Novinka: Canon RF 10-20mm F4 L IS STM

Canon představil nový objektiv Canon RF 10-20mm F4 L IS STM, který má kralovat ultraširokoúhlým objektivům full frame foťáků. V ČR se začne prodávat za 65 290 Kč.

Zatím přináším jen text tiskové zprávy, objektiv snad brzy vyzkouším.

Canon RF 10-20mm F4 L IS STM – Vidět víc, zvládnout víc

Canon uvádí na trh objektiv se zoomem a automatickým ostřením s nejkratší ohniskovou vzdáleností, jaký byl zatím vyroben pro full frame fotoaparát

Praha, Česká republika, 11. října 2023 – Společnost Canon Europe dnes oznámila uvedení modelu RF 10-20mm F4L IS STM, – nového přírůstku do řady objektivů L pro profesionální fotografy a tvůrce videa. RF 10-20mm F4L IS STM nabízí neomezené možnosti tím, že umožňuje extrémní ultraširokoúhlý záběr a současně poskytuje bezkonkurenční kvalitu obrazu, a to vše v kompaktním těle.

Canon RF-10-20mm
Canon RF 10-20mm F4L IS STM na oficiálním snímku. Foto: Canon.cz

Canon RF 10-20mm F4L IS STM – Dokonale ultraširokoúhlý záběr

Nový model staví na schopnostech stávající řady širokoúhlých objektivů RF, kde je objektivem
se zoomem a automatickým ostřením s nejkratší ohniskovou vzdáleností, jaký byl zatím vyroben pro full frame fotoaparáti, s maximálním úhlem záběru až 130°. Rozsah zoomu je od 10 mm do 20 mm, tedy od širokoúhlého po výjimečné ultraširokoúhlé nastavení, s kterým mohou uživatelé dosáhnout více než dvojnásobné zachycené oblasti oproti ohniskové vzdálenosti 16 mm.

Možnost zachycení větší scény v záběru vytváří prostor pro nové perspektivy při snímání dramatických panoramat. Fotografové se mohou zaměřit na něco nového, zajímavého
v popředí, zachytit těsné interiéry a architekturu nebo dodat hloubku krajině. Také filmaři mohou být kreativnější a vytvářet úžasné záběry.

Každý detail přesně tak, jak má být

Nový model vyniká mezi širokoúhlými objektivy bezkonkurenční kvalitou obrazu s neuvěřitelnou ostrostí a čistotou prakticky bez zkreslení.

RF 10-20mm F4L IS STM, navržený podle nejvyšších standardů, využívá nejnovější technologie stabilizace obrazu (IS) Peripheral Control Image Stabilisation, která zajišťuje křišťálově čistý obraz bez otřesů i v náročných podmínkách a fotografování bez stativu. Nová technologie IS zajišťuje obraz bez otřesů od středu až k okraji rámečku při použití expozičních časů až o pět kroků delších než bez stabilizace nebo až o šest při použití v kombinaci se stabilizátorem v těle fotoaparátu.

Díky pokročilé rektilineární optické konstrukci a přesným optickým výpočtům můžete očekávat ostrý a přesný výsledek – takže rovné linie zůstávají rovné, dokonce i na okrajích snímku. Konstantní světelnost f/4 umožňuje konzistentní expozici při každém nastavení ohniskové vzdálenosti, nejmodernější optické vrstvy zase minimalizují závoj a odlesky, které se jinak u ultraširokoúhlých snímků vyskytují.

Canon RF 10-20mm F4L IS STM
Canon RF 10-20mm F4L IS STM v akci. Foto: Canon.cz

Ultrakompaktní, ultrapřenosný

Pokročilá technologie nijak neomezuje snadné použití. RF bajonet umožňuje vynikající kvalitu obrazu i při kompaktní konstrukci, protože zajišťuje výrazně zvýšenou komunikační rychlost a šířku pásma mezi fotoaparátem a objektivem.

S hmotností pouhých 570 g si RF 10-20mm F4L IS STM zaslouží trvalé místo ve vaší brašně. Je o víc než o polovinu lehčí (o 610 g) a o 2 cm užší a kratší než EF 11-24mm f/4L USM – ve skutečnosti nový objektiv i s fotoaparátem EOS R8 váží méně než starší objektivy EF. To vše navzdory širšímu zornému úhlu a po přidání technologie IS – takže fotografování v omezeném prostoru bude jednodušší a vaše brašna zas o něco lehčí.

Vytvořen pro profesionály

Díky vynikající kvalitě obrazu, větší kapacitě pro širokoúhlé fotografie i video a lehké konstrukci
je RF 10-20mm F4L IS STM nezbytným vylepšením pro fotografy a kameramany, kteří chtějí posunout své schopnosti na další úroveň. Uplatnění najde především při fotografování krajiny a architektury, ale lze jej využít také pro zachycení sportu či v dokumentární fotografii s novou perspektivou.

RF 10-20mm F4L IS STM lze používat i v těch nejnáročnějších povětrnostních podmínkách, protože je odolný proti prachu a vlhkosti při profesionálním použití.

Mezi jeho klíčové vlastnosti a funkce patří:

  • Asférické, UD a Super UD členy (včetně jednoho asférického UD členu), které pomáhají dosáhnout vysoké kvality obrazu odpovídající objektivům řady L.
  • Vysoce odolné, prachotěsné a vodotěsné tělo snášející i náročné podmínky, v jakých občas pracují profesionálové.
  • Vrstvy SWC (na dvou optických členech) a ASC (Air Sphere Coating) redukující duchy způsobené světelnými zdroji v obraze, což je jev často pozorovaný u širokoúhlých objektivů.
  • První objektiv řady L vybavený motorem STM a možností manuálního ostření i během automatického díky kompaktní a lehké skupině zaostřování.
Reklama

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*