Výsledky: Cestopis + cestovatelské foto roku – cena Hanzelky a Zikmunda

V prvním ročníku Cestopis roku, ceny Hanzelky a Zikmunda, zvítězila kniha „Transsibiřská Odysea“ autorky Iny Píšové. Ve fotografické části zvítězil Petr Vydra se snímkem „Čekání na příliv“, cenu za nejlepší instagramovou fotku z cest obdržel Marcel Konečný za snímek „Madagaskar“.

Měl jsem tu čest být mezi porotci obou soutěží a předávat ceny na slavnostním ceremoniálu na zámku v Dobříši a děkuji všem čtenářům za zaslané tipy na cestopisy i přihlášení fotek do soutěží!

Můj původní text naleznete níže na stránce, zde je text tiskové zprávy Českého rozhlasu, která všechno hezky shrnuje, a také záznam přenosu na YouTube…

Záznam předávání cen

Cenu Hanzelky a Zikmunda za nejlepší cestopis roku získala Transsibiřská Odysea

Praha, 15. února 2019 – Cestopisem roku se stala kniha „Transsibiřská Odysea“ autorky Iny Píšové z nakladatelství Radioservis. Porota jí udělila hlavní Cenu Hanzelky a Zikmunda. V kategorii cestopisná fotografie roku zvítězil Petr Vydra se snímkem „Čekání na příliv“, cenu za nejlepší instagramovou fotku z cest obdržel Marcel Konečný za snímek „Madagaskar“.

Nejpůjčovanějším cestopisem v knihovnách byl Svazem knihovníků vyhlášen „Už nikdy pěšky po Gruzii a Arménii“ Ladislava Zibury. A v kategorii rozhlasových reportáží ze Zápisníku zahraničních zpravodajů byl nejúspěšnější Jan Šmíd s reportáží „Jak vzniká francouzské foie gras?“

Cena Hanzelky a Zikmunda
Petr Vydra přebírá cenu za cestovatelskou fotku roku. Foto: Fotoguru.cz

Ceny Hanzelky a Zikmunda byly historicky poprvé předány v den stých narozenin cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda v Zrcadlovém sále dobříšského zámku, kde Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem v roce 1951 psali svoje knihy po návratu z první velké cesty do světa. Slavnostní Poctu Miroslavu Zikmundovi odvysílal Radiožurnál v přímém přenosu.

Součástí večera bylo i symbolické předání šestatřiceti knih, které Miroslav Zikmund zachránil před zkázou, když komunisté likvidovali zámeckou knihovnu. Vzácné cestopisy ze začátku minulého století se tak vrátily po osmašedesáti letech zpět do rukou současného majitele zámku Dobříš Jerome Colloredo Mannsfeld.

Kromě předání prvního ročníku cen pro nejlepší cestopisy se i zbytek večera nesl ve znamení nejslavnější české cestovatelské dvojice. Autoři Miroslav Náplava a Petr Horký uvedli aktualizované narozeninové vydání knihy „Sloni žijí do sta let“, kterou psali společně s Miroslavem Zikmundem. Byla představena také filatelistická lahůdka: nová známka věnovaná legendě H+Z vydaná v den stých narozenin Miroslava Zikmunda Českou poštou.

Marcel Konečný cena
Marcel Konečný přebírá cenu za instagramovou fotku roku. Foto mobilem: Fotoguru.cz

Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje, slavnostně předal Miroslavu Zikmundovi titul čestného znalce piva Pilsner Urquell. Ocenění Honorary Connoisseur uděluje Plzeňský Prazdroj významným osobnostem, které šíří věhlas plzeňského piva doma i po celém světě.

Program galavečera doplnila hudební vystoupení Tamary a Tomáše Klusových, Ivana Hlase se svým triem a také skupiny Tam Tam Batucada Miloše Vacíka.

O vítězích rozhodovaly dvě poroty. Knižní tvořili spisovatelka Milena Holcová, redaktorka Denisa Novotná, žurnalista Petr Voldán, spisovatel a cestovatel Josef Formánek a novinář a publicista Jan Rybář, který byl zároveň ve fotografické porotě spolu s Veronikou Souralovou z Czech Photo, Tomášem Turečkem, šéfredaktorem české verze National Geographic, fotografem a hercem Divadla Járy Cimrmana Petrem Bruknerem a Pavlem Schreiberem z firmy CEWE.

Původní text:

V únoru budou vyhlášeny výsledky prvního ročníku Ceny Hanzelky a Zikmunda – cestopis roku, a také “podsoutěží” včetně nejlepší cestovatelské fotografie.

A protože mám tu čest být mezi porotci, ptám se: četli jste některý z nominovaných cestopisů a pokud ano, čím vás zaujal? Plus samozřejmě: pokud máte nějaké skvělé fotky, přihlaste je do soutěže (pozor, uzávěrka je 25. ledna)!

Slavnostní ceremoniál proběhne ve čtvrtek 14. února na zámku Dobříš, kde cestovatelé psávali své knihy. Postupně budou vyhlášeny nejlepší cestovatelské fotografie, nejlepší rozhlasová zahraniční reportáž, nejčastěji půjčovaný cestopis v knihovnách a konečně nejlepší knižní cestopis. Spolumoderovat akci bude Vladimír Kroc, který stál u zrodu této soutěže.

To vše v přímém přenosu Radiožurnálu, který soutěž pořádá spolu s dalšími zvučnými jmény, mezi nimiž je například společnost Czech Photo (organizátor Czech Press Photo) nebo firma Fotolab.

Podrobnosti najdete na stránce Cestopisroku.cz

Soutěž o nejlepší cestovatelskou fotografii H+Z

Zúčastnit se soutěže o nejlepší cestovatelskou fotku může kdokoliv, stačí fotografie nahrát na speciální stránce spravované společností Fotolab/Cewe. Přihlásit je možné také instagramové fotografie.

Porota: Veronika Souralová (ředitelka Czech Photo), Petr Brukner (herec, člen divadla Járy Cimrmana), Tomáš Tureček (šéfredaktor české verze National Geographic), Pavel Scheiber (ředitel společnost CeWe Color) a Jan Rybář. Podrobněji o porotě na této stránce.

Tedy: máte-li krásné fotky, hlaste se! Jen prosím, v tomto případě mi to prosím nepište, abych si zachoval odstup. Na rozdíl od soutěže Cestopis roku, kde budu za osobní doporučení knížky moc rád…

Soutěž Cestopis roku – cena Hanzelky a Zikmunda

Do prvního ročníku této ceny bylo nominováno dvanáct titulů, z nichž vybere ty nejlepší odborná porota.

Porota: Milena Holcová (spisovatelka), Josef Formánek (spisovatel), Petr Voldán (novinář a moderátor), Denisa Novotná (publicistka a nakladatelská redaktorka) a Jan Rybář.

Pokud jste některou z těch knížek četli, budu moc rád za váš názor, proč se vám ten či onen cestopis líbil. Stačí zanechat komentář níže pod tímto textem. Nemohu slíbit, že se jím budu řídit, ale opravdu moc o něj stojím, bude to hodně cenné vodítko…

Cestopis roku 2018 – nominované knihy (v abecedním pořadí)

 • Matěj Balga: Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa, CPress, Albatros Media 2018
 • Jiří Fišar: Pod Annapurnou svítí modře – Kniha o cestě, horách a lidech, Jota 2018
 • Dominika Gawliczková, Dana Ledl: Dominika na cestě Jižní Amerikou, CPress, Albatros Media, 2018
 • Michal Huvar: Stafraholtskou Indií tam a zpět, Po stopách Hanzelky a Zikmunda II, Carpe Diem 2018
 • Pavla Jazairiová: Příběhy z Mexika, Radioservis 2018
 • Petr Jan Juračka: Ze života fotografa, First Class Publishing, 2018
 • Pavel Liška, Jan Révai, Hynek Bernard: Sí, vole! Vandráci na cestě Střední Amerikou, BizBooks, Albatros Media 2018
 • Ina Píšová: Transsibiřská odysea – Po stopách legionáře Jana Kouby, Radioservis 2018
 • Matěj Ptaszek: Reportáže z rozervaného ráje, Galén 2018
 • Miroslav Stingl, Jiří Kolbaba: Očarovaná Havaj, Jota 2018
 • Anna Strnadová: Emigrantka, Nakladatelství Šimon Ryšavý 2018
 • Ladislav Zibura: 40 dní pěšky do Jeruzaléma, BizBooks, Albatros Media 2018

 

Oficiální plakát:

Cena Hanzelky a Zikmunda

Reklama

11 komentářů

 1. Ota Veverka

  Překvapilo mě, že se firma Fotolab CEWE dodnes neobtěžovala zveřejnit výsledky fotografické soutěže, ačkoli ta byla uzavřena před dvěma měsíci.
  Na webu soutěže není nic k nalezení, ale zaplaťBuddha, Google alespoň našel váš článek. Takže nebýt vás, nevěděl bych, která fotka vyhrála. Proto díky vám a palec dolů pro pořadatele soutěže.

 2. Jaroslav Křen

  Dobrý den, pane Rybáři!

  Jen velmi vzácně se vyjadřuji na jakýchkoliv veřejných fórech, ale tentokrát jsem se rozhodl udělat výjimku.
  Před lety jsme měl možnost osobně navštívit Havajské ostrovy (Oahu, prý nejkrásnější Maui a Velký ostrov s jeho stále aktivními sopkami). Ačkoliv je tomu už téměř 18 let, hluboké dojmy, které tento „trip“ ve mně zanechal, přetrvávají, a proto bylo celkem logické, že mi moji blízcí věnovali báječnou publikaci pánů Stingla a Kolbaby: Očarovaná Havaj. Můj názor tedy logicky postrádá jakýkoliv racionální základ. Je to zcela a výlučně emotivní záležitost, když zde říkám, že jejich kniha je špičková. Četl jsem ji nejprve „na jeden zátah“, pak znovu s přestávkami na „strávení“ obsahu a s odskoky k jiným relevantním pramenům a nyní se k ní opakovaně vracím, abych si zopakoval vybrané statě. Je to text psaný s evidentní vysokou odbornou erudicí pana Stingla doprovázený obrázky pořízenými řemeslně zručně, nicméně s citovým nábojem osobního vztahu k tématu (ve většině p. Kalbabou). Takže za mě pět hvězd!

  P.S.: Pan Petr Jan Juračka je mým oblíbeným borcem, rád čtu jeho články (samozřejmě bohatě doprovázené špičkovými fotkami) ve FotoVideu i na webu (velmi mi sedí jeho styl vyprávění 🙂 ), takže jeho kniha je u mě v pořadí. Dosud ji nemám, ale dojde k tomu a už teď vím, že si ji vychutnám – hezky pomalu, beze spěchu nechám ji u mě „zdomácnět“. Ale to teprve přijde.

  Jo, a díky i za váš web, hodně mi už dal a pomohl v mých fotografických eskapádách (to jen abych využil příležitosti, že teď a tady Vám píšu, protože kdy se k tomu odhodlám zase příště, těžko říci :-)).

 3. Oto Kuráč

  Dobrý den,manželka řekla Dominika na cestě Jižní Amerikou…..takže nemohu jinak.Ale za sebe také.Ota

 4. Dobrý den pane Rybáři,
  mě se líbila knížka od Dominiky Gawliczkové, Dana Ledla: Dominika na cestě Jižní Amerikou. Celou trasu jsem prožívala s ní na FC a hlavně má moc pěkné fotografie.
  Krásný slunný den přeji
  Lenka

 5. Dagmar Harapátová

  Dobrý večer,
  já jsem ted před týdnem doslova zhltla cestopis od Jiřího Fišara-Pod Annapurnou svítá modře, máte uvedeno svítí, ale je to svítá, a je to úžasná kniha. Prostě nádhera. Já Nepál miluju, a tak jsem si jej opět velice živě přiblížila, nebot autor píše reálně o této nádherné zemi, a já byla prostě nadšená, nejen popisem nádherné přírody , ale i lidskými činy, a přiznám, že i slza při čtení ukápla. Kéž by takových knih bylo více!!!
  Srdečně zdraví Dagmar Harpátová

 6. Neuveritelny je pribeh: Matej Balga – SAUDADE… – ten clovek si zaslouzi obrovsky obdiv za to co dokazal, sledoval jsem ho online pocas jeho cesty a taky jsem v pulce jeho knizky (je to trochu tezke cteni- cesta do duse…) Ale za tu cestu – klobouk dolu…
  Avsak moje doporuceni ma: Dominika Gawliczková, Dana Ledl: Dominika na cestě Jižní Amerikou… Supr knizka, moc ji fandim (divce male – cestovatelce velke)… A dela prekrasne fotky ze svych cest! Je to proste mala-velka inspirace!

 7. Dobrý večer pane Rybáři,
  gratuluji Vám k zasedání v porotě soutěže Cestopis roku a reaguji na Vaši prosbu v dnešním emailu.
  Mě se velmi líbil cestopis :Miroslav Stingl, Jiří Kolbaba: Očarovaná Havaj, Jota 2018.
  Před pár lety jsem byla na výstavě pana J:Kolbaby v Praze na Staroměstské radnici.Atmosfera,energie,která sálala z fotografií byla úžasná,nezapomenutelná.To byl důvod,proč jsem si výše uvedený cestopis přála ke svým loňským 60.Netušila jsem,že text mě zaujme natolik,že jej přečtu jedním dechem.Takže to je mé doporučení.
  Přeji vám v novém roce hodně zdraví a dobré světlo.Ivana

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*