Jak na černobílé fotografie: Černá neznamená šedá

Než se rozhodnete experimentovat s černobílými fotkami, uvěřte mi prosím jednu jedinou věc: hezká černobílá fotka nikdy nevznikne tak, že jenom odbarvíme fotku barevnou. Tečka.

Budiž - tato fotka z kurzu fotografování prostě vypadá opravdu zajímavě...
Budiž – tato fotka z kurzu fotografování prostě vypadá opravdu zajímavě…

Samozřejmě – černobílé fotky vypadají hezky. Jen – pokud mohu být ďáblovým advokátem – na „zčernobílování“ trochu pozor. Až příliš snadno se může stát laciným efektem. Totiž: jak si ostatně můžete zkusit, jedno z mála téměř vždy platících pravidel fotografování zní: když uděláme z barevné fotky snímek černobílý, vždy vypadá lépe. Což se ostatně dočtete i v našem dlouhém seznamu pro začátečníky.

Samozřejmě, černobílá fotografie je naprosto magická disciplína a vůbec nic proti ní… Jen zkrátka trochu pozor na úvahu typu „hm, barevná ta fotky nestojí za moc, když ji lupnou do black & white, bude mnohem působivější“. Svět by prostě neměl být jen černobílý…

Takto vypadá fotka bez jakékoliv úpravy...
Takto vypadá fotka bez jakékoliv úpravy…

Ale dobrá tedy: když se do toho pustíte, nikdy se nespokojte jen s tím, že nějakým čudlíkem odeberete z fotky barvy – jak dokládá náš obrázek z kurzu fotografování, vznikne prostě jen mdlá šedivá a nudná placka. (Má žena Zuzana jistě odpustí…)

Totiž: aby fotka opravdu fungovala, musí v ní být velmi výrazný kontrast mezi černou a bílou. Tedy pryč s neutrální šedou!

... a takto dopadne fotka, z níž jen odstraníte barvy. Vznikne nudná šedivá placka... Takto tedy ne!
… a takto dopadne fotka, z níž jen odstraníte barvy. Vznikne nudná šedivá placka… Takto tedy ne!

Jak na to? Cest je několik – začínají oním povinným zčernobílením (nějaký čudlík se vždy najde), na které musí navázat hraním si s tím, aby černá barva byla černější a bílá bělejší… Vcelku slušně se toho dá dosáhnout posouváním šoupátek v Úrovních/Levels… (Nejdete ve všech editačních programech, na které jste kdy narazili či narazíte).

Máte-li Photoshop, pak neváhejte, a vyzkoušejte postup vskutku klasický. Fotku otevřete v modulu Camera Raw (není nutné, abyste měli snímek v rawu, tento nenahraditelný modul otevře i obyčejný JPG – jen to je třeba udělat přes Adobe Bridge).

černobílá fotografie v Camera Raw
S těmito šoupátky v Camera Raw (modul Photoshopu) je zčernobílování hračka

Klikněte na „převést na stupně šedi“ (čtvrté okénko zleva). Pak se vraťte do „okénka“ základního a vyzkoušejte pár magických tahů šoupátky „Expozice“ (zde přidejte, aby vše svítilo) a Černé . I ostatní šoupátka mohou samozřejmě kýženému efektu pomoci (tedy Vyplnit světla, Jas, Kontrast i Obnovení). Prostě si hrajte – o tom ostatně focení je.

No není to konečně krásná černobílá fotka?!

[social-bio]

 

—-

Reklama

4 komentářů

 1. Jiří Zelníček

  Dobrý den. Jaký program je možné si stáhnout,abych mohl z černobílé fotografie udělat barevnou?
  Děkuji.

 2. Robert Ladislav

  Parada dobre napady, po spojeni s dalsimi radami jak na cernobilou z barvy je to prijemne vedet, ze to jde i lepe a po ziskani zkusenosti jeste lepa. Dekuji p.Rybar, jsem spokojen, ze jsem Vase FotoGuru nasel i v zahranici. R.L.PECH

 3. Díky!
  JR

 4. Lubomír Buchta

  Děkuji za článek, super.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*