Canon EOS R7 – nová APS-C bezzrcadlovka řady R

Canon R7 otevírá novou třídu foťáků Canon – jako první model řady R má snímač o velikosti APS-C, tedy menší než stávající full frame aparáty. 

Canon R7 se (spolu s též nově představeným levnějším Canonem R10, též se snímačem APS-C) stane nesporně důležitým mezníkem v tom, jak bude v příštích letech vypadat nabídka fotáků této firmy… Proč? Protože oba modely se stanou základem nových řad. Canon R7 navazuje na oblíbenou APS-C zrcadlovku Canon 7D, mířící na náročnější uživatele, kteří nicméně nechtějí nebo nepotřebují full frame.

Canon EOS R7
Canon EOS R7 při své pražské premiéře. Rychlofotka mobilem.

Plus velmi zásadní dopad přijde i v objektivech: v podstatě se vrací logika full frame a APS-C zrcadlovek, kdy bylo možné full framové objektivy používat i na levnějších “nižších řadách” zrcadlovek. Což by bylo opravdu velmi zásadní.

V důsledku by to též nejspíš znamenalo konec řady M, například oblíbeného modelu Canon M50 Mark II. Protože objektivy by nebyly vzájemně vyměnitelné.

Stroj brzy vyzkouším a podrobněji otestuji, zatím tedy jen oficiální porovnání modelů – popis obou foťáků z tiskové zprávy najdete u článku věnovaném Canonu R10, kde je i řada informací o Canonu R7.

Canon EOS R7
Canon EOS R7 na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Canon EOS R7 – první rychlé dojmy z vyzkoušení

Canon R7 jsem měl možnost krátce vyzkoušet při pražském představení, a bylo to opravdu hodně zajímavé. Zatím to bylo jen velmi rychlé seznámení, protože šlo ještě o vzorky, které není možné naplno testovat. Přesto, zde já pár mých dojmů:

 • Canon R7 nabízí překvapivě pokročilé parametry, od rozlišení 32,5 megapixelů, přes pokročilé ostřící systémy, bleskurychlé snímání i video s parametry pro náročné
 • tím hlavním a nejvýraznějším prvkem je rychlost: Canon R7 nabízí možnost pořídit až 30 snímků za vteřinu (při použití elektronické závěry), což je u této kategorie foťáků opravdu nebývalé
 • naplno také využívá moderní postupy/metody ostření, kdy je možné využívat ostření na oči, ale také na předem definované „předměty“, včetně vozidel, zvířat a lidí
 • opravdu hodně mě zaujal šikovný ovládací prvek: otočné ovládací „kolečko“ s joystickem uprostřed (viz fotka níže, napravo od hledáčku)… otáčením je možné ovládat klíčové parametry á la korekce expozice, joystick umožňuje přesné volby ostřících bodů a další opravdu pokročilé a rychlé volby… Na tohle si uživatel opravdu rychle zvykne.
 • Video zvládne bez ořezu až 4K 60p, což je též poměrně zásadní parametr pro část uživatelů
 • Obrazovou kvalitu jsem zatím nemohl moc posoudit, ale z pár cvaknutí to vypadá, že bude dle očekávání velmi solidní, k čemuž přispějí i nové objektivy určené právě pro tyto nové modely
 • Zásadní pro celkové hodnoce bude i to, jak se osvědčí nové objektivy, hodně jsem zvědavý na RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM, který má opravdu velký rozsah. To obvykle v minulosti znamenalo kompomisy v kvalitě, zde uvidíme. Ale kresba mi přišla solidní, pokud by to tak bylo, byla by to opradu cenná kombinace pro univerzální focení.
 • Důležitá drobnost: přinejmenším na začátku prodeje bude v ceně těla i setů též adaptér. A bude tedy možné nasazovat i „staré dobré“ zrcadlovkové objektivy
Canon EOS R7
Canon EOS R7, zadní pohled. Důležitým prvkem je nový typ ovládacího „kolečka a joysticku“, napravo od hledáčku. Foto: Canon.cz

Srovnání dvou nově představených modelů

 

EOS R10 – hlavní funkce a vlastnosti EOS R7 – hlavní funkce a vlastnosti
  • 24,2megapixelový snímač formátu APS-C
  • Kontinuální snímání 15 sn./s mechanickou závěrkou, 23 sn./s s elektronickou 
  • Automatické ostření s hloubkovým učením a technologií zdvojených bodů Dual Pixel CMOS AF II
  • Video 4K 60p (s ořezem) a převzorkované z 6K na 4K 30p
 • Digitální stabilizace obrazu při filmování
  • 32,5megapixelový snímač formátu APS-C
  • Kontinuální snímání 15 sn./s mechanickou závěrkou, 30 sn./s s elektronickou 
  • Automatické ostření s hloubkovým učením a technologií zdvojených bodů Dual Pixel CMOS AF II
  • Video 4K 60p a převzorkované ze 7K na 4K 30p
 • stabilizace obrazového snímače (IBIS) až o 8 expozičních hodnot 

 

Nové objektivy – hlavní vlastnosti

RF-S 18-45 mm F4,5-6.3 IS STM – hlavní funkce a vlastnosti RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM – hlavní funkce a vlastnosti
  • Standardní zoomový objektiv RF-S s ohniskovou vzdáleností 29-72 mm (po přepočtu na kinofilm)
  • Mechanismus zatažení objektivu pro větší kompaktnost
  • Optická stabilizace v objektivu až o 6,5 EV s koordinovaným řízením při použití s EOS R7
  • Vodicí šroub typu STM pro plynulé automatické ostření při filmování
 • Korekce zkreslení a minimalizace chromatické aberace
 • Objektiv RF-S s velkým zvětšením a ohniskovou vzdáleností 29-240 mm (po přepočtu na kinofilm) 
 • Maximální zvětšení 0,59x v režimu MF
 • Optická stabilizace obrazu v objektivu až o 7 EV s koordinovaným řízením při použití s EOS R7
 • Vodicí šroub typu STM pro plynulé automatické ostření při filmování
 • Korekce zkreslení a minimalizace chromatické aberace

 

Text tiskové zprávy společnosti Canon:

Inovativní systém Canon EOS R nyní přichází i ve formátu APS-C ve dvou nových fotoaparátech EOS R7 a EOS R10

Praha, 24. května 2022 – Společnost Canon Europe představuje první bezzrcadlovky se systémem APS-C EOS R EOS R7 a EOS R10, které spojují výhody systému EOS R s oblíbeným formátem obrazového snímače APS-C. Formát APS-C nabízí významné výhody pro fotografické nadšence a tvůrce obrazového obsahu, včetně možnosti vyrobit menší, ale velmi rychlé a výkonné fotoaparáty, které potřebám těchto skupin zákazníků dokonale vyhoví. Model EOS R7, který vychází z řady EOS 7D, je vhodný pro fotografy volné přírody a sportu, kteří využijí ořez ohniskové vzdálenosti snímačem APS-C a stejně tak mimořádnou rychlost a automatické ostření se sledováním objektu inspirované vyššími modely této řady.

Canon EOS R10
Canon EOS R10 má i výklopný displej. Foto: Canon.cz

Vyzkoušejte novou úroveň preciznosti a rychlosti

Modely EOS R7 a EOS R10 přenášejí do formátu APS-C technologii inteligentního automatického ostření, jakou jsou vybavené vysoce výkonné plnofomátové modely Canon. Díky technologii automatického ostření se zdvojenými fotodiodami snímače Dual PixelCMOS AF ll a technologií hloubkového učení mohou uživatelé sledovat objekty, včetně vozidel, zvířat a lidí, s přesnou detekcí hlavy, obličeje a očí na 100 % plochy snímku.

Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 dokáží automaticky ostřit při slabém osvětlení až do úrovně -5 EV, respektive -4 EV a až do clony f/22 s nasazenými telekonvertory, umožňují snadno sledovat ptáky za letu nebo sportovce v pohybu za jakýchkoli podmínek. U obou fotoaparátů je možné přesouvat bod zaostření dotykem.

Model EOS R7 se zapisuje do historie jako první fotoaparát systému EOS R, který je vybavený kombinovaným ovládáním AF pomocí multifunkčního ovladače a kolečka. Jediný pohyb palce nebo otočení voliče zpřístupňuje ovládání bodu AF včetně rychlého a pohodlného nastavení a zobrazení ostřicích bodů při zpětném přehrávání.

EOS R7 a EOS R10 jsou dokonale vybavené ke snadnému zachycení každého okamžiku – mají nejrychlejší mechanickou závěrku pro kontinuální snímání ze všech fotoaparátů APS-C EOS s frekvencí 15 snímků za sekundu a také elektronickou závěrku s frekvencí 30 snímků za sekundu, respektive 23 snímků za sekundu. EOS R7 nabízí maximální rychlost mechanické závěrky 1/8000 sekundy a 1/16000 sekundy u elektronické závěrky, takže dokáže ostře zachytit i rychle se pohybující objekty.

Oba nové fotoaparáty jsou postavené na nejnovějším procesoru DIGIC X. Reagují tedy velmi rychle a dokážou také velmi rychle zpracovávat obraz. Režim sériového snímání rychlostí 30 snímků za sekundu do formátu RAW umožňuje pracovat s takto pořízenými záběry jako s videem a jednoduše vybírat jednotlivé snímky. Je-li aktivován režim předběžného snímání, přístroj zachytí scénu již 0,5 sekundy před stiskem spouště.

Vysoce kvalitní snímky a videozáznam na cestách

Tentýž interní stabilizační systém (IBIS) u modelu EOS R7 jako u fotoaparátů EOS R6, EOS R5 a EOS R3 nabízí světově nejvyšší úroveň stabilizace obrazu, a to až o 8 expozičních hodnot. Je ideální pro ty, kdo fotografují za pohybu nebo z ruky s několikasekundovým časem. Poprvé u fotoaparátů EOS slouží systém IS k vyrovnávání horizontu při aktivované funkci „Automatická nivelace“ a také kompenzuje vertikální otřesy při fotografování v nově přidaných režimech panoramatu nebo panorámování.

Nově vyvinuté snímače formátu APS-C o rozlišení 32,5, respektive 24,2 milionů bodů užité ve fotoaparátech EOS R7 a EOS R10 nabízejí oproti plnoformátovým přístrojům prodloužený dosah při stejném ohnisku s vysokou ostrostí – ideální pro sportovní fotografy a fotografy volné přírody, kteří se potřebují přiblížit akci. Technologie Dual Pixel RAW spolu s režimy HEIF, Compact RAW a HDR dávají značnou svobodu při postprodukci a umožňují dosáhnout lepší tonality scény.

Nástroj Digital Lens Optimizer automaticky generuje nejkvalitnější snímky JPEG přímo ve fotoaparátu – koriguje vady objektivu bez vlivu na rychlost a odezvu při fotografování.
Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 o hmotnosti pouhých 612 g, respektive 429 g včetně baterie a paměťové karty, nabízí fotografům a tvůrcům výrazná vylepšení a možnost zmenšit výbavu oproti digitálním zrcadlovkám s příslušnými objektivy. Kompaktní, avšak robustní EOS R7 má konstrukci odolnou vůči povětrnostním vlivům, takže s ním lze fotografovat i v náročných podmínkách.

Produkujte kvalitnější obsah s rozlišením 4K

Fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 vychází vstříc rostoucí potřebě pořizovat jak statické snímky, tak videozáznam. Dokáží natáčet video v rozlišení 4K 60p nebo 4K 30p, které je převzorkováno z rozlišení 7K, respektive 6K, čímž je dosaženo nejvyšší možné kvality obrazu. To může být výstup v HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10bitová barevná hloubka) ve fotoaparátu nebo přes HDMI. EOS R7 nabízí další režim 4K 60p s ořezem, který ještě více prodlužuje dosah – ideální pro filmování zvěře ve volné přírodě.

Oba přístroje dokáží nahrávat jednotlivé videoklipy delší než 30 minut. Záznam ve 4K 60p může být až hodinový, což přináší možnost pracovat s delšími obsahovými formáty, například točit rozhovory nebo pořizovat záznam různých akcí. Oba modely podporují záznam videa na kartu fotoaparátu s vysokým dynamickým rozsahem HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10 bitů BT.2020) s jemnou gradací. Pro ty, kdo chtějí jít ještě o krok dále, nabízí EOS R7 jako první model APS-C EOS gamma křivku Canon Log 3 a barevný prostor Cinema Gamut, takže poskytuje větší flexibilitu při zpracování.

Oba modely jsou ideální pro ty, kteří si budují popularitu na sociálních sítích – podporují vertikální záznam videa a jsou vybavené technologií stabilizace obrazu za pohybu – EOS R7 dosahuje mimořádných výsledků stabilizaci kombinací systémů IBIS, optické stabilizace a Movie Digital IS, zatímco EOS R10 využívající data z objektivů s optickou stabilizací k maximalizaci účinku systému Movie Digital IS.

Široké možnosti pro kreativitu a bezproblémová konektivita

Díky intuitivnímu designu a vylepšené konektivitě mohou tvůrci obsahu a fotografové zefektivnit své pracovní postupy. Elektronický hledáček o rozlišení 2,36 milionu bodů s funkcí simulace OVF pomůže majitelům DSLR snáze přivyknout práci s bezzrcadlovkou. Přizpůsobitelné voliče a otočný LCD displej maximálně usnadňují ovládání, krokování ostření ve fotoaparátu a skládání hloubky ostrosti z těchto fotoaparátů činí kreativní nástroje s širokými možnostmi. EOS R7 je vybavený hledáčkem s velkým zvětšením (1,15x), který umocňuje zážitek z fotografování a zpětného přehrávání.

Díky vestavěnému blesku je EOS R10 vynikající všestranný nástroj pro uživatele, kteří fotografují v různých prostředích včetně interiérů a slabě osvětlených prostor. Dva sloty pro karty UHS-II podporují EOS R7 také okamžité zálohování, oddělené ukládání statických snímků a videonahrávek nebo záznam různých formátů na každou kartu.

Oba fotoaparáty mají vylepšenou konektivitu přes Wi-Fi a Bluetooth™, což pomáhá začínajícím tvůrcům a fotografům sdílet, ukládat a třídit jejich práci. Tvůrci mohou nahrát obsah do konečného místa určení prostřednictvím služby image.canon a ovládat fotoaparát z aplikace Camera Connect buď pomocí kompatibilního kabelu USB typu C nebo bezdrátového připojení.

Pro tvůrce online videí nabízí oba modely čistý výstup HDMI pro streamování i možnost streamování na YouTube prostřednictvím služby image.canon. Uživatelé mohou nyní také přímo nahrávat soubory RAW do nové služby zpracování obrazu Canon Cloud Image na portálu image.canon. Ta k vylepšení kvality obrazu ze souborů RAW využívá neuronové sítě. Vyladit tvůrčí sestavu k dokonalosti pomáhají nové multifunkční sáňky, kterými jsou fotoaparáty EOS R7 a EOS R10 vybaveny jako vůbec první modely EOS APS-C. Pomocí této patice lze připojit nové pokročilé příslušenství, kterému zajišťuje jak napájení, tak vysokorychlostní komunikaci.

Objektiv pro každou příležitost

EOS R7 a EOS R10 umožňují uživatelům využít široké spektrum objektivů Canon RF a s adaptéry také objektivy EF a EF-S, což ulehčuje přechod z DSLR na bezzrcadlový přístroj. Společnost Canon rozšiřuje řadu objektivů RF, která v současnosti zahrnuje celkem 26 objektivů v rozsahu od 5,2 mm do 1200 mm, o dva nové lehké všestranné objektivy typu RF-S ideální pro modely EOS R7 a EOS R10 – RF-S 18-45 mm F4,5-6,3 IS STM a RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM.

Svými ohniskovými vzdálenostmi po přepočtu na kinofilm a optickou stabilizací obrazu jsou ideální pro všechny fotografické žánry, od krajiny přes portréty po jídlo a vlogy. RF-S 18-45 mm F4,5-6,3 IS STM je ideální všestranný objektiv pro každodenní fotografování. Díky kompaktnímu designu a zasouvacímu mechanismu je ideální i pro cestování. Díky možnosti ručního zásahu do automatického zaostření a vodícímu šroubu typu STM pro plynulé a tiché automatické ostření při filmování je to nepostradatelná součást výbavy pro každodenní fotografování a filmování.

Objektiv RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM s velkým zvětšením a proměnnou ohniskovou vzdáleností od krátké po poměrně dlouhou dosahuje v režimu ručního ostření maximálního zvětšení 0,59x použitelného pro makrofotografii v každodenních situacích.
Díky pokročilým optickým technologiím Canon, která minimalizuje chromatickou aberaci a koriguje zkreslení, kreslí tyto objektivy jasně a ostře.

Oba objektivy jsou vybavené systémem Dynamic IS a optickou stabilizací obrazu, takže dokáží kompenzovat až 7 EV (model RF-S 18-150 mm F3,5-6,3 IS STM), respektive 6,5 EV (model RF-S 18-45 mm F4,5-6,3 IS STM). Stabilizační systém objektivů spolupracuje s interní stabilizací obrazu (IBIS) v těle EOS R7 a systémem Movie Digital IS, kterým je vybavený model EOS R10. Díky sedmilamelové kruhové cloně objektivy kreslí fotografované objekty ostře s příjemně měkkým pozadím.

Nová řada fotoaparátů APS-C společnosti Canon přináší inovativní funkce plnoformátových bezzrcadlovek v kompaktnějších a dosažitelnějších modelech, které umožňuje tvůrcům obsahu a fotografickým nadšencům věnovat se naplno své zálibě a dosáhnout novou úroveň kreativity.

2 komentářů

 1. Opět, jako u M řady, to končí na objektivech .. Člověk by čekal, že malý snímač využijí pro to, že nabídnou kvalitní světelný objektiv. Místo toho zase mírně řečeno kompromis. Ale za cenu, která kompromisní rozhodně není …

  • Jan Rybář

   Zdravím – v tomhle případě bych byl optimističtější než už řady M – jednak půjdou použít ty z „pořádných foťáku“, druhak se objeví i lepší pevné z nové řady a za třetí, což je dle mého možná nejzásadnější, určitě naskočí Sigma atp… Pak tenhle foťák bude dávat smysl, stejně jako R10 (kterou jsem právě dotestoval)… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*