Fotky Google – zálohování a hledání pokladů (návod)

Google Photos (Fotky Google) jsou pozoruhodný nástroj – zadarmo dokáží šikovně zálohovat snímky i videa z mobilu, třídit je a provádět s nimi psí kusy. Mnohem zajímavější, ba revoluční je navíc schopnost této aplikace poznat, co je na fotce – a objevovat tak zapomenuté poklady fotoarchivů. Pojďme tu relativní novinku pořádně prozkoumat. 

Fotky Google
Aplikace umí mnohem víc než jen archivaci fotek…

Co to jsou vlastně Google Photos (česky zvané trochu nelibozvučně Fotky Google) a proč o nich psát předlouhý článek?

Důvody jsou dva: První je zjevný až nudný: je to opravdu šikovná mobilní (i webová) aplikace, která umožňuje (v zásadě zadarmo) archivaci, třídění a sdílení neomezeného množství mobilních fotek. A nabízí též překvapivě návykový poloautomatický sestřih krátkých videí…

Druhý důvod, proč zkoumat Google Photos, je pro mě osobně mnohem zásadnější: opravdu je zajímavé si zkusit, co vše dnes algoritmy na analýzu obrazových informací umí.

A jak možná bude vypadat již brzy třídění fotek – tahle aplikace prostě umí poznat, co na fotce je.

Místo úvodu: Fotky Google umí “děsivé” věci

Fotky Google byly do světa vypuštěny koncem května 2015, kdy Google oddělil nástroje na správu fotek z chřadnoucí sociální sítě Google+ a “novorozenci” přidal řadu nových zajímavých funkcí… Moc mě to nezajímalo – fotky z mobilu umí přece zálohovat ledacos, říkal jsem si.

Pak mi ovšem kamarád pracující přímo pro Google poradil, ať zkusím hledání… A varoval mě, že to tedy může být pro někoho trochu “creepy”. Tedy “hrůzu nahánějící”…

Měl pravdu – právě zcela unikátní hledání tento systém odlišuje od všeho, s čím jsem si zatím měl možnost hrát. Fotky Google totiž nějak umějí s vskutku děsivou přesností poznat, co na fotkách je – a otevírají tak naprosto fascinující přístup k obsahu vašich fotoarchivů.

Fotky Google
Google umí poznat, že na fotce pes, nebo i kousek psa…

Vysvětlím: Pokud bych potřeboval vytáhnout z desítek (nebo stovek?) tisíc fotek mého archivu například obrázek psa, musel bych horečně vzpomínat, kdy jsem nějakého fotil a pak ho zkusit zoufalým hledání manuálně najít.

Ve Fotkách Google prostě stačí zadat do hledání “pes” – a světe div se, objeví se všechny fotky i videa, na nichž je pes (viz obrázek). První fotka je jasná, to je prostě pes, další fotka je video, hmm, Google tedy umí nahlédnout i do videa, na třetí fotce při troše snahy zahlédnete na vestě mé dcery tlačící kočárek stylizovanou hlavou kočky – no dobrá, kočka není pes, ale vypadá trochu podobně… A na poslední fotce je ze psa jen zadní půlka, přesto ji hledání našlo…

Jak to ten Google dělá? Nevím – tuším, že prostě algoritmy umělé inteligence jsou na základě srovnávání miliard jiných obrázků schopny trefit obsah fotky s pozoruhodnou přesností…

A ještě jeden příklad: do hledání jsem zadal slovo “socha”…Též to je hodně zajímavé, posuďte sami.

Fotky Google
Další příklad hledání: tentokrát velmi přesně vyhmátl sochy – včetně třeba i malé kamenné hlavy v lese na Blaníku…

Google trefil sochu Boženy Němcové na Žofíně, budiž (byť to není fotka z mobilu, tedy nemá GPS souřadnice). Ale jak dokázal vyhmátnout tu nevýraznou sochu hlavy blanického rytíře v lese na Blaníku? A jak dokázal poznat tu stín připomínající sochu před kostelem v Manětíně?

Dobrá, pokud jste škarohlídi, neuznáte mu pomník amerických letcům v Bílých Karpatech (vlevo dole) a vysloveně mu budete vyčítat zjevný omyl, kdy do výběru zařadil nějakou paní ve Varšavě v protisvětle… Já mu tedy odpouštím…

Už chápete, proč mě to tak baví zkoumat? A pokud ještě nejste nadšeni/vyděšeni dost, vězte, že Fotky Google umějí poznávat i tváře konkrétních lidí, tedy – předpokládám – seskupit všechny fotky, na nichž je třeba nějaký bratranec z pátého kolene nebo dceřina kamarádka…

Fotky Google
Zatím to je spíš aplikace na hraní – ale brzy se to může změnit.

Tahle funkcionalita je dostupná jen v USA, v Evropě ji zakazují zákony… Čemuž já osobně jsem docela rád, přece jen, ne vše se má dát najít, což?

No a pokud by vás to přece jen zajímalo, tak vězte, že i u nás to pustit jde – a vystrašilo mě to tak, že jsem tomu věnoval samostatný článek: Google Fotky umí poznat obličeje s děsivou přesností.

Ale vraťme se k „obyčejnému“ hledání, na obličeje raději zapomeňme – samozřejmě, vše má a bude to mít mnoho much a technických limitů, ale od té doby, co si s Google Photos hraji, si říkám, jak napínavé by bylo nahrát do nich můj archiv… a čekat, jaké poklady se najednou začnou vynořovat z hlubin zapomnění díky prostému hledání…

A je dost možné, že to jednou udělám – až toho tedy Google Fotky budou přece jen umět víc. I Google ostatně opakuje, že vše je v plenkách… A že ty velké věci teprve přijdou…

Uvidíme… I nyní je toho už na hraní docela dost. Pojďme nyní prozkoumat to “nudné” – jak používat tuhle aplikaci již nyní a pro činnost poměrně banální: zálohování fotek z mobilu.

Fotky Google – rychlý start

O tom, jak uvést celou tu věc v život, se asi není třeba příliš rozepisovat, je to aplikace velmi intuitivní.

Mobilní aplikace existujte samozřejmě jak pro Android (link zde), tak pro iOS (link zde)… Jediné, co pochopitelně potřebujete, je účet u Googlu, s nímž poté vše v mobilu propojíte. A je to, fotky se začnou synchronizovat s vaším účtem. Mobilní aplikaci podrobně prozkoumáme v dalším textu…

Fotky Google
Ve webové aplikaci jsou obrázky přece jen větší a přehlednější…

Webová aplikace (link zde) je zatím spíš doplňkem, ale užitečným doplňkem, který – přinejmenším v mém případě – slouží hlavně pro prohlížení úlovků a přehrávání videí mým nevelkým dcerám. Na rozdíl od aplikace mobilní tu chybí některé funkce (například vytváření sestříhaných „filmů“).

Do budoucna role webové aplikace nejspíš poroste – Google se patrně bude snažit být centrálním uložištěm a “třídícím nástrojem” pro vše, co fotíte a ukládáte, tedy nejen pro fotky mobilní, ale i třeba vaše fotoarchivy…

Přes web ostatně do svého fotoúčtu můžete nahrávat fotky i nyní – přes symbol obláčku s šipkou v pravém horním rohu. Jen pamatujte na to, že Google nezajímají žádné vaše pečlivě budované struktury adresářů – vše prostě nahraje do jednoho nekonečného “streamu” fotek tříděného pouze podle data (pak přímo v aplikaci z nich galerie vytvářet můžete, ale pořád primárně “žijí” v jednom velkém chumlu)…

Už nyní existuje samostatná desktopová aplikace usnadňující upload fotek (link zde), ale moc jsme si navzájem nesedli. Odpojil jsem ji poté, co se (myslím) pokusila dobromyslně natáhnout všechny fotky v mém počítači… (A když chci tedy zkusmo něco nahrát, používám ono zmínění nahrávání přímo z prohlížeče.)

Fotky Google – průvodce aplikací

Mobilní aplikace Google Photos je dle mého hodně intuitivní, tedy mi přijde mírně zbytečné ji podrobně popisovat, zkrátka ji za pár minut letmého proklikávání snadno ovládnete…
Nicméně, v pár odstavcích si to popišme…. (Poznámka: Od verze 1.8 pro iOS z března 2016 vypadá aplikace mírně jinak a je více přehledná – prosím o trpělivost, než sem změny zanesu…)

Nastavení zobrazení – tři tečky v pravém rohu horním rohu: umožňují měnit podobu toho, co primárně vidíme na obrazovce, od pohledu globálního (listujeme na úrovní měsíců), až po pohled po dnech (ten používám já).

fotky google
Hlavní menu moc výkladu nepotřebuje…

Hlavní menu – tři vodorovné čárky v levém horním rohu: odtud se rychle dostaneme do hlavního ovládací menu, opět velmi intuitivního, za zmínku stojí dvě položky, Asistent a Nastavení.

– Asistent je podstránka v zásadě hlásící, co se zrovna děje – já tam chodím pro kontrolu, jak to vypadá se synchronizací fotek (kolik jich ještě zbývá nahrát). Navíc to je místo, kam Fotky Google posílají své automaticky vytvořené návrhy sestříhaných videí a podobných výtvorů.

– Nastavení obsahuje jednu zásadní položku, kterou doporučuji zaktivovat, a to “Odebrat informace o poloze z položek sdílených odkazem”. Jinými slovy: Google nabízí, že vymaže přesné GPS souřadnice ve chvíli, kdy fotky s někým přes link (viz dále) sdílíte. Nemusíme přece všem říkat, kde přesně jsme byli s dětmi na procházce, že?

Lákavě v Nastavení zní možnost “Uvolnit místo”, tedy smazat fotky a videa, která jsou už zazálohované v cloudu… Přiznávám, zatím jsem neměl odvahu to vyzkoušet…

A položka nastavení obsahuje i Zálohování a synchronizace, kde je kromě obligátního propojení s účtem možné nastavit velikost nahrávaných fotek – a to je otázka natolik zásadní, že stojí za vypíchnutí do samostatné pasáže.

Klíčový detail: Jak velké fotky zálohovat?

Tohle je hodně důležité nastavení, které si zaslouží pozornost a kapku soustředěného rozhodování. Ona otázka zní: v jaké kvalitě má Google moje fotky zálohovat?

Fotky Google
Natáhnout větší fotky než 16 megapixelů je možné, ale verze zdarma je zmenší.

V Nastavení (záložka Zálohování a synchronizace) máte možnost nastavit Velikost nahrávaných fotek, možnosti jsou dvě:

– Ve “Vysoké kvalitě”, což Google nazývá “neomezeným bezplatným úložištěm”. Tato možnost je zadarmo a je definována přímo v nastavení jako “Skvělá kvalita při menší velikosti souboru”.  Musíte však být připraveni přijmout, že Google může fotky nějak zmenšovat, ale – viz dále – není úplně jasné, jak.

– V “Původní kvalitě”, která se ovšem započítává do limitu vašeho účtu. Jinými slovy, pokud nechcete, aby Google vaše fotky komprimoval, můžete vše ukládat ve zcela původní velikosti – ale zadarmo budete mít jen obvykle 15 GB, které navíc sdílíte s ostatními položkami účtu, například Gmailem. Za větší úložný prostor si pak musíte zaplatit.

Ďábel, jak známo, se skrývá v detailech – a diskusní fóra tak po startu Google Photos byla plná debat na téma, co to vlastně je ta vysoká kvalita zadarmo a do jaké míry Google při tomto typu uložení fotky komprimuje (a potenciálně kazí jejich kvalitu).

Férová odpověď je, že jistě to neví nikdo – Google sám je totiž (možná cíleně) nedůsledný v definici (v češtině je zde)… Jisté je, že pokud fotka překročí rozměry 16 megapixelů, v režimu zadarmo ji zmenší. Není však jisté, zda a co dělá s fotkami menšími: z oficiální definice totiž nutně nevyplývá, že menší fotky nechá na pokoji.

Důsledek: mnozí “choulostiví” fotografové včetně mě si raději připlácejí za uložiště (100 GB stojí zhruba 50 Kč měsíčně) a jejich úvaha zní “raději budu platit, než abych Googlu dovolil byť o chlup zmenšit kvalitu fotek z mého iPhonu.”

Import Fotky Google
Tuhle fotku z full frame zrcadlovky jsem na zkoušku nahrál do „free“ verze – a aplikace ji zmenšila na avizovaných 16 MP (a necelý 1 MB)… Za plnou velikost už bych musel platit.

Má žena však pravila, že další cloud platit nebude, a na svém iPhonu 6S (12 megapixelů) prostě zaklikla variantu neomezené Vysoké kvality zadarmo.

A jak to vypadá, dobře udělala. Rozhodl jsem se to totiž otestovat: srovnával jsem velikost fotek stažených přímo z jejího mobilu a těch samých fotek “protažených” přes potenciálně zkomprimované “free” uložiště Fotek Google.

Výsledek? Žádný rozdíl tam není, fotky byly datově zcela identické, Google se jich zjevně ani nedotkl. Samozřejmě, když jsem pak přes webové rozhraní nahrál fotky ze zrcadlovky (tedy s rozměry výrazně převyšujícími oněch avizovaných 16 MP), komprimace už nastala – Google je ořízl rozměrově na přesně oněch 16 MP a ubral jim i hodně dat (z cca 5 MB na necelý 1 MB) – viz obrázek.

Závěr a doporučení: Zdá se, že google ve “free” účtu s fotkami do 16 MP nic nedělá, a pokud tedy Google Photos používáte jen jako uložiště pro mobilní fotky, není důvod platit za doplňkový prostor, verze zdarma fotky uchová zcela stejně.

A placení za “Původní kvalitu” má smysl jen při nahrávání větších “nemobilních fotek”. Samozřejmě, tento závěr berte s rezervou a na vlastní nebezpečí, toto nastavení se může změnit, navíc Google může vzít v potaz další faktory, které jsem nezaregistroval (třeba dobrou komprimaci fotek z iPhonu). Nic to nicméně nemění na tom, že i já přestanu za ono úložiště platit, je to zjevně zbytečné…

Co dalšího Google Fotky umějí

Vyhledávání

Fotky Google
Onen vyhledávací čudlík vpravo dole se snadno přehlédne, což by byla škoda…

S oním “hrůzu vyvolávajícím vyhledáváním” jsem tento článek začal, tedy předpokládám, že už jste se stihli nadchnout/vyděsit sami… Jen pro pořádek dodávám, že onen čudlík je vlastně docela nenápadný, a i proto ho mnozí přehlédnou. Vyhledávání se zkrátka pouští takovým tím modrým kolečkem a lupou v pravém dolním rohu.

Na další stránce buď můžete vyhledávat v horním části stránky svůj hledaný termín, anebo prozkoumat Googlem nabízené varianty ve dvou kategoriích: Místa a Věci. V Americe mají ještě možnost třídění podle konkrétních lidí, ale to je u nás v poklidné Evropě zakázáno.

Místa logicky na základě GPS souřadnic vypisují lokality, mnohem zajímavější jsou právě ony Věci, kam algoritmy zcela ze své vůle seskupují fotky do zhruba dvaceti tématických “adresářů”, často vskutku nebývale rozmanitých.

Já tu zrovna mám vedle sebe Pěší turistiku, Hory, Oblohu, Mlhu, Lesy atp… Jak už jsem psal, netuším, jak to ten stroj dělá… Tedy tuším, ale i tak se divím.

Fotky google
Google se sám rozhodne, do jakých kategorií mé fotky rozčlení. Jak pozná pěší turistiku od hor a lesů, netuším…

Google neříká, jaké má s touto aplikací plány, ale právě tento nový přístup k vyhledávání a tedy třídění je zjevně tím, co opravdu může změnit tradiční postupy používané k archivaci fotek.

Ano, i já mám dlouhé struktury adresářů, v nichž se málokdy něco najde… A ne, nemám čas ani energii mechanicky a manuálně k fotkám dodávat štítky či klíčová slova (třeba v Lightroomu)… Tedy pokud by to Google udělal za mě, hurá!

A ještě jednou ne – ne, nebojím se o soukromí, byť to pro mnohé je jeden z důvodů, proč od těchto typů aplikací rychle utéci… To je samozřejmě na vás…

Šikovné sdílení fotek přímo z mobilu

Přiznávám, všudepřítomné čudlíky “sdílej, lajkuj, pošli” mě u různých aplikací spíš lezou na nervy. U Google fotek to je jedna z opravdu povedených – a netuctových – funkcí. Umožňuje snadno poslat několik fotek nejednou – dobře to je vidět z následujícího obrázku.

Fotky Google Aplikace
Stačí kliknutím vybrat pár fotek a pak nechat aplikaci vygenerovat link pro zaslání emailem.

Zkrátka: řeknu si třeba, že ženě pošlu z pár fotek dcer jako důkaz, že na výletě do lesa nestrádají. Jednu fotku můžu poslal mnoha způsoby, třeba SMSkou. Ale poslat bleskurychle fotek víc, to už je těžší – přes Google Fotky to jde snadno. Prostě je vyberu prostým klikáním a pak nechám jen a pouze pro tento výběr vygenerovat link, který poté už ženě nějak dopravím (většinou emailem přímo z mobilu)…. Opravdu návykové…

Možná k tomu ještě dodejme, že v aplikaci případně na webu je možné tyto linky spravovat – tedy se v záložce Sdílená alba můžete podívat, co jste s kým kdy nasdíleli, a třeba po čase to sdílení zrušit…

Poloautomatické stříhání videí

Fotky Google
Ona krátká videa, které google sestříhá, jsou na památku, nic víc… Ale i to stačí…

Práce s videi je jednou z věcí, které vás buď nadchne, anebo bude štvát, nic mezi tím. Já patřím, navzdory původní skepsi, k první skupině. O co jde? Google Fotky umožňují pár kliky vybrat třeba 20 kratších i delších videí z výletu či víkendu a několika kliky je nechat sestříhat do výsledného půl- až minutového „filmu“ podbarveného dokonce i hudbou.

Prostě si to zkuste (viz obrázek níže): v hlavním menu klikněte do záložky Sbírky a klikněte na nenápadný symbol +… Otevře se další nabídka, vyberte Film. Tím se dostanete do výpisu fotek i videí, z nichž pak můžete vybírat – zaklikejte svůj výběr, klidně přidejte i pár fotek a dejte systému pokyn čudlíkem “Vytvořit film”.

A je to – aplikace vám vygeneruje onen sestřih, který většinou dopadne docela dobře. Babičky to prostě milují – večer po víkendu v lese jim v emailu přistane linka na minutové video s divokými vnučkami.

Program umožňuje i jednoduché editování – dílčí záběry můžete mazat, přeskupovat, měnit pasáže, vkládat fotky, měnit hudební doprovod a dělat ledacos jiného (viz níže).

Ano, jsou to kočičiny, kvalita sestříhaného videa bídná, výběr muziky je malý a trochu na nervy lezoucí, ale funguje to opravdu lépe, než bych se kdy odvážil věřit… I tu platí: uvidíme, co Google chystá dál v pokročilejších verzích, variant je jistě mnoho…

Google Fotky Videa
Stačí vybrat pár videí a Google z nich sestříhá mini-film, jehož parametry pak můžete upravovat (například délku záběrů a hudbu).

Další kreativní možnosti

Fotky Google
Aplikace vás zasype návrhy, které sama vytvoří…

Google Fotky dávají možnost vytvářet i další věci:

Album – do alb můžete uspořádávat své fotky

Sdílené Album – jak název napovídá, Alba můžete sdílet a vytvářet s dalšími uživateli

Příběh – tohle je vlastně taková hezky graficky vypadají mikroprezentace, kde mohou být fotky, mapy, videa… I zde platí: je to nezvyklé, ale nevypadá to vůbec zle

Animace – zde můžete složit třeba několik fotek do animovaného fórku

Koláž – tato funkce umožňuje poslepovat několik fotek dohromady

Automatické vytváření výtvorů

Pokud to Google Fotkám vysloveně nezakážete, budou vás tak trochu pronásledovat.

Fotky google stylizovaná fotka
Tahle automaticky vytvořená „stylizovaná fotka“ dopadla ještě vcelku dobře…

Pokud se vrátíte z víkendového pobytu, velmi rychle vám karta Asistent oznámí, že aplikace sama od sebe ustříhala video, vytvořila mikroprezentaci (Příběh), „vylepšenou fotku“, koláž nebo animaci. I zde platí: buď budete nadšení, nebo to zhnuseně vypnete. Ale někdy to trefí i vcelku hezky – byť třeba v případě „stylizovaných fotek“ jde často o úpravy hodně divoké…

Tedy vzhůru do toho! A napište mi do komentářů, pokud jste našli v mém textu nějaký nesmysl, rádi byste něco doplnili nebo prostě jen uvedli příklad, jak tuhle aplikace používáte vy… Díky!

[social-bio]

Reklama

51 komentářů

 1. Dobrý den, prosím nemáte tip, jak:
  1) dostat na google photos celé složky fotek tak, aby se rovnou zařadily do alb
  2) nastavit stejné sdílení pro všechna alba
  Výchozí situace „Mám na HDD několik složek s fotkami a chci z nich udělat alba na google photos“ mi přijde jako jedna z několika nejstandardnějších.
  Člověk zhýčkaný tím, co uměla Picasa, si nedovede představit, že těch 70 složek nahrává po jedné na googlephotos a vždy na konci řekne „přidat do alba“, „nové album“, napíše název, potvrdí, rozklikne, přes „možnosti“ se dostane ke sdílení a tam nastaví co chce a nechce povolit (spolupráce,komentáře,sdílení odkazu), vykopíruje si odkaz a pak potvrdí.
  Vím, že se tu psalo, že google photos neumí nahrát složky, ale že se vyvíjí, -tak zkouším, jestli se něco nevyvinulo, ev. jestli někdo nemá tip na postup s co nejméně kliky na jednu složku/album… 🙂 Díky za každý tip!

 2. Dobrý den,
  dcera má uloženy fotky z mobilu v google fotky, je jich asi 30tis. Dala se do mazání, ale smazala je jen v mobilu a né v aplikaci fotky. Jak docílíme toho, aby fotky smazané v mobilu se již neobjevily v aplikaci fotky google, kde jsou samozřejmě zálohované. Nechce již podruhé mazat asi 3tis. fotek znovu v aplikaci. Pokud vypne synchronizaci a smaže všechny fotky v aplikaci, po zapnutí se smažou i všechny v mobilu a to nechceme. Existuje nějaký postup jak toto provést a nepřijít o fotky. Děkuji Robert

 3. Jan Libich

  Užitečná i nebezpečná aplikace, která shromažďuje plno dat fotografa a hrozí snadné zneužití. Na druhou stranu nabízí plno užitečných věcí.

 4. Moc děkuji za sepsání tohoto článku. Ač si nepřijdu jako pc a mobilní laik, práce s fotkami mě trochu děsí protože o ně nechci přijít. Ještě jsem nepřišla na nějaký dobrý systém ukládání a výběru těch nej, ale to je na jinou diskuzi.
  Ted mě trápí ukládání a synchronizace fotek. Google Fotky mám cca rok a ted mi telefon hlásí, že mám plnou kapacitu. Měla jsem za to, že se fotky synchronizují a ukládají kdesi v cloudu. Když mrknu na Google Disk, ten je téměř prázdný. Co s tím? Asistent nabízí smazat zálohované, ale jak sám píšete, nemám odvahu mu to odsouhlasit, natož když nevím, kam mi je zálohoval. Mužete mi poradit, kde mám co zakliknout, aby se fotky opravdu zálohovali a já věděla kde je najít? Děkuji.

 5. Dobrý den, lze prosím sloučit foto z různých účtů Google? Rád bych si nechal jen jeden.
  Díky

  • Jan Rybář

   Dobrý den, skoro se obávám, že to nejde… Já to zkoušel asi před rokem, a byla to děsivá zkušenost, tohle je, bohužel, hodně nedotažené… JR

 6. Dobrý den,
  mám na vás dotaz ohledně ukončení sdílení alba v google fotkách.
  Mám na sdílené album dovolené, a k němu sdílené 4 (emailové adresy-členy). Teď po čase bych potřeboval jednoho člena ze skupinky odstranit. Nikde to nemůžu najít ve sdílení alba. Nabízí mi to pouze nějakou funkci odstranění kontaktů ze všech sdílených alb, což já nechci. Chci jej odstranit pouze z toho jednoho alba. Je na to nějaký fígl? Nebo musím ukončit celé sdílení, a přidat znovu všechny členy které chci ať mají přístup? Za odpověď děkuji.

  • Protože Goole sdílí na základě odkazu, kdo ho má, tak vidí. Zapomente, že uvedený mail má nějaký význam ;(

 7. Dobrý den,

  mám asi opačný problém. Potřebovala bych fotky na google fotky všechny (a mám jich tam požehnaně) nějakým způsobem překopírovat do složky v PC či externím disku.

  • Dobrý den,
   buď vyberte konkrétní fotky, nebo celé album a vpravo nahoře v dalších možnostech pod tečkami zvolte Stáhnout.
   R.

 8. Nevíte, jak docílit, aby fotky byly zálohované včetně podsložek? Mám je po měsících a v každém měsíci třeba 30 podsložek. Nevadí mi, že podsložky nezachová – na to stačí aspoň jednu fotku pojmenovat podle té složky a najde to, ale nechci do nastavení zaklikávat každou jednotlivou podsložku. Navíc někde mám i další třídící podsložky. Mám pocit, že to před rokem fungovalo, ale nyní to uložilo jen fotky z kořenové složky a podsložek si to nevšímá 🙁

 9. Mám foťák který má GPS.Jestli že se GPS načte špatně nebo vůbec nenačte neumím to v photos.google opravit nebo vložit.V pikasu to šlo velmi snadno.Fotky prakticky vůbec neupravuji jen je právě vkládám do mapy.Můžete mi poradit?Nebo poradit jiný program.Děkuji.

 10. K většině fotek v záložce Informace doplňuji nějaký bližší popisný text s nadějí že při prohlížení fotek bude vidět . Třeba při prezentaci.
  Někdy to funduje, většinou však ne. Někdy se to objeví jen na chvíli a pak to přestane aniž bych nějak měnil nastavení.
  Jakou máte zkušenost ?
  S díky a s pozdravem JIVA

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za dotaz, leč se trochu bojím, že tohle asi nejde – vkládat text do fotek by mělo jít v editoru, ale netuším, zda to jde obejít nějak jinak… Tedy asi neporadím, omlouvám se… JR

  • Já jsem si fotografie „tagoval“ v popisu, záložka Informace. Bohužel vyhledávání mi poté dle tohoto popisu nefungovalo. Tady je ještě rezerva a i jak říkáte, aby se popis zobrazoval u prezentace by bylo pěkné

 11. nemůžu přijít na to, jak si můžu prohlídnout fotky,které mám zálohované na foto google a tak zkontrolovat zda je mám všechny v záloze.

 12. Možná to sem nepatří ale už nevím kde se zeptat. Je tady prosím někdo kdo by mi poradil jak přidat fotku na google mapy? Před časem jsem tam pár fotek přidal ale už ani netuším jak se mi to vůbec podařilo. Teď jsem přihlášený ke svému účtu a ať dělám co dělám, nemůžu najít způsob jak fotky přidat 🙁 Návod (na google) jsem samozřejmě četl ale připadá mi to, že to je návod na něco úplně jiného. Už druhý krok návodu je úplně mimo 🙁 Psal jsem dotaz už na několik portálů ale výsledek stále nula 🙁 Děkuji za případnou pomoc.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, pokud se nepletu, tak fotky se přidávájí například přes recenze – např. v mobilní aplikaci máte v Google Maps záložku „Vaše příspěvky“ a v ní podzáložku recenze a fotky… To, co se tudy vloží do recenzí, se pak nějak prokopíruje do map… Alespoň si to tedy myslím, ale podrobněji jsem nezkoumal… JR

 13. Proč nejde nastavit veřejné sdílení fotek? Zpočátku to v Picasse snad šlo. Používám aplikaci jako zdroj fotek pro blog, ale bez toho je bezcenná. Přitom blog mám u Google. Můžete doporučit nějaké umístění, kde by takové omezení nebylo? Jistěže nejlepší by bylo mít vlastní server, ale jsem jen chudý uživatel…

  • Jan Rybář

   Máte pravdu, že to asi opravdu nejde (zkoušel jsem)… A uznávám, že to je dost nešikovné… Skoro se bojím, že jednoduché a opravdu funkční řešení na vložení galerií do stránky webu neexistuje. Dokonce ani WordPress jako takový to moc neumí a musí se to řešit různými pluginy, vesměs placenými (pokud to má vypadat dobře…)… Tedy se omlouvám, ale poradit neumím… JR

 14. Dobrý den, moc hezký článek. Do filmů, které skládáte z fotografií a videí se dá přidat i vlastní hudba, jak z telefonu, nebo s pc. Nicméně bych se ráda zeptala… Když si vytvořím film a následně jej chci stáhnout do mobilu a poslat, tak se vždycky zmenší!! Po nastříhání má třeba 70MB, protože mám v mobilu nastaveno nejvyšší rozlišení, ale po stažení a uložení se zmenší na 10MB. Takže pokud to chci pustit na velké televizi, jsou vidět jen kostičky… Jednou se mi podařilo video nezmenšit, ale vůbec netuším jak. Nemáte s tím někdo zkušenosti, prosím?

  Děkuji mockrát za radu

  • Jan Rybář

   Katko, opožděně díky za dotaz, který je dle mého zcela zásadní – podobnou věc jsem řešil taky: sestříhané filmy mají v systému třeba 70 MB, po stažení jen cca 15 MB…A není to jen jiným kódováním, prostě je kvalita menší. Hrál jsem si s tím před týdnem asi dvě hodiny, a bohužel nedospěl nikam moc dál… A dokonce jsem se optal na oficiální podpoře Google Photos, leč neodpověděli… Tedy je to trochu záhada, která nicméně vyžaduje řešení… kdyby se ozvali napíšu, pokud byste to rozlouskla, napište vy… Zdravím! JR
   Můj dotaz na podporu: https://productforums.google.com/forum/#!topic/photos/GqDX8NxFIcs

 15. Vše nejlepší do nového roku a moc děkuji za článek. Velmi mi pomohl zorientovat se v situaci kolem sdílení (prezentování) fotek přes Google Fotky.
  Myslím, že se za ten rok změnila jedna celkem důležitá věc a to je kvalita (resp. komprese) fotek při ukládání v bezplatném režimu. Limit 16Mpx velikost zůstává, ale zdá se, že nyní už Google provádí rekompresi a zmenšení velikosti JPG souboru i v případě, kdy je fotka menší než limit 16MPx. Takže nahraná a zpětně stažená fotka už není datově stejná.
  Je to škoda. Hledal jsem způsob jak po exportu z Lightroomu využít Google Fotky na jednoduché sdílení fotek v dobré kvalitě a mít pod kontrolou proces exportu v Lightroomu a touto změnou mi google můj plán trochu pokazil.
  Ještě mi zbývá další možnost, a to je zkusit místo Google Fotek raději Zoneramu. Ta umí i import z Picassy.

  • Jan Rybář

   Mildo, díky moc za info, to je opravdu moc zajímavé a hodně zásadní… Ale: testoval jsem to dnes na mobilních fotkách (iPhone 6S, 12 MPx) u free verze a jeví se mi to stále stejné… Stáhle jsem 5 testovacích fotek napřímo do počítač, pak si ty samé poslal linkem přes Google Photos a datově to bylo zcele identické – resp jeden soubor přes G. Photos měl 2,3 MB místo 2,4 MB u fotky přímo stažené, ale to může být spíš nějaký jiný důvod než nějaká zásadní komprese…
   Co vy jste přesně zkoušel? Je samozřejmě možné, že se Google chová lépe k mobilním fotkám než k jiným…
   A také je pravda, že ač to je free Photos účet (neplatíme za uložiště), je to placený gmailový učet (G.Apps), což teoreticky též může hrát roli (platíme tam 30 GB prostoru ve schránce)…
   Dejte vědět, tohle by bylo dobré prozkoumat, protože je hodně zásadní vědět, jak se vlastně G. Photos chovají k mobilním fotkám ve free účtech…
   JR

   • Já nezkoušel upload mobilních fotek, ale JPG fotek, které vznikly exportem z Lightroomu v PC. A tam docházelo k další rekompresi i když byly fotky menší než 16Mpx. Tak to bude asi ten rozdíl. Ještě se tomu podívám na zoubek a dám vědět, jestli to je ta příčina. Je sice logické že se Google chová jinak k mobilním fotkám a jinak k těm ostatním (a velikost nebude jediný parametr), ale je to škoda.

    • Udělal jsem tedy i svůj test zálohy telefonu do Google Fotek a musím říct, že mě se to chová jinak.
     Telefon Samsung s Androidem a 12Mpx foťákem.
     Fotka z telefonu stažená do PC má cca 3,5MB.
     Fotka zazálohovaná z telefonu přímo do Google a pak stažená do PC má cca 1,8MB (na Google Fotky se chvíli tváří, že má původních 3,5MB, ale po stažení to už není pravda)
     No a zkusil jsem do třetice i tu 1,8MB fotku staženou z Google nahrát zpátky na Google a znovu stáhnout zůstala skoro stejná (rozdíl jen pár bitů).
     Rozměrově jsou fotky stejné, tj. stále Google uvádí 12Mpx foťáku a na pohled není poznat nic.
     Radost z toho nemám ale co naplat. Možná Google mění algoritmy práce s fotkami, možná iPhone má u něj nějakou vyjímku (nebudu jim nic dělat s fotkama a třeba příští telefon koupí od Googlu :-)). Těžko soudit. Četl jsem někde i zkušenost jiného uživatele, který z PC nahrál a zase stáhnul jpg fotku několikrát a komprese byla použita pokaždé znovu.
     Pravda je, že u mobilních fotek mě ta komprese nemrzí, je zdarma a kdybych ji nechtěl, tak mohu platit. U fotek z foťáku mě to zamrzelo, protože jsem chtěl dobrý JPG export použít nejen pro sdílení ve fotoalbech, ale i zároveň jako kvalitní zálohu použitelnou pro tisk a sdílení dál. Vlastní zálohu RAWů si řeším jinak a offline.
     Díky za vaše články, čtu je rád, protože se vždy dozvím něco zajímavého.

     • Jan Rybář

      Hmm, to je tedy velmi zajímavé/zvláštní, každopádně díky za test, zkusím to nějak dozjistit a vyzkoušet! Každopádně je zjevné, že značná opatrnost je na místě – a je potřeba Google pohlídat, co tam s tím dělá…
      Zdravím!
      JR

 16. Richie.cz

  nádhera, je tu vše pěkně popsáno!

  já bych rád doplnil, že často fotím momentky Nikonem 1 J1, fotím sekvenčně, dal jsem vše zálohovat do cloudu Fotky, a vyskočily mi tam krásné animace z sekvencí fotek – SUPER

  mohl bych animace dělat sám, ale moc často bych se k tomu nedonutil – a ejhle Fotky od googlu to dělají samy

  jen je mi líto, že si nemůžu manuálně zapnout to zmíněné vyhledávání stejných obličejů – u Picasy mne to velmi zaujalo a je mi líto, že za mne rozhodl úřední šiml z evropské unie. Velký bratr nikdy nespí, ale proč by Fotky nemohly srocovat obličeje, stejnak NSA má přístup k mým fotkám, a když o to tajná služba požádá, tak google naservíruje NSA, CIA tučný soubor i se statistikami kdy nejčastěji chodím na lechtivé stránky – samozřejmě používám chrome

  • Jan Rybář

   Zdravím, ono to rozpoznávání obličejů zapnout jde – ukázal mi to jeden z účastníků mých kurzů – stačí si nahrát aplikaci, které „umístí“ mobil virtuálně mimo EU. Klíčové je, že to zůstane zapnuté i poté, co se zase odhlásíte a smažete tu appku… Před půl rokem to fungovalo, teď nevím, zase jsem to vypnul… Vše je popsané zde: http://www.fotoguru.cz/fotky-google-obliceje/ Pokud byste zkoušel, napište sem, jak to dopadlo… (na Androidu to tedy prý ne vždy funguje…) JR

 17. Dobrý den,
  děkuji za skvělý článek. Chtěl jsem se zeptat, zda se dá nějak vygenerovat odkaz na všechny galerie, které tvořím na google-foto?
  U Picasy to šlo – měl jsem proto tuto aplikaci rád. Zatím ji ještě používám, ale mám obavu co bude, až skončí.
  Potřebuji sdílet alba na stránkách a dát možnost také prohlížet ostatní alba – ne vždy jen jedno.
  Prosím, poraďte, zda to jde nebo se mám raději poohlédnout po jiném nástroji.

  Děkuji a přeji hezké dny.

  • Jan Rybář

   Dobrý den, díky za pochvalu… Skoro si myslím, že to nejde – ty galerie se sdílejí vždy jen po jedné, resp. jsem nepřišel na to, jak to udělat jinak. Dlužno říct, že to je pořád jen zhruba rok stará aplikace, kterou Google bude ještě hodně vylepšovat, tak uvidíme… Držím palce, JR

  • Dobrý den,

   sdílet více alb najednou nejspíš nejde. Zkusil bych to ale obejít tím, že bych si odkazy na alba udržoval v nějakém textovém editoru a sdílel poté ten nebo zkopíroval jen ty odkazy na alba, která chci zrovna sdílet.

 18. Karel Meloun

  16MPix je oficiální rozlišení Google do kterého lze zálohovat neomezeně a zcela zdarma.

  V budoucnu by mělo být pro majitele modelů Nexus zdarma neomezené rozlišení bez omezení prostoru (teď se o tom píše na mobilních webech a zanedlouho by to mělo být oficiálně potvrzeno).

  Vtip je v tom, že Nexus 5 disponuje 8MPix senzorem Nexus 5X a 6P 12MPix senzory, takže pořídit si Nexus by mohlo mít smysl pro někoho, kdo by měl v úmyslu nahrávat do cloudu i fotky z jiných přístrojů a nechce platit za vyšší kapacitu úložiště.

 19. Zdravím, mám dotaz. Je možné vkládat fota z Google Photos (např. pomocí nějakého scriptu) na vlastní web, tak jako to jde (šlo) u Picasy?

  • Jan Rybář

   Dobrý den,
   to je zajímavá otázka, ale spíš bych řekl, že ne – zkoušel jsem teď jen lupnout link do WordPressu, ale to nestačí (např. u YouTube by to vygenerovalo náhled)… Nějak to asi obejít půjde, ale zatím nevím… JR

 20. Jiří Svačina

  Aplikaci mám asi půl roku a jsem s ní velmi spokojený.Jak píšete vše se dá rychle najít +přehledná alba. Pro mě je to obrovský technický skok, začínal jsem s Flexaretou, vyvolával v černé komoře…Jak píšete pane Rybář bez pochopení svaté trojice se nedá fotit kvalitně. Všichni začínající fotografové by měli projít kurzem s fotoaparátem na kinofilm. Než jsem ve svých začátcích toto pochopil stálo mě to spoustu času a hlavně penězi. Ale i když jsem toto pochopil ne vše se povedlo a člověk to poznal až v komoře. Dnes s digitálním fotoaparátem kde je fotka na displeji je focení jednoduché ale přesto stále platí že fotograf musí přemýšlet a tak jako já který fotí krajinu si musí vše v šlapat a čekat na tu nejlepší scénu. Přeji dobré světlo.

  • Jan Rybář

   Ano ano, přesně tak… Ono se to dá zlvádnout bez temné komory, ale je hrozná škoda, když fotografové nevyvinou sebemenší úsilí pro pochopení základních principů… Stejně tak není dle zločiny fotit na poloautomatický režim, ale pouze (!) tehdy, když tuší, co se v tom foťáku děje a vědí, kdy je třeba přepnout do manuálu… Anebo z druhé strany: ani na mobil není možné fotit bez znalosti nastavení ISO, prostě to mnohdy nebude fungovat… Zdravím, JR

 21. Dobrý den, děkuji za článek.
  Můžu se vás zeptat – do google učtu prostě nepřemístím fotky z mého PC a hard disku – tak aby se zachovali všechny složky podsložky a jejich názvy?
  Děkuji moc 🙂

  • Jan Rybář

   Ne, to zatím nejde, a těžko říct, zda to někdy půjde, Google prostě chce fotky třídit po svém a přinutit nás k tomu samému… Na mnoho věcí se to hodí, ale i pro mě je představa, že všechny fotky nalupu do jednoho nekonečného streamu, dost divoká a nepoužitelná… Uvidíme… JR

 22. Jan Ručka

  Díky za článek, pustil jsem se do toho a jsem nadšen.

 23. Milan Klail

  Děkuji za všechny co to tady četli. Je to tak složitý a zajímavý, že si to musím vytisknout. Jinak bych to asi nedokázal zvládnout.
  Vaše všechny články jsou zajímavé a srozumitelně vysvětlujete všechny problémy. Děkujeme.
  Vydejte to knižně a to myslím zcela vážně, nebo aspoň v nějakém celku abychom si to my pomalejší mohli vytisknout a na pokračování přidávat další články od vas. Znovu díky.M.K.

  • Jan Rybář

   Děkuji moc za pochvalu! S knihou na jakékoliv technologické téma to je hodně těžké, až nemožné. Tenhle článek bude aktuální možná měsíc maximálně čtvrt roku, než přijde nějaká nová aktualizace… S focením obecně to je o něco lepší, ale ne o moc… Inu, internet též není špatné médium… Zdravím, JR

 24. Zdeněk Slejška

  Zdravím a mám jen jeden doplněk. Tvorbu krátkých filmů lze dělat jen s vybranými typy telefonů – těmi ve vyšší cenové kategorii 🙂 Jinak se uživatel bude marně snažit najít vámi uváděnou ikonku. Seznam aktuálně podporovaných telefonů lze najít zde: https://support.google.com/photos/answer/6128826?hl=en

  • Jan Rybář

   Aha, díky! To je zajímavý doplněk, to jsem netušil… JR

  • Karel Meloun

   Ten seznam podporovaných přístrojů je hodně starý a neaktualizovaný, zcela tam chybí novější modely a nástupci většiny z telefonů na seznamu.

   Můj mobil tvorbu filmu pomocí aplikace Photos umožňuje a na seznamu není.

 25. Jen drobnost, jak se posílá fotka SMSkou? Nemělo být MMSkou?

  A jak používám? Nijak, ono se to používá úplně samo. Mobil použiji jen když nemám foťák a chci něco uchovat v paměti. Zpravidla nedůležité věci, mapu města, schéma zapojení, nebo i nějakou blbost na výletě. Nijak cíleně.
  To bylo snad jen jednou na nějakém zájezdu kde jsem nehodlal nic fotit.

  A hle, jak je uvedeno, druhý den upozornění na nový příběh. Stačilo jen kliknou zda jej chci sdílet veřejně, nebo neveřejně, na to má Google tzv. kruhy (uživatelem vytvořené skupiny kontaktů)…

  A co mě tedy zatím zaujalo nejvíc a v článku nabylo zmíněno, jsou „autogenialní úpravy“ provedené Googlem.

  To jsem byl opravdu překvapený. Netuším podle čeho a jak to vybírá, dělá. Prostě upravené původní fotky způsobem, který by mě ani snad nenapadl.

  Umí dokonce retuš. Stojím před nějakým pomníkem v podvečer, v záběru je jedoucí auto. Po „autogeniální úpravě už tam není….

  Nebo příklad, vyfotím nějaké divadlo přes okno vyhlídkového autobusu. Sníh v záběru není, foceno v únoru. Po „autogeniální úpravě“ už tam je. A ještě animovaný, padájící sníh přes fotku….

  Dobrou zprávou je, že toto lze údajně vypnout.

  • Jan Rybář

   Zdravím a díky za komentář!
   Máte pravdu, že nad tím rozdílem SMS a MMS jsem dumal, ale já vlastně nikdy MMS nepoužíval, tedy žiji v představě, že to je samostatný systém, kterým se posílají mezi mobily fotky, zatímco já posílám opravdu SMS a k ní připojím fotku… ale mohou se zcela mýlit…
   A ano, ony automatické úpravy fotek jsem zapomněl zmínit, ale – jak ostatně píšete – přijdou mi v kategorii těch opravdových nesmyslů, které té aplikaci spíš škodí… A mně je to nabízí jen jednou za čas, možná si Google všiml, že je vždy hnes smažu… JR

Připojte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*