Cestovatelská fotka roku: snímek ze Sumatry Radima Bulinského

Cenu Hanzelky a Zikmunda – Cestopis roku 2023 získala kniha přírodovědce Petra Jana Juračky Něha Himálaje, niterná zpověď fotografa ve výškách. V kategorii Cestopisná fotografie roku 2023 zvítězil snímek ze Sumatry Radima Bulinského Pacu Jawi 1.

Zase po roce jsem měl tu čest účastnit se jako porotce soutěže Cena Hanzelky a Zikmunda, a to v obou klíčových kategoriích: cestopis roku a fotografie roku… A web Fotoguru.cz byl jedním z mediálních partnerů.

Radim Bulinský Pacu Jawi
V kategorii Cestopisná fotografie roku 2023 zvítězil snímek ze Sumatry Radima Bulinského Pacu Jawi 1.

Vše bylo slavnostně vyhlášeno v Zrcadlové kapli pražského Klementina v přímém přenosu Radiožurnálu a jako obvykle to byla skvělá akce… Zde tedy přináším shrnutí z oficiální tiskové zprávy…

Cena Hanzelky a Zikmunda – výsledky 6. ročníku

V Zrcadlové kapli pražského Klementina dnes byli slavnostně vyhlášeni vítězové 6. ročníku soutěže o nejlepší cestopis roku, pojmenované po legendární cestovatelské dvojici Hanzelky a Zikmunda.
Literární porotu si získala výpravná kniha fotografa a přírodovědce Petra Jana Juračky Něha Himálaje (BWT Books).

Autor slovem a obrazem líčí společné putování s českým horolezcem Janem Trávníčkem na nejvyšší pohoří světa. „Přidanou hodnotu vizuálně atraktivního díla vidíme v autorově pochopení pro lidskou odvahu i pro vnitřní pochybnosti o ní a o jejím smyslu. V knize dává prostor i lidem v zákulisí, své ženě, která vyjadřuje obavy i toleranci,“ zdůvodnil rozhodnutí odborné poroty její předseda Miloň Čepelka.

Cestopisnou fotografií roku 2023 je Pacu Jawi 1 Radima Bulinského. „Pacu Jawi znamená ´kravský závod´, je to zvyk obyvatel Indonésie, který je součástí oslav úrody. Tento způsob jízdy s býčím spřežením se provozuje na Západní Sumatře. Fotografie Radima Bulinského zachycuje jezdce na bambusovém pluhu taženém párem býků, které drží za ocas. Snaží se udržet běžící býky v přímém směru a nespadnout do bláta, k větší rychlosti je pobízí kousáním do ocasu. Fotograf použil dlouhoohniskový objektiv a podařilo se mu bravurně zaznamenat dramatičnost situace, vášeň a touhu,“ komentuje snímek předsedkyně fotografické poroty Veronika Souralová. „Dílo dokonale splňuje téma cestovatelské fotografické soutěže – obrazově zachytit cizí kraje, jejich obyvatele, nálady a pocit.“

V 6. ročníku soutěže o Cenu Hanzelky a Zikmunda vyhlásili pořadatelé čtyři kategorie:

  • Nejlepší cestopis roku
  • Nejlepší cestovatelská fotografie (ve spolupráci s Czech Photo)
  • Nejlepší rozhlasová reportáž
  • Nejpůjčovanější cestopis v českých knihovnách

Nejlepší cestopis roku 2023

Šestičlenná literární porota v čele s Miloněm Čepelkou tentokrát vybírala nominace z rekordního počtu, celkem 39 přihlášených titulů. Nominovaných děl se sešlo pět:

Jiří Černický: Kongo severu (Dybbuk)
Lenka Hrabalová: Mozaikou Íránu (Jota)
Tereza Janáková: Katalánsko (Labyrint)
Petr Jan Juračka: Něha Himálaje (BWT Books)
Ladislav Zibura: Všechny cesty vedou do Santiaga (Kniha Zlín)

Nejlepší cestopisná fotografie roku 2023

V kategorii Cestopisná fotografie roku 2023 se sešlo celkem 476 snímků od 97 autorů. Šestičlenná porota s předsedkyní Veronikou Souralovou, ředitelkou Czech Photo, z nich tentokrát vybrala pětici nominovaných:

Kamila Berndorffová: Venkovské sportování
Radim Bulinský: Pacu Jawi 1
David Hajda: Výroba sójové omáčky
Lenka Krejčová: Meditace u moře
Gabriela Trousilová: Tři světy

Radim Bulinský Pacu Jawi
Radim Bulinský s vítězným snímkem v přítmí kaple. (Rychlofotka mobilem).

Originální kategorií Ceny H+Z je Nejpůjčovanější cestopis v knihovnách, který vyhlašuje partner akce Národní knihovna. Překvapivým vítězným titulem je kniha Marcely Mlynářové Kdo neharaší, není chlap (Lirego).

Jako Cestovatelský audiopočin uplynulého roku vyhlásil mediální partner soutěže Radiožurnál Tamtamy času Rudolfa Švaříčka (Jota).

Členové poroty Ceny Hanzelky a Zikmunda – Cestopis roku 2023

předseda Miloň Čepelka, spisovatel a cimrmanolog
Stanislav Havlíček, vítěz Ceny H+Z 2021 (Hlas větru)
Lenka Linhartová, vítězka Ceny H+Z 2020 (Císař ve světě)
Ina Píšová, vítězka Ceny H+Z 2018 (Transsibiřská odysea)
Jan Rybář, spisovatel, fotograf a publicista
Petr Voldán, redaktor, moderátor a cestovatel

Členové poroty Ceny Hanzelky a Zikmunda – Cestopisná fotografie roku 2023

předsedkyně Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo
Petr Brukner, fotograf, výtvarník a cimrmanolog
Štěpán Hon, fotograf a vítěz Ceny H+Z 2022 (spoluautor knihy Náš evropský deník II)
Jan Rybář, fotograf, publicista a spisovatel
Petr Řežábek, ředitel společnosti CEWE
Tomáš Tureček, cestovatel a šéfredaktor časopisu National Geographic

Partnery soutěže Cena Hanzelky a Zikmunda – Cestopis roku jsou Veolia, Vanci Construction, Nadace Tipsport, Trigema, CK Periscope, Czech Photo Centre, Cewe, Nadační fond Zdeňky Žádníkové, Národní knihovna, mediálními partnery Radiožurnál, National Geographic, FotoGuru.cz a Prima ZOOM.

Slavnostním ceremoniálem provázela moderátorská dvojice Vladimír Kroc a Zdeňka Žádníková, herečka Dejvického divadla. Na programu bylo též vystoupení hudebního uskupení Šansonárium, které předneslo balady a romance Miloně Čepelky zhudebněné Patrikem Ulrichem, jako host vystoupil violoncellista Jiří Klíč.

Podrobné informace k Ceně H+Z viz stránky www.cestopisroku.cz.

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*