubkového učení rozpoznává nejen lidské tváře a oči, ale nyní i kočičí, psí a ptačí, a to jak v režimu fotografie, tak videa. EOS R5 a EOS R6 dokáží udržovat přesné zaostření a sledovat objekt bez ohledu na jeho velikost, pozici, orientaci nebo směr pohledu a pomáhají uživatelům s jistotou zachycovat i ty nejnepředvídatelnější objekty.

Inteligentní připojení

Pomocí vestavěného Bluetooth a Wi-Fi lze přístroje EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi8) a EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi8) snadno připojit k chytrému telefonu a k sítím a přenášet soubory vysokou rychlostí pro sdílení nebo ukládání přes FTP/FTPS. Díky tomu je oba možné také ovládat na dálku prostřednictvím aplikací Camera Connect a EOS Utility po propojení s PC nebo Mac přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB 3.1 Gen 2. Dodávání obrazového obsahu je dnes stejně důležité jako jeho pořizování. Přístroje EOS R5 a EOS R6 podporují automatický přenos obrazových souborů z fotoaparátu do cloudové platformy image.canon pro snadné sdílení a tisk snímků nebo integraci do pracovních procesů využívajících služby Fotky Google nebo Adobe Cloud.

Canon EOS R5: bez kompromisů

Canon EOS R5 představuje nevídaný vývojový skok bezzrcadlových technologií a nabízí nejvyšší rozlišení ze všech přístrojů řady EOS. Procesor DIGIC X, snímač typu CMOS a objektivy RF zvyšují kvalitu obrazu po všech stránkách a umožňují dosáhnout rozlišení přes 45 milionů bodů. Pokrytí automatického ostření až 100 % plochy snímku7 s 5940 volitelnými body zaostření a rozsahem citlivosti ISO 100-51.200 zajišťuje maximální ostrost objektu i za extrémně nízké úrovně osvětlení. V hořčíkovém těle izolovaném proti vlhkosti a prachu jsou umístěné dva sloty na paměťové karty (CFexpress a SD UHS II).

Canon EOS R5
Canon EOS R5, pohled na horní část. Foto: Canon.cz

Profesionálové mohou filmovat v interním rozlišení 8K RAW s 12bitovou barevnou hloubkou s využitím plné šířky snímače a dosahovat skutečně kinematografické kvality s průběžným automatickým ostřením se sledováním očí a tváře u lidí a zvířat. EOS R5 také nastavuje novou laťku pro ty, kdo filmují ve 4K. Zaznamenává 4K DCI (plný formát) a 4K UHD při snímkové frekvenci až 120p (119,88 sn./s) v kvalitě 4:2:2 s 10bitovou barevnou hloubkou. Výsledkem jsou zcela plynulé zpomalené záběry ve vysokém rozlišení s plným výkonem automatického ostření. Uživatelé, kteří hledají nejvyšší kvalitu 4K, mohou využít režim 4K HQ, který vykresluje neuvěřitelně jemné detaily při snímkové frekvenci až 30p interním převzorkováním ze záznamu v 8K.

 • Interní záznam videa 8K RAW až 29,97 sn./s (bez ořezu)
 • Interní záznam videa 8K až 29,97 sn./s (bez ořezu) 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s
 • Canon Log (H.265) nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ (H.265)
 • interní záznam videa 4K až 119,88 sn./s (bez ořezu) 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log (H.256) nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ (H.265)
 • Výstup 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ přes HDMI v rozlišení 4K 59,94 sn./s

Na základě požadavků zákazníků se do přístroje EOS R5 vrací multifunkční ovladač vedle dotykového ovládání automatického ostření na náklopném a otočném displeji s úhlopříčkou 3,2 palce a rozlišením 2,1 milionu bodů. Podporován je i režim Dual Pixel RAW, který umožňuje upravovat ostrost a kontrast pozadí a osvětlení u portrétů i po pořízení snímku a rozšiřuje tak tvůrčí množnosti. Elektronický hledáček (EVF) s úhlopříčkou 0,5 palce má obnovovací frekvenci 120 sn./s a rozlišení 5,76 milionu bodů. Poskytuje zcela realistický pohled na svět srovnatelný s optickým hledáčkem.

Canon EOS R5 – technická specifikace

Plnoformátový snímač 45 Mpx
Až 20 sn./s / 12 sn./s
Stabilizace obrazu v těle, až o 8 expozičních hodnot
Automatické ostření pomocí technologie Dual Pixel CMOS AF II
citlivost ISO 100-51200
video 8K 30p 12 bitů (plná šíře)
elektronický hledáček 5,76 milionu bodů
Náklopný a otočný LCD displej s úhlopříčkou 3,2“ a rozlišením 2,1 milionu bodů
Dva sloty na paměťové karty (1x CFexpress a 1x SD UHS-II)
Displej na horním panelu a multifunkční ovladač automatického ostření
Interní Wi-Fi 5GHz s volitelným bezdrátovým adaptérem (WFT-R10)
Bluetooth
Nabíjení přes USB a napájení přes PD-E1
Pouze tělo 650 g (738 g s baterií / paměťovou kartou)

Reklama

4 komentářů

 1. Dobrý den mám Canon 6d Marek ii, ráda bych Canon r 6 hlavně cena mate mně rozlišení 20 milionů proč tak málo?? Nebo to nevadí jsem krajinář děkuju Jana

 2. Přehřívání senzoru by´t při 8K videu je docela fatální chyba. To si 8k mohli odpustit. Je to jako by mě prodali auto s tím, že nejede rychleji než 130km/h s odůvodněním, že se v ČR stejně rychleji jezdit nesmí.
  Jsem zvědav na Nikon Z5, zítra by to měli pustit do světa. Jako nikonista, když vidím ty černý setový skla s f6,3 pro CSC tak se mě hned přitíží. Jak lidi kritizovali setové skla pro APS-C ty s f5,6 byly ještě výborný. (Canon se chová stejně, prostě Canikon)

 3. R5 má dle vyjádření výrobce problém s chlazením snímače, co jsem postřehnul. Za mě palec dolů, za ty peníze rozhodně NE.
  Fotograf video nepotřebuje. Na to jsou jiné „stroje“.
  R6 se asi dobře chytne a bude to kvalita něco jako FF DSLR Nikon D850. Ještě dostupné pro nadšence.
  Uvidím až budou snímky od různých autorů. To budu chytřejší.

  • R5 má „potíže s chlazením“ pouze po 20 minutách natáčení 8k videa (35 minut pro 4k/60p). Ne při méně náročném videu a už vůbec ne při focení. Pokud tedy video jako fotograf nepotřebujete, vůbec se vás žádné přehřívání netýká.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*