Automatické vyvážení bílé

Úvodní stránka Fotofórum Nastavení fotoaparátu Automatické vyvážení bílé

Označeno štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Pachollini a poslední změna proběhla před 9 roky a 6 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #1673
   tweigner
   Host

   Dobrý večer, pane Rybáři,

   trochu jsem ještě po včerejším kurzu pročítal Vaše články, a zaujalo mně Vaše doporučení používat AWB. Možná je to jen mým foťákem (Canon 600D), ale přijde mně, že i za podmračeného dne nebo za slunečna, ale ve stínu, podává barvy méně přirozeně, než při nastavení na sluneneční světlo. Vlastně nevím, jak by v takových případech nastavilo bílou AWB, ale nastavení pro zataženo a stín fotky barví do nepřirozeného fialova.

   Pro focení ve dne přijde méně riskantní použít nastavení pro slunečno, kdy mně automat nemůže připravit nepříjemné překvapení. Fotka z deštivého odpoledne sice není tepleji zabarvená, ale to ani být nemá, když je venku sychravo.

   Nebo AWB umí i nějaké jemnější mezikroky?

  • #1689
   Jan Rybář
   Moderátor

   Dobrý den! To je tak: já radím užívat AWB jako nejrozumnější variantu pro obecné situace – mimo jiné i proto, že je otrava ji pořád přenastavovat a hlavně: pokud jde opravdu o něco podstatného, fotil bych stejně do RAW, při jehož vyvolání je pak hračka vyvážení přenastavit, zkorigovat. Ale samozřejmě dává smysl i to, co píšete, tedy kreativní užívání vyvážení bílé, které vám dál výsledky bližší tomu, co se Vám líbí nebo co Vám přijde přirozenější… Tak hodně zdaru! JR

  • #2368
   MzM
   Host

   Z RAWu se do výsledku dá nastavit správná bílá, ale ne vždy to je hračka. Mám poměrně čerstvou zkušenost z haly, kde kažedé světlo mělo jinou barvu a každý kousek podlahy taky.

   AWB umí vyvažovat jemněji, jak slunko, mrak,… a taky ho doporučuju.

   600D umí nastavit bílou podle zvolené fotky – v místě focení vyfotím něco bílého/šedého a pak řeknu foťáku „tohle je bílá (neutrální)“. Pak mohou býv výsledky lepší minimálně bude jednodušší pozdější doladění. Mnohdy stačí papír, stěna, radiátor, cokoli…

  • #2406
   Pachollini
   Host

   Pokud je situace jednoduchá, AWB mi většinou funguje dobře, pokud je nějaký extrém, dá se to vždycky spravit v RAWu. Tedy obecně: většinou fotím všecko do JPEG + RAW a pak ty fotky, kde to vyšlo, nechám v JPEG (RAW smažu) a ty, které za to stojí a nejsou dost dobré v JPEGu, ladím v RAWu.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Automatické vyvážení bílé’ nepřijímá nové odpovědi.