Bezzrcadlovka s APS-C vs. 4/3" s 5-ti osou stbilizací

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Bezzrcadlovka s APS-C vs. 4/3" s 5-ti osou stbilizací

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Lubos a poslední změna proběhla před 2 měsíci, 1 týdnem.

 • Autor
  Příspěvky
 • #35537

  Lubos

  Dobrý den,

  prosím o radu při výběru bezzrcadlovky do cca 15 tisíc/600 euro. Prostudoval jsem již spoustu recenzí na různé fotoaparáty, četl různé články, shlédl videa atd. Nakonec mi z toho vypadly tito favorité: Canon EOS M5 (výhoda APS-C,ovládnání a držení) nebo M50 (horší ovládání oproti M5), Panasonic GX9 (stabilizace v těle, kompaktní, nabíjení přes USB), Panasonic G80 (odolné provedení, držení, stabilizace), Olympus OM-D E-M10 Mark II (stabilizace, nejnižší cena, Live Composite).

  Chci se věnovat hlavně focení krajinek (chození po horách) a města (architektury). Sem tam natáčení videa z cest (4K není pro mě důležité). Nějaké zkušenosti již mám s Nikon D3100 a i s lehkými úpravami RAW.

  Největší dilema u mě nastává co se týče senzoru. Jestli raději vybrat APS-C a oželet 5-ti osou stabilizaci v těle a nebo vzít raději 4/3″ se stabilizací. Zajímalo by mě, jestli je velký rozdíl mezi těmito senzory v kvalitě, například u těchto fotoaparátů, nebo pro někoho kdo chce teprve více začít s focením a úpravou fotek a dělat jen hoby fotky pro sebe z cest a sem tam si něco vytisknout (menší obraz, plakát) tento rozdíl ani nepozná?

  Co by jste si vybrali vy k těmto účelům?

  Předem děkuji za rady

 • #35591

  Mýla

  Dobrý den,

  Canon M5 a M50 má větší čip, ale menší výběr objektivů než m4/3.
  Z m4/3 bych možná volil Panasonic GX9, který má novější senzor než G80 a M10.

  Ani s jedním fotoaparátem neprohloupíte.

 • #35602

  Martin R.

  S výběrem foťáku neporadím, protože vlastní praktickou zkušenost mám pouze s jedním z výše uvedených, a to s Panasonicem GX9. Pokud jde o technickou kvalitu snímků, není se čeho bát. Každoročně si nechám tisknout kalendář z vlastních fotek, právě jsem obdržel zásilku toho na příští rok. 8 z 13 fotek je tam právě z GX9, z toho 4 plastovým setovým objektivem 13-32. Kvalitou fotek jsem velice mile překvapen, až zaskočen. Při listování kalendářem nevidím v technické kvalitě snímků z m4/3 a APS-C žádný rozdíl. Už se těším, až to ve středu večer předvedu kolegům na pravidelném pivně-fotografickém klábosním kroužku.

  Poku byste se tedy pro Pana GX9 rozhodl, zde několik postřehů z roční praxe:
  – náhradní baterie nutností!
  – s těžším objektivem se to velice bídně drží!
  – nenechte se zlákat hodnotou ISO100, tu lze nastavit v rozšířeném režimu a kvalitativně nic nepřinese, nativní citlivost ISO200 nabízí viditelně vyšší dynamický rozsah při stejném šumu!
  – pokud budete fotit pouze do JPEGu, vypněte (nebo hrubě stáhněte) redukci šumu!

 • #35603

  Lubos

  Děkuji za odpověď. Ještě bych se zeptal, je stabilizace u senzoru velká výhoda (u 4/3) oproti nestabilizovanému APS-C?

 • #35611

  Martin R.

  Ano, stabilizace může být pro jisté styly focení docela užitečná. S Pana GX9 udržím z ruky ohnisko 60 mm (120 mm ekv.) zcela spolehlivě i při času 1/15. Jsem zvyklý fotit se stavivem, tak to neřeším.

 • #35690

  Lubos

  Děkuji

Téma ‚Bezzrcadlovka s APS-C vs. 4/3" s 5-ti osou stbilizací’ nepřijímá nové odpovědi.